zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Analize, Istaknuto

KOLUMNA ALENA ŠĆURICA: Otvoren novi terminal na Sarajevu

Sarajevo je u tišini otvorilo novi terminal. Rekao sam Alanu Bajiću, CEO aerodroma, da sam ljut što nije napravio otvaranje novog terminala i da je škrt za malo janjetine koju bi morao dati prilikom otvaranja, ali on kaže da su terminal otvorili parcijalno, te da će ga otvarati u fazama do potpunog otvaranja, tj. da on u većem dijelu nije potpuno otvoren. I to je istina. Otvoren je samo veći dio prizemlja sa check in šalterima i zona preuzimanja prtljage, no za sada nije otvoreno ništa drugo.

Kako god, novi terminal izgleda odlično, a kada se do VI. mjeseca otvori i sve ostalo biti će to izvanredan i vrhunski objekt.

Što je do sada napravljeno

Terminal B aerodroma Sarajevo je u posljednjoj fazi dovršetka. Građevinski radovi su obavljeni i sada se krenulo sa uređenjem prostora, ugostiteljskih i trgovačkih radnji, te ostalih objekata unutar terminala. Probijen je zid prema starom terminalu A te je sada prostor oba terminala jedinstven prostor. Koristi se veći dio prizemlje, svi check-in šalteri, koji su jedinstvena cjelina, te dolazni hol. Otvorena su i nova ulazna vrata iz parkirališta koja se normalno koriste. Nisu otvoreni lokalni na katovima.

Da bi preživio ljeto i enormno povećanje prometa na terminalu koji je imao puno premalo kapaciteta, aerodrom je otvorio i dodatni privremeni improvizirani gate.

VIP salon aerodroma koriste visoke delegacije, političari i vrlo bogata klijantela. Prostor se koristi i za poslovne sastanke. VIP salon ima namjenu za protokolarnu, ali i komercijalnu djelatnost. Prostor je jako suvremen i ukusno sređen, poglavito eksterijer. Sada salon ima kapacitet 42 posjetitelja. Osim osobnog asistenta koji pomaže oko administrativnih procedura i prtljage, salon ima svoju kontrolu putovnica i carinu. Putnici mogu dobiti i prijevoz VIP autobusom do aviona (18 mjesta). VIP salon posjeduje i apartman za 4 osobe koji služi za odmor nakon dugog putovanja. Terminal se koristi svakodnevno i donosi vrlo ozbiljne prihode aerodromu. Ovime je Sarajevo ušlo u krug malog broja aerodroma regije koji imaju poseban VIP terminal, a što nemaju i neki veći aerodromi regije od Sarajeva.

Aerodrom je otvorio novi Operativni centar zapadno od glavnog terminala. Prije dva tjedna bio sam u operativnom centru, zgrada je savršena. Izuzetno moderno napravljena i vrlo ukusna. Prostor ostavlja istinski wow efekt, vrlo je prostran i ukusno sređen, sa mnogo vrhunskih detalja. Prostor je i vrlo funkcionalan. Samim time su radnici koji su bili raštrkani po više lokacija u privremenim objektima sada smješteni u moderan objekt koji je sagrađen u skladu sa propisanim normama vezanim za radne prostorije i koji omogućuje radnicima još kvalitetniji rad i bolje radne rezultate.

U objekt je premještena i uprava Aerodroma. Gospodin Bajić me proveo ovim vrhunskim i vrlo funkcionalnim prostorom. Najviše me razveselila kongresna dvorana koja uz sebe ima veliku terasu sa pogledom na stajanku (apron). Već se veselim kavama koje ćemo popiti na toj terasi kada malo zatopli.

Nova zgrada Operativnog centra i Uprave je dobila i novo parkiralište. Ono je sada štićeno, tj. morate vas propustiti zaštitar. Parkiralište nije veliko, ali ima dovoljno mjesta za parkiranje radnika uprave i gostiju. Ovo parkiralište je sada najbliže novom terminalu.

U staroj zgradi uprave sada je administrativno-tehničko osoblje Sektora za razvoj, tehniku i standardizaciju, Sektor za sigurnost i zaštitu, te Služba za informacijsko-komunikacijske tehnologije.

Aerodrom je dovršio sve radnje na uknjižbi 60.000 četvornih metara zemljišta u pravcu Republike Srpske, što mu je bilo egzistencijalno za dalje širenje, tj. za produžavanja uzletno-sletne staze. Aerodrom je dubinskim proučavanjem knjiga ustanovio da ovu zemlju posjeduje još od Olimpijade, no isto nikada nije uknjiženo, što je nova uprava sada napravila brzo i efikasno kada je isto otkrila. Aerodrom je očistio ovaj prostor i i sada će ga ogradit te će postat sastavni dio aerodroma. Kako je općina Ilidža izglasala javni interes za produženje uzletno-sletne staze prema istoku, dogovoreno je zatvaranje ulice Vasilija Grdića koja sada ide uz istočni prag uzletno-sletne staze. Potpisani su sporazumi sa općinama Ilidža, Istočna Ilidža i Novi grad Sarajevo koji omogućuju dalje širenje Aerodroma. Realiziran je najveći otkup zemljišta na ovom prostoru.

