autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: easyJet
Kako nedostatak? Pa gdje su ti radnici? Gdje su nestali? Zašto ih nema? Kako je Europa hendlala promet koji je bio 10-20% veći 2019. godine, a sada ne može?
Problem nije baš jednostavan. Naime, aviokompanija i aerodromi su u Covidu-19 masovno otpuštali radnike. Neki 20%, neki 30%, neki čak i 50, pa i 60% radnika. Jednostavno, posla bilo nije, letjelo se nije, pa su aviokompanije i aerodromi odlučili smanjiti troškove na način da otpuste radnike. Nakon dvije godine Covida-19 oni bi te radnike nazad, ali njih više nema. Neki su otišli u prijevremene mirovine, neki su promijenili karijere, neki su izgubili licence, a sada nemaju novaca ni volje da ih vračaju nazad, a neki su se zaposlili kod onih koji bolje plaćaju, kod Amerikanaca ili na Bliskom Istoku.
Istovremeno kompanije su zaspale zimski san. Naime, ljeto 2021. je pokazalo da će se zračni promet oporaviti. Ali zima je sve uljuljala. Naime, Omikron je bio ekstremno zarazan, a to je značilo jako malo putnika. I procjene za zimu su totalno omanule i po 20 postotnih bodova.
Omikron je trajao do III. mjeseca, a onda je sve krenulo naglo gore. Ljudima je dosta, ljudi žele putovanja, žele posjetiti rodbinu i prijatelje koje nisu posjetili dvije godine, žele turizam, žele short break, žele business… I krenula je ludnica. U samo dva mjeseca tijekom V. i VI. mjeseca sve je poludjelo. I najoptimističnije procjene su debelo probijene. Međunarodne institucije su procjenjivale da će ovo ljeto legaci carrieri imati 70-75%, a LCC 90-95%, no rezultati su za 20 postotnih bodova bolji, legacy će ovog ljeta imati oko 90%, a LCC preko 110%.
I to je iznenadilo aviokompanije i aerodrome, oni su nakon zimskog sna sa Omikronom jednostavno nepripremljeni. U V. i VI. mjesecu svi su krenuli masovno zapošljavati. No, nastala su dva problema. Radnike u zrakoplovstvu moraš školovati. Više mjeseci. Neke poput pilota i vrlo mnogo mjeseci. A to znači da za ovo ljeto radnici neće biti spremni.
Konačno, radnici više nisu spremni raditi za kiriki. Kompanije bi malo prolongirale mjere Covida-19, malo dodatno zaradile, malo si pokrile enormne gubitke iz dvogodišnje pandemijske krize. I mislile su da će radnici i dalje raditi uz Covid-19 rezanja. Pa su uz manjak radnika krenuli i štrajkovi. Ljudima je puna kapa. Rusko-ukrajinski rat je stvorio veliku inflaciju, sve je opako poskupilo. A plaće su ispod razine 2019. I još se očekuje od radnika da više rade, da rade prekovremeno, više od jedne smjene, vikendima, tijekom noći. Štrajkovi su bili samo još kec na desetku ovog cijelog kaosa. Kako radnici više nisu spremni raditi za kikiriki jako se malo javilo zainteresiranih za teške i zahtjevne poslove u zrakoplovstvu.
Neka kompanije, poglavito američke, su shvatile problem i počele su ozbiljno dizati plaće radnicima. I još uvijek nedovoljno, još imaju manjak zaposlenih.
Uz to kompanije kalkuliraju jer se boje još jednog vala Covida-19 na jesen i zimu. Pa ne žele zapošljavati preko mjere i onda imati višak ljudi. Stoga će radije stvarati gubitke otkazivanjem letova nego zaposliti ljude koji im onda šesti i više mjeseci neće imati što raditi.
A nastradali su samo putnici. Putnici kojima se otkazuju letovi, koji ne mogu stići na destinaciju, kojima propadaju hoteli, rent’a’cari i druge unaprijed plaćene usluge. Oni su frustrirani, oni su izgubljeni, oni ako uspiju otputovati smatraju se sretnima. A oni drugi dobivaju novac za karte nazad, sa tim novcem ne uspijevaju kupiti preskupe karte drugih prijevoznika u zadnji čas (a i avioni su pretrpani sa 100% putnika koje se rerutira). Oni koji imaju aute sjedaju u njih i voze 1000 i više km do destinacije uz ozbiljne frustracije. Oni drugi psuju tešku sudbinu.
Kad čitam ovakve vijesti, razmišljam sljedeče …
Ako netko iz Europe sanja da se školuje i postane pilot s namjerom da eventualno radi u nekoj Europskoj aviokompaniji, je li sada pravo vrijeme za početak obuke pilota?
