autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: FlyBosnia
U BiH je bio ogroman pokušaj pokretanja nacionalne kompanije u posljednjih 30 godina. Prvo je operirala Air Bosna (1994-2003), pa B&H Airlines (2005-2015), pa Bosnia Wand Airlines (2015) i na kraju FlyBosnia (2019-2020). Uz to u BiH su operirale legacy, regionalne i charter kompanije: Air Commerce (1991-1997, pod kraj samo cargo), Air Srpska (1999-2003), Bosnia Airlines (2004-2005), Arnoro Airlines (2004-2005), Sky Bosnia (2011-2012), te cargo kompanija Bio Air (1997-2002). 2008. je najavljeno osnivanje Sky Srpske, no isto se nije ostvarilo. U Tuzli operira minijaturna cargo-kompanija Icar Air koja sa jednim Let 410 Turboletom leti cargo letove iz Sarajeva.
Najnoviji pokušaj FlyBosnie je izgledao jako dobro. Iza kompanije je stajala velika saudijska kompanija Al Shiddi Group. Prve linije su izgledale bajkovito, a najave nisu bile loše. Kompanija je u floti imala dva aviona, a planirala je flotu povećati na osam aviona. No, već te 2019. kompanija je radila niz gluposti, zakazivala i otkazivala linije, pa potom vrlo brzo opet zakazivala linije, pa ih još jednom otkazivala. Potom je ekspresno odustajala od linija nakon samo par dana operiranja, poglavito za zapad. Na tjednoj bazi je mijenjala dane operiranja, otkazivala letove. Tijekom Covida-19 kompanija je najavljivala obnovu operacija, izbacivala velike iako i krajnje neracionalne planove, da bi na kraju odustala od najavljenih letova 2022. i izgubila AOC krajem godine, te proglasila stečaj (bankrot) 2023.
Da BiH ima kompaniju, a ima i te kako rezona da je ima, prvenstveno bi trebala pokriti linije koje se ne lete, a koje imaju velikih potencijala, tj. nikako ne ulaziti u konkurenciju sa jačim prijevoznicima. Te linije su iz Sarajeva u I. fazi:
- Paris 3 puta tjedno (poslovnjaci, konekcije)
- Amsterdam 3 puta tjedno (poslovnjaci, konekcije) – jako teško danas dobiti slotove
- Minhen 4 puta tjedno
- Rim 2 puta tjedno
- Atena 2 puta tjedno
Iz Tuzle to su linije koje bi se trebalo pokrenuti u I. fazi:
- Istanbul 5 puta tjedno (muslimani, konekcije, poslovnjaci, turisti)
- Zurich 3 puta tjedno (dijaspora, poslovnjaci, konekcije)
- Amsterdam 3 puta tjedno (konekcije, poslovnjaci)
- Paris 3 puta tjedno (konekcije, poslovnjaci)
- Oslo 2 puta tjedno (dijaspora)
Iz Mostara u I. fazi:
- Frankfurt 2 puta tjedno (dijaspora, konekcije, poslovnjaci)
- Minhen 2 puta tjedno (dijaspora, konekcije, poslovnjaci)
- Varšava 2 puta tjedno (vjerski turizam, konekcije)
- Dublin 2 puta tjedno (vjerski turizam, dijaspora, konekcije)
- Madrid 2 puta tjedno (vjerski turizam, konekcije)
- Rim 2 puta tjedno (vjerski, turizam, konekcije, poslovnjaci)
- Istanbul 2 puta tjedno (dijaspora, poslovnjaci, konekcije)
Iz Banja Luke u I. fazi:
- Zurich 3 puta tjedno (dijaspora, poslovnjaci, konekcije)
- Paris 3 puta tjedno (konekcije, poslovnjaci, dijaspora)
- Amsterdam 3 puta tjedno (konekcije, poslovnjaci)
Ovo znači u I. fazi dva aviona sa 54 tjedna leta.
