autor: Ivan Pusineri, dopisnik (Beograd), foto: Aerodrom Beograd
Početkom VIII meseca 2023. godine navršena su četiri meseca od početka operativnih problema Air Serbia-e, i tri meseca od istih problema za Aerodrom Nikola Tesla. Dok se prethodna analiza bavila striktno Air Serbia-om, ovaj nastavak će se baviti samim aerodromom. Analizom OAG baze podataka može da se dobije širi pogled na stanje na aerodromu u poređenju sa 2019. godinom, i u poređenju sa ostalim aerodromima regiona i Evrope. Naknadno, poređenjem sa podacima iz prethodne analize, moći će konačno da se vidi kako su kašnjenja Air Serbia-e i ANT povezana.
Podaci posmatraju tačnost odlazaka, izraženu u procentima. Odlazak se vodi kao zakašnjeli ako odstupa 15 ili više minuta od planiranog vremena.
Za početak, procenti tačnosti na aerodromu u 2023. i 2019. godini, u periodu od 1. zaključno sa 7. mesecom:
Razlika u tačnosti u istom periodu:
Prosek tačnosti je 70.7% (2019) i 66.0% (2023). Rezultati za trenutnu godinu su gori, ali za relativno malu marginu. Primetno je iznenađujuće izjednačavanje u 6. i 7. mesecu. Suprotno tome, velika razlika u periodu od 1. do 5. meseca je jasan indikator da je došlo do smanjenja sezonalnosti prometa na aerodromu.
U poređenju sa izabranim aerodromima regiona i Evrope, Beograd je daleko od najgoreg aerodroma:
Konačno, podaci za Aerodrom i Air Serbia-u:
Prosek tačnosti je 66.0% (BEG), i 62.3% (ASL). Pored svih problema, izgleda da Air Serbia nije puno gora od aerodromskog proseka po tačnosti. Razlika postaje vrlo primetna tek od 6. i 7. meseca, kada je kompanija imala najviše problema. Detaljnije prikazano:
Ali postoji caka – Za ova dva poslednja meseca treba uzeti u obzir neizbežan statistički previd – podaci za ANT su prosek svih kompanija. S obzirom da je udeo Air Serbia-e u saobraćaju oko 55%, ovi podaci pokazuju da recimo u 6. mesecu, ako je prosek tačnosti aerodroma oko 60%, a Air Serbia-e oko 40%, druge kompanije moraju da imaju prosek tačnosti od oko 75-80%. Ovo navodi nazad na dalje preispitivanje Air Serbia-e.
Sa prosekom koji je u najgorem slučaju preko 20% gori od aerodromskog, jasno je da je problem nešto vezano za Air Serbia-u. Hendler kog kompanija koristi je neretko opisan kao glavni krivac, ali takva perspektiva oslobadja Air Serbia-u od zaslužene krivice, zajedno sa DCV-om koji je održavao status-quo. Skoro 5 godina na aerodromu aktivno posluju samo Aerodrom Beograd Handling i SkyPartner, a “postoji” još i ASGS koja je sve svoje usluge i zaposlene ustupila AB Handlingu. Ovim aranžmanom je formalno ispunjena kvota od maksimalno tri hendlera, iako ih tri nije stvarno poslovalo. Ova logika je upravo ono što je ANT, Air Serbia-u i druge kompanije dovelo do dogadjaja ovog leta. Ono što je ovde glavno pitanje, je zašto Air Serbia nije povukla sertifikat hendlera ASGS, ili što isti nije suspendovao DCV. Dolazak pravog trećeg hendlera ne bi garantovao idealnu tačnost, ali bi osigurao da situacija ne bude toliko loša kao trenutna.
Статистика је чудо. Можда не би било лоше да је мањи фокус на кашњењима у одласку до 30 минута, а већи на онима од преко сат времена и више. И онда поређење са просеком аеродрома, али тако да се просек аеродрома рачуна без Ер Србије која са 50% учествује у просеку аеродрома.
Овог лета су приче са аеродрома језиве биле, поготово Ер Србија, и тек се ситуација у августу солидно поправила.
И не видим нигде злонамерност аутора према Ер Србији. Ја бих био пуно критичнији.
Пс. Ја сам овог лета бежао од аеродрома и граница, поготово границе са Хрватском, и супер сам прошао.
Da, situacija je ovog ljeta bila jaziva.
Ivane, kasnjenja od 16 min do 1 sata po vremenu sletanja su najbrojnija ali nemaju veliki negativni uticaj na putnike, nema novcane odstete i skoro da nema posledica osim za one koji su napravili pocetnicku gresku i uzeli jako kratki razmak izmedju transfera.
Mnogo bolniji uticaj i finansijski i subjektivni po putnika su otkazani-cancelled letovi. Treba naci drugu konekciju, ako je nema treba obezbediti prenociste, hranu, platiti penale. To ste trebali porediti. Tokom avgusta OAG je objavio da je Er Srbija imala otkazanih samo 3% letova, sto je daleko bolje od mnogih drugih, na primer:
LH 3.7%
BA 4.5%
QF Qantas 11.5%
JL Japan 5.8%
FZ Flydubai 5%
SN Brussels 4%
W9 Wizz UK 7.8%
Air Serbia je dakle bolja u kategoriji otkazanih letova tokom VIII meseca od svih ovih velikih avio kompanija.
