zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize

Aegean u Grčkoj vs. Croatia u Hrvatskoj

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aegean

Prije par tjedana smo komparirali Aegean i Croatiu Airlines, no sada ćemo napraviti dublju analizu. Aegean je kompanija koja radi u identičnim uvjetima kao i Croatia, tržište se temelji na turistima, ekstremno je sezonalno, Grčka ima velik broj aerodroma, država je prezadužena, Grčka ima veliku dijasporu. Dakle jednako kao i Hrvatska. No, za razliku od Croatie koja je megagubitaš, Aegean je profitabilna kompanija. Croatia rapidno gubi tržišni udio, a Aegeanu tržišni udio raste. Uz to Aegean ima daleko veću konkurenciju na svom tržištu obzirom da na tržištu imaju još jednog jakog prijevoznika SkyExpress (20 aviona, 3 huba u Grčkoj, 46 destinacija od čega većina u Grčkoj), u Heraklionu bazu ima Bluebird (3 aviona, 16 destinacija), Ryanair ima 5 baza u Grčkoj, a bazu u Ateni ima i Volotea, dok na tržištu operira i nekoliko grčkih charter kompanija.

Naravno, kod ove analize treba uzeti u obzir činjenicu da je Aegean 6 puta veća kompanija po broju aviona (Croatia 12, Aegean 70), te je 2019. imao 7 puta više putnika (Croatia 2,1, Aegean 15,0). No, kao što ćemo vidjeti sekundarne i tercijalne zračne luke Grčke nisu 6 ili 7 puta veće od onih gdje leti Croatia Airlines.

Croatia Airlines u Splitu ima 30 linija i 105 tjednih polazaka. Croatia u Splitu ima bitno više linija nego u Zagrebu (21 linija). Aegean pak u Ateni ima 109 linija, što je 74 linije više nego u Solunu, drugom najvećem Aegeanovom aerodromu.

U Solunu Aegean ima 35 linija. Tek 5 linija više nego Croatia u Splitu. Aegean u Solunu ima 198 letova, od čega daleko najviše leti za Atenu, čak 60 tjednih letova, ali ogroman broj linija i letova ima unutar Grčke. To znači da Aegean iz Soluna ima 88,5% letova više nego Croatia iz Splita iako je Aegean 7 puta veća kompanija. Uz to Aegean ima za Atenu skoro 30% svojih letova, dok Croatia ima za Zagreb tek 20% svojih letova. Aegean ima ogroman broj letova prema Grčkim destinacijama (čak 18 linija, što je više od 50% ukupnog broja linija). Uz to Aegean u Solunu većinu svojih letova ima sa Dash 8-400, što nije slučaj kod Croatie u Splitu. Treba naglasiti da je Solun duplo veća zračna luka od Splita po broju putnika.

Aegean prema Heraklionu (7,9 milijuna putnika) ima 28 linija. Prema Rodosu (5,5 milijuna putnika) ima 22 linije. Sve ove zračne luke su značajno veće od Splita i imaju manje linija. Dubrovnik kao 3. zračna luka u Hrvatskoj ima tek 12 linija, dok 3. Aegeanova zračna luka u Grčkoj ima čak 28 linija.

Aegean prema

  • Krfu (3,3 milijuna putnika u 2019.) ima 3 linije,
  • Chaniji (3,0 milijuna) ima 5 linija,
  • Kosu (2,7 milijuna) ima 2 linije,
  • Santoriniju (2,3 milijuna) ima 3 linije,
  • Zakhyntosu (1,8 milijuna) ima 2 linije,
  • Mykonosu (1,5 milijuna) ima 6 linija,
  • Kefaloniji (0,8 milijuna) ima 3 linije,
  • Aktionu (0,6 milijuna) ima 1 liniju,
  • Sasmosu (0,5 milijuna) ima 2 linije,
  • Mytilene (0,5 milijuna) ima 2 linije,
  • Skiathosu (0,4 milijuna) ima 1 liniju,
  • Kalamati (0,3 miljuna) ima 10 linija,
  • Kavali (0,3 milijuna) ima 1 liniju,
  • Karphatosu (0,3) ima 3 linije,
  • Chiosu (0,2 milijuna) ima 2 linije,
  • Alexandroupoli (0,2 milijuna) ima 2 linije,
  • Parosu (0,2 milijuna) ima 2 linije.

