Italijanska nacionalna aviokompanija je nedavno “tiho” povukla iz prodaje poslednje letove za glavni londonski aerodrom Heathrow, usled velikih problema u nabavljanju slotova, kao i nezadovoljstva sa aerodromskim taksama, koje kompaniju navodno koštaju do 20 hiljada evra po letu.
ITA ima problem na Heathrow-u već od kraja 2022. Kompanija je nasledila oko 40 nedeljnih slotova od Alitalia-e tokom prelaza iz stare u novu kompaniju. Problem je to što je Alitalia izvesne slotove, kojih je tada bilo preko 70, prodala 2015. za oko 200 miliona evra Etihad-u, koji ih je zatim iznajmljivao prvo Alitalia-i, zatim ITA-i, ali svaki put u sve manjem broju. Početkom 2023. Etihad je hteo da “oduzme” sve preostale slotove ITA-i da bi ih iznajmio drugim kompanijama, što je dovelo do sporadičnih otkazivanja ITA-e, dok nisu pronađeni novi slotovi.
ITA već dve godine konstantno od regulatora traži slotove za šest dnevnih letova ka Heathrow-u, koje nikada nije dobila. ITA će leteti dva puta dnevno za Heathrow sa milanskog Linate-a i jednom dnevno iz Rima (FCO) do kraja zimske sezone 2023/24, nakon čega su letovi potpuno otkazani od 1.4.2024. Kompanija će se prefokusirati na London City, za koji će više nego duplirati broj letova. Od 1.4.2024. ITA povećava broj letova na ruti Linate-London City sa tri na pet dnevnih letova, dok paralelno uvodi dva dnevna leta iz Rima (FCO). Nakon ovih povećanja, ITA će postati treća kompanija po kapacitetu na London City-u.
ITA je za 2024. dobila slotove na Stansted-u i Gatwick-u za po dva dnevna leta. Trenutno nije poznato da li će kompanija započeti letove za jedan od ova dva aerodroma. Izabrani mediji takođe nagoveštavaju povratak ITA-e na Heathrow u bliskoj budućnosti koristeći slotove Lufthansa grupe.
autor: Ivan Pusineri, dopisnik (Beograd), foto: ITA
Thank you for the auspicious writeup It in fact was a amusement account it Look advanced to more added agreeable from you By the way how could we communicate
I do believe all the ideas youve presented for your post They are really convincing and will certainly work Nonetheless the posts are too short for novices May just you please lengthen them a little from subsequent time Thanks for the post
Ako je City high-yield aerodrom, što je onda Heathrow?
helloI like your writing very so much proportion we keep up a correspondence extra approximately your post on AOL I need an expert in this space to unravel my problem May be that is you Taking a look forward to see you
Da je pameti u Croatiji i oni bi letjeli za City.
Zašto?
A vi želite sa Croatia ne leti za City?
To nema apsolutno nikakvog smisla. Nikakvog.
Zato sto je aerodrom jeftiniji, zgodniji za putnike, a pritom Croatia dobija avion koji tamo moze sleteti.
Ako se već treba letjeti onda je Gatwick opcija. City je skup, malen, nema konekcija, jako malo kompanija tamo leti, aerodrom ima malo putnika. On je tek 5. aerodrom po veličini u Londonu. To bi bilo jako glupo.
Nema ni konekcija na Gatwicku. A Gatwick je predaleko od grada i nije u nikakvoj prednosti naprema Heathrowu.
LOT, KLM, Luxair, Swiss, ITA, Lufthansa, Air Dolomiti i British lete za City. To je više europskih legacy aviokompanija nego što ih imaju Luton, Southend i Stansted.
Jako glupo je sadašnje razmišljanje uprave OU gdje su prodali slotove na Heathrowu, a nisu ponudili alternativu.
Nema konekcija na Gatwicku? OMG. A na Cityu ih ima više?
7 legacy carriera leti za City (ni jedan za konekcije Craotie), 6 ih leti za Stansted. No, upravo zato i ne smatram, pa i nisam napisao da bi Luton i Stansted bili opcije, nego Gatwick.
Pa nema ni ih na Cityju. Koje to konekcije uopće postoje na Gatwicku?
A znate koji broj europskih legacjya leti za Gatwick? Lete sljedeći:
Aegean (nema avion koji može sletjeti na City)
Air Baltic (nema avion koji može sletjeti na City)
Air Europa (ima E190 koji može sletjeti na City, no tek dva pa ne lete mnogo toga sa tim avionom)
Azores Airlines (nema avion koji može sletjeti na City)
British Airways (leti za City)
Icelandair (nema avion koji može sletjeti na City)
ITA Airways (leti za City)
KM Malta Airlines (nema avion koji može sletjeti na City)
Lufthansa (leti za City)
Swiss (leti za City)
TAP (ne leti za City, no ima avion koji može sletjeti)
Turkish Airlines (nema avion koji može sletjeti na City)
+ Croatia Airlines
Što znači da od 12 europskih legacy aviokompanija koje lete za Gatwick, njih 4 leti za City, 6 ne može sletjeti na City, a tek dvije mogu letjeti za City no ne lete. Uz to, postoje aviokompanije koje ne lete za Gatwick, a lete za City, a to su LOT, Luxair, Air Dolomiti i KLM.
