autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Montenegro Airlines
Gomilaju se troškovi osnivanja Air Montenegra, a vlada svakih par tjedana povećava količinu novaca koje planira investirati. U ovom momentu cifra je prešla 40 milijuna EUR, a to još ni izblizu nije sve. Konačno, kada se osnuje, kompanija će još par godina proždirati novac crnogorskih poreznih obveznika jer nama baš nikakve šanse da bude profitabilna.
Najnoviji nonsens se desio krajem tjedna. Naime, Agencija za civilno vazduhoplovstvo Crne Gore je zaprimila prijavu javnosti nepoznate osobe temeljem koje je pokrenula inspekcijski pregled aviona Montenegro Airlinesa. Tijekom pregleda ustanovljene su nepravilnosti, te su donesena rješenja kojim se privremeno ukida uvjerenje o plovidbenosti za sve kontrolirane avione Montenegro Airlinesa, uključujući i dva aviona koje je u međuvremenu preuzeo Air Montenegro, 4O-AOA i 4O-AOB. Vijest je potvrdio direktor Sektora za sigurnost zračnog prometa u Agenciji, gospodin Mileta Nikolić.
Stoga je zamaaero postavio pitanje bivšem glavnom direktoru Montenegro Airlinesa g. Vlastimiru Ristiću jesu li avioni bili pravilno održavani do 25.12.2020. i je li ovo produkt prizemljenja flote. G. Ristić nam je odgovorio da su avioni do 25.12.2020. bili potpuno fit to fly i maksimalno održavani. Da nisu Agencija bi već tada oduzela uvjerenje o plovidbenosti, a Montenetro je prošao sve audite kako vlasti, tako i stranih institucija. Ristić naglašava da je sadašnje stanje flote takvo zbog gotovo četiri mjeseca prizemljenja, pri čemu se na avionima nije baš ništa radilo, jer su svi zaposlenici, pa i mehaničari ostali bez posla. Kompanija je naglo prekinuta, u samo jedan dan, ljudi su naglo ostali doma, a avioni su prizemljeni „privremeno“, tj. niti su pravilno konzervirani, niti je na njima išta rađeno u posljednjih 4 mjeseca.
I ovo je još jedan leš koji je ispao iz ormara zbog naglog i impulzivnog ukidanja kompanije. Zbog toga je Air Montenegro ostao bez slotova, code-share ugovora, ugovora sa radnicima, te prava pri IATA-i. Sve to se ne bi desilo da je učinjena normalna transformacija kao što je to napravljeno u slučaju Sabena/Brussels, Swissair/Swiss, Olympica, Estoniana/Nordice, Alitalie idr. Kompanija bi zadržala sva ova prava i efikasno ih prebacila na novu kompaniju Air Montenegro. Sada će nova kompanija trebati par godina da vrati sva ta prava, a isto će je koštati više milijuna EUR. Krajnje nepotrebno bacanje novaca i uništavanja potencijala nove kompanije.
Da vlast nije u par dana ukinula kompaniju, nego ju je održavala na životu do pokretanja Air Montenegra, ne bi se ni desilo ovo zanemarivanje flote i avioni bi ostali plovidbeni. Sada će vračanje u plovidbenost, nakon šest mjeseci zapostavljanja aviona biti vrlo skupo i novu kompaniju Air Montenegro će koštati ogromnu svotu novaca, a pokretanje kompanije dodatno poskupiti. Još jedna potpuno nepotrebna stvar.
Ministar je donio odluku bez ozbiljne analize, vrlo inpulzivno i odmah nakon promjene vlasti. Nova vlast koja nije bila na poziciji 30 godina uvijek reagira impulzivno, novopečeni i neiskusni ministri misle da mogu promijeniti svijet u par dana, da će u mjesec dana ispuniti sva politička obećanja, te se oglušuju na stavove savjetnika, jer ih smatraju eksponentima prošle vlasti. I to uvijek stvara velike probleme i negativne posljedice. No, u ovom slučaju posljedice su istinski ogromne. Em su putnici ostali bez karata za novogodišnje praznike i morali su se snalaziti na razne načine, kao i potrošili kamaru novaca na loše alternative sa Air Serbiom, Austrianom i Turkishem. I pritom su bili frustrirani na vlast koja je ovako nelogično zatvorila svoju vlastitu kompaniju. Sigurno pritom tako frustrirani nisu radili reklamu za crnogorski turizam. Em je kompanija izgubila sva prava i isto će novu kompaniju koštati vrlo mnogo milijuna EUR i vremena da ih povrati. Zašto pobogu? A sve se moglo napraviti galantno, jednostavno i efikasno tranzicijom koju su napravile tolike kompanije u Europi od 2001. naovamo.
Jel ovo kraj? Posljednji leš iz ormara? O ne nije. Biti će ih još jako puno do osnivanja nove kompanije, a i još više po osnivanju. Je li novi management toga svjestan? Naravno da nije. Sve to skupa je nepotrebno. Krajnje nepotrebno. I moglo se, a i trebalo izbječi. Bravo ministre!
Evo jedan off topic:
Na web stranici United Airlinesa u ponudi je od ovog ljeta linija (nonstop) između Newarka (EWR) i Dubrovnika. Počinje od 8. srpnja (juli) sa 3 tjedna leta danima čet, sub, pon sa Boeingom 767-300. Vrijeme trajanja leta 8 sati i 55 minuta.
Da nadodam, u poslovnom razredu je riječ o starijim United Polaris sjedalima sa 2-1-2 konfiguraciji, a ne o novijim United Polaris sjedalima sa 1-1-1 konfihuracijom. Nema premium ekonomskog razreda, a sva sjedala imaju in flight entertainment.