Istim će aerodrom produžiti uzletno-sletnu stazu za najmanje 550 metara, tj. na najmanje 3050 metara (sada ima 2600 metara), a možda i malo više. Ovim će Sarajevo postati osmi aerodrom u regiji koji će imati uzletno-sletnu sazu za širokotrupne avione (uz Ljubljanu, Zagreb, Dubrovnik, Pulu, Beograd, Skopje i Prištinu). Na Sarajevo će time moći slijetati velika većina širokotrupnih aviona. U toku je izrada aerodinamičke studije za produženje uzletno-sletne staze.

Aerodrom je povećao i kapacitete parkirališta kojeg sada ima dovoljno. Uz terminal je otvorena i posebna traka za brz ulaz i izlaz tj. tzv. Kiss&Fla zona po uzoru na najsuvremenije trendove drugih aerodroma.

Aerodrom je postupku navacke vrlo skupog vatrogasnog vozila Rosenbauer koje je najkvalitetnije i najpoznatije vozilo ove namjene, a koje će osigurati višu vatrogasnu kategoriju aerodroma.

Sarajevo je 18.7. prošle godine dobilo izuzeće od javnih nabavki. Ovo je Aerodrom stavilo u daleko bolji položaj na tržištu jer više neće morati provoditi vrlo komplicirane i dugotrajne javne nabavke, a neće imati ni problema sa silnim žalbama. Ovime Aerodrom postaje daleko konkurentniji i biti će u poziciji kao i koncesionar. Identične molbe su, temeljem iskustva Sarajeva, podnijeli aerodromi Banja Luka i Mostar. Prisjetimo se da proširenje stajanke upravo radi žalbi kasni godinu dana, radi čega je aerodrom prošle godine imao operativnih problema.

Sarajevo je dobilo certifikat prema programu ACA (Airport Carbon Acreditation) za nivo 1. Ovaj certifikat ima tek 155 aerodroma diljem svijeta. ACA certifikat omogućuje aerodromu pristup fondovima za razvoj. Aerodrom je pristupio i  ACI-ASQ programu (Airport Service Quality). Aerodrom je dovršio program DANOVA te je istim investirano u infrastrukturu za slijepe i slabovidne osobe.

Aerodrom je prošle godine postao prva kompanija u BiH koji je usvojio Plan spolne ravnopravnosti. Vraćena su i sva dugovanja radnicima, a dana im je i jednokratna pomoć od Vlade FBiH za ugroženost poskupljenjima. Aerodrom je potpisao sporazum sa USAID-om za izradu nove poticajne sheme.

Kako će izgledati novi terminal

Novi terminal B je dobio uporabnu dozvolu u petak 10.3.2023. čime je realizirana prva faza projekta. No, kao što sam rekao putnici već neko vrijeme koriste dio terminala B (check in), koji je sada jedinstven dio sa starim terminalom uz otvorena nova vrata prema parkiralištu.

Istim je ukinuta zabrana ulaska posjetitelja u zgradu terminala koja je bila na snazi prošle godine radi enormnih gužvi i puno premalog kapaciteta. Naime, posjetitelji tako nisu mogli pratiti putnike do ulaska u međunarodnu zonu, a nisu ih mogli ni dočekivati na terminalu, već su se gomilali ispred terminala. Ovo sada više nije tako i svi mogu ulaziti na terminal.

Sada je završena prva faza projekta, te su ulazi u drugu fazu projekta kojim će se svi zakupci koji trenutno koriste poslovne prostore u starom dijelu terminala, preseliti u novi dio zgrade.

U toj drugoj fazi će se obnoviti sjeverna, istočna i južna fasada na starom dijelu projekta (terminal A). Istovremeno će se obaviti radovi u glavnom holu (prizemlje i kat) u stilu dograđenog novog dijela terminala, dočim će oba terminala imati isti suvremeni izgled. Po završetku radova instalirat će se jedinstveni spušteni strop modernog izgleda. Svi ovi radovi obavit će se sukladno obujmu prometa, a sve bi trebalo biti dovršeno tijekom zime 2023/24.

Aerodrom proširuje prostor Duty Free Shopa koji će dobiti suvremeni trend walk trough, tj. putnici će kroz njega morati proći do gateova. Ovo povećava prodaju i prihode aerodroma.

Aerodrom će na novom terminalu imati restoran, nekoliko barova, vinski bar, slastičarnicu, trgovinu baklava, pekarnicu, suvenirnicu, zlatarnicu, prodavaonicu kofera i asesoara za putovanja, trafiku, fun shop, prodavaonicu odjeće, show room telekoma, mjenjačnicu, poštu, a pregovara se i za otvaranje banke. Na novom terminalu će biti i kutak za relaksaciju i opuštanje. Ovo je više nego fascinantno i više nego ima i jedan drugi aerodrom regije, uključujući Zagreb i Beograd.