Da City ne valja, definitivno ne bismo imali ovakve podatke.
Aha, a legacy kompanije nisu
– Aer Lingus
– Atlantic Airways
– Aurigny
– Eastern
– Sky Express
– Sky Alps?
A što je sa onima koji nisu Europski? Što je sa
– Air China,
– Air India
– Air Iveria
– Air Mauritius,
– Air Peace,
– Air Transat,
– Azerbaijan,
– Azores
– China Eastern
– China Southern
– Delta
– Emirates
– Ethiopian
– Jet Blue
– Qatar
– Royal Air Maroc
– Saudia
– Singapore
– Tunisair
– West Jet
Što mislite bi li prije Croatia radila konekcije preko Gatwicka na Air Indiu ili na Lufthansu?
Legacy aviokompanija je:
Aer Lingus (no ukidaju letove za Gatwick jer im je očito Heathrow dovoljan)
Legacy aviokompanije nisu (ni jedna od ovih aviokompanija ni na jednom od svojih letova nije full service prijevoznik, odnosno ni jedna nema poslovni razred):
Atlantic Airways
Aurigny
Eastern
Sky Express
Sky Alps
No…
Aurigny leti za City.
Sky Express i Atlantic nemaju avion koji može sletjeti na City.
Eastern i SkyAlps mogu sletjeti na City.
A ne primjećujete možda da te neeuropske aviokompanije ne mogu sletjeti na City? Kako će jedna Saudija sletjeti na City ako koriste 777-300ER za Heathrow?
A što su po vama Atlantic, Sky Espress? Što su Augry, Eastern, Sky Alps?
Nisu legacy aviokompanije.
Nego što su LCC? Ili charter?
Regionalne.
Bogami Atlantic i SkyExpress nisu regionalne kompanije. One lete sa A320 daleke letove, Atlantic čak za SAD.
A regionalne kompanije su što? LCC?
Ni Altlantic, ni SkyExpress nemaju avion koji mogu sletjeti na City.
I?
Logično da onda neće letjeti na City, već će letjeti na Gatwick.
A da imaju mislite da bi letjeli? Ne bi. Ni jedan od tih kompanija.
Bi. Kao što Aurginy leti.
Ma da baš. Atlantic i SkyExpress bi letjetli za City. Ma što pričate vi? Kajgot.
Ok, možda ne bi. Poanta?
Ništa samo sam odgovorio da ne bi. Sigurno ne bi.
Aurginy leti za Citu Alene.
OK i?
Pa što onda navodite tu aviokompaniju?
A zašto ne bi? Pa zar oni ne lete na LGW?
Pa lete i za City.
Super. I?
“– Azores”
Doslovno sam vam u svojem komentaru naveo koji je problem za Azores.
Ovo je sve tacno ali je promasena poenta. LCY nije aerodrom za konekcije, niti one diktiraju ko ce leteti a ko nece.
Problem vecine kompanija za LCY je kao sto sam dole napisao to sto vecina ne moze da proda karte po dovoljno velikoj ceni da nadoknadi troskove za LCY, i to ustvari objasnjava ko leti a ko ne. Zato pored BA koji tu ima bazu, za LCY lete kompanije samo iz najvecih gradova, sa najvecim potencijalom za high yield putnike, tj.: Amsterdam, Frankfurt, Cirih, Milano, Luxemburg
Pa nije ni Gatwick aerodrom za konekcije. Ako Croatia uspije dobiti još slotova na Heathrowu, super. No čisto sumnjam da će se to dogoditi te je izglednije da ako Croatia zaželi povećati operacije za London da treba naći alternativu. A alternative su ili Gatwick ili City (obzirom da su Southend, Stansted i Luton više za LCC prijevoznike).
To da se za City leti isključivo iz destinacija sa najvećim potencijalom je neistina obzirom da British leti sve i svašta sa Cityja (pa tako i za Split), a tu su i ostali prijevoznici koji lete za Vilnius, Antwerpen, Gurnesey i Man, a koji nisu destinacije sa najvećim potencijalom.
Vi očito ne shvaćate da na City ne može sletjeti avion koji god vi hoćete, već je A220-100 maksimum. A kada vi imate takav limit, logično je aviokompanije koje nemaju dovoljno mal avion te koje uz to nisu legacy neće letjeti za City.