Cestitam! Lepo je cuti da prvi sirokotrupac nakon pocetka pandemije dolazi u Hrvatsku.
Koliko se secam moderator nam je obecao da ce doci na red tema o svim sirokotrupcima u regionu ali je dugo nije objavio.
bome i ja baš pročitao na live and let’s fly blogu, autor Matthew klint je obično jedan od bolje obaviještenih u industriji, međutim iz njegove vijesti sam shvatio da su neki unitedovi 767 obnovljeni s novim Polaris sjedalima u konfiguraciji 1-1-1 a ustvari specijalnost bloga i jest letenje i testiranje kojekakvih biznis i first soft i hard proizvoda pa mi je taj info o sjedalima to relevantniji
gdje ste vi našli za 2-1-2?
za ATH će slati 787-8, očito više premium tržište od DBV
Neki su obnovljeni sa novim Polaris sjedalima i nadodanim premium ekonomskim, a neki nisu (ekonomska je ista).
Nisam ovo pročitao na Live and lets fly, informaciju o konfiguraciji i letovima sam izvukao sa Unitedove stranice. Upišite datum, i u ponudi za direktni let kliknite “Seats” i izbacit će vam kartu konfiguracije sjedala. I viditi ćete nepostojanje premium eco razreda i novih polaris sjedala u 1-1-1 konfiguraciji, točnije business je u 2-1-2.
drugi blog slične provenijencije one mile at a time (autor Ben Schlappig je također izvrsno obaviješten) javlja da neće letjeti 767 obnovljenog interijera nego ovi sa starim interijerom, možda sam nešto krivo shvatio s prvog bloga, u svakom slučaju točno je što ste napisali
Zapravo OMAAT kaže da bi trebao letjeti sa novim Polarisom ali ne sa “premium” 767-300 što vam je zapravo 767 sa 46 business sjedala. Unitedu je zaparvo ostao tek 1 Boeing 767-300 sa starom konfiguracijom ako su po planu obnovili još dva prošle godine. Pa me nebi čudilo ni malo da pošalju 767 sa novim sjedalima.
Za Atenu, koje datume gledate? Tijekom 7. mjeseca imaju u ponudi svakodnevne letove no isti zrakoplov s istom konfiguracijom kao za DBV. Ne vidim Dreamlinera.
ja sam samo na OMAAT i Live… gledao, info je s jednog od tih blogova ali iskreno, samo sam na brzinu preletio, može biti da sam zbog toga nešto krivo shvatio, kao što sam već napisao uostalom
jutros sam u miru pročitao, Dreamliner je na novoj ruti IAD-ATH, za EWR-ATH ste u pravu
međutim sad sam zbunjen jer Live and let’s fly blog kaže sljedeće:
Note that not all of United’s 767-300s have been retrofitted. While all have 30 seats in business class, the older configuration has 49 seats in EconomyPlus and 135 seats in United Economy while the retrofitted version has 46 seats in EconomyPlus and 138 seats in United Economy.
Business class is in a 2-1-2 configuration on the older aircraft (window seats do not have direct aisle access) while business class is in a staggered 1-1-1 configuration on the retrofitted aircraft. I recently reviewed the 767-300 in business class here. There are only two aircraft with the older seat configuration left in service and those are currently being used for domestic flying, so expect the new configuration on this route.
iz ovoga bi se dalo zaključiti da će ipak 1-1-1 konfiguracija letjeti na DBV ruti dok OMAAT tvrdi suprotno, osim ako sam polupo lončiće u interpretaciji
United je najavio da će na liniji za Dubrovnik imati promjena. Čak se spominju i mogući drugi dani u tjednu od sada najvljenih. Tako da tek treba vidjeti što će konkretno biti.
Bas sam malo prosvrljao po stranici Uniteda. Cijena je i vise no privlacna: na primjer 22.07.-10.08.EWR-DBV-EWR eco 658 euronovcica, pretpostavljam samo sa rucnom prtljagom… Za 825.- eura premium economy sa prtljagom…
ja uvijek nekak računam da evropa-amerika (sj.) i evropa-azija se može letit za nekih 500-600 eura ekonomska klasa, ukoliko si bar malo flexibilan s terminima, dakle turizam, posjete itd. I to s razumnim vremenima leta a ne nešto 38 h itd… Tako je bar bilo kad sam ja letio na tim relacijama. Uz malo sreće i za manje ako naiđe neka akcija ali o tom po tom, to može bit i iz parsto km udaljenog aerodroma pa je opet pitanje kakvu vezu imaš itd… Uglavnom slažem se da je to skroz ok cijena, uostalom govorimo o top sezoni, u doba pandemije doduše…
Mislim da stvarno hoće letiti sa novom konfiguracijom jer im je ostao tek 1 sa starijom, a nemoguće je obaviti 3 tjedna za DBV i 7 tjednih za ATH sa jednim avionom.
United vam često 48 sati prije leta promjeni konfiguraciju kada je riječ o starijim zrakoplovima, tako da oni mogu prodavati stariju konfiguraciju, a na kraju je promjene u novu.
I u Amadeusu je za ATH 767 i to kompletno od 05.06. do 29.10.
Da, da, znam. Napisana je i vijest.
Vrijednija jedna ovakva linija od pet kruzera. Odličan posao Dubrovnika, čestitke!
Apsolutno!
Ovo je malo glupo i nelogično. Ako je avion parkiran i ne leti tačno se zna šta se od parametara i tehničkih stvari gleda i šta treba raditi da bi se avion ponovo doveo u plovidbeno stanje.
