Ovo je 20. nastavak serijala o Covidu-19 na prostorima naše regije. Prošlo promatrano razdoblje je bilo od 10. do 16.8. a sada promatramo razdoblje od 6. do 12.12.
Najveći dobitnici u regiji svakako su Zagreb, Sarajevo i Banja Luka, a vidljivo se oporavlja i Ljubljana. Najveći gubitnik u regiji neosporno je Priština, a loše rezultate ima i Niš.
U XII. mjesecu 1060 letova
U prvom tjednu II. mjeseca regija je imala samo 414 tjednih letova, sredinom IV. mjeseca je imala tek 573 leta, sredinom VIII. mjeseca bilo je 2683 letova, a sad ih ima 1060. U XII. mjesecu 2020. bilo je 720 letova. Ovo znači da je ove godine spram prošlog XII. mjeseca 47,2% više letova. Neusporedivo više letova je spram II. mjeseca, ali i skoro duplo više letova spram IV. mjeseca što je istinsko iznenađenje. Ovo je prosječno 151,4 leta dnevno.
I dok su prošla zima i proljeće istinski bili smak svijeta, a aerodromi su imali tek osnovne letove sa minimalnim frekvencijama, ove zime situacija je već bitno bolja. Stanje će biti još bitno bolje za koji dan, od 20.12. do 9.1. kada niz kompanija poput Air Serbie, Ryanaira, Wizz Aira, Croatie Airlines, Eurowingsa… povećavaju broj letova vezano uz Božić i Novu godinu. No, nakon toga od 10.1. naglo će se smanjiti broj letova i isti će biti bitno ispod sadašnje brojke. Najveća smanjenja ima Wizz Air koji će do I. do III. mjeseca prepoloviti broj letova.
Priština je cijele godine imala enormno puno letova i bila daleko na 2. mjestu. No, sada u XII. mjesecu Priština ima izuzetno malo letova, ni izblizu toliko koliko je imala do zime. U XII. mjesecu Priština ima tek 118 letova, dok Zagreb ima čak 294, skoro tri puta više letova. Priština je ove zime imala nevjerojatnih 67 letova manje nego prošlog XII. mjeseca što je 36,2% manje. Priština je jedina zračna luka regije koja je imala manje letova nego u XII. mjesecu prošle godine. Beograd je naravno i dalje na 1. mjestu iako je iznenađujuće imao samo 25 letova više od Zagreba (ukupno 319). To je tek 7,8% više od Zagreba. Šokantan je podatak da je Zagreb u XII. mjesecu ima tek 6 letova manje nego u VIII. mjesecu, no to može zahvaliti brojnim letovima Ryanaira koje je Zagreb dobio u IX. i u XII. mjesecu.
Među srednje velikim aerodromima Ljubljana i dalje ima loš broj letova. Aerodrom će ove godine pasti na 10. ili 11. mjestu u regiji iako je još 2019. bio čvrsto na 7. poziciji, a godinama prije i daleko iznad, na 5. mjestu. Ipak Ljubljana je ove zime skočila na 63 leta što je bitno više nego prošlog XII. mjeseca kada je imala tek 12 tjednih letova. Brojnim letovima Wizz Aira, ali i zadržavanjem letova Flynasa za Riyadh i Jeddah, te flydubaia za Dubai Sarajevo je ove zime skočilo sa 23 (prošlog XII. mjeseca) na čak 70 tjednih letova. I Podgorica ima značajnije više letova, obzirom da ima 72 leta, dok je prošlog XII. mjeseca imala tek 49 tjednih letova.
Mali aerodromi regije i dalje nisu previše uspješni zimi. Enormno je odskočila Banja Luka koja ovog XII. mjeseca ima nevjerojatnih 33 leta, što je bitno više nego prošlog XII. mjeseca kada je imala samo 4 leta, ali to je više nego i ovog ljeta kada je imala tek 22 leta. Ovime je Banja Luka skočila ozbiljno iznad Niša, no istime ove zime ima i bitno više letova spram Tuzle. I Osijek je skočio sa 14 na 18 tjednih letova ovog XII. mjeseca što može zahvaliti održavanjem svih letove Trade Aira ove godine, te uvođenjem letova Croatie za Minhen. Ovo je isti broj letova koliko je Osijek imao ovog ljeta.
