U 2021. godini Zagreb je imao 57,3% manje putnika od Beograda
U I. mjesecu 2022. Zagreb je imao 41,8% manje putnika od Beograda
U II. mjesecu Zagreb je imao 28,8% manje putnika od Beograda
U III. mjesecu Zagreb je imao 33,2% manje putnika od Beograda
U IV. mjesecu Zagreb je imao 34,0% manje putnika od Beograda
Zagreb je bitno smanjio razliku spram Beograda i sada tu razliku drži kao konstantu. Razlika bi se morala povećati u korist Beograda u V. mjesecu kada Ryanair planira velika rezanja u Zagrebu, a posebno u VI. mjesecu kada će osim Ryanairovih rezanja u Zagerbu, Air Serbia imati ogromnu ekspanziju. No, u VII. mjesecu razlika bi se morala ponovo smanjiti.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: MZL Zagreb
Juce BEG 209, ZAG 135
Da final 4
Kakve veze petak ima sa F4?
Nijedan carter ili dodatni let nije zbog F4 juce bio. Sutra ce biti. Danas su bili neki ali juce (petak) nijedan.
U petak nije bilo chartera za Final 4? Kako to?
netacna tvrdnja
Što je netočno?
Ова расправа је заиста на нивоу „да комшији цркне крава” толико својствена народима који живе у колонијама.
Што више људи долази у Загреб, то су ближе Србији и лако могу да наставе до Србије. Зато Србија треба да се рекламира на загребачком аеродрому.
Пошто туризам није скалабилан као трговина и индустрија, Хрватска треба да види и свој интерес у све већој сарадњи са Србијом.
Иначе ћемо остати колоније са колонијалним менталитетом.
Potpuno se slažem. Kamo sreće da nismo tolike budaletine i da daleko više surađujemo. Da su nam dvije kompanije povezane u joint venture (Beograd više oslonac na istok: Rusija, Bugarska, Rumunjska, Turska, Grčka, Ukrajina, Izrael, Zagreb na zapad) i da tako jači odgovorimo na predatore. Kao takvi vrlo lako bi osvojili i tržište Crne Gore (Air Serbia), BiH (Croatia), Kosova (Croatia), Slovenije (Air Serbia) i Makedonije (Air Serbia). Bilo bi bitno više linija, bitno više frekvencija, kompanije bi mogle otvarati linije za koje nisu mogle ni sanjati. Samo bi trebalo više povezati Zagreb sa Beogradom, Kraljevom i Nišem, te Split, Dubrovnik, Pulu, Zadar i Rijeku sa Beogradom.
То би био добар почетак.
Потребно је да се Отворени Балкан прихвати од стране ЕУ, помогне и да се омогући Хрватској, Мађарској и можда и Словенији, Румунији, Бугарској, Грчкој и Аустрији да буду део Отвореног Балкана.
Ионако ћемо, изгледа и врло вероватно, имати исте борбене авионе – Рафале, што је превасходно политичка одлука и знак у ком смеру се иде.
Привреда ће погурати све остало. Размислимо само колико су неке недавне трагедије показале колико смо заиста повезани.
Зато се треба радовати када комшијама иде боље.
Otvoreni Balkan? Što je to?
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Open_Balkan
Мини Шенген
Thanks. I zasto bi EU to podrzala?
Раст економије. ЕУ више не може себи да допусти „црну рупу” у оквиру ЕУ.
EU je močna i bogata. Ona si svašta može dozvoliti. Ali neka asocijacija izvan EU njoj niti je potrebna niti dobrodošla, niti je se puno tiče.
Ali imaju neke drzave unutar EU koje nisu toliko mocne i vise su u rangu zemalja kao sto su Albanija, Sjeverna Makedonija. Njima je potrebno regionalno uvezivanje.
Nikome u EU ne treba takvo uvezivanje. Nitko u EU nije na razini Albanije i Makedonije.
Ароганција и гордост су веома опасне особине. Излазак УК из ЕУ показује све слабости ЕУ.
Slabost EU? Po vama je EU slaba? Čestitam!