Ovde je pitanje šta od parametara nije dobro, i od kad kvar datira.
No, no, ne razbacujte se izrazima “glupo i nelogično” poglavito ako niste sigurni da ste u pravu. A niste.
Pa da Vam pojasnim:
1. Avion koji se konzervira za dugo prizemljenje (a to je sve preko 7 dana, posebno na par mjeseci) mora se konzervirati na propisan način uz zaštitu svih vitalnih dijelova (postoje čak i posebne zaštitne navlake za dijelove). U Montenegru to se očito desilo nije jer su mehaničari naglo dobili pedale. Samim time nasupila šteta će koštati, a plovidbenost će se morati obnoviti vrlo ozbiljnim maintenanceom.
2. Avion koji je parkiran mora se održavati redovno (u cikllusima svakih par dana, svakih par tjedana, svaki mjesec…). Ta održavanja su raspisana i definirana a odnose se na vanjske utjecaje na sam zrakoplov. Ovo se očito nije redilo na avionima Montenegro Airlinesa
3. Avioni koji se dekonzerviraju moraju proći vrlo ozbiljan maintenance postupak kako bi mogli postati operativni.
Sve to bi se izbjeglo da su se avioni i dalje pravilno održavali i da su bili operativni bar jednom tjedno.
Da, ali ovde nije navedeno šta to nije u redu. Da li avion nije plovidben zbog razloga koji ste vi naveli, ili recimo zbog korozije na trupu aviona, razbijenog vjetrobranskog stakla, zato što dijelovi na avionu nisu mijenjani u skladu sa preporukom proizvođača…
Ja sam Vam prenio stav bivšeg CEO Montenegra, koji je izjavio “što nije u redu”, a njemu stavrno nemam potrebe ne vjerovati.
A sto poslasticar iz Podgorice je strucnjak ta odrzavanje aviona?
Kao CEO sigurno da ne mora biti stručnjak. Dovoljno je da ima stručnjake koji rade za njega i da ih zna koordinirati, te da ima pristup informacijama.
Od 05.05 svake srede TK A333 leti IST-BEG.
Cool. Mene više fascinira da će povećati broj letova na 3 dnevno, što smo objavili prije 15 dana:
“Turkish planira povećati sadašnjih 10 tjednih letova za Beograd na 14 tjednih letova od 26.4. i na 21 tjedni let od 3.5. Air Serbi će na liniji i dalje imati 7 tjednih letova, dočim će obije kompanija letjeti 4 dnevna leta od 3.5. Kompanije će iz Beograda letjeti u 9:00, 12:15/12:40/13:10/13:15 (Air Serbia), 14:50 i 20:15. (…)
Ostaje za vidjeti hoće li se stvarno ostvariti čak tri dneva leta Turkisha, nešto što do sada Srbija nije dozvoljavala. No, kako Air Serbia sada ima code-share na Turkishu, moguće je da će se isto sada i dozvoliti.
S7 DME-BEG svakog petka od 21.05, B738.
No to smo objavili na zamaaero 3.4. dakle prije 16 dana:
“Ruska kompanija S7 planira letove za Beograd iz Moskve Domodedovo od 28.5 koji će se obavljati jednom tjedno petkom. Ovo je već četvrtak kompanija koja prometuje na ovoj liniji, obzirom da letove već imaju Aeroflot, Air Serbia i Nordwind.”
Znam ali od danas su letovi pusteni u prodaju. Tada nisu bili.
Aha. OK. Thanks
Ništa novo.Sve ovo smo imali prilike da pročitamo i ranije,više puta.Čemu uporna ponavljanja jednog te istog?Ubrali smo iz prve.Pozdrav.
Pa ipak ne. U subotu je objavljena prvi puta ova vijest, ali samo u kratkoj formi. Ovo je sada bitno šira analiza.
Air Serbia je odmah odreagovala poslavsi na veci broj polaska A319/320 umesto ATR i uvela dodatne. Vrlo brzo je dosla do jednog polaska dnevno za TIV i 2-3 za TGD. Za razliku od drugih koji gotovo nista nisu uradili. Stavljate Air Serbia i Austrian u isti koš! Da li znate da je posle praznika Austrian leteo tek jednom nedeljno za TGD? To je losa alternativa a ne Air Serbia.
Dalje, istrazite zasto aerodrom u Podgorici ne radi preko noci? Vi odlicno znate 4 talasa JU i da bi Air Serbia sigurno poslala makar ATR petak/subota i nedelja/ponedeljak kao sto radi za TIA, SKP, LCA, ATH a uskoro i SKG, OTP, SOF…
Dakle to je propust aerodroma da bude bolje konektiran. Air Serbia ima i vise nego dovoljno letova ka CG sto se vidi po LF. Cim se oseti veca potraznja istog trenutka se povecava kapacitet ili dodaju novi polasci i znate da i sami da ne postoji proaktivnija kompanija u regionu koja ekstremno brzo reaguje na svaku promenu.
Ne, niste u pravu.
Air Serbia još ni izbliza nije dostigla frekvencije koje su imali Montenegro i Air Serbia zajedno dok je Montenegro letio. Za Podgoricu su obije kompanije u XI. mjesecu imale 21 tjedni polazak, a u XII. 18 polazaka tjedno, Air Serbia danas ima 15 tjednih polazaka. Za Tivat obije kompanije su u XI. mjesecu imale 12, a u XII. mjesecu 10 tjednih polazaka, Air Serbia danas ima 9 tjednih polazaka. To znači da je danas 4 polaska manje za Crnu Goru nego u XII. mjesecu i 9 manje nego u XI. mjesecu. To nije malo.