Dakle, kada izuzmemo 2 najveća aerodroma Grčke van Atene (Solun i Heraklion) koje kompariramo sa Splitom i Dubrovnikom, Aegean ima u prosjeku 4 linije po ostalim aerodromima koji imaju preko 200.000 putnika. U Hrvatskoj na 3 aerodroma koji imaju preko 200.000 putnika Croatia ima tek 2 linije po aerodromu. Naglašavam da Aegean leti baš na svaki aerodrom u Grčkoj koji ima preko 200.000 putnika, na većinu sa više od 1 linije.

Sve ovo pokazuje da Croatia daleko više preferira Split nego što Aegean preferira svoju sekundarnu bazu. Jednako tako Croatia daleko više zanemaruje ostale svoje zračne luke u usporedbi sa Aegeanovim operacijama u tercijalnim zračnim lukama Grčke.

227 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Zasto cijelo vrijemo pricamo kako Dubrovnik , Split , Zadar ,Rijeka , Osijek imaju Pso letove za Zagreb. Zasto recimo to nisu Zagrebacki PSO letovi iz tih gradova , ili je OU privatni subjekt koji se javio na natjecaj za PSO , a ne financiran iz proracuna u koji uplacuju stanovnici svih navedenih gradova .

Vrlo je očito da Aegean Airlines ne leti propotcionalno već “diskriminira” aerodrome kao OU.

Heraklion koji je imao čak 1.2 mil. putnika više u 2019. godini od Soluna ima manje međunarodnih redovnih i linija i letova, Krf i Chania koji su tek duplo manji od Soluna gotovo da i nemaju ništa (Krf tek 4 tjedna leta sa A320 za CDG, Chania 0), Rhodos je također vrlo diskriminan jer bi trebao imati barem 40 tjednih međunarodnih redovnih letova (ako je gledati proporcionalno naprema Solunu), a situacija nije bolja ni na ostalim aerodromima.

Ovo je vrlo očito “diskriminacija” i takva treba biti smatrana u autorovim tekstovima.

S druge strane situacija kod OU je sljedeća. Iz Splita nudi 17 međunarodnih redovnih linija + onu za Rim koja dolazi iz Zagreba. Iz Dubrovnika nudi njih tek 4 + dvije za Rim i Atenu koje također dolaze iz Zagreba. Omjer je 18:6 za Split.

Kada govorimo o onim relevantnijim parametrima, a to su brojevi letova i kapacitet situacija je sljedeća. Split ima 30 pw sa Q400 (+ 7 za Rim) i 28pw sa A319 (i A320 na tek nekoliko letova). Dubrovnik pak ima 4pw sa Q400 (+ 5pw za Atenu + 2pw za Rim) i 17 pw sa A319 (ponegdje i A320). Omjer bi bio 58:21 (bez uračunavanja linija koje polaze iz Zagreba) ili 65:28 (sa linijama iz Zagreba). Omjer kapaciteta bi onda bio cca. 6.300: 2750 (bez linija iz Zagreba) ili 6840:3280 (sa linijama koje polaze iz Zagreba).

Ako ovo usporedimo sa Aegeanom, gdje veći Heraklion ima manje i linija, i letova, a i kapaciteta od Soluna, onda stvarno ne možemo reći da Aegean ne prioritizira Solun naprema Herakliona jer je činjenica da to radi.
A samim time se OU ne smije prozivati na diksriminaciju, dok u isto vrijeme joj se preporučuje da posluje kao Aegean.

2019.
SKG 6,897,057
HER 7,933,558

razlika: 1,036,483 putnika, točnije HER je veći 15.02%.

2019.
SPU 3,301,930
DBV 2,896,227

razlika: 405,703 putnika, točnije SPU je veći za 14%.

Brojevi vas upotpunosti demantiraju. Razlika između SPU i DBV je slična onoj između HER i SKG.

“Nema baš nikakve, ali apsolutno nikakve logike, ni isprike da aerodrom koji je 15% veći ima 200 ili 300% više letova i linija.”

Zašto? Tko se vodi tim principom uopće u Europi? Aegean vrlo očito ne s obzirom da manji Solun ima više letova i linija od većeg Herakliona. Oni vrlo očito prioritiziraju Solun, iako po vama to nema logike jer je Heraklion taj veći aerodrom.

TAP se također ne vodi tim principom. Oni imaju sekundarnu bazu u Portu sa čak long haul letovima prema Brazilu i Amerci, no i ništa od navedenog iz Fara iako ima 8mil. putnika, a Porto 10 mil.

Također taj princip ne radi ni u Švicarskoj gdje Swiss uopće ne leti za Bazel, a u Genevi imaju ogromnu bazu.