Нисам рекао да је Бегзит показао да је слаба, него да има слабости.
Остали догађаји показују да је глобално слаба.
Зато јој треба да што пре ојача све своје слабе тачке.
Уосталом, то би било добро и за авио-саобраћај у региону тако да не видим разлога зашто имате негативан однос према ЕУ подршци Отвореном Балкану.
Nemam ja negativan odnos, samo kažem da EU niti to treba, niti ima išta sa tim. A to da je EU ima slabe točke. Hm, ne znam na što konkretno mislite.
Ако је ово истина онда је то истинска трагедија за Загреб који је добио толико нових линија Рајанера. Ваљда би логично било да смањују разлику а не да је Београд постепено повећава.
Razlika se više nego osjetno smanjila. Sa 57,3 na samo 34%. To je huge.
Па и није јер XXXX
Izbrisao sam vam ovaj komentar jer je ponovljen već 8. puta i ja neću 8. puta odgovarati.
Evidentno je da ce do kraja godine BEG ostvariti nesto preko 5 miliona, dok su ocekivanja za ZAG oko 2.8 miliona. Nesto u vasoj racunici ne stima. Zaista ne vidim zasto se uspeh jednog aerodroma proglasava neuspehom drugog ? Iskreno to od vas nisam ocekivao.
Ja sigurno ne pišem da je uspjeh jednog aerodroma neuspjeh drugog.
Vidjet ćemo na koncu godine koliko će koji aerodrom imati prometa.
ovo je vas danasnji post –
Da realno je da će razlika biti na 40%. Sve ostalo bi bio neuspjeh Beograda i nevjerojatan uspjeh Zagreba.
Nisam rekao nevjerojatan uspjeh Zagreba. Rekao sam da će vjerojatno razlika biti 40%.
jeste, jeste – juce u 14:48
Fakat jesam. OK, dobro riječ nevjerojatan je tu nepotrebna i pretjerana.
Puste želje…
Nek ste vi rekli nama! Ako vi tako kažete…
Zagreb je 2021 imao 57,3% manje putnika nego Beograd. Pa je u I. mjesecu pao na 41,8%, sada je to na 34%. Evidentan je trend. II. mjesec je Beograd jako pao radi rezanja Air Serbie i on je izuzetak. Da ta rezanja nisu bila toliko ogromna i tu bi bilo oko 34%.
Da, tako je.
Od kada se godina poredi sa nekim mjesecom?
Why not? pa to je pročitao u mom tekstu, a ja ne mogu napisati statistiku Beograda po mjesecima 2021. Da ona postoji vrlo rado bih to napisao.
Postoji samo vi ne znate gde da pogledate.
Vjerojatno ne znam. Pa mi vi recite.
Pre svega ne znam cemu sluzi ovo poredjenje, treba se radovati svakom povecanju avio operacija u regionu (pod uslovom da nisi debil kao jucerasnji komentator split/beograd). Dolaskom Ryan-a, Zagreb je dobio gomilu novih operacija, pri tom dolaze i drugi prevozioci sto je svakako dobro. Sam dolazak Ryan-a nosi i negativne posledice i mene licno raduje (a trebalo bi i Zagrepcane) rezanje njihovih linija jer se time oslobadja prostor za kvalitetnije kompanije (mislim da ne treba obrazlagati). Sto se tice statistike nju mozete okretati da pokazete samo ono sto zelite. jutrosnji friski podaci eurocontrola kazu da je juce. 19.5. Beograd imao 227 IFR operacija dok je Zagreb imao 125. Takav trend treba ocekivati i u narednom periodu. Nakon obimnih radova beogradski aerodrom ce po svakom osnovu biti znatno veci od zagrebackog i za to postoji dosta objektivnih razloga (sve je to vise puta debatovano ovde), medjutim postoje i subjektivni, a tu pre svega mislim o strategiji razvoja avijacije. Ima tu gluposti, sujeta i inertnosti sa obe strane da ne razradjujemo dalje …jer tim putem odosmo u prepucavanje
Pozdrav
No, no, svi znamo da je ovih dana broj operacija u Beogradu abnormalno skočio radi Final 4. Pa kako onda možete reči da će tako biti i dalje???? Već idući tjedan nakon Final 4 tako biti neće.