Gatwick nije LHR, ali itekako je za konekcije. Sada, u najmrtvijem periodu godine, LGW ima 5-6 interkontinentalnih ruta od Legacy kompanija, a preko leta jos vise. Slazem se da je za OU najrealnije da se siri na LGW.
Vi aktivno izbegavate moj glavni argument. Poenta na LCY jesu high-yield putnici. Kad kazem destinacija sa potencijalom ne mislim na potencijal za hiljade putnika, vec
za putnike koji su voljni da vrlo skupo plate kartu. BA ima bazu na LCY pa je malo fleksibilniji ali idalje leti samo tamo gde ima para. Pobogu BA je jedna od najprofitabilnijih kompanija na svetu, logicno da oni mogu bolje da popune letove, pogotvu jos sa “domaceg terena”. Za Split leti samo preko leta, jer jelte, high-yield P2P putnici. Isti slucaj za druge BA destinacije. To je svakako nebitno jer ne pricamo o BA vec o stranim kompanijama koje nemaju iste prednosti. Antwerpen je pod subvencijama, drugi UK aerodromi koji nisu GLA, EDI i Belfast su garantovani PSO i ne racunaju se, a LOTov Vilnius iskreno stvarno ne znam sta je i zasto postoji.
Poenta je: ni jedna Legacy kompanija koja nema PSO ne leti za LCY sa manje od 3 dnevna leta, izuzetak LOT. To je tako jer takav red letenja odgovara samo business, high-yield putnicima. Ko ne moze njih da uhvati, ne moze ni da opravda aerodromske troskove. OU sigurno ne moze ove putnike da uhvati, a jos manje to moze sa samo 3 nedeljna leta.
Odakle ideja da nisam svestan limita za A221, kad sam vise puta u drugim komentarima taj limit spomenuo? Ko hoce nabavi avion. Ko ga vec ima a ne leti za LCY, ima razlog, a ja sam ga vec gore napisao – ne mogu svi da uhvate high-yield putnike.
Vi uporno kako u RH nema dovoljno bogatih putnika za City. To što se u Srbiji leti za Heathrow za 70€ ne znači da je to maksimum što putnik može dati i u Hrvatskoj.
@anon 23.40: evo i ja ću vam reći da u RH nema dovoljno, ne samo bogatih nego uopće, putnika za LCY. Kao što ih nema ni u Austriji, Španjolskoj, Grčkoj, Belgiji, Danskoj, Rimu, Münchenu, … LCY je aerodrom pogodan za izuzetno mali krug ljudi, uglavnom poslovnjaka koji su sa LCY brže u City-ju, obave posao i vraćaju se kući. Čak i za P2P putnike je LCY, hajdemo reći, suboptimalan… Pa vidite da većina kompanija leti samo 1-5 dok je 6 i 7 promet minimalan do gotovo nikakav.
Upravo tako.
Uhvatite se vi kukanja za Dashom. Podcjenjivanje potencijala je uništilo hrvatsko zrakoplovstvo.
Znaci nisam lud, hvala na potvrdi!
Dodao bih samo da smanjenom prometu vikendom doprinosi i neobicno radno vreme aerodroma – subotom valjda od 8-13h, a nedeljom od 13-20h
Da tako je godinama. Pokušali su produžiti radno vrijeme, ali ih je lokalna zajednica otkantala.
Opet nemate pojma o čemu pričate. City je zatvoren pola vikenda. British Airways očajnički želi letjeti više vikendom
Da City ne radi u subotu popodne i nedjelju prije podne. Pokušali su produžiti radno vrijeme, ali ih je lokalna zajednica odpilila i nije im to dozvolila.
Kakve veze Srbija i Beograd imaju sa ovime, kad nisu ni spomenuti ni jednom u celoj diskusiji? Ogranicen mentalitet…
Nisam rekao da nema u RH nego da nema Zagreb i to odlaznih putnika na OU. Ako Madrid, Atina, Pariz i Lisabon nemaju prospekte za LCY na svojim domacim kompanijama, izvesno je da nema ni ZAG.
Ima veze jer vi sve uspoređujete sa Srbijom.
Svi navedene destinacije imaju prospetka za City jer sa svih navedenih destinacija postoji veliki broj letova prema high yield Heathrowu.
O cemu Vi pricate? Sta to ja uporedjujem sa Srbijom, kad Srbiju nisam nigde ni spomenuo u tekstu, niti u komentarima dok niste Vi krenuli da je spominjete jer se ne slazete sa mojim argumentom i nemate nikakvu drugi odgovor…
Iz Beograda British Airways prodaje karte ne za 70 nego za 25 eura
Ma jel to moguće?
Da u Hrvatskoj nema dovoljno bogatih putnika za City.
Jasno da je Gatwick za konekcije.