Aerodrom Sarajevo Restoran
Aerodrom Sarajevo Restoran
Aerodrom Sarajevo vinski bar
Aerodrom Sarajevo kafić

Aerodrom je ugostiteljstvo i trgovinu dao u podnajam, tj. više se neće baviti ovom djelatnošću. Naime, ova djelatnost je stvarala gubitak aerodromu, 2019. kada su imali 1,1 milijun putnika stvorili su 890.000 BAM gubitka, a sada će privatnici koji će imati objekte u koncesiji donositi ozbiljan profit Aerodromu. Podnajam se potpisuje na dvije godine, uz mogućnost produženja najma. Sve objekte će urediti sami najmoprimci i aerodrom ovdje nema nikakvih troškova.

Novi terminal će imati i uredski prostor za aviokompanije, turističke agencije i agencije za rad sa putnicima, te prodaju karata.

Novi terminal će imati i dva nova business salona. Prvi će biti klasičan business salon kakav imaju svi aerodromi regije, a drugi će biti premium business salon za putnike prve klase i najviše poslovne putnike. Ovime će Sarajevo biti prvi aerodrom u regiji koji će imati dva business salona dvije klase, tj. i salon najviše klase. Sve ovo Sarajevo ima uz VIP salon koji već djeluje na aerodromu. Ovo ima i smisla obzirom na ogroman broj putnika koji dolaze u Sarajevo iz brojnih bliskoistočnih destinacija a među kojima ima i veli broj putnika najviše klase.

Nova sortirnica ima kapacitet od 1560 komada prtljage na sat, a opremljena je novim suvremenim sustavom rukovanja prtljagom BHS (Baggage Handling System). Prostor stare sortirnice će se prenamijeniti i postat će uredski prostor.

Aerodrom će istim dograditi i novi prostor Odjela za izgubljeno-nađeno uz novi prateći servis u zoni preuzimanja prtljage. Novi prostor će dobiti i Uprava za indirektno oporezivanje. Proširuje se i prostor za protudiverzantsku kontrolu. Instalirat će se i dodatni sigurnosni uređaji pred kontrolom putovnica.

Novi terminal je na 4 kata, te je dodao Sarajevu 10.000 četvornih metara, odnosno sada će Sarajevo imati 19.000 četvornih metara terminala. Oba dijela terminala sada imaju jedinstvenu fasadu i veliku nadstrešnicu prema parkiralištu, pa se više ne vidi razlika dva terminala, nego izgleda kao jedan terminal. Sada će terminali zajedno imati 11 gateova (novi terminal ima 6 gateova), od čega će tri biti na avio mostovima. Terminali sada imaju 24 check-in šaltera (duplo više nego prije). Kapacitet oba dijela terminala sada je 2 milijuna putnika.

Završeni su armirano-betonski radovi na trećem jezgru novog avio-mosta, a avio-most je instaliran. Uskoro počinju radovi na izgradnji pasarele koja spaja Terminal B sa avio-mostom. Završetak radova i puštanje mosta u promet je planirano 1.6. tj. prije početka glavne sezone i povećanog broja putnika.

Radovi na drugom jezgru (parking pozicija 4) starog zračnog mosta su u završnoj fazi, a sredinom IV. mjeseca počinju radovi na početku armirano-betonski radova na izgradnji prvog jezgra (parking pozicija 3). Dinamika radova će zavisiti o obujmu prometa na aerodromu. Vrlo vjerojatno će se radovi zaustaviti u top ljetnoj sezoni, te će se stari mostovi koristiti još ovo ljeto, no sigurno je da će se isti zamijeniti ove godine, ili tijekom zime iduće godine.

Aerodrom je dovršio četiri nove parkiralište pozicije za referentni avion A321 ili 737 (kodno slovo C). Podnesen je zahtjev za tehnički prijem i isto je u procesu. Sada sve ovisi o nadležnim državnim institucijama, no aerodrom planira da će tehnički prijem biti dovršen i da će novi dio stajanke biti otvoren do 1.6, dakle i ovaj dio aerodroma će proraditi prije vrhunca ljetne sezone, što će aerodromu osjetno olakšati posao, ali i omogućiti i bitno povećanje prometa. Ovime će Sarajevo imati 11 parkirnih pozicije na stajanci. Kako Sarajevo trenutno ima 7 pozicija, ovo je povećanje od 60%.

Koji su planovi za budućnost

Vlada FBiH i Kanton Sarajevo osigurali su proračunska sredstva za izgradnju nove četverotračne prometnice za dolazak na aerodrom (12. transverzala) koja će osjetno približiti aerodrom centru grada, smanjiti gužve i skratiti putovanje. Prometnica će ići od Stupske petlje do entitetske linije. Radovi će se raditi u dvije faze. Prva faza obuhvaća prometnicu od Stupske petlje do novog kružnog toga na Dobrinji, a druga faza će produžiti prometnicu do entitetske petlje. Ovaj projekt će financirati Vlada Federacije BiH i Kantona Sarajevo. Sadašnji glavni pravac dolaska preko ulice Kurta Schorka je istinski tragičan i promet teče strahovito sporo. Ovo će biti vrlo važan infrastrukturalan objekt za Aerodrom i grad Sarajevo.

Aerodrom je pokrenuo vrlo zahtjevnu proceduru izdavanja građevinske dozvole za izgradnju rent’a’car citya. Aerodrom očekuje da će ovo ishoditi do sedmog mjeseca ove godine. Potom će raspisati natječaj. Planira se da će radovi biti završeni do kraja ove godine, čime bi Sarajevo dobilo potpuno novi funkcionalni prostor za rent’a’car agencije koji će funkcionirati po najsuvremenijim principima.

