Rusija je napala Ukrajinu 24.2.2022. U ljeto 2021. Turkish je iz Istanbula za Beograd imao 14 tjednih letova, a Air Serbia njih 7, ukupno 21 tjedni let. Isti broj letova su imali i u zimu 2021/22. No, nakon okupacije kreće enorman procvat ove linije. Prvo u proljeće 2022. Turkish povećava na 21 tjedni let, tj. kompanija zajedno imaju 28 tjednih letova. Potom u ljeto iste godine Air Serbia povećava na 10 tjednih letova i kompanije zajedno imaju 31 tjedni let. U zimu 2022/23 Air Serbia povećava broj letova na 16 i kompanije zajedno imaju 37 tjednih letova. U proljeće 2023. Air Serbia povećava na 18 letova i kompanije imaju 39 tjednih letova. Ovaj broj letova kompanije lete i ovog ljeta. Konačno obije kompanije pokrenule su letove za Anakaru (zajedno 8 letova) i Izmir (zajedno 4 leta). Air Serbia ima i po dva tjedna leta iz Niša i Morave.
To znači da su kompanije iz 21 tjednog leta prije napada Rusije na Ukrajinu došle na 55 tjedni letova, u samo godinu i pola. Ogromna broj. Jasno, velik broj putnika na ovoj liniji je konektiranih putnika iz i za Rusiju preko Turske. Air Serbia za Rusiju ima 22 nonstop tjedna leta, pa je dobar dio lokalnih putnika iz Rusije za Srbiju prisiljen putovati preko Istanbula i drugih turskih gradova.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Turkish
S obziom na odlične konekcije iz Istanbula za ceo istok, ovo može biti samo plus za Beograd i Nikolu Teslu.
Svakako.
Ovo je jedna od najuspešnij linija Er Srbije pored Ruskih destinacija
Apsolutno.
JU uvela E75 u svoju flotu, iznajmljen od Marathon-a
Логично, после миграната из Африке и Азије успех ове линије се прописује Русима. Да ли је и Луфтханса и остали повећали број летова због Руса?
Потпуно неутемељен аргумент без икаквих доказа.
Kakve veze Lufthansa ima sa ovom linijom?
Letim IST-BEG barem 10-15 puta na godinu i mogu vam reći da je tijekom posljednjih 12 mjeseci jedino slijepac mogao ignorirati količinu ruskih putovnica u kabini. Što mislite kome su bile namijenjene cijene od 600-700 eura ovog ljeta, p2p putnicima?
U isto vrijeme mi nije jasno radi čega se tako nešto poriče. Postoji li tražnja? Postoji. Jesu li joj TK i JU odgovorili? Jesu. Imamo li rast prometa? Imamo. Gdje je problem ako se naprosto primjeti da dobar dio tog rasta odlazi na putnike iz Rusije?
Ma brdo je svjedočanstava o tome da je na letovima velik broj Rusa, ali i Srba koji idu u Rusiju. Konačno to je i kompanija rekla. Ne razumijem potebu da se isto negira. I što ako je tako? Gdje je tu problem?
Ovo je samo logicna posledica prestanka letenja Aeroflota za Srbiju i nista vise.
Neosporno.
Radi se o tome da se ovde provlaci crta kako je Air Serbia ratni profiter (sto je ovde mnogo puta i direktno nazalost bilo receno bez ikakvog stida i srama) jer zaradjuje novac na tome sto su EU i Rusija jedni drugima lupili zabranu preleta.
Treba naglasiti da Air Serbia u ovom slucaju samo nastavlja da obavlja svoju delatnost koristeci prednosti trzista kao i svaki drugi privredni subjekt i nista vise. Sire se, napreduju, povecavaju broj destinacija, povecavaju broj frekvencija ka skoro svim destinacijama a ne samo ka Rusiji i Turskoj.
Zapravo rat u Ukrajini i steti Air Serbiji jer im je zabranjeno da lete za gradove gde su pre leteli a to su Rostov na Donu i Krasnodar.
Rat u Ukrajini sigurno ne šteti Air Serbiji. Ona ima isti broj letova kao i 2019. prema Rusiji, no cijena karata je 3 i više puta veća nego 2019.
Ma tko je ovdje pisao da je Air Serbia ratni profiter. 2-3 komentatora? I to vas živcira? Pa ja bih onda trebao već odavno dobiti slom živaca nad brdom gluposti i verbalnih proljeva koje izvaljuju biseri na ovom portalu.
Odakle vi znate da, da nije bilo rata, Air Serbia danas ne bi imala minimum 6-7 destinacija u Rusiji? Ovako ima samo 4, ukinute su 2.
Takodje bi se i povecale neke druge frekvencije pre svega na St. Petersburgu.