I što smo iz ovoga zaključili? Logično je da aviokompanije imaju baze i aerodrome na koje su više fokusirane. Da nije tako onda bi Heraklion imao više letova i linija od Soluna, Rhodos bi imao barem 40 tjednih redovnih letova prema inozemstvu, Chania ne bi imala njih 0 itd.

To što OU ima 60% više kapaciteta ili 3 puta više linija u Splitu nego u Dubrovniku je jednako logično kao što i to da Aegean ima više letova i linija iz Soluna od Herakliona iako je veći aerdrom.

Nadam se da se sada slažate upotpunosti samnom.

Lijepo istraživanje. Slažem se diskriminirajuće jest, ali je uobičajeno i komercijalno.

Slobodno. Ali trebate prihvatiti činjenicu da po istom principu funkcionira i Aegean Airlines (jer da nije tako ne bi Heraklion koji je za 15% veći aerodrom imao manje linija i letova. )

Fenomenalno istraživanje trebali bi pak znati ime i prezime ove osobe i da li je moguće da u Croatia Airlines ima tako pametna osoba koja je ovo napisala?! Ovo je mogao napisao samo umirovljeni doktor znanosti Mirko tatalović i nitko drugi bojim se

Pajdene ja Vam ne radim u OU.

Što i vi mislite da radim u OU 😆?

Gojko Mavrinac?

💯

Komentari su vam jako dobri, dajte stavite neki nadimak.

S obzirom da nisam dobio odgovor je li u pitanju Gojko Mavrinac mogu vjerovati da je on u pitanju. 🤔🤔🤔

Slazem se , isto tako i aerodrom koji je 2019 g , bio 3, 89 posto veci kako su neki tu naveli , a 2020 , imao manje putnika .apsolutno se slazem da bude isti princip za sve .

Zasto ne ide clanak o negatvnom financijskim rezultatima Croatie u zadnjih par godina ,a koji su posljedica prepustanje obale stranicima zbog izgradnje “huba” u Zagrebu .

Zašto što Alen nije toliko glup da takvo nešto provali.

2019g ZL Zagreb 3,4 mil put
Obala- Split 3,3 mil put
Dubrovnik 2,9 mil put
Zadar 790 tis put
Pula 770 tis put
Rijeka 198 tis put
Brac 23 tis put
S tim da u Zag brojke su i transferni i tranzitni putnici kojima je zadnja destinacija jedna od ovi zracnih luka.

Kako je moguce “komparirati” Solun i Heraklion sa Splitom i Dubrovnikom?
Sta je sledece za kompariranje: Rodos i pula? Ili Santorini i Mali losinj?
Pa to je kao da komparirate Bmw i Daciju?

JASMINA BAJIĆ. Obara sve do sad poznate Hrvatske rekorde ako ne i evropske!!

. Nakon što je osam puta zaredom imenovana na mandat od samo pola godine za predsednika uprave, sad ima novo na mandat od pet godina koji duboko zalazi u mirovinsko razdoblje ier maće 68 godina ako dočeka kraj mandata koji on neće dočekati!!..

However jučer mi je 1 tenisač rekao da se Jasmin gurao i upravni odbor hrvatskog teniskog saveza te sada član upravnog odbora hrvatskog nogometnog saveza hrvatskog rukometnog saveza i hrvatskog teniskog saveza u čemu je apsolutni rekorder svih vremena pa sve to mi plaćamo jer ono da je da je reprezentaciji da jeftino leti s njegovim avionom umjesto da lete sa avionima Marka Cvijin?????

Neki poznati istraživači po kutinski novinar vi alene i Zdenko pađen ne uspijevaju otkriti u čemu je jasminova snaga jer on je član jedne partije osim možda partije Milana bandića

Je li ovo Pajden?

“Diskriminacija” aerodroma nije uopće ništa niti čudno, niti ne komercijalno. Dapače, i Aegean to implementira na veliko. Evo iz Chanie imaju 0 međunarodnih redovnih linija, iz Krfa imaju tek jednu sa 4 tjedna polaska, a iz tek nešto više od duplo većeg Soluna čak preko 60 tjednih međunarodnih redovnih letova sa A320.

Izdvojeni ili ne, još uvijek je slučaj “diskriminacije”.

No evo novih slučaja; Aegean leti više međunarodnih letova, a i ima veći broj linija opećenito iz Soluna nego Herakliona iako je Heraklion za 17% veći aerodrom. To je isto onda diskriminacija.

Činjenica je da Aegean ne leti proporcionalno s brojem putnika već logički ima aerodrome na koje je usredotočen i na koje nije.

