zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Bi li Trade Air trebao manji poslovni avion?

Neke ACMI kompanije imaju manje jetove ili klipne avione za hitan prijevoz posada. Tu je najpoznatiji britanski Titan koji svojim klijentima nudi zrakoplov koji se može u vrlo kratko vrijeme konvertirati iz carga u putnički i potom ista posada koja je noću radila cargo let odradi ferry let do destinacija odakle avion mora hitno preuzeti operacije. U međuvremenu se skupi nova posada koja će operirati avionom (imaju obvezu biti na aerodromu u sat vremena od kada ih se nazove), ista posada sjeda na manji poslovni avion i preuzima avion na destinaciji. „Stara“ posada se tim poslovnim avionom vraća nazad. Ovo ima i Ryanair koji u floti ima tri Learjeta 45 koji služe za prijevoz dijelova aviona koji su u kvaru, rezervnih posada u slučaju poremećaja operacija, poslovne letove managementa i školovanje posada. Avioni su smješteni u Dublinu, London Stanstedu i Bergamu.

Kako Trade Air u posljednjih godinu dana sve svoje avione ima izvan svoje baze u Zagrebu, ovog ljeta avione je imao u Parizu, Insbrucku, Ljubljani i Prištini, a ove zime u Ljubljani, Prištini, Podgorici i Nigeriji, kompanija bi istinski trebala nabaviti jedan klipni avion sa 6 sjedala kako bi posade mogla transportirati iz Zagreba na te destinacije. Naime, dobar dio tih aviona, poglavito zimi, zapravo stoji nazaposlen i čeka posao, te obave 2-3 leta tjedno, nekada ni toliko. Samim time dovoljna je i samo jedan posada na destinaciji. No, koji puta se desi, poglavito sada zimi, da je potrebno više letova u kraćem periodu. Ovako bi Trade Air mogao reagirati vrlo brzo, skupiti dodatnu posadu i transportirati je na destinaciju nakon samo sat-dva tim privatnim avionom. Konačno, ovime bi Trade Air mogao uštedjeti i na avionskim kartama za redovne promjeni posada. Ovaj avion bi se mogao koristiti i za transport rezervnih dijelova, mogao bi se iznajmljivati na business tržištu, te služiti za školovanje.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Trade Air

25 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Bolje da uvedu OSI-ZAD-DBV-ZAD-OSI nego RJK-ZAD-RJK

Sry, nije vezanu uz temu, al sam se sjetio

Ctn danas letio u Švedsku u Ornskoldsvik. Večeras dva airbusa sletila u Zagreb. Neki čarter u daleki sjever?

Po meni Trade Air treba sam da nastavi raditi kao i do sada.
PS: Nevezano za ovu temu, Wizz Air zvanično uspostavlja liniju Sarajevo – London 29.03.2022.

Zamišljam posadu koja je doletjela klipnim propelercem iz Zagreba do Nigerije i onda odmorni, čili i vedri preuzimaju letove.

Ako je nesto toliko hitno moze se iznajmiti poslovni avion od neke GA kompanije ali je to papreno skupo.No rijetke su takve situacije i svakako je jeftinije posade slati van baze komercijalnim letovima a na relaciji kao sto je Zagreb-Ljubljana i drumski prevoz je adekvatan.

Da ali imas redovne letove na linijama ZAG-BEG-TGD cak je moguc i transfer preko LJU za TGD,a za placenu dnevnicu za avion kada lezi i dobru cijenu po BH kada leti + carp diem za svakog clana posade mozes da imas i stand by posadu u Podgorici.

Da, ali oni imaju 5 aviona, a to znači da stand by posade moraju biti i u Prištini, i u Ljubljani, i u Innsbrucku, i u Parizu, i u Podgorici…

Na kartama sigurno uštediti neće ali na vremenu i ukupnim troškova sigurno hoće. U silnoj trci za “isplativim sjedištem” smo zaboravili male avione koji imaju svoju ulogu ali je ne dodjeljujemo. Osim toga takav avion može pružiti i uslugu air taxi (pitanje je koliko žele razvijati takav vid posla), a klipni 6-sjed može svojim dnevnim letovima dospjeti do većine poslovnih destinacija iz Zagreba. Ali iako je mlazni preskup, klipni, koji ima neka ograničenja ali je ipak široko upotrebljiv i sa ukupnim troškovima (hotel, vrijeme, dnevnice,…) je skoro na nivou automobila (zamislite koliko vrijedi jedan dan direktora i tehnologa neke firme koji izgubi vožnjom autom ili nekom arhaičnom avio konekcijom), međutim klipni taksi je jako rijetka pojava. Svi bi džet, moje mišljenje je kao što vole S klasom fa prođu kroz gradsku gužvu, ne iz potrebe nego iz prestiža. Međutim, tu uslugu skoro niko i ne nudi, uz pravi pristup bi bilo tržišta (potrebe ima). Dakle ja sam za, još samo da Cvijina ubijedite 🤣

Air Transat je dugo godina imao avion pozicioniran za prebacivanje posada izmedju gradova, tako da posada u Zagrebu NPR se odmara 4-5 dana nego je pozicioniraju da vrate avion.
A zasto klipni avion, turboprop kao Pilatus ili TBM bi bio idealan npr.

Zavisi od potreba, polovan klipni dvomotorac košta kao malo bolji auto i ako napravi 100-200 sati godišnje i ne treba daleko (više od 1000 km) da leti ili po nekad treba da sleti na travu (tih mali aerodroma ima svugdje i onda avion skoro bukvalno mijenja auto), onda je bolji klipni (recimo neka Seneca ili Vulcanair/Partenavia P68). Ako je malo više posla, dalje destinacije, potreba za većim visinama (kabina pod pritiskom), većim komforom, onda turboprop – preferiram PC12 jer i on može na travu, prostran (ima i velika kargo vrata (eventualno za neke dijelove), više putnika, TBM tu vidim kao “sportsku mašinu” i ne uklapa mi se puno u profil (iako je brži). Ili da se ne svađamo, najbolje i P68 i PC 12 😂🤣

PC12 mi je i bio na pameti, TBM je kao sto rekoste sportskija varijanta. Obadva aviona su single pilot flying i mogu leteti u meteo uslovima (icing NPR) gde jedan deo klipnih ne bi mogli.

Koja glupost. Za Ljubljanu, Podgoricu i Pristinu sigurno ne trebaju svoj avion da bi pozicionirali posadu, a koliko znam u Nigeriji će posada biti dulje vrijeme. Inače, možda bi to imalo smisla kada bi posada bila bar većinom iz Zagreba, što sada nije slučaj.

Nekako mislim da bi ga oni već imali da ima računice, budući da dobro paze na svaku kunu.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!