zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Air Serbia Online Check In

Pre skoro osam godina, u VIII. mesecu 2015, Air Serbia je uvela prijave na let putem interneta (online check-in) za većinu letova iz Beograda, kao i za letove iz još šest polazišta – Abu Dabi, London, Istanbul, Bejrut, Prag i Bukurešt. Tokom godina, broj polazišta u kojima je moguće prijaviti se na let je porastao i danas (prema informacijama sa sajta airserbia.com) to je moguće uraditi na njih 36.

Ono što je problem je što danas Air Serbia leti na nekih 78 destinacija, što znači da (uprkos tome što na internet portalu kompanije piše „Prijava na let putem interneta omogućena je za putovanja ka većini destinacija“), na većini destinacija nije moguće obaviti prijavu na let putem interneta ka Beogradu. Ako je ovo moglo da bude tolerisano u početku, kada je tehnologija tek uvedena, danas, osam godina kasnije, to počinje da smeta.

Ako se uzme u obzir da većina poslovnih putnika i onih koji idu na kratke odmore ne nose sa sobom puno stvari i ne predaju prtljag, onda postaje nepotrebno maltretiranje putnika očekivati da svi moraju da dođu dodatno ranije na aerodrome samo da bi se čekirali na let. To bespotrebno iritira putnike i stvara loš utisak kod istih. Šta je razlog ovom propustu i koliko dugo će putnici Air Serbia-e čekati da se prijava na let putem interneta omogući na svim destinacijama? Svakako se nadamo da će u okviru najavljenog poboljšanja iskustva putnika, biti uključeno i ovo.

autor: Branko Golubović, dopisnik (Beograd), foto: Air Serbia

Zamaaero je dobila novog dopisnika iz Beograda čiji je ovo prvi članak za nas. Branko dobro nam došli u tim i želimo Vam još puno ovako dobrih članaka na zamaaero!

102 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Putujem puno, raznim kompanijama sam letela ali ni jedna ne pruza toliko nekvalitetno svoje usluge kao Air Serbia. Check in je samo jedna u nizu. Tu su vrlo neljubazne radnice u kontakt centru, kada se napise mail nikad ne odgovaraju, kada posalju mail o promeni vremena leta u samom mailu nema informacija o novom vremenu leta (!!!) vec morate zvati telefonom korisnicki servis da bi saznali novo vreme polaska, ne daj boze da vam pri presedanju ne stigne prtljag. Za dobiti svoj prtljag cete morati da idete na aerodrom licno naknadno iako ste vec popunili svu dokumentaciju kako bi utvrdili gde se nalaze torbe i kako ce vam biti isporucene. I jos sto sta se tu ima dodati ali sem dobrog dizajna i lepih uniformi nista lepo.

Nevjerojatno da Air Serbia 2023. nema online checkin za vecinu svojih linija.

Nevjerojatno je da kompanija 2023. nema online checkin na ogromnoj vecini svojih destinacija. To samo pokazuje da se oni sire samo radi toga da pokazu kako se sire bez ikakve pripreme trzista. To nikako ne moze biti dobro.

Ma ja mislim da se oni sire kako bi napakostili susjedima.

Sta vi mislite?

Aplikacija mobilna Air Serbia je tako loša da ju uopšte ne koristim

Redovno letim JFK-BEG od kako je uveden, i uvek pokušavam da se čekiram online. Nikad nije uspelo. Dobijem online boarding pass, ali pošto predajem torbu opet moram čekati isti red. Onda mi taj online boarding pass na šalteru pocepaju i daju mi drugi, sa brojem prtljaga.

U Zagrebu sam prošao sa boardingom na aplikaciji, niko me nije vratio. Leteo sam 07. maja.

Da l i vam sediste ostane isto?

Zbog raspada sistema i srme prodaje aerodroma

Koji ste vi zaludjenik

David Vujić, srpski naucnik u timu NASA-ine misije Apollo 11, je bio na letu JU507 iz Čikaga za Beograd juče. U tu čast, generalni direktor Er Srbije ga je dočekao na beograskom aerodromu i poklonio mu maketu jednog od dva sirokotrupna aviona u floti nacionalne kompanije koji nosi lik slavnog srpskog naučnika Mihajla Pupina. 🇷🇸

Da li je za uvođenje online check-ina za neku destinaciju samo potrebna izmena softvera ili je potrebno ulaganje i dodatna infrastruktura na aerodromima sa kojih se leti?

Svi aerodromi na koje leti Air Serbia osim možda dva (koliko ja znam) imaju online check im.