Sigurno bi se obnovila linija za Kijev a verovatno i za Lvov s obzirom na njihov stepen sirenja novih destinacija.
Sve je to izgubljen novac koji se jednim delom jeste vratio kroz povecanje cene karata (koje bi po zakonu trzista mogle biti i vece) ali ne u istoj meri.
Nazalost i vi ste se slagali sa izjavama tih nesrecnika sto su govorili da je Air Serbia ratni profiter.
Ne možete znati koliko bi imala destinacija i jesu li današnje destinacije samo kompenzacije za one ukinute radi rata. Možda jesu, možda nisu. To ne možemo znati ni vi ni ja.
Dakle JU ima gotovo isti broj letova koje je imala 2019, no za Rusiju šalje veće kapacitete (A320 i A330). za Rusiju uz tri puta više cijene karata i daleko bolji LF. Znači zarada je neusporedivo veća.
Od mene nikada nise čuli da je Air Serbia ratni profiter i ja sam žestoko branio politku kompanije da nastavi letjeti za Rusiju, kao logičnu i potrebnu. Ne izmišljajte laži.
Mislim da je Er Srbija pogrešila što je ukinula i Aerflotove linije niko im nebi ništa uradio…
Bezveze su podlegli pritisku, eto nismo mi koji na ruskoj i ukrajinskoj muci zgrću lovu,,,
Aeroflot ne može doletjeti do Srbije jer je Srbija okružena državama koje su uvele sankcije Rusiji.
Evo vi ste prvi provukli crtu da je Air Serbia ratni profiter i onda se raspravljate sa nečim što ste jedino vi napisali i što nije tema ni članka ni komentara. Zašto?
Možete nam napisati koji je motiv da letite 15-ak puta godišnje iz Beograda a ne iz Zagreba direktno za Istanbul?
Svakako: ne živim u Zagrebu.
Ali staviti Turkiš i Air Serbiju u isti koš je najbolje.
Turkiš u odnosu na 2019 godinu skoro dva outa dupliran kapacitet, Srbija nema ni blizu kapaciteta iz 2019
Tema su letovi iz Srbije za Tursku, koga treba da stavi u taj koš, Air Baltic???
Upravo tako.
Turkish je povecanje sa 14 na 21 najavio bitno pre rata. Stoga to povecanje nema veze sa ratom.
Nije. I da je, sva kasnija enormna povecanja jasno govore o obrascu
Naravno da jeste.
Vi ste 3.1.2022. pisali kako Turkish uvodi treci dnevni let za Beograd, a to je bitno pre nego sto je rat poceo. Dakle povecanja Turkisha nemaju veze sa ratom.
Povecanja JU verovatno da imaju, ali ima tu i drugih komponenti, nije samo rat. Stoga je rat samo jedna u nizu komponenti za povecanje Air Serbie.
https://zamaaero.com/03/01/2022/novosti-iz-regije/ekskluzivno-najave-turkish-povecava-broj-letova-u-regiji-na-123-tjedno/
A sto je sa svim.ostalim naknadnim.povecanjima?
Uzrokovani zabranom letenja za Aeroflot.
Ja stvarno ne znam sta tu nije jasno.
???
A koja to ostala naknadna povecanja je Turkish uneo? Nijedno doslovno!
Ankaru i Izmir
Ti letovi nemaju transfere ka Rusiji. To su letovi za lokalce.
Preko Ankare i Izmira nema mogućnosti konekcija? Vi se šalite zar ne? Za Ankaru brdo letova iz Rusije ima Aeroflot, Turkish (Anadolujet), Pegasus, iz Izmira brdo letova za Rusiju ima I-Fly, Pegasus, SunExpress (Turkisheva kompanija)
Tu se ne mogu kupiti transferne karte.
Ma odakle vam to. Svaki putnik Turkisha može kupiti transferne karte preko Ankare i Izmira. I to i te kako čine.
Ja govorim o Aeroflotu, Pegasus i SunExpressu (koji ni ne leti za Beograd).
Putnici danas kupuju i karte Aeroflot prema Turskoj, pa onda Air Serbia ili Turkish za Srbiju. Nema takvih jako puno, ali kupuju. No, svakako letovi Turkish + Anadolujet ili SunExpress jesu opcija i putnici ih kupuju.
Jos kad bi ste proverili da li Turkish prodaje takve konekcije…
TK ne prodaje BEG-ESB-VKO. Nema te mogucnosti.
Turkish prodaje sve konekcije, pa i tu.
Odete na sajt TK, ubacite BEG-VKO u pretragu i dobit ćete opcije preko ESB i AYT. Prodaju čak i opciju sa dva stopovera: BEG-ADB-ESB-VKO.
Jasno.
Да кажете Анталија, па да има везе са Русима.
???
Kakve veze imaju letovi za Izmir i Ankaru sa Rusijom?