U II. fazi iz Sarajevo se treba letjeti za Barcelonu 2 puta tjedno (turisti), London 2 puta tjedno (turisti, poslovnjaci, konekcije) i Helsinki 2 puta tjedno (dijaspora, poslovnjaci, konekcije). Iz Tuzle za London 2 puta tjedno (poslovnjaci, turisti, konekcije). Iz Mostara za Milano (vjerski turizam) i Copenhagen (dijaspora, poslovnjaci, konekcije). Iz Banja Luke za Frankfurt 3 puta tjedno (konekcije, dijaspora, poslovnjaci), Moskvu 2 leta tjedno (dijaspora, poslovnjaci, konekcije) i London (turisti, poslovnjaci, konekcije). To je 19 tjednih letova i 3. avion u floti.
Konačno u III. fazi treba pokrenuti letove iz Sarajeva za:
- Milano 3 puta tjedno (turisti, poslovnjaci)
- Genevu 2 puta tjedno (dijaspora, poslovnjaci)
- Bruxelles 2 puta tjedno (politika, poslovnjaci)
- Dusseldorf 2 puta tjedno (dijaspora, poslovnjaci)
- Prag 2 puta tjedno (turisti)
- Bukurešt 2 puta tjedno (poslovnjaci)
- Madid 2 puta tjedno (konekcije, poslovnjaci, turisti)
- Moskvu 3 puta tjedno (poslovnjaci, konekcije)
- Cairo 2 puta tjedno (tutisti, muslimani, konekcije)
Iz Tuzle u III. fazi:
- Helsinki 2 puta tjedno (dijaspora)
- Bruxelles 2 puta tjedno (politika, poslovnjaci)
Iz Mostara u III. fazi:
- Berlin 2 puta tjedno (dijaspora, poslovnjaci, politika, vjerski turizam)
- Catania 2 put tjedno (vjerski turizam, turizam)
- Napulj 2 puta tjedno (vjerski turizam)
- Barcelona 2 puta tjedno (vjerski turizam, turizam)
- Stockholm 2 puta tjedno (dijaspora)
Iz Banja Luke u III. fazi:
- Istanbul 2 puta tjedno (dijaspora, poslovnjaci, konekcije)
- Oslo 2 puta tjedno (dijaspora)
To znači u 3. fazi 38 letova ili još 2 dodatna aviona. Ovdje treba poraditi i na charterima iz sva četiri aerodroma posebno za Tursku, Grčku i Egipat koji bi osigurali 50 tjednih letova i popunjenost petog aviona. Uz to iz Sarajeva je moguće otvoriti još pokoju liniju za Bliski Istok poput Dammana, Teherana i Ammana.
Nakon III. faze treba udariti prema konkurenciji kao što su linije iz Sarajeva za Zurich, Copenhagen i Atalyu. Za ovu kompaniju idealan avion bi bio A319 ili Embraer E195.
Ja bih volio banjaluka friedrishafen
Super
Alene, sve potpisujem, sem da Tuzla ima muslimanske veze sa Turskom. Sarajevo pa cak i okolna mjesta oko Banja Luke donekle da, ali Tuzla je sve samo ne muslimanska. To je kao da kazete da je Rijeka katolicka. Tuzla je grad sa najvise ateista u BiH i jednostavno nemaju taj muslimanski identitet, koji npr, Sarajevo ima(Bas kao sto je katolicki identitet dosta jaci u Zadru i donekle Splitu nego u Rijeci i Istri)
Pobogu, Tuzla i gravitirajuća joj okolica i te kako ima veze sa Istanbulom.
Tuzlaci su uvijek bili ateisti. Svašta se ovde može pročitati.
Je, siguran sam da je 100% tuzlaka ateista.
Tuzlanska nacija
?
Za Amsterdam bi trebalo uvesti letove.Zašto ići u Begiju na avion za Banja Luku
Za Amsterdam je doslovce nemoguce dobit slotove
Roterdam je dobro pozicioniran i solidna alternativa,jedino što on nije pogodan za interkonekcije
Da, istina. Iako i tamo više nema puno slotova jer je niz kompanija tamo prebacio letove sa AMS.
