Boeing je odlučio odmah regrutirati stotine inženjera kako bi ubrzao certificiranje B777X, B737MAX7, B737MAX10 i ponovo digao u zrako B787. Kompanija ukupno planira zaposliti preko 7000 inženjera diljem svijeta. Boeing je za tu nakanu investirao 58 milijuna EUR u infrastrukturu, školovanje i stipendije za nove inženjere.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Boeing
Od tog modela managementa se jezim. Kao da strucnjaci bilo kog kalibra rastu na grani a narocito avioinzenjeri.
Da upravo tako. Ono ajmo par tisuća inženjera, sutra!
Где год се човек окрене, овај свет је озбиљно полудео.
Potpuno se slažem.
Uložili 58 miliona!? Posle svega što im se desilo trebalo je uložiti 5,8 milijardi dolara u infrastrukturu za školovanje, u stipendije da bi dobili što više jako dobrih inženjera i naravno u plate.
ne pretjerujte, znate li vi koliko je 5,8 milijardi, pobogu?
Vrlo mali broj tih ljudi će odmah biti spremno nešto i napraviti.
Boeing već dugo ima odljev inžinjera i sad ako ne privuku iste te stručnjake natrag nego uzmu ljude bez iskustva proći će puuno godina dok od njih naprave stručnjake.
Nije baš vjerojatno da će privuči stručnjake natrag jer većina je otišla zbog sukoba sa istim današnjim menadžmentom koji si je podijelio bonuse za uspjehe u prošlim godinama, a u inžinjerima tražio dežurne krivce iako su im stalno smanjivali sredstva za razvoj.
Jasno.
Jesu manageri konačno shvatili da ništa ne ide (u ovom slučaju “ne leti”) bez stručnjaka… Nije im dugo ni trebalo!
Sad je samo pitanje kakve ce „strucnjake“ da zaposli.
Moraju zaposliti prave jer još jednu katastrofu istih razmjera neće preživjeti…
Hm… pa ne bih se bas kladio. Imam utisak da sta god oni da naprave uvek ce biti opravdanja i nece propasti. Prosto dolaze iz SAD i znamo da ta drzava nece dozvoliti propast kompanije ni po bilo kojoj ceni. Kao sto smo videli i do sada ni po ceni zivota.
Kad se samo setim kako su pisali da je pad Liona i Ethiopian prouzrokovan losim odrzavanjem u zemljama treceg svega, zatim losim skolovanjem kabinaca itd.
Naravno da neće dozvoliti propast. Konačno to bi značilo samo jednog proizvođača na svijetu, a to nikako ne bi bilo dobro.
Bome da!
A gdje su ti pravi? Po nekoj logici, morali bi raditi u avioindustriji da bi imali iskustva u toj branši gdje trebaju da poprave skor na sertifikaciji… E sad je pitanje gdje će naći 5000 inžinjera sa iskustvom takvog profila, kada nema više konkurencije od koje bi mogao da “ukradeš” inžinjera… 100 ih možda nađu, ali 5000 je puno previše (tog profila).
Drugo pitanje se postavlja: A, sad ste se sjetili? Pa (pre)velike firme sebi odgajaju inžinjera za specifične poslove, tog nema na tržištu.
Treće pitanje: A gdje su vam dosadašnji inžinjeri? Ušli ste u razvoj nečega tako velikog i sad će “žutokljunci” da vam pomognu? To je samo znak da imaju ogroman broj inžinjera na platnom spisku, ali onih pravih vrlo malo.
Nešto mi to ne miriše na dobro…
Uložili su 50 milijuna u infrastrukturu gdje će školovati, doškolovavati i usavršavati mlade i postojeće inžinjere. 8 milijuna su uložili u stipendije. Očito će ići na mladi kadar.
Potpno se u pravu sa pitanjima “a sad ste se sjetili” i “gdje su vam dosadašnji inženjeri”.
Jasno.
Bogu hvala
Kad sam ti ja pisao da nemaju inzenjera? Nece ih ni sada dobiti, zaposliti gomilu diplomaca nema nikakvog smisla ako u kompaniji nema ko da ih prepozna i pusti najbolje da probaju i da ostvare napredak, malo Amera sto zna radi za LM i tamo ih hebu programeri. Proizvesti avion za komercijanu upotrebu trazi da svaki inzenjer koji radi neki deo, podsklop kojih ima stotinu bude prepoznat i nagradjen sa barem 300k dolara koliko uzimaju lekari i da bude dobar timski igrac. Oni to pisu u svakom konkursu i vecina mora da se bicuje da bi radila u timu. Ko je citao Dilberta i Henka al ozbiljno to dobro zna.
Puno prekasno i nimalo dobro.