Nije to poenta, Beograd trenutno jeste prestonica evropske kosarke i to je super. Slican trend je bio ceo 5. mesec kada nije bilo navijaca. Najbrojniji gosti su Grci koji su uglavnom dosli auto putem. Ekspanzijom airserbije u 6. mesecu, razlika ce se dodatno povecati. Broj parking pozicija, avio mostova, prosirenje terminala BEG jasno pokazuje u kom pravcu to ide. Zagreb pak ide u nesto drugacijem pravcu, ali svakako sve najbolje.
U V. i posebnom VI. mjesecu to će stvarno biti takav trend. No, u VII. i VIII. neće. Osim ako Ryanair ne poreže i te mjesece.
mislim da i sami znate odgovor – trend ce se nastaviti i ne samo zbog Ryana-a
Koji argumenti su za takvu tezu?
Od 01.06. krece ekspanzija Air Serbia tako da bice i vise od ovog produzenog vikenda Final 4.
A i druge kompanije povecavaju takodje frekvencije u odnosu na maj.
Kao što i u Zagrebu brdo kompanija otvara nove linije i povećava frekvencije u V. i VI. mjesecu. Zagreb će imati više od 100 letova tjedno više u VI. mjesecu nego u IV. Većina tih letova će biti sa A320 i 737. Malo li je?
Pricamo o tome da ce se nastaviti trend povecanja i posle F4 u Beogradu. Na to sam se nadovezao a ne uporedjujuci Zagreb. Oladite malo, ne morate u svaku rupu da gurate Zagreb.
Ako itko ne gura Zagreb, ja ga ne guram. I da potvrdio sam više puta da će Beograd bitno odskočiti od Zagreba u V. posebno u VI. mjesecu. No, ne i u VII. i VIII. ako Ryanair neće rezati u tim mjesecima.
Ма где не гурате, помало испада опсесивно толико поређење.
Што се Београда тиче, од сутра ваљда креће да лети и В737-700 за ЈУ тако да ће бити весело.
Što će biti veselo?
Брзо ширење флоте при ЈУ. Уз нови АТР, APN стиже и В737-700 а ускоро и В733 који ће возити преко лета и то углавном чартере.
Da, tako je.
To sve znaci da vasa teza da Zagreb drzi korak za Beogradom nema nikakvog utemeljenja.
Zagreb opasno zaostaje i drugi ga stizu i to bi mogla biti tema ozbiljne analize.
Majko mila vi niste istina. Pa kako do vraga Zagreb ozbiljno zaostaje ako ima bitno više putnika u usporedbi sa 2019. spram Beograda, Splita, Skopja, Dubrovnika, Ljubljane i brda drugih aerodroma?
Ono ne da pišete gluposti nego totalno neutemeljene gluposti. Brojke vas opako demantiraju.
Nemojte zamjeriti, autor je lokal-patriota.
Nije to toliko lose.
Ma kajgot. Baš kajgot pričate. Ja sam uvijek bio ekstremno kritičan prema Croatiji Airlines i MZL Zagreb, ali ni u ludilu toliko kritičan prema Air Serbiji i Aerodromu Beograd (prema zaslugama).
Sta je lose ako ste lokal-patriota?
Nista. Ako jeste
Pa vi ste pravi lokal-patriota sto se moze vidjeti iz komentara na ovaj clanak.
Kajgot. Baš pričate nonsense.
Mjesec po mjesec i na kraju godine će razlika opet da bude vrlo blizu razlke iz 2021 tj oko -50% u korist Zagreba.
Za sada to tako ne izgleda.
