zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Analize, Istaknuto

KOLUMNA ALENA ŠĆURICA: E da je Croatia normalna kompanija!

Croatia za razliku od ostalih kompanija regije ima istinski ogromne potencijale. Ogromne! I ne iskorištava ih. Kompaniji konstantno pada udio u tržištu. I dok je do 2019. broj avioputnika u Hrvatskoj svake godine rapidno rastao, Croatia stagnira i drži isti broj putnika. Prestrašno.

Iako bi Croatia trebala biti najveća kompanija regije, te bi, poput, Aegeana trebala biti uspješna i profitabilna, ona konstantno pada, živi na ogromnim subvencijama države i svakako je najlošija kompanija Europe. Zašto pobogu?!?

 

Kakvo je danas stanje?

Katastrofalno. Kompanija leti tek 16 linija iz Zagreba cijele godine, kada maknemo domaće letove ostaje tek 12 internacionalnih linija. Katastrofa. Uz to leti još 2 sezonske linije iz Zagreba. Croatia ima bitno manje linija od Ryanaira koji zimi leti 24 linije, a ovog ljeta će operirati čak 27 linija iz Zagreba.

Iz Splita Croatia leti samo 4 cjelogodišnje linije, i 13 sezonskih linija, no ove sezonske linije imaju tek 1 do 2 tjedna polaska. Rijetko koja linija ima više od toga. Croatia iz Splita ima i 8 charter linija, također sa jako malo tjednih polazaka. Iz Dubrovnika kompanija leti tek jednu liniju cijele godine (za Zagreb), a u sezoni ima 12 dodatnih linija koje imaju malo tjednih polazaka. Iz Zadra kompanija zimi leti za Zagreb i to samo 6 tjednih letova preko Pule, a u sezoni ima tek jednu liniju. Iz Pule kompanija leti jednu cjelogodišnju liniju, a u sezoni ima tek dvije linije. Iz Rijeke kompanija leti samo jednu sezonsku liniju. Iz Osijeka kompanija sezonski leti samo po jedan tjedni let za Dubrovnik i Split, a od V. mjeseca uvodi cjelogodišnju liniju za Minhen sa dva tjedna polaska. Za Brač Croatia leti tek dva tjedna leta za Zagreb sezonski, te tri sezonske charter linije sa jednim tjednim polaskom. Istinski tragično.

Croatia Airlines je sa svojim code-share partnerima prije Covida-19 iz Zagreba imala letove preko hubova na koje se konektirala:

  • 35 tjednih letova (5 dnevno) prema Frankfurtu,
  • 33 tjedna leta (skoro 5 dnevno) prema Beču,
  • 28 tjednih letova (4 dnevno) prema Minhenu,
  • 17 tjednih letova (2,5 dnevno) prema Zurichu,
  • isto toliko prema Bruxellesu,
  • 14 tjednih letova (2 dnevno) prema Amsterdamu,
  • isto toliko prema Parizu,
  • te 7 tjednih letova prema Copenhagenu.

 

Kada ukalkuliramo i ostale hrvatske zračne luke, Croatia je imala:

  • 64 tjedna leta prema Frankfurtu (više od 9 dnevno)
  • 62 tjedna leta prema Minhenu (skoro 9 dnevno)
  • 60 tjednih letova prema Beču (8,5 dnevno)
  • 28 tjedna leta prema Amsterdamu (4 dnevno)
  • 26 tjednih letova prema Parizu (skor 4 dnevno)
  • 22 tjedna leta prema Zurichu (više od 3 dnevno)
  • 20 tjednih letova prema Bruxellesu (skoro 3 dnevno)
  • 19 tjednih letova prema Copanhagenu (skoro 3 dnevno)

 

301 tjedni let (43 dnevno) prema velikim hubovima stvara ozbiljnu konektiranost. Pritom je 228 tjednih letova bilo prema Lufthansinim hubovima (32,5 dnevno), a 54 prema Air France-KLM (skoro 8 dnevno).

Čak i zimi ta brojka je bila bitne, obzirom da je prema Frankfurtu bilo 45 tjednih letova (6,5 dnevno), Minehnu 34 tjedna leta (skoro 5 dnevno), Beču 33 tjedna leta (skoro 5 dnevno), 14 prema Zurichu (2 dnevno), isto toliko prema Amsterdamu i Parizu, te 12 prema Bruxellesu (skoro 2 dnevno) i 7 prema Copenahagenu.

Brojke su bitno manje sada u Covidu-19, iako su i dalje ozbiljen. U VII. mjesecu 2021. samo prema Frankfurtu kompanija ima preko 60 tjednih letova:

  • 60 tjednih letova prema Frankfurtu (8,5 dnevno)
  • 33 tjedna leta prema Minhenu (skoro 5 dnevno)
  • 32 tjedna leta za Amsterdam (4,5 dnevno)
  • 20 tjednih letova za Beč (skoro 3 dnevno)
  • 20 tjednih letova za Paris (skoro 3 dnevno)
  • 13 tjednih letova za Zurich (skoro 2 dnevno)
  • 8 tjednih letova za Bruxelles (više od 1 dnevno)

 

Za razliku od Air Serbie Croatia ima bitno drugačiji način operiranja. I dok Air Serbia ima logiku letjeti što više linija sa manjim brojem frekvencija, Croatia i dalje prvenstveno leti za velike hubove pa će tako ovog ljeta iz Zagreba za Frankfurt Croatia imati čak 5 letova dnevno, ovog ljeta će imati tri dnevno leta za Minhen i Beč, te dva dnevna leta za Paris i Zurich.

Uz to kompanija ima logiku ne talasati, leti samo za velike aerodrome, ne upušta se u rizike pokretanja letova za manje aerodrome, te se ravna po principu „još je rano“. Čak i kada je Adria bankrotirala (9. mjesec 2019.) Croatia nije napravila baš ništa da preuzme dio slovenskih putnika, nije otvorila ni jednu liniju koju je letjela Adria (Tirana, Sofija, Priština, Podgorica), te nije povećala frekvenciju ni na jednoj jedinoj postojećoj liniji. Prestrašno. I onda joj konkurencija otima tržište. Pa je u slučaju Adrie prvo Air Serbia preuzela vrhnje ozbiljno povećavši broj letova za Ljubljanu, Tiranu, Skopje i Podgoricu. Potom je Ryanair najavio letove iz Zagreba za Podgoricu i Sofiju, te time ubio svaku iluziju kompanije da leti prema tim destinacijama, što se kompanija premišljala godinama. Premišljala se Croatia, oprezno (naravno) nije napravila ništa i izgubila tržište.

Kompanija u top sezoni ima tek 16% tržišnog udjela, na razini cijele godine tek 19%. Croatia godinama pada u tržišnom udjelu i pala je sa 35% na tek 19%. Dakle, ovakvih prilika gdje kompanija nije iskoristila svoje potencijale na tržištu ima mali milijun. Stotine linija su otvorili drugi prijevoznici u Hrvatskoj, a Croatiji je „prerano“.

Koje linije bi kompanija trebala operirati?

Nažalost Croatia je izgubila niz linija koje je operirala prije Covida-19. Ryanair joj je oduzeo linije za Oslo i Milano, TAP Portugal za Lisabon, Rossiya za St.Petersburg, Finnair za Helsinki i Israir za Tel Aviv. Uz to Ryanaira je pokrenuo letove za Podgoricu i Sofiju koje je Croatia planirala operirati prije Covida-19.  Dakle govorimo o 8 linija. Katastrofa!

Croatia još nije obnovila letove za Prag, Bukurešt i Stockholm koje je letjela prije Covida-19. Konkurencija neće dugo čekati. Vrlo je vjerojatno da bi Ryanair mogao letjeti za sve ove tri linije, kao što bi Eurowings mogao pokrenuti letove za svoje dvije baze za Stockholm i Prag (ovu liniju je već bio najavio, ali od nje odustao), kao i Norwegian za Stockholm, te TAROM ili BlueAir za Bukurešt. Uvjeren sam da će do 2023. sve ove linije preuzeti konkurencija ako se Croatia pod hitno ne sredi i ne obnovi ih. A neće!

Croatia je nepovratno izgubila i druga tržišta na koja je mogla letjeti. To je u prvom redu Atena (leti Aegean), Dusseldorf (Eurowings), Gothenburg (Ryanair), Madrid (Iberia), Malta (Ryanair), Manchester (Ryanair), Rim FCO nonstop (Ryanair), Solun (Ryanair), te Antalya (Freebird).

Kompanija bi svakako morala što prije obnoviti letove za Mostar, te ih povećati na bar 7 tjedno uz intenciju povećanja na 12 tjednih letova (noćenje i 3. val). Ova linija je ekstremno bitna za Croatiju, u prvom redu radi velike dijaspore u Hercegovini, enormne povezanosti Hercegovine sa Zagrebom (politički, poslovno, školski poglavito sveučilišno, zdravstveno, pravno, vjerski, kulturno, znanstveno, estradno, novinarski, sportski, vojno, obiteljski…), vjerskog turizma (Međugorje), te konekcija iz Mostara preko Zagreba poglavito za dijasporu u Njemačkoj, Skandinaviji, Austriji i Švicarskoj. Mostar je potpuno zapostavljen aerodrom na koji će samo u top sezoni ove godine (dva mjeseca) letjeti jedna linija Eurowingsa. Tu Croatia mora iskoristiti šansu i prije konkurencije pokrenuti što više letova, te preuzeti brojne putnike, profilirati se i zadržati tu poziciju.

Croatia mora povećati broj letova za Sarajevo na bar 14 tjedno, uz intenciju povećanja broja na 20 letova tjedno (letovi u 1. i 3. valu, ali i 3 tjedna leta u 2. valu ponedjeljkom, srijedom i četvrtkom, te isto toliko u 4. valu, utorkom, petkom i nedjeljom). Kompanija mora povećati i broj letova za Skopje na 14 tjedno (noćenje i 3. val).