Ljudi rade biznis a nisu tu da se brinu o navodnoj diskriminaciji. Lete tamo gdje mogu zaraditi. Ako je profitabilnije letjeti iz Soluna a ne iz Herakliona, onda ce letjeti iz Soluna, pa to je logicno. Ili pak nije?

To je logično. Ali Alenu očito nije.

Razlika između Splita i Dubrovnika nije 30:8.

Pod broj jedan ne možete uvrštavati PSO letove kao relevantne u komparaciji jer ne utječu o odluci kompanije već države. Tu želja OU gdje bi ona letjela nema riječi.
Također o čarterima ovise touroperatori, a ne odluka OU gdje žele letjeti ili otvoriti bazu. Ako

Ako već pričamo o odlukama OU i “diskriminaciji” aerodroma po pitanju novih linija onda je fer uvrstiti samo one međunarodne redovne letove, a tada je omjer 17 +1 naprema 4+2, ili 3:1.

Razlika ne da nije mala već je poprilična. Kako to da veći Heraklion ima manje letova od manjeg Soluna? Omjer međunarodnih redovnih linijama između Soluna i Rhodosa je 18:7, a broj frekvencija još veći. Krf ima tek 4 tjedna leta, a aerodrom je od 3 mil. putnika. Toliko o vašoj tvrdnji da se u Grčkoj leti proporcionalno po veličini…

Također Rhodos ima tek 19 tjednih letova. A Solun preko 60 tjednih letova sa A320/321. Ovo je također ogromna razlika i vrlo je očito da Aegean jednako “diskriminira” kao Croatia.

Uredu. I diskriminiran je naprema Solunu. Kao što su i Krf i Chania diskriminarani.

” I ne znam gdje ste pobrojali ove letove sa A320″

Web stranica Aegean Airlinesa.

Koji ste broj dobili?

A koliko ima Split manje od Zagreba u 2019 i u 2020? U postotku molim.

3.89% razlike* 2019 godine

10.9% manje Zagreb od Splita 2021. Godine

Manja je razlika izmedu zagreba i splita

Nista posebno samo komentar na vase da je dubrovnik zakinut u odnosu na split a imao je 2019 , samo malo vise od desetak posto manji broj putnika .valjda razumijete sto sam htio kazati ako isto promatramo postotke izmedu splita i zagreba

Ovo su podaci koje sam ja izvukao sa stranice Aegana i Croatie o broju aktivnih ljetnih međunarodnih linija. Uvelike se razlikuju od autorovih. (Ove su bez čartera)

Croatia

Zagreb
15 Međ i 5 Dom

Split
19 Međ i 2 Dom

Dubrovnik
6 Međ i 2 Dom

Aegan

Atena
74 Međ i 27 Dom

Solun
19 Međ i 17 Dom

Heraklion
18 Međ i 2 Dom

Mislim da je kod vas dosta više linija, možda su se nekad letjele pa niste ih maknuli. Slažem se. I da OU za Dubrovnik ima prilično malo linija u odnosu na Split.

No opet, ono bitno da Zagreb ima daleko više frekvencija od Splita, što dovodi više putnika. Nije ni čudno s obzirom da je Split turistički orijentiran pa su mnoge linije sa samo par polazaka dok je Zagreb hub. A kad pogledamo npr. Jesen Zagreb je po Croatiji puno više i po linijama i po frekvencijama bolji od Splita. Nije tu baš Split u boljem položaju kod OU, pogotovo zbog Ryanaira u Zagrebu koji je veliki dio mogućih linija oteo OU. No što me posebno iritira da Dubrovnik ima samo 6 linija. Ja bih na mjestu OU uveo par linija na DBU i PUY prije nego ih konkurencija razgrabi. Što vi mislite?

To što Dubrovnik ima tek nekoliko linija nije uopće ni problematično ni loše.

Baza je otvorena u obližnjem Splitu i služi cijelom tom području, dok iz Dubrovnika još uvijek Imate popriličan broj letova.

Da, rijetko je opcija. Moglo bi i trebalo biti više letova nacionalnog prijevoznika u Dubrovniku.

Jest opcija turistima.

Turisti često posjećuju i Split i Dubrovnik u jednom putovanju.

Ma zamisli , osim kad je jedno 20 tak puta zimi zatvoren radi bure pa putnici sa ou664 idu autobusima za dbv

Poslužiće Trebinje dobro kao alternativa.

Ma hoće sigurno.

