zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

EKSKLUZIVNO-NAJAVE: Wizz Air pokreće Beograd-Rim

Wizz Air je najavio otvaranje linije Beograd-Rim FCO od 2.6.2022. Linija će se operirati tri puta tjedno, utorkom, četvrtkom i subotom. Wizz Air je već u prošlosti letio ovu liniju ali ga je sa iste istisnula Alitalia i Air Serbia koje su bile u code-share i imale dva dnevna leta.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Wizz Air

174 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Neka Wizz proba da startuje liniju za Bec! Velika dijaspora, turisticki grad, dobre veze…. NE, tu nikako da proba da probije duopol OS\ASL. Ili Salcburg ! Milano (MXP) im je velika baza + dijaspora + turizam…. Tu su ih u proslosti ASL i Alitalia “zadavili” za manje od godinu dana…

Milan – Tuzla pomjeren ponovo sad za 28.3.2022.god najavljen prvi let.

Cini mi se da easyJet povecava BEG-GVA/BSL u februaru I martu

Tacno tako i to je dobra vest.

BSL-BEG ide na 4 puta nedeljno (svaki drugi dan) i to jeste prijatno povecanje pogotovo sto imaju konkurenciju u W6 koji leti ovu liniju sa A321.

Sada bi easyJet trebao da se vrati na Milano (MXP) pa da stanje “vrati na pocetak” (reset) .

Pa nema sta ko je lud a ko zbunjen, stoje letovi u sistemu

Mene već malo počinju da nerviraju, toliko imaju nepokrivenih destinacija a oni ponovo Rim, i to ponovo kad su tu obe kompanije koje će ponovo da ih išutiraju.
Uopšte ne razvijaju destinacije. Ljubomoran sam kad vidim šta je Rajan ponudio Zagrebu za samo pola godine. Gde su Napulj, Katanja, Bolonja? Ili je Er Srbija toliko dobra kompanija da je već pokrila sve linije na koje Wizz može da leti? Ali dobro, biće zanimljivo da vidimo po tri konkurenta na Rimu i Barseloni…

JU je planirala Firencu I Valensiju pre korone. Dakle ponuda se siri u skladu sa potrebama srpskog trzista. Ove godine dobili smo Heraklion, Santorini a sledece I Rodos dok za manje od meseci dana Ankaru. JFK vozi preko cele godine. AUH smo izgubili pa ga vratili. Region je ceo pokriven posebno leti itd
Dakle iz godine u godinu postaje sve raznovrsnija ponuda.
Wizz je izodlagao boga oca u regiji dok su nove destinacije iz Beograda ostale sto znaci da prodaja ide dobro.
Dakle budite realni. Ponuda iz Beograda je vise nego solidna.

Pa ne znam kako da vam kažem, “više nego solidna ponuda” druge baze na aerodromu nije dovoljna za ambiciju Vinsija na Beogradu.
Nemaju nijednu ne-dijaspora destinaciju da su je sami razvili, došli su na već razrađena grčka ostrva i Barselonu. Manje razvijaju nove destinacije od Rajana u Zagrebu, a na tržištu su neuporedivo duže. I zašto je uopšte sporno da se traži Wizzu da bude posvećeniji tržištu?

Sada lupate. Sta su Heraklion I Santorini? Ocigledno da su krenuli u tom smeru ali za razliku od FR u ZAG oni ne dobijaju subvencije da lete prazni levo desno. Kada bude putnika za odredjene destinacije one ce biti I uvedene.

Kako da ne, kao sto EK nije dobijao od udruzenog oglasavanja ili kako god vec

Kako onda objasnjavate da je aneks ugovora sa koncesionarom u ZAG i dalje tajna?

Znaci moze se i u Hrvatskoj (EU) nesto sakriti kad se to zeli.

znači kad er srbija uloži i razvije destinaciju, onda će doći i wizz da uvede tu istu liniju, to znači ovo vaše “kad bude putnika”. alal vera

Dodao bih da JU u novembru ima odlicnu popunjenost ka BCN (oko I preko sto putnika po letu). Ocigledno da ima prostora za vise kompanije I da trziste to moze podrzati.

Upravo je Barselona primer neposvećenosti Wizza tržištu. Oni su prvi trebali da pokrenu tu liniju, baš te linije obožavaju lowcosteri (Vueling je to video). Wizz stiže treći na Barselonu i Rim, wow, svaka čast.

Wizz je druga kompanija u Beogradu posle JU tako da ocigledno znaju sta rade.

Zato sto nisu imali preferencijalan tretman i morali su da rastu u skladu sa trzistem. Drugo ostale kompanije su imale iste uslove tako da su im mogle odgovoriti.

Ne, tržište je iznad ponude Wizza u Beogradu.

„Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture raspisalo je javnu nabavku za izbor najpovoljnijeg avio-prevoznika za linije u javnom interesu. Za pokrivanje ukupnih troškova avio-prevoznika za letove od Niša i Kraljeva ka gradovima Evropske unije, Istanbulu, Tivtu i Beogradu država planira da izdvoji 2,8 milijardi dinara.

Tenderom će se birati avio-prevoznik kome će država pokriti neto troškove organizovanje linija, prihod koji „zadržava pružalac usluge, kao i razumnu dobit“, piše u specifikaciji, a prenosi Nova ekonomija.

Nabavka je podeljena u četiri partije, tako da će se prevoznici odvojeno birati za linije ka gradovima u Evropskom uniji, Istanbulu, Tivtu i Beogradu.

Za letove ka gradovima u EU država procenjuje da će platiti nadoknadu od 1,54 milijardi dinara, ka Istanbulu 791,2 miliona, ka Titvu 114,2 miliona i ka Beogradu 352,2 miliona dinara.

Prevoznik koji bude izabran kao najpovoljniji biće u obavezi da od 1. januara 2022. godine počne sa izvršavanjem obaveza, u skladu sa redom letenja koji treba da dostavi najkasnije sedam dana od datuma potpisivanja ugovora.

Nova linija od Niša ka Beogradu, koja bi trebalo da se uspostavi od sledeće godine, podrazumeva četiri povratna leta nedeljno u toku cele godine.

Dva leta trebalo bi da se obavljaju avionom koji ima najmanje 140 putničkih mesta, a druga dva avionom sa minimum 65 sedišta.

Kako država letove između Niša i Beograda planira da plati 352,2 miliona dinara, to bi značilo da će prevoznik prosečno dobiti 16.519 dinara po sedištu za svaki povratni let, bez obzira da li je karta prodata ili ne.

Ova gruba računica Nove ekonomije izuzima različite troškove letenja mlaznog vazduhoplova sa 140 sedišta i mlaznog ili turboprop vazduhoplova sa najmanje 65 putničkih mesta.

Linije ka evropskim gradovima obuhvataju letove od Niša ka Frankfurtu, Kelnu, Ljubljani, Atini, kao i liniju iz Kraljeva ka Solunu.

Ka Frankfurtu, Kelnu i Ljubljanu saobraćaće se cele godine dva puta nedeljno, i to mlaznim avionom sa minimum 140 putničkih sedišta.

Ka Atini i Solunu iz Niša i Kraljeva će biti organizovano dva povratna leta nedeljno, ali samo u periodu od juna do septembra. Ka ovim destinacijama prevoziće mlazni ili turboprop avion sa minimum 65 mesta za putnike.

Povratni letovi ka Istanbulu bi trebalo da saobraćaju i iz Niša i iz Kraljeva dva puta nedeljno tokom cele godine.

Liniju iz Niša trebalo bi da prevozi avion sa minimalnim kapacitetom od 140 sedišta, a iz Kraljeva sa najmanje 65 putničkih mesta.

Plan je da do Tivta odabrani prevoznik uspostavi linije koje bi od juna do septembra saobraćale dva puta sedmično, iz Niša avionom sa najmanje 140 mesta, a iz Kraljeva sa 65 putničkih sedišta.

Resorno ministarstvo, koje je naručilac, ima obavezu da kontroliše da li se usluge vrše u skladu sa ugovorom.„

Jok, bice pisano „ko“ za Croatia. 😂

😂

hahahahahahahahhaha

Jok nego za koga ce pisati nego za JU? Ako vec daju drzavne pare neka onda daju lokalnoj firmi.

ma naravno, ali ovo je baš bez stila. ume to vlada mnogo bolje.

Wizz pokreće i Podgorica – Rim

Zamolio bih vas da ne pricate da je neko oterao DY sa ARN-BEG posto su letovi u prodaji za sledece leto. Kao sto vam je milijon puta receno, ovo je sezonska linija

Tako je.

Sada menjate teze. Oni su vec godinama ovu liniju drzali kao sezonsku dok ste vi tvrdili suprotno I sada je ocigledno da ste u krivu

To je nebitno u ovoj diskusiji, vi ste tvrdili da su oni otkazali Beograd i da ih je Wizz sa NYO dotukao sto ocigledno nije slucaj. DY iz ARN je leteo kao sto je planirao prosle godine.

Ovo je vrlo verovatno pokusaj da se ITA izbaci sa linije.

Stoji, ali ipak je JU dugo na toj liniji, dok je ITA nova. Pre ce uspeti da oteraju ITA, nego JU.

Ne vidim zasto bi ikoga oterali. Wizz do sada nije nikoga oterao iz Beograda tako da ne vidim zasto je ovo drugacije.

Kao? Koliko ja znam njih su oterali sa vise nego suprotno.

