zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Analize

Što sa starim terminalom MZL Zagreb?

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric

Stari terminal MZL Zagreb je imao kapacitet od 2,5 milijuna putnika i obnovljen je par godina prije zatvaranja. On je ukusno uređen i ne izgleda loše, funkcionalan je i ima prilično prostora, uključujući i urede za kompanije i sve službe. No, po otvaranju novog terminala 21.3.2017. stari terminal je zatvoren i zaboravljen. On je danas i dalje potpuno uređen sa svom opremom uključujući check in šaltere, namještaj, beltove… No, propada jer se ne koristi. Danas se pred terminalom parkiraju autobusi i kombiji Pleso prijevoza, te nešto službenih vozila.

Na starom terminalu je ostao terminal generalne avijacije i za VIP letove. Taj terminal je suvremeno preuređen i on ima svoju svrhu i klijentelu, te odlično funkcionira.

Da je imalo pameti na stari terminal bi se prebacili LCC letovi i charteri. Zagreb danas ima 1,2 milijuna putnika Ryanaira, ali ima i letove Eurowingsa, flydubaia, Vuelinga, te Norwegiana, kao i chartere Sun d’Ora, Freebirda i Nouvelaira. To je nekih 1,5 milijuna putnika, dakle ima više nego dovoljno prostora za dalji razvoj do 2,5 milijuna putnika. Istim bi se smanjio broj putnika na novom terminalu sa 3,7 na nekih 2,2 milijuna, što znači da bi MZL Zagreb imala dovoljno prostora da raste do 5 milijuna putnika bez potrebe širenja terminala, a što je danas ogromna kočnica uprave MZL Zagreb. Na stajanci ispred terminalne zgrade može se parkirati 7 aviona i putnici do njih mogu pješice, što bi bitno pojeftinilo uslugu LCC, a to i jest poanta popusta za LCC. Danas u isto vrijeme na Zagrebu bude 3 do 5 LCC i charter aviona, dakle i ovdje ima dovoljno mjesta za dalji razvoj. Uz to zapadna stajanka kod starog terminala ima 16 parkirnih pozicija, tj. do ostalih 9 pozicija moglo bi se putnike prevoziti autobusom (npr. charteri). Jasno dislokacija LCC i chartera znači duple aerodromske službe, duple policijske i carinske posade, duple restorane, duty free, trgovine… To poskupljuje poslovanje luke. No, benefit koji bi se time dobio bio bi nemjerljiv, mogla bi se uvesti distinkcija usluge za LCC, te se istim ne bi trebalo investirati 70-80 milijuna EUR u proširenje novog terminala. Nažalost država nema sluha za ovako nešto i ona traži da MZL Zagreb širi novi terminal po povećanju prometa na 5 milijuna putnika.

Plan koncesionara je bio da se veći dio starog terminala pretvori u cargo prostor. Ovo ima logike. Dobar dio terminala je vrlo visok, skidanjem montažnih pregradnih zidova mogao bi se dobiti ogroman prostor, skidanjem velikih prozorskih stakala mogla bi se dobiti velika vrata za utovar i istovar. Istovremeno, uredski prostor na 1. katu mogao bi biti prostor za razne špediterske i aerodromske cargo službe, te za carinu. No, evidentno je MZL Zagreb odustala od ovog projekta, a sadašnje cargo skladište joj je i više nego dovoljno, poglavito što količina carga pada, a MZL Zagreb ne pokazuje nikakvu inicijativu da se ovaj segment poslovanja razvija i proširi. Iskreno cargo skladište je u dobrom dijelu godine poluprazno i širenje kapaciteta nije potrebno. Nažalost.

Davanje terminala u zakup nekoj cargo kompaniji svakako nije opcija. Terminal ima 15.500 četvornih metara, što bi bilo dostatno za distributivni centar, bivša autobusna i kiss & fly platforma ispred teminala može se pretvoriti u parkiralište za kamione, no problem je što je terminal koncepcijski loš za današnje moderne distributivne centre koji traže visoke zgrade pravokutnog oblika zbog mogućnosti pohrane carga svih dimenzija i lakše manipulacije. Stoga ovo nije realno. Svaka velika cargo kompanija će prije sagraditi novi suvremeni distributivni centar. Konačno i Kuehne + Negel i Cargo Parner su tek otvorili svoje nove distributivne centre u blizini MZL Zagreb, prvi od 10.000 kvadratnih metara, a drugi od 12.000 kvadratnih metara.