Da

Je li onda i Split diskriminiran zato što nema jednak ponuđeni kapacitet kao Zagreb?

Ne bi trebao biti isti omjer s obzirom da je Zagreb grad ljeti bez turista, a Split pun turista. To ie bitan faktor. Ljeti Croatia mora se fokusirati uzeti što više prihoda s mora. I da je Atena bez mora imala ni manju razliku nad morskim Solunom. Kako su oba grada turistička, razlika je velika u Grčkoj.

Ima malo, zanemarivo u odnosu na Split. Broj 1? Evo vas opet… Zagreb nije prvi po broju turista niti je ikada bio!!

Ljeti je Split ispred Zagreba.

Pa to je promatrano razdoblje.

To opravdava moju tvrdnju.

Moja tvrdnja:

Ljeti Croatia mora se fokusirati uzeti što više prihoda s mora. I da je Atena bez mora imala ni manju razliku nad morskim Solunom. Kako su oba grada turistička, razlika je velika u Grčkoj.

No ljeti ima više turista u Splitu i veći ih udio dolazi avionom tako da bi to trebao biti fokus OU.

Da.

Zagreb je toliko turistički relevantan, kao i njegova okolica da ako zbrojite broj turista Zagreba i svih ostalih kontinentalnih županija zajedno, Splitsko-Dalmatinska će još uvijek imati 40% više.

Apsolutno nerelevantno ako usporedimo sa turizmom u Dalmaciji, Istri ili Kvarneru.

*Broj 7. u 2019.

Bitna je i uža okolica u slučaju Splita, koja također ima zavidne rezultate ljeti, a i sredstvo dolaženja turista.

Nije ljeti imao najviše, a nije imao ni više noćenja ni ljeto 2019. ni cijelu godinu 2019. od Dubrovnika, dapače bio je na 7. mjestu dok Dubrovnik na prvom. Kroz cijelu godinu 2019. možda je Zg imao više dolazaka od Db.

Wow, Zagreb je imao čak 1.0065% više turista od Dubrovnika, koji veliki faktor.

Da, onda jest. No, točno je i da Zagreb nije ljeti imao najviše dolazaka, a nije imao ni više noćenja ni ljeto 2019. ni cijelu godinu 2019. od Dubrovnika, dapače bio je na 7. mjestu dok Dubrovnik na prvom.

No Split je prošle godine bio veći aerodrom od Zagreba, a i prije pandemije je imao minimalnu razliku. Znači, “diskriminacija” Splita.

Isto tako bi se trebalo navesti da je Split daleko važniji grad od Dubrovnika prema navedenim parametrima. Je li sada “diskriminacija” opravdana?

Apsolutno svim osim turističkih brojeva u samom gradu. Split je važniji gospodarski, industrijski, estradni, sportski, vjerski i politički centar od Dubrovnika.

I Dubrovnik je bitno manji grad od Splita i nije industrijsko, političko, znanstveno, novinarsko, estradno, religijsko… središte Dalmacije.

Među top 5 destinacija? Nemojte me nasmijavati molim vas.

I?

Zašto onda njegova okolica ima manje turista od splitske?

Pa sta to znaci , i atlanta je manji grad od los angelesa pa ima vise putnika

Pa to vam i govorim , zasto bi zagreb bio hub , zbog broja stanovnika ?! A obala generira vise od duplo putnika od zagreba.

Pa kakve to ima veze? Nije nitko zabranio da Split ima vise od 35.000 putnika mjesečno nego nema puno linija zimi. Bitan je kapacitet zračne luke a ne puste želje da Zagreb bude čvorište države a znamo da je turizam već 1/4 BDP-a gdje SDŽ ima najviše privatnih iznajmljivača u državi, tako da je potpuno logično da po ljeti Split ima više linija od Zagreba. Eto British povećava, Croatia, easyjet povećava frekvencije prema Splitu, a prema Zagrebu su ljeti uglavnom otkazivanja i rezanja.
Usporedite koliki je omjer zimi, Zagreb ima puno više linija Croatie od Splita po zimi.

“Zasto ne priznate da gubitak ou je rezultat stvaranja “huba “ u zagrebu .”

Zato jer nije. To što govorite nema veze s vezom. Za niti jednog legacyja stvaranje huba nije gubitak već plus.

Da

Da slažem se za Solun i Split jer su i Solun i Atena veliki turistički gradovi pa i ne treba biti mala razlika u letovima kao Zagreb i Split koji su ljeti dva potpuno različita turistička grada.

