autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Airbus
Airbus je krenuo letjeti cargo letove na tržištu sa Beluga ST. Avion je relativno mlad za cargo i ima malo naleta. Kompanija planira cijelu flotu od 5 ovih aviona koristiti za cargo letove trećih kompanija u idućih 15-tak godina, dok će za svoje potrebe koristiti 6 novoproizvedenih Beluga XL.
I ovdje Airbus nije previše konkurentan i to iz slijedećih razloga:
- oni su proizvođač aviona i nisu cargo kompanija, nemaju mnogo toga što cargo kompanija mora imati, nemaju ustaljene operacije, nemaju operativne procedure, nemaju ljudstvo koje može kvalitetno odraditi cargo poslove, nemaju kvalitetnu prodaju
- avioni im nisu 100% u pogonu, nego lete povremeno, iskoristivost je slaba, profit bitno manji ili ga nema
- avion je specifičnog oblika, troši više od drugih cargo aviona, poglavito ovih najsuvremenijih (777XF i A350F koje kompanija masovno uvode u flote)
- kapacitet mu nije kao kod klasičnih cargo aviona što smanjuje isplativost letenja, već je tek 47 tona (747-8F ima 134 tone, 747-400 ima 113 tona, čak i A330-200F ima 65 tona)
Ovaj avion je namijenjen za volumenom veće terete koji nisu pretjerano teški. Beluga ima 1500 m3, B747-8F 859 m3, a B747-400F tek 754 m3, dok A330-200F ima 467 m3. Posebno je važno što Beluga ima daleko veću visinu nego drugi avioni pa samim time ima i mogućnosti prijevoza tereta koje ostali nabrojani avioni nemaju.
U svakom slučaju Beluga će biti konkurenta Antonovu An-124 kojih trenutno leti 20 za 3 cargo kompanije (Volga Dnepr iz Rusije, Antonov iz Ukrajine i Maximus Air Cargo iz UAE). Avion ima nosivost od 120 tona carga i 1091 m3 prostora. Ovdje je Beluga bolja po kubicima, ali bitno slabija po nosivosti. Konkurencija je i An-225 Mriya kojeg operira samo jedan prijevoznik (Antonov, Ukrajina) i koji ima samo jedan jedini ovaj avion. Mriya ima nosivost od čak 253 tone, daleko najviše među svim avionima i 1300 m3 cargo prostora. I ovdje je Beluga bitno bolja po kubicima, ali daleko iza po nosivosti.
Na ovom tržištu će se Beluga i te kako profilirati, samo ostaje pitanje koliko je takvog tržišta i je li ga dovoljno, poglavito za pet aviona.
Pa ako vam je “muka” nemojte čitati… A niti trolati…
Onli su konkurencija Super Guppy-u i A225. Avion je dizajniran da prenose teret velikog volumena i male tezine, npr modula za rakete iako Falcon staje u Galaxy. Kao sto rekoste, usporedba sa standardnim kargo avionima nije ispravna izuzev par aviona koji operisu na svetu kao sto su 225 i Dreamlifter
Da tako je.
Po mojem mišljenju uspoređujete potpuno krive avione i tržište. Oni nisu konkurencija standardnom kontejneriziranom cargo tržištu, tako da su usporedbe sa 777XF i A350F potpuno besmislene.
Ali na tržištu vangabaritnih tereta su i više nego konkurentni, a to su vrlo lukritivini i unikatni ugovori. Potpuno druga priča.
Pa pobogu Max, to i piše u tekstu. Da Beluga nije konkurencija 777XF i A350F, nego samo i isključivo avionima koji služe za lakše terete i veće gabarite. Upravo to govori tekst.
Beluga izgleda vrhunski,prelep avion
Malo čudan, ali dobro izgleda.