Aerodrom planira izgraditi hangar za avion veličine Boeing 737 ili A320obitelji. Za tu nakanu već je eksproprijalizirano zemljište na lokaciji istočno od postojećeg hangara. Planira se da osim hangara za avion ovdje bude i novi prostor za vatrogasce, te nova garaža za aerodromsku mehanizaciju. Aerodrom pregovara i sa jednom kompanijom koja bi mogla parkirati svoje avione na Sarajevu (to nije ova kompanija koje će otvoriti bazu), te ovdje vršiti održavanje svojih aviona, a mogla bi imati i nešto charter letova iz Sarajeva. No, kako su pregovori u tijeku zamoljen sam da o tome ne iznosim ikakve informacije.

Aerodrom je već obnovio središnju os uzletno-sletne staze i ista može izdržati još pet godina operacija. No, nakon toga će se ići u rekonstrukciju postojeće staza što će se obaviti u tri faze.

Aerodrom će vrlo skoro krenuti u izgradnju solarne elektrane jačine 800 kW. Ovime će Sarajevo uz Ljubljanu i Beograd jedini imati solarnu elektranu koje će bitno smanjiti troškove aerodroma za električnom energijom.

Aerodrom je jasno definirao karakteristike zračnog prometa, te je sukladno tome razvio strategiju razvoja i rješavanja ovih problema:

  • Neophodnost širenja kapaciteta radi kvalitetnog odgovora na povećan promet, kao i odgovora na strožu regulativu sukladno usklađivanju sa zahtjevima Europske Unije.
  • Aerodrom ne smije biti samo pružatelj usluge hendilinga, već treba povećati neavijacijske usluge.
  • Kompanije biraju aerodrom na koje će letjeti, traže najbolje ponude, postavljaju uvjete, selektivno šire kapacitete. Ovo se posebno odnosi na LCC. I tu aerodrom ima težak posao poglavito u okruženju. Aerodrom ima problema sa nelojalnom konkurencijom.
  • Postoji konstantan odljev kadrova i nedostatak kvalificirane radne snage. Aerodrom mora privući radnu snagu iz drugih sektora i konstantno školovati svoju radnu snagu.
  • U Europi postoji značajan nedostatak pilotskog, kabinskog, servisnog i aerodromskog osoblja što stvara domino efekt za sve učesnike u sektoru avijacije. Iako Sarajevo nema problema sa radnicima, ipak problemi na drugim aerodromima Europe se reflektiraju i na njega radi konstantnih kašnjenja i otkazivanja letova, te problema sa prtljagom.
  • Aerodrom mora graditi ključne razvojne projekte koji se obavljaju paralelno sa procesuiranjem aviona, putnika, prtljage i robe.

 

Sarajevo od V. mjeseca počinje raditi 24 sata dnevno. To je više nego dobro za kompanije koje noće ili imaju kasne letove u Sarajevu (Croatia, Austrian, u skoroj budućnosti Lufthansa i Turkish), a koji će sada moći dolaziti kasnije i pokriti svoje zadnje valova konekcijama prema Sarajevu. Ovo omogućava i drugi dnevni let u 1. valu Air Serbie. Naime, kompanija kreće u tom valu iz Beograda iza ponoći i došla bi u Sarajevo oko 1:00 sat. Povratak iz Sarajeva bi trebao biti oko 4:45 sati. Vrlo logična odluka Sarajeva i iskrene čestitke. Ovime Sarajevo može biti i alternativni aerodrom za Podgoricu, Tivat, Dubrovnik, Split, Zagreb i Beograd.

CEO Aerodroma Sarajevo nam je rekao da je potpisao sa jednom kompanijom da bazira avion u Sarajevu, no da ne može izaći sa informacijom o kojoj se kompaniji radi dok ne završi sve administrativne procedure. Kompanija bi navodno trebala krenuti sa operacijama u IV. ili V. mjesecu. Vrlo optimistično obzirom da je već kraj III. mjeseca a karte još uvijek nisu u prodaji. Aerodrom za pokretanje operacija baziranog prijevoznika na raspolaganju ima bar 1 milijuna BAM (501.000 EUR) koje je osigurala Vlada Federacije BiH. Ne znamo koliko je za tu nakanu izdvojio Kanton Sarajevo. Nije slučajno da se pokretanje prometa 24 sata na dan poklapa sa baziranjem aviona u Sarajevu. Ovo je očito dio jedinstvenog deala.

Za kraj jedna napomena. Aerodrom Sarajevo je ove godine imao promet od 1.377.348 putnika. Obzirom na trendove daljeg povećanja putnika usprkos zatvaranje baze Wizz Aira, i bez dolaska novog baziranog prijevoznik, aerodrom će ove godine imati bitno preko 1,4 milijuna putnika. Pa se postavlja pitanje kapaciteta aerodroma sa novim terminalom od 2 milijuna putnika. Ta brojka će se dostići vrlo brzo. Baziranjem novog prijevoznika za 3-4 godine, bez njega za 6-7 godina. To znači da će Sarajevo vrlo brzo morati pristupiti daljem širenju terminala.