Istovremeno Austrian je odmah reagirao i zadržao letove tijekom cijele zime iako nije planirao letjeti od I. mjeseca. Nije istina da je Austrian letio jedan, nego dva tjedna leta. Danas Austrian leti za Podgoricu 5 tjednih letova (obije kompanija zajedno su u XII. mjesecu letjele isto toliko, a u XI. mjesecu 4 tjedna leta).
Posebno povečanje je napravio Turkish koji je gotovo odmah povećao broj letova sa tek 5 tjedno, na 7 tjedno, da bi danas letio 9 tjednih letova. Konačno letove cijelo vrijeme ima i Wizz Air, a pokrenuo ih je i Luxair.
Dakle, daleko je od istine da nitko drugi nije reagirao osim Air Serbie.
Podgorica ne radi noći od uvijek. Iskreno aerodrom jest premalen da zimi radi noći. Ljeti bi mogao povećati radno vrijeme do ponoći, odnosno radi Air Serbie do 1 u noći, te krenuti oko 5. To bi bilo inteligentno. No, kako god, trenutno ni nema potrebe za time, obzirom da Air Serbia i ovako i onako ne leti više od dva dnevna leta koje obavlja ujutro-podne ili podne-večer. Tak kada se taj broj letova poveća na 3 dnevna leta ujutro-podne-večer imalo bi logike da se otvori Podgorica do 1 i od 5, kako bi omogućila letove u noćnom valu.
Da Air Serbia stvarno brzo reagira, to nije sporno.
No, ono što je nonsens je da kompanija gotovo svaki dan leti jedan let sa A319, a drugi sa ATR72, umjesto da ima po tri dnevna leta sa ATR-72. Time bi omogućila poslovnjacima iz Srbije i Crne Gore da se vrate kući isti dan bez potrebe noćenja, pokrila bi sve konekcije u Beogradu, a i više bi koristila ATR-72 koji su sada vrlo loše utilizirani. Poglavito što tri ta aviona ima u vlasništvu, dakle trebala bi ih operirati 100% radi nižih troškova.
1. Koji poslovni putnici sada kada su poslovna putovanja svedena na minimum i na rad od kuce? Ni10% nema od tog broja kao ranije.
2. JU i YM su bili konkurenti jedan drugom tako da je logicno da je sada broj letova manji jer je red letenja optimizovan. A drugo da li znate LF na tim linijama koje su imali a koji je sada?
3. Ostrijan je jedno vreme leteo jednom nedeljno a onda dva puta i to Q400 koji ima malo vise mesta od ATR-a. Videcemo sada kada skroz povuku koliko ce biti frekvencija sa E95.
4. Ne, uopste nije nonsens kao sto tvrdite da treba sve vreme slati ATR. A319 ide u 13:45 i uvek ima izmedju 70-130 putnika. Drugo tad se vezu jutarnji i vecernji talas i naravno da ce imati veci broj putnika. Ono sto Vi nikako ne shvatate je da ljudi izbegavaju ATR. Zbog toga su mnogi birali YM a ne JU koliko god to Vama bilo mozda smesno. Makar jedan let dnevno treba da bude A319 kao sto i jeste.
5. Primer zasto aerodrom treba nocu da radi: CG dijaspora je poprilicno nastanjena oko Liona a njima je najblizi aerodrom (posle Liona) upravo Zeneva. JU za GVA leti petak vece i ponedeljak ujutru. Kako ce neko ko se vraca u petak vece odleteli za TGD? A nije samo ta linija u pitanju. Ima ih vise. Ili na primer JFK ujutru u 7:20. Zar nije logicno imati makar dva nocna leta nedeljno? Tako da ima i to ozbiljnih potreba za tim nocnim letovima.
I ajmo nesto da razjasnimo. Crna Gora ima broj stanovnika kao predgradje Beograda. Ima i dva aerodroma a JU je jedina kompanija koja leti iz Tivta. Realno nije ni bio porreban veci broj letova za BEG jer odlicno znam LF i za ove letove koji su realizovani.
Eto jedan zadatak za Vas, pronadjite podatke za broj putnika koji su leteli preko DBV. Ti ljudi su morali da koriste CG dokumenta tako da postoje podaci sigurno.
Dalje, neki od njih koriste i aerodrom u Tirani. Cak i preko leta kad je CG zabranila letove ka Srbiji njihovi gradjani su leteli preko Tirane.
Obrni okreni za to trziste je i vise nego bio dovoljan broj leteova a vi izgleda da Vi gledate samo jednu stranu a to je konektiranost. Ocigledno za Vas ne postoji korona, popunjenost i opravdanost frekvencija, novac na kraju krajeva. Nego daj tri puta dnevno svakog dana (a pri tom znate utorak i sreda kakvi su sto se JU tice) da letimo skoro prazni jer eto gledamo propalu YM da nadomestimo i interes samo gradjana omalene Crne Gore.
1. Iako poslovnih putnika ima bitno manje, naravno da ih ima. Na svim linijama. A posebno na liniji Podgorica-Beograd. Konačno tu su i svi drugi putnici, kojima odgovara više frekvencija (prilagodljiva opcija) i povratak isti dan. Vrlo jednostavno ako imate kapacitete za 210 putnika dnevno (jedan A319 i jedan ATR 72) daleko je logičnije da na istu liniju staviti tri ATR72, koji imaju otprilike isti kapacitet (198 putnika).