Beograd ima prosječno 45,6 letova dnevno, Zagreb 42,0, Priština 16,9, Skopje 12,4 i Podgorica 10,3. Čak 5 aerodroma ima manje od 2 dnevna leta u prosjeku.
Najviše linija u XII. mjesecu imao je i dalje Beograd, koji je spram prošlog XII. mjeseca povećao broj linija za 12. No, daleko najveće povećanje ima Zagreb koji je broj linija povećao sa 27 na 56, više od duplo. Sarajevo je također imalo ogromno povećanje sa 6 na 21 liniju (15 više). Veliko povećanje je imala i Banja Luka, sa 2 na čak 14 linija. I Ljubljana je bitno povećala broj linija, sa 4 na 13. Ostali su imali otprilike isti broj linija, osim Prištine kojoj je broj linija pao sa 38 na 34 i Splitu koji je pao sa 12 na 10 linija.
Beograd je povećao broj prijevoznika sa 16 na 19, Zagreb sa 13 na 17, no najveće povećanje je imalo Sarajevo koje je povećalo broj prijevoznika sa 6 na 13 i Ljubljana sa 4 na 13. Po jednog prijevoznika više dobili su Skopje, Dubrovnik, Banja Luka, Osijek i Morava, a po jednog su izgubili Priština, Podgorica i Split.
Najviše prijevoznika ima linija Priština-Basel (5), no najviše letova ima linija Zagreb-Frankfurt (35), pa Beograd-Istanbul (25), Sarajevo-Istanbul (20), Priština-Basel (19) i Zagreb-Paris (16).
Najviše letova ima linija Zagreb-Frankfurt (35), pa Beograd-Podgorica (31), Beograd-Istanbul (25), Zagreb-Split (22) i Zagreb-Dubrovnik (20).
Iako je u VIII. mjesecu Beograd imao bitno više regionalnih letova nego Zagreb, sada je Zagreba ponovo na 1. mjestu sa jednim letom više od Beograda i jednom linijom manje. Treći je Split i Podgorica, pa Dubrovnik.
Ryanair skočio u regiji
U VIII. mjesecu daleko najviše letova imala je Air Serbia (329 letova), pa Wizz Air (279), treća je bila Croatia (246), 4. easyJet (187) i 5. Ryanair (148 letova). No, u XII. mjesecu se situacija bitno izmijenila. Na prvo mjesto ponovo se vratila Croatia Airlines sa 166 letova, Air Serbia ima 9 manje, a Wizz Air je sa 140 letova pao na 3. mjesto. Na četvrto mjesto popeo se Ryanair, u prvom redu zahvaljujući zagrebačkoj bazi. Peti je Turkish sa 74 leta. Austrian se dobro drži kao 6. sa 55 letova, a iznenađujuće let manje ima Lufthansa. Velike čestitke Trade Airu koji osim hrvatskih PSO letova ima i velik broj letova iz Prištine ove zime. Veliko razočaranje je Eurowings sa samo 31 letom tjedno i easyJet sa tek 29 letova. iskrene čestitke i KLM-u na 26 tjednih letova zimi.
Udio Croatie Airlines na regionalnom tržištu je u VIII. mjesecu bio 9,2%, a sada je 15,6%. Air Serbia je imala u VIII. mjesecu udio od 12,3%, no sada je 14,7%. Wizz Air je imao udio od 10,4%, a sada je 13,1%. Svoj udio su značajno povećali Ryanair (na 8,5%) i Turkish (na 6,9%).
Najviše linija u VIII. mjesecu su imali Wizz Air (113), pa Ryanair (62), Air Serbia (53), easyJet (46) i Croatia (44 linije). Wizz Air i dalje ima najviše linija (71), Ryanair je i dalje 2. (37), a Air Serbia 3. (36), no Croatia se popela na 4. mjesto (20), a Eurowings je 5. (13 linija).