Jednako tako kompanija mora zimi letjeti po četiri dnevna leta za Dubrovnik i Split (sada leti tri), a ljeti taj broj letova za ova dva grada mora biti bar 30 (dodatni let petkom i popodne i nedjeljom kasno navečer). I dok zimi kompanija može letjeti sve letove sa Dash 8-400, osim letova u 1. valu (noćenje) koji moraju biti sa A319 i A320, ljeti svi letovi moraju biti sa A319 i A320 (čime se povećava isplativost letova jer veći avion = veća isplativost).

Kompanija mora odmah odvojiti letove za Zadar i Pulu, jer letovi preko Pula ili Zadra za Zagreb su krajnje demotivirajući i neracionalni. Putnik koji iz Zadra leti preko Pule za Zagreb na isto troši 2 sata, što, kada uključimo vrijeme potrebno za check-in i dolazak na aerodrom znači da let traje duže nego vožnja automobilom od Zadra do Zagreba. Nonsens! Kako ima premalo putnika za Zadar i Pulu tijekom cijele godine, na ove destinacije treba dodati letove iz Brača preko Zadra, te iz Lošinja preko Pule. U prvom slučaju moguć je Dash 8-400 i to svakodnevno zimi (noćenje), te sa 17 letova tjedno ljeti (dva put dnevno, te dodatni let ponedjeljkom, srijedom i petkom u 2. valu odlazak i u 4. povratak). Jednako tako bi trebalo nabaviti manji STOL avion za letove Lošinj-Pula-Zagreb (npr. ATR 42) koji bi jednako letjeli kao i Brač-Zadar-Zagreb 7 puta tjedno zimi i 17 puta tjedno ljeti. Naravno, za isto je potrebno na Lošinju uvesti svjetla za slijetanje noću.

Odmah bih ukinuo letove Zagreb-Split-Rim i ostavio bih samo tri tjedna leta koji bi služili za turiste i nešto malo konekcija iz Splita preko Rima. Isto tako ljeti bih ostavio dva tjedna leta Zagreb-Dubrovnik-Rim. No, zato bih uveo sedam tjednih letova (zimi 6) na liniji Zagreb-Rim nonstop. Naime, letovi iz Zagreba sa 1stop do Rima su notorni nonsens koji je ostao još iz vremena JAT-a 1989. godine. Takva linija troši bitno više resursa jer ima duple aerodromske takse, troši više goriva na dodatno slijetanje i polijetanje, a ogromna je tlaka za putnika kojima se let produžuje na dva i pol do tri sata, te moraju u Splitu izlaziti radi policijske kontrole. Znači, ostaviti Splitu i Dubrovniku onoliko letova koliko stvarno trebaju za potrebe turista, a sve zagrebačke putnika prebaciti na nonstop letove za Rim. Ovakva linija svakako nije konkurentna nonstop liniji Ryanaira Zagreb-Rim FCO. Jednako tako treba ukinuti i letove Zagreb-Dubrovnik/Split-Atena

Kompanija mora što prije obnoviti letove za Prištinu (6 tjedno, svaki dan osim subote), uz intenciju u daljoj budućnosti na 14 tjednih letova (u 1. i 3. valu). Fijasko letova MyWings u prvom redu treba tražiti u nedostatku konekcija preko Zagreba, ali i vrlo visokoj cijeni karata. Jednako tako kompanija mora hitno uvesti letove za Tiranu sa bar 6 tjednih letova. Air Serbia ima dva dnevna leta, dok je letjela Adria imala je 10 tjednih letova. Tu svakako ima potencijala.

Ostalo je još jako malo tržišta na kojem bi mogla letjeti Croatia iz Zagreba bez konkurencije, a koje ima velikih potencijala. U prvoj fazi kompanija bi morala pokrenuti Berlin, Hamburg, Genevu, Nicu, Edinburgh, Valenciju, Cataniu, Rigu, Moskvu i Cairo. Minimalni broj letova bi bio tri tjedno, a ako ne bih mogao ostvariti taj broj frekvencija, liniju ne bi ni pokretao, a za leisure destinacije bih letio 2 puta tjedno.

Kasnije bi se broj letova povećao uz intenciju 12 do 14 tjednih letova za Mostar, Prištinu i Tiranu, te postepeno povećanje letova za Berlin, Genevu, Stockholm, Prag i Moskvu.

U drugoj fazi kompanija bi morala uvesti i niz letova za dijasporu i turiste sa dva tjedna leta ljeti. Croatia bi bila uspješna sa letovima prema Tuzli koji bi bili istinska nicha, poglavito ako bi Croatia bila subvencionirana od Tuzle. A kako je Tuzla očajna za letovima prijevoznika koji nisu Wizz Air, te nema legacy carriera, vrlo vjerojatno bi bila voljna financirati ovu liniju. I letovi prema Ohridu imaju potencijala kao sezonski. U nekoj daljoj budućnosti (i uz daleko više linija iz Zagreba) mogli bi uspjeti i letovi prema Nišu.

Ovo znači da bi nakon 2. faze kompanija imala 101 let više, te iz Zagreba letjela na čak 52 umjesto sadašnjih 18 linija. To bi značilo i ogromne feeding potencijale iz regije, te bitno povećanje letova iz regije prema Zagrebu (u 1. i 3. valu).

U trećoj fazi kompanija bi morala ući u direktan sukob sa konkurencijom na najvažnijim linijama prema Europi.

Istovremeno korigirao bi letove prema velikim hubovima. Svakako bi smanjio letove iz Zagreba za Frankfurt na dva dnevno, što bi uz dva dnevna leta Lufthanse bilo dostatno za pokrivanje svih valova u najbitnijem hubu Croatie. Iz Zagreba za Minhen, Beč i Zurich bi letio dva dnevna leta, a dodatne letove bi imao Austrian (dva dnevno), Lufthansa (dva dnevno) i motivirao bi Swiss na povratak (4 tjedno). Za Bruxelles bi povećao na dva leta dnevno, uz motivaciju Brusselsa na povratak (5 tjedno). Za Amsterdam, Paris  i Copenhagen bi povećao broj letova na dva dnevno. Ovime bi pokrio svoj 2. i 4. val sa letovima prema hubovima. Za Istanbul i Varšavu bi letio jedan let dnevno, uz po dva dnevna leta Turkisha i LOT-a u code-share. Za Atenu bi letio četiri leta, uz još toliko Aegeana. Ovdje bi se pozvao na reciprocitet i partnerske odnose code-share. Naravno sa svim navedenim code-share partnerima treba sinkronizirati redove letenja.

Ogromna prednost Croatie spram Air Serbie je što dobar dio letova može, poglavito zimi, odraditi sa Dash 8-400. Ovaj avion je bitno isplativiji na dužim letovima nego ATR 72, on je bitno brži nego ATR 72 i time može letjeti dalje, a mogući su letovi i do 2:30 sati leta (čak i Bruxelles, Copenhagen ili Barcelona). Uz to Zagreb je sat vremena leta bliže Europi nego Beograd. Stoga je količina aerodroma koji se mogu operirati sa osjetno manjim Dash 8-400 bitno veća nego što to može Air Serbia iz Beograda sa ATR 72. A Dash 8-400 je isplativiji avion od Airbusa A319, te mu je break even bitno manji, jer je avion duplo manji.

Iz Splita i Dubrovnika ljeti kompanija mora imati jedan dnevni let za Frankfurt, Minehn i Beč, a jednako toliko ima i Lufthansa/Austrian. Jednako tako kompanija treba imati tri tjedna leta za Zurich, Amsterdam i Paris, te tri leta iz Splita za Rim i dva iz Dubrovnika za Rim. Sve ostale linije prema leisure destinacijama kompanija treba letjeti najmanje dva put tjedno, a ne jednom tjedno kao danas (subotom). Jednako tako kompanija zajedno sa Lufthansom i Austrianom mora ostvariti bar po sedam tjednih letova za Frankfurt, Minehn i Beč iz Zadra, te za Frankfurt i Minhen po sedam tjednih letova iz Pule. Iz Rijeke kompanija sa Lufthansom mora ostvariti bar 7 leta za Frankfurt i 3 za Minhen (poglavito što Rijeka ne može ostvariti konekcije preko Zagreba). Tijekom ljeta kompanija mora imati bar tri tjedna leta iz Frankfurta za Osijek i dva za Brač, te isto toliko iz Minhena za Brač.

 

Koje bi još poteze kompanija trebala napraviti?

U prvom redu treba ukinuti PSO letove Pula-Split. Umjesto toga treba uvesti tri puta tjedno letove Zagreb-Pula i Zagreb-Zadar u 2. valu, te povratak u 4. valu. Time bi se dobila mogućnost da se sa samo 45-60 minuta konekcije u Zagrebu leti na linijama Split-Pula, Dubrovnik-Pula i Dubrovnik-Zadar preko Zagreba, ali da se dobiju i konekcije iz Skopja, Sarajeva, Mostara, Ohrida, Podgorice, Prištine, Sofije i Tirane za Pulu i Zadar. Ovime bi se dobila mogućnost takvih konekcija 3 puta tjedno, a iz Pule za Split i Dubrovnik, te iz Zadra za Dubrovnik i 7 puta tjedno. Naravno, kako bi Split i Dubrovnik imali 4 dnevna leta i sve ove konekcije iz Skopja, Sarajeva, Mostara, Ohrida, Podgorice, Prištine, Sofije i Tirane bi se ostvarile i na ovim letovima i to 6-7 puta tjedno. Jednako tako treba ukinuti letove Osijek-Pula, Osijek-Rijeka i Osijek-Dubrovnik jer se sve ove konekcije mogu ostvariti preko Zagreba ako se zadrži PSO linija Osijek-Zagreb.

