Ryanair zatvara bazu u Bordeauxu u XI. mjesecu ove godine. U bazi je imao tri Boeinga 737. Baza se zatvara radi visokih troškova, te zato što nije prihvatila prijedlog Ryanaira o troškovima. Tako tipično za Ryanaira. Koliko smo to puta vidjeli diljem Europe? Kompanija je ponudila svojih 90 zaposlenika posao u drugim bazama.
Ryanair zatvara 40 linija iz Bordeauxa, sa 138 tjednih polazaka. To je 24,8% letova Bordeauxa. Na aerodromu ostaju easyJet sa 172 leta, Volotea sa 66 letova i Air France sa 62 leta, kao i niz manjih kompanija.
analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Ryanair
Kako to inace ide? Hoce li se vratiti u BOD ikada? Sta pokazuje praksa?
Sam bog to može znati. Eto baza u Copenhagenu se vratila, ali nakon prilično godina.
eto potencijalnog clanka u vezi te teme. obrisite ovo kad procitate slobodno
Pa je tema, istina.
Kako to veliki troškovi, a ovamo O’Learyju bonus od 100 miliona evra u 2023? Otkud tolike pare? Što su vaćarili aerodrome? Nek idu, trebalo bi i ostali da im naplaćuju pa da vidimo kako će se ponašati. Francuska je njima veliki trn u oku.
Hoće li biti letova Banjaluka – Berlin
Neće.
Kako tako Alene 🙂 Biće ako ih neko otvori 😀
Ali ih u dogledno vrijeme nitko otvoriti neće. Nema ništa u najavi.
Uh, kako se s Ryanom mora biti oprezan. Da je CTN etablirana tvrtka s dobrom upravom lakše bi se nosilo s ovakvim igračima, barem donekle…
Da, ali Croatia nije nikako odgovorila na Ryanaira, pa nije čudo da se u samo 3 godine povećao za duplo.
Off topic. Johan Lundgren ceo easyJeta odlazi, a na njegovo mjesto dolazi Kenton pocetkom iduce godine, koji vec sjedi u upravi. Isto tako easyJet ponovno otvara bazu u Londonu Southend u 3. mjesecu 2025.
Odakle vam sad to, da Johan odlazi???
Ovo je nauk za Zagreb sta moze da im se desi ako ne budu igrali po Ryanovim pravilima.
I za Zadar, i za Dubrovnik, i Podgoricu, Niš, Banja Luku, Pulu, Rijeku, Split, Sarajevo, kao i sve ostale zračne luke gdje leti Ryanair.
Ništa drugačiji nije ni Wizz Air u Beogradu, Skopju… oni zatvaraju i više od Ryanaira. Oni su prošle godine zatvorili 1/4 svojih baza među kojima Sarajevo i Tuzlu.
Kako nije drugaciji W6 u BEG kad za njih nije pravljen poseban cenovnik kao sto jeste pravljen za FR u ZAG?
W6 u BEG koristi redovan cenovnik koji vazi za sve avio kompanije koji imaju taj broj putnika dok je FR u ZAG odmah dobio smesnih 5 eur takse a da niti jednog putnika nisu prevezli.
Ne zaboravite da W6 nije zatvarao svoje baze zbog povecanja cene u SJJ i TZL vec zbog niske traznje.
Takodje, svi znamo da kad im je BEG povecao cene svojevremeno oni su povukli samo jedan avion koji su brze bolje vratili kad su videli da im ucena ne ide. Kod Ryanaira se u slucaju BOD-a kao sto je bilo i u FRA povlaci celokupna baza i to samo zbog povecanja cene bez naznake skorijeg povratka.
Dale, razlika je nebo i zemlja.
Štagot govorite. Wizz Air nema ništa više cijene u Beogradu nego Ryanair u Zagrebu. To sam vam u članku i dokazao.
Nije rađen poseban cjenik za Ryanair nego se radilo o poticajnim mjerama na koje se sa novim linijama mogao javiti bilo tko, i Croatia, i Wizz Air, i easyJet, i Eurowings, i Aer Lingus, i SAS i bilo tko drugi. Pod identičnim uvjetima.
Wizz Air je isto tako kada je tek otvorio bazu u Beogradu imao smješno niske cijene, niže i od Jat-a. Zbog toga je tadašnji direktor bio i sudski gonjen.
Jeste sigurni za SJJ i TZL? A što sa izjavama da je to radi takse od 1,50 EUR?
Lupate za Wizz Air. Oni zatvaraju daleko najviše baza. U prošloj godini su zatvorili 1/4 svojih baza. Pobogu! I tamo su potpuno zatvorili baze i neće se vratiti.
Hajde sad lepo pazljivo procitajte ovaj pasus
“W6 u BEG koristi redovan cenovnik koji vazi za sve avio kompanije koji imaju taj broj putnika dok je FR u ZAG odmah dobio smesnih 5 eur takse a da niti jednog putnika nisu prevezli”
Dakle, W6 je posebne cene u BEG zaradio a FR ih je dobio na lepe oci samo da bi dosli. U vasem clanku je ova cinjenica vise puta ignorisana.
Direktor aerodroma je bio sudski gonjen jer je davao W6 odredjene povlastice tipa koriscenje mosta besplatno a zbog toga sigurno W6 nije imao nize cene.
Normalno je da je W6 imao nize cene od Jata kako bi se probili na trzistu, uostalom oni i jesu LCC, ali to danas vise nije slucaj i sa komercijalnim cenama oni su uvodili sve vise aviona u bazu. Poslednji koji je povucen je povucen zbog problema sa motorima a ne zbog cena.
A sad vi pažljivo pročitajte ovu rečenicu:
“Wizz Air je isto tako kada je tek otvorio bazu u Beogradu imao smješno niske cijene, niže i od Jat-a. Zbog toga je tadašnji direktor bio i sudski gonjen.”
Da, Wizz Air je imao ekstremno niske cijene, bitno niže od JU.
Ako je to normalno za Wizz Air u Beogradu, zašto nije za Ryanair u Zagrebu.
Da skratimo priču, Ryanair je iskoristio poput koji je MZL Zagreb ponudila SVIM PRIJEVOZNICIMA. To je normalna praksa na ogromnom broju aerodroma diljem Europe, poglavito je bila u Covidu-19, kada je Ryanair krenuo letjeti za Zagreb.
Kme kme. 0.1% rasta kapaciteta u Srbiji ove godine. Čini se da je netko ljubomoran što se u Hrvatskoj investiranja manje u zrakoplovstvo, ali se dobija više.