Alene, svaka vam čast na nalizi. Besplatno dajete poslovne savjete. Samo još da ima neko pametan da ovo prepiše i da na tome radi
Kamo sreće.
ICAR Air leti u zadnje virjeme uglavnom sa SAAB 340 registracije HATAD kao regular charter za DHL
Od kad oni imaju Saab?
Icar air i Lipican Aer su letjeli kargo za Sarajevo sa L-410, već duže vrijeme i LIP i RAC lete LjLj-LQSA i LIPY-LQSA sa Saab-ovima 340. RAC je par puta ove zime divergirao u Tuzlu i iako sam očekivao L-410 pojavljivao se sa SF34
Hvala na info.
Letovi za Copenhagen i Stockholm iz Sarajeva sa konkurentnim cenama bi bili popunjeni zbog velike bosanske dijaspore u Švedskoj i Danskoj, bez obzira na konkurenciju.
Slično bi i Štutgart mogao proći
Jasno.
Dodao bih i GOT.
Po tekstu izgleda da SJJ neće gledati LCC 🙂
A BiH ne treba da ima state FL jer to bi stanje bilo slično kao u ŽFBiH
ŠtO Je FL?
Što je ŽFBIH?
Zašto mislite da SJJ neće gledati LCC?
ŽFBIH su Železnice Federacije BiH
OK
ŽFBiH su Željeznice Federacije Bosne i Hercegovine
ŽFBIH – Željeznice FBiH veliki gubitaš
FL greška, mislio sam flag carrier. ŽFBiH su željeznice Federacije u državnom vlasništvu, raspad sistema. Uostalom kao i sve što je u državnom vlasništvu.
Vi pišete o eventualnom bosanskom avio prevozniku, pomislih kako od LCC na SJJ nema ništa 🙂 mada, do sada je priča oko LCC trebala biti gotova, sezona samo što nije počela.
LCC ne mora početi letjeti sa početkom ljetne sezone. Eto u Zagrebu su prve letove imali u VI. mjesecu, a bazu od IX. mjeseca.
FL je Kneževina Lihtenštajn
U principu dobar plan, ali se ne slazem za nekoliko stvari:
1. A319, a mozda i E195 su vec previse veliki, barem za startup ove hipoteticke kompanije. Veliki deo destinacija su vrlo blizu, samim time bi po meni trebalo da se flota sastoji od ATR76, E75, E90 za pocetak. Ova druga dva jos i ima jefitno na trzistu jer od bankrota FlyBe i AZA gomila njih sedi parkirano. Imaju cak i servisne centre za oba tipa aviona vrlo blizu -BEG, OTP za ATR, a NAP, FCO, FLR, VRN, mozda i TGD za E Jets.
2. Mislim da bi u pocetku bilo najpametnije fokusirati se samo na 2 aerodroma, i leteti W rotacije. Npr. po Vasem predlogu ruta – SJJ-AMS-TZL-AMS-SJJ. Time bi ustedeli na avionima, i mogli bi da se “generalno baziraju” u SJJ, kao najvecem aerodromu. Mozda kasnije dodati i treci, al sumnjam. Trziste nema tolikog prostora. Morali bi da uskoce primarno tamo gde neki LCC posrne – SJJ definitvno, OMO zbog religijskog turizma, i sad ne znam da li pre BNX ili TZL. Prvi je genralno bogat grad po nasim standardima, dok bi u drugom imali benefit bliskoistocnjacke potraznje za letovima.
3. Morali bi po meni da ciljaju dijaspora rute. Nema njima prezivljavanja bez ZRH, i Nemacke. Tu bi leteli konkuretno nekim kompanijama, ali morali bi malo da stisnu zube, i ucine sebe kompetitivnim, makar letetli vise kao LCC.
4. Ako neka visa sila insistira na letovima ka SA i slicnim drzavama, onda moraju da se stisnu zubi – uzme se A319/20, letovi za SA, i nameste se dobri transferi za Evropu i siri region -tj. naprave se neki “mini” talasi. Zvuci ludo, al moraju od negde da pocnu. Makar izvukli po 3-4-5 putnika i poslali ih dalje, i to je nesto, jer se radi o lojalnim putnicima. Mogli bi pravo niche trziste da ubodu.