Već u maju ćete da vidite da izgleda a onda i u junu, julu, avgustu i tako sve do decembra. Zagreb je pokazao svoj maksimum i dalje sve ide u fazu stagnacije i zaostajanja za Beogradom. Kad 26 novih linija nije pomoglo Zagrebu da dostigne 100% iz 2019 i da ga vrati na 2 mjesto u regionu to o mnogome govori, o perspektivama Zagreba najviše.
bas tako
U svibnju i lipnju da. U srpnju i kolovozu ne.
Odakle vam ova suluda ideja da je Zagreb postigao maksimum. Nove kompanije u Zagrebu u V. i VI. mjesecu vas ozbiljno demantiraju.
U maju će zahvaljujući F4 i rezanjima FR u Zagrebu razlika biti ogromna, već sad ima dana kada BG ima i po oko 60 letova dnevno više nego ZG, u junu JU počinje sa 11 novih linija i povećavanje broja čartera pa će razlika sa Zagrebom da bude još veća a u mjesecima koji sljede sve i da FR ne reže će razlika biti ogromna, Pri maksimalnom angažmanu FR razlika je bila u srednjem -30% a sa povećavanjem broja linija JU i čarterima razlika će se samo uvećavati. A tek ako FR nastavi sa rezanjem i poslje juna to će tek biti poražavajuće za Zagreb u smislu zaostajanja za Beogradom.
Beograd ima 60 letova više samo sada u Final 4. Inače nema.
Da u lipnju će imati 11 novih linija, no to je daleko manje letova nego što ima Ryanair u Zagrebu. Tih 11 novih letova ne akumuliraju ni izblizu 54 leta tjedno koliko ima Zagreb sa Ryanairom. A gdje su sve one nove linije koje se uvode u Zagrebu u V. i VI. mjesecu (Finnair, Norwegina, Lufthansa, Aegean, Tunisair, Fribird, Air Transat…)
11 novih linija ne akumuliraju naravno putnika kao FR, one su dobavka za povećavanje razlike.Sa 54 leta FR u maju razlika između Beograda i Zagreba će biti minimum na 40%, u junu će ta razlika biti još veća zahvaljujući novim linijama.
Da realno je da će razlika biti na 40%. Sve ostalo bi bio neuspjeh Beograda i nevjerojatan uspjeh Zagreba.
Како нема више од 60? Па видели смо да је било неким данима и 68 сада у априлу а верујем и мају.
Eto tako, nema.
Da, slazem se s vama. I ja vec odavno pokusavam autoru clanka da otvorim oci pa da vidi ociglednu stagnaciju zagrebackog aerodroma kojeg ostali aerodromi regiju sustizu a neki vec i pretekli. Da, Zagreb je dostigao svoj vrhunac i sva demografska i ekonomska kretanja danas i u buducnosti nece uopce ici u prilog ovom aerodromu.
Nazalost, takva je situacija a ljudi ce prije ili kasnije to shvatiti, posebno ‘strukovna zajednica’ kako je neki nazivaju.
Da to slušamo već godinu dana, ali vas brojke opako demantiraju. I to ne za malo, nego za enormno mnogo. Zagreb je u samom vrhu regije po rastu u usporedbi sa 2019. Gomila aerodroma je iza njega uključujući Beograd, Split, Dubrovnik, Skopje, Ljubljanu… Brojke su vrlo fascinantne. Sve ostalo su samo vaši mokri snovi.
A kakav je Zagreb u odnosu na Pristinu? Da li se razlika split Zagreb povecava ili smanjuje?
Kad sebi odgovorite na ova pitanja znati cete sta vam pokusavam reci vec godinu dana.
Zagreb ima manje putnika u odnosu na Prištinu. Priština je broj 2 aerodrom u Europi (odmah iza Tirane) po broju putnika u usporedbi sa 2019.
Razlika između Zagreba i Split se smanjuje. Zagreb u zadnjih 6 mjeseci ima bitno više putnika od Splita.
zaključak je da u zadnja 3 mjeseca beograd je povećao razliku za 5 posto koja je prije toga padala i da je trend ponovo na strani beg
Već sam objasnio zašto je gap u II. mjesecu bio tolik. Nema smisla ponavljati.