No, najvažniji posao kompanija je postaviti sustav sa stvarna 4 vala tijekom ljeta. Nažalost ovo sada se ne dešava u Croatiji Airlines, već su valovi čista stihija u kojoj se niz letova mimoilazi za svega 10-20 minuta. A od putnika se očekuje da u Zagrebu čeka po 7 ili 8 sati. Zašto bi putnik iz Zadra u Zagrebu čekao 8 sati za Minhen, Zurich ili Beč ako automobilom može stići za toliko, ili može ove letove nonstop letjeti iz obližnje Venecije. Stoga sustav valova mora biti istinski i stvaran, on mora imati odlične konekcije i to najkraće moguće konekcije za letove koji su bliži Zagrebu. To znači da let Brač-Zadar-Zagreb i Lošinj-Pula-Zagreb moraju stizati najkasnije u Zagreb, u 7:30, tj. samo 30 minuta do prvih konekcija. Potom treba stizati let iz Splita i Sarajeva, potom iz Dubrovnika i Mostara, a tek nakon toga svi ostali letovi (Podgorica, Skopje, Priština, Ohrid, Tirana, Sofija). Kako većina letova kompanije jest u doletu od 2 sata, uz 50 minuta stajanja na destinaciji, 2. i 4. val treba trajati tek 5 sati. Jednako tako sve feeding destinacije imaju rotaciju od 3:15 ili manje sata pa 3. val mora toliko predvidjeti.

Ovime se dobivaju i konekcije na posljednje letove iz Frankfurta i Minehna koji dolaze u 22:10 i 22:15, a na ovaj način se vrlo lagodno mogu postaviti i letovi za Bruxelles, Paris, Amsterdam i ostale destinacije u 4. valu.

Letovi čije su rotacije duže od 5 sati (manjina letova) kreću od 8:30 sati i vraćaju se iza 14:00 sati ili od 14:00 sati i vraćaju se do 21:45 sati. Ovime bi se dobile konekcije na letove iz Splita, Dubrovnika i Sarajeva, a ostali letovi bi imali dugo vrijeme konekcija. Naravno ove letove stoga treba razmjestiti na 50% sa polascima ujutro i 50% sa polascima popodne da se dobije bar 50% konekcija na feeding linije bez čekanja u Zagrebu.

Croatie trenutno ima code-share na Air Canadu, Air Indiju, Air France, Asianu, Austrian, Brussels, KLM, LOT, Lufthansu, SAS, Singapore, Swiss, TAP, Turkish i United. Velika većina ovih code-share ugovora je vrlo loša i ostavlja malen broj konektiranih letova. Stoga treba napraviti bitno bolje code-share ugovore sa bitno više konektrianih letove, poglavito na Air Canadu, LOT, Lufthansu, SAS, Singapore, Swiss, Turkish i United, kao i na Air France i KLM. Žalosno je da Croatia Airlines više nema izlistane kodove na dva dnevna leta između Amsterdama i Zagreba, a ni KLM nema kodove na jednom dnevnom letu Croatie na istoj liniji.

Uz to Croatia mora imati kodove na slijedećim kompanijama koje tolerira Star Alliance: Aegean, ITA, Air Europa, airBaltic, Ukraine International, Air China, ANA, Avianca, Copa, Egyptair, Ethiopian, EVA, South African, Thai, Azul.

Croatia bi trebala nabaviti i Airbus A321XLR sa kojim bi vrlo jeftino mogla letjeti letove za SAD i to New York svakodnevno, te po dva leta tjedno za Chicago, Boston, Washington i Montreal. Kompanija bi mogla sa ovim avionom letjeti i letove dva puta tjedno za brojne turiste u Pekingu, Seoulu, Delhiju, Bombaju i Johannesburgu. Zimi ima smisla samo letjeti za New York 5 puta tjedno, te dva puta tjedno za Peking i Chicago. Ovi avioni bi se mogli nabaviti 2025. ili 2026. godine. Njihova ogromna prednost je što iste posade mogu letjeti ove i A320 avione, a i maintenance je isti.

Ja bih u kompaniji zadržao flotu kakvu imam danas no sa bitno više aviona i to 10 Dash 8-400, 6 Airbus A319 i 4 A320, kao i 3 A321XLR. Kupovina skupog A220, koji je prevelik za dobar dio linija nema nikakvog smisla, a isto bi imalo nekoliko problema:

  • A220 je prevelik za niz linija
  • A220 je premalen za leisure linije, pa i chartere kojih bi Croatia morala imati bitno više
  • A220 je premalen i za neke linije koje kompanija trenutno leti

Ako bi se već izbacivali Dash 8-400, što i nije glupo (trubopropi rapidno izlaze iz flota), onda bi nabavio 4 Embraera E175, 8 E195, 4 A319, 4 A320 i 3 A321XLR.

Croatia bi do nabavke A321XLR morala motivirati Singapore Airlines da svoju liniju Singapur-Frankfurt-New York prebaci na Zagreb. Ovime bi velik broj turista iz Singapura mogao doći do Zagreba, ali još bitnije, putnici iz Zagreba bi mogli preko Singapura putovati do Australije, te na drugu stranu do New Yorka. Pretpostavimo li da bi pola aviona bilo puno putnicima iz Singapura do New Yorka, ovo bi značilo da bi Zagreb trebao ostvariti tek 100 do 120 putnika dnevno za New York i isto toliko za Singapore. To svakako nije problem napuniti niti zimi, a kamoli ljeti.

Croatia ozbiljno mora poraditi na cijeni karata. Ona je bitno više od konkurencije, koji puta i 100-150% više. To je krajnje neprihvatljivo i motivira putnika da koriste druge kompanija (KLM, Air France, Turkish, Austrian, Lufthansa, Eurowings, LOT, Norwegian, Ryanair, Vueling). Kao što vidimo konkurencija je značajna. Smanjenjem cijene karata značajno bi se povećao broj putnika, kao i konekcija preko Zagreba, te se obilo povećao broj linija i frekvencija iz Zagreba.

Posebno je neprihvatljivo odobravati ekstremno niske cijene Lufthansi koja često kada na letovima Croatie ima niže cijene od same Croatie. Kako je to moguće? To samo znači da Croatia odobrava Lufthansi cijene ispod svojih vlastitih, često kada i ispod racionalnih cijena, tj. kompanija radi i sa gubitkom kada radi sa Lufthansom. Ta praksa se mora odmah prekinuti.

Croatia mora daleko više koristiti udruženo oglašavanje Hrvatske turističke zajednice i lokalnih turističkih zajednica. Krajnje je neprihvatljivo da ogromnu većinu novaca iz ovih fondova koriste Ryanaira, easyJet, Eurowings, Wizz Air i druge kompanije, a ne Croatia Airlines. Kompanija se mora više potruditi izvući sredstva lokalne zajednice, poglavito za letove zimi, kao i sredstva drugih fondova (npr. za razvoj otoka, za dijasporu u BiH, Matice Hrvatske za dijasporu u Zapadnoj Europi i SAD-u isl.).

Croatia se mora vratiti na charter tržište i većinu charter i leisure letova prema Hrvatskoj mora operirati Croatia Airlines. Ovo je i logično, a obzirom na popuste na domaćim aerodromima kompanija ima i preduvjete za tako što.

Kompanija mora otvoriti i više letova za outbound letove, prema Turskoj, Grčkoj, Tunisu i Egiptu. Trenutno je iz Zagreba jako malo ovih letova i operiraju ih isključivo stranci. Većina zagrebačkih putnika putuje iz Ljubljane, Graza, Beča, Salzburga, Linza i Venecije, što je potpuno neprihvatljivo. Da se preuzme samo 50% putnika Sjeverne i Istočne Hrvatske koji sada putuju iz inozemstva Zagreb bi dobio nekih 10-15 tjednih letova prema ovim destinacijama.

Kompanija svakako treba maksimalno preuzeti sve migranske i poslovne putnike na letovima za Dubrovnik i Split. Apsolutno je neprihvatljivo da se četiri dnevna leta nema mogućnosti povratka isti dan po dogotavljanju posla u Splitu i Dubrovnik, a što je sada slučaj. Uvođenjem 4 dnevna leta na ove linije (u 6:15, 11:45, 15:45 i 20:45 iz Dalmacije, te u 8:30, 13:30, 17:45 i 22:45 iz Zagreba) ovaj problem bi se riješio. Na ovaj način dobila bi se mogućnost i putovanja short breakera, sportskih organizacija, sudionika kongresa… Ljeti treba uvesti i dodatni let u 19:00 iz Zagreba u petak i u 21:45 u nedjelju iz Dalmacije upravo za migrante.

Jednako tako kompanija mora uvesti dodatne letove, te aviona većeg kapaciteta na postojećim letovima za dijasporu tijekom glavnih blagdana na kojima oni putuju (Sisvete, Božić i Nova Godina, Uskrs). Apsolutno je neprihvatljivo da kompanija ima 100% popunjenosti u ove dane i traži se karta više, a kompanija ne povećava kapacitete nego i dalje tvrdoglavo leti sa istim brojem letova i Dash 8-400 za npr. Minhen.

Kompanija treba više poraditi na suradnji sa hotelima sa 4**** i 5***** za short break putnike poglavito zimi. Ponudi li se jedinstven program leta + transfera + hotela i hrane nemali broj putnika bi koristio ovu pogodnost i putovao iz Zagreba u petak popodne, te se vraćao u nedjelju navečer (2 dana short breaka). Jednako tako kompanija treba poraditi na suradnji sa iznajmljivačima jedrilica, rent’a’cara i hotelijerima da se dobije više putnika koji bi kupili karte Croatie Airlines i potom ostvarili popuste na ovim kompanijama. Croatia time ništa ne gubi, ali dobiva dodatne putnike.

Kompanija treba poraditi i na većem sponzoriranju aviona od strane grada čije ime nosi, ali i na većoj količini mogućih sponzora koji bi mogli prebojati dio ili cijeli avion za svoje marketinške potrebe, koristiti ekrane u avionima za emitiranje reklama, unutrašnjost kabine za stikere. Već sada kompanija ima nešto reklama Dubrovnika, a i skroman broj emitiranja na ekranima, ali to može biti daleko bolje.

Kompanija mora daleko više poraditi na prodaji u avionu. Ovo sada je tragično slabo. Hrana je loša, nemaštovita i neukusna. Sve se svodi na snackove i nedostaje ozbiljna količina ozbiljnih obroka. Putnik i da želi ne može kupiti ozbiljan obrok u Croatiji. O uslugama poput ruža, torte ili šampanjca u avionu, što se može naručiti u npr. Air Serbiji da i ne govorimo. Uz to postoji niz usluga prioritetnog ulaska u avion, plaćanja business lože, iznajmljivanje limuzine do aerodroma, prodaje dodatnih usluga (prijevoza autobusom sa aerodroma, turističke kartice, blokada 3. sjedala u avionu i slično) koje Croatia ne nudi.