Wizz Air ima 71 liniju i 140 letova tjedno. Ovo znači da kompanija u prosjeku ima manje od 2 leta po liniji. Manje od 2 leta po liniji kompanija ima u Tuzli, Sarajevu i Podgorici, a 2 leta po liniji ima u Prištini, Ohridu, Nišu i Ljubljani. Samo u Skopju, Beogradu i Banja Luci ima neznatno više od 2 leta po liniji. Kako god, kompanija ima skoro duplo više linija od prve konkurencije Ryanaira i Air Serbie.
Ryanair ima 37 linija i 91 tjedni polazak, dočim kompanija ima više tjednih polazaka po liniji od Wizz Aira. Najviše polazaka spram linija ima u Zagrebu, a najmanje u Podgorici.
Croatia Airlines ukupno ima 166 tjednih letova na 20 linija. Iz Zagreba kompanija leti 17 linija sa 149 polazaka, iz Splita ove zime ima 43 polaska na 4 linije, dok iz ostalih zračnih luka leti samo za Zagreb, najviše iz Dubrovnika (20 letova), osim Osijeka gdje leti liniju za Minhen.
Air Serbia ukupno ima 157 tjednih polazaka na 36 linija, od čega po dva polaska na po jednoj liniji ima iz Niša i iz Morave, a iz Beograda ima 154 polaska na 34 linije. Najviše polazaka ima za Podgoricu 18, Zurich 11, Tivat i Paris CDG po 10. Da nije bio snježni kaos u Beogradu u nedjelju kada je otkazala 13 letova, kompanija bi iz Beograda vrlo vjerojatno imala 167 letova, a ukupno 170 letova.
Air Montenegro ima tek 16 letova na 3 linije iz Podgorice i 8 letova na 2 linije iz Tivta. Ogromna većina toga je za Beograd, dok linije Podgorica-Frankfurt, Podgorica-Ljubljana i Tivat-Istanbul u ovom momentu kompanija operira sa tek simboličnim jednim tjednim letom.
Trade Air ima 26 tjednih letova (2 više od Air Montenegra), od čega 16 iz Hrvatske, te 10 iz Prištine. U Hrvatskoj prometuje 6 linija, a iz Prištine 5 linija. ETF leti samo 2 tjedna leta na jednoj liniji iz Prištine.
Croatia Airlines operira tri najfrekventnije linije u regiji, te 4 od 10 najfrekventnijih linija, dok Turkish drži 2 najfrekventnije linije. Zagreb ima 5 od 10 najfrekventnijih linija u regiji.
- Zagreb-Split, Croatia (22 tjedna polaska)
- Zagreb-Frankfurt, Croatia Airlines (21)
- Zagreb-Dubrovnik, Croatia (20)
- Beograd-Podgorica, Air Serbia (18)
- Beograd-Istanbul, Turish (14)
- Podgorica-Istanbul, Turkish (14)
- Podgorica-Beograd, Air Montenegro (14)
- Ljubljana-Frankfurt, Lufthansa (14)
- Zagreb-Amsterdam, KLM (14)
- Zagreb-Zurich, Croatia (14 tjednih polazaka)
Idućeg tjedna ide nastavak ovog članka u kojem ćemo analizirati letove po gradovima regije.
Pozdrav svim čitateljima iz Zadra, gdje je ovaj članak napisan.
Izgleda da se ni American ne vraca u Dubrovnik sledeceg leta.
Da ne vrača se. Imali smo o tome članak prije desetak dana.
Sarajevo od danas ima 15 dnevnih letova.
Odlično. nažalost samo 3 tjedna, a onda kreću ogromna rezanja Wizz Aira.
Beograd u novembru 256.000 putnika.
To je kao svi hrvatski aerodromi zajedno u tom mesecu pa +50.000
Što je i logično. Pa zima je. Split, Dubrovnik i ostali aerodormi nemaju ništa putnika zimi. Ljeti su hrvatski aerodromi imali duplo više putnika od Beograda.
Pre pandemije to nije bio slucaj cak ni zimi.
Je. Ti aerodromi prije Covida-19 nisu imali preko 35.000 putnika zimi (Zadar i Pula nikada preko 2000). I da, uvijek, ali uvijek je Beograd zimi imao više putnika nego svi hrvatski aerodromi zajedno.
Avaka cast na trudu. Zagreb je bas razvalio. Cak se i Croatia maknula iz mrvila. Iznenadjenjima nema kraja.
