Ovaj tekst sam napisao još prije 16 dana no obećao sam Trade Airu da ga neću objaviti dok od njih nisam dobio zeleno svijetlo radi dovršetka pregovora sa Prištinom, koji su dovršeni danas!
Svi portali regije su se izletjeli sa informacijom da Trade Air dobiva i peti avion u floti, A319. No, isto nije točno. Kompanija još uvijek pregovara za ovaj avion, trenutno su u postupku isčitavanja ugovora. Avion je u vlasništvu AirCapa, i do nedavno je letio za FlyBosniu pod registarskom oznakom E7-FBA. Avion je star 19 godina (proizveden 2002). FlyBosniu je napustio u VIII. mjesecu prošle godine sa intencijom da se razreže. No, Cvijin je ponudio AirCapu da operira avion još tri godine, koliko još ima resursa, pa da se onda razreže. Trade Air pregovara da se avion operira po načelu power by hour, uz garantirani limit od 300 sati godišnje, iako ga kompanija želi operirati i duže pošto za njega već ima dogovoren posao. Ipak, vrlo je vjerojatno da će se ovaj deal desiti, te da će Trade Air u floti imati 6 aviona, tri Airbusa A320, jedan A319, jedan Fokker F100 i jedan Let-410 Turbolet.
Trade Air će letjeti sa dva avona A319 i A320 u Prištini gdje će letjeti za Basel, Dusseldorf, Minhen, Stuttgart i Malmo. Trade Air ugovor potpisuje sa MyWingsom, kompanijom koju su osnovale tri kosovske turistička agencije u Njemačkoj, od kojih je najveća Reiseburo Priština. Ove agencije već velik broj godina organiziraju letove za Prištinu sa tuđim AOC-em, pa je tako do sada za njih letjela Germania, Orange2Fly, Air Mediterranean i Trade Air.
Drugi A320 će letjeti u Ljubljanu na charterima za Dubrovnik, Heraklion, Karphatos, Kefeloniu, Kos, Krf, Previzu, Rodos, Samos, Santorini i Zakynthos. Ove letove Trade Air radi za tri najveće slovenske turističke agencije i posao je dogovoren za cijelo ljeto.
Treći A320 leti na Paris CDG gdje će za agenciju Avico letjeti za Grčku, Španjolsku i Sicijliju. Avion će operirati 5 dana u tjednu, a ostala dva dana će ga kompanija nuditi za ad hoc chartere, koje toliko uspješno radi u Italiji.
Na koncu Fokker F100 leti za Ideal Tours u Innsbrucku (Austrija) gdje će letjeti za Grčku. Informacija da će Trade Air letjeti chartere između Zagreba i Tel Aviva nije točna.
Trade Air će i dalje letjeti na 16 tjednih letova i 6 PSO linija u Hrvatskoj bar do X. mjeseca (iz Osijeka za Zagreb, Pulu i Rijeku, te iz Splita za Pulu, Rijeku i Dubrovnik) sa Let-410 Turboletom koji je u wet-leasu.
Najiskrenije čestitke celom kolektivu kompanije Trade Air. Dokazali ste da nešto ipak može u ovoj sredini.
Upravo tako.
Koliko je realna šansa da Trade Air preotme CA Zagreb – Dubrovnik liniju po novom PSO do 2024. koji će biti raspisan? Ili primjerice Ryanair koji će imati dva bazirana aviona u RH? Pitam jer se radi o nevjerojatno profitabilnoj liniji.
Apsolutno nikakva. Cvijin ne želi ulaziti u sukobe niti sa Croatiom, niti sa ikim drugim.
Ryanair je već drugi par rukava. Oni bi mogli tu konkurirati, iako Ryanair trenutno drži samo jednu PSO liniju i to iz Cipra. Obično se ne kandidiraju za PSO linije.
Ta linija je profitablina tijekom ljeta, predsezone i postsezone. Ali zimi baš i nije pretjerano profitabilna, možda pozitivna nula. Poglavito obzirom na broj frekvencija.
danas je na Croatian Aviation izasao clanak o PSO-u, ide novi ugovor do 2025. JSn, ne do 2024. To ce vjerojatno opet dobiti Croatia i Trade, tesko ce se tu Ryanair loviti. Zamislite, Brac – Zagreb sa Ryanairom, show program 😀
Ma taj PSO je već najvljen tri puta. Nevjerojatna je inercija i neprofesionalnost našeg Ministarstva.
Brač-Zagreb sigurno neće biti Ryanair. Ni Split, ni Pula, ni Zadar, a ni Osijek. No, Dubrovnik… e to je već potpuno druga priča.
da, baš su to i napisali. Nevjerojatno da je ministarstvo toliko nonsalantno!
Gledao sam materijale sa sjednice Vlade RH, nisam skuzio da je do ’25 ali nije pretjerano bitno 🙂
Hvala na odgovoru g. Scuric, mislio sam si da je tako i mozda je najpametnije (ovako gledano izvana jer sumnjam da bi nekome koristio taj “rat”)
Molim i drugi put. Ma da… istina.
Huge!!!
