zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Analize

Zašto Morava nema opskrbu gorivom

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Morava

Ovo je istinski jedan od glupljih poteza u regiji. Zašto otvarati aerodrom, zašto potrošiti preko 40 milijuna EUR, a ne napraviti mogućnost opskrbe gorivom. Pobogu. Pa omogućiti opskrbu gorivom je istinski mali trošak, a bitan prihod aerodromu i presudno za avio kompanije.

Ovako kompanije koje lete iz Morave moraju imati dovoljno goriva za povratne letove. Znači da kompanija koja leti za Moravu mora imati dovoljno goriva za let do Morave i nazad, duplo više nego što bi bilo potrebno da se gorivo toči u Moravi. Koja bi kompanija pristala na tako što? Pa to znači da do Morave avion mora biti duplo teži, a to znači bitno veću potrošnju goriva, a to pak znači daleko veće troškove. Danas kompanija i te kako paze koliko goriva toče da uštede na težini i troškovima. Ovo je jedna od glavnih opsesija kompanija. Uz to neke udaljenije destinacije i nemaju tako velike tankove aviona koji omogućuju let do Morave i nazad. Usputni stop radi točenja goriva u povratku nije opcija jer isto produžuje let, uništava komociju putnika i poskupljuje operacije. Stoga ne treba čuditi da nema zainteresiranih kompanija za letove prema Moravi.

Čak i letovi Air Serbia koji sada lete za Istanbul, Atanu i Tivat imaju značajno viši trošak jer moraju imati dovoljno goriva za ferry let Beograd-Morava i Morava-Beograd, a to poskupljuje operacije.

Ovo je posebno demotivirajuće za eventualne business ili sportske letove, kojih upravo radi toga i nema na Moravi. Do vraga! Potpuno nelogično i nerazumno. Imati aerodrom, potrošiti toliko mnogo novaca za terminal, stajanku, rulnice, parkirališta, ostalu infrastrukturu i logistiku, a onda nemati opskrbu gorivom. Nešto što ima svaki mali seoski sportski aerodromčić. O moj bože!

48 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

[…] na portalu Zamaero, analitičar Alen Šćuric, iz Zagreba, nedavno je postavio tekst pod nazivom Zašto Morava nema […]

Velika su ulaganja u opremu za tocenje avio goriva, ako nema dovoljno prometa posao je uzaludan, niko od privatnih firmi nece uloziti u nesto sto mu nece donijeti zaradu.

Napisao sam da je skupa oprema, i treba naci model poslovanja da se investicija isplati.
Kako je organizovana opskrba avio gorivom u Mostaru?
Da li Hifa ima skladiste u Mostaru ili robu drzi na vozilima dovezenu sa sarajevskog skladista?

Kako Kathmandu, Ulaanbator, Johanesburg, Addis Ababa, Kilimanjaro, Anchorage, Male nemaju problema sa opskrbom. Englezi za Londonske aerodrome koriste cjevovode koji su još od Drugog Svjetskog Rata. Dvije trećine aviogoriva uvoze van U.K. Frankfurt, Luxembourg, Schiphol, Dusseldorf, Keln, Minhen, Pariz, Zurich, Brisel koriste CEPS koji je NATO izgradio za svoje baze koji pumpa punim kapacitetom. I Amerikanci imaju onaj Colonial od Luizijane i Teksasa pa sve do Bostona ima dvije cijevi kroz jednu idu Frakcije Benzina a kroz drugu Dizel, Aviogorivo i Lož Ulje. Novi Istanbul ima posebni terminal na obali samo za tankere sa Aviogorivom. Denver je isto Bogu iza Nogu u sred ničega pa ima cjevovod ne koristi željeznicu. I Auckland mi je isto pao na pamet oni su nedavno zatvorili jedinu Refineriju i sad je to uvozni terminal isto koriste cjevovod taj isti iako je Aerodrom Auckland na obali a ovaj terminal Marsden Point je 170 km sjeverno na potpuno drugoj strani. I baš me zanima ako ovo u crvenom moru potraje kako če EU prikupiti zalihe aviogoriva za BOOM POTROŠNJU AVIOGORIVA za Turističku Sezonu 2024. S obzirom da je Europa svoje Refinerije skroz Ugušila i mora uvoziti iz Indije, Kuwajta, Emirata, Saudijska Arabije. Nisu htjeli ulagati u Hidrokrekere, Delayed Coker Unite, Hydrotreatere za odsumporavanje pomoču vodika sa zeolitima te LC Finere jedinice koje su ključne za proizvodnju velikih količina Dizela i Aviogoriva za kojima Europa vapi. Jer Lokomotiva, Brod, Kamion i Avion idu na Srednji Destilat a ne Benzin(Kondenzat) koji se sve manje koristi u Europi. Jednostavnije je uvoziti nego stvorit uvjete za proizvodnju. Ili obnovljivi SAF koji bi itekako bio unosan.

A zasto Nis, Podgorica i Tivat nemaju avgas koji koristi generalna avijacija? Da li je to normalno? Vi ne mozete cessnom 172 za CG, osim ako ne sletite u Dubrovnik za dopunu goriva za povratak. Bas suludo.

Не могу да верујем да је неко наше паре уложио у аеродром без могућности точења горива. Где ми живимо….

Da li je moguce da vi jedini ne objavljujete da je JU prekinula saradnju sa Marathon?