Već 12 godina trubim kako kompanija mora uvesti karnete za letove od sredine IX. do sredine VI. mjeseca za putovanja prema Dubrovniku, Splitu, Zadru i Puli. Sa ovim karnetima putnik kupuje 5, 10, 15 ili 20 letova unaprijed i koristi ih po potrebi. Naravno ovisno o broju letova kompanija odobrava i popuste. Na ovaj način putnici bi manje koristili automobile, autobuse ili vlakove za putovanje u Dalmaciju i Istru, a ako bi cijena bila povoljna i bitno češće bi putovali. Ovo bi posebno koristili putnici koji živa u Dalmaciji i rade u Zagrebu, studenti i srednjoškolci na školovanju u Zagrebu, poslovnjaci i političari. Na sličan način mogu se napraviti i karneti za dijasporu, radnike na bušotinama, moreplovce, građevince koji rade u hrvatskim kompanijama u inozemstvu idr.

Kompanija bi morala pronaći franšizera koji bi pokrenuo autobusne linije sa 4 dnevna polaska (prema valovima kompanije) i koji bi omogućavao putnicima dalje transfere na krajnje odredište. Ovime se dobiva dodatan izvor prihoda, ali i više putnika jer bi putnici time bili motivirani putovati preko Zagreba, a ne preko Beograda, Budimpešte, Beča, Venecije i drugih aerodroma. Trebalo bi uvesti slijedeće autobusne linije:

  • Rijeka-Karlovac
  • Čakovec-Varaždin
  • Vukovar-Osijek
  • Vinkovci-Slavonski Brod
  • Banja Luka
  • Bihać-Sisak
  • Ljubljana-Novo Mesto

 

A kako operirati zimi?

Zimi bi korjenito izmijenio način operiranja. Koje su premise? Broj putnika zimi je daleko manji nego ljeti. Dio flote je prizemljen i ne koristi se. Ako je to tako, zašto forsirati četiri vala kada se može letjeti samo dva vala, ali sa cijelom flotom (naravno umanjenom za avione koji su na maintenanceu zimi) i time imati konektiranost 100%.

Zimi bi ja u 1. valu, kao i ljeti, doveo sve avione u Zagreb do 7:30 sati, a nakon toga letio u 2. valu od 8:00 sati nadalje. No, za razliku od ljeta kada bi se avioni vraćali do 13:00 sati, ja bi ovdje avion vraćao do 14:30 sati. Između 8:00 i 14:30 bi obavio sve letove prema Europi, Aziji i Africi, a većina letova koje inače imam ljeti sa dvije dnevne frekvencije bi mi imale zimi samo jednu frekvenciju (Amsterdam, Paris, Copenhagen, Beč). Jasno smanjio bi i broj frekvencija, no nikako manje od tri leta tjedno koji bi mi bio minimalni broj frekvencija za sve destinacije (ljeti bi imao niz letova sa dva leta tjedno za leisure destinacije, ali ti letovi se ne operiraju zimi).

Nakon toga bi mi velika većina aviona išla od 15:00 sati nadalje na noćenje, i to za Zadar-Brač, Pulu-Lošinj, Skopje, Mostar, Podgoricu, Prištinu, Sofiju i Tiranu. Ovime bi dobio najviše 7 letava tjedno (naravno neke destinacije i manje) prema feeding destinacijama. Istim bi se dobila 100% konektiranost sa svih letova iz Europe, Azije i Afrike, na regionalne feeding linije.

Više letova bih letio samo za Sarajevo (2 dnevno tj. taj let bi mi se nakon 15 sati vraćao nazad u Zagreb), te za Split i Dubrovnik koji bi mi imali 4 dnevna leta. Sarajevo, Split i Dubrovnik bi na noćenje išli u 22:45 sati. To bi značilo da treba nagovoriti zajedničkog vlasnika (Republiku Hrvatsku), da natjera Split i Dubrovnik da budu otvoreni do 23:30, odnosno 23:45, a Sarajevo sa bude otvoreno do ponoći, sat vremena duže nego danas. Nije nemoguće, čak ne bi trebao biti neki pretjeran problem to dogovoriti. U 3. popodnevnom valu letio bih samo i isključivo za Frankfurt, Minhen, Zurich i Bruxelles, te naravno za London ako ne bih uspio promijeniti slotove na jutarnje (a što je gotovo nemoguće). To znači da bi noćni letovi za Split, Dubrovnik i Sarajevo imali konekcije na 5 linija Croatie (4-5 dnevnih letova), te na letove Croatijinih code-share partnera (Air France, Aegean, Austrian, Lufthansa, LOT i Turkish).

Kako bi feeding linije dolazile na odredište oko 16:00-16:30 sati, mogle bi iz tih zračnih luka (Skopje, Brač, Lošinj, Mostar, Podgorica, Priština, Sofija, Tirana) odraditi pokoji ad hoc charter za sportske i druge organizacije.

Svakako bih smanjio broj letova za sve destinacije prema inozemstvu iz Splita i ostalih hrvatskih aerodroma kako bi pojačao putovanja preko huba u Zagrebu. Liniju Split-Frankfurt bi smanjio sa sadašnjih 7 na 6 tjednih letova, Split-Minhen sa sadašnjih 7 na tek 3 tjedna leta, te liniju Split-Rim sa sadašnjih 7 na 3 tjedna leta. Iz Dubrovnika bih uveo liniju Dubrovnik-Frankfurt 3 puta tjedno. Ukinuo bih liniju Osijek-Minhen. Kako je Rijeka vrlo blizu Zagrebu i nema mogućnosti letova prema Zagrebu, tamo bih uveo zimi šest tjednih letova za Frankfurt.

Kao što vidimo Croatia ima enormne potencijale. Aegean je kompanija koja radi u vrlo sličnom uvjetima kao i Croatia. Grčka je prezadužena država, ogroman dio BDP tvori turizam, tržište je vrlo sezonalno, rasparčano je na velik broj aerodroma, Grčka ima veliku dijasporu. Dakle isti uvjeti kao i Hrvatska. No, Aegean je ozbiljna i vrlo profitabilna kompanija sa flotom od 70 aviona i 42 naručena aviona. Aegean ima neusporedivo veću konkurenciju na svom tržištu. Zašto onda Craotia ne može biti profitabilna i slična Aegeanu?

285 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Zna li netko na forumu zašto ASL na letovima za Moskvu zaobilazi Bjelorusiju, dok recimo Turkish leti preko Bjelorusije, kraćom rutom ?

OU objavila 5 novih linija iz Splita 😊

Što tome fali? To je uobičajena praksa kod leisure linija.

Samo jedna je 1pw.

Dobro je viditi da pokušavaju nešto.

Puno predugo, puno previse predugo.

Suvise puno previse predugo.

Brutalan text. Nema prostora ni za pod pitanje. Svaka čast gospodine!

Do jaja brutalno predobar.

Evo, da ne duljim, Nadzorni odbor je za direktora Croatije s petogodišnjim mandatom izabrao J. Bajića. Objavljeno na Zagrebačkoj burzi.

Jel može sad onaj članak sa stečajem? 🙂

Štovani Alen, prosim Vas lijepo da ubuduće ne ističete kako morate koristit Google translate za ćirilicu.
Jučer ste mi izbrisali komentar koji razotkriva Vaše nekorektno ponašanje po tom pitanju.
Naime, čitatelj je napisao „убуђало”, a Viste mu, zvučalo je zlobno, odgovorili „nije pljesnivo….”, namećući navodni hrvatski izraz koji ste, htjeli ste reć, našli na Google translate-u. Kad ono, surprise! Taj alat je na Vaš jezik „убуђало” preveo kao- „ubuđalo”. Hahahaha!

Није Ален једини занимљив за надмудривање… 🙂

Али воли 🙂

Nedavno je bio natječaj za direktora Croatia-e. Da li ste se javili na taj natječaj?

To Alen svakako nije smio propustiti. I u ovom clanku je pokazao ingeniozne ideje koje bi sigurno od Croatije napravile respektabilnu aviokompaniju. Podrska sa moje strane i nadam se da ce pobijediti na natjecaju.

Naravno da mozete to raditi i to mnogo bolje od svih tih potencijalnih kandidata i bjelosvjetskih strucnjaka koji ne poznaju tako dobro ovo trziste kao vi.
Samo da implementirate sve sugestije koje ste naveli u ovom clanku, ozdravili biste Croatiju. A ja sam siguran da vi imate jos mnogo dobrih ideja kako unaprijediti ovu kompaniju.

Zaista mislim da ne trebate dvojiti da li se prijaviti na natjecaj za CEO Croatia Airlines ili ne. Vi imate sta ponuditi i to ste pokazali u svom dugogodisnjem radu kao analiticar ali i kao osoba koja je bila sposobna da iznese i realizira zaista kompleksne i zahtjevne projekte.

Ako ste ispred Bajica svjetlosnim godinama onda slobodno mozete biti CEO. A i godinama dijelite savjete Croatiji kako da budu racionalni tako da ili prestanite dijeliti savjete ili preuzmite odgovornost i pokazite sta znate.

Takodje je prepotentno iz hladovine i sa sigurnog odstojanja dijeliti savjete koje linije se trebaju uvesti, koji avioni kupiti, koliko aviokarte naplacivati,….
Ako se nema hrabrosti preuzeti odgovorno onda se ne treba ni pametovati.

Stoji.

Mislim da je moje pitanje sasvim OK. Naime, ne vjerujem da bi se bilo koji drugi kandidat upustio u ovako ambiciozan plan uključujući vaših 5.