Sarajevo je svim ovim promjenama iz malog aerodromčića istinski postalo respektabilan aerodrom svjetske klase, u samom vrhu regije. Bravo Sarajevo. Toliko krucijalnih promjena, toliko ogromnu količinu velikih i zahtjevnih projekata nije ostvario ni jedan aerodrom regije. Ni blizu tome. Stoga sve iskrene čestitke aerodromu na najkvalitetnijoj upravi u regiji. Samo tako dalje!

 

sve fotografije: Alen Šćuric, osim barova i restorana koje nam je poslao Aerodrom Sarajevo

177 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Zgrada terminala bi trebala imati i monitor sa prikazanim redovima vožnje za autobuske i željezničke linije jer ima putnika koji bi išli po BiH nakon dolaska avionom i nekim drugim oblicima prijevoza jer nema svaki grad aerodrom ! Pa čak i neku interaktivnu aplikaciju koja bi putniku pomogla da izabere oblik prijevoza da dođe do Međugorja , Bihača , Tuzle , Nevesinja i sl.

Delegacija Aerodoma Sarajevo je u Barseloni gdje pregovaraju sa Vuelingom o uspostavljanju linije za Barselonu.

Uskoro linija BCN-SJJ sa Veuling!

Dogovoreno je, krece od 7. mjeseca.

Da, dogovoreno I ja imam info! Ludiloooooo

To je fantastična vijest

Otpočeli pregovori između MAS i Vuelinga za liniju prema Barceloni <3

Sad je definitivno
Niko ne dolazi
Nikakav low cost nikakva baza
Same old, možda rast 6-7 % na 2022

G. Alene ste sarkastični ?

Šta ste htjeli reći Alene? Nema baze?

Nema.

Otkud vam to da je nece biti?

Prije vjerujem direktoru

Ne shvatam potrebu za ovolikom histerijom. Alen je odradio svoj posao i prenio informacije koje je dobio, niti se on pita niti on odlucuje kakav ce ishod biti. Logicno je da se svi nadamo novoj bazi, ali informacija ce biti objavljena, ne bitno da li je pozitivna ili negativna, gotovo sam uvjeren da cemo do ljeta tacno znati kako ce izgledati daljni razvoj. Svako dobro! Lp

Pa kad ce biti objavljena? Rekli su da zele da krenu u maju, evo mesec dana ranije nista od baze. Kad ce karte u prodaju? Ili ce leteti poluprazni prvi mesec ili ce odloziti pocetak.

Rayanair ce naapuniti avione i ako linije najavi samo 14 dana prije.
Jednostavno je potraznja velika za Sarajevo iz nekih gradova tako da problema nece biti i letovi ce imati zadovoljavajuci LF od samog pocetka.

Lepo ali šteta što autor nije pitao taj isti menadžment zašto se čeka 5 godina da se kompletira ovako minijaturna ekspanzija i zbog čega se za ekspanziju vezuju brojne malverzacije.

Novi aerodrom za 3 godine nece imai dovoljan kapacitet s obzirom koliki broj putnika ce opsluzivati!

Neko je zavidan:-)

Flydeal počine letiti ka SJJ

Hvala Vam za brojne zanimljive informacije, gospodine Šćuric.
Radujem se dobroj kafi u novim lokalima na aerodromu. Volio bih da je i Caribou Coffee otvorio jedan, oni su slični Starbucksu po stilu. Onaj kafe u prizemlju je bio kriminalan, a kafa im je bila katastrofa.
Imajući u vidu najavljenu izgradnju novog hangara, znači li to da već idu u pripremu terena za buduće širenje glavnog objekta na suprotnu stranu od novog terminala? Tamo se nalaze hangari, neki od koji nisu u vlasništvu aerodroma.
Druga stvar – zašto ulažu značajan novac u izgradnju solarnih panela preko parkinga, kad je sasvim izvjesno da će trenutni parking postati nedostatan kroz par godina? Zar ne bi bilo logičnije sačuvati taj novac i uložiti ga u izgradnju etaže montažne garaže iznad postojećeg parkinga?

Jesu li Vam spominjali planove o pomjeranju glavnog ulaza u kompleks aerodroma prema budućem kružnom toku na spoju XII i A transverzala? Ja se tome posebno radujem. Valjda bi nekad u bliskoj budućnosti mogla krenuti i izgradnja onog airport malla za koji je ograđena parcela.

I posljednje – imajući u vidu da je kanton Sarajevo nabavio nove trolejbuse koji imaju bateriju i samim tim autonomiju od trolejbuske mreže, otvara se mogućnost da skorim zapošljavanjem dodatnih vozača jednu od redovnih linija koje idu na Dobrinju produže do Aerodroma. Time bi aerodrom dobio stalnu vezu sa Baščaršijom, i ugasio bi se monopol bahatih taxi vozača koji su na njemu stacionirani.

@Kyril

Master plan aerodroma urađen još prije 20 godina predviđa širenje terminala i na drugu stranu u odnosu na ovo upravo završeno proširenje, dakle na jug, prema hangarima. Time dodatnim proširenjem ujedno će se dobiti neophodna širina i za još jedan avio most, čime će SJJ doći do sva 4 ukupno planirana avio mosta. To je vjerovatno Faza III u povećavanju kapaciteta.