Cisterna za gorivo je cc 300 000€+carinsko skladište i tank od cc 100t, zaposleni (to mogu od postojećih) i obuke, zaposleni dok ne steknu iskustvo moraju raditi pod nadzorom nekog ko ima iskustvo. Odjeća i obuća to je sitno nije vrijedno spomena, otprilike 500.000€ potrebno je za investiciju u ovaj posao.
U Srbiji snabdijevanje gorivom aviokompanija vrši Gasprom odnosno NIS i u BG imaju 5,6 namjenskih cisterni, rafinerija u Pancevu im je na pola sata voznje, a u Nisu imaju jednu cisternu ako nisu nabavili još jednu. A njima je ovo sitno da bi se cimali. Ne znam koliko ali mislim da je ovo nešto sitniji trošak za Air Serbiju sto ide sa malo vise goriva jer i nema bas nešto značajan broj operacija iz Nisa prema Istanbulu da bi eto bolila glava.

Mora imati i Morava. Kako vojska sipa.

Nisam rekao da ne treba čak smatram da treba. Naveo sam grubu računicu koliko sredstava je potrebno da bi ga mali aerodrom imao. I prokomentarisao sam u vezi AS da je to njima minijaturni trošak obzirom da koliko sam citao ovdje leti sa ATRom. Prokomentarisao sam i ko snabdjeva aviokompanije na aerodromima u Srbiji i to direktno sklapa ugovor sa aviokompanijama.
Aerodrom Mostar nema svoju cisternu niti skladište, to jest ima staro vojno podzemno skladiste koje trenutno nije funkcionalno. U prošlosti snabdijevanje aviokompanija gorivom u Mostaru radila je privatna kompanija koja je i napravila skladiste. A sad snabdijevanje aviokompanija gorivom direktno u krilo radi kompanija HIFA Oil.

Sta ce im za toliko putnika mogu bus uzeti 😂😂😂

Projekat transformacije vojnog aerodroma Lađevci u civilno-vojni otpočeo je Dragan Šutanovac a Turska je finansirala konverziju sa 10 od potrebnih 25 miliona evra.

Ceo posao završila je aktuelna vlast objavljujuči posao ka projekat od nacionalnog značaja.

Kad se sad pogleda unazad i uzmu u obzir odredbe ugovora sa Vansijem vezane za aerodrom Nikola Tesla – koje zapravo sputavaju Moravu, može se reći samo jedno: kad umesto menadžera na poziciji direktora imate političkog potrčka, onda ste u veooooma lošoj poziciji.

👍👍👍

Jenom ce u knjigama neko uciti kako unistiti sopstvenu zemlju. Ovo je samo jedan od primera.
https://www.youtube.com/watch?v=aHzhNxFNqsc
A narod, ufff. Kako je popio pricu kad su osvajali vlast.

čak je i mister no točio iz bačava po malim travnatim aerodromima u bespućima amazone

Ukoliko zelite razvoj aerodroma gorivo je osnovno. Aerodromi u svetu su se susretali sa ovim problemom. Pa su ga resili, neki cak 1927.
godine.
Skoro pre 100 godina Schiphol je to resio.

https://blog.klm.com/this-is-how-we-refuel-at-schiphol-airport-handy-hydrant/

Alene drago mi je da si napisao nesto o ovon bitnoj temi.Aerodrom Morava bez goriva je nista,kada bih aerodromsko preduzece Aerodromi Srbije malo vise povelo racuna o Moravi i pikusali da dopreme cisternu sa gorivom da bude stacionirana na aerodromu nešto bi se možda i uradilo ali ja mislim da oni nemaju volju za tim sve u svemu aerodrom bez goriva je nula

I da ti se zahvalim sto si pokrenuo ovu temu nadamo se da ce neko bitan ovo procitati i napokon nesto uraditi sa aerodrom Morava bilo šta da se uradi na aerodromu bilo bi dobro samo da se pokrene aerodrom koliko toliko

S zašto bi ih i bilo briga? Plaća ide, i to je važno. Ako bi išli nešto tražiti, mogli bi se nekome zamjeriti i zbogom lagodni živote. Plus još brdo papirologije, pa audit, pa redovne kontrole…

Prosli put kada si pisao o aerodrom Morava dosta portala u ovom delu Srbije izbacilo tvoju objavu tako da nije bilo tebe ne bi niko ni pogledao tako da kad god možeš pomeni ga bar u pozitivnom smislu hvala ti

Pa logično objašnjenje te situacije bi bilo da se nisu mogli dogovoriti tko će to raditi i koliko mita ponuditi.
Vjerojatno su tražili previše mita s obzirom na obim posla tako da nitko nije htio uzeti taj posao a ni tražitelji mita popustiti i onda sve stoji kako je jer plaća ide radili ne radili

Злата вредан извештај, велико хвала на томе. Надам се да ће надлежни схватити колико је неопходан објекат за снабдевање авиона горивом. Заиста, овај пропуст је недопустива глупост.

Pa možda bi i bilo goriva, da je nadležan neko ko ZNA šta treba aerodromu, ovako “kupljene” diplome uzimaju danak…

Samo kad se sjetim Zdenka koji je tvrdio da dogovara Trade Air avion na ovom aerodromu iako on tu ni ne može sletjeti, krenu mi suze na oči od smijeha.

Moze da sleti sa manje goriva boing 737 to je proverena informacija zato što je vršena provera piste i opterećenost i donet je zaključak da može da sleti jedan avion dnevno A svi manji avioni atr embrier i tako dalje normalno

Koliko se samo bolesne djece moglo izlječiti za sve ove novce, a nitko živ ovaj aerodrom ne koristi.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!