Da, da…
Krvi ti irudove…
Ne može niti jedan članak da ne dođe neki trol potpirivati vatru između srba i hrvata. Inteligencija na razini sobne temperature. JU ovo, CTN ono, Alen ovo-ono-ovo. Ko god da jesi srami se. Zaista nemaš pametnijeg poslu u životu? A opet, možda ti je baš ovo posao.
Alene, ovo sada već ide vama na dušu. Dok ste pisali na T6 i komentirali na ex-Yu ovoga nije bilo. Sada vi to dopuštate.
A da, nema tu pomoći. A nije baš da toga nije bilo na Tango 6, a na exYu je to svakodnevna stvar. Upravo radi toga sam i prestao čitati komentare i pisati ih na ExYu.
A ovdje sam izbrisao gomilu neprihvatljivih komentara. Gomilu. Dakle nije da dozvoljavam. Samo je pitanje postavljanja granice. Nemožete baš sve brisati, zar ne?
Ima smisla to šta govorite ali mi stvarno dižu tlak sa takvim primitivnim porukama. Ali nismo svi isti, zar ne? Hvala.
Ma ne samo vama! Ali ponekad ih je bolje pustiti i ne brisati da i onaj najdobročudniji i najnaivniji čitatelj vidi sa kime tu imamo posla!
Ma da… koji puta im izbrišeš 4-5 poruka, i onda kreće “eto Vam Vaše EU demokracije”, to je ta “EU tiranija”, “a kažu da u EU postoji sloboda govora, eto kod nas je bolje” itd. itd.
Naravno Đoni da nismo svi isti. No neki su stvarno…. a da…
Super, u vrijeme kad su cijene aviona pale na najnižu razinu valjda ikad u novijoj povijesti, lik uzima raubani A319 koji bi – da ga nije uzeo – otišao na rezalište. Baš divno napisano za putnike i njihovo povjerenje u sigurnost te kompanije. Inače, bacio sam oko, pa flota Trade Aira je prastara, taj Foker ima skoro 30 godina, Turbolet koji rentaju a leti po Hrvatskoj ima preko 30 godina i realno jedan je od najnesigurnijih putničkih aviona. Cvijin očito špara na svemu…
Hvala vam na komentaru, mislim da je dobro pomenuti starost ovog Fokkera jer to do sad nije bilo cinjeno za razliku od B733 i ATR aviona u JU floti.
A joj joj… baš ste sad rekli nonsens. Taj avion ima resurse za tri godine operacija. Trade Air ga planira operirati dvije godine (možda i treću ako za njega nađe posla). On neide u rezalište zato što je neispravan ili nepouzdan, nego zato što su došla preglupa vremena u kojima se tisuće aviona prizemljuju i režu iako bi mogli letjeti još bar 10 godina, a radi Covida-19. U drugim okolnostima, npr. 2019, taj aviona bi se raubao još bar 10 godina, nakon 3 godine prošao maintenance i letio još bar 7. Dakle, avion je ispravan, ništa mu ne nedostaje, on je letno sposoban i ide odmah u operacije. Na njemu ne treba raditi baš ništa!
Cvijin špara, to nije upitno. Malo sam ljudi vidio koji okrenu svaku kunu toliko puta kao Cvijin. No, kao što znate za ACMI kompaniju avioni koji imaju 30 godina nisu prestari i oni se razbaju još bar 5 godina. To je normalna praksa svih ACMI kompanija. Prosječna starost Trade Airove flote je 22,1 godinu. Izuzetno dobro za ACMI kompaniju. Fokker ima 28,6 godina, Trade Air je u postupku prodaje ovog avona, oglasio je prodaju još prije pola godine, ima ozbiljnih pregovora o prodaji i otići će vrlo brzuo. No i da ga ne prodaju raubat će ga još najviše dvije godine (do 30.). To je više nego dobro. Mogli bi ga raubati još bar 6,5 godina. Airbusevi su prosječno stari 20,1 godinu, a najmlađi ima 17,1 godinu. Više nego dobro.
Anonymous 10:07:
Prvo avioni Air Serbie su bitno stariji. Boeinzi 737-300 su imali preko 35 godina, ATR-ovi imaju 31 godinu. To je ipak bitno više od 28 godina. Dok su avioni Air Serbie imali 28 godina nije se prejerano puno pisalo o tome.
No, svakako nije normalno uspoređivati ACMI kompaniju i kompaniju koja ima redovne letove. ACMI intenzivno leti 3 mjeseca, a potom ima pokoji let (Fokker je tijekom zime letio 3-4 leta mjesečno). Redovna kompanija leti svakodnevno 2-3 leta, ljeti i više.
Zanimljivo, niste komentirali preko 30 godina star Turbolet koji leti na REDOVNIM linijama unutar Hrvatske, kojeg ni jedna nacionalna agencija ne gleda s oduševljenjem, pa tako ni Hrvatska…Taj avion leti na redovnim linijama, ne kao charter ili ACMI.