Alene čini mi se da godinama imate jedne te iate ideje, ali Vas nijo iz Kroacije ili Hrvatske Vlade ne sluša. Ili ih zabole uvo ili namerno uništavaju svoju avio kompaniju. Imate more, EU članica, pa i NATO članica. A ispade da se Er Srbija snalazi bolje sa bitno manje resursa. Stvarno da se čovek zapita u čemu je problem

Апсолутно ми није јасно зашто постоји идеја да је Кроација требала да буде најуспешнији авио-превозник од свих авио-превозника из бивше СФРЈ?

Распарчано тржиште, смањивање броја становника, мале економије… Без.монопола на море.

Jedva čekamo da budete pri google translatoru pa da odgovorite!

Jos bolje bi bilo, da se pise latinicom, tako da svi razume, a ne Samo srpski narod

Срби, Македонци, Босанци, Бугари, Црногорци

🙂

Гугл превод…

Google translate…….

A kako vi brisete slova napisana u google translate na cirilici?

Ne mogu da obrisem slova napisana na cirilici u google translate. Kako vi to radite?

Čim ste onlajn, tu je i Gugl prevodilac, zamislite.

Само мобилни и користим за посету овим сајту.

Е, сад… Вероватно то и знате, али би морали и да тражите и дозволу да похрањујете податке 🙂 🙂 🙂

Da li bi Er Srbija trebalo da nabavi A321XLR u budućnosti?

Croatia nema BER i FCO non-stop, ne mogu da verujem..

Opet dojava o bombi na letu Beograd-Moskva, u 13:55 po lokalnom vremenu

Nevezano za članak, Na letu od 100-150 km, koji je avion 50 seater najisplativiji? ATR 42, DASH Q200?

Da, to sam i mislio, ma nigdje ne leti samo me zanimalo.

Alene ja vam se divim da još uvijek imate snage pisati o Croatiji.
Nakon toliko godina i nakon što je već toliko toga rečeno stvarno ne vidim razloga da se trošite na ovu temu.
Ovako Croatia neće još dugo. Lijepo u miru napišite oproštajni članak(osmrtnicu) da budete spremni za taj neminovni događaj i ne trošite se više. Vidi se po članku da vam je žao da želite pomoći ali osnovno pravilo pružanja pomoći je da onaj kome se pomoć pruža tu pomoć želi

E da zaboravio sam napomenuti.
Pred par mjeseci sugerirao sam vam da pročitate knjigu Parkinsonov zakon.
S obzirom na situaciju u Croatiji imam utisak da je u toj knjizi točno opisano stanje u Croatiji
Knjigu pročitajte da shvatite zašto vaš trud nije mogao pomoći Croatiji i u krajnjoj liniji da ne mislite da ste mogli bolje ili više pomoći.
Niste

Uloga koju OU treba igrati u procesu nation buildinga je da bude flag carrier. To je sve. Da su profesionalci na delu bila bi kompanija broj 1 u regionu. A ovako samo šeta zastavu i upošljava partijski kadar…..

Partijski kadar?! U EU?!?

Pre biznis modela i mreže, Croatia mora da definiše osnovno – svoju misiju i viziju. Znači prva stvar prvo – koju potrebu tržišta zadovoljava ova kompanija i za koga leti? Danas bih rekao da im je misija da boljeplatežne građane Hrvatske i turiste povežu sa najbližim ili najvećim habom kako bi dalje nastavili svoje putovanje. I to očigledno nije dobro. Kad to tačno definišu, onda će lakše definisati gde i koliko često lete, za koga i po kojoj ceni.
Npr. Ryanova misija je da najširem građanstvu Hrvatske i Evrope pruži jeftinu priliku za direktan let radi turizma ili posete porodice i prijatelja – iz toga proizilaze odgovarajuće ciljne grupe, destinacije, cene i frekvencije. Misija Air Serbije je da srednjeplatežnom stanovništvu Srbije, dijaspore i šireg regiona omogući konkurentan direktan let ili dobar transfer u Beogradu.
Koju misiju želi da ostvari OU, za koga oni zapravo lete – to je apsolutno najvažnije. I tu su sve strategije legitimne, i sve imaju svoju finansijsku analizu iza, i sve ih treba proveriti i usvojiti onu koja pokaže najbolju cifru u analizi, uz analizu konkurentskih strategija.
Možda OU treba da nastavi da leti ka habovima, u tom slučaju da li može da poveća ponudu i broj habova. Možda OU treba da leti samo za viši srednji i viši sloj građana i turista. Možda OU treba da razvije svoj hab u Zagrebu. Možda OU treba da bude kompanija samo za turiste ili samo za domaću publiku. Možda je Ljubljana dobra šansa… To sve zavisi samo od toga kako postave svoje osnovne ciljeve.

Jedan Vam argument otpada u usporedbama. Ne znam što navodite kako je vrijeme letenja iz Zagreba ka zapadnoj Evropi „sat vremena kraće” od letenja iz Beograda ka zapadnoj Evropi.
Činjenice pokazuju da let Zagreb-Frankfurt traje SAMO DESET MINUTA kraće od leta Beograd- Frankfurt.

Meni je zanimljiv taj zapadnocentrični pogled (koji inače neguje i sama OU) jer piše da je “Zagreb sat vremena leta bliže Europi”. Kojoj Evropi? Pa zapadnoj, jer to je Evropa, a ovo ostalo je očigledno nešto drugo…

Пола сата краћи лет, пет сати више чекања…

Метро до центра Загреба?

🙂

Ма нема везе… Није све за Вас, и други читају 🙂

Нисам од тих којима треба публика 🙂

Ко хоће да чита, добродошао. Ко хоће да орескочи, срећно! 🙂

Ставите дугменце поред сваког коментара за аутоматско превођење… Таман да вратите и гласање за коментаре (и позитивне и негативне).

Ћирилица, латиница (толико нам се језици разликују …), енглески, руски, украјински, кинески…

Pa to je sve manje od sat, I to verovatno block time

Uz dužno poštovanje Alene, mislim da se ovo ne može nazvati ničim više od odokativne procijene.

Pretpostavljam da svo čitateljestvo shvaća o kakvoj je aviokompaniji riječ i da je sama OU godinama kontinuirano uništavana sa nelogičnim potezima te masovnim zapošljavanjem uhljeba. Zna se da je Croatia Airlines gubitaš, da ne radi ništa da vrati prijašnje linije, da radi ektremno ne logične poteze poput loših konekcija, da previše feeda LH naprema brojem letova prema ostalim destinacijama i logično je da managment za ovo dobije jednu jaku kritiku. Jednostavno je nedopustivo da aviokompanija na tržištu s puno potencijala stvara gubitke i upotpunosti je inertna i ovo treba biti predmet svačije kritike.

No ova “analiza” uopće nije logička kritika managmenta Croatie Airlines već je hrpetina riječi gdje vi pokušajete iskazati svoju stručnost na način da ponosno pokazujete vaše znanje iz procjene linija. Ali trebate uzeti u obzir da je otvaranje novih linija i procjena istih jedan poprilično zahtjevan proces gdje aviokompanije trebaju uzeti dosta parametara da bi otvorile liniju koja bi bila profitabilna, a često u tim procjenama koriste alate koji su preskupi da bi ih vi iti namirisali.

Ovakva procjena linija, koja uključuje dosta linija koje OU nikad nije letjela pa ne znamo njihov potencijal (dok kod linija poput za OTP znamo jer je letjela), a ne bazira se na procjeni sa ozbiljnim skupocjenim alatima uspješnih aviokompanija se jedino može opisati prijedjevom koji koristimo za poteze OU, a to je neprofesionalno.

I vidi se da ovdje nema nikakve ozbiljnije procjene jer zašto bi Croatia ostavila isti broj letova za Bukurešt kao i prije pandemije ako je linija imala čudesno dobar LF, zašto bi Croatia letjela za Tel Aviv manje nego prije pandemije i zašto su Tel Aviv i Geneva na dva tjedna leta što je po vašim riječima “nedovoljno za legacy”, zašto bi Croatia leasala manji avion za Lošinj (na kraju uopće ga u procjeni flote), zašto u procjeni flote nema 100 seatera o kojem vi cijelo vrijeme pričate, zašto je MUC-OSI manje profitabilna od FRA-DBV da zaslužuje biti ukinuta…

Ogromna analiza koja za svoje tvrdnje nema potrebne podatke da bi se pokazala kvalitetnom.

Pozdrav!

Stoji.

“imam alate koje koriste i jedna aviokompanija koja mi ih je ustupila sa jednom licencom, tako da ga koristim iako si ga financijski ne bi mogao priuštiti) ”

Malo čudno s obzirom na toliko puno ne logičnosti npr. manje letova za Tel Aviv, isto za OTP iako je iznimno uspješna linija. I malo čudno da vam aviokompanije besplatno ustuplju ove stvari. Možemo li znati o kojoj je kompaniji riječ?

Alene! Pa Vi ste pravnik! Ccc…

Što bi rekao Vaš zemljak (Josip Broz): „Ne treba se držat’ zakona kao pijan plota”.

Тиме се не хвалу јавно…

https://translate.google.rs/

Добро ради и на мобилним 🙂

Постоји и апликација:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.translate

🙂

Odlična analize gospodine Alen,sećam se vaših publikacija na tangosix koji su u određenoj meri predstavljali toliko detaljnu analizu,da bi se moglo pomisliti da su diplomski rad.Drago mi je da i dalje pišete i da kvalitet vaših analiza nije opao već je ostao konzistentan,ako ne i bolji.

Zanima me vaše mišljenje o potencijalnom spajanju naših ex yu kompanija u jedan konzorcijum kakav je SAS na primer ili preciznije kao što je JAT bio nekada,tj zajedničko ulaganje država u zajednički projekat.
Iako ideja ima možda utopijski karakter ona i dalje ima pravo na življenje,pre svega gledajući na istu kroz prizmu potencijalnih prihoda razvitka zrakoplovstva u našoj regiji.
Isto to vidim kao jedini način da se suprotstavimo LH grupi i drugim moćnijim kompanijama koji haraju ovom regijom.