5. Podrazumevam sposbni managment, i umesanost investitora/vlade. Neki komercijalni partner nebi naskodio. U nekom hipotetickom svetu, subvencijama za novu kompaniju bi mogli da privuku LH kao komercijalnog partnera, obecanjem i planom da ovako mogu da malo prodru u SA i Bliski Istok trziste, na kom LH ne ide bas dobro.
ATR i Embraer. Dva tipa aviona na floti od 3-4 aviona? To bi bilo jako neinteligentno i stvaralo bi enorman gubitak. Flybe nije imao Embraere ni ATR-ove.
BiH je puno premala da se ne pokriju svi aerodromi, poglavito što imaju potencijala.
Ovo tržište ne može imati feeding linije. Jednostavno nema putnika za time. Niti ima više potrebe. Toliko su pokrivene linije u regiji da od toga nema ništa.
LH sa takvom kompanijom sigurno ne bi surađivala. Ni nakon 10 godina operacija.
Pa sad nije idealno al nisam siguran da bi drugacije preziveli. ATR je po ekonomici upotrebe bez rivala u svojoj kategoriji ali je slab na dometu, komforu i putnickoj preferenci. E Jets su isto vrlo dobri po ekonomici, i imaju domet koji bi kompaniji bio potreban. ATR-ov break-even od pola popunjenosti bi ih spasao u pocetku, i barem drzao na nuli ako ne i profitu, nesto sto ne bi mogli sa E75 na regionalnim destinacijama. S druge strane sa ATR-om ne mogu van Balkana, pa im i E75 treba. Svakako, poenta je da im treba neki avion opsega kapaciteta oko 60-80 putnika, i nesto jace (E90/5), s time sto mislim da bi u pocetku A319 bio prevelik, osim ako ga ne salju na Bliski Istok.
Flybe je itekako leteo i sa Embraerima, konretno sa E75, i sa ATR-om, sto mozete jednostavnom pretragom na google-u da proverite. Ova reinkarnacija nije ako na to mislite, al ona nije nesto relevantna. Pritom naglasio sam “ova druga dva” misleci prvobitno na E75 i
E90.
“BiH je puno premala da se ne pokriju svi aerodromi, poglavito što imaju potencijala.”
Zanmiljiva izjava. Ja bih zakljucio suprotno – BiH je premala da bi odrzala 4 aerodroma, jasno je da se medjusobno kaninbalizuju, i upravo zato kompanije ne uspevaju da potpuno iskoriste taj potencijal jer su putnici rastrkani na 4 aerodroma. To je u sustini kao sto malo pa malo LJU i ZAG razmenjuju putnike i letove, ili kao kad bi pored BEG postojao aerodrom u Novom Sadu i Vrscu.
Tacno, nema feedinga trenutno, al eto nije bilo ni u BEG pre 15 godina pa evo gde smo sad, bilo ga malo i u TGD u jeku MGX, pa sad nista, bilo ga i vise u ZAG pre 15 godina pa sad manje. Ako smo jedno naucili u protekle 2-4 godine, to je da i u nasem kraju sveta vaze ista pravila kao i u ostatku sveta – potraznja se moze napraviti, samo se treba potruditi. Kako to da je jedan od glavnih izvora transfera na BEG-JFK bio TLV??? Ko bi to mogao da predvidi pre koju godinu, pored onolikih direktnih letova iz TLV?? Pritom BiH ima veliku prednost u ovoj prici – bliska povezanost sa drugim drzavama iste vere, i Bliskim istokom. Pored otvaranja SA svetu, ovo bi stvarno mogao biti niche koji bi neki aerodrom kao SJJ mogao da uhvati.
Da mislim na flybe 2.0. Onaj prije je imao Embraere ali jako kratko pa su ih prizmljili.
Ja smatram da nijedna aviokompanija kao ni do sada neće uspjeti, dok se ne uključi i sama država u taj projekat.
A država je bila uspješna u dvije prethodne bankrotirale kompanije?
