Ryanair je zabranio letove osobama koje su uspjele naplatiti novac nazad za neostvarene letove preko kreditnih kartica. Neki od tih putnika su kupili nove karte preko Ryanaira, platili hotele, rent’a’car i sada sve to ne mogu ostvariti jer im je Ryanair samo dva dana prije puta poslao obavijest o zabrani letova. Putnici će istim izgubiti velik novac.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair
Meni nije jasno kako su kreditne kartice (AmEx u ovom slucaju) mogle da skudaju pare sa racuna Ryanair-a?
BTW, Letove koje sam imao kod njih (4 ukupno) su mi refundirali – pare vratili na Visa racun – jer letovi su bili otkazani.
Nije problem u otkazanim letovima, nego u letovima koji nisu bili otkazani, ali putnici nisu mogli putovati radi ograničenja.
OK – situacija je jasno definisana. Ipak ostaje pitanje: kako je AmEx “skidao” pare sa racuna Ryanair-a i prebacivao ih na racune kupaca karata? Pretpostavljam da u Ryanair-a NISU autorizovali takve “transakcije” :))
No, to stvarno ne znam.
U pitanju je procedura koje se zove “chargeback” i “na zapadu” je vrlo uobicajena.
Bez autorizacije?
Ha???
hvala na info.
Ako se radi o letovima, koji su bili otkazani radi korone, onda bi Ryanair morao putnicima vratiti novac, ako u odredjeno vreme nisu uspeli iskoristiti vaučer. Tako je bilo kod mene sa HV i SN. A iz teksta nije jasno, zašto letovi nisu bili neostvareni.
Nije rečeno da letovi nisu ostvareni, nego da putnici na njima bili nisu.
RyanAir je izjavio i regulator potrdio da su letovi za koje su trazeni povracaji preko kreditnih kartica izvrseni – tj, putnici su mogli da lete ali su odlucili da nece (najcesce jer su trebali da urade PCR test ili da imaju neku vrstu karantina kada izvrse let ili letove).
Kreditne Kartice su potom izvrsile povracaj novca sa racuna prodavaca i RyanAir-a.
Radi se o broju manjem od 850 putnika i vecinom su naplaceni preko American Express, pri cemu su svi letovi bili
non-refundable
i kao takvi placeni i na uslove su se putnici saglasili.
RyanAIr je i njima, kao i ostalim putnicima, ponudio izbor izmedju vaucera i koriscenja usluga/leta nekog kasnijeg datuma. To RyanAir nije morao ali je zeleo da im izadje u susret.
RyanAir ih sada vidi kao
putnike sa dugom
i ne mogu da nastave sa koriscenjem usluga dok ne izmire svoja dugovanja. Istovremeno, nadlezni organi UK su prosle nedelje odbacili tuzbu putnika RyanAira i British Airways koji nisu mogli da putuju usled UK
zatvaranja
a koji im nisu refundirani, tako da sada postoji mogucnost RyanAir i da tuzi putnike za novonastala dugovanja…
Da, upravo tako.
Hvala na objasnjenju! Iz ovako kratke vesti covek ne moze shvatiti sta se ustvari desilo i mogao bi kao Alan F. samo da prokomentarise “Tipicaj Ryan”. Ali posle detaljnijeg upoznavanja sa faktima, deluje mi to sto Ryan radi kao skroz ispravno. Ako kupis kartu koja nije flexi, sam si odgovoran za to da li se menjaju uslovi koje zemlje postavljaju (PCR, karantin) – pa ako se let realizuje a ne zelis da letis, prosto treba da izgubis novac…
Pa nije baš tako. U Covidu-19 situacija istinski nije bila normalna, nije ni još uvijek. Konačno i sam Ryanair je objavio da su promjene letova moguće i besplatne.
Nije točno da su odlučili da neće putovati nego nisu smjeli zakonom putovati. U Britaniji je bilo zakonom zabranjeno putovati u inozemstvo tokom lockdowna i putnici koji su imali karte za letove koje Ryanair nije otkazao su tražili preko American Expressa povrat novaca na osnovu tog zakona, i dobili su usprkos tome što je Ryanair odradio let. I sad im nije zabranjeno putovati Ryanairom nego ih Ryanair ne pušta da putuju dok ne nadoknade to što je American Express potražio od Ryanaira.
Pa da.
Tipično Ryan…
O da…
Ovde pise da su 10 komentara a dostupna su samo 4.
Bilo neko brisanje?
da
Pa procitajte opet i sve cete shvatiti
U EU je normalno da se refundiraju troškovi nekorištene usluge, ukoliko je to sukladno zakonu.
Dakle, gdje je ovdje bio problem. Je li u EU dozvoljeno ucjenjivanje?
Ovde je reč o tome da su putnici ostvarili refundaciju preko banke, odnosno preko Vise ili Mastercarda (to je moguće u određenom vremenskom roku nakon dostavljanja dokaza da plaćena roba nije isporučena, odnosno usluga nije izvršena). E sad, da li Rajan ima pravo da uradi ovo, nisam siguran. Da je pošteno nije, ali Rajan svakako nije poznat po poštenju…
Apsolutno.
Nešto je tu povezano. Navodno je Ryanair dobio sudski spor oko tih naknada i ima neko pravo neisplata. Temeljem toga sada traži novac nazad. I ucjenjuje putnike.
Jel dozvoljeno usjenjivanje? Pa kada ste Ryanair…
Mislim da da.
Malo je tekst medovršen, nije objašnjeno koji su to “greh” ovi putnici načinili.
Pa piše. Znači tražili su novac nazad za kupljene karte koje nisu ostvarili. Kako to nisu mogli dobiti preko kompanije tražili su preko kartične kuće. I dobili. Sada Ryanair traži taj novac nazad.
Ne piše tako u vijesti, pročitajte još jednom. Hvala lijepa!
A bome piše.
Ne piše, pročitajte opet.
Majko mila. Piše.
Ovo ne shvatam!
Što ne razumijete?