I dalje nema na listi novih linija najavljene linije AS za Soči, iako ste i vi objavili pre neki dan tu vest.
Ide danas update. Radimo ga jednom do dva puta tjedno, ovisno koliko imamo vremena.
Možda ne bi bilo loše da vidimo ko i šta fali ZAG i BEG u odnosu na 2019. Posebno bi bilo zanimljivo za Zagreb da vidimo jer ipak se tu Rayan fino pozicionirao i sa novom bazom aerodrom prilazi nivou iz 2019. Ali to onda znači da dosta linija i/ili frekvencija od pre pandemije nije obnovljeno?
Koliko je meni poznato u Beogradu fale samo Etihad i Tunisair dok Zagrebu fale Korean, Emirates, Air Canada, Brussels…
Naravno izuzimam ruske avio kompanije.
U Beogradu fali i Alitalia/ITA.
Da, jeste u pravu ste, mada da je ostala stara Alitalia oni bi se sigurno vec vratili u Beograd.
Pa što se nije vratila dok je postojala (do prije 6 mjeseci), do tada se većina kompanija vratila u Beograd.
Većina linija je obnoveljana. Neke nisu, prvenstveno širokotrupne. No, broj frekvencija nije isti kao i prije pandemije.
Ја колико видим разлика се полако повећава, барем ми се тако чини. Можда грешим.
Ma koje povećanje. Od 0,8%. To je statistička pogreška, a ne povećanje!
ovde niste u pravu
Kako nisam u pravu?
ako mislite na maj, ne gresite uopste, a slicno ce biti tokom celog leta
Neće! U VII. i VIII. mjesecu neće biti tako, osim ako Ryanair ne poreže letove i ta dva mjeseca.
Pa logicno je da ce se to desiti. Gde ce u piku sezone pronaci extra avion/posadu i poslati ga bas u ZG gde yield i nije bas vrhunski ?
Ryanair tjedno dobiva jedan aviona. I nalazi posade za njega. Inače kojeg smisla ima da dobije 50 aviona godišnje? Da im stoje na zemlji?
E šou
?
Maj Bege petsto iljada
???
.!.
Možete vi pisati ! do sutra, ali ja nemam pojma o čemu čitatelj piše.
Eto… sad samo procenti. A kad ja napisem procente za Nis, Banja Luku ili Pristinu onda se ne racuna 😂
E sad, koliko vidim ova konstanta pokazuje vec treci mesec povecanje razlike u korist Beograda.
Kad se krene sa apsolutnim brojevima onda dolazimo do mnooogo drugacije slike.
Igrarija sa procentima, nista drugo, pa cak i takva pokazuje trend povecanja razlike u korist Beograda u poslednja 3 meseca.
Bukvalno. A covek me napao kada sam istom metodom opisao rast Nisa!
Da se razumemo, naravno da Nis ne moze da se meri sa Zagrebom samo sam hteo da uzmem jedan jedini kriterijum poput sada ovog sto on koristi a to su %.
O moj bože. Kako možete uspoređivati zračne luke koje imaju 220.000 putnika razlike????
Koje povećanje, od 0,8%. Ono really?
Postoci nikako ne mogu biti igrarija. Oni su ekzaktan pokazatelj.
Statistika nasa dika sto zelis to naslika – stara izreka.
Izasli su ovde pre 2 dana apsolutni brojevi. Oni pokazuju pravo stanje.
Koliko god da je procentualno povecanje zaostajanja Zagreba ono je zaostajanje. Nisu procenti krenuli u suprotnom pravcu vec u onom u kom ide trend.
U poredjenju izmedju februara i aprila imamo zaostajanje od vise od 5%. To je nivo procenata koje vi smatrate vrlo velikim kad se porede rezultati Beograda i Zagreba u poredjenju sa 2019.
Ako su veliki tada onda su veliki i sada.
Veljača je takva ne radi trenda nego radi iznenadnog i žestokog rezanja Air Serbie. To smo već više puta komentirali. I pokazalo se da je tu Air Serbia bila u krivu jer su ostale komapnije osjetno profitirale na tome. Ali to je napravilo ovaj ogroman gap upravo u veljači. Ako izuzmemo veljaču, vidljivo je da je Zagreb sa 57,3% postepeno došao na oko 34$ i da to sada drži!