A u VI. mjesecu kada je bio mrtvi kaos?
Molim anonimnog autora da proveri ovo i objavi. Mrtvi kaos? Ja stvarno ne znam kako vas više nija sramota.
Da, uzrečica “mrtvi kaos” je potpuno normalna u Hrvatskoj i nije ničime uvrijedljiva.
Avgust je najprometniji mesec na BEG.
Naravno i otkazivanja su uticajna, ali s obzirom da se najvise pricalo o kasnjenjima proteklih meseci njima sam se i bavio. Otkazivanjima cu se mozda baviti u buducnosti.
Ne sumnjam da je JU bolja od drugih kompanija po otkazivanjima, kolko tolko sam o tome i pisao valjda u nekoj od prethodnih analiza po kojoj je ispalo da JU ima manje kasnjenja nego LH tokom ove godine. Mislim doduse da je bitnije da gledamo kolika su otkazivanja JU tokom godine i da li su se npr. drasticno povecala preko leta u odnosu na ostatak godine.
Npr. Nije samo BEG najgori,
https://www.instagram.com/reel/CxLesN9MlLi/?igshid=ODk2MDJkZDc2Zg==
???
„Sa prosekom koji je u najgorem slučaju preko 20% gori od aerodromskog, jasno je da je problem nešto vezano za Air Serbia-u. Hendler kog kompanija koristi je neretko opisan kao glavni krivac, ali takva perspektiva oslobadja Air Serbia-u od zaslužene krivice, zajedno sa DCV-om koji je održavao status-quo. Skoro 5 godina na aerodromu aktivno posluju samo Aerodrom Beograd Handling i SkyPartner, a “postoji” još i ASGS koja je sve svoje usluge i zaposlene ustupila AB Handlingu. Ovim aranžmanom je formalno ispunjena kvota od maksimalno tri hendlera, iako ih tri nije stvarno poslovalo. Ova logika je upravo ono što je ANT, Air Serbia-u i druge kompanije dovelo do dogadjaja ovog leta. Ono što je ovde glavno pitanje, je zašto Air Serbia nije povukla sertifikat hendlera ASGS, ili što isti nije suspendovao DCV. Dolazak pravog trećeg hendlera ne bi garantovao idealnu tačnost, ali bi osigurao da situacija ne bude toliko loša kao trenutna.”
Биће да је одговор до ове чињенице.
Испод жита ће се неке ствари променити, никада јавно.
Vidi se da autor nema pojma kako se knjize kasnjenja u odlasku…
Pa hajde da to pojasnimo:
Planirano vreme odlaska je vreme kada avion treba da napusti gejt, tj. kada treba da krene pushback.
Realno vreme odlaska koje prikazuju i BEG i Flightradar24.com je vreme kada se avion zaista odvojio od piste.
To, dakle, predstavlja vremensku razliku od barem 5-8 minuta, nekada i po 15 minuta ako je guzva za poletanje.
Zbog toga se nikada ne gledaju odlasci jer aerodrom kaze da je avion zakasnio 16 minuta u odlasku, a on je na vreme otisao sa gejta i stici ce na vreme na svoju destinaciju.
Ja sve to znam, citajte sta pise u tekstu. Na pocetku pise da su podaci iz OAG baze podataka, koja sve ovo sto ste napisali uzima u obzir.
Duzan sam Vam izvinjenje ako OAG to uzima u obzir. Izvinjavam se!
Znam da Alen to nije uzimao u obzir kada je brojao odlaske.
Ja? Ja uvijek analiziram dolaske.
Bogami ne uvek, a ranije ste iskljucivo uzimali odlaske.
Nije istina. Ja uvijek pratim dolaske.
RANIJE niste uvek. Ranije ste uvek odlaske.
Prije par godina je bilo tako. Ali zadnjih par godina radim isključivo dolaske.
Mislim da i ovakva analiza, mada je korisna, ne daje punu sliku. Pravu sliku bi dala detaljnija analiza prosečne vremenske dužine kašnjenja, a ne samo podela na ona uzletanja koja su maksimalno 15 minuta kasnije u odnosu STD i ona koja kasne više od 15 minuta.
Zasto ste opet uzeli u obzir odlaske a ne dolaske? Da li je putniku bitno da na vreme poleti ili da na vreme sleti na ciljnu destinaciju? Naravno da je ovo retoricko pitanje i a svi znamo odgovor ali vi i dalje potencirate odlaske. Tuzno, zaista.
Da li vam je od pocetka namera bila da dobijete pogresne podatke s obzirom da se zna da avion koji na primer u odlasku kasni 20 minuta (i automatski se kod vas vodi kao zakasnjenje) vrlo lako to u povratku moze nadoknaditi i preci u grupu letova koji ne kasne?