Croatia je skroz korektno povezivala Zagreb i London sa linijama za LHR i LGW. Prodaja slotova na LHR je vjerojatno u TOP 3 mega gluposti kompanije. Sadašnja 3-4 tjedna leta za LHR ne mogu biti konkurentna niti BA niti Ryanairu. Stoga Croatia mora ili u potpunosti ukinuti London ili povecati sa LGW svakodnevno u jutarnjem valu i nedjeljom u popodnevnom. Naravno – cijena mora biti niža nego kod BA,a nešto viša nego Ryanair. London je ipak prevažna destinacija. Forsiranje SPU -LGW/LHR (ista stvar je i CDG,Skandinavija) sa svacim manjim od A320 (buduca nova flota) je apsolutno nekonkurentno i neisplativo.
Upravo tako to je megaglupost, navjeća u povijesti kompanije. Da, oni više nisu konkurentni Britishu i Ryanairu. Žali bože i tih tri leta. To treba prodati, ovo nema smisla.
Gatwick nije aerodrom za konekcije? Čestitam.
Upravo tako.
Pa koje to konekcije Croatia ima na LGW? Nijednu! Nema ni codeshare ni interline nijedan koji ukljucuje LGW!
Logično da nema kad ne leti za LGW osim sezonski iz Splita i to malo letova.
London kao transferni aerodrom je dosta logičan za destinacije na Američkom kontinentu, te je logično da Croatia ostvaruje konekcije preko Londona za Ameriku, no obzirom da na Gatwicku ne lete ni United ni Air Canada, tu Croatia nema što ostvariti.
Singapore Airlines također leti za Gatwick, no četvrtkom, petkom, subotom, nedjeljom te ponedjeljkom, a Croatia Airlines već leti za Heathrow petkom, subotom i ponedjeljkom te ostvaruje konekcije sa Singaporeom. A letiti za Gatwick danima kada letite i za Heathrow ne bi imalo previše smisla. Uz to bi konekciju sa Singaporeom bilo nemoguće ostvariti makar Croatia letjela svaki dan za Gatwick jer Singapore poljeće u 10:15 sa Gatwicka.
S druge strane Air India sa Gatwicka uopće ne leti za destinacije interesantne našim putnicima, uz izuzetak Goe i Cochina koji su morske luke. A i to što lete, lete tek nekoliko puta tjedno.
Da, i zato nisu trebali prodavati slotove na Heathrowu. Ali genijalci su ih prodali.
City ima još manje potencijalnih konekcija, zapravo nema ih uopće.
Ali je atraktivan za P2P klijentelu koja hoće Heathrow.
A koliko P2P klijantele ovdje ima i to bogate klijantele koja leti na City?
Pa nisu isključivo mulitimilijunaši koji lete za City. Dapače.
Nisu, ali su poslovnjaci iz Citya koji imaju ogromne plaće.
Ima oko 50.000 godišnje.
Ima 50.000 putnika za City godišnje? Kajgot. Ako je tako zašto već British ne leti za Zagreb iz Citya.
Zašto nitko ne leti iz Stockholma za Zagreb? Nije valjda da nema putnika.
A jel ovo pitanje treba postaviti baš svaki drugih dan. Hajde da jedan tjedan ovo preskočimo. Hvala.
To nije istina. Croatia Airlines ima konekcije na Gatwicku preko interlinea i prodaju se bez problema na third party stranicama
Koje konekcije. Niste naveli ni jednu.
Osim toga Croatia za Gatwick ne leti iz svog huba već iz Splita.
Da, leti iz Splita. Letjeli su iz Zagreba davno prije, više ne lete.
AJME koliko gluposti.
Na Stansted lete i British Airways i Lufthansa i Emirates.
Da
Čudo jedno puno lete nema šta.
Ma satrat će Croatia Ryan na Stanstedu definitivno.
Je definitivno. Ma nema sumnje u to.
Na City leti malo aviokompanija jer tamo ne mogu sletjeti veliki avioni. Ali zato veliki broj europskih legacyja koji nemaju dovoljno slotova na Heathrowu, a imaju praktičan avion za City, lete za City.
Ne, leti samo 7 legacy carriera. A ako ih ogroman broj ne leti jasno je da to nema nikakvog smisla. Nikakvog!
Mislim da za OU uopste nema smisla da otvori LCY.
1. LCY uopste nije jeftiniji aerodrom, potpuno suprotno.
2. Upitno je da li bi OU mogla da napuni A221, a tek je upitno da li bi karte bile prodate po dovoljno visokim cenama da kompenzuju velike troskove ovog leta.
3. OU ne bi mogla da dobije slotove ni u jutarnjem ni u vecernjem talasu jer je LCY slot restricted.
4. Na kraju krajeva, A221 ce OU biti mnogo potrebniji za rute sa manje potraznje na kojima ce zameniti Q400.
5. Zakljucno, jedine Legacy kompanije koje lete za LCY su: BA, KLM, ITA, LX, LH i LOT. Kad druge kompanije ne mogu da odrze letove, sumnjam da bi OU mogla
Da tko je.