Što se priključne ceste, da, novi RP predviđa da će se u krug aerodroma ulaziti novim priključkom sa kružnog toka

Imate li informaciju od kuda je ovo sve financirano?
Nekako sam dojma da ima jako veze sa Bliskim Istokom.

Na cemu temeljite svoje zakljucke? Onako ili imate neko utemeljenje?

Zaključak je na granici bizarnog

Super i svaka čast. Odličan menadžment. Jedno pitanje. Zar na BNX ne mogu sletati širokotrupci? Sletali su Boeing 777 i A330-200.

Mogu. Provjereno. Bilo je letova.

U Banja Luku je sletio 777 prije dvije godine.

Odličan članak, zaista sam čekao dio sa “ali…”
Jedno pitanje: da li će se uspostaviti ikakva gradska linija (bus) sa gradom za lrevoz putnika? Bila je neka Aerodrom – Bascarsija, ali kao da vise nije u opticaju?
Hvala unaprijed

Žalili se mnogi ljudi da ga nema, a onda kad su radovi počeli, valjda nije imao ni pristup. Volio bih da griješim i da mi kažete da je u opticaju.

Ja sam ga koristio u Oktobru i Novembru, nije nikada otpao. Komunikacija za red voznje je slaba, ali linija vozi redovno.

Linija je i dalje u funkciji (koristio sam je prije par mjeseci), ali vozi dosta rijetko i dalje mada je u skladu s rasporedom koji stoji na internetu.

Naplacuje te li usluge fotografisanja aerodroma? Koliko to kosta?

Ali biste ozbiljan novac mogli zaraditi na tim uslugama. Svi se sjecaju vasih legendarnih slika piste na banjaluckom aerodromu prije, tijekom i poslije rekonstrukcije, ili slika beogradskog aerodrom dok traju radoovi na dogradnji terminala.

O izgradnji puta od Stupske petlje ka Aerodromu se priča i govori još od prije Olimpijade. Tim delom Sarajeva nisam prošao godinama i ne mogu da verujem da još nista nije napravljeno.

Ta cesta je u nadležnosti FBIH (koja je blokirala izgradnju), a Kanton Sarajevo primarno ima interes da se ovo izgradi (te je čak spreman financijski sudjelovati), ali vjerojatno će početi izgradnja nekad brzo budući da FBIH ima novu vladu (u kojoj su stranke koje su na vlasti i u Kantonu Sarajevo).

Kakvi su planovi za OU i Sarajevo?

Hoce li pomjeriti let iz SJJ da leti jos ranije za ZAG umjesto 6:30 recimo u 5:40 tako da se putnici mogu konektovati i na druge letove osim preko ZAG – CDG.

Kako? Ovako kako je sada ovi sto se vracaju za Ameriku mogu samo preko Pariza… SJJ – ZAG- CDG i dalje za Ameriku… sve druge konekcije je ne moguce se konektovati.

Jeli Mado smatraju kao restoran ili kao slastičarnu i baklava shop?

Ako si bio u Mado znaš da je sve to nabrojano i to jako dobrog kvaliteta.

Hoce li sarajevo imati 60% prometa MZLZ za dvije godine?

Ovo jeste po prvi put javno obznanjeno:

“Aerodrom planira izgraditi hangar za avion veličine Boeing 737 ili A320obitelji. Za tu nakanu već je eksproprijalizirano zemljište na lokaciji istočno od postojećeg hangara”

Velika stvar

Da li mislite na pozitivno ili negativno kada kažete ” da tek znate što stoji iza toga ” ?

ima li aščinica? ako nema svakako bi trebala bit

pitam za aščinicu majko mila

vi baš nikad ne možete jednostavno odgovorit na jednostavno pitanje? ok, nakon sve ove komplikaže zaključujem da nema aščinicu

Čestitke na ozbiljnom članku.

Jedino što sam primjetio, a da nije istina, je dio: “Aerodrom je već obnovio središnju os uzletno-sletne staze…”

Provjerite ovo još jednom.

Kako onda, za sve ovo vrijeme, niko nije primjetio radove na pisti?

Laze te CEO Alene. Previse mu vjerujes.

Dođeš na Ilidžu pogledaš pistu i vidiš da je drugaciji sloj na sredini a da je jako ofucana okolo 🙂

Svaka čast na odličnom članku. Sve je napisano tako da, iako je članak veliki, da nimalo nije bilo dosadno čitati.
PS: Nadam se da će se uraditi nekad ovaj toranj, pošto sada odudara od terminala i cijelog kompleksa MAS.

Nesto pred koronu je bila pokrenuta prica oko izgradnje novog, medjutim zbog svog tog haosa su sredstva prebacena za potrebnije stvari tada. Projekat je bio pod BHANSAom. Da li imate u planu obaviti neki intervju sa njima u buducnosti? Mislim da bi bilo zanimljivo i cuti za planove razvoja avio-prometa i iz njihove perspektive i ekspertize. Veliki pozdrav!

