Aerodrom Sarajevo će 18.7. dobiti izuzeće od javnih nabavki. Ovo će staviti Aerodrom Sarajevo u daleko bolji položaj na tržištu jer više neće morati provoditi superkomplicirane i dugotrajne javne nabave, a neće imati ni problem sa silnim žalbama. Upravo radi formalne žalbe aerodrom ozbiljno kasni sa proširenjem stajanke za još 4 parkirne pozicije. Da nije bilo žalbe aerodrom je mogao imao stajanku do ljeta, što mu je i te kako bilo potrebno. Ovako će je imati tek do kraja godine. Istim će Aerodrom Sarajevo postati daleko konkurentniji i biti će u poziciji kao i koncesionar.
Identične molbe su podnijeli i aerodromi Banja Luka i Mostar, a u istom postupku im je pomogao upravo Aerodrom Sarajevo.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Sarajevo
Fadil danas boravio na MAS …
https://www.facebook.com/148186491978193/posts/pfbid0yvjJS4zYk4quViKxHXj31HBd6odp48TC78zWJ2h2Z2stEik5mRGqxobcaAUwW7N8l/
Hvala na linku.
Za prvih 13 dana ovoga mjeseca kroz sarajevski aerodrom prošlo 86.113 putnika i 901 avio operacija. Vrlo dobro!
Jasno
Strašno zvuči rečenica “da nije bilo žalbe…” kao da je žalba nešto vanredno, a ne uobičajeni pravni postupak.
Mogli su rađe ubrzati i racionalizirati donošenje odluke od nadležnog tijela, a ne ishoditi izuzeće od javne nabave. Upravljanje novcem poreznih obveznika znači i više kontrole. Ne vidim ništa pozitivno u ovome.
Zar je netko rekao da žalba nije uobičajni pravni postupak?
Pa tekst je išao u tom smjeru. Da nije bilo žalbe, već bi imao stajanke. I “superkomplicirano” i slično. Kritika je na mjestu da ide nekom tijelu Federacije BiH. Ovo je uvjerljivo najgore rješenje jer otvara mogućnost manipulacijama, raznim dogovorima, a sve financirano javnim sredstvima.
Ne ulazim u to hoće li netko to zlorabiti, za to služe nadzorni organi da to spriječe. Ali javni natječaji su istinski prekomplicirani, predugo traju, vrlo su nesvrsishodni, prolongiraju hitne potrebe aerodroma i ostavljaju mogućnost svakoj šuši da u nedogled prolongira poslove. Koncesionar ili privatni vlasnik je tu daleko konkurentniji.
Istina. Ako je išta rak rana razvoja u BiH, to su famozni tenderi/natječaji koji traju jako dugo. Primjer je kupovina novih trolejbusa. Vlada KS je pokrenula proces kupovine novih trolejbusa na početku 2019, a prvi je tek stigao u Maju 2022. Na vijeću ministara BiH je zakon o javnim nabavkama i ako se usvoji, a mora, jer je dio procesa ulaska u EU, onda će stvari ići lakše, jer ovo sada je stvarno katastrofa
Je je, to je rak rana razvoja u BiH. Da nema tendera i nabava, sada bi BiH bila Švicarska.
Uopće ne ulazim u to kakav je trenutni sustav javne nabave u BiH, nego sam se osvrnuo na dvije stvari:
1. Autor je rekao, a kasnije i potvrdio da su žalbe najveći problem, na što sam replicirao da je to posao nadležnih tijela/komisija (nešto kao sud u prvom stupnju) koje će procijeniti je li žalba osnovana ili nije. To nema veze sa samim konceptom nabave, već sa činjenicom koliko je ili nije brz i efikasan kontrolni aparat. To da se svaka šuša može žaliti i nije istina jer mora imati pravni interes, mora sigurno određeni iznos uplatiti i slično. Uostalom, ako su žalbe često osnovane, onda očito nije samo problem u “šušama” već i u naručitelju.
2. To što je nešto brže ili će biti lakše nabaviti, ne znači da će biti ekonomski najpovoljnije, a to bi trebalo brinuti porezne obveznike, odnosno državu koja je vlasnik Aerodroma. Neki postupci hitne naravi se uvijek mogu provesti po posebnim pravilima, što je u skladu s Direktivom EU na koju se pozivate.
Potpisujem sto ste napisali. Ovo svakako nije resenje problema, vec samo dodavanje dodatnog problema na vec postojece.
O pravnom interesu
Samo da pomenem primer iz Srbije o dostupnosti javnih informacija i pravnom interesu. Grupa advokata, ljudi iz najnizeg dela Danteovog pakla dosetili su se i salju mesnim zajednicama dopise u kojima traze neke izmisljene informacije. Posto im upravitelji mesnih zajednica ne dostavljaju te informacije koje uglavnom i nemaju oni ih posle tuze i dobijaju presude na nizim sudovima.
O tenderima
Prilikom boravka u nemackom institutu otisao sam uzeti hemijsku. Tamo mi je covek rekao gde je orman sa njima i preporucio da ih ne koristim, jer su iz nabavke preko tendera i da sve obavezno pustaju mastilo. Kako resavaju autobanove ne znam.
Sto dobivaju sa tim presudama?
Novac, sta drugo interesuje advokate.
Kužim
Jasno. Nazalost i sami vidite kako to ne funkcionira.
U BiH po proceduri svako ima pravo žalbe. Ima jedan član u kojem piše da svako ko ima interes ima mogućnost da učestvuje i da se žali. Vi ne znate da imaju “žnj” firme koje samo ulažu žalbe i ruše tendere. Zar je logično da samostalna betonarska radnja sa jednim majstorom može da obori tender jer je eto neko u tenderskoj proceduri tražio dva inženjera građevine. Joj da vam ne pricam, ali bilo je primjera da vam isporuče npr racunare i to krš i naplate posao a poslije ugase firmu. Pa vi hvatajte se za glavu kad vam rikne neki racunar a vi tražite zamjenu a firme vise nema.
Proklet bio ko je izmislio nabavke bar ovakve
“Svako ko ima interes” je svako ko je otkupio tendersku dokumentaciju, ne svaki građanin. I potpuno je logično da ima pravo žalbe. To što nadležne službe tendere sprovode aljkavo nije zbog procedure nego zbog korupcije.
I nesposobnosti službi.
Kako mislite otkupio?
U BiH se tenderska dokumentacija pruzima s specijaliziranog portala agencije za javne nabavke. I svaka tenderaka dokumnetacija je besplatna, a i registracija na portal je jako jednostavna.
Znači, svatko tko je preuzeo TD se može žaliti. Ako Ugovorni organ odbije žalbu, onda se na sadržaj TD žališ Agenciji za javne nabave. Samo ovo može vrlo lako odgoditi tender za 90ak dana.
Nakon toga idu ponude, pa ako dostaviš ponudu, onda se opet imaš pravo žaliti, pa prvo Ugovornom organu, pa agenciji, pa na sud. Sve ovo jako odgađa tendere.
Nešto je se popravilo stanje od kada je uvedeno da ako se žališ agenciji moraš izvršiti uplatu na zalbu, sto se kreće od 250Eur do 3000 Eur
Istinski koma.
Ma jasno.
Bas i apsolutno da