zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize, Istaknuto

KOLUMNA ALENA ŠĆURICA: Kako Srbija postiže rezultate, uprkos većem potencijalu Hrvatske

Da, Hrvatska ima bitno više avioputnika nego Srbija. Ove godine Hrvatska će imati 13,3 milijuna putnika, Srbija će imati 8,7 milijuna. No, Air Serbia je totalno dominantna u regiji, a Beograd ima skoro duplo više putnika nego Zagreb, Beograd ima više long-haul linija nego cijela Hrvatska, Beograd ima brdo linija, prijevoznika, ljeti svaki dan preko 100 letova.

I to iako Hrvatska ima neusporedivo više potencijala, iako Croatia Airlines ima daleko više potencijala nego Air Serbia. Pa kako onda da toliko zaostaje za Air Serbiom? Vrlo čudno, pa konačno pozabavimo se ovom temom.

 

 

Air Serbia dominantna

JAT je sve od 1993. godine bio potpuno inferioran spram Croatie Airlines. I to usprkos činjenici da je JAT naslijedio čak 30 aviona iz SFRJ iako su te avione kupovale sve Republike bivše države. No, kroz idućih 20 godina kompanija je uspjela ovu flotu uništiti, rasprodala je DC-10, ostali avione su ostarjeli, niz ih je povučen iz prometa. Pod kraj funkcioniranja Jat-a isti je u floti imao osam Boeinga 737-300, te još dva iznajmljena od Bulgaria Aira, iako ih dio nije bio u letnom stanju, i pet ATR 72. Stvaranjem Air Serbie 2013. godine ista je preuzela od Jat-a samo 4 Boeinga 737-300. Konačno kompanija u II. mjesecu 2021. izbacuje posljednja tri B737-300 koji su tada imali 32 do 35 godina starosti. Air Serbia je naslijedila i pet ATR 72 (tri vlastita ATR 72-200 i dva iznajmljena ATR 72-500). Zadnji ovi avioni u floti su bili do III. mjeseca 2023. kada su bili stari 32 godine.

Jat je 1993. pao na samo 250.000 putnika, dok je te godine Croatia imala 500.000 putnika, duplo više. 2006. godine Jat je imao 1,2 milijuna putnika, a Croatia njih 1,6 milijuna. Jat je na najniže grane pao 2010. godine kada je imao tek 985.072 putnika. Croatia je te godine imala 1,6 milijuna putnika, razlika je bila u skoro 0,7 milijuna putnika u korist Croatie Airlines. Netom prije osnivanja Air Serbie, Jat je imao 1,2 milijuna putnika, a Croatia 2,0 milijuna, čak 0,8 milijuna više. Croatia je bila dominantna 21 godinu, sve do 2013. No, već 2014, po osnivanju Air Serbie kompanija ima 2,3 milijuna putnika, dok Croatia ima 1,8 milijuna putnika, tj. Air Serbia ima 0,5 milijuna putnika više. Air Serbia je bila dominatna cijelo vrijeme nakon toga. Tek 2018. kada je Air Serbia prolazila minikrizu Croatia se približila jer je te godine Air Serbia imala 2,48 milijuna putnika, a Croatia Airlines 2,17 milijuna, dakle 0,31 milijun manje.

Nakon Covida-19 Air Serbia je krenula vrtoglavo gore i stalno bilježila rekorde. Za razliku od toga Croatia stagnira pa čak ni 2024. nije ni izblizu stigla na brojke iz 2019. 2021. Croatia je imala tek 0,9 milijuna putnika, Air Serbia je imala 1,5 milijuna. 2022. Croatia je imala tek 1,4 milijuna, Air Serbia već 2,8 milijuna. 2023. Croatia je imala 1,7 milijuna putnika, Air Serbia 4,2 milijuna, nevjerojatnih 2,5 milijuna putnika više. Ove godine Air Serbia će imati 4,4 milijuna, Croatia neće dostići 2,0 milijuna putnika, daleko od brojki iz 2019. Ogromno bravo za Air Serbiu, i još veći uuuuaaaa za Croatiu. Istinski žalosno što management radi od hrvatskog nacionalnog prijevoznika.

Air Serbia u ljetnoj sezoni ima 587 letova na 99 linija. Time ima najviše letova u regiji (Ryaniar ima 437) i druga je najveća kompanija po broju linija u regiji (nakon Ryanaira koji ima 135 linija). Za razliku od toga Croatia ima tek 317 letova (treća u regiji) i 59 linija (4. u regiji, ispred nje je i Wizz Air). Air Serbi je ovog ljeta imala 573 letova i 88 linija iz Beograda, 18 letova i 9 linija iz Niša, te 6 letova i 3 linija iz Morave. Croatia je pak imala 211 letova na 25 linija iz Zagreba, 104 letova na 23 linije iz Splita, 54 leta na 9 linija iz Dubrovnika, 19 letova na 2 linije iz Zadra, 18 letova na 2 linije iz Pule, 5 letova na 3 linije iz Osijeka, 3 leta na 1 liniji iz Rijeke i 2 leta na 1 liniji iz Brača. Dakle, Air Serbia ima skoro tri puta više letova iz Beograda nego Croatia iz Zagreba, te više nego tri puta više linija iz Beograda nego Croatia iz Zagreba. Ukupno Air Serbia ima skoro duplo više letova, te malo manje od duplo više linija. Ove brojke sve govore.

Ove zime Air Serbia je imala 381 let (iza je bio Wizz Air sa 237 letova), te je Croatia treća sa 217 letova tjedno. Air Serbia je ove zime imala 62 linije i bila je druga (prvi je bio Wizz Air sa 68 linija. Treći je Ryanair sa 36 linija, da bi Croatia imala 25 linija. I ponovo Air Serbia ima skoro duplo više letova, no ovaj puta i više nego duplo više linija. Air Serbia je iz Beograda imala ove zime 371 let na 56 linija, iz Niša 12 letova na 5 linija i iz Morave 2 leta na 1 liniji. Croatia je pak iz Zagreba imala 192 leta na 17 linija, iz Splita 48 letova na 6 linija, iz Dubrovnika 25 letova na 2 linije, iz Zadra 11 letova na 3 linije, iz Pule 9 letova na 2 linije, te iz Osijeka i Rijeke po 2 leta na 1 liniji. Dakle Air Serbia ima duplo više letova iz Beograda nego Croatia iz Zagreba, te tri puta više linija iz Beograda nego Croatia iz Zagreba. OK, Air Serbia je opako porezala broj letova i ukinula čak 7 linija od I. mjeseca 2025, no još uvijek ima daleko više nego Croatia.

 

 

Croatia ima više potencijala, Air Serbia je bitno veća

I sad se postavlja pitanje kako je Air Serbia toliko veća kompanija od Croatie. Prije nije bilo tako. Prvo treba jasno naglasiti da je strategija Air Serbie da leti prvenstveno iz svog huba u Beogradu. Ona ima 98,3% od ukupnog broja svojih letova iz Beograda ljeti, dok Croatia ljeti ostvari samo 50,7% letova iz Zagreba, a skoro isti broj iz ostalih zračnih luka Hrvatske. Zimi Air Serbia ostvari 96,4% svih letova iz Beograda, a Croatia 66,4% iz Zagreba.

Već ovo daje Air Serbiji ogromnu prednost jer može postaviti neusporedivo bolji hub u Beogradu, tamo ima daleko više konekcija, pa samim time ima i neusporedivo više konektiranih putnika. Realno Croatia ima tek feeding linije iz Zagreba za: Brač, Dubrovnik, Osijek, Pula, Zadar, Mostar, Sarajevo i Skopje, samo 8 linija. Air Serbia za razliku od toga ima daleko više feeding linija, njih čak 30: Atena, Banja Luka, Bukurešt, Budimpešta, Istanbul, Kazan, Larnaka, Ljubljana, Moskva, Mostar, Niš, Podgorica, St.Petersburg, Sarajevo, Skopje, Sochi, Sofija, Solun, Tirana, Tivat, Zagreb, Ankara, Dubrovnik, Izmir, Ohrid, Pula, Rijeka, Split, Varna i Zadar.