1. City je jako skup.
2. Jasno.
3. Stoji.
4. Apsolutno.
5. Upravo tako.
1. To sto nije jeftiniji ne znači da je lošiji.
2. Kažimo da OU treba tri tjedna leta za City iz Zagreba jer već ima 4 tjedna leta za Heathrow. To apsolutno ne bi trebalo biti problem za popuniti.
3. Ovisi koliko slotova traži.
4. OU treba slati avione tamo gdje je profit. Ako je profit na Cityju, a nije na liniji ZAG-ZAD-PUY, onda se treba letjeti za City a ne za Zadar i Pulu.
5. Zaključak vam je loš jer: 1. mnoge europske kompanije lete isključivo za Heathrow jer imaju sasvim dovoljni broj slotova, 2. one aviokompanije koje ne lete isključivo za Heathrow, a imaju avion koji može sletjeti na City, biraju City (a to je kategorija u kojoj Croatia treba biti)
Nije istina. Kompanije koje nemaju slotove za Heathrow u prvom redu biraju Gatwick.
Ajde pročitajte još jednom komentar.
Jesam.
1. Nisam ni rekao da je losiji
2. Bice. Kao sto je napisano, LCY koriste business putnici. Ne P2P jer bi karte bile preskupe jer moraju da budu takve da bi se nadoknadili troskovi aerodroma. Sve kompanije koje lete za LCY imaju barem dva dnevna leta, upravo zbog business putnika. Osim ako OU ne uspe da uslugom nadmasi privatne avione, nece uspeti da privuce nikakve business putnike sa samo tri nedeljna leta.
3. Ne zavisi. LCY je skoro prebukiran u najtrazenijim satima, tako da OU sigurno nece dobiti te slotove, osim ako ih debelo (i neisplativo) ne plati. Mogu jedino od oko 9-16h da dobiju slotove, a upitno je kako bi se to uklopilo u ostatak OU mreze.
4. Potpuno se slazem, ja samo licno mislim da na LCY nece biti profita. Pre bih ocekivao A221 na feederima za MUC i ZRH, kao i na dugackim linijama na kojima leti Q400 kao sto je recimo BRU.
5. To sto je napisano je sve tacno, ali nismo se razumeli. Moj argument za zasto OU ne bi mogla da prezivi na LCY je to sto bi imala prevelike troskove, a premale prihode iz gore navedenih razloga. OU bi se savrseno uklopila u kompanije koje imaju avion ali ne lete za LCY, jer nemaju razloga za to – ne mogu tu da budu profitabilne. OU bi isla rame uz rame sa: Air Europa, TAP, OS, AF, SAS, EI
1.
2. Luxair Antwerpen-City 4-5pw. LOT Vilnius-City 5pw. British Split-City 3pw. Naravno da se ne mora letjeti 2 puta dnevno da bi operacije na Cityju bile smislene.
3. Ne, to nije istina. City se proširuje i biti će još dostupnih slotova.
4. Ja “lično” mislim da iz vašeg Beograda nema tržišta za City, no iz Zagreba, Dubrovnika i Splita definitivno ima.
5. Croatia je sada rame uz rame sa Air Europom i TAPom, no ne i sa Air Franceom, Austrianom, SASom i Aer Lingusom obzirom da navedeni lete isključivo za Heathrow. Da Croatia ima dovoljno slotova na Heathrowu, ne bi postojala potreba za letovima prema Cityju.
2. Antwerpen je PSO kojim se zamenio bankrotirani Air Antwerp. Ovo za LOT stvarno ne znam sta je, napisao sam gore da je to jedini izuzetak. BA ne uzimam u obzir jer je baziran pa ima prednost, diskusija je bila o stranim kompanijama.
3. City se vec prosirio i podaci koje sam naveo su tacni. Uzeti su pravo iz slot reporta aerodroma za SS24
4. Ne znam kakve veze BEG ima sa ovime, nije ni spomenut u diskusiji – sta sugerisete ovim komentarom? ZAG-LCY na OU nema, dok SPU i DBV slazem se imaju trziste ali sa BA, samo letnje sezonalno, nekoliko puta nedeljno, i to iskljucivo za high yield putnike. Ali ja sam u diskusiji gore svakako mislio o celogodisnjim letovima.
5. Stoji, ali ja sam jasno rekao da govorim o drugom kontekstu, nisam uopste gledao ko leti samo na LHR jer to po meni nema veze. OU sa svim gore navedenim kompanijama stoji rame uz rame jer je kompanija koja ima(ce) avion za LCY, ali za isti ne leti jer ne moze da izvuce profit na tim rutama. To je poenta koju pokusavam da objasnim. Na LCY ne dolaze kompanije kad nemaju vise slotova na LHR, vec cisto zbog high yield putnika. Ko ne moze da ih privuce nece ni leteti za LCY, cak iako ima mogucnost.