Po svim informacijama koje čitam u medijima, pretpostavlja se da će Covid ponovno izbiti u Europi krajem ljeta ili u jesen. Što znači da ove zime zrakoplovne kompanije neće previše zapošljavati. Prema iskustvu iz ove godine, iduće će godine aviokompanije vjerojatno zaposliti i one koji ipak žele produžiti licencu i opet početi letjeti. Što znači da će biti procvat zapošljavanja pilota u Europi za 2 godine. Obuka pilota traje 18-24 mjeseca, ako sve ide po planu … Što znači da je polazak u pilotsku školu u ovo vrijeme baš pravi.
Šta mislite vi komercijalni piloti koji radite u zrakoplovstvu i sudjelujete na ovom portalu? Što biste savjetovali vi, koji poznajete situaciju iznutra?
Disclaimer: Asking for a friend. 🙂
U ovom momentu ne postoji itko tko moze ista pametno reci o tome kako ce se razvijati Covid, pa samim time i sto ce biti sa pilotima.
Čak Noris sigurno zna.
Kako je korona već odavno prestala biti medicinsko već je prerasla u političko pitanje, tako i zračni saobraćaj sve više postaje politikum. Kroz lijevo-zeleni eko-terorizam koji bi najradije zabranio i prdec koji eto zagađuje atmosferu (to nije vic: u Nizozemskoj su htjeli stočarima naplatiti prdenje krava kroz posebni porez po glavi stoke!!!) a kamoli ne letenje, teško je u ovom trenutku dati bilo kakvu prognozu. Koliko god ja ljubio moj posao, danas više ne bih nikome savjetovao da ide u tu branšu… Stoga bih vašem prijatelju savjetovao da izabere nešto drugo.
Nažalost.
Ako imate novce potrebne za školovanje napravite to. Ako tražite sponzora uzalud vam trud. Današnji posao pilota je precijenjen i uz stalne prijetnje štrajkom zrakoplovnim kompanijama se to i ne sviđa. Budućnost vjerojatno leži u smanjenju broja pilota na jedan ili čak i bez pilota. Nekad davno postojao je monopol na letenje u aero klubovima. Kad sam počinjao karijeru propalog pilota nisam mogao doći do naleta od guzonja. Tako smo zvali pilote koji su letjeli u raznim kompanijama izvršnim vijećima i policiji. Oni su redovno dolazili za vikende i nama mladima oduzimali sate naleta za svoje sebične potrebe. Zato ako imate novce napravite to i imajte spreman kofer pored vrata jer to je posao po cijelom svijetu.
Bojim se da je bliska budućnost let sa jednim pilotom.
Ako imate novce da ostvarite svoj san o letenju to i napravite. Ostvarenje snova je najljepše. Jednom kad odete gore biće vam jasno o čemu govorim. Nemojte slušati savjete o promjeni zanimanja. Što će biti pa to ni Čak Noris nezna . Letite.
Da istina, letite!
Ispostavlja se da samo par kompanija u Evropi nema ove probleme, dakle samo par organizacija je ispravno reagovalo i verovalo u brzi oporavak svi ostali su zakazali, a to će mnogo da ih košta. Svi otkazi, rerutinzi, kašnjenja, hoteli, overi ekstremno koptaju kompanije.
Da ogroman većina je zakazala. Samo nekako ne vidim da plaćaju putnicima kompenzacije.
Kompenzacije ne plaćaju,vraćaju novac. Ali za kašnjenja plaćaju penale, za tranferne putnike koji zakasne na konekciju, hotele, rerutinge i slično… Naravno ne pričam o lcc prevoznicima
Prestrašno. Ovo što se dešava je sumrak civilizacije.
А ти који доносе одлуке које су довеле до ове ситуације силне плате примају управо да буду паметнији од свих нас просечних. Испало да само популистичке државне фирме и аеродроми, Рајанер и слични имају довољно радника. Али ће и сами бити на губитку јер ће туђе грешке пуно да их коштају.
Или они већ имају информације шта ће бити са короном и економским хаосом од октобра…
E da…
Ne plaćaju gotovo ništa jer se i dalje izvlače na koronu… “Act of God!”…
O boze
Pazi ovo: Wizz otkazao 03.06. let VIE-TFS-VIE neposredno pred let, let je već bio najavljen i na aerodromskim monitorima i na FL24. Putnici nisu bili uopće obaviješteni, čak ni vlastiti call centar nije u 09.30 znao da je let koji je iz Beča trebao startati u 06.55 otkazan. Slijedi žalba putnika i zahtjev za kompenzaciju. Prvi odgovor Wizza je bio da je let otkazan zbog aktualnih mjera protiv korone i da nema kompenzacije zbog pandemije!!! Na ponovljen zahtjev stiže drugi odgovor da kompenzacija nije moguća jer je let bio otkazan više od 14 dana prije dana putovanja!!! Naravno da smo i to demantirali i tražili dokaz da su putnici o tome obaviješteni. Što dokazati ne mogu. Na treći odgovor sam jako znatiželjan…
Majko mila.