Ipak, kako je onda moguće da je Air Serbia toliko veća kompanija od Croatie Airlines, a Aerodrom Beograd toliko veći aerodrom od Zagreba. Već smo imali članak u kojem smo jasno rekli da nije čudno da je Aerodrom Beograd veći od Zagreba. Prvo Beograd je duplo veći grad od Zagreba, Srbija je skoro duplo veća od Hrvatske. Drugo, Beograd ima 96% putnika Srbije, Zagreb samo 32% putnika Hrvatske. Konačno, u Srbiji postoje samo tri aerodrom, pri čemu su ostala dva minijaturna. Hrvatska ima devet aerodroma, Split ima 3,7, Dubrovnik 3 milijuna, Zadar 1,6 milijuna putnika, a čak je i Pula, koja je tek 5. aerodrom Hrvatske, daleko veća od Niša. Beograd je dalje od Zagreba spram Europe, poglavito radi granice na kojoj se ljeti čeka i nekoliko sati. Samim time daleko više putnika putuje automobilima, autobusima i vlakovima iz Zagreba nego iz Beograda. I na koncu, Beograd ima daleko manje velikih aerodroma u krugu četiri sata (Budimpešta, Zagreb, Sofija, Temišvar), dok iz Zagreb ima daleko više (Budimpešta, Bratislava, Beč, Graz, Ljubljana, Split, Zadar, Pula, Trst, Venecija, Treviso, Beograd).

S druge strane Hrvatska ima veći BDP od Srbije, Hrvatska ima duplo veći BDP per capita, Hrvatska ime ogroman turizam (20 milijuna turista) dok je broj turista Srbije vrlo malen, Hrvatska je članica Europske Unije i NATO-a, Hrvatska ima veću dijasporu nego Srbija, Hrvatski građani bez ograničenja mogu putovati u Europsku Uniju i tamo se naseljavati čak i bez administrativnih postupaka, Hrvatska za razliku od Srbije ne treba vize za SAD, Kanadu, Veliku Britaniju, Irsku. Hrvatska ima više poslovnjaka od Srbije. Hrvatski političari daleko više putuju radi Europske Unije i NATO-a. Konačno u Hrvatskoj radi preko 200.000 stranih radnika. Samo iz Nepala ima 35.000 radnika i oni su druga zemlja po broju radnika (najviše ih ima iz BiH), preko 20.000 stranih radnika ima iz Indija, te preko 10.000 iz Filipina i Bangladeša. Svi ovi radnici putuju avionima. Srbija ima tek 1/3 ove brojke stranih radnika.

 

 

Hrvatska jedina ima uvjete za long-haul

Ovdje se posebno treba osvrnuti na long-haul linije. Air Serbia zimi ima 7 tjednih long-haul letova na 4 linije, ljeti 14 na 4 linije. Uz to četiri tjedna leta imaju Hainan i China Southern, dakle, Srbija ima 18 tjednih long-haul letova ljeti i 11 zimi. Vjerojatno će ih imati i više idućeg ljeta. Hrvatska samo ljeti ima 4 tjedna leta za Toronto (Air Transat za Zagreb), tri leta za Seoul (T’Way za Zagreb), te sedam tjednih letova za New York (United za Dubrovnik). To je četiri leta manje od Srbije ljeti, no u zimskom redu letenje i dio proljeća Hrvatska nema ni jednog jedinog leta, što znači da Hrvatska nema long-haul letova čak šest mjeseci godišnje.

Redovni long-haul se ne može temeljiti samo na dijaspori. Dijaspora u Europi će se vraćati u maticu bar tri puta godišnje (Uskrs, godišnji odmor, Božić), a često kada i više puta (krštenja, vjenčanja, sprovodi, slave, obiteljski događaji, administrativno-birokratsko-sudski postupci…). No, to tako nije sa long-haul dijasporom. Tu su karte daleko skuplje i dijaspora se odlučuje vraćati u domovinu jednom u 3-4 godine. I što je dalje vrijeme odlaska iz domovine manje se vraća u domovinu. Air Serbijina linija za Chicago to najbolje pokazuje, load faktor je tragično loš, samo 61%, broj letova ove zime smanjio se na samo simboličan jedan tjedno. Takve linije moraju imati i puno turista, poslovnjaka, političara, transfernih putnika, a ne samo dijasporu. I jedina zemlja koja tako što u regiji ima je Hrvatska. No, eto ipak toliko zaostaje za Srbijom koja ima cjelogodišnje long-haul linije.

Hrvatska ima čak i više Kineskih turista od Srbije. 2023. godine u Hrvatskoj je bilo 103.000 kineskih turista. Srbija je 2023. imala 92.000 kineskih turista. No, Hrvatska još ni izblizu nije dostigla broj long-haul turista iz 2019. Naime, iz Kine je 2019. bilo 221.000 turista u Hrvatskoj. Pa ipak Hrvatska nema long-haul letova za Kinu, a Srbija ima 4 linije sa 8 tjednih polazaka.

Hrvatska je 2023. imala 672.000 turista iz SAD-a (čak i više nego 2019), 205.000 iz Australije (217.000 u 2019), 150.000 iz Koreje (404.000 u 2019), 149.000 iz Kanade (187.000 u 2019), 72.000 iz Tajvana, 57.000 iz Brazila (77.000 u 2019), 47.000 iz Indije (67.000 u 2019). Iz Japana je 2019. bilo 150.000 turista. Evidentno bi trebalo biti daleko više linija za turiste iz svih ovih zemalja.

Ovdje posebno štrči SAD. Dubrovnik je već trebao imati drugu liniju za SAD, a liniju je trebao imati i Zagreb. 2025. Zagreb će imati preko 100.000 turista iz SAD-a, dijaspora u SAD-u ima preko 1,2 milijuna osoba (podatak Središnjeg državnog ureda za Hrvatske izvan Republike Hrvatske), brdo političara putuje u SAD (NATO, 2 veleposlanstva, 3 generalna konzulata i 7 počasnih konzulata, vezanje uz politiku SAD-a), jako puno poslovnjaka tamo putuje. Stoga je istinski nevjerojatno da ne postoji linija iz Zagreba za SAD. Nemalo će laika reći „nema tržišta, da ga ima bilo bi i letova“. Po toj logici u Beogradu nije bilo tržišta za SAD do 2016, a danas ljeti Beograd ima 10 letova za SAD tjedno. Nije sve u potražnji, da bi se long-haul linije ostvarile treba puno više od puke potražnje.

Vrlo jednostavno Croatia nema ni avione za ovakve linije, ni dovoljno feeding linija, ni dobar sustav valova, ni mrežno planiranje, ni marketing, ni management za ovako nešto. S druge strane Srbija ima i avione, i feeding, i strategiju, i mrežno planiranje, dobar marketing i odličan managering. Zašto američke kompanije ne lete za Zagreb? Zbog tromosti. Oni jako teško otvaraju linije i odlučuju se za letove. To je opće poznata činjenica.

 

I zašto onda Croatia toliko zaostaje za Air Serbiom

Odgovor je vrlo jasan. Katastrofalan management Croatie. I dok Air Serbia na svom tržištu ima 50,6% tržišnog udjela, Croatia ga ima svega 14,9%. I taj postotak iz godine u godinu pada (2019 je imala 18,2%). Ne samo da je svojom inercijom Croatia izgubila dominaciju u Splitu, Dubrovniku, Zadru, Puli i Rijeci, ona rapidno gubi dominaciju i u Zagrebu gdje Ryanair preuzima lavovski dio tržišta. Već sada Ryanair ima bitno više linije od Croatie, a vrlo skoro će imati i više putnika.