2021 je takva (57.3%) iz razloga sto FR nije odmah te godine krenuo sa operacijama vec tek u drugoj polovini. Da je od pocetka te godine Ryan leteo a Zagreb ne bi razlika bila tolika.
Poenta je u tome sto se iza svake brojke moze naci neki razlog ili opravdanje zasto je tako. Ako cemo se tim procentima voditi onda mozemo reci i da je januar nerealan jer je tad Ryan puno otkazivao u Zagrebu i tako u nedogled da se igramo sa opravdanjima.
Ono sto je meni nedvojbeno i vrlo jasno pokazuje celu situaciju je sledeca razlika putnika u poslednja tri meseca izmedju Beograda i Zagreba:
II: +60.087
III: +97.720
IV: +132.130
Za samo dva meseca razlika je vise nego duplirana a kako stvari stoje taj trend zaostatka Zagreba za Beogradom ce se i dalje jos povecavati s obzirom na F4 ovog meseca u Beogradu i uvodjenje velikog broja novih destinacija sledeceg meseca kao i otkazivanje velikog boja linija Ryanaira u Zagrebu ovog i sledeceg meseca.
Da, krenuo je u drugoj polovici, ali je krenuo. I svakako je akumulirao u drugoj polovici značajan broj putnika. To znači da je razlika bilo i bitno veća u prvoj polovici godine, a to pak znači da je trenutni rezultat još značajniji.
Ryanair jest otkazao u Zagrebu, ali je i usprkos toga Zagreb bitno smanjio postotak spram Beograda. To samo govori koliko je taj trend jak.
Koja vam je logika ovo pisanje realnih brojeva. Naravno da su brojevi veći kada je i broj putnika značajno veći. Upravo zato su postoci racionalniji i oni pokazuju trend. Pobogu, pa pogledajte samo broj putnika u Zagrebu i Beogradu u tim mjesecima i kolka je razlika
II. ZAG 148.830 BEG 209.000
III. ZAG 196.280 BEG 294.000
IV. ZAG 255.870 BEG 388.000
Dakle razlika je po 50.000 putnika samo u Zagrebu. Povećanja broja putnika između dva aerodroma nije tolika
Normalno je bilo da FR akumulira znacajan broj putnika, uostalom zato je i dosao, ali ocigledno nije akumulirao toliko koliko je planirao cim je tokom zime a sto je jos i gore tokom leta mnoge letove otkazao ili frekvencije smanjio.
Za Zagreb je zaista porazna cinjenica da je u prvoj polovini prosle godine imao toliko los rezultat u poredjenju sa Beogradom dok je istovremeno velika vecina zemalja EU imala neuporedivo blazi pandemijski rezim prema Hrvatskoj nego sto je to bio slucaj u Srbiji. Zaista neshvatljivo.
Kada imate toliko slabog nacionalnog avio prevoznika kao sto je OU sasvim je za ocekivati da kad niskim cenama pozovete LCC predatora da ce doci do porasta broja putnika. To je jasno medjutim ocigledno je takodje i da je taj LCC predator mnogo vise ocekivao od Zagreba. Vi sad imate situaciju da i pored baziranih FR aviona i pored cinjenice da u martu i aprilu FR nije toliko otkazivao koliko ce u maju i junu, Zagreb ima cak i u procentima minimalan ali negativan trend zaostajanja za Beogradom. Znaci Zagreb u trecoj brzini, Beograd na leru i opet se razlika povecava.
Sledeca minimum 2 meseca ce tek pokazati da ovaj trend zaostajanja nece vise biti minimalan vec se ozbiljno skociti uvodjenjem novih JU linija u Beogradu i redukcijom FR linija u Zagrebu.
Sa ovim procentima me podsecate na Vucica kad kaze da Srbija ima najveci rast BDP-a u Evropi. Mozda to i jeste istina ali nemackih 1% je mnooogo puta vise i mnogo bitnije nego srpskih 5% rasta.
