zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Cesta MZL Zagreb prema Plesu

Zračna luka Zagreb je kod otvaranja novog terminala uz postojeću cestu Rudolfa Fizira iz smjera Zagrebačke ulice (zapadni dio Velike Gorice i Buzin), te izlaza sa autoputa kod Buzina, dobila i novi četverotračni pravac, te novi izlaz sa autoputa. Pravac ide Radničkom cestom i Domovinskim mostom prema istočnom dijelu Velike Gorice, te prolazi uz Selnicu Štitarjevsku, Črnokovec, Petinu i Malu Kosnicu, koje je uz Ščitarjevo, Obrezinu i Bapče sada povezala sa aerodromom. Istim je tadašnji gradonačelnik Bandić nekadašnju Radničku cestu koja je imala samo dvije trake proširio na četiri do šest traka, napravio novi nadvožnjak sa četiri trake i prostorom za tramvaj iznad pruge, te spojio cijeli pravac sa četiri do šest traka od aerodroma do Kvaternikovog trga. Ovo je sada i glavni pravac prema aerodromu gdje prolazi 90% automobila, a čak su i zagrebački vatrogasci zbog toga promijenili dežurnu vatrogasnu postrojbu koja intervenira na aerodromu sa Novog Zagreba na Žitnjak.

Bandić je otvorio i novu liniju ZET-a (zagrebački javni gradski prijevoz) broj 290 koja prometuje iz Kvaternikovog trga do aerodroma svakih 35 minuta od 4:20 do 00:15 sati, a produžuje se i do Velike Gorice. Tima je MZL Zagreb uz liniju Pleso prijevoza do Novog Zagreba, Vukovarske i Autobusnog kolodvora (koja prometuje svakih pola sata), dobila i liniju ZET-a koja prvi puta povezuje Kvaternikog trg, Pešćenicu, Žitnjak, Petruševac i Kozari Bok, te Veliku Goricu sa aerodromom.

Sagrađen je i autoput A11 koji vodi od nove petlje (istočno od Buzina) preko Velike Gorice prema Sisku (trenutno je sagrađen do Stupnog iza Lekenika), a koja je spojila Petrinju, Glinu i Sisak sa aerodromom.

Izgrađena je i Avenija Pape Ivana Pavla II koja povezuje zračnu luku sa stadionom i centrom Velike Gorice. Iz Aerodroma vodi i lokalna Plepelićeva ulica (uz Hrvatsku kontrolu zračne plovidbe), te ulica Šandora Brešćenskog (uz parkirališta P2) prema Plesu.

No sve tri ove ulice su uz stari terminal, tj. udaljene od novog terminala 2,3 do 3,1 km. Stoga je još kod otvaranja novog terminala Zagreb najavio novu prometnicu koja bi trebala povezivati Pleso i MZL Zagreb, a koja bi trebala ići od samog terminala uz vojarnu HRZ-a Pleso. Ova prometnica bi svakako pomogla hotelima i hostelima u Plesu na kojima borave putnici MZL Zagreb. No, ona bi otvorila i mogućnost još više privatnih parkirališta i rent’a’car poslovnica koje nemaju svoja predstavništva u MZL Zagreb nego u okolici.

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: MZL Zagreb

36 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Pleso prijevoz ce vozit jos koji dan.Vozacima kasni placa,i mislim da nisu doprinosi placeni par mjeseci.firma nema novaca.ocito da ce zavrsit u stecaju.tak da ce bit zet,uber ili taxi.

YYZ je 20 godina radio na gradskoj željeznici do centra. Kad su napokon bili gotovi cijena ja bila 2 karte = taxi. I sad se vlak vozika prazan. Tako da se prvo trebaju dogovoriti tko će subvencionirati tu novu potencijalnu željeznicu. Return on investment kao žičara na Sljeme.

Brza zeljeznica koja se moze uklopiti u postojeci sustav zeljeznickog prijevoza misleci na raspon tracnica a koja bi u gradskom podrucju imala svoje zasebne koridore nemijesajuci se sa Hz. I koja bi od zracne luke promezovala postojecom prugom do siska preko Gorice odnosno obuhvatila stovise naseljenih podrucja je naj idealnija opcija. Valjda bi trebalo takve projekte planirati u skladu sa dugorocnim razvojem cijelokupnog podrucja a ne samo Zagreba i Zracne luke. Mislim da takav nacin moze biti i izplativ.
Sve drugo bi bilo preskupo za danasnju situaciju.

hvala Bogu!

Zašto hvala Bogu? Obzirom da od mosta nema naseljenog prostora tramvaj može postići i 70 km/h, iako je ograničen na 50km/h zakonski unutar naselja. To je kao autobus, a uglavnom je izdvojen iz cestovnog prometa i može neometano voziti rutu bez kašnjenja. Osim toga, tramvaji su ekološki prihvatljivije rješenje s manjom potrošnjom i mogu bez probleme pokriti intervale od svakih 10-15 minuta prema aerodromu.