Croatia ne vidi dalje od nosa. Pobogu, pa oni još uvijek ne lete iz Zagreba za Prag, Bukurešt, Lisabon, Edinburg, Genevu, Rigu, Helsinki, Hamburg, Dusseldorf, Larnaku, Prištinu, Podgoricu, Cairo… Linije koje ne leti ni jedna kompanija. Glavni grad jedne države Europske Unije nema ovakve letove? Da Croatia ima management kao Air Serbia bilo bi letova iz Zagreba i na linijama gdje ima konkurencije kao što su Dublin, Manchester, Madrid, Stuttgart, Oslo, Gothenburg, Varšavu, Milano, Sofija, Atenu, Beograd, Istanbul… O brojnim sezonskim linijama za Split, Dubrovnik, Zadar i Pulu da i ne govorimo.

Ona ni ne razmišlja o long-haul linijema iako bi bilo realno da leti iz Dubrovnika za SAD, Kanadu, Koreju, iz Splita za SAD, te iz Zagreba za SAD, Indiju, Kinu, Japan, Tajvan, Nepal. Ogroman potencijal, u prvom redu turistički, no to Croatiu ne zanima.

Da se Croatia ispravno vodi, ona bi dovlačila brdo turista u Hrvatsku, te time stvarala ogroman benefit za Hrvatsku, kao što to čini Aegean u Grčkoj. Pobogu, pa Aegean radi u jednakim uvjetima kao Croatia, prezadužene države, velike dijaspore, ogromnog broja turista, ogromne sezonalnosti i velikog broja aerodroma. Pa je Aegean hiperprofitabilan, ima 81 avion, enormno raste, širi flotu, linije i frekvencije.

Croatia bi poseban benefit donosila Hrvatskoj na long-haul linijama. Iskreno posla ima i za 6 long-haul aviona na linijama iz Zagreba, Dubrovnika i Splita. To bi značilo par stotina tisuća long-haul turista u Hrvatskoj. A to je i više nego bitno za Hrvatsku, to donosi ogroman novac.

Da, Srbija je investirala preko 800 milijuna EUR u Air Serbiu. Ali ta kompanija donosi enorman benefit državi i velik broj putnika. Hrvatska je u Croatiu u 10 godina investirala 390 milijuna EUR, pola manje, a od kompanije nema ništa. Ima jednu ogromnu nulu, kompanija ne zadovoljava interese Hrvatske, ne dovodi turiste, gubi tržišni udio, ne razvija hub… Bačen novac u vjetar, više nego uzaludno potrošen novac. Pobogu, pa Croatia je nakon restrukturacije bitno gora kompanija nego prije nje.

Croatia je imala najveću šansu postaviti se kao prijevoznik za dijasporu regije 1996. godine. 1995. je završio Domovinski rat, u Hrvatskoj za zavladao mir. 1996. su krenuli letovi za BiH. U Srbiji je to bilo preružno vrijeme, sa jako malo putnika, te sankcijama. Da su tada pokrenuli niz linija za Njemačku, Austriju, Švicarsku, Norvešku, Dansku, Švedsku, Francusku, Italiju, Irsku, Veliku Britaniju, SAD i Kanadu, uz konekcije na Split, Dubrovnik, Pulu, Zadar, Osijek, Sarajevo, Mostar, Skopje i Ohrid, malo kasnije za Prištinu, Tuzlu, Podgoricu i Tivat, te konačno bitno kasnije za Beograd i Niš, danas bi situacija bila bitno drugačija. Jasno nakon 2000. su trebali krenuti otvarati i turističke linije jer je tada naglo krenuo turizam cvjetati u Hrvatskoj. Ta kombinacija turizam+dijaspora bila bi pun pogodak kome ne bi mogao nitko parirati. Konačno 1999-2001 Srbija je imala bombardiranje NATO-a i jake sankcije. Kako je Jat sve do 2010. bio potpuno na koljenima, a loše brojke je imao sve do 2013. Croatia je imala punih 17 godina da se profilira i uništi konkurenciju.

Druga šansa je bila 2009-2010. Nakon sankcija Jat se više nije oporavio i krenuo je rapidno tonuti. 2009. godine Beograd je bio na tek 2.384.077 putnika, a te godine Zagreb je imao 2.062.242 putnika, razlika je bila u tek 321.835 putnika. Te godina Jat je imao tek 1.055.215 putnika i imao je gubitak od 15 milijuna EUR. Adria je imala 88.327 putnika više od Jata, a Croatia čak 696.785 putnika više. Load faktor Jata je bio tek 57%. Croatia je imala bolji load faktor za 4,4 postotna boda. Iduće 2010. godine Jat je imao samo 985.072 putnika. Jat je imao 17 aviona u floti, ali dobar dio aviona nije bio operativan. Kompanija je istinski bila na dnu. Jat je u 2012. i 2013. otkazivao stotine letova svaki mjesec, flota mu je bila nestabilna, a cijeli sustav se raspadao. I Adria je te 2009. pala u broju putnika za 12,2% i imala je tek 1,1 milijun putnika. Adria je 2012. pala na samo 987.279 putnika. Te 2009. Adria je zabilježila gubitak od 14,0 milijuna EUR, a iduće od čak 63,1 milijun EUR. Makedonska kompanija Avioimpex je bankrotirala 2002, a MAT Macedonian Airlines upravo te 2009. godine. Naravno Croatia nije to iskoristila. 2015. bankrotirala je i B&H Airlines. Ni ovo Croatia nije iskoristila. To znači da je Croatia imala vremena od 2009. do 2013. udariti na Air Serbiu i Adriu. Da je to učinila vrlo vjerojatno bi stvorila veći gubitak prije restrukturacije, ali bi se pozicionirala na tržištu.

Treću šansu je Croatia imala bankrotom Adrie 23.9.2019. Naravno i taj puta nije napravila ništa nego je izjavljivala „još je prerano“. No, Air Serbia je u samo mjesec dana uvela čak 17 tjednih letova za Ljubljanu iz Beograda, te povećala broj letova za destinacije koje je prije letjela Adria (Tirana, Skopje, Podgorica, Sofija). Istim je preuzela velik broj Adrijinih putnika. Krajem IX. mjeseca Croatia je već imala viška kapaciteta koje je morala uporabiti na otvaranje Ljubljanske baze. Tamo je trebala locirati dva Dash 8-400 i jedan A319. Sa ovim avionima trebala je nastaviti letjeti najisplativije linije Adrie, nastaviti deal sa Lufthansa grupom (i prevenirati dolazak Lufthanse, Swissa i Brusselsa). Naravno, neisplative linije poput Beča, Sofije, Manchestera (Liverpoola) i Praga nije trebala letjeti, a i broj letova prema Lufthansa grupi i ostalim destinacijama trebalo se bitno smanjiti, pa je trebala letjeti dva dnevna leta za Frankfurt, Minhen i Zurich, jedan dnevni let za Paris, Amsterdam i Bruxelles i 4 tjedna leta za Copenhagen. Za regiju trebala je letjeti svakodnevne letove za Prištinu, Skopje i Tiranu, 4 tjedna leta za Sarajevo i 3 za Podgoricu. Kasnije (nakon Covida-19), trebalo je uspostaviti leisure sezonske letove za Split i Dubrovnik uz konekcije preko ovih gradova. Naravno kasnije bi se povećao broj letova i linija (nakon Covida-19), a nabavili bi se i dodatni avioni za bazu. Jasno, Croatia je mogla bazirati i dodatni A320 u Ljubljani za charter i leisure linije koje sada iz Ljubljane operira Trade Air. Croatia nije čak ni uvela autobusnu vezu Ljubljana-Zagreb po bankrotu Adrije, kako bi preuzela putnike koji su imali vrlo malo opcija i masovno su bili prisiljeni letjeti iz okolnih aerodroma. Do vraga! Naravno Croatia je u Ljubljani morala letjeti samo na komercijalnim osnovama (ili uz pomoć države poglavito prema regiji). Ako neka linija ne bi prolazila trebala ju je hitno zatvoriti. Kompanija bi ovdje mogla profitirati na sinergiji, veći broj letova prema destinacijama značio bi veće popuste za kompaniju na tim destinacijama, kompanija bi preuzela posade Adrie i dio ih koristila za svoju ekspanziju iz Hrvatske.