Uprava je rekla da će se proširiti na istočni dio starog terminala. I to je logično. Sadašnja upravna zgrada je premala i širenje je nužno. Upravna zgrada je naljepljena na stari terminal i sa njim ima vezu hodnicima. Stoga bi stari VIP terminal, stari restoran Faust Vrančić, stari business salon i prodavaonica na 1. katu, kao i prostorije sigurnosne kontrole, te garderoba za djelatnike mogli postati uredi i konferencijski prostor MZL Zagreb. Čak bi i prostor domaćih odlazaka, te domaćih dolazaka, kao i čekaonica prije sigurnosne kontrole mogla biti uredski prostor.

Kao krajnja opcija MZL Zagreb bi ovaj veliki prostor mogla iznajmiti nekoj kompaniji ili instituciji. Prostor je istinski velik, on ima urede, on ima velike hale. Tamo bi mogao biti neki fakultet, neka državna institucija, neka velika kompanija, neki centar. Ili bi se mogao pregraditi u više prostora za više manjih institucija i kompanija. Ispred terminala prolazi autobusna linija ZET-a broj 290 koja prometuje svakih 25 minuta od 4:20 do 0:15 sati i vozi prema Zagreb Kvaternikovom trgu i prema Velikoj Gorici. Dakle i ovo je više nego dostatno da postoji komunikacije bilo koje institucije koja bi se uselila u stari termina.

Od zatvaranja starog terminala 2017. godina na njemu se održalo par press konferencija (npr. prezentacija Embraera), jedan veliki projekt dočeka, neke izložbe i događaji, ne više od 5-6 događaja u 6 godina. Preloše. Znači, čak i da se terminal iznajmi i da izgubi zrakoplovnu funkciju isto bi bilo bolje nego da ovako propada.

70 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Napraviti shopping centar u postojsčoj staron zgradi

U VG je prije godinu dana otvoren shopping centar Stop shop otprilike veličine stare zgrade ZLZ.

Aerodrom Sofija je odlicno resio problem starog “Terminal 1” i novog savremenog prelepog “Terminal 2”. Stari terminal je na istocnom kraju poletno sletne staze napravljen jos u eri Todora Zivkova. Novi terminal je radjen na zapanom delu poletno sletne staze i uradjen je prelepo. Terminal 1 je dat u zakup Wizzaru i sa njega se vrsi kompletana dnevna operacija Wizarovih aviona. Baza Wizzara u Sofiji je velika. Terminal 2 pruza usluge svim ostalim.kompanijama i njihovim putnicima. Na 30m od glavnog ulaza u Terminal 2 je metro stanica tako da su usluge putnicima idealne. Besplatan aitobus na svaka 30 minuta vozi putnike od Terminala 1 i Terminala 2.

Staviti ga u funkciju i ponuditi nove letove…

”Na stajanci ispred terminalne zgrade može se parkirati 7 aviona”

——————————————————————————————————————

Mislim da ih stane više. Što nema 14 parking pozicija ispred starog terminala? 7 je definitivno premalo….

Nema dovoljno LCC operatera za LC terminal. Treba dati subvencije za dolazak Wizz. Tek po dolasku Wizz u ZAG otvoriti taj LC terminal. Time bi Croatia Airlines i legacy imali novi terminal za sebe a LCC kompanije zasebno u LC terminalu.

Eurowings mora biti sa LH grupom a FlyDubai ima busines class, oni ostaju u novom terminalu. Wizz treba da Ryanu bude balans u LC terminalu.

Pa zasto bi to radili? Tj zasto bi otvarali LC terminal? Kakvo je stanje sa kapacitetom na glavnom terminalu? Samo bi duplirali troskove, odrzavanja i koriscenja, kao i osoblja.

Ovo vidim da se desi kada glavni terminal postane mali za operacije, i onda prebace LC saobracaj na stari terminal.