Da, to je isto diskriminirajuće prema Solunu, ne razlikuje se on puno od Atene da opravda tako veliku razliku linija.

Pa da sad kad opet pogledam nekako je i realno.

Ne razumijem , sta vi usporedujete koljevku europske i svjetske civilizacije atenu sa gradom zagrebom ?!

Nije. Trebate uzeti frekvencije i kapacitet u obzir. Kod Aegeana u Solunu nema međunarodnih redovnih linija koje imaju tek 1 tjedni let. Pogotovo ne 1 tjedni sa Dashom što su kod OU čak dvije linije, a sa A319 imate ih četiri.

“Uz to Aegean u Solunu većinu svojih letova ima sa Dash 8-400, što nije slučaj kod Croatie u Splitu.”

A čime to OU leti?

OU ima sa Q400 12pw za MUC, 5pw za ZRH, 7pw za VIE, 2pw za OTP, 2pw za MXP, 1pw za PRG i 1pw za LYS + iz Zagreba za Rim preko Splita ide 7pw.

Sa A319/A320 ima 9pw za FRA, 3pw za CPH, 3pw za CDG, 3pw za DUB, 2pw za ARN, 2pw za DUS, 2pw za LGW, 1pw za LHR, 1pw za ATH, 1pw za AMS.

Ostali letovi su pak PSO, a i oni su većinom sa Q400.

S druge strane gdje to uopće Aegean toliko šalje Q400 iz Soluna.

Gdje?

Ne piše.

ahh, komparirali moja najdraža hrvatska riječ

Usporediti čovječe 😑

LOL

“Sve ovo pokazuje da Croatia daleko više preferira Split nego što Aegean preferira svoju sekundarnu bazu. Jednako tako Croatia daleko više zanemaruje ostale svoje zračne luke u usporedbi sa Aegeanovim operacijama u tercijalnim zračnim lukama Grčke.”

Što ne mora biti negativna stvar. Osim toga uzimate vrlo subjektivne parametre poput uzimanja za parametar isključivo aerodrome iznad 200.000 ili pak stavljanje u isti koš linije o kojima ovise želje touroperatora (čarteri), linije prema hubu, PSO i međunarodne redovne linije.

Također niste uzimali uopće činjenicu da je Grčka površinski veća, da je pretežno u svim krajevima aviodestinacija i udaljenost između aerodroma.

Usporedivi su sa aerodromima svoje kategorije u Grčkoj. Ako ste već išli pisati o međunarodnim letovima izvan huba onda ste trebali uračunati Osijek i Brač.

Ima smisla s obzirom na temu. A jedna od tema je količina međunarodnih letova izvan huba.

” U tom kontekstu Croatia puno previše forsira Split na uštrp Dubrovnika, Zagreba i ostalih zračnih luka Hrvatske.”

Zagreb je još uvijek glavni aerodrom i razlika u ponuđenom kapacitetu i broju letova je ogromna.

Naravno da se više Split forsira kao glavna sekundarna baza. Tako se i Solun daleko više forsira, čak i od Herakliona.

Da, Zagreb ima više letova i kapaciteta.
I to daleko više kapaciteta i letova tijekom godine, a i broja letova u tjednu.

Ima puno više frekvencija

“Da uzeo sam to u obzir i napisao više puta. Veća je, ima više stanovnika, razvedenija je, ima više turista i ima veću dijasporu nego Hrvatska.”

Da jeste, ne bi ste pričali o “nepoštenoj” OU koja “ignorira” druge aerodrome. Logično je da ako ima bazu u Splitu da neće letjeti međunarodne redovne letove iz Zadra ako je na 2 sata udaljenosti ili pak iz Rijeke koja je na isto toliko od Zagreba. Iz Dubrovnika imaju pak poprilično dobar broj letova.

Možete vi govoriti što hoćete ali broj letova i linija je stvarno popriličan. Pogledajte samo razliki između Herakliona i Soluna pa će vam sve biti jasno.

A i da je diskriminiran, to ne bi trebalo imati ni malo negativnih učinaka na OU.

Dubrovnik nema 12 linija. Imaju letove za Osijek, Zagreb i Split kao PSO i za Frankfurt (svakodnevno sa A319), Munchen (5 tjedno sa A319), Pariz (5 tjedno sa A319) i Zurich (4 tjedno sa Q400) + za Atenu i Rim (iz Zagreba).

Vaš argument nema temelj kada pričamo o profitabilnosti. To što lete više u Splitu nego u Dubrovniku ne znači da će zaraditi manje.