2. Nije logično. Prvo oni nisu bili konkurenti jer su imali vrlo blizak code-share.
3. Austrian nije letio jednom tjedno.
4. Potpuni je nonsens. Ako imate 70-130 putnika, onda bi se ti putnici razmjestili i na druge frekvenicije kroz dan. Pa bi imali 50-60 putnika tri puta dnevno. Konačno, to je trend svih legacy carriera, osim Air Serbie. A svi znamo da u zrakoplovstvu izmišljanje tople vode baš i nije pametno. Air Serbia bi morala imati tri dnevna leta da pokrije sve segmente tržišta (poslovnjaci, konekcije, putnici koji bi se vratili isti dan), a tek kada isto pokrije onda bi trebala razmišljati o uvođenju većeg aviona u 3. valu (u 13:45) npr. ponedjeljkom i petkom. Uopće ne znam zašto o ovome raspravljamo. Ovo je krajnje logično i tako to rade uspješne legacy kompanije.
5. Zbog dva noćna leta tjedno i nekih 50-tak putnika Podgorici se ne isplati biti otvoren i imati enormno puno troška.
Koja svrha bi bila traženje podatka broja putnika iz Dubrovnika?
Kakve veze imaju utorak i srijeda, ako Air Serbija te dana ima kapacitet od 210 sjedala?
A ne… Vec duze vremena sumnjam da Vi neke stvari ne kapirate i da to uopste nema veze sa brzinom citanja komentara i odgovora istom.
Potpuno ste zanemarili cinjenicu da je ljudi NE ZELE ATR-om da lete. Da li ste nekada citali da su ljudi najvise birali YM jer nisu hteli da lete ATR-om. Cak i raspali Foker im je bila bolja opcija. Smatram ispravnim postupkom da se ponudi makar jedan let dnevno i to taj u 13:45 koji se najvise i trazi jer je dobar za transfer izmedju dva talasa. Znate i sami da kada nema dovoljan broj putnika da postave ATR, uglavnom se desavalo utorkom i sredom.
U kom tom univerzumu zivite kad kazete da sto je neko u kodseru da nisu konkurencija?
Primer: trazio sam karte za Bankok. Iako je JU u kodseru sa TK, ponudili su mi jutarnji let sa TK gde bi cekanje na vezu bilo duze nego da su ponudili JU (a inace su u kodseru). A to je samo jedan primer.
Dalje, pa zar Kroacija leti za kikiriki za LH koja hladnokrvno postavi let za FRA u samo 20 minuta razlike.
I JU i YM su bile u kodseru pa su polasci bili u samo 15 minuta razlike. Milion je takvih primera.
Necu se vise sa Vama raspravljati oko Austriana. Neka je i dva puta kao sto kazete, sa Q400 premalo i prejadno za konekcije. Znaci da nije bilo putnika jer bi oni sigurno to odmah povecali.
Spomenuo sam DBV i TIA kao alternativu za nedostatak letova iz TGD i TIV. Sa ta dva aerodroma plus broj letova koji su bili u tom periodu je i vise nego dovoljno za broj putnika iz CG imajuci u vidu velicinu drzave, ekonomiju, poslovnajke itd. A to sam sve napisao zbog Vase recenice da je bila „losa alternativa“ za pobrojane kompanije. Jeste Austrian bio losa ali Air Serbia i TK imajuci u vidu okolnosti i sve ostalo i vise nego dovoljno.
Uporno ponavljate losu utilizaciju ATR-a. U tom periodu gde ste pisali da treba za TIA, TGD, TIV povecati broj letova sa ATR niste niti jednom razmislili koji je od tih ATR bio na redovnom odrzavanju a koji nisu uopste leteli zbog kvarova. Jedno vreme su im bila samo dva ATR operativna.
Vasa teorija je da prvo treba svih 7 dana leteli po 3x dnevno ATR-on da bi tek tada neki povecan na A319. Utorak i sredu sam upravo spomenuo jer ni dva leta ATR nisu mogli da napune a tek pa 3. Kako po vasoj teoriji da postave neki A319 a da pre toga bude svakim danom 3xATR? Zna odlicno JU sta radi u CG.
Ma kaj got. Niti je istina da ljudi ne žele letjeti ATR-om, niti imaju alternativu. Nije da na istoj liniji leti još neka kompanija koja leti sa mlaznim avionom. Uostalom radi se o vrlo kratkom letu. Konačno, Air Serbia ipak večinu letova na toj liniji obavi sa ATR-om, dakle, samim time argument apsolutno ne drži vodu.
Ovo da su ljudi birali Montenegro jer je on letio mlaznim avionom je čista floskula koja se ne temelji na racionalnosti. Kako onda objašnjavate da je Air Serbia imala tek neznatno manje putnika od Montenegra iako joj je većina letova bila sa ATR72, poglavito zimi?
Ja živim i radim u zrakoplovnom svijetu. U kojem su kompanije koje su u code-sharu partneri i upravo radi toga partnerskog odnosa i ulaze u code-share ugovore. Ako Vi imate neke druge stavove, onda ne znam u kojem Vi svijetu živite?
Polasci sa malim razmakom ne moraju nužno značiti negativnost (iako često jest, poglavito kod Lufthanse). Ono može značiti i velik broj frekvencija, te razmicanje frekvencija u dolaznim letovima (radi čega su odlazni blizu), te može značiti povećanu potrebu za nekim letom u neko vrijeme, kada su potrebni veći kapaciteti. Kako god, code-share Air Serbia i Montenegra je bio daleko kvalietniji nego ovaj “maćehinski” Lufthanse i Croatie, pa i taj argument pada u vodu jer nema dodirrnih točaka. Iako Croatia kao papagaj ponavlja da jsu joj jedine profitabilne linije zimi one za Frankurt i Minhen.