Poštovanje. Internet portal Air Serbia (Opcije za prijavu na let) kaže:
“Online check in je dostupan za Er Srbija letove čija je polazna tačka Amsterdam; Atina; Banja Luka; Beč; Beograd; Brisel; Bukurešt; Cirih; Čikago; Diseldorf1; Frankfurt; Istanbul; Larnaka; Lisabon; London;Malta; Milano; Moskva; Niš; Nirnberg; Njujork; Pariz; Podgorica; Prag; Rim; Sarajevo; Salcburg; Skoplje; Sofija; Solun; Štutgart; Tel Aviv; Tirana; Tivat; Venecija; Zagreb.”

Moje iskustvo se poklapa sa gorenavedenim (stoji da nisam leteo sa svih destinacija koje nisu gore navedene, ali sa onih sa kojih jesam, nije bilo moguće prijaviti se na let putem interneta).

Da li je onda ovo pitanje za AirSerbia ili za zagrebački aerodrom?

Ne morate uvek na salter, mozete otici i na gate.

Tamo ce vas isto tako uvesti u sistem. Problem je u tome sto moraju potvrditi vas identitet u sistemu.

Ali to je onda kontrola aerodroma a ne avio kompanije.

Znam za situacije i u Beogradu i u Frankfurtu da ako napravite JU online check in a ne pojavite se na check in salteru prozivaju vase ime na gateu ili na samom ulazu u avion zavrsavaju tu proceduru koja traje jedan minut.

Ja sam prošao sve kontrole, jedino su na gate prozvali one koji lete bez prtljaga, pogledali pasoš i to je to. Niko me nije vratio. Čekirao sam se preko mobilne aplikacije.

Bice da je onda nesto do vas.

Da. Ako kupite kartu preko sajta Air France (zbog Flying Blue milja) za let Air Serbia jer AF ne leti – ne možete niti da odaberete sedište niti da se čekirate online. Ako ne stignete na check-in counter dosta unapred, rizikujete da je let overbukiran! Dva puta mi se ovo desilo. Jednom su me srećom smestili u biznis klasu, a drugi put dali vaučer od 200€, smestili u neki 2* hotel pored aerodroma i ubacili na let sledećeg dana. Lutrija.

Pa nigde ne mozete da kupite kartu na sajtu jedne kompanije za let druge kompanije i da se cekirate.

Mogli ste da udjete na sajt Air Serbia i da se tu cekirate.

Imate slicne probleme izmedju LH grupe i Air Canada-e na primer, gde se maltene u nekim slucajevima bukirate u dva sistema zavisno od toga ko leti koji segment

Apsolutno nije točno. Check in se radi po codeshare partnerima bez problema.

Navedite primer.

Ako kupite kartu preko Lufthanse za let Croatije Airlines, preko Lufthanse radite check-in i odabirete sjedalo. Čak je i mobile boarding pass žuta kao Lufthansina. Identične su.

To uopste nije tacno. Ja kad kupim Alaska airlines kartu operated by American airlines, Alaska ne dozovljvava checkin, a u vecini slucajeva cak i aa trazi da se radi counter checkin and not web based

Ne i u slučaju kada kupite kartu na AF za JU let CDG BEG. Zašto bih pobogu ovo izmisljao?!

Mislite da nisam probao? Ako kupite kartu CDG BEG preko AF onda ne možete da se chekirate na sajtu Air Serbia. A probate li isto na sajtu AF takodje ne može.

Ovo je istinski prestrasno i demotivirajuce po potencijalne putnike. I sto sad ja kao potencijalni putnik. Cu izabrat Air Serbiu ili Lufthansu, Austrian, Swiss, KLM, Turkish, LOT?

Ne samo to Alene, trebalo bi u Beogradu poraditi na self check-in automatima i automatima za predaju prtljaga. U Frankfurtu je u hali A i B na Terminalu 1 bukvalno “nestalo” osoblje Lufthanse i sve putnici rade sami (što je opet preterano kada ima neki problem, pošto obično radnici aerodroma nemaju pojma kako da pomognu a Lufthansa ima jedan šalter sa osobljem koji je uvek prepun putnika. Nije loše imati osoblje ali i više online i self check-in opcija. Mislim da je to u planu, kao i poseban deo za biznis putnike Er Srbije (što je Marek i najavio) i proširenje premijum louge-a.

Na novom centralnom procesoru salteri 001, 002 i 003 su samo za biznis klasu JU, cak su stavili i dve ili cetiri fotelje, sto je po meni nepotrebno, ali super izgleda. Cudi me da to niko nije slikao…

Još je veći proble sa Air Srbijom da ne prima American Express. Ne znam da li je još uvijek tako ali je bilo kd sam zadnje s njima trebao letiti, i odlučio sam se za Lufthansu umjesto njih.

