Aerodrom Priština je poboljšala instrumentalni sustav slijetanja sa CATII na CATIIIb. Novi sustav će ozbiljno poboljšati operacije za smanjene vidljivosti, poglavito tijekom zime, te smanjiti broj otkazivanja i kašnjenja letova.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Priština
Који CAT има Бг?
CATIIIb.
Da
Jel ima nesto sto ne prepisete sa drugog portala?
Čeko se red za info. ima dosta objava ovih dana … 😉😉😉
U SJJ osto jedan Wizz air avion za letove,uskoro zimski red letenja sa novim rezanjem…
Mirza živi za trenutak da Wizz zatvori bazu u Sarajevu. Ako se to desi, život mu više neće imati smisla.
Nije tako i TZL ima obustava gdje živim ali manje…
SJJ kao glevni grad sve uzima sebi, ubi male aerodrome koji slabo rade…
Pa logično je da SJJ uzima sebi sve što može, zar ne?
To apsolutno nije istina, inače bi SJJ godinama razvaljivao da uzima samo sebi, a ne bio bio i ispod Podgorice i Tivta svih ovih godina (dosad). Razvoj avijacije je u nadležnosti i entiteta i kantona, aerodromi i gradovi u kojima se aerodromi nalaze se ne pitaju puno.
Ne bih baš rekao da se aerodromi i gradovi ne pitaju.
No, no… što vam ovo treba? Čemu takav komentar?
No, moj komentar nije uvrjedljiv i nemam nakanu da bilo koga vrijeđam, pa tako ni Mirzu. Jednostavno vidim da se uzrujao zbog toga što Wizz reže, pa sam, eto, prokomentirao.
Malo poštovanja nije na odmet, ja nikog nisam imenovao kao VI mene .
Svako može pista šta hoće,ali imaju neka pravila za to .
Ja sam prije par mjeseci pisao da ce u zimskom redu letenja ostat jedan avion,ali niko mi nije vjerovao.
Ok, neću Vas više imenovati. Nisam trebao. Moje isprike.
Da, poštovanja treba biti.
Vaš komentar je uvrijedljiv.
Da, reže se u Sarajevu. I više nego u drugim bazama.
Majko mila, vi ste stvaro ali ono neistina. Mi infotrmacije dobivamo iz mnogo izvora. Glavni izvori su nam aerodromi. Priština je svakako jedan od aerodroma sa kojim imamo odličnu komunikaciju i od koje dobivamo informacije. Informacije se objavljaju sukladno politici portala. Znači, manje važne vijesti idu vikendom kada je čitanost manja.
Neke informacije drugi objave prije, neke mi objavimo prije. Masa je članaka koji su sa istim temamam i podacima objavljeni na drugim portalima nakon nas. Masa! Daleko više je takvih članaka nego onih u kojima mi informacije objavimo kasnije od njih. I što onda?
Rista iskreno: ne znam zašto uopće odgovaraš na ovakve provokacije? Njihov isključivi cilj je da reagiraš pa onda ide klasična zamjena teza. Ignoriraj, a kada krenu vrijeđati, a krenu uvijek ako ne odgovoriš u roku od sat-dva, pobriši i baniraj IP adresu bez puno milosti. Pa znamo obojica s koje strane vjetar puše…
Ma u pravu si. I te kako si u pravu.
Kod vas je uvijek teška južina🤣
???
Hoćete nam pojasniti sto je Cat 3b?
Vertikalna vidljivost ispod 50 FT, horizontalna vidljivost minimalno 50 metara.
Jap
Na koliko može sletiti Airbus od CTNa u ZAG?
Cat 3B
Na prilazu aerodromu imate dva sustava antena kolima se avion usmjerava prilikom sletanja. Po horizontalnoj osi piste antene se zovu localizer, a po liniji spustanja, najcesce 3 stepena izuzev ako nemaju strmiji pristup se zove glideslope. Localizer je red antena koji vidite na nekih 200 metara pre ruba piste, dok glideslope je jedan stub sa tri antene koji se nalazi u zoni gde avion dotice pistu.
Na to trebate dodati i rasvetu za nocno sletanje i sletanje pri smanjenoj vidljivosti, radare i opremu za detekciju aviona prilikom taksiranja i sl.
Preciznost sistema, ukljucujuci i redovno kalibrisanje, tip rasvete odredjuju kategoriju aerodroma pri kojoj avion moze da slece u uslovima smanjene vidljivosti.
Na osnovu toga dodeljiju se kategorije, I, II ili III, i kategorija III ima pod-kategorije IIIA-IIIC. Razlika izmedju IIIA i IIIC je u horizontalnoj vidljivosti (Runway Visual Range- RVR) i vertikalnoj visini pri kojoj kapetan mora doneti odluku o sletanju (Decision Hight – DH). CATIIIC omogucava sletanje bez visine odluke ili vidljivosti piste. Okolina aeroroma ima uticaj koji sistem prilaza se moze instalirati, NPR Sarajevo nema uslove za instaliranje CAT III u trenutnoj konfiguraciji zbog blizine zgrada na prilazu.
Kategoriaj IIIB omogicava sletanje pri horizontalnoj vidljivosti ne kracoj od 150 fita (50 metara), visina odluke je na 50 fita, a to je visina pri kojoj prelazite rub piste.
Mimo aerodroma, posada i avion moraju biti certifikovani za sletanje u odredjenim uslovima.
Ovo je zdodan clanak za procitati
https://tc.canada.ca/sites/default/files/migrated/tp1490e.pdf
Hvala puno za pojašnjenje i link
a320 slijece na RVR 75 metara, bez visine odluke (no decision height). dakle ctn a320 u zagrebu ide na vidljivost od 75 metara RVR-a, sa nebitnom vertikalnom visinom, može biti 0. to sto sam spomenuo je cat 3b.
U pravu ste, prilikom korekcije izostavio sam “ili nize” (ili jednostavno nemate DH). Kao sto rekoh na pragu ste na 50 fita.
Koji jos aerodromi u regiji imaju CATIIIb, osim Beograda i Pristine?
Ljubljana i Zagreb
Zagreb ima CATIII, ali ne znam koji.
Jel to ima veze sa avionima, ili samo aerodrom? Mora li kompanija imati dozvolu za Cat 3? Jel Cat 3 precizniji od GPSa? Jel to znaci da vise nema ILSa u Prištini?
Nisam ja u tome baš stručan, to nikako nije moj fah.
Mora i avion biti opremljen i posada obučena. Recimo ATR ili DASH ne mogu sletjeti po CAT IIIb proceduri
Dash ne može????? Odakle vam to. ATR ne može, ali Dash može.
pa zato sto Sash ima Cat3a, ATR je imao Cat 2
Da tako je.
Pročitao kod Vas u komentarima kad je bila riječ o Tuzli
Nešto se krivo pročitali.
Snimak OU Q400 sa HUD-om prilikom sletanja u Zagreb
https://www.youtube.com/watch?v=Yv90kPhT3Z8
Hvala!!!
CAT III je mnogo precizniji od GPS-a. GPS se moze raditi za prilaz u kombinaciji sa radio visimerom, ali nije ni blizu precizan kao CAT III.
Hvala.
Ima IIIb koliko znam već od 2004.
I ja mislim da je tako. Znam da je to uveo Matković kada je bio kaos na Zagrebu sa otkazivanjima letova te zime.
Jel znate da se od 30.10.2022 gasi kategorizacija CAT III (A, B ili C) u EU. Ostat ce samo CAT III sa tri razlicita minimuma.
Hvala na info.