zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Analize

Koje aviona bi trebao letjeti Air Montenegro

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Montenegro

Air Montenegro u planu ima nabaviti i treći Embraer E195 4O-AOC. Vlada Crne Gore je već odlučila da će kompaniji nabaviti ovaj avion, no isti neće doći do ljetne sezone. Kompanija planira nabaviti i jedan već avion A319 ili 737 za ljetnu sezonu u wet-leasu.

No, postavlja se pitanje kako bi trebala izgledati flota Air Montenegra u idućih par godina? Ja bih uz ova tri Embaera E195, koji su svakako najbolji avioni za Air Montenegro, nabavio još dva manja E175. Ovaj avion ima 76 sjedala u dvije klase i bitno je manji od E195 koji ima 116 sjedala. Sa ovim avionima ljeti bih operirao manje frekventne i nove linije, dok bi zimi imao zaposlen jedan E195 za najfrekventnije linije (Beograd, Istanbul), a sve ostalo bi letio sa manjim E175. Ostala dva E195 bih imao prizemljena cijele zime. I ovo nije neki problem. Niz kompanija ima prizemljene kapacitet zimi kao što su easyJet, Ryanair, Lufthansa, Air France… Tu je najpoznatija Voloea koja zimi ima prizemljenih 75% svoje flote i svejedno je vrlo profitabilna kompanija.

Jednako tako bih ljeti uzeo u wet lease jedan A320 od sredine V. do sredine X. mjeseca (na 5 mjeseci). Ovaj avion je potreban Air Montenegru za charter i leisure linije jer turoperatori ne žele manji avion od 140 sjedala na takvim linijama pošto isto nije isplativo, ali nije ni dobro za njih (trebaju više putnika da bi im se isplatile rotacije). Kupovina ili dry lease ovog aviona nemaju pameti jer avion od sredine X. do sredine V. mjeseca ne bi imao što raditi, a to je 7 mjeseci godine. Dakle bitno više od pola godine avion bi bio prizemljen, što je krajnji nonsens. Kasnije nije nelogično da se još jedan A320 uzme u wet lease od početka VI. do kraja IX. mjeseca (na 4 mjeseca).

Daljim povećanjem linija i frekvencija nakon 5 aviona u floti i 2 sezonska u wet leasu, povećavao bih istu u raciju dva E195 na jedan E175. Kompanija bi imala i svu logiku ovog svijeta otvarati podružnice u Skopju, Sarajevu, a eventualno kasnije i u Prištinu gdje bi mogla stacionirati jedan do dva E195 i pokrenuti najfrekventnije linije sa ovih aerodroma koje sada nisi pokrenute. Time bi bilo realno da kompanija ima 10 aviona u floti i dva sezonska u wet-leasu.

138 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

F-117

Todorovic podnio ostavku,u stvari je najuren,pricalo se vec vise od mjesec dana da ce biti smjenjen.

CEO podnio ostavku . Zato sam vam rekao ex , pa ste se cudili.

Koji god im date, oni ce biti u minusu.

Alene, da li bi E175 bio takodje pogodan i realan za Air Serbia ? Hvala na odgovoru.

Hvala na odgovoru Alene. Pozdrav.

Je l samo meni vise nema opcije za lajkovanje komentara?

Previše su ljudi podržavali autorove kritičare pa su uklonili tu opciju, lakše im ovako kad se blamiraju.

znate li vi da ne možete baratati podacima IP adresa te da je to podložno tužbi sukladno GDPR regulativi?

То није у складу са GDPR-ом, верујте.

То што ради ВордПрес и конфигурише Ваш ИТ-јевац није битно јер сте ви одговорни.

Мислио сам да користите колачиће (који ће такође ускоро бити забрањени) да аутори не би могли сами да подрже своје коментаре.

Ако користите ИП адресу, корисници који читају из великих фирми које имају често само једну јавну ИП адресу не би могли да независно подрже објаве.

Ако Вам све то није објаснио Ваш ИТ-вац… Шта да Вам кажем.

Морате да тражите пристанак корисника.

ВордПрес може да се конфогурише на различите начине.