Pise u clanku
Kakve veze JU ima sa povecanjem zbog rata kada je 2019. imala veci broj frekvencija nego sada?
Prema Turskoj nije. Ni izblizu
Ali tada je Aeroflot leteo 21pw za Beograd, plus je JU letela za Krasnodar i Rostov. Te frekvencije Aeroflota su zamenjene frekvencijama sa Istanbul.
Da tako je.
А како су дошли сви они турски туристи ове године? Пешака?
Turisti mogu doći autobusima (950 km nije neka razdaljina za turističke autobuse, to se odradi u 15-tak sati sa dva vozača bez potrebe noćenja), vlakom, na kružnim putovanjima preko drugih zračnih luka…
Vi stvarno mislite da je 29.000 turskih turista u sedmom mesecu došlo u Srbiju nepostojećim vlakom ili autobusom?
950 km svakako je više nego dobra opcija za putovaje autobusom. Sve do 1300 km je isplativo i jednostavno za putovanje autobusom. Dobar dio turista svakako je došao tako. Sigurno da ima i putnika koji su došli avionima na druge aerodrome zbog kružnih putovanja. Naravno dobar dio tih turista došao je i avionima.
Put autobusom od Istanbula do Beograda zahtjeva prelazak dvije granice i, mnogo bitnije, schengen vizu za proći kroz Bugarsku. Tu vizu većina turskih turista nema te im je zrakoplov jedina opcija, a oni koji je imaju ne žele provesti 16-17 sati koliko u autobusu to uzima kada zbrojite granične prelaze i druga zaustavljanja. Nije nimalo čudno da 90% tih putnika iz autobusa ide samo do Novog Pazara a gotovo zanemarljiva manjina do Beograda. Nemojte uopće brojati više od 1% turskih city break turista u te autobuse.
Buti 16-17 sati u autobusu istinski nije nikakav problem.
Dajte onda predlog u MZLZ da se počnu ukidati letovi i da se otvaraju autobuske linije. Neka ostave Dubai i Toronto, ipak je daleko za autobus. Dajte predlog i u Zadru da turiste dovoze autobusima, šta je 17 sati u autobusu. Kakav hit
Svašta pričate. Avioni imaju svoje putnike, kao što imaju i autobusi. I iz Zadra, i iz Zagreba i iz drugih gradova. Želite da vam napišem gdje sve idu autobusi iz Zagreba neovisno o avionskim linijama?
Za Istanbul do pred kraj 2019. mislim da nije ni letela.
Da, tamo je umjesto nje letio AtlasGlobal.
Ali je prema Srbiji daleko vise bilo Aeroflotovih letova.
Je
Svaki dan ste sve uspješniji.
Osim što ste iskoristili priliku okarakterisati sukob ukrajine i rusije.
kakve veze ima sukob u ukrajini sa vezama turske i srbije.
Ama baš nikakve. Da ste rekli Srbija i Kipar pa i hade ali ovo…
veze sa vezom nema.
Nema veze? Hajde cestitam
Supply and demand… Bilo I biće
Jasno.
Sto se Air Serbia tice sve je to daleko manje za Rusiju nego sto je bilo 2019. A tek broj letova izmedju Rusije i Srbije. Ni priblizno kao 2019.
Da 2019. je bilo više letova. Bilo je nekih 40-tak letova tjedno svih prijevoznika prema Rusiji. Sada ih ima 22. No, popunjenost nije bila ni izblizu kao danas.
Ma da, popunjenost bila losa. Zato je Aeroflot slao retko sta manje od A321 a leteo je i B777.
Broj putnika na liniji Beograd-Moskva-Beograd se prepolovio 2022 u odnosu na 2019.
Air Serbia kada je povećala broj letova prema Rusiji, nakon početka rata, našla se pod pritiskom da to smanji i svakodnevnim prijavama bombi na letovima za Rusiju.
Naravno. Jer kako dozvoliti nekome nesto sto se svima brani. Sreca pa Srbija nije podlegla pritiscima.
I da, nivo saobracaja izmedju Rusije i Srbije je daleko sada manji nego 2019.
Tad umesto Socija i Kazanja imali smo Rostov i Krasnodar. Za LED su svakako leteli 4x nedeljno a taj broj ce tek sada preko zime da bude dostignut. Dakle posle 4 godine.
A broj letova kao i kapacitet je daleko manji. Aeroflot je leteo i sa A321 a povremeno i sa vecim avionima i do 3x dnevno za Srbiju. Plus Air Serbia.
Treba imati u vidu i da je Rusija imala sulude covid zabrane u avijaciji do početka rata.
Istina.
Srbija je najmpametniju stvar uradila sto nije podlegla pritiscima i toj histeriji kad je krenuo rat u Ukrajini.
Stoji.