Nije istina. JU prima Amex iako na portalu za placanje ne pise Amex kao opcija. Cak sta vise, Amex racuna Air Serbiu kao aviokompaniju tako da dodeljuje duple Membership poene na potrosen novac

Sta tu cudno? Masa kompanija ne prima American Express. Nije Air Serbia jedina.

Od aviokompanija samo Wizz Air ne prima Amex. I to je koma, i svi znamo zašto – jer onda ne mora vraćati novce.

Ja qve placam sa amex. Iako nije ponudjeno, kad placate, cim ppcnete da unosite amex karticu, sistem je prepozna i sve ide ok. Samo u avionu ne primaju, ali na sajtu da

2 različite usluge, odnosno 2 različita sustava za placanje. Tipično, ne pružaju svi usluge za sve (oko ovog pitanja vam igraju dosta ulogu i visine naknada) i jednostavno kompanija je ugovorila jedan sustav za plaćanje karata online a drugi za uređaje u avionu. Evo osobno mogu reći iskustvo da npr. UA 2018. Nije primao hrvatske kartice iako je prodavao karte s polazistem iz Zagreba (code-share na OU)

j sam i preko sajta i preko call centra pokusao kupiti kartu sa Amexom i nije islo.

Please remove this statement. Air serbia prima amex jer ja samo tako placam

I ja preferiram Amex u placanju ali nazalost Air Serbia ga ne prihvata.

Na mnogim mestima kad zelim platiti sa Amexom ljudi samo kazu da sistem to ne podrzava dok Visa i Master svuda prolaze.

Danas Rim-Bg, pa u petak nazaj opet na Fiumicino😊.

na BEG ne moze ni s KLM-ovim digitalnim boarding passom. fino ciko vas vrati i trazi papir. potpuno van pameti.

Koji ciko?

Zanimljivo, a na koje JU letove se nije moguce prijaviti preko interneta? Recimo Wizzair na apsolutno svim letovima tera korisnike sa srpskim dokumentima da dolaze na njihove pretrpane i neorganizovane saltere, cak i kada nemaju nista da chek-inuju. Takodje, iako prijava nije moguca online, ako ni ne pokusate da se prijavite, moracete doplatiti na aerodromu cini mi se 35 ili 40 eur kaznu, sto se mnogima i desava. Dosta frustrirajuce i mogli biste o tome napisati clanak.

Tacno. I na jednoj ne radi ako iz Beograda putujete sa srpskim ili non-eu papirima.

airFilip je precizirao, i to sto je napisao je tacno. Moja supruga i sin imaju EU drzavljanstvo i jednom kad smo letili zajedno mi se dogodilo upravo ovo – oni su se mogli online cekirati i dobiti digitalne boarding karte, a ja sam se prvo morao online cekirati da ne bih placao, ali nisam dobio boarding pass, nego je pisalo da moram na salter, jer imam srpski pasos, gdje sam (besplatno) dobio sjediste i boarding pass, ali naravno morao cekati u redu.

Pa to je “zapadna demokratija”. Ljudi se klasifikuju na osnovu pasosa. Sramota.

Kad smo kod diskriminacije i čekanja u redovima, oduvek mi je najdraži bio Gibraltarski aerodrom! Da bi razumeli u čemu je caka, treba znati da za ulazak na Gibraltar, ako niste u bezviznom režimu, treba posebna viza, podjednako skupa kao i britanska ili UK viza izdata na duže od dve godine. Iz tog razloga, kao i zbog toga što se do nedavno nije moglo leteti na Gibraltar osim iz UK, velika većina ljudi koja sleti tamo je ili iz EU, ili su Britanci. Aerodrom je (makar do pred COVID) imao dva šaltera, jedan za EU/UK i jedan za ostale. Priznajem da sam grešno uživao gledajući gomilu Britanaca i Evropljana koji se guraju u jednom dugačkom redu, dok ja, indijanac, prolazim bez čekanja 🙂 Šta ću, pakostan sam…

Wizz ne dozvoljava online check in ako nemate EU pasoš jer onda rade provjeru dokumenata na check in šalteru. Apsolutna katastrofa ali to je Wizz Air. Tako ubrzavaju boarding.

Tacno!

I za Ryan i za Wizz važi da za neke (ili sve?) letove iz Srbije nakon što obavite online checkiranje, dobijete nešto slično boarding passu, gde piše u stilu “Ovo nije boarding pass, javite se na šalter ryan/wizz po dolasku na aerodrom”. Ovo je uvedeno tokom kovida, da bi se provera kovid i sličnih dokumenata obavila pre leta, a ne da putnika ne primi zemlja u koju putuje, pa kompanija mora da ga vraća u Srbiju o svom trošku. Sada više nema kovida, ali verujem da sada proveravaju da li neko pokušava nelegalno da ode da radi u drugu zemlju…

Ne, nije tokom kovida. Wizz to ima oduvijek tako. I zato piše EU ili Non-EU na boarding karti.