I na koncu Croatia je propustila i četvrtu šansu, drugu najveću u svojoj povijesti tijekom Covida-19. Naime, Hrvatska je, za razliku od Srbije, Crne Gore, Makedonije, BiH i Kosova imala relativno slabe restrikcije. Iz nje se uz određena manja ograničenja moglo putovati prema Europi, iz nabrojanih država gotovo da se nije moglo. Zagreb je bio jedini aerodrom regije koji je od sredine III. od sredine V. mjeseca imao letove. Split i Dubrovnik su se prvi otvorili po lockdownu, prije Beograda i ostalih aerodroma. Sve do IX. mjeseca Croatia je imala više putnika i letova od Air Serbie. Tu je Croatia trebala iskoristiti šansu i imati velik broj letova za Sarajevo i Skopje nakon što su se ovi aerodromi otvorili počekom VI. mjeseca. Croatia je za ove aerodrome trebala imati bar svakodnevne letove sa noćenjem u Skopju po načelu Zagreb-Sarajevo-Skopje / Skopje-Sarajevo-Zagreb. Uz to kompanija ja trebala imati bar dva dnevna leta za Split i Dubrovnik, te po jedan let za Pulu i Zadar. Naravno, kasnije je kompanije trebala razdvojiti letove za Skopje i Sarajevo i što prije ih povećati na dva dnevna leta. Istovremeno je trebala povećati Dubrovnik i Split na 21, pa na 28 letova, a Pulu i Zadar držati na svakodnevnim letovima. Obnovili su se i letovi za Osijek (6 puta tjedno). Kompanija je trebala zadržati letove za Mostar, te pokrenuti Prištinu koja je imala ogroman boom na tržištu uz brojke i veće od 2019, popevši se u jednom mjestu na 1. mjesto u regiji, čak i ispred Beograda, a konstantno državši 2. poziciju, bitno ispred Zagreba. Uz to Crna Gora se zatvorila za letove iz Srbije 27.5.2020. od kada između dviju država nije bilo letova sve do 19.8.2020. Koja prilika za Croatiu. Da je tada Croatia pokrenula letove za Podgoricu iskoristila bi ova tromjesečni gap i pozicionirala bi se u Crnoj Gori. Znači uz povećani broj letova za Skopje, Sarajevo, Zadar, Pulu, Osijek, Split i Dubrovnik, te pokretanje letova za Prištinu (uzlet) i Podgoricu (nije bilo letova za Beograd), te obnovu Mostara, Croatia je mogla preuzeti sve putnike iz regije koji su mogli putovati za Europu. Tada je bilo jako malo letova konkurencije za te aerodrome, Air Serbia je imala ništa ili izuzetno malo letova. Putnika je bilo malo, ali nije da ih nije bilo. Samo ih je trebalo privući. Nevjerojatna šansa koja je trajala čak četiri mjeseca koju Croatia nije iskoristila. Zašto, do vraga? Kompanija je imala resurse, opak višak aviona i posade koje su dobivale plaću ali nisu letjele, država je dala enorman novac za pomoć kompaniji tijekom Covida-19, ogroman novac koji je dozvolila EU, preko 100 milijuna EUR. Naravno, Croatia nije ni iskoristila bankrot Montenegro Airlinesa, 25.12.2020. Air Serbia je ozbiljno povećala broj letova prema Podgorici i Tivtu, i preuzela tržište, Croatia nije napravila baš ništa. Nije povećala čak ni jedan jedini let iz Dubrovnika, a kamoli da je pokrenula liniju Zagreb-Podgorica.

Hajmo zamisliti da se u Hrvatskoj promijeni politička struktura ili da premijer Plenković konačno odluči napraviti ono što je napravio LOT i dovesti dobar management koji bi okrenuo kompaniju. Može li ona danas preuzeti tržište Air Serbiji? Jako teško. To je lagano i jeftino mogla napraviti 1996, 2000, 2009, pa čak i relativno jednostavno i jeftino 2020. No, sada to znači ogroman rat sa Air Serbiom i jako puno novaca. Jako puno! Air Serbia je profilirana, ima jako puno letova, ima odlične konekcije, ima enormno puno novaca (profita ili subvencije vlasti). Preuzeti tržišta od nje znači opak posao, ekstremno jak menagement, puno utrošenog novca, upornost i jasnu strategiju.

Kada bi kompanija imala dobar management i na to se odlučila, morala bi uvesti jasnu strategiju kojom bi preuzimala tržišta. U prvom redu morala bi povećati broj letova za Sarajevo, Mostar i Skopje te vršiti jak dumping da sa tog tržišta istjera (ili bar opako smanji) Air Serbijine letove. Istovremeno bi morala otvoriti linije za feeding tržišta na koja ne leti Air Serbia poput Prištine, Tuzle, Cluja i Temišvara. Nakon toga trebala bi uči u rat za sekundarna tržišta poput Ohrida, Niša, Tirane, Bukurešta i Sofije. I na kraju bi trebal udariti na najjači bastion Air Serbie, na Podgoricu i Tivat. Ovo bi trebalo raditi u fazama i tek kad se otme neko tržište sredstva i energiju usmjeriti na drugo. Primjerice tek kada se preuzme Sarajevo, Mostar i Skopje (ostvare planirani ciljevi) udariti na Niš i Ohrid, pa nakon toga na Tiranu, Bukurešt i Sofiju… Od samog početka kompanija bi morala napraviti sve da smanji broj letova Air Serbie za Split, Dubrovnik, Pulu i Zadar.

Kako god da je Croatia dobra kompanija sa dobrim managementom ona bi akumulirala dodatne putnike u Hrvatskoj koja onda ne bi imala samo 13,3 nego bar 16 ili čak 17 milijuna putnika (više turista i daleko više konektiranih putnika). Od toga bi Croatia realno trebala imati bar 30% udjela u prometu ili nekih 5 milijuna putnika. A to bi značilo flotu od bar 35 do 37 aviona, od čega bar 4 širokotrupca. I samo bi nebo bilo granica.

Nažalost tako nije. Air Serbia svakodnevno iskorištava tromost i nesposobnost Croatie, Air Serbia opako raste i razvija se, povećava flotu, broj linija i frekvencija, a Croatia stagnira. I rapidno gubi tržišni udio. Vrlo vjerojatno kompanija neće dostići brojke iz 2019. ni u 2025, iako su europske kompanije to dostigle već u 2023. Tragedija i katastrofa. Što reći? Odgovornost je samo na premijeru Plenkoviću koji na čelu kompanije drži krajnje nesposobnog uhljeba Jasmina Bajića i grupu nesposobnih managera oko njega. Management koji stvara ogroman minus kada su svi ostali pozitivni. Management koji jedino što zna je žicanje novaca poreznih obveznika.

