Republic Airways je otkazao 31 Embraer E175. Kompanija trenutno operira 165 E175 i 56 E170. Kompanija leti za sva tri USB3, American Eagle, Delta Connection i United Express. Republic je drugi najveći prijevoznik ovog aviona, a najveći je SkyWest koji ima 190 ovih aviona.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Republic
Šteta za Embraer. Odličan avion
Da, odličan avion.
Da budemo realni, taj avion postaje nerentabilan.
Činjenica je da se još uvijek prilično naručuje. Poglavito u SAD-u.
U pitanju je sindikatski scope clause Alene. U Americi i Kanadi pilot u istoj grupaciji, tipa AA mainline i AA regional ili za Air Canada i njen express feeder ne smeju da uzimaju jedni drugima posao. Tako da ispod 78 sedista(i takodje do ogranicene MTOW aviona) sve spada pod regional flying dok preko toga ide mainline.
Zato i lete na sve strane mnogo E175 i CRJ700 po S. Americi. Da se mendzment pita, oni bi dali regional pilotima da lete i A320 (naravno za manje plate) ali su se tu pilotski sindikati slozili da se stite inače ce svi izgubiti.
Inace jedan od razloga zasto se E175-E2 slabo prodaje je bas zbog ovog “scope clause”. U pitanju je veca MTOW E2 vs E1.. Steta jer bi to bio dobar avion za regional i za putnike, ali tako je kako je za sada.
Ma znam. Pisali smo o tome više puta. Ali upravo zato se taj avion prodaje, zar ne? I da, nonsens je da na nekoj regionalnoj liniji imaju 15 polazaka sa E175 kad bi mogli imati 7 sa A319 i to imati daleko isplativije, a pokriti sve konekcija i imati više nego dovoljno frekvencija. No, to su američki sindikati.
Tako se čuvaju. Inace be menadzment voleo da kad bi mogao, za LCC uslove rade i beneficija, piloti let A380…ipak je u pitanju profesija a ne pijaca.
Jasno.
Ma da. Tko ga to još naručuje?
E175 ima backlog od 103 primjerka.
Meni bi osobno, u nekim idelanim uvjetima, a koji bi podrazumijevali jednu sasvim drugačiju upravu OU-a no što je ova; sposobnu, profesionalnu, organiziranu, stručnu, posvećenu, fokusiranu, predanu, promišljenu i pronicljivu, vođenu stručnom i autoritativnom osobom, na čelu jedne profitabilne, razvijene i tržišnim uvjetima prilagođene zrakoplovne tvrtke (kakva OU nikada, niti izdaleka, nije bila), novi zrakoplovi Embraer E175LR (ERJ 170-200 LR), pokretani sa po dva General Electric CF34-8E, 2-vratilna, visokooptočna, turboventilatorska, motora (promjer ventilatora: 46,2 in / 1.173,5 mm; BPR: 5,0:1; arhitektura motora: 1F–10HPC〧2HPT–4LPT, OPR: 28,5:1), potiska od 55,20 kN / 5.629 kgf / 12.409 lbf do 64,54 kN / 6.581 kgf / 14.509 lbf, sa 78 sjedala u jednoklasnoj kabinskoj konfiguraciji, bili idealna zamjena za naše zrakoplove De Havilland Canada DHC-8-402Q Dash 8, prije no ATR 72-600.
U stvarnom svijetu, jer govorimo o Croatia Airlines-u, politički kadroviranom, prekobrojne adminastracije, tromom, sporom, loše organiziranom, tržišno neprilagođenom, novonastalim uvjetima i okolnostima nesuobličenom sustavu, koji iz godine u godinu gomila velike gubitke, flotu od šest zrakoplova DHC-8-402Q Dash 8 ne bih niti dirao ili mijenjao (posebno ne zrakoplovima obitelji Airbus A220, i to iz više razloga). Stari 12,5 do 14,5 godina i, vjerujem, kvalitetno održavani, oni mogu još dugo letjeti …
Mario
Slazem se Mario sa Vama. Ako vec nisu uzeli E175 E2 neka barem ostave Q400 uz kupovinu A220
Upravo tako!!!!! Koliko sam puta to napisao.
nijedna kompanija nije narucila novi E175 E2, zato se ne proizvodi
Da nije istina. Avion ima ozbiljnih problema, Embraer je tu ozbiljno pogriješio.
Potpisujem.
Idealna flota za Croatiu bi bila:
6 E175
6 E195
6 A320
2 A321XLR
Nakon toga jednako rasti sa flotom A320 i E190, te dodati 3. A321XLR.
Da, to je to …
… ja bih ovom Vašem popisu možda još samo dodao dva zrakoplova Airbus A330-200 (najbolje model -243 sa Rolls-Royce Trent 772B-60, 3-vratilnim, turboventilatorskim motorima).
Jednoga bih stacionirao u Čile, da obavlja kružne letove na liniji Santiago International Airport (SCL / SCEL) – Bridgetown Grantley Adams International Airport Barbados (BGI / TBPB) – Casablanca Mohammed V International Airport (CMN / GMMN) – Munich Airport (MUC / EDDM), a drugi u Australiju, na liniju Sydney Kingsford Smith Airport (SYD / YSSY) – Chhatrapati Shivaji Maharaj International Airport (BOM / VABB) – Dubai International Airport (DXB / OMDBM) – Munich Airport (MUC / EDDM).
Do ovoga zaključka sam došao nakon dugog i temeljitog istraživanja tržišta, ali i dubokog promišljanja i sagledavanja kako ovog manifestiranog tako i onog prikrivenog potencijala nacionalne zrakoplovne tvrtke u neprestanom rastu i razvoju
… imam i nekih indicija i parametara koji možda rastvaraju prostora i za jedan Airbus A380-842 (4 x Trent 972B-84, Y757) i njega bih odmah bazirao na Munich Airport (MUC / EDDM), za charter letove Munich Airport (MUC / EDDM) – Medina Airport (IMED / OEMA) – King Abdulaziz International Airport (JED / OEJN) …
Mario
Kružne linije sa više stopova? Pa tko to još radi. I zašto? Jel to mislite na cargo aviona ili putnički?
Na putničke, na putničke, naravno!
‘Tko to još radi?’ Pa ‘nacionalna zrakoplovna tvrtka u neprestanom rastu i razvoju’ … tko? … mislim ono …
Alene … A330, A380 … OU… bio sam siguran da ćete se nasmijati mom razvojnom programu jer baš to mi je bila namjera za kraj radnoga tjedna, malo nasmijati ekipu. Nisam li danas već imao dovoljno ozbiljnih i podužih doprinosa u nekoliko tema? Pa ne bih valjda svoj, nimalo lako stečeni, ugled tako olako rasprodavao hahaha
Šala je to bila … u podlozi koje su nerijetke teme na portalu koje su pune Munich Airport (MUC / EDDM) i OU-a. Pa pogledajte samo te zračne luke u kojima su zamišljeni stopovi … Barbados, Casablanca, Bombai …
Mario
Isuse ja sam mislio da ste ozbiljni! OK, my bed
I te kako su dobro održavani.