Ne treba novi, ali rekonstrukcija i adaptacija na novi terminal bi bila poželjna

Pa zato što se zaista ne uklapa u novi izgled terminala, a toranj ovako izgleda već 20 godina, vrijeme je za promjenu, iako nije hitno

Naravno da je bitno

Ja sam isključivo posao da bih se trebao rekonstruirati zbog same estetike, a naravno da neće biti podstrek većem broju putnika

Kontrolni toranj nije trosak aerodroma, nego direkcije za avijaciju.
Nisu ni na istom administrativnom proracunu
(entiteski/drzavni)

Direkcija za avijaciju je bila napravila projektnu dokumentaciju za obnovu tornja, medjutim iz nekog razloga se o tome prestalo pricati…
Aerodrom bi samo trebao malo jace lobirati oko toga…

https://www.klix.ba/biznis/uskoro-rekonstrukcija-kontrolnog-tornja-sarajevskog-aerodroma/191122025

Samo sto toranj uopce ne bi bio trosak MAS-a nego direkcije za avijaciju… drugi nivo proracuna u potpunosti…

Aerodrom bi samo trebao pokusati izvrsiti dodatno lobiranje da se to zavrsi, jer je prica vec bila pokrenuta.

@Dino brate nikakve ovo veze sa direkcijom nema. Direkcija civilne avijacije Bosne i Hercegovina (BHDCA) je drzavna regulatorna agencija, dok avio-saobracajem upravlja BHANSA (agencija za pruzanje usluga u zracnoj plovidbi). Em sam napisao u uvodnom komentaru, em pise na klixovom linku koji si podijelio…

Hvala na članku i odličnom prikazu!

Ove je više stvarih vrijedno pomena.
Neosporno je to da je ovo mnogo mnogo bolje nego što je bilo. Da je terminal uređen. Da je funkcionalan da… stvarno sve pet.
Ali su ostali problemi sa saobraćajem koji se teško mogu riješiti. To je rak rana aerodroma jer se na putu od grada često dešavaju veliki čepovi. Ne znam ni šta je sa izlkazom sa autoputa. to bi morali riješiti. Jer će onda veza sa mostarom u budućnosti te zenicom i Dobojem mnogo donije.
Ali ovde ima i par problema. Čemu izuzimanje od javnih nabavki. to znači da je bilo malverazacija. to je sramoita. Ne treba isticati korupci. to što oni ističu žalbe… pa ako nešto nije u redu naravno da se ljudi žale. nikom ne pada “tender” zbog nekog ko se žali nego zbog koruptivnih elemenata u ugovoru. navodim samo jedan primjer. U autu moraju biti vezez za dječije sjedište iso fix… a to ima recimo samo audi. e zbog toga pada tender. i to i jeste problem
ovo je jako loše
druga stvar je iznajmljivanje lokala na dvije godine. pa ko će ozbiljan uzeti bilo šta tu da radi 7/8 godina je minimum., da ne kažem da je 10 nešto što vrijedi. sad trbam iznajmiti prostor uložiti u opremanje, u radnike, u posao, trpiti minus oidređen period dok se posao ne razradi i taman kad krene moram to nekom drugom prepustiti. to je smiješno. apsurd. to je nešto gdje se vidi loša ili koruptivna namjera.
a treća stvar ima veze sa vama. apropo niša.
Evo vam jedan terminal nanovo sagrađen koji je napravljen kako ne treba tj sa malim kapacitetoom odnosno kapacitetom koji će biti postignut relativno brzo. i onda opet za 5/6 godina novi tenederi, novi projekti, nove studije izvodljivosti, novi radovi… zbog toga se nešto planira mnogo mnogo unaprijed.

Rak rana razvoja BiH uopće su tenderi i javne nabavke, ali i to se mijenja s obzirom da će Vijeće Ministara Bosne i Hercegovine ove godine usvojiti zakon o javnim nabavkama, koji je jedan od 14 prioriteta iz europske komisije koji se moraju ispuniti kako bi BiH otpočela pristupne pregovore za ulazak u uniju. I ta transverzala koja se bude gradila prema Aerodromu neće sigurno početi prije 2024, s obzirom na tendersku proceduru

Slazem se da je trebalo graditi veci terminal, da zgrada uprave nikako nije smjela biti izgradjena na dijelu starog terminala(prosirenje je iskoristilo samo dio starog terminala) i da je taj prostor trebalo ostaviti slobodno za buduca prosirenja, ujedno sa gateovima ispod tornja u pravcu sjevera koji su postojali kada je stari terminal gradjen za potrebe XIV ZOI.

Ali… gradilo se koliko se moglo da se aerodrom kreditno ne zagusi,,, i to je tipicno bosanski,,, ne postoji hrabrost za veliki projekat nego daj pomalo pa cemo nadograditi…

Zato i postoji ona izreka;

Mjesalica je prvi vijesnik proljeca u Bosni…

Jer svako proljece od mrava do muje i sulje krene neka nova nadogradnja.

Sve je extra urađeno jedino šta fali je to što se ne može posmatrati slijetanje i uzlijetanje aviona kao na primjer s terase kao što je to na aerodromu u Cirihu lp.

