Turkish je istinski posebna kvaliteta. Iznad svega ostalog u Europi. Daleko iznad. Ono što smo imali u 1980-tima u ekonomskoj klasi, Turkish ima i danas, i više od toga. Sa Turkishem sam letio ovaj tjedan, za Istanbul u ponedjeljak 9.10. sa Airbusom A321. Povratni let je bio sa A330-300 u petak 13.10, što je još dodatna kvaliteta, pa taj let nećemo pretjerano obrađivati.
Na Turkish možete unositi kofer od 23 kg u prtljažnik (tri stranice kofera moraju biti ispod 158 cm) za samo 10-15 EUR nadoplate, uz manji kofer od 10 kg u kabinu (115 cm tri stranice). Svi koji odlaze u Istanbul, periodično kao ja kako bi se opskrbili trapericama, torbama, kožnim predmetima i baklavama znaju da bez dvadesetak kg ne mogu nazad iz Istanbula. Stoga je ovako nešto i te kako opravdano i Turkish time i te kako podržava lokalnu ekonomiju u Turskoj.
Iz tog razloga putnici moraju na šalter kako bi predali prtljagu. Iskreno, nešto na što sam se odvikao zadnjih godina. U Zagrebu je za check in Turkisha otvoreno čak četiri šaltera, dva za normalan check-in, gdje je priličan red, te dva na kojima ima tek par putnika, jedan za business putnike i drugi za drop off. U Istanbulu su deseci šaltera, a na šalterima E se možete sami chekirati bez djelatnika. Postupak je jednostavan i brz. Prvo si izdate boarding pass, a potom odlazite na šalter gdje u kompjuter skenirate boarding pass, stavite prtljagu na vagu, prilijepite isprintani tag. Potom se kofer automatski prenese na kontrolu i u sortirnicu. Kao što rekoh, vrlo jednostavno i brzo. Pa me i te kako čudi da ljudima treba po 10 minuta da obave ovaj proces. Nevjerojatno, ali putnica ispred mene je buljila u ekran na kojem je pisalo da skenira boarding pass. Tak kada sam joj ja skenirao boarding pass mogla je nastaviti dalje.
Kako Turkish leti sa velikim avionima nije čudno da striktno provode politiku ulaska u tri vala. Prvo ulaze putnici business klase, pa putnici zadnjeg dijela aviona i na kraju oni iz prvog dijela aviona. Postupak je prilično brz. Avion je prilično ugodan uz crvene brendirane detalje Turkisha.
Turkish ima 30 do 32 incha na sjedalima ekonomske klase. No, ima i pravu buiness klasu sa 2+2 sjedala u A321. Zato kompanija na A320 ima tek 150-159 sjedala, a ne 174 kao većina europskih kompanija. Na A321 kompanija ima 178-180 sjedala, 25 manje od drugih europskih prijevoznika.
Turkish na svakom sjedalu ekonomske klase ima ekran. OK, on nije velik, prilično je malen, ali je dovoljan da pogledate film, seriju ili pratite kartu i informacije o letu. Izbor filmova nije kao na širokotrupcima (na povratku), nego imate dva filma na turskom i na engleskom (4 kanala), te 6 glazbenih programa, od čega je 1 sa klasikom, a 1 sa narodnom turskom glazbom. Istim dobivate slušalice na letu koje možete nakon leta ponijeti kući. Na sjedalima imate naslon za glavu koji se pomiče po visini, ali i svija na rubovima tako da možete udobno spavati. Na povratnom letu na A330-300 smo dobili jastuke.
Tijekom leta dobivate puni obrok, obilniji nego europske kompanije imaju u business klasi. Za obrok prema Istanbulu je bila piletina sa pire krumpirom, avokadom, rajčicama i maslinama, sirni namaz, kolač od čokolade, kruh, putar i voda. Uz to dobivate i vlažnu maramicu. Na povratnom letu su bili ćevapi sa rižom i pečenim povećem i gljivama, miješana salata i kolač od sira, kruh, putar i voda. Za piće možete birati vodu, velik izbor sokova, pivo ili vino. Sve se poslužuje u bocama osim soka koji se dobiva u čaši. Putnik može dobiti kavu i čaj.
Turkish ima dvije specifičnosti. Prvo, nema putni časopis. Vrlo čudno, to je svakako dobro da putnik ubije malo vremena, ali je i odličan izvor marketinga obzirom na brdo reklama koje se tiskaju u takvim časopisima. Drugo, Turkish nema duty free prodaju, što je istinski čudno.