Dva tjedna leta Austriana u ono prejadno vrijeme Covida-19 (II. mjesec), te povećanje na 5 tjednih letova u III. mjescu je dostatan broj frekvencija za ovo limitirano tržište.
Ma dajte, okanite me se sa tim pričama o redovnom održavanju i kvarovima. Da je tako, Air Serbia bi cijelo vrijeme imala jedan avion viška, tj. letjela bi i 2019. sa 5, a ne 6 ATR-ova, a dobro znate da nije tako. Konačno ovdje govorimo o bar dva, a u većini dana i više prizemljenih ATR-ova. Ovo ne da Vam je nategnut argument nego je stvarno krajnje neracionalan.
Ako se neke dane u tjednu ne mogu napuniti dva dnevna leta sa ATR-om onda se ne uvodi 3. let. Vrlo jednostavno. No, to što se neke dane u tjednu (utorak i srijeda) ne mogu napuniti avione je u prvom redu zato što Air Serbia te dane nema frekvencija. Da ih ima (npr. više za Podgoricu i Tivat, pa za Tiranu i druge destinacije) onda bi bilo i više konektiranih putnika (npr. Zagreb-Beograd-Tirana ili Ljubljana-Beograd-Podgorica). Ali ih nema, pa samim time ni putnici nemaju opcije. Zatvoren krug i notorni nonsens.
Teorija nije moja, ja sam Vam u zrakoplovstvu vrlo pragmatičan, i nikada ne izmišljam toplu vodu. Samo prenostim iskustva i metode uspješnih i profitabilnih kompanija. A ona kaže: Lufthansa povećava broj letova kroz tjedan, a ne veličinu aviona u udarnim danima. Pa tako Lufthansa ne leti u petak i ponedjeljak sa A321, a ne leti u utorak i srijedu, nego će prioritetno pokrenuti letove u utorak i srijedu sa A319 kao i ostale dane u tjednu.
Hvala Bogu pa Vas istinski ne angazuje niti jedna normalna aviokompanija kao savetnika pa cak ni raspala Kroacija. Ne da mi se vise gubiti vreme raspravljajuci sa Vama stvari koje su tako ocigledne a koje Vi da ne da necete da ukapirate nego izgleda da ne mozete. Ovaj sad Vas poslednji komentar je izvukao celokupno Vase „znanje“ o civilnoj avijaciji. Jos dugo, dugo cete Vi pisati kako su svi ostali diletantni, nonsensi i ostale prideve a sebe velicati nemajuci ni dan istinskog radnog staza u aviokompanijama.
Sami sebi ste kontradiktorni sto se regionalnih JU letova tice ali stvarno mi se ne da raspravljati sa Vama o tome. Sada jedno, pre mesec dana nesto drugo napisano ali nema veze. Bitno da su svi diletantni, nonsensi, da samo Vi imate prave informacije, LF, ekskluzive itd…
Apsolutno je neistina da me ne angažira ni jedna aviokompanija. U ovom momentu me u regiji angažiraju:
– dvije avio kompanije
– 11 zračnih luka
– 6 zrakoplovnih institucija.
A koliko Vas angažiraju?
Stvarni istinski jesu očigledne. I Air Serbia postupa drugačije nego što to rade sve uspješne zrakoplovne kompanije kao što su Lufthansa, Air France, KLM, British, Iberia, LOT, Turkish; Qatar, flyDubai… svi oni povećavaju frekvencije, a ne kapacitete, sve dok ne pokriju minimalan broj frekvencija koje su im prihvatljive za njihove valove ili putnike.
Dobro, odakle Vama ideja da ja nemam ni dana u zrakoplovstvu? To je potpuni nonsens.
A319, zasto se raspravljate sa njim? Zasto gubite vreme? Primecujem da neko vreme pisete komentare koji su smisleni i nemojte gubiti ni snagu ni energiju raspravljajuci se. Mogao bih gomilu cinjenica sada napisati no nema smisla. Slazem se skoro sa svim sto ste napisali osim da moze biti da neki putnici koriste Dubrovnik a da su iz Crne Gore. To je u promilima. Crna Gora je jedno limitirano trziste gde se ne isplati mudrolija autora da se uvedu 3 polaska po danu. Imace smisla juna, jula i avgusta. To kad on otvori svoju kompaniju neka salje i 33 dnevno. U njegovoj glavi ne igra profit nikakvu ulogu a neki se jako loze na tu hajmo reci upitnu logiku. Te kompanije koje ga angazuju smem glavu dati da su to kompanije koje pita za neku izjavu pa si sebi da pravo reci i da su ga angazovali. Zivi bili pa videli.
Zato sam i prestao. Gledam sada letove, ne znam kako se AU usudio da posalje A319. Nije ispunio imaginarni plan da ima minimum 14 ili 21x nedeljno sa E195 pre nego da posalje A319. Pravi diletantizam. Doduse samo Air Serbia izmisljaja toplu vodu dok ostali lete po „planu“. Potpuni nonsens.
Vidim i Turkish uvodi sredom A333. Koji je to notorni diletantizam uvesti tako veliki avion a da nemaju cak ni 14x nedeljno B738. A da ne pricamo o tome sto su preskocili A321.
Hiljadu primera diletantskih menadzmenta koji ne razumeju srz civilne avijacije.
Potpuno ste u pravu A319.
Kad neko pred ociglednim cinjenicama zatvara oci (najbolji primer je vest o Beogradu i 283.000 putnika) i to samo radi svoje ogromne sujete, svi ostali pokusaji zdravo razumskog objasnjavanja su osudjeni na neuspeh.