Vidio sam na vizualizacijama da ce i upravna zgrada i novi dio terminala imati po terasu prema zracnoj strani. Ok, za upravnu zgradu jasno, zna se ko tamo mize ici. Ali za terasu od terminala, zna li se hoce li biti putnici u mogucnosti izaci na istu? Terasa od proslog onog “prahistorijskog” terminala (na cijem mjestu je sada dijelom novi dio terminala, dijelom upravna zgrada) je bila zatvorena za posjetitelje restorana koji se tu nalazio zbog sigurnosnih razloga. Hoce li biti sada nesto slicno ili ce biti moguce izaci tu?

Ma super za upravu, ali putnici nemaju nista od toga. Cak ni vecina radnika aerodroma. Mozel kako od. G. Bajica info za ovu putnicku terasu please 🙂

Znaci stvarno ni danas nece biti objavljen novi operator koji treba da otvori bazu na aerodromu? Pored ovih dosadasnjih pomjeranja termina?

A sto nece?

Ah, sigurno je jedino to, da taj operater nije neki ozbiljniji i veci operater…

hvala za sve info, prvo to 🙂 a drugo, tinjala je nada da ce neko slican uletiti umjesto wizzair-a, a cijela ova situacija sa informacijama o bazi i operateru ne daje bas osjecaj da se radi o nekom iole ozbiljnijem i krupnijem igracu…

Koliko ima pušiona?

Jedna.

Dvije.

Bravo Sarajevo.

Eto i Sarajevo prešišalo Beograd. Sada ljepše i funkcionalnije terminale imaju Zagreb, Ljubljana, Split, Dubrovnik, Sarajevo, Skopje i Priština. Ajme moj Beograde.

Što se tiče rent a car agencija , trenutno rješenje je katastrofalno . Prebacili su nas u “izbjegličke barake” , klijenti će morati da stoje na plus 35 stepeni bez ikakve zaštite od sunca , a kad kiše bude e tek je onda spektakl . Samo se iskreno nadam da će Rent a car City biti završen što prije , jer ovo sada je užas . Ovo ostalo je stvarno sve same pohvale , uprava zaista radi na vrhunskom nivou . Rijedak primjer u našoj državi kako treba da se radi . Ubi me ova neizvjesnost i “tona” informacija oko baze , Alene pomozi , pardon Alene oprosti 😁

Mislis Alene oPROSTi

Odgovor za ubuduće je “Uredu je !” Znamo da na portalu smo svi na Vi ali

Ovo sa top liste nadrealista iz nekih kasnih 80. A jeli neko vidio onog Nelson Piketa.
Pogledajte

https://youtu.be/eW0a3vpikyY

Takodjer se treba otvoriti Pekara Bonjour. To niste objavili

Na ovo se covjek stvarno treba nasmijati. Hvala, bas ste mi uljepsali prijepodne 🙂

Mislim da se Marko referirao na uvodni komentar, “ispravka krivog navoda” hahaha

Moram priznati da, barem parcijalno, izgleda bolje od ZAG…

Ne izgleda, na oba aerodroma sam često (Zagreb zbog konekcija) i ipak je usporedba neadekvatna. Sarajevo je sada iole ok (daleko od wow), ali zagrebački aerodrom je ipak prva liga, barem u regiji.

O tome jel, novi aerodrom u Zagrebu sada prva liga u Europi, moze se polemizirati.

Evo, da se konacno slozim sa gosp. Foglarom – Sarajevo zaista izgleda ljepse i funkcionalnije od Zagreba sada.

Odista je tocno. Sve je tako funkcionalno i dobro uredjeno na sarajevskom aerodromu dok je na zagrebackom poprilican kaos, posebno nakon ukljucenja Hrvatske u Schengenski prostor.

“Ovo omogućava i drugi dnevni let u 1. valu Air Serbie.” – Kako, pobogu, drugi dnevni let u 1. talasu?! Kojeg to ima smisla?! 1. talas je kod JU jutarnji i tada su letovi za zapadnu Evropu. Sada imamo let za SJJ u 2. talasu, a ima smisla otvoriti i letove u 4. talasu, nikako ne u prvom!

Ovo bi nas trebalo šokirati? Jeste li tako rekli G. Alene?

U komentarima u članku “EKSKLUZIVNO-BREAKING: Sarajevo dobiva baziranu kompaniju” ste odgovorili čitatelju sa “I te kakvih. Šokirat ćete se”

Rekli ste da će nas šokirati, nemojte da kopiram taj tekst. Ovdje nema ništa šokantno.

Čovjek se zaista potrudio da napise kvalitetan članak i budite zahvalni na tome. Generalno aerodrom će dobiti transformaciju za koju se nećemo stidi kada dođe i prođe bilo kakav turista kroz njega, budimo ponosni. I dalje će Sarajevo biti odlika onoga kako treba da izgleda aerodrom i Nastavit će biti povezano sa minimalno 4-5 čvorišta u svijetu sa kojih možete doprijeti do svakog coska zemaljske kugle. Jedina mana ostaje sto i dalje nema kvalitetnog LCC ali i kada bude nadam se da će Isti ponuditi istinski koju atraktivnu liniju a ne samo gastarbajterske linije kao u Tuzli i Becu.

Ljudi koji ozbiljno prate i bave se ovim sam siguran da cijene sve sto napisete, a to je dovoljno i hvala na trudu. Poz!

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!