Ovako su troskovi manji, i sav saobracaj je na jednom mestu.

Valjda su imali racunicu kada pravili sasvim nov terminal, a ne prosirili stari. A mislim da nisu previse zabrinuti za komfor putnika, da imaju dva poluprazna terminala. Umesto jedan koji radi sa punim kapacitetom. Novac je glavni pokretac.

Znači to je nova teorija?
ZAG je samo nebo granica, ali zli koncesionar svojevoljno usporava rast istog?

Ne može Zagreb imati puno više putnika nego što sad ima. U Hrvatskoj je jak primorski turizam, a to Zagreb nije, jednostavno nije prioritetni aerodrom u državi. U usporedbi s ostalim gradovima u Europi slične veličine i pozicije, Zagreb je u svojim limitima.
Npr. Vilnius, Riga, Tallin, Kišinjev, Skopje, Koln su glavni aerodromi u svojim regijama, a tu su s putnicima kao i Zagreb.

To je tačno da bi time sada povećali troškove za održavanje, za plate… Ali za koju godinu će terminal propasti toliko da će za obnovu dati mnogo više nego što bi bili ovi troškovi sada.

Autor je stalno tvrdio kako je danas potpuno normalno da putnik leti na dve odvojene karte i kako se to radi masovno, primera radi SJJ-ZAG sa OU, pa zatim ZAG-DUS sa EW.
Kako Autor misli da ti putnici odrade transfer ako OU slece na novi terminal, a EW polece sa starog?

I to je puno previse komplikovano za minijaturni aerodrom poput Zagreba. Dva odvojena terminala na aerodromu od svega 3,6 miliona putnika su nepotrebna.

To cete se nacekati.

Da, samo sto 2022. godina nije bila skroz bez Covida. Koliko ce Zagreb ove godine imati vise nego 2019. godine? Nekih 10% u najboljem slucaju.

Naravno, svesni ste i sami da ce sledece godine rast biti bitno manji od 10% jer je i baza visa.

Uzmimo da ce Zagreb ove godine imati 3,6 miliona putnika i da ce od naredne godine imati rast od 5% godisnje.

To znaci:
2024.: 3,78 miliona
2025.: 3,97 miliona
2026.: 4,17 miliona
2027.: 4,37 miliona
2028.: 4,59 miliona
2029.: 4,82 miliona
2030.: 5,06 miliona

Dakle umerenim rastom kakav se ocekuje za naredne godine Zagreb do 5 miliona dolazi tek 2030. godine.

Preoptimisticni ste sa rastom od 5% za MZLZ. Promet u Hrvatskoj seli na obalu i MZLZ ce stagnirati.

Idalje je previse komplikovano i sa 5 miliona putnika, a to Zagreb nece dostici jos barem 5 godina.

Ne, nece. U najboljem slucaju 2028. godine, realnije 2029. ili 2030. godine.

Pretvoriti ga u disco club

Što je MZL? Kakve veze ima Manizales Lanubia Airport sa Zagrebom?

Zašto samo ne pišete Zagreb? Nepotrebno zbunjivanje čitalaca, isto kao što ste se Vi zbunili kada smo pisali ANT za Aerodrom Nikola Tesla…

А Туђман Фрањо? Зар то није званични назив аеродрома у Загребу?

Možete li pojasniti kako je moguće da ne postoji stručna/politička volja za ova jednostavnim rješenjem (LCC na stsri terminal)?
Kome nije u interesu rast broja putnika?

Ovo sa LCCom bi bila samo opcija kad bi broj putnika toliko narastao. Ali vjerojatno je u konačnici jeftinije proširiti novu zgradu jer dupliranje cijelog sustava (prtljagu ste potpuno zaboravili) je sigurno skuplje od građevinskih radova, a znamo da koncesionaru građevinski radovi najviše odgovaraju.
No, svi znamo da si koncesionar neće dozvoliti da dođe do takvog povećanja putnika da bi to bilo potrebno.

Radna snaga i procesi se dupliraju. Umesto da operisete jednu aerodromsku zgradu, vi operisete dve.