Sreca ima na ovom portalu i razumnih ljudi. Uskoro ce i CSI Dugo Selo da se oglasi i proglasice me Suadom. Vec ceo dan nisu.
Video sam Vas komentar pre nego sto ga je izbrisao. Gotovo u svemu se slazem sa Vama a naravno da sam video i komentar od sinoc i da takve komentare ignorisem. Jednostavno nisu vredni ni sekunde mog vremena. Moze on da Vam brise komentare koliko hoce a cudo vec sa njegov fan tim iz CSI Dugog Sela nije izvrsio proveravanje Suadinih komentara sa nasim i trazio blokadu.
Umesto sto drzi bukvicu JU bolje mu je da ponude svoje usluge OU koja ima po 15-20 putnika na letovima. Ima taj stil da u clancima JU nipodistava ali zato u komentarima pokaze svoje pravo lice. Vidite da u clanku koji je nocas postavio potpuno je izostavio broj putnika vec gleda samo broj letova.
Kakav lik. Najbitnije da si procitao.
A319 ne pretjerujte. Majko mila, ne pretjerujte.
Ja lično, nikada nisam letio air srbijom, isključivo radi atr~a.
Niste jedini. Neka procita komentare prosecnih gradjana Crne Gore ali i Srbije. Tvrdoglavo se drzi toga da treba pustiti 3x dnevno ka TGD ATR-om. Niti zna kada avioni JU ide na odrzavanje a jos manje koliko su operativni. Nedelju-dve su leteli iskljucivo sa dva ATR. Zbog toga su morali te nedelje za Bec da posalju A319 iako su imali tek 50-ak putnika. Pomerali su polaske za TGD, TIV i LJU. Za Tiranu je otisao A319 isto sa 50-60 putnika u podnevnom talasu jer Skoplje i Tivat otisli ATR-om. To su za njega potpune nepoznanice a bas u to vreme je pisao kako JU treba povecati Tiranu da ide svakog dana, da je nonsens ili dva puta ponedeljkom a utorkom niti jedan itd. I naravno floskula o 3x dnevno ka TGD. Evo sad da ga pitas koliko operativna aviona JU ima nece imati pojima.
A bože baš svašta, ali svašta. Bit će da Lufthansa, Air France, KLM, British, Austrian, LOT, Turkish… nemaju elementarnog pojama. Neka, naučit će njih Air Serbia.
Ne razumijem kako je Lufthansa toliko grupa da ne stavlja u ponedjeljak i petak na liniji Beograd-Frankfurt A321, te ne leti utorkom i srijedom. Isto tako i Austrian za Beograd, baš su budale da ne koriste A321 ponedjeljkom i petkom, ostale dane E190 i ne lete utorkom i srijedom. Ne razumijem zašto je Turkish prvo podigao broj frekvencija na dva dnevno, prije nego je uveo A330. Zašto glupi LOT želi 4 tjedna leta sa E175, kad može samo letit ponedjeljkom i petkom sa B737-800. Zašto Air France ima svakodnevne letove za Zagreb sa E190, ako može ponedjeljkom i petkom letjet sa A320, te ne letjeti utorkom i srijedom. Zašto KLM leti dva puta dnevno za Zagreb sa E190, kad može letjet jednom dnevno sa 737-800, a ponedjeljkom i petkom i sa većim avionima. Sve sami diletanti. Na lekcije kod A319.
I A319 niste mi odgovorili koje Vas kompanije, aerodromi i insitucije angažiraju?
P.S.
Sve kompanije koje sam naveo imaju sa mojom kompanijom ozbiljne ugovore koji vrijede par tisuća EUR.
TK nema 14 letova za Beograd, ima 10. Lufthansa nema let utorkom za Beograd iako je juce popodne poslala A320 mesto A319.
Lufthansa leti utorkom FRA-BEG ali nema tog dana dva dnevna leta vec jedan (LH1410)
TK je najavio da će dignuti broj letova sa 10 na 14 od 26.4. dakle prije nego što kreće sa A330. Prvo diže broj letova pa uvodi A330.
LH ima 10 letova tjedno. Istina trenutno ne operira utorkom (sam bog može znati zašto), ali je operirala utorkom (svakodnevno) cijelu zimu i ljeto prije toga. Dakle, privremena i kratkotrajna devijacija, a ne pravilo.
Super portak iliti DC-10:
1. Izbrisan Vam je komentar radi izuzetno bezobraznog i krajnje neprihvatljivog kvalificiranja i vrijeđanja, te iznošenja neistina.
2. Stvarno je jadno kada netko koristi različite nickove sa iste IP adrese. To je ipak dno dna. Stoga ili ste Super portak ili DC-10 (sam bog zna koliko ste još nickova uporabili ovdje). Nema smisla da ovo radite, te na taj način multiplicirate “kontriranje” različitih osoba. Krajnje neprimjereno. Sramota!
Eto sada i ja ispadoh dupli nik. Svašta.
A pre toga plaćenik CG ministra za 2M.
Nikad nisam ni video kpmentare DC10.
To sa IP adresama vam uopšte nije metoda za utvrđivanje identiteta.
Kada se neko prikači negde na WiFi dobiće jedan IP, sa drugog WiFi drugi IP, sa interneta na svom mobilnom treći. I jako često se za isti uređaj i modem menjaju IP adrese.
Nije Vam to najbolji metod, ali ume da bude tačan.
Da, evo dopisujem se sam sa sobom. Nesto mu baguje IP provera. Mada svi koji ne pripadaju njegovom fun klubu automatski su diletanti, sramota, neprimerni. No dobro, glavni baja u selu pa mu se moze.