Alene, koje je Vaše mišljenje o bojanju aviona Er Montenegra?

Naporni se do bola!

otužno, ovo je stvarno sramota.

Nista drugo ne preostaje nego da Air Montenegro i Air Serbia registruju firme na Malti sa po dva aviona i da osvajaju nova trzista,hahaha

I to sa A380 koje Airbus ima a ne zna što će s njima… Ha, ha, ha, ha,…

A kako ste procenili da bas e175 treba da uzmu?

Koliko ja guglam, te avione izbacuju gotovo svi operateri u Evropi kao neispative.

Gotovo niko ne narucuje niti novi 175 e2!
Zar je moguce da su isplativi samo vama?

Alene, da li je iko u evropi narucio e175 ili e2 175 u zadnjih 5 godina?

Ma šta fali Embraeru, odakle sad ove priče? E2 koriste mnogi u Evropi, Helvetic iz Švajcarske je najveći korisnik, potom KLM, Belavia… E2 je odličan avion.

Nisam primetio da je ijedna kompanija u evropi kupila e2- 175.
Ispravite me ako gresim.

A da li je odlican ili nije – ne bih da ovde naklapamo. Tesko da smo merodavni da donosimo takve procene.

Pardon, mislio sam na e2 -195

Riječ je o jednom od najmanje korištenih aviona u Europi kojeg aposlutno nitko više u Europi ne naručuje.

Ne hvala, neću čitati vaš članak o tome jer već znam koje ga aviokompanije lete. I da, istina je da je riječ o avionu kojeg više nitko u Europi ne naručuje, kao što je riječ o jednom od najmanje korištenih aviona među europskim prijevoznicima.

Evo podataka: u Europi imate 17 E170/5 u S7 Airlinesu, 18 u LOTu, 17 u KLMu i 34 u HOPu i to je apsolutno to. Imate 0 naručenih E170/5 i 0 naručenih E175e2 u Europi.

OK što ste vi pisali.

Belavia ih više nema zbog sankcija, a sorry što sam Peoples sa jednim avionom zaboravio. Još uvijek ne mijenja realnost o tom avionu, a to je da ga više nitko u Europi ne naručuje i da je riječ o jednom od nepopularnijih aviona kada usporedite koliko drugih tipova aviona ima u Europi.

Ok.

Ne naručuju se uopće u Europi i točka. Slabo se koristi u Europi naprema drugim avionima i točka.

Ne prodaje ih se više u Europi niti je veliki backlog za europsko tržište.

Ajde sad ovako.Neka avio kompanija obavlja letove ka 10 razlicitiih destinacija.U 10 mjeseci tokom godine prosjecan broj putnika na letovima ka tim destinacijama je recimo 60.Neka su to destinacije koje se zbog doleta ne mogu realizovati sve sa turbopropom.Da li je toj kompaniji bolje da ima E175,E195,A319 ili A320?Da li je sad E175 prihvatljiv kao avion izbora?

Ja samo napominjen da je E175 avion koji je slabo popularan među Europskim prijevoznicima i da nitko više ga ne naručuje u Europi. Briga me za diskusiju s vama je li bolja unificirana flota s E175 ili A320. Upotpunosti je promašena tema.

Ovdje je tema izbor tipa aviona za kompaniju u CG tj Air Montenegro i iz mnogo razloga E175 je za tu kompaniju pravi izbor.Promasili ste vi sto svoje frustracije iskaljujete na blacenju aviona koji je stekao nadimak The mule,zbog svoje ekonomicnosti i izdrzljivosti.

Sramota

Ja sam najpre pomislio da je ZAMA AERO neka avio-kompanija.

Kasnije sam izguglao da ZAMA znaci Zagrebacke mazoretkinje. Alen je svestrana licnost

Da ga je imao ko naruciti – proizvodio bi se taj avion!

3 E190 i 2 A319 (leti na wet lease)

I sve lepo, lepo dok ne napise da otvaranje “podruznica” u Sarajevu, Skoplju i Pristini…
Da se radi o nekoj drugoj kompaniji pa i ajde ali o nekoj iz Crne Gore…

Alene zasto Croatiane bazira avione u Skoplju,Pristini i Sarajevu?EU operator,nemaju ogranicenja da to urade.