Ali Emirates koji je nonsalantno odbio LHR da smanji broj letova…
„ U saopštenju za medije koje se nalazi na sajtu Emiratesa, kompanija je oštro kritikovala nedavne odluke aerodroma nazivajući ih nerazumnim i neprihvatljivim. Emirates navodi da mu je London Heathrow sinoć dao rok od 36 sati da smanji broj letova ka aerodromu i da će prevoznik snositi pravne posledice ukoliko ne ispoštuje zahteve.“
Majko mila! Isusa ti boga. Kako bi ja sve to tužio!
Kao tipični Zagorac.
Ja nisam Zagorac.
Баш се питам по ком основу би Емирејтс сносио правне последице…
Bogami i ja
LH otkazuje daljnjih 2000 letova do kraja kolovoza.
Da
Kasnili su mi dva leta i zakasnio sam u MUC na konekciju. Dobio hotel, hranu i 1200 eur odštete. Samo neka tako nastave.
Karte sam platio ukuono 290
Super za vas. Ali nekako ne vidim da to često rade.
Najgore u svemu jeste što je tih 2000 letova većinom raspordato.
Što se penala za kašnjenja tiče, jasna su pravila. Ovom čoveku verovatno su kasnili duže od 8 sati u oba slučaja, mislim da jedino tako može 600 evra po pravcu da dobije.
Pravila jesu jasna, ali aviokompanije se pozivaju na aerodrome i kažu da je to izvan njihove kontrole, a aerodromima ne možete naplatiti kompenzacije (možete ih samo tužiti, a to traje i uputnog je rezultata).
Ако је требало да буде шала, баш је безвезе.
Прича се о масовним поремћајима у авиосаобраћају- ваљда треба да се поштују правила; уосталом,куповина карте је уговор који мора да се поштује по јасним правилима.
Nemačka Vlada je dozvolila uvoz radne snage za manipulaciju prtljagom iz Turske. Problem je što bezbednosna provera za rad na aerodromu traje 8 nedelja, taman do kraja sezone..
Kao i sve službe. Dok ih odškoluju prođu tjedni i tjedni.
Зар их немају довољно од 2015.-те?!
Pa evidentno nemaju.
Чуо сам од пријатеља из Немачке да ти који су дошли 2015.-те не воли да раде…
Nek ste vi culi od prijatelja.
Више њих…
Сви говоре исто… А не знају се.
Je, je, vrlo ozbiljan izvor informacija: stav prijatelja.
Анегдотски извори података који су можда тачни.
Са друге стране, нема радника… Што сви знамо.
A možda i nisu…
Ja mislim da bi vest dana i meseca morala biti drugi sirokotrupac Air Serbije i pokretanje letova za Kinu i Chicago!
Svakako da.
Inflacija je u euro zoni krenula da raste jos krajem prosle godine kad nije bilo rata u Ukrajini.
A zar nismo citali da ce sankcije samo Ruse pogoditi i da ce rublja da bude srozana? I da narod Evrope nece patiti a Rusi hoce 🙄
Kakve to veze ima sa ovim člankom?
A jel?
Inflacija je samo jednim malim djelom skočila zbog krize u Ukraini. Najviše je skočila zbog štampanja nivca, ispada tako da je Amerika uništila doslovno Evropsku ekonomiju, ali nije baš sve tako prosto.
Inflacija će još rasti, naglo su počeli svi da prebacuju devizne rezerve u CHF ili USD, a to će značajmo uticati na EUR, samim tim i cene u evro zoni. Najviše zato jer to rade velike Evropske kompanije.
Hvala na pojašnjenju. Ima logike.
Prije desetak dana letio sam iz Manchestera. Na securityu na Terminalu 3 cekao skoro dva sata.
Otvorene dvije trake od 12, a okolo se smuca hrpa osoblja i ne radi nista.
Pitam lika zasto ne otvore dodatne? Kaze samo ”naredba odozgo”.
Koja je to logika?
Naredba odozgo da se svi vakcinišemo i čekamo na aerodromu. Pametnom dosta.
??
Zaista ne znam. Luda kuca.
Bogami da!
Наредба одозго за проверу, пртљаг се испоручује преко везе (захтева додатно време), аеродроми захтевају смањење броја летова, ЕУ повећава проценат остварених летова потребних да се одрже слотови…
Алене, истраживачко новинарство?
Što s tim? Sve smo to objavili.
Само чињенице, али не и анализу разлога.
Da,neki clanci su samo cinjenice, a vaznije teme dobivaju i analize.
Зар ово није довољно битно?
Баш избор у сваком случају.
Mislim da sam bio dovoljno jasan.
