autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Brussels Airlines
Brussels Airlines planira pokrenuti letove za Zagreb od nedjelje 28.3. i to frekvencijom od 5 letova tjedno, ponedjeljkom, srijedom, četvrtkom, petkom i nedjeljom. Svi letovi su sa Airbusom A319. Kompanija će letjeti BRU 13:20 – 15:10 ZAG 15:50 – 17:45 BRU. Kako Croatia Airlines u code-share leti dva puta dnevno svakim radnim danom i nedjeljom popodne kompanije će zajedno imati 16 tjednih letova. Nonsens je da kompanije na 16 tjednih letova, koji čak četiri dana u tjednu imaju tri dnevna leta, ni jedan jedini let nemaju subotom. Jasno je da su ovi letovi u prvom redu namijenjeni diplomatima i djelatnicima u institucijama Europske Unije i Hrvatskoj misiji u NATO-u, no ipak bi subotom trebao biti bar jedan dnevni let. Istim će kompanije polijetati iz Bruxellesa u 09:45, 13:20 i 20:25, a iz Zagreba u 06:20, 15:50 i 17:55.
Brussels pokreće i letove za Dubrovnik od 1.5. frekvencijom od dva leta tjedno, utorkom sa Airbusom A320 i subotom sa A319. Letovi operiraju utorkom BRU 12:05 – 14:15 DBV 15:05 – 17:25 BRU, a subotom BRU 17:40 – 19:50 DBV 20:50 – 23:10 BRU.
Istog dana, 1.5. kompanija kreće i sa letovima za Split, koji će se operirati cijele sezone samo jednom tjedno, subotom sa A319. Kompanija će operirati letove BRU 12:10 – 14:10 SPU 14:55 – 17:05 BRU.
Ukupan broj letova od 1.5. između Bruxellesa i Hrvatske u code-share Brusselsa i Croatie je 19 tjednih letova. Ove godine Brussels neće imati letova ni za jednu drugu destinaciju u regiji.
Kako se dijeli zarada od CODESHARE?
Ako AS ima potpisan sporazum sa KLM ili sa BA čemu bi te kompanije letjele? Imaju neku zaradu, prodaju svoje letove, a one ne rizikuju let?
Ovo je vrlo optimističan red letenja. Tek treba vidjeti hoće li se ostvariti. No, stvarno je čudno da Brussels ne vidi interes za bar 3 tjedna leta prema Beogradu
Nismo u EU, nisu potrebni ovde (mada i kod nas gomila apartcika malo-malo pa ide tamo kod mame pod suknju ili da isprosi jos koji grant).
Pa ja ne bih rekao da je to previše optimističan red letenja. Mislim da je on racionalan i realan.
Slažem se sa Aleksandrom da je jedan od razloga što Srbija nije u EU, ni za Zagreb Brussels nije letio prije ulaska u EU. Ni ipak, Beograd ima vrlo malo legacy carriera u usporedbi sa Zagrebom, pa za njega ne lete velike kompanije poput KLM, British, Iberia i Brussels koji lete za Zagreb.
Dakle, KLM ima kodser sa JU. Transavia je letela do prosle godine a od aprila je najavila 6 letova nedeljno. Dovoljno.
Sto se tice Belgije i Brisela, JU leti i dalje a i Wizz je leteo do CRL.
Prema Londonu leti JU ali i Wizz.
Sto se tice Madrida, tu je leteo JU do prosle godine i ocekuje se da nastavi ove.
Za razliku od raje iz susjedstva, Srbija ima zanemarljivu dijasporu prema Juznoj Americi, a nema cak ni one koji su posle Drugog svetskog rata morali da emigriraju i budu spaseni zbog svoje povijesti. A Madrid se upravo najvise koristi za transfer prema Juznoj Americi.
Dalje, bolna istina ali „velike kompanije poput KLM, British, Iberia i Brussels“ verovatno i lete prema Zagrebu jer Zagreb nema ni LCC a ni lokalna kompanija im ne predstavlja bilo kakvu konkurenciju.
Dovoljno je reci da je Wizz planirao 3 A321 u Beogradu, koji bi nudio svakog dana veci broj sedista nego OU iz Zagreba.
Dobro, Air Serbia leti za Bruxelles. I nešto sitno Wizz Air. Obije kompanije značajno manje nego Croatia Airlines za Bruxelles. Pa svejedno Brussels leti za Zagreb. So what’s your point?
Kako to mislite da Zagreb nema lokalnu kompaniju? Croatia leti i za London Heathrow (kao i British), leti za Amsterdam (kao i KLM), leti i za Bruxelles (kao i Brussels), jedino ne leti za Madrid. Pa svejedno lete za Zagreb, i KLM i Brussels, i British.
Da ne spominjemo koliko KLM, Brussels, Iberia, Croatia, British, Transavia i ostali lete za ostale hrvatske destinacije. Govorimo o više desetaka letova tjedno. Pa svejedno ovi veliki igrači lete na više destinacija u Hrvatskoj. So what’s your point?
I šta to znači što ti svi veliki igrači lete u Zagreb a ne lete u Beograd? Koja je vaša poenta?
Pa ta stvar je bitno dublja i ima nekoliko segmenata analize. Uskoro će kolumna o tome. Zagrebu izuzetno nedostaju LCC, Beogradu najveći legacy carrieri.
Beograd ima code share sa KLM-om kao i sa Air France-om koji se vraca u martu u Beograd.
Evo uporedimo destinacije koje ste nabrojali
Amsterdam
ZAG – Croatia i KLM
BEG – Air Serbia i Transavia
London
ZAG – Croatia, British
BEG – Air Serbia, Wizz
Madrid
ZAG – Iberia
BEG – Air Serbia
Brisel
ZAG – Brussels, Croatia
BEG – Air Serbia, Wizz (CRL najavljeno bilo za ovu godinu)
Uzevsi u obzir da Croatia cesto leti sa Q400 za BRU ili AMS dok kod Air Serbije ili Transavie to nikad nije slucaj ne bi se moglo reci da mnogo vise sedista ima iz Zagreba ka ovim destinacijama nego li iz Beograda.
Takodje, Air Serbia kao i Transavia imaju KL code share tako da odsustvo KLM-a nije uopste primetno u Beogradu.
British bi bio nice to have ali potpuno je nepotreban jer em srpskim drzavljanima treba viza cak i za transfer na britanskim aerodromima (sem ako lete za SAD i Kanadu) em tesko da svojim konekcijama British ima da ponudi nesto sto ne moze Lufthansa, Air France, KLM (preko code share sa JU), Austrian, Swiss, AlItalia, LOT, Aeroflot, Aegean, Flydubai, Qatar…
Kako su 18 tjednih letova za BRU sa A319, više od 4 tjedna sa A319?
Ovde se prevashodno govori o AMS. Zato je i navedena Transavia
Kako su 3 dnevna leta sa 737-700/A319 više od 2 dnevna sa 737-800/A320?
Croatia u 2019 Amsterdam nije letjela ni jednom sa Dash 8-400. Po ljeti u 2019. ni za Bruxelles u načelu nije letio Dash 8-400 nego CRJ1000. To se dešava sada u Covidu. Ne razumijem ovu usporedbu letova Air Serbie sa KLM-om, Iberiom, Britishem… naime, rečeno je da za Beograd ne lete velike europske kompanije, nitko nije rekao da za te gradove ne leti Air Serbia.