Naravno po mom mišljenju ovo ne bi bilo ostvarljivo u ovom trenutku sve dok ne dođe do urazumljavanja političke elite i smene političkih generacija,što je dug proces,ali ima pomaka.
Jer ako jedna Nemačka i Francuska kao i Ujedinjeno kraljevstvo i Španija mogu surađivati iz ekonomskih interesa,siguran sam da i mi na prostorima bivše Jugoslavije možemo isto,ako ne i duplo bolje.

Srdačan pozdrav

– Koliko SAS ima hubova u skandinavskim zemljama? Imaju li skandinavci problem koji vi navodite?
– Koji su sekundarni hubovi SAS-a?
– Ko u SAS-u planira mrezu letova?
– Znate li gdje SAS odrzava svoje avione?
– Kako SAS ima rijeseno pitanje vlasnistva medju drzavama?
– Je li Norveska clanica EU?

Ne usporedjujem ja SAS sa Jat-om nego ste vi to pokusali i iz toga, cini mi se izvukli pogresne zakljucke. Dakle, gotovo svi argumenti koje ste naveli kao razlog zasto zajednicka kompanija juznoslovenskih zemalja ne bi mogla funkcionisati zapravo nisu validni i dokazuju upravo suprotno.

Ako se zadrzimo samo na vasem prvom argumentu:
“gdje bi bio glavni hub (logično je da je to Beograd, zašto bi Zagreb na tako nešto pristao)”
vidimo da vi pricate o necemu sto nazivate “glavni hub” a primjer SAS-a vam pokazuje da takvo sto uopste ne mora postojati.

Ne znam gdje se vi hranite informacijama ali izgleda da je izvor los i vjerovatno jeftin.
I Kastrup i Arlanda i Gardermoen su SAS-ovi primarni hubovi.

Kao sto sam rekao, u vasoj usporedbi SAS i nekog imaginarnog Jat, izvukli ste mnoge pogresne zakljucke.

Npr. spominjete neka dva “glavna huba” Zagreb i Beograd od kojih bi svaki imao svoje ekskluzivne destinacije sto kod SAS-a nije slucaj, svaki od tri primarna huba mogu letjeti na bilo koju destinaciju bez obzira da li se one vec lete sa dva druga huba.

Onda, uveli ste jedan pojam koji se ne moze sresti drugdje ”sredisnji hub” i smjestili ga u Sarajevo. Nista slicno nema kod SAS-a pa se pitam otkud vam takva ideja i kakvog smisla bi sve to imalo.

Kao sto rekoh, vi ste pokusali porediti SAS i Jat, ne ja. Ali bez obzira sta vi poredili, ideja “ekskluzivnih destinacija” je potpuna besmislica.

SAS svakako nije u banani jer nema “sredisnji hub” a bas bih volio da uspijete da pronadjete invostitore za taj projekat. Bilo bi interesantno vidjeti kako ce to zavrsiti. To bi bila prva kontkretna stvar koju biste vi napravili u zrakoplovstvu a sigurno naslucujete kakvo je moje misljenje o ideji.

To sto je SAS trenutno u finansijskim problemima nema nikave veze sa besmislicama koje su napisane o hubovima sa “ekskluzivnim destinacijama” i “sredisnjem hubu” u Sarajevu.

Da, SAS je u banani vec duze vrijeme i opet to nema veze sa besmislicama koje su napisane u clanku.

“Sredisnji hub” koji bi bio lociran u Sarajevu je samo primjer pogresnih zakljucaka i besmislenih teza koje ste izvukli iz poredjenja SAS i nekog zamisljenog Jat-a.

To je teski kondicional i ne bih bio pametan kad bih o Jat-u raspravljao u tom kontekstu.

Medjutim, ukoliko bi neko pokrenuo novu aviokompaniju i napravio regionalni hub u Sarajevu koji bi onda feedao letove iz Zagreba i Beograda to bi bila totalna ludost.
Takav “regionalni hub” bi bio velika glupost i u slucaju kada bi se AirSerbija i Croatia udruzile u jednu vecu kompaniju koja bi bila LC bivsih jugoslovenskih republika.

Volio bih kada biste vi uspjeli to pokrenuti kao svoj prvi konkretni posao u zrakoplovstvu.

I ja bih vam savjetovao da to ne bude vas prvi konkretan posao u zrakoplovstvu. Bolje bi bilo da nadjete i pocnete sa necim racionalnijim.

Bas me raduje kako cete se snaci u zrakoplovstvu i to sa otvaranjem “regionalnog huba” u Sarajevu kao prvim pothvatom. Zaista ce to biti interesantno pratiti.

Hvala Vam na odgovoru Alene,
Mislim da bi problem letova u EU resili registracijom flote u EU registar(kao što ima i SAS).Da li bi koristili Hrvatsku ili Slovenačku registraciju to bi bila stvar dogovora i deo flote bi imao YU registraciju.
Mislim da uz specijalnu dozvolu Hrvatskog ili Slovenačkog direktorata mogli bi i letovi unutar EU(Vi znate bolje od mene EU propise tako da me slobodno ispravite) da operatišu i sa ostalim registracijama.Pitanje u tom slučaju je koliko bi sekundi prošlo pre nego li se LH grupa počne žaliti EU komisiji.
Beograd i Zagreb mogu biti habovi i možda fedovati jedan drugog o zavisnosti od potreba.
Ostali aerodromi bi bili sezonski habovi kao što i SAS radi sa drugim aerodromima.
Što se tiče ulaganja određivao bi se udeo kao pri osnivanju tvrtke.
Stavi se imovina na primer Kroacije npr kao i ASL-a i odredi se koliko kome koji udeo pripada,shodno tome bi išla ulaganja u istu.
U slučaju Slovenije, Makedonije,i Bosne one bi morale uplatiti sredstva pošto Adrija i njena imovina više ne postoje,a ostale i nemaju aviokompanije.
U slučaju raspadanja iste imovina se deli proporcionalno ulogu države u aviokompaniju.
U kompaniji bi se opet najviše pitali Hrvati i Srbi,što može dovesti do negodovanja ostalih,ali i jedna Nemačka je ekonomski centar EU,pa se niko ne žali,jer svako ima neku korist kao što bi i ovde imali.
Što se tiče ruta i frekvencija,složio bi se sa anonimusom,a kako to rade u SAS-ako možete da objasnite ili imate informaciju.
Znam da ste ranije pisali o tome,ali nikako ne mogu da nađem taj članak, ili sam nesposoban da nađem isti,pa bih vas molio da me uputite na isti linkom da bih bolje shvatio vaše stavove i teze.
Srdačan pozdrav,

Hvala Vam Alene još jedanput na odgovoru i na postavljenom članku kako u vidu linka tako i ovde na forumu.
U iščekivanju vaših novih tesktova,
Stefan Đorđević

“Iz Dubrovnika bih uveo liniju Dubrovnik-Frankfurt 3 puta tjedno. Ukinuo bih liniju Osijek-Minhen. ”

Po čemu je to Dubrovnik važniji od Osijeka tijekom zime pa da Dubrovnik zaslužuje linije, a Osijek jedno veliko ništa? Za razliku od Dubrovnika koji tijekom zime ima više dnevnih letova Croatije, Osijek nema ništa osim ovih novouvedenih letova.

Izgleda da je slavonija prežaljena.

Po kojoj analizi ima daleko više potencijala od Osijeka. Jeste li uzeli u obzir daleko veće gravitacijsko područje Osijeka? Jeste li uzeli u obzir veliku Slaconsku dijasporu? Jeste li uzeli u obzir ne postojeći turizam tijekom zime u Dubrovniku?

Očito niste jer je dijaspora Slavonaca ogromna i daleko veća nego ona dubrovačka. Osim toga pričate o turizmu kojeg tijekom zime u Dubrovniku nema.

Sada treba viditi razvoj situacije, a onda procijenjivati što je profitabilno, a što ne. Trenutačno nema smisla procijenjivati da se ukine linija za Osijek ako još nismo vidjeli njen puni potencijal tijekom zime zbog pandemije.

Ja pričam o konkretnim zimskim linijama za OSI-MUC i DBV-FRA. Ne o cjelokupnom broju putnika.

Ogromna?! Koliko je to u brojevima?

Dubrovnik možda ima više putnika od Osijeka no to ne znači da je tijekom zimskog perioda linija OSI-MUC manje profitabilna od linije DBV-FRA.

Za tvrdnje poput ove (da liniju iz Osijeka treba uknuti, a iz Dubrovnika vratiti) trebate imati ozbiljnije podatke, analize, procjene tržišta, informacije o već ostvatenim rezultatima. U protivnom, kritika je besmislena ako se isključivo bazira na “meni ima više smisla” što je nikakav argument kada je riječ o ovakvim linijama.

Osim toga, gdje je nestao argument “ali Croatia dobiva novce pa treba ovo letjeti jer je korisno lokalcima”? Što to jedino vrijedi za Dubrovnik, a za Osijek koji ima samo ova 2 tjedna zimska leta, ne?

Linija Frankfurt-Dubrovnik je prevezla 25 više putnika nego linija Munchen-Osijek?

Malo čudno s obzirom da u vremenu kada se jedna linija operirala druga nije, pa tako ni komparacija ne može biti baš točna.

I koliko je putnika prevezeno na dvije linije točno?

Croatia bi do nabavke A321XLR morala motivirati Singapore Airlines da svoju liniju Singapur-Frankfurt-New York prebaci na Zagreb.

Singapore Airlines je ozbiljna aviokompanija čiji je primarni cilj postizanje što višeg profita na način punjenja viših razreda. Uz to je ekstremno konzervativna aviokompanija koja ne leti na destinacije poput Zagreba.

Šanse da se navedeno dogodi su ravne USB3 letovima za Sarajevo i Prishtinu. Singapore Airlines logično ostvaruje daleko veće profite na liniji za Frankfurt, što bog daleko većeg broja konekcija, a što zbog daleko većeg tržišta. Zagreb tijekom zime nema tržišta ni za Korean, a ni za Emirates, a kamoli će za jedan daleko skuplji SQ koji navedenu liniju leti sa A380.

Zaboravite da će Singapore ikad uvesti liniju za destinaciju poput Zagreba.