Imamo problem megalomanije, mi bi htjeli metro i slične stvari. Takve stvari nemoguće puno koštaju i ozbiljno bi zadužili građane, a investicije su ogromne i pitanje da li bi se uspjele završit nakon što se krenu gradit. Osim toga, za takav pothvat potrebno je 5-10 godina, a za uvođenje tramvaja godinu dana.

Još kad bi ograničenje brzine za aute bilo logičnije…50 puta se mijenja a vrhunac je bilo 30 km/h u pothodniku. Sad su valjda digli na 50 km/h s time da je policija često na južnoj strani, prema aerodromu.

Nedavno sam leteo iz Zagreba i do aerodorma sam stigao neverovatno brzo autobusom 290. Bilo je kasno veče i u autobusu je bilo tek nekoliko putnika. Bus se do aerodroma zaustavio samo na jednoj stanici. Mislim da ni taksijem ne bih stigao tako brzo, bus je bukvalno proleteo radničkom cestom. A cena karte je simboličnih 1,6 evra (ili nešto slično), vozač se ponudio i da me “časti” prevozom jer nisam ima sitno, ali na kraju sam ipak našao par kovanica.

Nema nista od toga svega dok se tramvaj ne otvori.

Zašto bi tramvaj bio glupost? Koliko znam na toj trasi uskoro kreće proširenje tramvajske pruge do okretišta na Žitnjaku. Koji je vaš prijedlog za spajanje zračne luke i grada prugom?

To se nikad nece desti. Previse je tu birokracije da se pruga dovede do terminala.

To se nikad pa ni tad nece desit valjda vam je to jasno. Prije ce se tramvaj realizirat.

Sve ti je ne točno. Tramvaj nije nepraktičan. U New York u do aerodroma vozi podzemna koja je puno nepraktičnija. Zašto se ne bi stanovnici Kozari boka vozili tramvajem?. A Kvaternikov trg je centar grada

Slazem se da vlak je puno bolje rjesenje, a tramvaj najgore moguce rjesenje. Barem dok poljana izmedju grada i aerodroma ne postanu naselja, onda moze i tramvaj kao jedno od rjesenja.

Ali samo da napomenem da to sto pruga ide do kvatrica, ne znaci da tramvaj mora ici do kvatrica, lako se on tamo ukljuci na Vlaskui nastavi prema gradu

Plan je da ta ruta ne ide do Kvatrića već do Vukovarske, a od tamo postoji ruta do autobusnog i glavnog kolodvora

Apsolutno! Potpisujem.

Jedino i najbolje rješenje je povući prugu barem do novog terminala koja će prolaziti kraj starog terminala i povezati novi i stari terminal s Glavnom kolodvorom. Ne znam što čekaju… Novci ne mogu biti izgovor, uostalmo to ne bi bi ogroman trošak.

ne treba niti pruga. Za početak je dovoljan shuttle bus do stanice u Gorici..

to je moguće uz ogromna ulaganja jer bi pruga morala pod zemlju od, gledano od sjevera prema jugu, prije autoceste pa skroz ispod piste do ispod teminala (ili pokraj). A to grdo košta! Jednostavnije je prugu napraviti iz smjera zapada..

Pristupna infrastruktura između Grada Zagreba i Zračne luke nesumnjivo je ključna, a napredak u tom području uvijek je dobrodošao. S rastom broja putnika, što je zaista pohvalno i evidentno iz mjeseca u mjesec, javlja se potreba za paralelnim razvojem prometne infrastrukture. Bez adekvatne prilagodbe, može doći do ozbiljnih problema u organizaciji prijevoza i zadovoljstvu korisnika.

Jedan od očitih primjera je autobusna linija 290. Njen vozni red nije se mijenjao od 28. ožujka 2017. godine, kada je broj putnika iznosio 3.092.047. Ove godine brojka je već premašila 3.681.956 putnika. Ovakav porast zahtijeva odgovarajuće prilagodbe – povećanje frekvencije vožnji ili uvođenje dodatnih linija u oba smjera kako bi se rasteretio promet i osigurala učinkovitost prijevoza.

Razvoj pristupne infrastrukture i modernizacija prometnih rješenja ključni su koraci za održavanje koraka s rastućim potrebama i dodatno jačanje reputacije Zračne luke kao prometnog čvorišta.

Ključni korak za dodatno jačanje reputaciju ZLZ nije tramvaj ni željeznica nego prestanak sramotne ponižavajući izdajničke politike Croatia Airlinesa kao Lufthansinog feedera i podguzne muhe. Kada taj problem bude riješen, moći će se razgovarati o svemu drugome

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!