Nije mi čudan nedostatak radne snage, ne može nijedna kompanija pa ni aviokompanija da zapošljava dovoljno za maksimalni kapacitet kad ga dostiže tek par meseci godišnje, ali mi je jako čudno da su svi planirali uvećane kapacitete bez rešenih ljudskih resursa, prosto neshvatljivo. Mislim da su zakazivali računajući da će biti rezanja zbog kovida i rata, a na kraju se reže zbog njihove nespremnosti. Postavlja se i pitanje (skupo plaćenih) kadrova na mestima odlučivanja u avijaciji.
O da. Koliko sam to puta rekao?
Doslo im na naplatu “ako ti neces da radi ima ko hoce”
Slicno ce se desavati i sa letackim osobljem,mada tu izgleda igraju malo pametnije
Mnogima taj pristup stiže na naplatu, ne samo aviokompanijama.
Jasno
Baš mi drago zbog toga. Bahati kapitalci sad plaču, a dok su ostavljai radnike bez posla to je bilo skroz ok
Upravo tako. I sad im se to vrača o glavu.
Jasno
Prejasno.
Ljudi kupuju avio kartu da bi ponovo usli na aerodrom i trazili izgubljene kofere koji su razbacani pored trake.
“ In einem Radio-Interview berichtete der Passagier Dermot Lennon, dass er am 28. Juni, als er von Australien nach Dublin zurückkehrte, sein Gepäck am Flughafen zurücklassen musste. Doch eine Woche lang tat sich seinen Schilderungen zu Folge gar nichts. Vom Koffer war keine Spur und auch Anrufe am Airport brachten ihn nicht weiter. Am 4. Juli machte er sich schließlich auf den Weg zum Flughafen, um selbst nach seinen Habseligkeiten zu suchen. Allerdings erlaubte die Behörde es nur einer kleinen Anzahl von Menschen, sich in die Sperrzone für das Gepäck zu begeben. Als er mit leeren Händen wieder nach Hause kehren musste, entschloss er sich, auf anderem Wege in die Nähe des Gepäckbands zu kommen – und zwar, indem er sich ein Flugticket für den 5. Juli kaufte. „Ich bin auf die Webseite gegangen, und hab das billigste Ticket gekauft, das ich finden konnte“, so Lennon. Und das war ein Ticket nach Glasgow in Schottland für umgerechnet 18 Euro. Dieses erlaubte es ihm, direkt von der Abflughalle zum Gepäckausgabebereich zu kommen, wo er schließlich seinen Koffer fand. „Der Ort war mit Gepäckstücken übersät“, berichtete er. „Tausende von ihnen waren überall verteilt.“ Manche von ihnen seien noch vom 15. Juni gewesen, eines stand da offenbar schon seit dem 2. Juni. Obendrein war Lennon wohl nicht der Einzige, der einen ungewöhnlichen Weg gewählt hatte, um an sein Gepäck zu kommen. Tags zuvor hatte er einen Amerikaner getroffen, der sich für 300 Euro ein Ticket gekauft habe, um es zurückzubekommen.”
https://www.bw24.de/service/reise/flughafen-chaos-gepaeck-koffer-passagier-kauft-flugticket-dublin-zr-91662357.html?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0S86RNmzC5jSp5r8q8wiwmtzgUlvYnlsA-rZY0InlQG7seCZ3VDkD4H7k&fs=e&s=cl#Echobox=1657694543
Evo i linka.
Strasno
I onda dodje Lufthansa koja je u stvari pokupila prvobitnu ideju od Croatia Airlines. A to je da karte toliko poskupe da prosto ne mogu svi da ih priuste i na taj nacin “nateraju” one koji moraju ipak da putuju da preskupo plate. Ostali kuci.
Neku slicnu logiku sam video kod OU. Tako je makar Alen pisao. Ko hoce i mora da leti sa OU mora debelo da plati.
Em manja muka za kompaniju oko opsluzuvanja putnika, em veca zarada… na kraju videcemo ko ce biti u pravu.
U medjuvremenu Lufthansa je otkazala jos dodatnih 2.000 letova sto je ukupno od pocetka rezanja preko 15.000. (Tu ukupnu brojku citiraju nemacki mediji)
Koji je Bajić vizionar, oni ovaku posluju desetljećima 🙂
E da
A British Airways je otkazao 10 000. Nevjerojatno!
Dakle 10 000 NOVIH letova
Da, pisali smo o tome.
Nazalost. Filozofija Croatie se siri…
Raspad sistema zapadnog vazduhoplovtsva.
Dok za to vrijeme istocno dozivljava renesansu
@ 14.24 Чему ово инфантилно инаћење?
Ником од нас, обичних људи, не иде у прилог свеопшта дезорганизација ваздухопловне индустрије.
Nikom istina
Доказ колико смо „различити”…
Je cudo jedno