“A poglavito ako se radi o aerodromu koji usluge daje skoro pa besplatno i gdje su troškovi bitno manji. Uz to Frankfurt ima više destaka dnevnih letova prema SAD, Zagreb nema ni jedan. ”

Apsolutno ne važno ako uzmete u obzir da je Zagreb nikakav hub, da Zagreb ima daleko manje potencijala od Frankfurta u bilo kojem segmentu.

Zagreb nema liniju za New York i to dovoljno Singaporeu govori koliko bi njihov A380 imao smisla u Zagrebu.

Zagreb nema cijele godine ni Emirates i Korean što također dovoljno Singaporeu govori koliko bi imala smisla ta linjja cijele godine.

Jednostavno zaboravite na ovo, neće SQ ući u ovoliki rizik. Pogotovo ne za nevažni aerodromčić

Ne postoji ni jedan razlog da Singapore smanji frekvencije na već postojećoj liniji za Frankfurt i da postavi kapacitet na daleko slabiju destinaciju. Singapore Airlines neće ulazit u ovakav rizik ako mu već dobro ide na postojećoj liniji.

Ponavljam, ni Emirates ni Korean nisu imali dovoljno putnika da održe zimske letove za Zagreb, a kamoli će to učiniti Singapore Airlines sa A380 koji je daleko manji prilagođen putnicima za destinacije poput Zagreba.

Singapore Airlines je konzervativna aviokompanija koja leti iznimno malo letova prema Europi ali to čini ektremno profitabilno. Na sezonskom leisure tržištu i ne važnom aerdromčiću ne možemo očektivati aviokompaniju poput Singapore Airlinesa. Eventualno njihovu podružnicu Scoot, ali Singapore Airlines definitivno ne. Pogledajte samo malo koliko lete prema Europi.

I ne možete uspoređivati Emirates i Singapore Airlines. Poslovanja ovih dvaju kompanija su kompletno drukčija.

Nema Singapore bolje potencijalne ni od Emiratesa, ni od Koreana. Korejaca ima daleko više kao turista od Singapuraca, a Dubai je daleko veći hub i Emirates nudi više konekcija.

Singapore neće uvesti letove za aerodrom važnosti Zagreba, a pogotovo ne sa A380 za New York. Singapore je konzervativna aviokompanija koja naprema Emiratesu leti stvarno slabo prema Europi. Broj linija za Europu je dokazatelj da su šanse da uvedu Zagreb nikakve.

A Emirates ne leti za Australiju? Dajte molim vas.

Singapore Airlines nikada neće prebaciti letove za Frankfurt i New York na neko manji aerodtomčić.

Osim toga Singapore Airlines nema volje otkrivati europska leisure tržišta preko mainline tvrtke. Emirates i Korean to rade, ali Singapore ne.

Ok, shvaćam lete za Australiju.

Shvatite da Singapore Airlines neće A380 slati u Zagreb da lete za New York. Ne postoji ni jedan razlog da zamijene veće tržište sa daleko manjim. I shvatite da Singapore Airlines neće uvesti Zagreb sve dok je mali nevažni aerodromčić na sezonskom leisure tržištu.

Nije važno je li oni imaju šansu ili ne, već da Singapore Airlines ne uvodi ovaj tip linija. SQ nije ni Emirates ni Korean koji su iskazali interes za leisure tržištu u Europi dok SQ nije.

Singapore Airlines nije letio prije pandemije za Maltu. Singapore Airlines stvarno malo leti za Europu, npr. za kombiniraju MXP i BCN u jednu liniju na koju su slali kapaciteta koliko i Korean za Zagreb prije pandemije.

Njihova mreža destinacija u Europi je stvarno slaba. Riječ je tek o desetak linija.

Alene, je li vi ikad priznajete pogreške ili ipak tvrdite da ste uvijek upravu? Mislim da je to malo i očito jer ne želite priznati da Singapore Airlines ne uvodi letove za sezonske leisure destinacije po Europi koje ni Emirates ne mogu sadržati cijele godine.

Puno preočito.

Singapore nije letio za Maltu to nije istina.

Dokažite da je letio nekim linkom.

Letili su za Istanbul, Stockholm preko Moskve, Mancherster preko Munchena, Barcelonu preko Milana, Dusseldorf, Frankfurt, Zurich, Copenhagen, Amsterdam, Pariz, London, Rim i Brussels. S toga da je Brussels bio najavljen tek sa 2020. što znači da su prije pandemije letjeli 12 linija.

Kako vi očekujete da aviokompanija koja leti samo prema najvećim hubovima i velikim tržištima dođe u jedan mali Zagreb koji je niti hub i koji ima samo nešto sezonskog leisure potencijala nemam pojma. Eventualno kao Atena i Berlin imamo neke šanse za Scoot.

Dokažite da su letjeli toliko linija i koje su bile. Ja vam mogu za svaku liniju pronaći dokaz da su je u poslijednjoj prepandemijskoj godini letjeli. Koje su te linije ako ih je bilo 20? Molim Vas da mi date činjenice i dokaze jer ovo odlazi u sferu arogancije.

Provjerio sam ovo za Maltu, i ne 2019. ta linija nije bila u ponudi.

Potencijala za Singapore Airlines u Zagrebu očito nema. Već nekoliko puta ponavljam da Singapore Airlines ne leti na tržišta poput Zagreba. Također SQ nije ni AC, and ni EK i KE.

A kako bi Alen sve to mogao znati?

110 путника из Загреба насупрот 250+ из Франкфурта? 🙂

Знам да је занимљиво… 🙂

Odličan članak, ali,… Nadam se da će ga bar ovi iz Croatije pročitati.

Croatia je početkom 1990.-ih odlično krenula. Tada je imala solidnu flotu od nekoliko Boeinga 737-200 i stvarno je djelovalo kao da će “procvjetati” 2000.-ih. Nažalost, slavlje im nije dugo potrajalo. Nikada mi neće biti jasno zašto su prodali sve ATR 42 i Boeing 737, te iste zamijenili za Q400 i A320 u samo 10 godina. Siguran sam da bi bolje prošli da su uzeli 737-700 i 737-800 umjesto A319 i A320, već su imali posade obučene na Boeingu. Velika šteta, nisu uspjeli nadoknaditi JAT ni 10%, a neće to uspjeti ni Ryanair.

Nema problema. Stvarno je odličan i vrijedi ga pohvaliti.

No, imam jedno pitanje. Naveli ste dosta linija ka Njemačkoj, Velikoj Britaniji, Francuskoj, Italiji i još nekim zemljama kao potencijalnim destinacijama iz Zagreba. Ove linije su logične i imaju smisla, ali moraju li nužno biti sezonske (izuzet grčkih otoka)? Mislim da bi skoro sve od gore navedenih mogle biti year-round , čak i oni preko Mostara. Zagreb stvarno ima taj potencijal.

Za Karla je clanak sigurno odlican.

Primjerice Croatia potpuno normalno leti za Prag sa Dash 8-400, dok Air Serbia Prag ne može letjeti sa ATR 72, nego mora letjeti sa A319. A Dash 8-400 je isplativiji avion od Airbusa A319, te mu je break even bitno manji, jer je avion duplo manji.
———-+

JU salje ATR za Prag I let traje 01.40

A najjace od toga sto JU nikada nije slala A319 za Prag. Iskljucivo ATR.

Bukvalno cak I pre korone kada je isao 10x

Od 30-ak letova za Prag, jednom sam leteo Boingom pre desetak godina, a sve ostalo samo i isključivo ATR-om. Vrlo neugodno, ali to je tako godinama. Odmoriće se ljudi koji koriste tu liniju sa novim ATR-ovima.

Za gde salje A319? Za Prag? Za grad za koji je svih ovih godina poslala dva-tri puta kada ATR crkne a drugi su vec rasporedjeni.
Razumem da ste napisali Cirih gde OU salje iskljucivo Q400 a JU iskljucivo A319/320. Ovako bas nema smisla.

Da, nema

Vidim svidjaju vam se “valovi” Air Serbie pa ste ih uz blage korekcije primenili.

Brojanje linija sa partnerima (kako ih vi zovete) je besmisleno.
Dajte golu istinu koliko sama OU opsluzuje. Sve je to lepo i codeshare i skoro pa joint venture ali sto ne postavite spisak gde OU leti bez tih dodataka. E to je istina OU a ne ona nasminkana.

Jutros VIE-ZAG OU A320 28 pax

Toliko o Tim njihovim partnerima I letenju ka cvoristima/habovima

Poslali A320 za 28 putnika? 😂😂😂
A joj a ovde se neki busaju kako OU salje A320/319 zbog povecanja putnika a oni ni ATR 42 ne bi napunili. 😂

Po prvi put čujem da OU leti sa A320 za Beč, mislim da to što kažete nema veze s istinom.

Danas je otišao 9A-CTK

Pa eto danas je otisao, verovatno se pokvario Q400. Radim na VIE tako da Sam bas proverio. Bilo je oko 50 u dolasku

Radim na VIE

Imaju. Naravno da imaju. Pa to je Etihad uveo nasoj kompaniji. Ali vremena vam se bas poklapaju. Slucajnost…

Pa može da bude slučajnost, a može da bude i da Beograd i Zagreb pripadaju istoj vremenskoj zoni.

Kako kada je BEG citavih sat vremena dalje….

Da je razlika bitno premalo manja od sata. Kajgot.

Možda bi umjesto ovakvih analiza koje se nikad neće ostvariti ipak trebalo napisati analizu:
“Kako provesti stečaj Croatia Airlines”
To je puno realnije, i biti će štivo po kojem bi se neke stvari mogle i provesti.

A u međuvremenu, pošto ionako gutaju ogroman novac poreznih obveznika da lete prazni bi mogli bar sniziti cijene karata. Ionako radiš sa stalnim gubitkom i građani te financiraju – pa bar daj da mogu putovati.

Znam da se to ne uklapa poslovodstvu nikako, jer onda imaš samo brigu sa putnicima koji su samo smetnja u njihovom poslovanju.

Croatiu treba pod hitno ugasit, nema hljeba od toga.