A Air Serbiji svaka čast i ogroman respekt. Oni su iskoristili 100% svojih potencija i iskreno daleko više od toga. Oni su maksimalno iskoristili stanje sa Rusijom od početka rata sa Ukrajinom, oni maksimalno koriste leisure tržište, feeding i konekcije, uspjeli su napraviti jako dobar tal sa najvećim neprijateljem Turkishem koji je sada najveći saveznik. Respekt do neba i ogromne čestitke za njihov management. Nije da Air Serbia nema problema i loših poteza. I te kako ih ima, ali su nevjerojatno agilni, brzo ispravljaju greške, trude se, rade, mijenjaju strategije u hodu, prvi su na tržištima i uzimaju sve što mogu. I više od toga. Naklon Air Serbiji do poda. A vama nesposobnim uljebima u Croatiji neka vas je sramota i zamolite kolege u Air Serbiji da vam održe neke seminare i edukaciju. Da nešto konačno naučite.

371 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

dok je njima Rata u Ukrajini bice uvek bolji od kompaniju iz okruzenja

Kako vreme bude prolazilo razlika ce biti jos veca. Beograd se dosta fokusira na kongresni turizam. Ulozeno je 120 miliona evra u rekonstrukciju Sava Centra, gradi se novi sajam, novi luksuzni hoteli… Skoro je otvoren St Regis, ovih dana se otvara jos jedan 5* hotel (Bristol) gradi se Ritz-Carlton a pre dva dana je izasla vest da dolazi Trump Hotel and Tower u centru Beogarada. Mnogo se para ulaze i to itekako utice na rast AS.

Mnogo se ulaže, a još više se pere. Videćemo šta će biti od toga.

Ja ipak mislim da je Air Serbia losa kompanija!

Alen svaka cast, super clanak.

Poštovani g. Šćurić, sve stoji za CTN (potpisujem i svaka Vam čast na tome). Međutim, iskreno govoreći ipak ste promašili ceo fudbal s analizom AirSerbia. Ajmo stvari nazvati pravim imenom i staviti u kontekst vremena – AirSebia je prvenstveno državni projekt jednog suludog diktatora koji je zamislio/poželio da u “očima sveta” njegova zemlja izgleda puno bolje, puno veće, puno važnije nego što ona zapravo jest. To on radi trpajući lovu u nacionalnu avio kompaniju, zatim dva beogradska sportska kluba, gradi se mega projekt BG na vodi koji na kraju izgleda kao Dubai za siromašne ili Jagodina za bogate, grade se pompozni spomenici, dovodi se neka krnja verzija EXPO-a itd. Kad diktator konačno sklizne s vlasti i kad se zagrebe po papirima sve će postati jasno, u Air Serbiu je upumpano daleko više od milijardu dolara poreznih obveznika Srbije (podaci kojima se barata javno su smiješni i nemaju veze s istinom, sve oni to vješto skrivaju), i kad uzmemo u obzir koliko su novaca ubacili u nacionalnu avio kompaniju onda je konačni rezultat skoro pa užasan. Gospodine Šćuriću, buđenje u Srbiji će biti jako bolno, nažalost svi ti državni projekti nisu građeni na stabilnim i jasnim ekonomskim temeljima, sve će se to odjednom urušiti. Nije da im to želim, ali tko ima i malo mozga sve mu je jasno. Srdačan pozdrav

Da, također mislim da istina nije daleko od toga. Klasični način vođenja države – daj megalomanske projekte da se možemo hvalit, jer “sitnice koje svakodnevni život čine boljim” se ne vide.

Evo ovako, s obzirom da zivim u Srbiji mislim da znam mnogo vise od vas koji u njoj ne zivite vec ste samo zrtva medijske slike u vasoj drzavi.

Vi biste takodje kao i autor voleli da je i OU drzavni projekat i da ima uspeh kao i JU, ali to kod vas nije slucaj. Iz cisto sebicnih razloga vas premijer drzi nesposobnu upravu u OU kako bi stitio tudje interese cime direktno unistava drzavnu kompaniju sto bi trebalo biti krivicno delo. Ali avaj vama nije to problem vec ljubomora na uspeh Air Serbije. Tuzno.

Autor je ovde objavljivao vrlo slobodne podatke o tome koliko je novca uslo u JU, ali vi ste se odlucili da vam ni ta brojka nece biti dovoljna pa jos preterujete. Medjutim ni to vam ne donosi spokoj koji prizeljkujete.

Do osamdesetih i devedesetih godina proslog veka sve drzave zapadne Evrope su kako vi kazete “trpale lovu” u svoje nacionalne avio kompanije da bi ih stvorile ovakvim kakve danas jesu. Pa cak i vasa Vlada “trpa lovu” i to ogromnu lovu u OU, no to je uludo bacen novac jer ne da se ne vide rezultati nego su jos i gori iz godine u godinu. Pogledajte samo trzisni udeo koji OU ima u Hrvatskoj i nista vam vise nece trebati.

Da, Beograd se gradi i napreduje na radost velike vecine njegovih gradjana. Daleko je lepse dan danas prosetati savskim priobaljem nego sto je to bio slucaj dok se BGD H2O nije izgradio i to i jeste cinjenica ostavljajuci po strani sve politicke marifetluke kojih je zasigurno tu bilo i kojih ima u svakoj drzavi, pa i u vasoj.

Licno sam vrlo daleko od politike Vucica i SNS-a, nikad za njih nisam glasao niti cu, Vucica ne podnosim jos iz vremena devedesetih kao ni svu ostalu vrhusku koja je unistila bivsu druzavu iz koje god republike da dolaze. Medjutim, samo pakosni ne vide da je i pored medijskog ispiranja mozga koji vrsi preko svojih medija kao i svepristne korupcije Vucic podize standard u Srbiji i izgradjuje je sto se u susjedstvu ne docekuje sa odobravanjem.

Expo koji je Beograd dobio je veliki uspeh i podseticu vas da su se za njega borili mnogi drugi, daleko veci i bogatiji gradovi ali ga je Beograd dobio. Zasto su se i drugi za njega borili ako je neznacajan? Ili mozda nije? Znam da vas odgovor na ovo pitanje boli, ali to je vec vas problem.

Dakle, koliko god vas to licno pogadja AIr Serbia je najbolja avio kompanija u celoj ex Yu, ima najveci broj putnika, ima najvecu flotu, jedina leti za SAD i Kinu i vrlo je blizu po broju putnika koji je nekad imao veliki JAT na teritoriji velike Jugoslavije. Da ne poverujete da je to ista kompanija koja je do pre 12 godina bila debelo iza nesposobne OU i to na trzistu koji ima manji potencijal od hrvatskog.

I na kraju cu morati da vam odagnam lazne nade ali i mokre snove…Air Serbia ce biti tu, jaca i bolja iz godine u godinu ko god da dodje posle Vucica.

Srdacan pozdrav.

Uh, čitajući Vaš komentar shvatio sam da će buđenje ipak biti bolnije nego sam prvotno mislio … good luck

I vama.

Kao protiv ste Vučića, a Vučić podiže standard, Vučić gradi ovo, Vučić gradi ono. Sve mi smrdi na još jednog SNS bota. Dok god narod ne shvati da on to radi kroz poreze i sl, a ne Vučić (ili bilo tko na vlasti). Koliko je OU nesposoban napisane su tisuće riječi na ovom portalu i to nitko ne spori, kao što svatko normalan smatra da se sposobnim menadžmentom kompanija može jako puno razviti i bez suludih upumpavanja novaca da bi se prikazalo narodu kako smo mi uspješni. Što se tiče EXPOa, samo izguglajte o kojem se EXPOu radi i vidjet ćete da to nije onaj “pravi” EXPO koji vam se predstavlja, odnosno prešućuje. Ako je vama u redu u to ulupati milijarde eura, sve ok, samo dajte. Meni osobno sve smrdi na trpanje love u džepove. To ostavljam vama na procjenu.
Također, sav taj mit o rastu Srbije objesite mačku o rep i ukoliko želite svi podaci se mogu iznijeti ali ovaj portal nije mjesto za to.
Za kraj, koliko god vi mislili da nas boli jača JU, mislim da svi normalni čitatelji ovdje žele i jaku JU i OU i neka rastu zajedno, vode “bitke” i nitko sretniji od nas.