Posada je vrlo ljubazna, pomaže putnicima i tu je za njih, govori engleski jezik, česte su objave. Čak možda i prečeste. Kapetan se obraća putnicima, pokušava biti osoban, no ipak to ne uspijeva. Kod izlaska iz aviona jedan putnik je ostavio vrećicu, pa je mene posada zamolila da ga pronađem i vratim pošto sam zadnji izlazio iz aviona. To sam i uspio. Za ne povjerovati, i ja sam zaboravio vrećicu sa 20 kubanskih cigara te sam se vratio u avion 15 minuta nakon izlaska. Vrećica me čekala i nisu je prisvojili. Bravo Turkish.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Alen Šćuric
Prvi put da komentarisem nesto na vasem blogu. Apsolutno se slazem sa tekstom iznad. Primjetio sam da cesto kroz tekstove unosite vas licni stav i misljenje, u ovom i slucajevima vaseg licnog osvrta na putovanje to je u redu. No dio kada iznosite stavove radu, nacinu poslovanje (sta kompanije treba da rade), kada i gdje da lete, u tom dijelu mislim da ne treba da unosite vas stav, vec da prepustite da kao i ja u komentaru citaoci iznesu razlicita misljenja.
Takodjer, nije mi jasna tabela na dnu teksta. Tabela se odnosi na vas licni utisak? Za mene, ne postoji mogucnost ni opcija da Easyjet bude na drugom mjestu. Pogotovo ispred kompanija koje su iza njega. Moj licni utisak i dozivljaj je sa Easyjet stjuardesa sa zvakom (dok hoda kroz kabinu), nije i nikad nece biti clanica posade npr.Britisha. Dakle sve su to aviokompanije, Ali i Mercedes i Fica (Fico) su automobili samo je razlika u klasi 🙂
Zbog toga mi nije jasna tabela, pogotovo raspored i ocjene. (Tip aviona,duzina leta, Velicina i reputacija kompanije, tip usluge nikako ne moze biti relevatno za tabelu, kako porediti Let sa Dash i 330?) Na kraju da dodam, da cijenim vas rad, vasu profesionalnost, te moja sugestija je da razdvojite licni utisak i prenosenje vijesti u tekstu. Trip report da vas utisak , vijesti i novosti, nikako 🙂 Svako dobro i jos uspjesniji rad vam zelim.
Što se tiče čekirane prtljage nije uvijek 23 kg, nekad je samo 20 kg. Časopisi su bili do doba corone, onda ih razumljivo nije bilo a zašto ih nisu vratili tko zna.
Kolika je bila cena karte? Često znaju da grunu cenu karte. Zato je usluga i bolja.
Nisam ja plaćao kartu. Dobio sam je. Turkish je bio službeni prijevoznik kongresa.
PITANJE:
Imajući u vidu neverovatne rezultate na letovima izmedju Istanbula i Beograda, da li mislite Alene da bi na predstojećem Routes World-u u Istanbulu moglo da dodje do daljeg povećanja frekvencija (na po 28 letova nedeljno i Turkish-a i Air Serbia-e) izmedju dva grada?
Turkish bi možda mogao da uvede noćni let na Beograd koji bi u Istanbul sleteo negde oko 4:45 ujutru po lokalnom vremenu. Na taj način bi se omogućile povoljne konekcije na letove koji poleću od 6 ujutru po lokalnom vremenu. Taj let bi mogao da poleće oko 00:30 po lokalnom vremenu i time bi se omogućile konekcije sa ogromnog broja letova koji u Istanbul sleću od 11 uveče po lokalnom vremenu.
Air Serbia bi mogla da doda još 7 letova i da svaki dan ima po 4 leta, ravnomerno rasporedjenih u sva 4 talasa.
Sam bog to može znati. Činjenica je da ta linija raste iz sezone u sezonu i to konstantno.
Pa onda se moze ocekivati dodatno povecanje.
Nije nemoguće, iako ne može to rasti u beskraj.
Naravno, ali prvo se pokriju svi talasi zbog konekcija, a zatim se povecava kapacitet ako je potrebno.
Цариградско главно излетиште је Београдска шума.
Једна од главних капија тврђаве је Београдска капија.
“ Turkish na svakom sjedalu ekonomske klase ima ekran. ”
Nema na svim uskotrupcima.
Ne znam. Na ovom je imala.
Na nekim starijim avionima nemaju.
“ Na A321 kompanija ima 178-180 sjedala, 25 manje od drugih europskih prijevoznika.”
Nijedna evropska kompanija nema 203-205 sedista na A321. Svi imaju 215-220.
Ima. Lufthansa ima 200 sjedala, Air France ima 202 sjedala, Aegean ima 206 sjedala, Auustrian ima 200 sjedala…
Ali na A321neo imaju oko 215-220.
Ovo je bio A321ceo
“ Na Turkish možete u cijeni leta unositi kofer od 23 kg u prtljažnik”
Ne uvek. Zavisi od leta. Na ZAG-IST prodaju i tarifu samo sa rucnim prtljagom.
A da? Prvi glas. Stvarno sam mislio da je to standardna pojava. Pa ja sam baš svaki puta unosio kofer u cijeni.
Pa eto idite na sajt i pretrazite ZAG-IST ili BEG-IST. Najniza tarifa je samo sa 8kg rucnog prtljaga.
Na svim evropskim letovima je tako. Tako je od pre godinu dana, ranije je zaista uvek bilo sa koferom.
Da vidio sam. Zato sam i izmjenio tekst.
Pa niste izmenili, idalje pise da se u ceni moze unositi cekirani prtljag.
Jesam.