Split nema 30 međunarodnih redovnih linija (to su linije o kojima ovisi odluka OU, a ne touroperatora). Ima ih 18 + Rim

Dubrovnik ih ima 4+ Rim + Atena.

Sve dok ne utječe značajno na poslovavje poslovanje kompanije ne može se etiketirati kao “neprimjereno” A i svrha OU uopće nije proporcionalno letenje sa svih hrvatskih aerodroma tako da se ni u tom području njeno poslovaje ne može etiketirati kao “neprimjereno”.

Je li i poslovanje Aegeana onda ne primjereno s obzirom da imaju 0 međunarodnih redovnih linija iz Chanie, a iz daleko manje Kalamate čak 6?

Zašto je to neprihvatljivo? Molim Vas objasnite. Tko radi suprotno tom principu “diskriminacije”?

Kolika je razlika u postotku između Splita i Zagreba u 2019g?

Tel Aviv kao destinacija za OU više ne postoji. Nema ni codesharea, ni interlinea, ni direktnih letova.

I gdje su sad svi oni anonimci koji su trvdili:
– da Aegean ne leti za pola aerodroma u Grčkoj koji imaju 200.000 i vise putnika = ovo je neistina
– da je Aegean toliko veći u Solunu nego Croatia u Splitu = to nije tocno, Croatia ima u Splitu vise inozemnih letova nego Aegean u Solunu

Neka su oni provalili! Tipkovnica sve trpi.

Nisam ja ništa ne točno rekao. Provjerite malo što je točno Alen ovdje napisao i što se uspoređuje. Također trebali bi i samostalno istražiti temu prije nego što krenete proglašivati nečije izjave kao provaljene.

“Croatia ima u Splitu vise inozemnih letova nego Aegean u Solunu”

Ovo nema veze s istinom. OU ima 12pw za MUC, 5pw za ZRH, 7pw za VIE, 9pw za FRA, 3pw za CPH, 3pw za CDG, 3pw za DUB, 2pw za ARN, 2pw za OTP, 2pw za MXP, 2pw za DUS, 2pw za LGW, 1pw za LHR, 1pw za PRG, 1pw za ATH, 1pw za AMS i 1pw za LYS (letovi za Rim pak dolaze iz Zagreba).

Kako je ovo više od citiram; “Aegean u Solunu ima 198 letova, od čega daleko najviše leti za Atenu, čak 60 tjednih letova”?

“da Aegean ne leti za pola aerodroma u Grčkoj koji imaju 200.000 i vise putnika”

Ne leti međunarodne redovne letove. Ono što je Alen uvrstio su i PSO, i domaći letovi za hub (Atenu) i čarteri (npr. oni za LJU).

Pa nema uopće međunarodne redovne letove iz pola grčkih aerodroma.

Kako nije istina? Dokažite.

A očito ne znate. Ja pričam o međunarodnim redovnim letovima, a ne o čarterima koje zakupljuju touroperatori ili o domaćim letovima.

Slažem se s vama. Čarteri pa makar i redovni, PSO i sl. ne bi trebali biti uračunati u rubriku letova iz xy zračne luke u Grčkoj. Jeste li ih računali Alene, i meni je čudno kako mnogo aerodroma u Grčkoj ima samo 1 ili 2 međunarodne linije?

Slobodno maknite čarter i PSO letove.

Ne bi ako pričate o diskriminaciji OU prema aerodromima.

Ja se ne slažem onda da je OU neprofitabilna.

Čitam. I vidim da je profitabila kao što vi vidite proporcionalno letenje Aegeana u Grčkoj po broju putnika.

To bi bilo bolje jer bi nam jasnije pokazalo razliku koja je onda manje linija Soluna.

Jeste off ali je zanimljivo.
Nisam znao ni gde BiH napisao

Povratna avionska karta u prvoj klasi od San Franciska do Frankfurta trenutno je naskuplja u ponudi avio-prevoznika Lufthanza i konstantno je rasprodata. cijena karte je 22 670€

Ponovo vi ne razlikujete čarter linije od onih putničkih.

Bilo bi lijepo da ste naveli koje su međunarodne putničke, a koje čarter.

Čarter letovi i redovni putnički letovi su različite kategorije koje u ovoj analizi nistr uopće razlikovali već stavili u isti koš.

Charter kao takav gotovo da više i ne postoji. Sve leisure linije su u medjuvremenu redovni letovi i kao takvi obuhvaćeni rezervacijskim sistemima. Charter postoji još samo ako neka agencija/touroperator uzme “puno za prazno” i to onda nema u sistemima kod kompanija. Stoga ovo što je navedeno su sve redovni letovi.