Radna snaga i procesi se ne dupliraju. Potrebno je samo ljude racionalno rasporediti i poboljšati produktivnost rada.

Razlika je u tome što trebate checkin, radnike na sortiranju prtljage, radnike na beltu, security, radnike na utovaru prtljage u avion, catering, itd itd… i sve to imate duplirano na novom i starom terminalu. A to je samo prtljaga..
Ovih 80mil za proširenje zgrade je koncesionaru core građevinski business i čisti profit (izvlačenje para iz koncesije), a dupliranje operacija i radnika na dvije zgrade čisti gubitak.

Ne može ih “dio” biti na starom aerodromu, pa neće teta sa checkin šaltera trčati između terminala kad je veća gužva na drugom, neće ni radnik na prtljazi biti malo tu malo tamo. Neče ni security potrčati u drugu zgradu kad nasluti da je tamo problem. Niti će čistačica za iste pare čistiti 2 terminala umjesto jednog.
Morate ih istovremeno imati na jednom i drugom terminalu, to košta i ne pada koncesionaru na pamet sve troškove duplicirati. A radnici su samo dio priče.

Radnika na prtljazi treba toliko iscrpiti da ako treba i crkne na radnom mjestu (kad nije učio). Prvo utovar kolica u jednom terminalu pa utovar sa kolica u avion , a onda da trči ili da se vozi autobusom u drugi terminal da bi opet utovarao kolica pa opet istovarao na dolascima . Po mogučnosti da sve torbe budu iznad 23 kg. U autobusu bi mogao na brzinu da pojede sendvič da ne bi gubio vrijeme za pauzu

Ako je koncesionar u gubitku, a ovakav promet se odrađuje sa 50% ljudi manje nego 2019. Godine , onda nema sto raditi vise u Zagrebu!

Koji radnici za utovar??? Pa na zračnoj luci danas fali sedamdesetak radnika kojih nema, jer bi oni željeli da im ljudi rade 12sati u smjenama za nekih 800€. Zna se dogoditi da budu 3 radnika na jednom avionu?????
O kakvome mi ulaganju pričamo?

Nažalost da, Zl Zagreb je nekada bila za poželjeti i morali ste imati opasnu vezu da bi došli na bilo koje radne mjesto, a danas evo nitko ne želi tu raditi pa mislim da je sve jasno. Ja radim na Tuđmanu i mogu slobodno reći da smo postali firma bez vodstva i ikakve vizije za nekakvim napretkom ali to očito nekome paše.

LCC ne treba nikakve radnike za catering, a za check-in ih treba minimum minimuma. Čistačice mogu čistiti stari terminal u vrijeme kada na novom nije “špica” a to je uglavnom uvijek. Utovar i istovar prtljage, apsolutno irelevantno radi li se 500 metara ili kilometar istočno ili zapadno. Policija nakon Sengena, puno manje potrebna ali njih tako i tako ne plaća aerodrom nego država. Jedino s čime se slažem da je potrebno je veći broj ljudi na security ju ali i to bi se dalo riješiti modernom tehnologijom. “Čisti gubitak” na starom terminalu bi mogao postati “čisti dobitak” uz naknade od novootvorenih dućana i restorana i povećanog broja putnika. Hvala.

Još i da je samo “Schengen” terminal, nebi trebala ni kontrola putovnica.

Što se tiče pregleda putnika za stari terminal bi trebalo između 60-80 djelatnika, Max 100 djelatnika da mogu sami sebe pokriti za godišnje, bolovanja itd., ali je problem što dok se osposobi jedan djelatnik za rad treba cca 10-12mjeseci,jer to nije samo evo ti ispit i riješi ga i možeš raditi. Puno je tu stvari koje se treba riješiti s djelatnicima iz svih dijelova aerodroma da bi se mogao otvoriti stari terminal. A ovaj novi terminal čim jača kiša krene padati, treći kat je pod vodom.

Svaka cast, i ja se slazem za LCC.

Bas steta da se taj jako dobar prostor ne koristi. Idealno bi bilo, u tome se slazem, da to bude LCC terminal i carter.

Apsolutno. Tome sam se nadao i to očekivao od prvog dana, ali…..

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!