Svakako treba reći da ovaj Turbolet nije najsretnije rješenje za ove letove, ali mislim da je autor već pisao o tome da Trade Air želi letjeti PSO daleko profitabilnijim ATR 42 (čak i kupiti jedan ili dva), ali još uvijek nema dogovora sa vlastima oko toga.
Ne slazem se.
Boeinzi 737-300 su bili vrlo pominjani dok god jos i nisu presli 30 god starosti, cesto i sa vase strane. Secam se da je cak i posada Air Serbije 2015 napravila u kabini YU-AND jedan plakat na kome cestitaju tom avionu njegov 30 rodjendan.
Takodje, nisu svi njihovi Beoinzi docekali 30+ godina. Ne zaboravite da su jos pre mnogo godina iz saobracaja iskljuceni YU-ANH, YU-ANF, YU-ANW, YU-ANV gde neki nisu docekali ni 25. rodjendan a kamoli 30-ti. Neki jesu, ali vecina nije.
Usput nemojte zaboraviti da svi ti avioni tokom sankcija UN-a nisu uopste leteli (dakle niti jedan jedini let) a to je period od kraja maja 1992 do decembra 1995. Pa opet zbog NATO agresije nisu leteli vise od pola godine tokom 1998-1999.
Iz tog razloga se tim avionima ni blizo ne mogu izjednacavati godine starosti sa godinama letenja sto vi ovde nazalost radite.
Anynimous:
Ma taj Turbolet je baš ono… Iskreno, ne znam što da Vam kažem. Avion je krajnje neprimjeren, nedostatno mali, kompanija u top sezoni ima problema sa prijevozom prtljage: Sam Trade Air je predložio ministarstvu da za novi PSO lete sa ATR-42.
Sam aviion nije puno rauban. To je isti onaj avion koji je prije u vlasništvu imao Trade Air i koji sada uperiraju Česi u ACMI, tako da je sve to vrijeme letio vrlo malo. Prvo je Trade Air sa njim letio vrlo malo jer je letio samo jedan dnevni cargo let i to na vrlo blizak Bergamo. Potom su Česi kao ACMI kompanija sa vrlo specifičnim avionom letjeli još manje. Tako da on, iako ima puno godina, zapravo nije puno rauban i u njemu ima i više nego dostatno života.
MS346:
Upravo tako. I nema odgovora vlasti na ovaj i više nego dobar prijedlog Trade Aira.
Anonymous:
Pominjani jesu bili, ali istinski ne mnogo puta. Tu stvarno niste u pravu. I ne u pretjerano lošem kontekstu. Ja sam naglašavao da ima logike da kompanija operira sa tim vrlo starim avionima jer su im u vlasništvu pa koštaju vrlo malo, jer su vrlo malo letjeli od 1992 do 2004,. te da je logično da lete sezonski u leisure tržištu. Što se avion više približavao 35. godini života to sam više pričao da je vrijeme da se zamijeni. Jednako tako govorim za ATR 72. Ne možete baš pročitati da ih previše kritiziram, iako su ti avioni bitno više letjeli od B737-300 i svakako im je vrijeme da ih se zamijeni.
Nije istina da to radim, ali baš svaki puta sam ja napisao sve ove argumente koje ste i vi spomenuli. Dakle, to jednostavno nije istina, a dokaz imate u mojim brojnim tekstovima koje sam objavio i koje imate na itnernetu. Ako laže koza, ne laže rog.
Kako god, 35 godina stari avion redovne kompanije i 28 godina stari avion ACMI kompanije (odnosno 22 godine prosječno stari avioni) nikako nisu isto i usporedivo.
Alene,
Hocete li napisati analizu za dolazak Wizz-a u Banja Luku?
Taj dogadjaj zasluzuje ipak bar analizu a ne samo deo u “novostima iz regije”
Da naravno. I United u Dubrovniku.
Već sam napisao kad ste prvi put objavili – Trade air radi fantastičan posao i svaka im čast na tome. Mogu biti za primjer brojnih (ne nužno avio) kompanijama kako se i u krizi može uloviti nova prilika i krenuti jako u “novo” razdoblje.
Moja jedina zamjerka bio bi izgled internetske stranice. Znam da to nije presudno za rad, ali u današnjem svijetu ne košta puno angažirati web dizajnera da to izgleda lijepo i atraktivno. Puno to znači za imidž kompanije, kao i ažurnost podataka. Malo je neozbiljno da im stoji na web stranici da u floti imaju 4 aviona od čega jedan A320, 2 Fokkera i jedan L-410.
Sve drugo pohvale!
Potpuno se slažem. Nevjerojatna kompanija. U vrijeme pandemije povećati flotu za 2 aviona, toliko mnogo letjeti, a ima toliko viška kapaciteta kod velikih kompanija.
I slažem se ovo za web stranicu.
Management ocigletno zna kako zele da lete (citaj rastu) i da uspjesno nastave.
Upravo sam posjetio stranicu i pod Novosti imaju “Otvorena prodaja ns Trade Air domacim letovima za zimski red letenja” … Od 26.10.2020 do 26.03.2012
Njihovom managementu stvarno treba skinuti kapu!
26.10.2020? 26.3.2012? 2020. i 2012?