2. Opet selekcija temeljena na ničemu.
3. I da, ima prostora za Croatiju.
4. Sugerišem da to što u vas nema potencijala za City ne znači da je ista situacija u Hrvatskoj. Poznajete srpsko tržište, hrvatsko baš i ne.
5. Hvatate se izuzetaka, a OU je izuzetak. Heathrow je aerodrom za “high yield” kao što je City, a ako OU ne leti dovoljno za Heathrow, gdje bi trebala letjeti? Gotovo ni jedna europska legacy aviokompanija nema više letova na Gatwicku nego što ima na Heathrowu (izuzetak je Air Baltic). Gatwick nije dobar aerodrom za Croatiu jer Croatiji trebaju high yield putnici koji uobičajeno preferiraju Heathrow. A ako ne leti dovoljno za Heathrow, trebala bi za City.
Ne bi. Ako ne leti za Heathrow trebala bi letjeti za Gatwick kao i ogromna većina kompanija koja nema slotove ili nema dovoljno slotova na Heathrowu.
Sve te kompanije imaju veliki broj letova za Heathrow koji paše high yield putnicima. To ne možete postići letovima za Gatwick. Eventualno letovima za City.
Da
Da. I zato Croatia, da bi udovoljila high yield putnicima, treba učiniti sljedeće:
1. postići dodatne letove letove za Heathrow
ili
2. pokrenuti letove za City
A obzirom da ovo prvo nije baš moguće…
Koliko tih putnika ima?
Pa ima ih. Ima interesa za letovima za aerodrome poput Heathrowa i Cityja.
Za City ima putnika iz Zagreba? OMG
Očito je po vama bolje da Croatia ne leti dovoljno za London nego da leti za City. A letovima za Gatwick nećete ništa postići jer nikada Croatia neće biti konkurentnija od EasyJeta i Ryana koji lete za Gatwick i Stansted. Eventualno može biti konkurentna Britishu i to na način da leti za Heathrow ili City.
Za Heathrow neće letjeti jel su budaletine prodale slotove. A za City, pa ta ideja je istinski suluda. Doslovce suluda.
Pa koja vam je uopće alternativa? Zar vi očekujete da će Croatia biti konkurentna Britishu koji leti za atraktivan Heathrow iz Zagreba, Splita i Dubrovnika sa letovima prema Gatwicku? Naravno da neće biti konkurentna.
Ako ne može biti konkurentna što je alternativa? Da ukinu London? Onda neka ga ukinu. Nisu ni sada konkurentni dak sa 3 tjedna leta konkuriraju Britishu koji ima duplo više.
Znači vi želite da OU ukine London? Apsolutno genijalno.
Zar sam ja to napisao? Moj je stav da OU mora pokrenuti letove za Gatwick kad su budale već prodale Heathrow. I to bar svakodnevno + 4 leta na LHR. Iz Splita letjeti samo na Gatwick.
Croatia ne može biti konkurentna na Gatwicku nikako pa da postavili najsposobniji managment na svijetu.
Zašto? Kako to mogu deseci drugih kompanija?
Pa nema Singapore Airlines konkurenciju Ryana ili EasyJeta za Gatwick i Stansted.
Tako da da, Croatia tu ne može biti konkurentna, no Singapore, Saudia i koga god ste još naveli mogu. No Croatia može ozbiljno konkurirati Britishevim operacijama za Heathrow na način da pokrene letove iz Hrvatske za City.
Kako bi Croatia mogla biti konkurentna na Cityu? Svašta pričate, ali doslovce.
Zato što za centralne londonske aerodrome (LHR i LCY) imaju tek jednu konkuretnu kompaniju – British. S druge strane, za udaljenije londonske aerodrome (Stansted, Gatwick, Luton, Southend) imaju veliku konkurenciju koja se sastoji od Ryana, EasyJeta, Wizz Aira, Jet2.coma i TUI-ja.
Na Heathrowu imate samo jednu konkurenciju? Čestitam.
A Ryanair na Stanstedu nije konkurencija Britishu i drugima na Heathrowu? Čestitam.
3. Nisam rekao da nema prostora vec da ga nema u najtrazenijim satima, po cenama dostupnim za OU.
4. Ok, ali niko nije spomenio srpsko trziste, niti ja baziram svoja misljenja o HR trzistu na osnovu srpskog. Moj zakljucak sam u gornjim komentarima obrazlozio – ako rutu za LCY na svojim “domacim” kompanijama ne mogu da odrze Madrid, Barcelona, Lisabon, Pariz, sanse su 99% da ne moze ni Zagreb. A kao sto gore pise, a ocigledno Vama vise znaci, nisam jedini koji to misljenje ima, posto se Vasi sunarodnici koji poznaju HR trziste slazu sa ovim zakljuckom.