Deluje da su ovde podaci pokusali da budu navuceni a to vec ostavlja sumnju u objektivnost analize.
Ovo nisu podaci autora nego OAG-a, respektabilnog svjetskog alata.
Ima OAG i statistiku dolazaka gospodine Scuricu.
Ne znam, ja nisam autor članka. Autor tvrdi da nema.
Pa Vi ste rekli da OAG-u ne verujete…
Ja osobno ne. Autor očito da.
Slažem se s Vama, složio se netko sa mnom ili ne.
Nisam nista “opet” uzeo u obzir. Kao sto je Alen napisao podaci su iz OAG baze podataka. Za aerodrome su dostupni podaci za kasnjenja po odlascima, a za aviokompanije po dolascima. Zato je prethodna analiza za JU koristila podatke na osnovu dolazaka.
Naknadno, vise puta smo do sada svi videli da uopste nije garantovano da “odlazak koji kasni 20 minuta” uvek moze to vreme da nadoknadi u vazduhu.
Ja da sam hteo da guram po “misljenju publike”, rekao bih da je JU konstanto gora od aerodromskog proseka i niko se ne bi zalio. Analiza je objektivna, jer podaci govore sami za sebe, i to protiv generalnog misljenja citalaca portala.
Nažalost danas dolasci najčešće rezultiraju još većim kašnjenjima. Zbog manjka zaposlenika na aeordromima, ali i gubitka slotova radi kašnjenja.
Mogli ste sabrati OAG baze podataka o kasnjenjima avio kompanija u Beogradu i dobili biste procenat kasnjenja u dolascima sto je daleko reprezentativnije.
Niko nije rekao da je garantovano da ce avion koji u odlasku kasni 20 minuta doci na vreme, ali je vrlo moguce.
Ukoliko taj avion usled povoljnijih vremenskih uslova i vetrova ili bolje rute stigne na destinaciju brze nego sto je planirano podatak o 20 min kasnjenja u odlasku postaje apsolutno nepotreban, cak naprotiv daje pogresnu sliku o kasnjenju iako je putnik na vreme stigao na svoju destinaciju.
Misljenje publike iz komsiluka je takvo kakvo vi mislite da jeste jer je napumpano problematicnim izjavama i shitstormom dok je pravo stanje stvari daleko blize realnosti, odnosno onome sto ste vi napisali ali i dalje zbog uzetih parametara nedovoljno objektivno.
Ja bih ali ti podaci meni nisu dostupuni, ako postoje uopste. Kasnjenje individualnih kompanija na individualnim rutama je tip podatka koji verovatno prate samo aviokompanije koje na tim rutama lete.
Dobro, i? Ja to sve znam, i tu se slazemo, isto sam rekao. Sanse su 50/50 da avion nadoknadi kasnjenje, doduse u sred letnje sezone sanse se po meni pre naginju ka tome da nece nadoknaditi.
Svrha poslednjeg dela analize je bila da potvrdi ili opovrgne misljenje obicne, a i
specijalizovane publike.
“Misljenje publike iz komsiluka je takvo kakvo vi mislite da jeste…” – znaci misljenje publike jeste upravo takvo kako sam i pretpostavio. “…dok je pravo stanje stvari daleko blize realnosti” – po definiciji jeste, jer su “pravo stanje” i realnost sinonimi.
Sta pokusavate da kazete ovim poslednjim paragrafom? Ja ovde ne vidim nikakvu nesuglasicu. I ja sam mislio da su kasnjenja malo prenapumpana, i eto ispalo je da ne gresim. Razlika je manja od 4% izmedju ANT i ASL. Cak sam i napisao – “Pored svih problema, izgleda da Air Serbia nije puno gora od aerodromskog proseka po tačnosti.”
Postovani Alene,
Molim vas da pustite moj odgovor gospodinu Pusineriju.
Hvala.
Ne znam koji je vaš odgovor g. Pusineriju.
Onaj gde mu objasnjavam misljenje publike.
Ja to stvarno ne vidim.
Nadam se da ce autor i dalje potencirati odlaske, jer su to jedini parmetri kasnjenja na jednom aerodromu, tj polaznog aerodroma. Nije pilot sastavni deo aerodroma , pa kad on nagazi aerodrom vise nema kasnjenja, a onda kada se vrati , nakon rada drugog aerodroma, da se prikazu kasnjenja ili dolazak na vreme.
Molim vas da se malo edukujete o ovome.
Voditi evidenciju o kasnjenjima u odlasku je krajnje neodgovorno jer block time i flight time su dve razlicite kategorije, ali izgleda da vama vas edukator to jos uvek nije objasnio.
Pa i same kompanije vode racuna o kasnjenju u polasku sa aerodroma. Kad krenu iz Beg, posada belezi koliko su kasnili iz Beg. Takodje i kad se vracaju sa detinacije, zabeleze koliko su kasnili sa destinacije. Znaci belezi se kasnjenje u startu ka destinaciji i u startu sa destinacije ka Beg. Niko ne belezi koliko je bilo kasnjenje kad sleti na destinaciju, ili u Beg…