ITA je tek treća kompanija u Italiji po broju putnika. Najveći udio ima Ryanair sa 31% udjela, a drugi je easyJet. Lufthansa ima jasan cilj preskočiti easyJet u vrlo skoroj budućnosti, te u daljoj budućnosti pokušati biti broj 1 u Italiji.ITA u floti ima 72 aviona, a naručila ih je 64. Neki stariji avioni će izaći iz flote po dolasku novih aviona, npr. kompanija planira izbaciti sve Airbuse A330-200, njih 8, no kompanija će svakako imati preko 120 aviona u floti.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Ryanair
sta vi predvidjadet, da li ce taj proejkt lufthanse biti uspjesan? da li ce ITA konacno biti uspjesna i prestixna kompanija?
Ja nisam previše optimističan. Mislim da će Lufthansa slomiti zube na ITA-i.
Zašto ITA ne leti za Hrvatsku ?
ITA leto za Split i ni za jedan drugi aerodrom u regiji.
Pitanje je bilo za Hrvatsku.
I tako sam odgovorio. Leti za Split.
I niti za jedan drugi grad u Hrvatskoj ili u regiji.
U sustini jer nemaju potraznje – niti domace a ni previse transferne. Split ide samo u najvecem vrhu sezone samo za high yield transfere, od DBV su odustali jos prosle godine zbog slabe potraznje uporedo sa LCC. Zagreb sada nema potraznje (za legacy kompaniju barem) i mozda ga otvore kroz 2-3 godine, a mozda i Zadar u nekoj daljoj buducnosti.
Stoji, u pravu ste.
CEO kompanije nedavno tokom intervjua izjavio da im kasne avioni, i da zato otvaraju manje ruta nego planirano. Verovatno zato odlazu Beograd ovako malo po malo
Zasto bas Beograd?
Jer Beograd opsluzuju preko codeshare-a sa JU.
Da
Pa ne samo Beograd, ali on je nama ovde relevantan jer je regionalni portal i jer su letovi najavljivani i pomerani, i Vi ste o tome pisali.
Kako se secam, destinacije na “short-list” za otvaranje su BEG, VRN, VLC, AGP, SKG, LIS/OPO, NRT, BOM, originalno i SVO
I Dubrovnik i Zagreb. Zato i kažem.
Zato sto je AZ jedina u regionu celogodisnje letela za BEG.
Nije, letjela je i za Zagreb, kažu čitatelji i za Sarajevo.
Za Zagreb se letilo iz Milana cijele godine sve do 2009. kad je kriza pogodila Italiju. Letjeli su Alitalia Express a letio je i AirA!ps za Alitaliju.
Da
Ni jedno ni drugo nije tacno ja mislim.
Sarajevo nije nikada letelo, a za ZAG sam 99% siguran isto nije.
Alitalia je letela za SKP i TGD sa E75, i za TIV sezonski
Letjela je Alitali iz Milana za Zagreb dva puta dnevno
Jel je treca za medjunarodni, nacionalni ili ukupan saobracaj?
Ukupan
Lufthansa će preskočiti easyJet samo ako udari na Milano. Ryanair preskočiti neće nikada.
Slazem se
Sigurno to i ciljaju, pored onolikih letova na MXP, i toga sto je MXP sada baza za Lufthansa Cargo i LH Technik
Sam bog može znati.