Budi srecan sto nisi jos i Suada postao.
Meni Suada nedostaje. Nije isto bez nje i blogovlasnika 🙂
Ma kaj got. Nek je ona samo što dalje od ovog portala. Život mi je bitno lakši. Hvala bogu na nebesima da je nema!
Pročitan si odavno. Sve je to jedna osoba znamo svi.
Od 26.04 TK i dalje ima 10 letova za Beograd. Naredne nelje ima jedan vise dakle 11 ali opet nema 14 ali se opet opredelio da poveca kapacitet na jutarnjem letu sredom i to cak salje A333 a ne manji avion A332. Dakle slicna praksa kao i JU i LH.
Sto se LH tice, utorkom nema leta vec dva, tri meseca.
Upravo tako. Jos jedan primer: Aegean planira 2x nedeljno sa A320. Zar nije logicno da krenu sa Q400 makar 4-5x nedeljno pa onda da uvedu A320? A da ne pricamo o logici gde treba leteti 2x dnevno dok se ne predje na veci avion.
Turkish jest najavio dva dnevna leta od 26.4. Sam bog može znati zašto su se odlučili na 10 letova umjesto 14. Možda je to nekakav deal sa Air Serbiom. Od 12.7. kreću letjeti 12 puta tjedno. No, i vi i ja znamo da je Turkish uvijek i svagdje povećavao broj letova do 14 tjedno, a nakon toga ili otvarao novu liniju u istoj državi (primjer Dubrovnika u Hrvatskoj) ili uvodio AnadoluJet na treći dnevni let. Znači ova devijacija ipak nije pravilo i to jako dobro znate. Pa samim time i nije argument. Konačno ta jedna devijacije jednog većeg aviona jednom tjedno u kontekstu 10 letova ne dokazuje baš ništa. Nije Turkish pokrenuo dva leta petkom i nedjeljom sa A333, a ne leti primjerice utorkom uopće što je logika Air Serbie.
Lufthansa je letjela utorkom još u II. mjesecu. Dakle nije 2-3 mjeseca.
Što se tiće Aegeana tu niste u pravu. Komapanija nema dovoljno Q400 da bi ih mogla stavljati na pojedine linije. Njih Olympic prvenstveno koristi za domaće letove, a samo za Skopje leti u regiji. Jednostvno kompanija raste sa brojem A320 obitelji, ali stagnira sa Q400 (stvar narudžbi prije Covida-19 i strategije kompanije), koje maksimlano rauba u ovo vrijeme Covida-19 na domaćim linijama.
Ako moze samo jedno pitanje….Jel vi ovde govorite da LH ne leti utorkom FRA-BEG?
Vidim na stranici beogradskog aerodroma da danas leti a karte su u prodaji i za sledeci utorak.
LH1410
27.04.2021 von Frankfurt/Main nach Belgrad
Departure time
21:35
Departure airport
Frankfurt/Main International (FRA)
Arrival time
23:25
Arrival airport
Belgrad (BEG)
Stvarno ne znam. No, prošli utorak nije letio. No, siguran sam da će Lufthansa ekspresno brzo doći na svoje svakodnevne letove (eto već danas), a jednako tako brzo će doći i na dva leta dnevno. Kao što sam rekao jedna kratkotrajna anomalija sigurno nije nešto iz čega se mogu stvarati zaključci.
Nema na cemu za ovu vest 🙂
Mogao bi da dodam svoje ime na platnu listu zamaaero-a. LOL
Vijest je u subotu došla od našeg suradnika za Crnu Goru Siniše Lukovića na mail prije nego ste je Vi napisali, iako je ja tamo nisam prvo pročitao, nego od Vas na ovom portalu. Ipak g. Luković je vijest poslao 3 sata ranije (samo je mailove ne kontroliram stalno kao komentare na portalu).
Alene da li bi mogli da objasnite kako agencije za civilno vazduhoplovstvo (u Crnoj Gori i svetu) kontrolišu avione? Ova crnogorska agencija je proverila avione tek nakon dojave što mi je veoma nelogično. Zbog čega nije vršena redovna kontrola tih letelica gde bi se sigurno ustanovili kvarovi već je bilo potrebno da to neko dojavi?
Ako agencije proveravaju avione samo po dojavi, onda ne možemo sa sigurnošću da kažemo da su avioni stare kompanije za vreme gospodina Vlastimira Ristića bili bezbedni jer tada nije bilo nikakvih dojava.
Ha, bilo bi logičnije da su sami izvršili nadzor. Posebno što su letjelice na zemlji već 4 mjeseca, a kompanija nema mehaničare, te je navrat-nanos prizemljena.
Iskreno ne mogu 100% tvrditi da nise u pravu za Ristića, ali prema njegovoj izjavi avioni su tada prolazili nadzor i audite. Možda se agencija samo uljenila od kada je firma prizemljena po načelu “sad i ovako ne lete, pa što da se mučimo”.
Ne sumnjam da gospodin Ristić govori istinu samo kažem da je moguće da su i tada imali pokvarene avione a da agencija to nije primetila.
Alene imate li info hoće li se livery menjati? Onaj stari mi je bio baš dosadan a kako počinju od nule logično mi je da promene izgled aviona.
Da livery će se mijenjati u potpunosti. Napravljen je međunarodni natječaj za novi livery.
Zasto ne bi pogledali sta pise u EASA regulativi vezano za airworthiness certification i airworthiness review certificate?
????
Molim Vas, elementarna pristojnost. Mislim da nije teško biti fin.