autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia
Podgorica je u prošlih tjedan dana (od srijede 13. do utorka 19.1.) imala samo 23 tjedna leta ili u prosjeku tek 3,3 leta dnevno. Najmanje letova, dva dnevno, je imala u četvrtak 14.1. i u ponedjeljak 18.1. Od tih letova Air Serbia je imala 11 letova (47,8%), svaki dan po jedan, subotom i nedjeljom dva, te u petak tri. Neke dane u tjednu Podgorica nije imala letova sve do 15:30 sati. Konektiranost je, istim, više nego tragična, a putnici moraju potrošiti bar dodatan jedan, a nemalo puta i dva dana za jednostavna i kraća putovanja.
Tivat je u prošlom tjednu imao tek 5 tjednih letova, po jedan dnevno, osim subote i utorka kada nije imao ni jedan jedini let.
Air Serbia je najavila da će u posljednjem tjednu I. mjeseca povećati broj letova za Tivat na svakodnevni, no za Podgoricu neće povećavati broj letova nego će povećati kapaciteta na postojećim letovima, pa će umjesto ATR72 letjeti sa Airbusom A319. Ovima se neće poboljšati konektiranost, putnici će i dalje imati vrlo lošu povezanost, ali će Air Serbia imati bitno isplativije letove (što veći avion to veća zarada po sjedalu). Upravo ovaj primjer pokazuje koliko je stranim kompanijama nebitno tržište Crne Gore i koliko samo gledaju na svoj vlastiti probitak.
Kao što sam najavio, upravo se sada najbolje očituje koliko nedostaje Montenegro Airlines, obzirom da je kompanija u ovom periodu planirala imati 26 tjednih letova, što bi bilo 53,2% svih letova iz Crne Gore, a čime bi Podgorica imala bar 7 dnevnih letova i vrlo dobru konektiranost, posebno na Beograd, sa tri dnevna leta.
Ostade jedino AirSerbia da leti u regiji .Croacija ukinu i Sarajevo.
Potpuno ludilo .
Pa sad nije da Croatia ne leti za Split, Dubrovnik, Pulu, Zadar, Osijek (preko Trade Aira) i Skopje. Nije ni da je 2-3 tjedna leta Air Serbie za Sarajevo neka velika stvar. Jednostavno Covid-19 je ubio promet u drugoj polovici I. i u II. mjesecu.
Pa to što OU osim unutrašnjih linija u region leti samo u Skoplje tek nije neka stvar, ustvari ni spomena vrijedno nije.
Sem SKP sve je PSO
Gledajte stvar je vrlo jednostavna. Croatia u ovom momentu ima 6 dnevnih letova na 5 destinacija u regiji. Air Serbia ima 4 dnevna leta na 7 destinacija u regiji. Sve skupa je skromno, jadno i zapravo tragično.
Moze se i ovako posmatrati ali opet iz Beograda se leti za Tiranu , Podgoricu ,Tivat,Sarajevo ,Banja Luku , Zagreb ,Ljubljanu,Skoplje,
Slazem se o malom broju letova na pojedinin linijama ali mislim da nije za zanemarivanje mreza Air Serbie u regionu ipak je ovo i u normalnom vremenu najlosiji deo god.
Uzimajući u obzir da OU više ne leti ni za Skoplje to da.
OU je otkazala samo dva leta za Skopje (jedan petak i jedan ponedjeljak), letjela je prije toga (do 18.1.) i letjet će nakon toga (od 29.1.).
Darko, pa to sam i ja napisao 7 linija sa 4 dnevna polaska u regiji. Tek malo više linija od Croatie, i manje dnevnih polazaka.
Za pohvalu je sto Croatia drzi linije unutar svoje zemlje ali ova otkazivanja i potpuna nezainteresovanost za stanje u regiji mi nije jasno.Vi napisašte da Pristina ima veci broj putnika od Zagreba sto tamo ne pokusaju ili sad Podgorica mnogi bi jedva docekali da ne lete preko Bg.
Bi prica o Tirani i opet nista ..
I ovaj prekid sa Skopljem nije uopste trebao da se objavljuje na sva zvona ako ce odmah nastavit , marketinski lose uradjeno .Kao da vlada iz Podgorice upravlja Croatiom koji suludi potezi.( ovi sad gase i brodarske kompanije isto opravdanje kao sa Montenegrom )
Ni meni nije jasno. Od 1995, Croatia je dominantna u Sarajevu i Skopju, a sad je tržište tako olako prepustila.
Da, od Tirane su odustali. Strašno. Tipična Croatia.
Što se Skopja tiće, majko mila, zašto bi netko prekinuo promet na tjedan dana. Kojeg to smisla ima, marketinška glupost. Slažem se, suludi potezi.
Prestrašno. Ako laže koza ne laže rog! Eto do čega je dovela nerazumna politika.
Upravo tako