Da, jesam protiv Vucica ali to ne znaci da za razliku od vas zatvaram oci na dobre stvari i u tome je velika razlika. Ako vam nesto smrdi podjite od sebe.

Narod je placao poreze dok je bilo sveta i veka pa je opet taj novac odlazio nekad na ratove, nekad na osamostaljivanje, nekad na Kipar a nekad u milionsku inflaciju. Sad to nije slucaj i u tome je velika razlika.

Kod vas ni sa upumpavanjem novaca a ni bez njih kod OU ne ide. Sta bi tek bilo da nema upumpavanja.

Radi se o Expu za koji su se takmicili Malaga, Minesota i Phuket. Ocigledno sve nepoznati gradovi koji je ne znaju sta je pravi Expo a zaboravili vas da pitaju. A od svih njih pobedio Beograd. Bas bez veze.

Meni je u redu da moj grad napreduje a taj novac nije vas pa da se bunite. To je novac srpskih poreskih obveznika i sa vama nema apsolutno nista. Ne kazem da ne zavrsava deo u privatnim dzepovima sto jeste zalosno, ali vidim da jedan veliki deo odlazi i na stvari koje se vide i koje poboljsavaju kvalitet zivota. Ranije to nije bio slucaj. No, vi zelite videti samo onu prvu stranu kako biste i dalje sa nipodastavnjem gledali na Beograd i Srbiju. Srecom, to ce se sve manje i manje desavati.

Ja sam do sada sretao jako malo ljudi sa vase strane kojima odgovara jaka Srbija a sa njom i jaka Air Serbia. Ocigledno ni vi niste izuzetak.

Samo cu iskomentirati zadnju recenicu, a s njom ste puno toga o sebi rekli – najgore je kad sudite drugoga prema sebi, odnosno kako vi zelite lose susjedu (OU) mislite da i drugi tako zele vama (JU). Vjerujte da nije tako. Lp

Niko nigde nije rekao da zelim lose OU.

To ste izmislili.

Nitko nije ni rekao da želi loše JU pa to uporno ponavljate. Zato i govorim da sudite druge po sebi.

Ne, recenica kako ce Air Serbia nestati nakon Vucica je zapravo poruka podrske i ljubavi samo zlocesti Srbi to ne vide.

Meni bi bilo mnogo bolje da je OU bolja kompanija i da leti za Beograd gde bi imali veci izbor destinacija i vecu konkurenciju.

Sa ovakvim vasim misljenjem ne mozete biti dalje od stvarnog stanja stvari.

Ma dajte, cak je i napisano na to “nije da im to zelim.” Prosuli ste glupost i sad se izvlacite. Toliko od mene i sve najbolje svima!

Pa od cega se radi nego od poreza i od kredita.. imate li vi ikakve zamisli kako funkciokise privreda i trziste ili mislite da pplitocari ulazu svoje pare da bi pravili nesto. Vucic odlicno radi time sto pare iz poreza oplodjuje, ulaze investira dize kredite da bi se sve izgeadilo i donosilo vise pare u budzet. To se zove investicija. Da bi bilo investicija mora i investitor da ima interes da imvestira. A kako privuci investitora nego boljim uslovima za profit. Jasno ko dva plus dva osim malicioznim lazovima i onima koji misle da biznismeni i politicari ulazu svoje pare iz svojih humanitarnih razloga da bi narodu bilo bolje. Ovim drugima nema pomoci…

Pa naravno da se bije tudjim.. prvo pravilo biznisa adrzava jeste biznis.. nikad ne ulazi svoje pare

Air Serbia je jako daleko od dobre kompanije, isto kao što je bio jAT, nikakva briga o putnicima, stalna kašnjenja, neuredni avioni, da dalje ne nabrajam. To što je zarađeno nešto novca je od situacije u Rusiji, za te su letove karte daleko skuplje od normalnih, to je tako zato što je Air Serbiji dopušteno da leti iz nekih drugih razloga a ne zato što je dobra. I to ima veze s politikom. Isto tako, država gubi na drugim stranama zbog iste situacije. Dobra kompanija je ona u kojoj su putnici zadovoljni, a svi će priznati da to nije slučaj sa Air Serbijom.

Ho – ho – ho – ho- hold your horses. And be precise ; what you are talking about is JAT in its early and Međimurja stages , or Jat Airways after desintegration of Yugoslavia. JAT Yugoslav Airlines 1980-1990 was totally oposite of what you are saying

early and medium stages, not Međimurje, stupid autocorrect

Ер Србија је профитабилна фирма, ту отпадају сви ваши аргументи

Ja letim stalno sa AS i zadovoljan sam. Ovde svi glume nesto kao da su dosli sa engleskog dvora.
Isto nisam za Vucica, ali se grade autoputevi, grade se tuneli (kroz Frusku goru npr), putevi su sve bolji i bolji, AS omogucava da odem u dosta gradova Evrope za pristojne novce (Barsa, Madrid, Malaga, Valensija, Lisabon, Rim, Milano, Firenca, Sardinija, Majorka i jos dosta mediteranskih gradova) BEZ presedanja i smaranja.
Drzava i ako trpa pare u AS, te pare idu i nasim pilotima, posadama, koji kupuju stanove, kuce, patike, gace, carape, trose po restoranima i tako vracaju pare u budzet.
A kome pare daje Hrvatska? Rajaneru koji sve to preko banaka izvlaci iz drzave – znaci novci koje Hrvati zarade idu van drzave. Bravo.

Znaci vi ste za plansku, a ne trzisnu ekonomiju? Pogledajte malo kako su prosle drzave koje imaju taj tip ekonomije. Na prvu vam se cini logicno ovo sta pisete ali je u potpunosti pogresno.

Davanje novca Ryanairu u Osijeku, Sarajevu, Zadru i gde sve ne je tipican primer trzisne ekonomije.

Oh, wait…

Da, natjecaj gdje se moze javiti svatko je puno bolja opcija u konacnici od partijskog odlucivanja gdje ce se novac usuti. Ovo je apsurdno iti uporedivati jer se radi o desecima i stotinama puta vise novca koje partijE upumpavaju.

Ne moze se svako javiti jer postoje uslovi.

Bez tih vestackih finansiranja pola aerdorma ex YU ne bi imalo letove.

Vi pricate o planskoj ekonomiji il trzisnoj al ste pristalica da drzava otvara fabrike, da preuzme Bor, da otkupkjuje proizvode od seljaka po visokom cenama i da drzava trazi trziste za te proizvode 😂😂😂

Logički da će se graditi sve to u trećoj deceniji 21. Veka….o čemu vi pričate? Šalju vas da botujete na svakom ćošku… Prirodno stanje je da se nešto gradi 2025. Jer je prošlo preko 2. Godina od tmurnih perioda Srbija, ratova, sankcija 5. Oktobra, ubistvo premijera, posle toga se desila i recesija, a onda je on došao na vlast… Smešno je reći da je to izgradio AV. On je došao u pravom trenutku da iskoristi prirodni trenutak za nekakav razvoj i da puca priče koje priča. To isto je iskoristio i austrijski slikar u Njemačkoj pre 90 godina i stvorio je kult ličnosti koji je kasnije doveo znamo do čega… Iskoristio momenat nakon kriza gde je normalno i prirodno da se desi rast.