Drzava bila ukljucena u FlyBosniu?
Nije ali je bila uključena u Air Bosnu i u B&H Airlines. Obje kompanije su bankrotirale.
Istina, ali to su druga vremena bila
Nikakva druga vremena danas nisu. I danas da netko pokrene državnu kompaniju u BiH i opet bi bilo mita, korupcije, nepotizma, nesposobnosti, diletantizma…. koji bi vrlo brzo požderali državni novac i uništili kompaniju.
A gdje je Banja Luka – Beograd 12 puta sedmično?
Tako nešto sigurno ne bi trebala raditi BiH kompanija sa A319 ili E195. Napisao sam da nema logike da kompanija ulazi na tržište gdje bi bila konkurencija.
BNX-BEG nema šanse 12pw. Banja Luka je primarno gasto i leisure, zanemarljivo ostalo. Za to su dovoljni LCC i sezonski čarteri ili legacy i to je to.
Letjeti 2 puta tjedno nema nikakvog smisla. Ili trebaju imati normalne frekvencije za konekcije ili ukinuti liniju.
Slazem se..
Naprotiv, i te kako bi išlo 12 pe BNX BEG. Samo što Air Serbia nema sluha
Nažalost
Da li bi bilo pametno da kompanija sa 5-6 aviona leti iz 4 grada ili bi bilo boljw fokusirati se na Sarajevo i u njemu praviti neki mini-hub?Mislim da bi u ovoj varijanti nastao operacijski haos i za vece i uigranije igrace a tek za novu komoaniju…
BiH nema potencijala za kompaniju koja bi operirala samo Sarajevo. Sarajevo bi moglo akumulirati putnika za tek 2 aviona. Jedina šansa za kompaniju i BiH je da ima 5-6 aviona i da opslužuje sve aerodrome u BiH sa linijama koje ne lete drugi prijevoznici. A takvih je sve manje i manje.
Ja mogu da odgovorim na ovo pitanje kao korisnik. Iz Banjaluke sam i Sarajevo mi nikada nije bila opcija na putovanjima iz razloga udaljenosti, cijena, konekcija. Zagreb može da bude opcija,možda Tuzla, ali čim se u priču uključi grupni let porodicom na kraju se vjerovatno je odlučimo voziti autom 1500km. Jednostavno ako nemam let u blizini odlučujemo se ići autom.
Da to ima smisla. I tako rezonira većina putnika.
FlyBosnia je pocela i zavrsila sa brukom… najjace stvari u vezi njih su ona iskanja za novcanu pomoc od drzave (sa kojom nikakve veze nemaju jer su 100% privatna firma) i od MAS za ukidanje taksi (isti razlog kao prethodni)… smatrali su da ako imaju BiH zastavu na repu i registraciju koja pocinje sa E7- da zasluzuju status “drzavni” hahahahahahaha ljudi koji su ovo sve vodili su dijelom dohakali i B&H Airlinesu (neki direktno, neki indirektno), sto zbog nacinja vodjenja – sto zbog mentaliteta… Nema nista dok drzava nesto ne uradi sama i dok se ne stave kompetentni ljudi. Znam ko su bili post holderi i mnogi su bili nekompetentni i neskolovani…
Da me neko ne shvati pogresno, nije imperativ da nova, sljedeca, bude drzavna – AKO je ikada i bude. Trade Air je savrsen primjer pametnog poslovanja na nasem trzistu, na sta se mnogi mogu ugledati, to je barem moj osvrt na tu organizaciju. Mogli su i ljudi iz FlyBosnia-e, medjutim evidentno nisu znali pogledati oko sebe ni u kojem smislu… neka odu u zaborav, nisu ni zasluzili ni radili za bolje.
Nažalost u pravu ste.
Pa Bulgaria Air je privatna kompanija pa ima status flag carrier-a. Verujem da ima i mnogih drugih primera. Tako da su mozda mogli i oni da dobiju taj status, verujem da je svima u interesu da BiH ima svog prevoznika.