5. Ne bih bas rekao da je OU izuzetak. Slazem se, jeste i LHR za high-yield, ali pretezno transfere, dok je LCY cist P2P. OU bi na LHR mogla da feeduje UA i AC recimo, dok na LCY nema apsulutno nikoga od partnera osim LH i LX. Ovo poslednje je tacno, ali svakako stoji da su sanse minimalne da OU moze da napuni A221 sa dovoljno high yield putnika. Da recimo imaju E175/190, mislim da bi vec bila druga prica
Ma jasno da nema tu tržišta za Zagreb. Daleko veća tržišta ga nemaju.
3. Iznesite cijene za Heathrow i City pa ćemo analizirati. To “City je skup” ne znači ništa jer se postavlja pitanje naprema čemu je skup.
4. Imate vrlo, ali vrlo loše zaključke. Ako je London City aerodrom za bogatu business klijentelu kojoj trebaju letovi nekoliko puta dnevno, zašto ne postoje onda letovi za Madrid, Lisabon, Pariz, Stockholm, Oslo, Kopenhagen, Helsinki, Dusseldorf/Koln, Berlin, Beč, Atenu, Lyon, Stuttgart, Hamburg i slične? Jer ako u tim gradovima nije bogata business klijentela kojoj treba nekoliko dnevnih letova za centar Londona, onda nije nigdje.
Vidite, problem je u tome što je vaš zaključak od samog početka, a to je da je City nekakav high-yield business aerodrom, netočan. City ima u pravilu dvije kategorije putnika, a to su:
– putnici kojima treba brza veza sa centrom Londona nekoliko puta dnevno
– leisure putnici, a koji su za poslovanje Cityja daleko važniji od poslovnjaka
Pogledajte malo koje se linije nude sa Cityja. Možete primjetiti da na toj listi nema, a što ste i sami uvidjeli, Madrida, Lisabona, Pariza, Beča, Minhena i sličnih (što je pravo čudo za aerodrom koji bi trebao biti za high yield business putnike), no zato postoji masovni broj leisure linija. Možda se za Madrid ne leti, no zato se leti za Ibizu i Palmu. Možda se ne leti za Minhen i Beč, no zato se leti za Salzburg, Split i Prag. Možda se ne leti za Atenu, no zato se leti za Skiathos, Mykonos, Santorini. Možda se ne leti za Pariz, ali se leti za San Sebatian, Nicu, Chambery i Bergerac. Možda se ne leti cijele godine za Genevu, no zato su tu letovi za Firencu.
I sada se postavlja pitanje, ako Croatia nema dovoljan broj letova za London, a konkurencija je na svim frontama, zašto Croatia ne bi pokrenula letove za City pa tako privukla nešto bogatiju leisure klijentelu, obzirom da od strane iste postoji interes.
5. OU jest izuzetak. Kojih high-yield putnika? Opet imate loš zaključak. Ti putnici jesu high-yield, ali high-yield naprema LCC prijevoznicima i jeftinijim legacyjima poput Air Srbije i Taroma, no ne i naprema trebutačnim putnicima koji lete legacy aviokompanije. Pogledajte malo kakve su Swissove cijene za Zurich i vidjeti ćete se može kupiti povratna za 200 eura što uopće nije pretjerano.
Razlika između E190 i A220-100 je u oko 15 do 25 putnika. I da, hrvatsko leisure tržište može to puniti bez ikakvog problema.
Ivane potpuno ste u pravu. Čak i da ima putnika za City, Crotia će imati bitno važnije destinacija za pokriti sa manjim A220-100.
Kao što su Tuzla?
Apsoltno ne. Ta linija sa A220 nema nikakvog smisla. Ali Sarajevo. Zadar, Pula, Minhen, Zurich, Bruxelles, Copenhagen, Rim… svakako da.
Zadar i Pula sa A220? Ta linija se treba i sada kada se leti Dashom ukinuti, a kamoli za nekoliko godina kada najmanji avion postane 127-seater.
Da ta linija je nonsens i za Dash 8-400. Sa A220 će biti glupost. Ali je PSO i puca Croatiu što će imati load faktor od 15%.
Ja se iskreno nadam da će ju ukinuti.
Neće.
Insajderske informacije?
City se nedavno proširio i neće se više širiti neko duže vrijeme.
Hoće. Do 2030. cilj je da se proširi kapacitet sa 6.5 na 9 milijuna putnika. I tu priliku Croatia treba iskoristiti dok nije kasno.
Ma koja Craotia na Cityu? Koji vama dio nije jasan da daleko veće, ali daleko veće kompanije sa bitno bogatijih tržišta ne lete za City.
