U regionalnom zrakoplovstvu žene su CEO Aerodroma Ljubljana (dr. Babett Stapel), Banja Luke (Natalia Trivić), Brača (Petra Bonačić Sargo) i Pule (Nina Vojnić Žagar). To znači da su samo 4 žene na vrhu 24 aerodroma i ni jedna nije na vrhu 8 avio kompanija regije.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Brač
Ima li sanse da se otvori linija Malmö- Banja luka?
Što vi mislite?
Ja ne bi imao nista protiv da su sva 32 CEOa zenska, ako imaju znanje i kvalifikacije i sposobnost, ni da su sva 32 muska, ako su bolji.
A aerodromi koje ste nabrojali nazalost nemaju bajne rezultate.
Članak vodi na glup zaključak. Nikakve diskriminacije nema. Odite na bilo kakve tehničke fakultete, prometne fakultete i fakultete vezane za avijaciju, na fakultetu nema sve skupa 5% ženskoh studentica. Jednostavno žene to ne zanima.
Članak nema nikakvih zaključaka. Samo jednostavna konstatacija činjenice. Ni reda više od toga.
Verovatno iz tih 5% , koliko navodite, bas nijedna zena nije stekla mogucnost i imala kvalifikacije da bude na celu neke kompanije Ali sledi neverovatan zakljucak, , njih to ne zanima. Znaci da su u startu desetkovane zbog takvih i slicnih razmisljanja. Stvarno im je tesko.
Da clanka vodi na zakljucak da sve luke pod zenskim vodstvom,ne daju dobre rezultate…..
Iskreno i da je bilo koga staviti na mjesto npr zracne luke split,i on bi dao tamo rezultat,tu se celnici ne trebaju pretjerano boriti da dovucu kompanije,tu kompanije dolaze same…
Nije da ih da ih ne zanima nego su sistemski tjerane od toga. Obitelji, profesori i svi ostali promoviraju ideje toga da žene nisu za to. Sama činjenica da žena nema na tim fakultetima ih odvraća od te ideje. Države bi morale, kao na zapadu, uvesti specijalne pogodnosti i stipendije za žene u STEM-u, a na konkursima bi se morala priznati i sva tortura koju profesori i sistem vrši nad njima tokom akademskog puta. Pa biste vidjeli da žene to zanima.
👍
Tako je nažalost. Doduše ko bi učio toliko matematika i predmeta iz tehnike, lakše uzeti negdje večernji fakultet i to je to
ala ste se vi sad nasekirali za vecernje fakultete… prvo u mojoj generaciji bilo je 50% zena na petogodisnjem tehnickom fakultetu. od toga su sve zavrsile u roku. medju apsolventima bio je samo jedan muski kolega u generaciji, pritom je upisao koju godinu pre nas.. dakle, zena ima u avijaciji, ali trpe takvu diskriminaciju drustva, politizovanih insititucija, privatizovane drzave itd. pa i po osnovu toga sto su zene, ne samo po osnovu toga da li imaju karticu “biblioteke”.
👍
Sramotna diskriminacija! (sarkazam)
Diskriminacija.
Od koga?
Sistema, roditelja, profesora koji ne daju prolaz curama(ako ne raš*re noge). Diskriminacija unutar kompanije i konačno činjenica da žene uglavnom nemaju vremena za tako zahtjevnu ulogu jer ih kući čeka još toliko neplaćenog rada jer muževi ne žele ni suđe oprati. Eto, malo li je?
Ma ne pretjerujte.
Čovječe, vama se očito stanje pogoršalo! Profesori ne daju prilaz curama ako ne rašire noge? Jeste li vi normalni??? A što se “diskriminacije unutar kompanija” tiče, unazad nekoliko godina prije možemo govoriti o diskriminaciji muškaraca u korist žena. I ne krećete od sebe: ja i kuham, i pospremim, i operem suđe, i opeglam, … I to radi u međuvremenu velika većina muškaraca. Barem u krugovima u kojima se ja krećem.
Strašno. Ovdje vidimo koliko se žene sistemski tjeraju iz avijacije.
Seksistima više uopće ne trebaju restrikcije na samim konkursima jer su žene, zahvaljujući konzervativnim obiteljima, profesorima, poslodavcima te abnormalnom količinom rada u kući toliko ubijene u pojam da ne mogu ni pomisliti da se uopće prijave na konkurs za ovakvu poziciju. Pretužno.
Ovo je ironija ili ….
Žene se sistematski tjeraju iz avijacije??? Dajte nam primjere za to “sistematsko tjeranje” ili prestanite baljezgati te lijeve floskule!
Evo vam savršenog primera levog populizma koji se prosipa iz ne znam kog razloga. U jednoj Srbiji, koja je daleko od savršene uređene zemlje, već decenijama je viši procenat visoko obrazovanih žena nego muškaraca, drastično su uspešnije u završavanju fakulteta (mnogo veći procenat muškaraca odustane). Ali se feministi i dalje žale. Osnovni je problem što izgleda žele da nateraju žene da biraju iste fakultete kao muškarci. Ne razumem zašto??? Žene naprosto više vole društvene nauke, jezike, medicinu, prosvetu i generalno zanimanja gde su u kontaktu i konverzaciji sa ljudima. Neki psiholozi tvrde da je to verovatno zbog prirodnog materinskog instikta, gde naprosto imaju viši stepen empatije i bolje su drastično u komunikaciji sa drugima i bolje se osećaju u takvim poslovima. Tehnički fakulteti su privlačniji neverbalnim osobama a muškarci su većinom takvi. Ovo naravno ne važi za sve, ali za većinu populacije da, što statistika i pokazuje. Nema ništa loše u tome što žene biraju drugačija radna mesta, i vrlo često ona sa kraćim radnim vremenom (npr. prosveta) jer žele da provedu više vremena sa decom. To je divno i to je pozitivno i društvo treba da dodatno podrži žene da se ostvare kao majke ako to žele, i da muževi treba da im pomognu u tome, uključujući i pranje sudova, naročito kad žena radi. Samo to sve nema nikakve veze sa brojem ženskih direktora. Direktori su 0.01% generalne populacije. Zašto je bitno da je polna zastupljenost među njima 50-50%? U zatvorima je 98-2% muškaraca, žive u proseku 6-7 godina kraće, u teškim fizičkim poslovima čine debelo preko 90% radne snage pa se ne upiremo da to izjednačavamo i ne trebamo, jer je to rezultat prirodnih sklonosti muškaraca i žena. Dajmo svima jednaka prava i jednake uslove za napredovanje a ko će šta da izabere i u kom smeru da se razvija je slobodan izbor.
Ko još pere sudove i usisava. Pa svaka šuša sad ima perilicu za suđe a evo sad i ovih robotizovanih usisivača. Jedino se još u seoskim domaćinstvima usisava ručno a suđe u mašini. Šuplja priča još iz one države
Slozio bih se sa vama u vecini iznetog, ali dati samo pravo da izaberu i u kom smeru da se razvijaju, a ne uneti pravo mogucnosti izbora biti na celu npr. kompanije, ako je to njen izbor, slozicete se da je licemerno. Moramo se sloziti da u tom jos uvek muskarci kose, a zene vodu nose, i da im je izuzetno tesko da tome pridju ako neiskazu svojstva koja su svojstvena muskarcima, a i nakon toga, odlika o tome je opet u rukama muskaraca. Tako da su mnogo vece mogucnosti i dalje na strani muskarca, jer se jos uvek na mnogo toga gleda kroz prizmu njihovih standarda i poimanja ko i kakav moze biti na vrhu.