Frederick Smith, osnivač FedEx-a je tijekom studija predao seminarski rad u kome je najavio operacije kompanije. Seminarski rad je predvidio prijevoz manjih paketa za građane uz centrala skladišta koja će ubrzati i pojeftiniti operacije, te letove tijekom noći koje će također ubrzati, pojeftiniti i učiniti operacije sigurnijima radi manjih gužvi u zraku i na aerodromima. Profesor je ocijenio ideju lošom i dao negativnu ocjenu za seminarski rad, no, eto povijest je pokazala da je profesor bio potpuno u krivu.
Kompanija je u početku imala užasno težak početak. Prve noći imali su samo 186 paketa za isporuku, a u samo dva mjeseca su spržili 1/3 novca kompanije. Zbog naftnog embarga 1973. kompanija je stvorila dug od 30 milijuna USD i ostala je na samo 5000 USD gotovine. I taj novac je Smith odnio na kockarski stol za blackjack u Las Vegas gdje je pobijedio i uspio je izvući 27.000 USD. Da tada nije pobijedio danas ne bi bilo FedExa. Ovim novcem platili su gorivo za idućih tjedan dana. No, isto je dalo poticaj Smithu da se dalje bori, pa je prikupio 11 milijuna USD novih investicija u kompaniju. Partija blackjacka je napravila to da FedEx danas ima promet od 90 milijardi USD, a sam Smith ima prihod od 5 milijardi USD godišnje.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: FedEx
Super priča
Da, fakat je. Zato sam je i morao napisat.
Kako se može firmin novac doneti na kockarski sto? Preko fakture? Svašta.
Amerika je to. Tamo se svašta nešto može. Pa i to.
Mogao bih ja to i u Hrvatskoj. Dignem sav novac sa računa (npr. akontacija za putni nalog koji se ne desi), odem odkockam. Ako frofučkam kompanija ide u likvidaciju, ako dobijem, vratim novac na račun idući dan i uplatim ostatak kao kratkoročnu pozajmicu direktora.
1973g je gotovina činila veliku većinu svih transakcija. Bankomati i elektronička plaćanja nisu ni blizu zaživjela u tim vremenima.
Pan-Am je većinu plaća isplaćivao gotovinom i nešto čekovima. Sve firme su imale trezore i sefove, to je bilo normalno.
Ko ume njemu dve! )))
🙂