A koji je uvjet da City postane dobar za Croatiju? Kada Aegean uzme svoj A321neo i sklizne sa kraja male piste u Temzu?
????
Što nije jasno?
Kakav Aegean sa A321 i pista na Cityu? Što pričate vi?
Pa je li treba Aegean sletjeti u Temzu da bi se vama dokazalo da operacije za City imaju smisla?
A kako bi se to dokazalo time?
A očito vama bi.
Dajte prestanite pričati gluposti.
Da City koriste business putnici. Takvih u Zagrebu ima ekstremno malo.
City koristi onaj tko hoće.
Ne nego onaj koji ima putnika za tu liniju.
City koriste business putnici? Istina, no City je ponajprije leisure aerodrom.
City je ponajprije leisure aerodrom????
Da Alene. City je ponajprije leisure aerodrom i to je zbog klijentele.
London City airport reports more leisure passengers in record year
By Phil Davies | January 10, 2020, 10:01
Share by email
More people using domestic flights helped drive up passengers numbers using London City airport to top five million last year.
Annual growth of 6.3% helped the docklands airport achieve record throughput, with rising levels of leisure travellers.
Latest Civil Aviation Authority data shows that leisure passengers account for 55% of people travelling to and from the airport, amounting to 2.8 million in 2019.
“This demonstrates the diversification of the airport’s customer base and increased relevance in the leisure market, which includes tourists using the airport as the most convenient gateway to visit the capital and the rest of the UK beyond,” London City said.
Sve su to poslovnjaci koji iz Citya jure na godišnje ili short breakove.
Ne baš.
Nego što? Obična raja iz Londona putuje preko Citya? Ja baš.
A obična raja putuje sa Heathrowa?
Da
Putuje.
Leisure putnici su to.
Da ali poslovnjaci koji idu na godišnje. To nije obična raja iz ostatka Londona, nego poslovnjaci iz Citya.
Poslovnjaci iz Cityja idu na godišnji? O čemu vi? Pa čovječe nitko ne živi u Cityju, tamo se radi. I što vi želite reći, da klijentela koja leti sa Heathrowa i Cityja ne idu na godišnji u Hrvatsku?
Zna se čemu je London City namjenjen. Niz britanskih poslovnjaka ima nekretnine u Španjolskoj, Francuskoj, Portugalu. Svi oni rade do petka (ili četvrtka) i onda sjedaju na avion u Cityu i odlaze u svoje nekretnine pa se vračaju u nedjelju navečer ili ponedjeljak ujutro. Ja takvih ljudi znam priličan broj. Uz to odlaze na čest short breakove direktno iz ureda.
Ja nisam “poslovnjak”, a niz puta sam letio ca Cityja, kao i ljudi koje znam, a isto nisu poslovnjaci.
Leisure putnici su leisure putnici. I ti putnici Croatiji trebaju jer Croatia nema nikakve šanse na Gatwicku.
Leisure putnika između Zagreba i Citya nema. Bogami su jako limitirani i za Split ili Dubrovnik.
Leisure putnici su LIMITIRANI u Splitu i Dubrovniku? Je baš.
Iz Citya da.
Jer čim je karta jeftinija od Heathrowa ljudi neće da lete.
????
Pa znate li vi da je jeftinije letjeti za City nego za Heathrow?
Naravno da pišete upitnike kada uopće ne poznajete strukturu putnika sa Cityja.
City uopće nije skuplji od Heathrowa za putnike. Dapače, jeftinije je iz Splita letjeti za City nego za Heathrow .
Majko mila, pa vi stvarno uspoređujete Heathrow, najveću europsku konektirajuću zračnu luku, sa Cityem koji je isključivo minijaturna P2P zračna luka. Pa gdje je kraj nonsensima koje vi prosipate?
A vama je Gatwick = Heathrow? Genijalno Alene.
Ja to apsolutno nikada i nigdje rekao nisam, niti to misli. Ni u ludilu to ne meslim.
Nisam ni ja rekao da je Heathrow = City.
Ova ITA ne obećava ni pod Lufthansa menadžmentom.
Ne znam što je Lufthansi to trebalo?
Ko uzme Aliataliu/ITA-u ima da propadne sa njihovim sindikatima i odnosom prema radu. Slicno je prosao Etihad, ali je imao iza sebe UAE. Ovo nisu ni Svajcarci, ni Austrijanci, ni Nemci, nadrljali su sa Talijancima.
Koliko sam puta ja to rekao?
Nije ni Alitalia lepo prosla pod AF/KLM menadzmentom, videcemo da li ce LH uspeti nesto da uradi
Vidjet ćemo.
Odlazi cirkus iz naseg malog grada…
Ma vratit će se oni. Bude LH to sredila.