autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair
Ryanair je odlučio pomaknuti pokretanje svoje baze skoro mjesec i pola ranije sa 1.9. na 23.7. Stoga će od sredine VII. mjeseca kompanija prometovati na čak 5 linija:
- od 2.6. za Brussels Charleroi srijedom i nedjeljom, od 1.9. dodaje i petak
- od 17.6. Milano Bergamo utorkom, četvrtkom, subotom i nedjeljom
- od 23.7. London Stansted ponedjeljkom, petkom, subotom i nedjeljom, od 1.9. svakodnevno
- od 23.7. Rim Ciampino ponedjeljkom i petkom, od 5.9. dodaje i nedjelju
- od 23.7. Gothenburg Landvetter ponedjeljkom, petkom i subotom
Ryanair pokreće i dvije nove linije za Malmo u Švedskoj, dva puta tjedno, utorkom i subotom od 4.9, te za Dusseldorf Weeze u Njemčkoj, također od 4.9. i istim danima kao i Malmo. Ovime će Ryanair od 17.6. letjeti 6 tjednih letova, od 23.7. njih 15, a od 1.9. 40 tjednih letova na 14 linija.
I sad se postavlja pitanje zašto se ovo desilo? Dva su osnovna razloga. Prvi i najvažniji je da se radi o izvrsnom bookingu na Ryanairovim linijama. Ovo ne treba čuditi. Zagreb je puno, ali jako puno podkapacitiran LCC linijama. Leti tek Eurowings na dvije linije i Vueling na jednoj liniji. Stoga su zagrebački putnici gladni za LCC letovima, pa ne treba čuditi da su linije rasprodane. Ryanair možda je iznenađen, ali nitko od nas koji živimo ovdje nije. Da Ryanair otvori još toliko linija ne bi pokrio potražnju u Zagrebu.
Drugi razlog je udarac na Croatiu. Kompanija je ovime dala Croatiji još manje vremena da se snađe. Na 3 od 5 linija koje se pokreću ranije Ryanair je direktna konkurencija Croatiji (Brussels, London i Rim), a Milano je ovime cementiran da ga Croatia ne pokreće ne samo ovo ljeto nego i nikada više. A Croatia ne radi doslovce ništa da se anulira utjecaj Ryanaira. Prije više od mjesec dana sam napisao mjere koje Croatia može pokrenuti. I nije napravila ništa. Ma naravno, rješenje će pasti sa neba. OK, neće sa neba, ali će od Plenkovića koji će i još jednom zagrabiti u državnu kasu i dati Croatiji više desetaka milijuna EUR. I to će biti posljednji puta, za restrukturiranje iduće godine. A onda? Nakon toga Croatia više neće moći dobivati novac. A Ryanair planira dovesti i 3. avion do zime, povećati broj linija za još 16 do ljeta iduće godine, u idućih 2 godine imati dva do tri milijuna putnika iz Zagreba. Što će onda Croatia? Prodati preostale avione, motore i Croatia Tehniku. Sve to skupa dostajati će za pet godina vegetiranja, a nakon toga će Croatia u ropotarnicu povijesti.
Ryanair je izjavio da će zagrebačke linije letjeti i avioni iz drugih baza, a ne samo zagrebački. Kako dva aviona imaju kapacitete za oko 50 tjednih letova, a sadašnji broj letova je 40, za očekivati je još bar tri-četiri linije iz Zagreba koje bi kompanija mogla prezentirati u vrlo skoro vrijeme.
Komercijalni direktor Ryanaira Jason McGuinness je izjavio „Zagreb i Dublin su gradovi slične veličine, ali je Zagreb prije dolaska Ryanaira imao letova za 38 destinacija, a Dublin za oko 200. No, Zagreb je puno ljepši i zanimljiviji od Dublina“. Naravno, nije sve u „ljepoti i zanimljivosti“. Budimo realni, ekonomska razvijenost, dijaspora, blizina SAD-a, politika motivacije predstavništva i financijskih institucija je daleko bitnija. No, da je Zagreb i sa ovih 14 linija i 40 polazaka podkapacitiran svakako jest. I tu ima i te kako mjesta za još aviona. Ne 3, nego i 4, 5, pa bez problema i 6.
Ryanair je naglasio da će najveći dio od 120 zaposlenih u Hrvatskoj biti iz Zagreba i Zadra, a tek manji dio iz inozemstva. No, svi će oni trošiti u Hrvatskoj i donositi benefite lokalnoj zajednici.
Ryanair je do sada iz Hrvatske prevezao 5 milijuna putnika, no u idućih godinu dana će prevesti oko milijun putnika. Ta brojka će u idućim godinama rapidno rasti.
Max, takvo pisanje tu stvarno nije prihvatljivo. Možete to reči i na normalniji način, sa svim argumetnima, ali bez potrebe za uvredama i ponižavanjem.
To ste trebali i prije brisati pa ne bi doslo do ovoga na komentarima….
Kao što rekoh, argumenti stoje, ali se trebalo napisati bez ponižavanja i uvreda. Idemo dalje…
Fascinantno i neobjašnjivo da CA, uz uvjete koje daje MZLZ, nije pokrenula niti jednu novu liniju iz Zagreba ove sezone. Kakav dilentatizam!
Upravo tako. Totalni diletantizam. Manchester, Geneva, Berlin Brandenburg, Sofija, Priština, Tirana, Cairo su se mogli pokrenuti bez ikakvog rizika i uz ogromnu pomoć MZL Zagreb.
Ali Croatia Airlines, nema tu pameti niti ikakve inicijative, zar ne?