A Trade Air, pa pitanje je kakav je put imala kompanija i da li ima veze sa drzavom ili nekima iz vlasti, dobija PSO, i lepo napreduje. To je bar lako, ako te drzava subvencionise.
Privatna kompanija je i Aegean pa je flag carrier. I niz drugih.
Ne razumem sta je dobro delovalo kod FlyBosnie? To sto su leteli za Luton? Za Luton za koji lete iskljucivo LCC?
Naravno da ne. U vrijeme kada su oni započinjali letove nisu imali liniju za Luton. Nju su uveli tek u zimi 2019/2020.
Kako su je uveli, bolje da nisu! Pa ljudi su im se smejali na trip reportovima! Imali su jednocifren LF! A pazite njihov moto tada – da voze putnike iz Lutona i konektuju ih na letove za Bliski Istok… Majko mila!
Da, to je bila jedna od većih gluposti.
50 летова недељно, 140 по лету, 7000 путника, годишње 350.000.
Колико БиХ има становника?
Imat će Banja Luka ove godine bitno prekom 400.000 putnika.
Bilo bi super kada bi pokrenuli samo linije iz Sarajeva u prvoj fazi iako ste i tu stavili Atenu i Rim koji po meni sigurno ne bi “gorili” od punika.
Linije Bukurešt – Sarajevo ili Madrid – Sarajevo spadaju u domenu science fictiona.
Bukurešt i Madrid su bili science fiction za Sarajevo prije tri-četiti godine. Ali sada kada je Sarajevo došlo na 1,5 milijuna putnika bome više nisu.
AirTycoon Mod BiH. Udariti na konkurenciju Mod litar meke na prazan stomak.
???
Alene osnujte vi ovako jednu kompaniju
I pokrenite ove letove kad vec znate kako treba a ne kao oni iz Saudijske Arabije samo BI 🙂
Radim na tome.
Odlicne vijesti Alene. Nadam se da radite na ozbiljnijem projektu od flybosnie koja je bila propast upravo zbog kadrova i samim time vodjenem kompanije. Bicu slobodan pitati vas da li radite na tome neobavezno ili ste profesionalno angazovani?
Ne radim na projektu FlyBosnie.
Da li ce vasa kompanija letjeti
Iz
SJJ
TZL
BNX
OMO ili??
Iz SJJ hoće, iz ostalih neće u I. i II. fazi.
znaci ipak pocinje da leti ZamaAir. Neka je sa srecom.
Daleko je to još od letenja. I neća se zvati ZamaAir.
ZamaAir je pravo dobar naziv za kompaniju.
Uvezalo bi sve vase biznise. A mislim da vi taktizirate sa pocetkom rada kompanije i sve cete nas iznenaditi jednim velikim EXKLUZIVNO clankom vrlo skoro – moja pretpostavka sa pocetkom ljetnje sezone letenja.
S obzirom na kolicinu znaja koje posjedujem, to ce biti vrlo uspjesna kompanija.
Neće biti ovog ljeta ništa.
Prvo SJJ pa TZL pa BNX pa OMO ako cete po redu
A zašto se mora ići po redu?
A u kojoj fazi ce letit sa BWK i prema kojim destinacijama
O tome ni u ludilu ne želim govoriti.
Pa kazete da je Sarajevo u prvoj fazi,
Pa moze li se znati onda u koj fazi je BWk?
Prva,druga treca?
Nećemo o tome govoriti.
Pa i muslimani su valjda putnici. Turisti, poslovnjaci, vjerski turizam itd?
Da, naravno da jesu.
Razlog za liniju Tuzla-Istanbul.. muslimani???
Da. Masa je razloga muslimanski orjentiranih putnika. Od hodočašća u Meku preko IST, do povezanosti sa muslimanskom Turskom, nacionalnog backupa, zajedničke povijesti i veza.
Znači vjerski turizam? Da li je razlog konje Catania-Mostar katolici ili vjerski turizam.
Vjerski turizam.
Znači razlog je vjerski turizam a ne muslimani!
Ne. Kao što sam napisao muslimanske veze sa Turskoj su daleko više od vjerskog turizma. Nabrojio sam vam koje su to.