Nadam se da vas netko iz vlade čita jer su ponovo izabrali istog direktora. Znači da vlasniku odgovara ovakvo stanje jer dobar manager ne mora znati nikako izgleda zrakoplov da usmjeri poslovanje k boljem, zaposlenici i onako znaju što rade ali ako nema funkcionalnog managmenta uzalud.

Dobar je direktor. Max. izvlaci iz kompanije koja nema perspektive u minijaturnoj zemlji.

Cemu 14 letova za Sarajevo? Pa ko ce iz Sarajeva letjeti za Zagreb i zbog cega?
Turisticki? Sta tamo ima da vidi do jos jedan balkanski grad,
Da presjedne na drugi avion do svoje krajnje destinacije? A sto bi to ijedan pametan Sarajlije radio pored velikih hubova kao sto su Frankfurt ili Istanbul koji pri tome pruzaju mnogo povoljnije cijene od super skupe Croatie.
Dakle nijen razlog ne postoji da Croatia leti 14 sedmicnih letova za Sarajevo. I ovaj trenutni broj je prevelik i ocekivati je smanjenja.

Cemu 7 letova za Mostar?
To je jako mali grad koji vec gravitira Sarajevu koje ima mnogo linija prema svijetu. Istovremeno, mostarski aerodrom se budi tako da Croatia nema nikakvu buducnost sa letovima do Mostara.

Sve dok se Čović pita u Hercegovini , Mostar se neće probuditi nažalost . Koliko se sjećam prije korone Zagreb je imao 2 dnevna leta za Sarajevo.

“Dakle nijen razlog ne postoji da Croatia leti 14 sedmicnih letova za Sarajevo. I ovaj trenutni broj je prevelik i ocekivati je smanjenja.”

Možda vama velikom stručnjaku nema smisla, ali i prije pandemije ova linija je imala 14 tjednih letova, a imati će i ovo ljeto.

To sto je Croatia imala 14 sedmicnih letova je jedan od razloga zasto nije poslovala pozitivno te godine. Moze Croatia imati i 4 dnevna leta Sarajevo – Zagreb ali to ne mijenja cinjenicu da je vise od 1 leta dnevno potpuna glupost.

Pa kakve vi to pomjene predlazete na liniji Sarajevo – Zagreb u odnosu na 2019. godinu???
Ta linija nema buducnost i ludost je takvo nesto predlagati. Sarajevo ce rasti jako u narednim godinama i postati na kraju konkurent zagrebackom aerodromu tako da ce ove linije izgubiti svaki smisao.

Sarajevo 2024 nece imati vise putnika od Zagreba ali 2034 sasvim sigurno hoce.
U takvoj situaciji niti ce Sarajevo feedati Zagreb, niti ce Zagreb feedati Sarajevo.

FlyBosnia i Croatia Airlines ce tada biti povijest koje ce se samo rijetki sjecati.

Ja ne znam nijednog covjeka u Sarajevu koji sam sebi avionske placa karte da je ikada koristio Zagreb kao hub. Sarajevo nece biti aerodrom koji ce feedati linije iz Zagreba i sa time Croatia treba da se pomiri. Sarajevo ima svoj pravac razvoja i on ce u godinama koje slijede postati glavni rival zagrebackog aerodroma.
Croatia mora drugdje da potrazi sebi kruha, Sarajevo to svakako nece biti za ovog avioprevoznika.

Pomiri se ti s činjenicom da iako Croatia ima loše konekcije da za dva dnevna leta između Zagreba i Sarajeva ima putnika kao što je i bilo prije pandemije.

I pomiri se s činjenicom da Sarajevo feeda linije iz Zagreba.

To su tvoji vlazni snovi. Stvarnost ce te probuditi.
Croatia Airlines se urusava, linija izmedju Sarajeva i Zagreba ce biti sve manje sve do konacne propasti Croiatije.

Kme kme Croatia ima 2 dnevna leta za Sarajevo i ima dovoljno putnika da ih pokriju. Nisu vlažni snovi već realnost i činjenice.

To je cinjenica kao sto je cinjenica da Croatia pozitivno posluje, da redovno isplacuje dividende svojim vlasnicima, svaki mjesec uvodi nove linije, obara rekorde po broju putnika itd.
Covjece, zivite u nekom cudnom svijetu. Croatia je proslost.

To nije činjenica za razliku o potencijalu za dva dnevna leta prema Sarajevu. Croatia ima putnike za tu količinu letova.

Croatia je na samrti i sve je tuznije gledati njeno umiranje u mukama. Sto bude duze trajalo to ce biti mucnije, svakako je eutanazija bolje rjesenje.

Da postoji razlog za povecavanje broja letova na liniji Sarajevo – Zagreb, glupost menadzmenta.

To se, dragi gosn. Scuricu, naziva inercija.
Ne zna management sta da radi nakon okoncanja pandemije, pa obnavlja cak i nerentabilne linije. Jedna od njih je Sarajevo – Zagreb. I umjesto da otvaraju linije koje imaju perspektivu oni obnavljaju ono sto su letjeli 2019.

A vi znate koje su linije Croatije bile najuspjesnije i koje ce biti najuspjesnije?

Naravno da postaje, rast Sarajeva je 3 puta brzi od rasta Zagreba. Sljedece godine ralika ce biti jos veca. To su cinjenice.

Onog trenutka kada je LH odlučila da leti 14x sedmično za Sarajevo, da Austrian leti isto tako 14x sedmično, a Swiss 7x sedmično, i uz već postojećih Turkish 21x sedmičnih letova, Croatia je realno trebala zaboraviti da Sarajevo postoji, jer u takvim okolnostima nema nikakve šanse da profitabilno posluje

Izgleda da nas analiticar to ne moze da shvati.

Ne mozete da shvatite da je Lufthansa procijenila da nije rentabilno letjeti 14 letova u ovom trenutku i da je to uradila na osnovu neke dobro utemeljene procjene.

Ali se tu nasla pametna Croatija pa ustanovila da ce zaraditi ogroman novac ako bude letjela 2 leta dnevno. Kakva glupost.

Pa koja budala ce bukirati let iz Sarajeva za New York sa dva 2 stopa od kojih je jedan Zagreb, kada moze letjeti sa jednim stopom uz 50% jeftiniju kartu? Gdje je tu zdrav razum?

To sto je Croatia prva uspostavila let sa sarajevskog aerodroma poslije rata je davno proslo vrijeme. Od stare slave se ne zivi. Nove su okolnosti, sarajevski aerodrom se razvija i za Croatiju, na njenu zalost, tu vise nema mjesta.

O kakvim konekcijama Croatije za putnike iz Sarajeva govorite?
Za Bec, Frankfurt, Cirih? postoje direktne linije
Za Amsterdam, Pariz, London? ugodnije i jeftinije je koristiti Austrian, Lufthansu
Za Bliski Istok? izgleda da Zagreb feeda linije iz Sarajeva za ove destinacije

A najveci biser je da ce putnik iz Sarajeva koristiti Croatiju da doputuje do Zagreba a onda tu da presjedne na jeftine i neudobne letove Ryanaira. Zasto bi neko platio 100 eura kartu do Zagreba da bi onda za 20 eura odletio iz Zagreba za Sofiju, Malagu Manchester?

Nisam ja zabrinut za Sarajevo ono se vec isprofilisalo i vec odavno nije feeder Zagreba sto je jos jedan od razloga stagnacije zagrebackog aerodroma.

Ovdje samo kritikujem tzv. stucna misljenja koja kazu da Croatia treba letjeti 14 sedmicnih letova Sarajevo – Zagreb. Smeta mi ovaj nonsens koji se hoce predstaviti kao mudar savjet.

a koliko putnika je bilo na liniji Sarajevo – Zagreb a koliko na Liniji Sarajevo – Frankfurt?
Koliko je zaradila Croatia a koliko Lufthansa?
To su prava pitanja koja sebi trebate postaviti i koja su relevantna? Ako Croatia gubi novac na ovim linijama, to je nesto sto zabrinjava a ne nesto cime bi se trebala ponositi.

Da, znam da gubi kao sto gubi i na nekim drugim linijama sto u konacnici donosi debeli minus na kraju godine.
Ili vi tvrdite da Croatija posluje pozitivno?

Sarajevo – Zagreb sa 14 sedmicnih linija gubi novac.

Sarajlija koji ima novac i zeli da putuje za Malagu izabrat ce da plati 250 eura da Austrianom ili Turkisem putuje kao covjek a ne kao prosjak da se stisne na Ryanairovom sjedistu ispod kojeg je stavio ruksacic od 5 kg.

Sarajlija koji nema novac i zeli da posjeti neku egzoticnu destinaciju na 3 ili 4 dana nece ici u Malagu nego ce izabrati neku destinaciju na koju leti WizzAir iz Sarajeva.

Sve je tako jednostavno, ko zeli realno da sagleda stvari a ne da zivi u nekoj iluziji.

Iluzija je da ti letovi mogu biti profitabilni. Kao sto sam napisao, Croatia moze uvesti i 10 dnevnih linija ako hoce ali koliko ih god imala, gubit ce novac.

Sarajlije koje imaju puno novca su poznate po tome da imaju puno novca. Sarajlije koje nemaju puno novca su poznate po tome sto nemaju puno novca.
Ocigledno ne razumijete sto sam vam htio reci pa vam moram ovako uprostiti.

Vidite sta ste napisali:
“Prvo jer takvih konekcija nema sa drugima, drugo jer je to ipak još samo 120 EUR, jeftinije nego kod drugih.”

Kako ce biti jeftinije od drugih kad ste vec ustvrdili da drugi ne postoje???
Kako ne postoje druge opcije? Sta radi Lufthansa? Kako jadni Nijemci i Austrijanci putuju za Malagu? Preko Zagreba hvataju konekciju za Ryanair?

To ćemo još da vidimo koliko će letova imati LH grupa

Eto, upravo je LOT objavio da počinje letiti 5x sedmično u Sarajevo.

Da li postoji neko ko misli da se Croatia i sa LOT može uspješno boriti, sve pored LH grupe i THY?

Prema nekim strucnjacima, putnici iz Sarajeva ce preferirati da za Varsavu lete Croatijom preko Zagreba.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!