@JSn
Nije da branim državne mastodonte, nemam visoko mišljenje ni o “mojoj” nacionalnoj kompaniji (Air Serbiji) kao i o svim ostalim nacionalnim prevoznicima u regionu, ali postavlja se pitanje ko bi putovao na tim novootvorenim linijama?
Suština je da treba malo proučiti potrebe tržišta, a ne otvarati random linije samo zato da bi se preduhitrio Ryanair. Mislim da grešite ovde, počev od Purgera, jer nije isti profil putnika na koje računa Croatia i Ryanovi putnici.
Apsolutno, no morate znati da situacija prije dvije godine i danas nije ista. Prije dvije godine kompanija je imala nategnute kapacitete i morala ih je koristiti na linijama koje su letjele od kraja III. mjeseca, ili bar od sredine V. mjeseca. Pa do kraja IX. ili čak X. mjeseca. I nije imala viška kapaciteta.
Ali sada ih ima. Ima prizemljeno brdo aviona. U top sezoni biti će prizemljena bar 3 aviona, vjerojatno 4, možda čak i 5. E sad, ako je to tako zašto onda te avione ne staviti bar u top sezoni (1.7. do 15.8.) na linije sa dva polaska tjedno. A u top sezoni sve što ćete pokrenuti biti će puno. Znači, time bi Croatia dobila bar neki novac za avione i posade koji ne rade (a koštaju), a istime bi i prevenirala Ryanair koji tada više ne bi mogao pokrenuti te linije sa enormnim popustima jer su se operirale unutar 2 godine.
Da Croatia obnovi baš sve linije koje je imala prije i uvede sve ove nove linije koje sam spomenuo, sa dva tjedna polaska, bio bi joj dosta dva aviona. Ostalih 2-3 mogli bi i dalje biti dugotrajno prizemljeni (najbolje ovi koji su na lizing).
Ko što sam reko, Ryanair će povećati linije i Zagreb raste.Iduće godine će biti milijun i pol putnika Ryanaira, za tri godine tri milijuna. Dodamo li na to 3,5 milijuna putnika ostalih prijevoznika i evo nam brojke Beograda. Za pet godina Zagreb će imati više putnika od Beograda.
Zagreb je mannji od Beograda, Hrvatska je manja od Srbije. Avionski putnici su disperzirani na više aerodroma u Hrvatskoj, nego što je to slučaj u Srbiji. Zegrb je cestovno bliži većini europskih gradova, pa dosta putnika bira i druge oblike prijevoza osim letenja. Zagreb će možda rasti prema vašoj prognozi ali neće ni Beograd stajati na mjestu. Vaša prognoza je previše pojednostavljena. Teško da će ikada Zagreb prestići Beograd. Teško ali ne i nemoguće.
Mislim da je to nerealno i ne vidim zasto bi nam to trebao biti cilj. Nije vazno ko ima veceg nego nam treba biti vazno da ZAG bude dobro povezan sa Europom i svijetom.
Upravo tako Bob, potpisujem!!!
Zagreb.
No, stići Beograd sigurno neće. Kada Zagreb dođe na tih 6,5 milijuna putnika za tri-četiri godine, Beograd će već skočiti na 8 milijuna. Pogledajte koliko Beograd raste, koliko ima novih linija, povećanja frekvencija. A kad prestanu ograničenja za putovanja u Europi, pa Air Serbia krene kako je planirala 2020. Konačno, Ryanair će prije ili kasnije također doći u Beograd, u to budite sigurni.
Dugi Dol:
Zagreb je manji od Beograda, stoji, ali ima veći BDP. Stoji i da su putnici disperzirani na više aerodorma U Hrvatskoj. Stoji i to da je Zagreb bitno bliže Europi i da putnici biraju automobil, autobus i vlak. No, Zagreb do sada nije imao LCC. Ryanair planira 3 miiljuna putnika. Malo li je?
Kao što sam napisao gore, kada Zagreb dođe na 6,5 milijuna Beograd će imati preko 8 milijuna.
Slažem se da je teško, nije nemoguće, ali će teško preskočiti Beograd.
Bob:
Tako je.
Krajnje nebitno. Da, Zagreb će se približiti Beogradu. I vrijeme je bilo. Ali da će ga prestići neće.
Upravo tako.
Moje skromno mišljenje o ovim brojevima putnika ne ide u smjeru dal će netko nekog prestići ili neće. Meni je osobno to malo bitno. Ne razumijem se u ekonomiju i odnose na razini država niti mi to također čini razliku u mom životu, dal neko ima veći BDP ili ne i koliko je to per capita niti ću zbog većeg BDP-a više cijeniti susjeda…. Ono kako ja gledam na povećanja brojeva putnika na aerodromima u našem okruženju je da valjda onda i ljudi barem malo bolje žive i mogu si priuštiti pokoje obiteljsko putovanje.
Predugo smo svi skupa sjedili kući i čekali bolje dane….. Nadam se da ćemo svi više putovati i tako povećavati te brojeve putnika, a ne dijaspora i isključivo stranci, putnici koji samo prelaze sa leta na let itd….
No dobro BDP je sigurno bitan i dobar pokazatelj, ali u konačnici ovo što ste napisali je svakako najbitnije.
Već godinu i dva mjeseca nigdje ne putujem. Pobogu! Bio sam jednom u Crnoj Gori, jednom u Dubrovniku, 6-7 puta u Dalmaciji i dva puta u Ivancu. Isuse i majko božja!
Retko normalan komentar.
Slažem se.