U pravu je Deki, samo tokom Covida je to bilo.
U oktobru 2022. sam leteo Wizzom, bilo je i dalje da mora da se ide na šalter, pa ponovo u februaru 2023. i više nije bilo.
Online sam se čekirao i nije bilo potrebe za odlaskom na check-in šalter, nego boarding karta koju sam sačuvao u Google wallet i direkt na gate.

Ja se nekad čekiram sa EU dokumentom, nekad sa Non-EU i apsolutno nikakve razlike nema u tretmanu.
Ne znam čemu im služi ta distinkcija na boarding karti.

Leteo u aprilu BSL-BEG-BSL sa W6 i normalno je funkcionisao online check in sa srpskim pasosem.

Alene izgleda da imate neku wizzair sluzbu za krizni PR aktivnu na sajtu. Cestitam Vam, to je pokazatelj relevantnosti bloga. Mogu vam poslati privatno nekoliko wizz karata iz 2023 na kojima pise “this is not a boarding card” i time opovrgnuti ove navode da to vise nije praksa.

Takodje to mogu i ja uciniti dokazujuci da su vase tvrdnje neosnovane.

Dakkle, sa SRB pasosem se bez problema moze napraviti online check in sa W6.

Ja imam boarding kartu iz 2018. (!!) na kojoj pise isto.

Wizz air i Rayan air za letove iz ne EU zemalja ne izdaju boarding kartu već morate da odete na šalter da sližbenik proveri da li ste se čekitrali on-line, pasoš i eventualnu vizu (ovo se odnosi na nosioce pasoša van EU). Rayanair ne izdaje boarding kartu za srpske pasoše čak ni za let iz Engleske u Irsku, iako obe zemlje imaju zajednička imigraciona pravila i važi britanska viza za ulazak u Irsku. Zato je nemoguće otići direktno na transfer, već morate da se prijavljujete, prolazite ponovo sve kontrole i izgubite bar još sat dva.

*Sa non-šengen dokumentima, nema veze sa srpskim dokumentima

Filipe, što se tiče prijave za Wizz air, to što se napisali oko plaćanja i cekiranja, događa se samo ako karte kupite preko posredničkih sajtova( kiwi, dreams..itd) a ne direktno preko njihovog sajta ili ovlascene agencije .

Ivane ovo nije istina, karte kupujem iskljucivo preko wizzair sajta.

Filipe,

Ovo više nije slučaj kada je u pitanju Wizz.

U pravu si da jeste tako bilo do negde jeseni prošle godine, a razlog je bio provera Covid 19 sertifikata.
Prilikom check-ina je putnik dobijao PDF na kome je pisalo da je čekiran, ali da to nije boarding karta nego da mora da se dođe na check-in šalter.

Ove godine to više ne rade.

Marko, dozvolite, nije istina. 1. juna ove godine to mi se desilo, kao i svima na letu. A to je bilo i pre COVID-19, krenulo je za vreme migrantske krize. Ovo za doplate takodje vazi, jer se ja jednom nisam checkinovao, znajuci da moram da ostavim kofer (koji sam kupio) i da ce svakako morati na salteru da mi stampaju boarding kartu, i uredno su mi naplatili dodatnu cifru jer nisam ni pokusao checkin… Za kupovinu koristim wizz sajt a odskoro imam i premium clanstvo. Danas letim iz Dizeldorfa za Beograd i uredno sam se checkinovao, iako na bording karti pise non-eu, mogu sa njom uci u avion bez problema. Iz Beograda, ponavljam, ka svim EU destinacijama, radi se kontrola dodatna na checkin salterima na kojima je prevelika guzva. Tako da efektivno ne radi online check-in, osim sto vidite koje ste sediste.

Filipe,

Ove godine sam putovao u februaru, martu i junu (LTN, BVA i CIA) iz BEG, nikakav dodatni odlazak na šalter nije bio potreban.

Imam sve boarding passove u walletu, mogu da ih uploadujem da vidiš, ako je potrebno?

U tom slučaju očekujem izvinjenje za tvrdnju da ne govorim istinu.

Npr. nije moguce iz Ljubljane.

Netačno. Prošlog leta sam leteo Beograd – Heraklion i u oba smera se online cekirao i ukrcao se bez odlaska na šalter. Sa pasošem Srbije.

Naravno.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!