“Charter postoji još samo ako neka agencija/touroperator uzme “puno za prazno” i to onda nema u sistemima kod kompanija.”

O tome i govorim. Aegean Airlines nema redovne međunarodne letove koje možete bukirati na Aegeanovim stranicama iz Aktiona ili Krfa za Ljubljanu. A Alen ih je uvrstio.

I?

Postoji ogromna razlika između čarter letova i redovnih letova s obzirom da o čarterima ovise touroperatori.

O čemu vi?

Svaka čast Aegeanu! Povećati tržišni udio pored velikih LCC kompanija je jako teško za današnje vrijeme, pogotovo legacy carriera.

Aegean ima odličan marketing, a pored toga, većina linija na malim aerodromima su charteri za turističke agencije ka sjevernoj i centralnoj Europi. Uzimaju novac gdje god mogu, za razliku od Croatie.

Pa sta onda Croatia ne leti 5 puta dnevno za DUS na primjer. eurowings i condor sa Aegeanom lete do 5 puta dnevno za HER. Ako su slicna trzista, OU treba kao i Condor i Eurowings letjeti bar 2 puta dnevno na DBV/SPU- DUS. eurowings leti samo na DUS-PMI 10x dnevno. Slicna trzista a Condor i Eurowings nikako da 3 puta dnevno lete u spici iz DUS za SPU i DBV, kao i druge destinacije poput PMI i HER. Zasto?

Tržišta su slična ali nikako ista, u HR se itekako dolazi automobilima. To za početak. Međutim tržišta su svakako za usporedbu.

Svaka analiza ovakvog tipa je uzaludna – ne zbog toga što nije dobro napravljena (dapače), ali Croatia Airlines nije kompanija koja ima ikakvu strategiju – tako da rečenice tipa “Croatia daleko više preferira Split..” su potpuno irelevantne. Croatia ništa ne preferira, niti njihovo poslovanje ima ikakvog smisla. Letni red je slučajan, ako imaš koristi od njih to su onda letovi za SA hubove i to je to. Svi ostali letovi su potpuno nepromišljeni bez ikakvog plana – jedini plan je da država i dalje upumpava novac.
Sami ste opisali kako lete na SPU-ZAG… dakle to pijan čovjek nebi napravio takav raspored.
O ovom “prebacivanju” linija iz ZAG u SPU ne treba trošiti riječi. Linije će prometovati oko 3 mjeseca, ukupna bilanca će jedva biti iznad nule (ako i to). Optimizacija zrakoplova im je živa katastrofa.

O prijedlozima što ti se trebalo također ne treba trošiti riječi jer se to u toj kompaniji sigurno neće dogoditi. To će biti samo životarenje pa dok ide ide…a u jednom trenutku će sigurno završiti kao Adria.

“koja radi u identičnim uvjetima kao i Croatia, tržište se temelji na turistima”

Nije istina- vecina turistickog trzista u HR je auto turizm. Cak i dijaspora koja zivi i Austriji, Njemackoj itd ide u HR s autom.

Ja zivim u Njemackoj i cesto cujem, da se nasi vracaju u HR autom, busom itd. Cak i turisti koji se odluce za HR idu autom.

Ali nisam nikad cuo, da se Njemci, Svicarci, Austrianci odluce za Grcku i biraju automobil. Tu skoro svi idu avionom.

Pogled na stranicu condora, eurowingsa itd ukazuje na to koliko ljudi putuju u Grcku avionim.

I nije bas tako, da je Grcka po stanovniku i turistu vece trziste od HR.

“ Uz to Aegean u Solunu većinu svojih letova ima sa Dash 8-400, što nije slučaj kod Croatie u Splitu.”

To prosto nije tacno. Vecinu letova obavlja Airbus avionima. To se makar lako da proveriti.

Pogledao sam za danas iz Soluna:

A320: Heraklion 2x, Rodos, Kos.
Ostalo vrlooo malo.

Ni to nije tacno.
Danasnje letove koje sam nabrojao obavlja Aegean:
07:00 SX-DGC za Heraklion
14:05 SX-DVN za Rodos
17:35 SX-DGC za Heraklion
21:00 SX-DVR za Kos

E pa niste se ogradili da li petkom ili ponedeljkom lete dzambodzetom ili ATR vec rekli da obavlja letove sa Q400 iz Soluna. Dakle nije tacno. Koriste Airbuse samo tako iz Soluna.

A i Dash se zamenjuje ATR 42-600.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!