Hamburga? 😂😂😂 JU je povukla Hamburg daleko mnogo pre nego sto je W6 pokrenuo.

Vidim sta je i sebe oterala sa Malte.

To i cekam. Sad ce 100 komentara na temu kako je W6 oterao JU sa HAM. 😂
E ali ne znam sta mu je danas, na koju nogu je ustao.
I da, nikad ne priznaje gresku. U stanju je da tera do iznemoglosti da ti se smuci samo da dokaze da je u pravu.

Nonsens. Air Serbia nije ni ranije bila uspesna na toj liniji. Niti su nameravali da se vrate. Kako moze da im smeta odluka Wizza kad nisu ni planirali. A Wizz je tek godinu i jace posle toga uspostavio tu liniju. Ono razmislite makar jednom pre nego da napisete nesto.

Mislite ili znate? 😉
HAM je naprasno prekinut I nije bilo najave da ce ponovo uspostaviti letove. Drugo HAM je daleko od tercijarne destinacija.

O kakvo nagadjanje. JU nikada vise nije pomislila HAM da vrati. Pokusali su, slali cak i CRJ Adria i nije im uspelo. Prekinuli naprsno i to je bilo to. Nigde se vise HAM nije pojavio cak ni u razmatranju.
Nije mi jasno kako samo uspete da napisete takvu teoriju.

Ma odakle vama informacija da je htela vratiti? To sto vi zelite ne znaci da je istina.

I moje.
A vidimo po svemu sta pisete da i nemate neke pouzdane izvore. Drugo ocigledno je da nemate nikakve dobre izvore u JU jer niti organizujete intervjue niti objavljujete ista ekskluzivno. Sve vase vest i analize vezane za JU su od informacija koje su javno dostupne. Svi smo videli kakve su vase veze nakon onih 6 direktora iz PUY. lol

Nije oterala DY iz ARN jer letovi nisu planirani posle avgusta kada su obustavljeni. Drugo, logicnije je da ih je JU oterala posto lete za isti aerodrom.

Pa znaci da je JU oterala DY a ne W6.

Evidentno da nisu oterani jer imaju isti red letenja za sledece leto

Pa ima veze jer dokazuje da se vracaju u istom stilu kao i 2021. godine. Letovi nikada nisu planirani posle avgusta kao sto ni AF nije planirao BEG zimi ali vi istrajavate na tome tvrdoglavo iako nemate cinjenica da potkrepite to sta govorite.

Wizz je već letio na ovoj liniji, ali je odustao posle nekog vremena. Videćemo kako će ovo ići s ovim.

ITA je takodje najavila ove letove neko tu mora odustati,ja mislim da ce upravo ITA to izbaciti iz planova…

Ne mora da znaci, ITA je uvek bila puna zbog transfera u FCO i BEG.

Da ali ITA sada ima manje aviona i destinacija prema kojima leti tako da nije toliko atraktivna za transfere…

Nebitno jer su vozili za domace destinacije a tu nemaju konkurenciju.

Nemaju konkurenciju sto se tice putnika iz Srbije, onaj ko zeli da ide u Lamezia Terme iz Beograda ce ici preko Rima sa JU/AZ.

Sto znaci da ste pogresno razumeli moj komentar i napisali odgovor koji nije relevantan. Ovde se prica o opasnosti Wizza naspram drugih kompanija koje lete izmedju BEG i FCO.

Tako su ljudi pricali i za Norwegian na ARN/OSL-BEG pa su obe linije opstale koliko su ih prvobitno planirali. I ne, ARN nije planiran bio posle avgusta sto se videlo i po sajtu BEG-a.

Zato ITA i nece leteti vise od 2-3 puta nedeljno mesto 7 kao pre korone.

Postoji mogucnost da Wizz nudi najveci broj sedista posebno ako JU ne poveca FCO na 4x.

329.000 putnika BEG u oktobru, za sada 2.7 miliona.
Top 3 kompanije JU, W6 I LH.

Iskreno mene ne interesuje mnogo koliko ce imati Hrvatska. Sada je jasno da ce BEG imati preko 3 miliona putnika u ovoj godini. Sledece godine sa JU letovima iz INI a i novim iz KVO ocekujem jos bolju godinu.
Uz sve to treba videti sta Wizz jos planira. Cak i nakon FCO letova ima jos prostora za, ako se ne varam, jos dve rotacije.

Ne vidim razlog pisanja brojki Hrvatske na vest o novoj liniji W6 za BEG a tek ne ispod komentara gde je neko napisao brojke o Beogradu.

Ako je regionalni portal zasto ste onda samo spomenuli HR a ne druga trzista? Dakle to nema veze sa time nego se nekim vasim kompleksom.

A daj… Pa Skoplje i Pristina biju Zagreb i to za medalju. A dva aerodroma na manje od 100 km!

Upravo tako! Bravo za komentar!