Zapravo da. Croatia je istinsko iznenađenje. Godine tromosti, ljeto pretromo i sad su uveli nove linije (Osijek-Minhen, Priština-Zagreb), te su pokrenuli brdo dodatnih letova u XII. mjesecu.
Još da objavite koliko je prosječno punjenje na tim letovima… Ili još bolje kolika je zarada /gubitak po sjedalu kad se odbiju subvencije i transferi različitih oblika.
Došli bi do zaključka da tržišta ovdje u stvari nema (HR). Leti oko 10000 ljudi, ostali to subvencioniraju.
E da imam podatke koliki je LF bilo bi puno tekstova na tu temu.
U Hrvatskoj leti 10.000 ljudi a ostali to subvencioniraju? Moj bože pa kako ste uspjeli napisati takav notorni nonsens!
Dobar clanak Alen, puno ste si truda dali. Nego nigdje zapravo ne pise kak je Zagreb razvalil i kak je doso nadomak Beograd, a u nekim stvarima ga je i preso. Npr. najfrekventnije linije, povezanost u regiji, a puše mu za vratom i po broju letova.
Istinski i mene je iznenadilo koliko je Zagreb skočio i koliko je Priština pala. Evidentno će 2022. sve doći na svoje i Zagreb će se vratiti na 2. mjesto u regiji.
No, Beograd je još svjetlosnim godinama daleko od Zagreba, da se ne zavaravamo.
U osmoj tabeli vam nedostaje linija BEG-TGD
Ne, ne dostaje. To su linije koje imaju tri ili više prijevoznika, ona govori o konkurenciji.
Mahan Air ponovo uspostavio IKA-BEG.
Iranian carrier Mahan Air has resumed operations between Tehran and Belgrade. Flights commenced last month and are being maintained once every two weeks, on Sundays, with the 202-seat Airbus A310 aircraft. Mahan Air last operated flights to Belgrade in October 2019. The airline was to resume a two weekly seasonal summer service to the Serbian capital in late April of 2020, however, those plans were shelved amid the coronavirus pandemic.
I eto, što sam ja rekao? I koga će oni voziti na toj redovnoj liniji?
Ocigledno da ima ljudi cim je IKA medju najpopularnijim destinacijama za TK iz Beograda. Drugo dosta se forsira izvoz, Srbija ima I vojnog atasea u Teheranu. Drugo Iran kupuje vakcine od nas.
U svakom slucaju ovo je super za Beograd, zar ne Alene? Posebno jer je to jos jedan widebody
Naravno da je super.
Super nije jer znamo o kojoj se kompaniji radi. Nažalost.
Ali Mahan AIR leti i za Barselonu, Pariz, Rim. Letio je i za Berlin. Još negdje je letio i to u vrijeme sankcija (lijen sam da sad tražim info) i sve te zemlje su članice EU i NATO. Ne sjećam se da je Italiji i Spaniji neko lupao packe zbog toga.
Ono sto sam čuo da kompanija plaća sve usluge i da niko nije imao primjedbe na finansije npr
Odkud Vam to? Ja vidim da su prekinuli letove za Barcelonu, Rim, Minhen, Dusseldorf, Paris, Birmingham i Manchester.
Svaka kompanija je super za Beograd. Sa te strane nitko normalan ne može reči ništa drugo nego super, čestitke i ajde hvala bogu!
Ali ako će to značiti probleme sa EU, a hoće… Mahan je sankcioniran od brda država i zabranjeno mu je slijetanje upravo radi podržavanje terorizma i masovnog prijevoza izbjeglica. Nema tu ničeg dobrog u toj kompaniji.
EU nece apsolutno nista reci kao sto nije ista rekla za Coviasa koja I Dan danas slece u Beograd. Jednostavno Srbija nije Hrvatska da slepo prati Zapad, mi negujemo odnose sa svima a posebno sa Iranom. Kada ce NATO I ostali dobiti sankcije za sve njihove zlocine?
A jel? Pa što vas onda natjeralo da prošli puta zabranite letove Mehanu?
Covias nije EU problem, nego američki.
Taj argument ne pije vodu jer su se oni posle toga vratili I Niko se nije ni osvrnuo. Ponovo su se povukli zbog korone koja je poharala Iranom. To svi znaju.
