Španjolska je ozbiljno postavila pitanje statusa Gibraltara, a posebno aerodroma na Gibraltaru obzirom na carinske i policijske probleme, pošto je Velika Britanija izašla iz Europske Unije. Španjolska, Europska Unija i Velika Britanija intenzivno pregovaraju oko ovog problema, a razgovori se nastavljaju u srijedu.
autorica: Maja Mrkus, novinarka (Pula), foto: Gibraltar Aerodrom
Španski posedi u severnoj Africi (na teritoriji Maroka opasana sa tri reda žice, zida itd) imaju ukupnu dužinu od 18,5 km! Ceuta (8 km), Peñón de Vélez de la Gomera (75 metara ) i Melilla (10,5 km). I ostrva Chafarina, Alhucemas koja se nalaze uz Marokansku obalu. Znači i ovo ide u paketu sa Gibraltarom!
Pašće svi ti zidovi i žice!
Mogli bi da se zamjene sa englezima
Pa carinske i policijske kontrole su postojale i dok je UK bila u EU jer nisu nikad bili u Schengegu!
Španija bi trebalo da preuzme svoju otetu teritoriju od Engleza
To bi bilo logično.
U posljednjih 50-ak godina bila su dva referenduma u Gibraltaru i na oba je postotak onih koji su glasali za ostanak unutar UK-a bio 99% tako da se tu nema što dalje raspravljati.
Eh, koliko je otetih teritorija u Europi. Rijetko koja država ne bi imala poteškoća na tom planu, ako bi se krenulo tim putem. Složena povijest, svakako.
Ja živim u Španiji, a na Gibraltar odlazim barem par puta godišnje, tako da mogu da kažem da poznajem prilike prilično dobro. Pod jedan, kao što je neko već rekao, Gibraltarci ne žele da budu pod okriljem Španije, niti žele da budu pod centralnom kontrolom UK. Oni su skoro pa nezavisna teritorija i to im omogućava da budu finansijska i online gaming destinacija, a to je ono od čega žive i to ne žele da menjaju. Oni su bili zdušno protiv Brexit-a i to im je debelo otežalo život.
A, što se tiče Španije i njihove želje da “povrate” Gibraltar, to je pitanje koje samo prežvakavaju političari. Obične ljude baš briga za tamo neki Gibraltar, Andaluzijci su srećni jer im posetioci iz Britanije i svi oni koji rade na Gibraltaru, a žive u Španiji, doprinose ekonomiji. Na kraju krajeva, kao što UK drži Gibraltar, tako i Španija drži Ceutu i Melilju preko puta u Africi. Ako traže Gibraltar natrag, pretpostavljam da je logično da vrate sve što drže na afričkom kopnu?
Tako da, običan narod u Španiji baš briga za Gibraltar, lokalni političari sa obe strane povlače ovo pitanje kada treba skrenuti pažnju sa pravih problema, a trenutni problemi jesu realni i nastali su zbog Brexit-a, kao što su isti nastali i u Irskoj. I kao i u Irskoj, i ovde će morati da se nađe neki kompromis.
Vrlo razuman i nadasve zanimljiv komentar sa terena. Hvala vam na tome.
U Irskoj će se postići kompromis – ujediniće se Irska. Već je više katolika i u Severnoj Irskoj, put je jasan. Foklande će na kraju okupirati Argentina – pitanje je vremena – a Gibraltar… možda bude nezavisna država… pošto ni Španije verovatno neće zauvek biti ujedinjene.
Sic transit gloria mundi (Britaniae Hipspaniaeque).
Promjene se ne mogu zaustaviti ako to većina na nekoj teritoriji koja želi nezavisnost želi
Potpuno ste u pravu
Proterati ih, milom ili silom
Slažem se