Q1-Q3 2021

SKP 908.031
ZAG 873.253

Vi imate podatak o broju putnika u Skoplju u 10.mesecu?

Koliko ima SKP u oktobru ako nije tajna?

Otkad to Skoplje ima manje od Zagreba?

Koliko SKP ima putnika u oktobru?

Bravo za Beograd! Imati skoro 330.000 u mesecu gde divlja korona i gde je dobar deo drzava onemogucio Srbima da putuje. Jos i broj cartera je naglo smanjen zbog kraja sezone.
Impresivno!

Meni jeste impresivno imajuci u vidu sve okolnosti koje sam napisao.

Glavna razlika je sto je ZAG to postigao sa FR-om koji ima komercijalno neiplative uslove na duge staze. BEG sa druge strane nastavlja sa organskim rastom. Na kraju krajeva, videcemo finansijsku performansu oba aerodroma pa cemo videti cije su cifre impresivnije.

Vi to poredite ZAG sa ATH, SOF, OTP, VIE, MXP…? Pa ZAG je istinski minijaturno trziste u poredjenju sa njima

Kakve veze ima FR sa BEGom I regionom na vesti o W6 I novoj liniji za FCO?

Ocigledno je da ste postali opsednuti FRom i BEGom od kada oni lete za ZAG. Da li ste svesni da Beograd i bez FR-a belezi fenomenalne rezultate i da vec dugi niz godina uzastopno raste. Dakle FR ne predstavlja bilo kakav hendikep. Drugo, malo malo pa neko otkaze ili pomeri Zagreb a cifre uopste nisu tako fascinantne cak i sa Rajanerom. Mesto sto gubite vreme bacajuci blato na Beograd, bolje se fokusirajte na tonu problema u Zagrebu. Kao sto je vec spomenuto, ajde da sacekamo fin. izvestaj ZAG-a pa da vidimo do koje mere dobro vode aerodrom. Na kraju krajeva, profit i pare su jedino merilo uspeha svakog komercijalno vodjenog aerodroma.

Poredite jer krecete od pretpostavke da su uslovi I potencijal trzista u Zagrebu I Tim mestima isti.
Zagrebu je vise u rangu neke Tirane mada I ona ju je davno prestigla

Ogadi ti i vest i komentare i na kraju portal. Razumem da neke ljude hvata klimaks i da se infaltilno ponasaju ali ovo…

Hrvatska je 2019 godine imala više nego duplo nego Beograd a ove godine ni blizu toga, tako da su brojke hrvatskih aerodroma još uvijek plačevne.

Želite reći i da su srpske brojke plaćevne jer su daleko manje od onih hrvatskih?

Pročitajte još jednom moj komentar pa probajte ponovo a onda pogledajte pad prometa u Hrvatskoj i u Srbiji, sve ostalo će vam se samo kazti.

Znači hrvatske brojke su ove godine pa su i srpske jer daleko manje. Ok, razumijem.

*su plaćevne

Drago mi je sto razumete, to je prvi korak, bez toga se ne moze.

Drago mi je sto ne implementirate duple standarde, pa ne tvrdire da su hrvatske brojke plaćevne, a srpske nisu.

I meni je drago jer je vama drago

Gospodin želi reći da su hrvatske brojke loše, a pošto su brojevi putnika u Srbiji manji od onih u Hrvatskoj, srpske brojke su još lošije.

No još uvijek su manje što znači da je ostvaren lošiji rezultat. Naravno da su države sa slabijim zrakoplovstvom doživile manji pad jer je manje ljudi putovalo u običnim vremenima. Više manje sve EU zemlje imaju pad od oko 60%, ako ne i gori.

Pa i Hrvatska je u istocnoj Evropi pa se ZAG nije nesto proslavio.

Hrvatska nikad nije bila u Istočnoj Europi. Po niti jednoj definiciji Hrvatska nije u Istočnoj Europi.

To vas ljudi isti mogu pitati?

Ja govorim o oktobru a vi po starom o zamjeni teza!

I još jedna potvrda da FR ništa dobro Zagrebu donjeo nije a to je, razlika između Beograda i Zagreba 2019 u oktobru je bila 1,77 puta, ove godine 1,8 puta, plus k tome svemu Srbija ove godine imala zabrane u oktobru, razlika bi bila još veća. Toliko o FR i razvoju aerodroma Zagreb.

Ma gde znacaja broj putnika. ZAG je imao 180.000 putnika, to je tragicno

Wow veca od Splita van sezone ili SKP gde Wizz ozbiljno reze? Svaka cast onda. U tom slucaju ZAG kida.

Sa 15 novih linija se ta razlika trebala smanjiti a ne povećati pa makar i mizerno ali je povećana. Croatia i jeste stagnirala zato što joj FR preuzuima putnike.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!