Ja se plašim da će Srbiji doći daleko žešće prizemljenje nego što iko i može zamisliti… Jer nivo javnog i tajnog zaduženja je nezamisliv.. Air Srbija će verovatno biti jedan od najvećih gubitnika njegovog pada.

Tocno to, potpisujem u potpunosti. Ljudi se cude sta se nesto gradi. Pa nema drzave na svijetu gdje se nesto ne gradi.

Ne, niko sem vas susjeda se ne cudi da se nesto gradi jer mi to vidimo sopstvenim ocima.

Problem je sto vi to sebi ne mozete da objasnite. Zamislite, u Srbiji koja po defaultu treba da bude unazadjena i zaostala neko se usudio da nesto gradi.

Sram ga i stid bilo.

Zašto Srbija mora be defaultu biti unazadjena i zaostala zemlja i ko to normalan misli? Srbija je u prošlosti bila jako uspješna sa super obrazovanjem, političarima, jakom diplomacijom… Vi, građani Srbije, bi se prvi trebali zamisliti nad tom činjenicom. Ili možda uopće ne poznajete svoju prošlost?
Ja bi osobno više volio imati za susjeda Švicarsku nego Turkmenistan, a sad promislite želimo li mi, normalni građani bilo koje ex yu države, da nam susjedne države budu razvijenije ili ne. Zaključno, uvjeren sam da je gospodin Alen učinio više za zrakoplovstvo i sve vezano uz njega u Srbiji od ijednog SNSovca.

Daa gradi se samo od sebe.. evo investitori jedva xekaju da dodju u Srbiji od 2000 bas se gradilo, jedna traka autoputa za Novi Sad se gradila 12 godina.. inace prirodno bas da silne firme placaju Srbiji da doju samo da ode Vucic eto nama najvecih firmi koje ce plate silne pare da dodju na nase ogromno trziste i da daju plate od 5000 eur i da mi budemo Norveska al po nasim uslovima.. necemo mi ds budemo robovi nego 3 dnevna radna nedelja i da drzava otplacuje sve kredite tj investitori i da drzava dize fabrike a ne nama neki Nemac da daje male plate.. jaooo zivooote

Alene to je misljenje vecine Srba verujte mi.. tako mali Perica zamislja biznis i ekonomiju Srbije

Hrvatska u zrakoplovstvu postiže dvostruko do trostruko veće rezultate od Srbije, ako vam je to možda čudno pogledajte komparativnu analizu koju je nedavno objavila IATA.
To su vam apsolutni iznosi veličina, nešto kao BDP zrakoplovstva.
Oni se eto potrudili, prikupili podatke i zaokružili kompletnu sliku. Unutar toga, nacionalne kompanije čine samo dio, a vama je to sve. Predlažem da uzmete s interneta analizu, samo je prevedite i objavite. To će biti dovoljno. Pa neka čitatelji komentiraju.

10.12.2024
The Value Of Air Transport To Croatia
Value of Aviation – Country Reports

Nađe se pretraživanjem IATA stranica pod Economics Report Library

Isto tako i za Srbiju.

Eto lepo se moze povuci analogija Hrvatske i Srbije preko ovog clanka.. sve do 2013 Hrvatska je bila “bolja” a onda Srbija preuzima svoje meste kada smo dosli na even field.. od 1990 do 2013 Srbija bila ppd sankcijama a posle i pod marionetskom pljackaskom vlascu da bi od 2012 poceo preporod.

Vlada RH bi trebala da dovede u OU sposoban menadzment. Do tada nista

Bravo Alen!
Zadovoljstvo je čitati vaše članke….
Lep pozdrav iz Novog Sada.

Zašto Tirana ima više putnika nego Beograd iako je potencijal na strani Beograda? Uvek se nađe razlog

Bogami jeste na strani Beograda.

Srbija (GPD per capita 12.513 USD) je bogatija od Albanije (GDP per capita 10.386 USD).
Srbije (6,7 miliona) ima vise stanovnika od Albanije (2,4 miliona).
Srbija ima mnogo jaceg nacionalnog prevoznika od Albanije.

Jer ima more i turizam, kao i neuporedivo vecu i povezaniju dijasporu.

NATO nije nikakav faktor.

Evo ovako:

Albanija ima more, Srbija nema. Znaci znatno vise turista u vecem delu sezone
Albanaca ima vise u diaspori, nego Srba.
Albanska diaspora je vise vezana za maticu, nego srpska
Albanija je geografski udaljenija od zapadne, centralne i severne Evrope nego Srbija i ima mnogo losiju mrezu puteva i zeleznice. Doduse, ima trajekt linije, koje nema Srbija.
Na aerodomu u Tirani se trenutno vodi rat izmdju LCC Wizz i Ryan kompanija koje daju letove cesto i za 10-15 eur po putniku, a sam aerodrom im prakticno nista ne naplacuje. Za razliku od Beograda koji ima nacionalnu legacy kompaniju i vise aerodromske takse.
Tako da je tesko porediti dve potpuno razlicite vrste aerodroma, a samim tim i odrediti ko ima veci potencijal. Beograd ima dosta transfernih putnika i poslovnih putovanja koje Tirana nema, ali Tirana ima sve popularniju turisticku ponudu za turiste sa svih strana Evrope

Suvencije LCC koje Tirana daje.

Pa ne znam, evo Ryan kuka kako im je Beograd preskup, i kako im ne daju subvencije. I cim bi dobio popust na takse da bi poceo da leti. Tako da sigurno Tirana i Beograd nesto drugacije rade.

Poštovani Alene. Niste vi shvatili gospodina Borisa. On je u očaju što ste napisali nešto lepo za Air Srbiju i zato je na prvu loptu tražio neku lošu informaciju. Potpuno je nebitno što njegov stav nema ništa zajedničko sa istinom. Da ne bude zabune, nije on iz jedne od komšijskih zemalja.

Hrvacka nema predsjednika Vučića, tu je problem gosn Ščurić. Ne može anemični Plenky njemu parirati!

Nije predsjednik nego Pretcednik 🙂

Dobro ti je ova uporedba, Hrvatska ima 35.000 radnika iz Nepala. Neka, nemoras Srbijo nikad ulaziti u EU.

Која има бољу авио-компанију од хрватске која је у ЕУ. 😉

Iskreno, svako normalan bi voleo da mu je zemlja u EU, a aviokompanija moze da bude kakva hoce….

Iskreno, biti u EU i gledati svojim očima kako te nezamislivom brzinom zamjenjuje stanovništvo s druge strane planete i nije baš nekakva sreća. S druge strane, pitanje je bi li situacija bila imalo drugačija i da nismo ušli u EU.

A kod nas je drugacije?

Pobogu sankeri u mom omiljenom kaficu u Nisu su iz Zambije i Zimbabvea, u lokalu gde narucujem hranu pomocni kuvari su Indijci. A to je Nis, palanka, u Beogradu je situacija X puta gora – autobuse voze Sri Lancani i Nepalci, Turci rade na gradjevini…

A zasto je tako.. pa profit druze kapitalizam.. Srbi nece da rade te poslove za manje od 1500 eur a Srbin poslodavac nece da plati vise od 600 eur.. pa ti vidi.. a da, cisto da predupredim omiljeni komentar Srba.. drzava NE DAJE plate, NE GRADI fabrike, NE ISPLACUJE plate… to NIJE POSAO DRZAVE

Ma neee

Pozdrav iz UK.