Postovani Alene,

Da ste takav komentar napisali za nekadasnji JAT/AS vec bi bilo 288 komentara minimum. Danasnja AS radi dosta pametnije, samo videcemo dokle i po koju cenu…

AM ce raditi samo to sto mu politika dozvoli i naredi. Tesko ikakve veze sa raciom i zdravorazumnom organizacijom. Nazalost.

Croatia Airlines je izgubila sve šanse da bazira avione u Sarajevu, Skoplju i Prištini. Gdje bi letjeli ?

Ne postoji ni jedan razlog da Croatia Airlines bazira avione u inozemstvu sve dok ima loše razvijeni hub te nepostojeće baze u Splitu i Dubrovniku.

Gdje je sada ona vaša logika “a to vam nema smisla jer je to Croatija i oni to ne mogu”?

Zato što nije logično da Croatia Airlines sa nerazvijenim hubom i nepostojećim bazama u najvećim destinacijama po broju putnika (SPU i DBV) otvori baze u inozemstvu.

Alene, kakvo je to ponašanje da nekog nazivate “budaletinom”?

Ni meni se to ne dopada iako veze nemam sa OU ili Hrvatskom. Nije OK nazivati ih smećem i budalama

Kažite to Aegeanu koji ima svoje baze posvuda po grčkim sezonskim destinacijama. Za OU je daleko logičnije da tamo otvori bazu nego u Prishtini, Sarajevu ili Skopju.

Imati bazu u inozemstvu uopće nije česta praksa i nije nešto što svaka legacy aviokompanija ima, tako da nazivati upravu Crotaie budalama jer ne otvaraju baze u inozemstvu je suludo.

I jeste li javili Aegeanu da nije logično otvrati baze u grčkim sezonskim destinacijama?

Još uvijek nije propust Croatie što ne otvara bazu u inozemstvu jer to uopće. nije uobičajena praksa.

Zanemariva je brojka ako uzmete u obzir koliko je samo legacy avioprijevoznika i koliko imaju aviona.

A što će vam avion u Prištini ako imate 0 letova prema tamo? I što će vam avion u Sarajevu i Skopju ako tek operirate 2 dnevna i manje letova?

Dobro ali što će vam onda baza u Sarajevu ako imate tek 2 dnevna leta prema tamo? Referiram se na vašu logiku da baza u Splitu nema smisla jer navodno ima pre malo letova iz Splita, no taj broj je još uvijek daleko viši nego broj letova iz Sarajeva. Gdje je tu logika?

Alene ponovo vas isto pitam. Po kojoj logici baza u Sarajevu (iz kojeg Croatia ima manje letova od Splita i Dubrovnika) ima smisla, a iz navedenih hrvatskih destinacija ne? Vaša logika se protivi ikakvom razumu jer tvrdite da je broj letova u navedenim hrv. destinacijama pre malen za bazu, ali ipak tvrdite da baza u Sarajevu ima smisla iako ima manje Croatijinih letova i ima daleko manje potencijala.

Mislim da je Croatia Airlines ponajprije hrvatski nacionalni avioprijevoznik i da joj cilj uz profit treba biti povezivanje Hrvatske. Ne vidim razlog da hrvatski avioprijevoznici plaćaju novac da se leti iz inozemstva na linije s upitnom protitabilnošću i koje bi samo dodatno kanibalizirale Croatijin hub u Zagrebu.

Niste uopće odgovorili na pitanje gdje je tu logika.

Imate li vi neku računicu za ovo jer je ipak riječ o kompleksnijem i rizičnijem potezu da samo tako tvrdite “e ovo ima smisla”? Nije ovo nešto tipa “letovi iz Zagreba za Berlin za OU imaju smisla”, jer ipak ste naveli 17 linija iz Sarajeva što je poprilično za legacy avioprijevoznika ako uzmete u obzir da Air Baltic na pet puta većem aerodromu u Vilniusu ih ima tek 11?

Ima i Sarajevo Wizzovu bazu koja se razvija kao i što ima Lufthansu, Austrian, Turkish.. No ima Vilnius još uvijek i daleko jače i bogatije tržište.