Ne to nije istina. Oni su prekinuli letove prije Covida-19.
Inace Mahan leti vec mesec dana I nikom nista, kako ne shvatate da EU boli uvo
Mahan je imao par chartera. Prošli puta ju nije bolilo uho kad je tražila da se letovi zabrane.
Ja pricam o redovnim letovima vec nekoliko nedelja, nije danas prvi let…aman
Da, ali su prije letjeli povremene chartere.
Koga LH vozi na liniji IKA-FRA? One koje imaju EU vizu.
Isto je i sa IKA-BEG. Dolaze oni koji imaju srpsku vizu.
Nemojte tako. Srbija ne sme da sarađuje i zarađuje sa Iranom, Rusijom, Kinpm, itd. a Zapad sme.
Evo kada oni zabrane izvoz svojih proizvoda (nemačkih automobola i mašina npr) u te zemlje, kao i držanje para lopova iz tih zemalja po svojom bankama ja ću podržati da i mi budemo oštri sa tim zlim neprijateljima demokratije.
Super Portak, opet ulazite u svoj element. Kužim ja da vi mrzite EU i SAD, da ste prepuni gorčine prema njima. Ali ako ništa drugo to su ogromne i super-utjecajne zemlje. Pa čak i da su 100% krive ne možete im se inatiti i sa njima krviti. Tup se sa rogatim ne može bosti. A u ovom slučaju mi govorimo o divu, gigantu i minijaturnoj buhici, čak ne patuljku i kepecu, nego buhi.
Ako EU i SAD sankcioniraju kompaniju i već jednom natjeraju Srbiju da ne radi sa tom kompanijom, jako je neinteligentno ponovo se inatiti. Ništa dobro iz toga izači neće.
Pa Mahan je ukinuo BEG zbog korone, ne zbog EU I SAD. Dakle izgleda da ih bas briga za ove letove
Ne to nije istina. Mahan je ukio letove za Beograd bitno prije Covida-19.
Netacno
Da shvatili smo i prva četiri puta. Čemu ponavljanje istog argumenta četiri puta sa iste IP adrese? Sad bi toga bilo dosta.
Jeste ukinuo pre korone ali se nije vratio zbog korone (bilo najavljeno za 04/2020). Ne znam da li je EU prethodno tražila zabranu letova ili vraćanje viza, čini mi se ovo drugo.
Kako god, ništa dobro sa tom kompanijom ne dolazi.
Mehan je sankcioniran od brda država jer podržavaju terorizam i poznati su po prevoženju brda izbjeglica. Ništa dobro sa tom kompanijom ne dolazi.
A kako avio kompanija nakon sto utvrdi da su dokumenta ispravna moze znati ko je izbeglica a ko ne?
Pitajte Turke i UAE za Bjelorusiju. Čim je EU zaprijetila, odmah su našli modalitete kako su ustanovili.
Ovo će ti pre odgovoriti na Aerodromu Beograd naprimer.
Kako oni odlučuju koga će da vrate, iako osoba ima povratnu kartu, ne treba joj viza za Srbiju, ima rezervisan smeštaj. Pa opet gomilu ljudi vraćaju nazad.
Možeš i da se raspitaš ako poznaješ nekog vlasnika hotela/hostela u Beogradu, koliko često ih zovu iz policije sa aerodroma da se provere da li imaju uplaćen smeštaj i da im kažu da ne čekaju goste, da ih neće pustiti.
A da? Ja nemam tu informaciju da nešto puno vračaju nazad. EU je jasno naglasila da su putnici Mahana dolazili u Beograd, ali se nisu vračali.
Dosta je ciklično – trenutno Indijce, Tunižane i putnike iz afričkih zemalja generalno vraćaju prilično masovno.
Afričke zamlje nemaju veze sa migracijama nego sa Omikron varijantom Covida-19. A ovi ostali, sam bog može znati zašto.
Afrikance koje u Beogradu vraćaju, to čine isključivo zbog migrantske krize.
Pa sad i ne vjerujem da baš nešto puno afrikanaca ima u Beogradu.