To vrlo jasno pokazuje da kad vam je osnova niska kao sto je kod Zagreba procentualne igrice padaju u drugi plan a ono sto je bitno je koliko je u apsolutnim brojevima porastao BDP odnosno u nasem slucaju broj putnika na aerodromu.
Kako to mislite da je razlika 50.000 putnika?
Mislim da je danas jasno zašto je Ryanair otkazao letove. Pročitajte članke o tome.
Potpuno se slažem sa prvi dio godine. No, tu Zagreb svoje stanje može zahvaliti intertnoj Croatiji. Koja je imala isto putnika u prvoj polovici 2021. kao i 2020. Napojmljivo. I onda se čude zašto se Zagreb obratio Ryanairu?
Razlika se za sada ne povećava. Kako to mislite Beograd u leru? Beograd je u IV. mjesecu imao značajna povećanja Air Serbije, pa čak i nekih drugih kompanija. Kako je to ler?
Da iduća dva mjeseca će Beograd porasti. No, u VII. i VIII. mjesecu neće!
50.000 putnika povećanja mjesečno.
Da, znamo zasto je FR otkazao letove. Nema aviona a one koje ima ne salje tamo gde nema dovoljan profit kao sto je u Zagrebu.
Beograd je u leru u poredjenju sa onim sto ga ocekuje tokom sledeceg meseca. Broj obnovljenih linija u aprilu nije mnogo veliki apogotovo nisu velike frekvencije tako da mozda nije u leru ali je u prvoj brzini.
Za VII i VIII mesec za sad to ne mozete znati vec samo nagadjati.
Da Ryanaira nema dovovljno aviona (vjerojatno i posada u Zagrebu), pa je zagrebački avion poslao tamo gdje mu je veći profit. Što ne znači da je zadovoljan sa performansama Zagreba i da će ga trajno rezati.
Beograd ima bitno manji promet nego će imati idući mjesec, to stoji. No nikako ne možete govoriti da je u leru. No, i sa povećanjima Air Serbie aerodrom će imati bitno manje novih latova nego Zagreb.
Da za VII. i VIII. mjesec se ne može znati, zato i pišem svaki puta “osim ako Ryanair neće i tada rezati”.
u maju svakako ne drzi
Da u svibnju neće držati.
Čovječe nije isto uspoređivati postotke Zagreba i Beograda, ili Zagreba i Niša gdje je razlika u broju putnika 220.000!
Zagreeb i Beograd imaju gotovo isti postotak u IV. i III. mjesecu. Razlika je zanemariva, tek 0,8%. Potpuno zanemariva.
Pa pogledajte II i IV mesec, to vam svi govore. Pa tek kad budete videli V…
Majko mila, koliko puta moram ponavljati da je II. mjesec takav zbog abnormanlnog rezanja Air Serbije. Rezanja kojih nije bilo u ostalim mjesecima.
Da ne ulazimo u dublju debatu i osnove statistike – videli bi ste da sve o cemu ovde govorimo je nista drugo do šum, posto su vremenski rasponi koje svi ovde uzimamo i kojih se mnogi drze kao pijani plota premali, i bukvalno u svakom mesecu moze da se nadje neki eksterni faktor koji ce uticati na broj putnika. Having said that, onda je bezveze uzimati te faktore (rezanje Air Srbije, final four, predsedevanje EU, dolazak Ryanair-a ipd) vec se drzati apsolutnih brojeva i procenata, a ne svojevoljno odlucivati kada nam odredjene brojke odgovaraju, a kada ne. Uz svo duzno postovanje, ovo o cemu ovde razgovorama nije nikakva statisticka analiza vec osnovnoskolska matematika koja eventualno moze da indikuje odredjene trendove i nista drugo.
Ako vi tako kažete…
To vam je govorio i profesor na fakultetu ali ili ga vi niste slusali ili ste sve zaboravili.
Ja sam i te kako dobro slušao moje profesore na fakultetu.