I imate li neku računicu za ovo što govorite? Analizu? Ipak govoriti da ovakva inozemna baza ima smisla je poprilično jaka stvar i takva teza iza sebe mora imati smislenu analizu. Otvoriti inozemnu bazu sa 17 linija je velika stvar i to bi bila veća inozemna baza nego što ju itko od predhodno navedenih aviokompanija ima.

Pitam vas za računicu ili nekakvu analizu. Ipak tvrditi da nešto poput tolike inozemne baze ima smisla za aviokompaniju treba iza sebe imati nekakvu računicu ili analizu a ne “meni to ima smisla”.

Da, to mislim.

Čisto sumnjam da imate ikakve alate koje uspješne kompanije koriste.

I analize su vam izbacile da bi za Croatiu bila profitabilna baza sa 17 linija u Sarajevu? Koje ste to alate koristili i koliko ih plaćate kada su već tako pouzdani?

Znači nemate analizu već ovakve poprilično velike planove govorite odokativno bez uvida u financijsku situaciju u slučaju otvoranja baze? Lijepo.

I također vas pitam, po kojoj ste vi (očito potpuno krivoj računici) došli do izračuna da za Croatiju ima smisla da pokrene 50 tjednih letova iz Sarajeva prema inozemnim destinacijama (to je broj koji navodite kao dovoljan za bazu)?

Rekli ste maloprije da je 50 letova potrebno. Zašto mijenjate sada mišljenje?

“Da Croatia ima 40-50 letova tjedno onda bi jedan bazirani avion imao smisla ovako nema.” Ovo ste vi izjavili. Rekli ste da baza ispod 40-50 tjednih letova nema smisla.

Kako niste pa to je vaš komentar. Izjavili ste da baza u Splitu nema smisla jer Croatia nema 50 tjednih letova prema inozemstvu. Ali zato također tvrdite da baza u Sarajevu ima smisla unatoč što mislite da je manje od 50 letova tjedno iz Sarajeva dovoljno. Nekoliko sam vas puta pitao da objasnite zašto implementirate logiku “50 tjednih je dovoljno za bazu” u slučaju Splita i Dubrovnika, a kod slučaja Sarajeva ne. Sve odgovore koje sam dobio su se sveli na “ja bi ovo učinio u Sarajevu” i to je to.

Ne vidim razlog zašto bi se ovo nazvalo trolanje. Ja vas samo pitam pitanja.

Zašto se ne bi jednostavno prebacili svi letovi na A319? Ako već Sarajevo ima potencijala za 17 destinacija sa a319 ima i Split za daleko više. Split ne treba imati intezivni zimski promet da bi imao bazu.
Zašto se ne bi iz Splita otvorili neki novi letovi koji nisu vezani uz zagrebačke? Daleko je logičnije nego da se otvaraju u Sarajevu pošto je Split daleko veće tržište.

Jedino sto ste objasnili je da ne želite da Croatija razvija mrežu sa obale već iz Sarajeva što nema nikakve logike. o

Baze u inozemstvu općenito nisu česte za legacy avioprijevoznike jer nisu previše profitavilne, no za Croatiu bi definitivno bile isplativije baze na obali nego u malenom sarajevskom aerodromu. Ipak je riječ o većem tržištu. Aegeanu idu sezonske baze poprilično i nije baš da nisu uspješne.

Zato bi i bilo u slučaju da se Croatia odluči na potez otvaranja baza izvan Zagreba da to ponajprije učini u Splitu te poveća kapacitet i proširi ponudu. Osim što ima poprilično ne vezanih letova uz Zagreb ima i potencijala za dodatnim letovima.

Za Croatiju je najbolje da se ne uhvaća u koštac sa bazom na tako malom tržištu poput Sarajeva. Za Split i Dubrovnik to ima smisla kao postupak ekspanzije po uzoru na Aegean koji ima profitabilne baze izvan Atene. Osim toga je logičnije da se otvaraju baze u Hrvatskoj nego u inozemstvu jer ipak hrvatski građani plaćaju OU.

