FlyBosnia je i ponovo imala pompozno najavljene linije, brdo operacija, dva aviona u floti, te nabavu ukupno 5 aviona do iduće godine i – ništa. Kompanija je i opet i ponovo uprskala. A bilo je tu kruha. Charteri i pokoja linija koju nisu operirali brojni prijevoznici za Sarajevo sa jednim avionom se moglo operirati. No, vidi čuda, ništa. Jednostavno nije jasno kako kompanija koja tako diletantski zakazuje i u par dana otkazuje letove, pa i cijele linije, još uvijek može poslovati.
Iskreno FlyBosnia više nema mjesta za razvoj. Svojim diletantizmom je tržište prepustila drugima. Prema istoku lete brojne kompanije (Air Arabia, flydubai, flynas, Gulf, Jazeera, Kuwait, Salam, AnadoluJet, Pegasus, Turkish), a uskoro će se vratiti i Qatar. Tu više puno mjesta nema. Prema zapadu pak leti Wizz Air na 10 linija, od XII. mjeseca na njih 17, te niz drugih kompanija (Lufthansa, Austrian, Air Serbia, Croatia, Eurowings, Norwegian, Swiss). Jednostavno kompanija više nema gdje letjeti. RIP FlyBosnia.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Sarajevo
Jel Vam ikad palo na pamet da je ova kompanija mogla da služi za pranje novca?
Nije, istinski sam vjerovao da nešto pokušavaju napraviti. ali nije nevjerojatno to što kažete.
Čuo sam teoriju da je to zapravo kompanija bosanskog kapitala nastalog u ratu, koji je preseljen u Saudijsku Arabiju i kojeg sada kontrolira Bakir Izetbegović. I to sam čuo od istinski razumne osobe koja nije sklona senzacionalizmu. No, priča ko priča. Dobra je za uz kavu, zar ne?
Da se radi o pranju novca, kompanija bi radila i dalje. Letjela bi nešto. Na bilo koji način, za bilo koji novac jer joj ne bi bila osnovna djelatnost prijeovoz putnika nego imaginarni prijevoz putnika radi pranja novca. Ako ne leti nema ni pranja novca, zar ne?
Saudijska firma koja stoji iza dosta gradjevinskih investicija u Sarajevu i jednim djelom Iza Fly Bosnia se bavi proizvodnjom plastičnih vreća za hranu za stoku i sl. Interesantan sklop aktivnosti , pa vi zaključite sami
Dobro ali bavi se i hotelijerstvom.
Kakva “prokockana” prilika. U 2019. su sigurno mogli otvoriti: Frankfurt, Amsterdam, Düsseldorf, Milano, Hamburg, Geneva, Zurich i Paris. Rim su otvorili, ali su karte prekasno stavili u prodaju (možda 15 dana prije prvog leta i imali su loš marketing). London im je bio promašaj već od početka, a da ne pričam o Rijadu, Bahreinu, Kuvajtu (Bliski istok ne bi bio promašaj da su letili sa većim avionom npr. A321, A319 je previše malen za te rute),a da tek ne pričam o boljoj usluzi koju nude ove ostale kompanije poput Kuwait Airwaysa, Gulf Aira i slično. Ima jedan tripreport London Luton-Sarajevo, pa se može vidjeti njihova nekompetentnost u odnosu na ostale nacionalne prevoznikene. Eto, 9 linija za 1. bazni avion koji su imali, A319 je idealan. Sada LH leti za Frankfurt, Wizz već uvodi Hamburg, a Rim i Milano sigurno dolaze, a za Paris već uveliko lete. Mogli su Swiss “izbaciti sa Zuricha”, jer lete samo preko sezone. Za ove ostale ne bi imali čak ni konkurencije… Čak kadu su imali jedan A319, oni su IZNAJMILI isti takav od kompanije GetJet. Nažalost, sami su krivi. Imali su čitavo tržište samo za sebe.
Da, prokockana prilika. Ne slažem se sa nekim linijama koje ste napisali ali slažem se sa Frankfurtom, Amsterdamom, Zurichom i Parizom. Jednako tako i Rim, London, Gothenburg, Moskvu. Uz to mogli su otvoriti niz linija prema Bliskom Istoku na koje ove godine lete brojni prijevoznici, ali 2019. nisu. Da su tada otovrili te linije vjerojatno bi prevenirali dolazak ovih prijevoznika.
Da, sami su krivi. Imali su čitavo tržište samo za sebe. Ali krajnjim diletantizmom su sve upropastili. I sada RIP.
Alene,niste primetili navodnike?
Greškom sam stavio. Ispričavam se.
Uh,dobar!!Ha,ha…
Pa je prokockana prilika. Istinski je.
Jedino što Air Serbia leti prema istoku (sjevero-istoku tačnije) ali sve ste u pravu, baš su se ispucali na poluprazan gol i sve promašili…
E da…