Kajgot
Što u Beogradu ima puno afrikanaca? Ma dajte me nemojte…
Da, podrzavaju terorizam jer dolaze iz drzave koja stoji uz Asada u siriji koji je legitiman vladar. Kako Zapad nije terorista nakon svega sta su uradili sirom sveta a u poslednje vreme u Libiji, Iraku, Siriji… Kako Saudijska Arabija nije kaznjena za sve zlocine koje je picinila u Jemenu? Manite se tih duplih standarda. Drugo Srbija suruje sa Kinom koja je jaca a sada I bogatija od EU I Zapada
Ma jasno. Na sreću niste obojani u stavovima. Prokleta masonski-vatikansko-anglo-saksonsko-židovska ili kako je već ono išla ona zavjera iz doba Miloševića. Neke stvari se nikada neće promijeniti.
Srbija šuruje sa Kinom? Vi znate, naravno, da je cijela Srbija manja od Pudonga, gradske četvrti u Shanghaiu. Ne zanosite se da ste Kini išta bitni ili značajni.
Niko nikad nije rekao da je svet pravedan.
Nije, jasno!
Delta otkazala letove za Dubrovnik iduće godine.
Već odavno. Zna se to već dva mjeseca.
Nagađalo se prije toliko, ovo je službena vijest od prije 2-3 dana.
Tako je, nije jos bilo potvrdjeno ali sada jeste zvanicno.
Ma OK, ali bilo je jasno da te linije više biti neće.
Ne sa 100% sigurnošću.
Marko, je. Vjerujte mi. Znam kako funkcionira Delta. To je bla gotova stvar onda.
Ma nije se nagađalo. Ljudi su objavili ljetni red letenja i izostavili su Dubrovnik. Tu je priča bila the end!
Zar nije bilo informacija kako ova linija ima veliki LF i veliki potencijal?
To je nesporno, LF je bio itekako dobar.
Je. Taj podatak sam dobio od osobe broj 1 za linije ZL Dubrovnik. No, LF može biti dobar i ako je cijena jako niska da se motivira prodaja. A onda linija donosi gubitak, zar ne?
Pa linija je imala velik LF. Jesu li pritom i cijene bile zadovoljavajuće to ne znam. Očito postoji neki razlog zašto su prekinuli letjeti, ali LF to sigurno nije.
Dolazi oporavak tržišta i američke aviokompanije se vraćaju na svoja ekstremno profitabilna tržišta. Cijene karata za Dubrovnik uopće nisu bile niske, no postoje tržišta na kojima Delta više profitira.
Bez obzira. Dalta još uvijek ima bitno previše prizemljenih aviona. A i pilota se može nabaviti. Dakle, nešto od tog viška moglo bi se zaposliti i na DBV ako je isplativ.
Cijene su bile oko 1000USD što nije malo. Letovi su bili odlično popunjeni, gledao sam 2 trip reporta na YT (doduše, jedan je mislim bio sa Newarka Unitedov) i avion je bio full pun…. Ako bude sve ok dogodine, možda United poveća tjedne frekvencije sa postojeća 4 na više….
Nemojte se iznenaditi ako smanji tjedne frekvencije.
Ne vjerujem. Pa gdje leti United long haul manje od 3-4 pw? Ako dođe do toga da razmišljaju o smanjenju, mislim da će ih onda skroz ukinuti…. a za sada sve ide kontra toga…. lete 5. mjeseci umjesto 3mj. kao do sada i to su potvrdili dok se još Delta nije izjašnjavala da li će nastaviti ili neće u 2022.g…
Moguće je da oni sad to smanje na 3 tjedno jer nema konkurencije koja ih tlači. Sjetite se kako su mijenjali dane polaska i frekvencije radi Delte. Ali moguće je i da zadrže postojeće frekvencija ili čak da ih povećaju da preveniraju povratak konkurencije.
U tekstu iznad prosjeka dnevnih letova samo promjenite u dnevno umjesto tjedno.
Inace bravo na trudu i hvala na clanku.
A da, da. Hvala što ste primjetili. Taj lapsus mi se stvarno često dešava. A prošitao sam tekst dva puta prije objave. Hvala!
Zadnji graf, Pula, Zadar, Osijek – linije i broj polazaka zamijenjene
Aha fakat. Hvala što ste primjetili. Mijenjam.