Aer Lingus nema bazu izvan svoje zemlje, ima tek nešto letova iz Manchestera i Belfasta. Od LOTovih baza u Pragu i Vilniusu nema ništa, a iz Budimpešte tek long haul lete i odustali su od letova prema Bruxellesu, Londonu, Varni, Dubrovniku itd. Aegeanova baza u Larnaci je nekoliko puta rezana i povećavana od 2016. godine, a za sada imaju tek letove prema Grčkoj (mislim i da su od Chanie odustali). Gdje to uopće imaju Icelandair i Luxair bazu? Air Baltic s druge strane ima te baze ali nije da su oni uopće profitabilni avioprijevoznik u usporedbi sa Aegeanom.

U namanju ruku su inozemne baze za nacionalne avioprijevoznike isplative koliko i one sezonske na domaćem tržištu.

Da ima bazu sorry.

Ne vidim da se obnavlja baza u Tallinu uopće, u Budimpešti su tek long haul obnovili. Toliko o profitabilnosti tih baza. Već je kraj 2. mjeseca i to je trebalo biti sve najavljeno, a nije.

Imao ali više nema. Nekoliko puta je Aegean tu povećavao pa smanjivao letove no očito ništa od toga. Možda se vrate no očito im avantura sa bazom u Larnaci nije dobro završila. S druge strane 4 domaće baze (uz SKG i ATH) su poprilično pojačane. Da kupili su Animawings no nisu otvorili baze u Cluju i Bukureštu.

Luxair je više nema. Icelandair nikada nije imao bazu na Capo Verdeu. Ni jedan njihov avion nije tamo bio baziran u svrhe Icelandaira. Riječ je o leasu aviona za Capo Verde Airlines.

Nije profitabilna kompanija s obzirom da su u 2019. završili s gubitkom.

Ok. Valjda će ih obnoviti na prepandemijski level.

To nisu Aegeanove baze već Animawibgsove. Animawings je otvorio baze u Rumunjskoj i prije nego što je Aegean preuzeo večinsko vlasništvo.

Da je? Je li imao bazu tamo? Ne. Jesu li leasali avion Cabo Verde Airlinesu (koji je još uvijek u tom stanju) koji ga je koristio za vlastite operacije? Da.

Ok. Je li Aegean Airlines uzeo svoje avione koje je onda samostalno bazirao u Rumunjskoj? Ne. Riječ je o Animawingsu što je upotpunosti druga kompanija ali koja je u većinskom vlasništvu Aegeana. Da je baš Aegean Airlines bazirao tamo avione sam (poput Air Baltica u Litvi) ili da su osnovali podružnicu tamo to bi bila druga stvar. Ali ovdje je riječ o potpunosti drugoj aviokompaniji koja tek odnedavno ima većinsko vlasništvo Aegeana. Mogli ste i tako reći da Etihad ima bazu u Beogradu.

Da je. To je istina. Ono što nije istina je da je Icelandair bazirao avion na Cabo Verdeu. Riječ o leasanju aviona kompaniji u kojoj su imali udio.

Koliko E175 košta manje u odnosu na E195, može u procentima?

Mislim da ovo nisu ispravne cijene,makar znam da je MA placao E195 mnogo manje od navedene cifre.

Mislio sam na troškove po letu, da možemo vidjeti isplativost vaših prijedloga.

E175 je jeftiniji za handling i landing usluge,kao i za troskive preleta i terminalnih naknada,nesto manje goriva trosi.

Koliko? Pa da vidimo da li treba potrošiti novce da se kupi avion koji manje troši ili je te novce bolje utući u veće troškove veećg aviona. Meni je dobar gradski auto za parkiranje ali nemam toliko gradske vožnje da bi se opravdao pa uđem u grad većim autom. Ako je razlika između E175 i E195 velika onda ići na taj manji avion, a ako je minorna, stisni zube i leti sa većim dok ne dođe sezona. Ali ako neznamo ni otprilike (u %) kolika je razlika troška jednog i drugog onda ne možemo zaključivati.

Ko je zainteresovan za kupovinu dobije od Embraera podatke.Mozes i da guglas mozda nadjes nesto.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!