Da li mislite, s obzirom na model koji bi Croatiji odgovarao, da se ona profiliše kao neka hibrid kompanija, nešto između legacy i LCC. Mogla bi kompletno organizvati turističke letove kao LCC iz Dubrovnika, Splita, Zadra, Pule sa tamo stacioniranim avionima a isto leteti i kao legacy iz istih tih aerodroma za velike hubove kao i Zagreb (zašto ne i Beograd). Mislim da bi Croatia daleko lakše bazirala svoje avione u tim gradovima i našla posade tamo nego što air Serbia to može u Nišu. Činjenica je da je pilotima Air Serbije, kako vi kažete tlaka, ići za Niš da bi se letelo odande a Air Serbia nema račun da bazira avion tamo i da ga praktično zarobi. Pogotovo što iz Niša lete i Airbus avioni a i ATR. Još kada se desi kao za Novu godinu da 7-8 ATR-ova bude zarobljeno u Nišu i sve posade umesto da Novu godinu sačekaju s porodicama, u Beogradu, ostanu u Nišu plus posade Airbusa koji je leteo Istanbul i Keln. To je bio jedan kompanijski doček Nove godine u Nišu.

Sve je to tu negdje blizu osim načina poslovanja (subvencije LCC-ima) i onda krajnje cijene za kupca karata.

To su mogli uraditi prije desetak godina. Sad to ide veoma teško. Skoro pa nikako.

Apsolutno mislim da je i danas moguće. Promenio bi se način finansiranja kompanije. Dobijala bi novac kroz subvencije, kao LCC, iz primorskih gradova za turističke letove. I državi bi se taj novac vraćao kroz povećan broj turista, za razliku od sada kada se novac nepovratno baca u bunar.

Treba to dobro razraditi, AirBaltic s takvim sistemom se nije proveo baš dobro.

Alene, kao i uvijek, osobito profesionalna kolumna! Pravi gušt za čitati!

Gosp Scuricu,bili ste danas na naslovnici Kurira…
Nadam se da ce i objaviti kada bude kritike na racun Air Srbije.. 🙂

Naravno da neće. Svako objavljuje ono što mu odgovara. Samo mi je drago da ima neko kod nas ( na prostoru exyu ), poput vas Alene, koji kaže kako stvari zapravo stoje i pohvali i kritikuje kada treba. Svaka čast na objektivnosti, iskreno.

To je istina. Alen govori činjenice. Naravno da ga kao Hrvata boli što Croatia nije bolja, to je sasvim normalno kao što i nas boli kada nam predoči negativne činjenice o Air Serbiji. Samo što dobar deo pratilaca to ne ume da shvati i proguta kako treba nego se okreće na ono mi protiv vas i vi protiv nas. Na ovom forumu ne bi trebalo da bude nas i vas. Ovde smo svi mi, neki amaterski, neki profesionalni ljubitelji avijacije. Svi se sećamo svih priča oko Adrije i koliko je Alen upozoravao šta će se desiti. I iako je u pitanju slovenačka kompanija bilo mu je iskreno žao što nisu slušali i što su dozvolili da kompanija propadne. I niko mu nije prigovarao da mrzi Slovence

Količina državne pomoći je limitirana u Hrvatskoj, dok u Air Srbiji nije .

To je istina ALI državna pomoć kod Air Serbia ima smisla i vraća se kroz prihode drugih privrednih grana a u Croatia Airlines se bacaju novci kroz prozor bez rezultata. Pre ovog teksta nisam ni bio svestan koliko je stanje u Croatia Airlines loše!

Pa vraća se i u slučaju Croatije. To da se upumpane pare vraćaju kroz druge grane možete reći za svakog nacionalnog prijevoznika ikad.

Da je limitirana, CA bi odavno propala. O kakvoj pomoci Air Serbiji pisete?

Limitirana je i zato OU nije u dobrom stanju.

Croatia dobije 12 mil. € godišnje za PSO. Ono što valja reći za subvencioniranje domaćih linija jest da se na istim plaća PDV za prodane karte, a što nije slučaj na međunarodnim linijama. Tako bi se moglo reći da koliko država da za PSO toliko i oduzme kroz PDV na prodane karte na tim linijama.

Croatia je još 2012. dobila 140 mil. € za pokrivanje dugova, 33 mil. 2019. za preživljavanje i 50 mil. tijekom pandemije. Daleko je to od 40 mil. godišnje.

Croatia u prosjeku je odbijala 12 mil. € zato što je proteklih godina odbijala manje.

Da, ono što se da kroz PSO se praktički uzme kroz PDV. Pogledajte knjige.

“Ne razumijem zašto ljudi provale ovako nešto bez da i malo razmisle.” Zato što je istina.

Nije govno nego se pas posro’.

To nije službena kalkulacija.

Neka se PDV onda uvede svim prijevoznicima za sve linije.

Treba ukinuti PDV na domaćim letovima.

Onda neka se poveća PSO.

Malo je.

Croatia nema u prodaji karte Zagreb – Tirana…

Mediji iz Srbije prosto jedva dočekaju neki pohvalni tekst. I odma brže bolje objave. Još kada ta pohvala dolazi od Hrvata, sreći nema kraja. Hahaha. Što je potpuno u redu, da se razumijemo.

Mislim da je Croatia sekundarno pitanje Hrvatskog turizma. Zemljama koje imaju znacajan turisticki promet poput Grcke i Turske glavni posao dovozenja gostiju obavljaju lokalne kompanije. Ako zelite da domaca kompanija to radi i u Hrvatskom slucaju onda bi to bila ekstremna sezonalnost.
Sami ste pomenuli Japanske, Americke, Kanadske, Korejske goste. To su sve visokoplatezni gosti koji retko putuju van sezone. Za kompanije koje ih dovode na primorje to je tek par letova nedeljeno u sezoni i toliko. Ako zelis da se turizam odvija tokom citave sezone onda moras da malo promenis ciljnu grupu gostiju koje zelis. Van sezone tu su kongresi, korporativni dogadjaji i to odakle bi svi ti ljudi dosli. E tek onda mozes da probas sopstvenom kompanijom da dovodis goste. Ako pogledas broj Americkih, Kanadskih, Japanskih, Korejskih turista po citavom svetu, onda bi viseli da je procenat koji letuje u Hrvatskoj jednocifren i lociran u 2 ili 3 meseca top sezone. A onda i sama kompanija nema sta da radi sa kapacitetima van sezone. Za vecinu gradjana bivse zemlje je to extra skupa destinacija i radije biraju da odu u Grcku, Tursku ili Albaniju. Menadzmentu je izgleda dobro ovako kako jeste jer oni nece iz svojih para i nasledja jednog dana pokrivati minuse koje budu napravili. Oticice na jos bolja mesta gde ce se isto ponasati, ako ne i gore. Ne znam odakle su piloti Croatie, ali pouzdano znam da je pilote Jata mrzelo da dodju i lete iz Nisa. Isto tako sada i Airsrbije. Plus sto menadzment ne zeli da odrzava i pokrece prave linije koje mogu posle nekog vremena ostvariti profit. Vec kod administrativaca kukaju kako nema putnika i interesovanja i tako izvlace drzavni novac. Velika vecina lokalnih politicara ne razmisljaju kako da unaprede svoju zajednicu vec cekaju sta ce sef iz prestonice da kaze pa tako i dalje postupaju. Mislim da je tesko/skupo napraviti bazu van glavnog haba i tu organizovati operacije, pronaci profitabilne linije i promeniti navike putnika kojih IMA.

Alene, niste u pravu. Ekstremno smo sezonalni i zna se da nam primorske zračne luke praktično i ne trebaju preko 6 mjeseci u godini. Istina je da u Dubrovnik, Rovinj i veća središta počnu dolaziti gosti u svibnju, no ne ranije. Poneki raniji dolaza je u domeni jedne laste koja ne čini proljeće. Isto tako, nakon sredine listopada, pa nema na obali više nikakvog znalajnijeg broja turista. Nemojmo se samozavaravati, to nam najmanje treba.

Mogao bi netko reći, a što je s poveznicama Dubrovnika sa Zagrebom? Da, to je već pitanje nacionalnog interesa jer je udaljenost stvarno velika, no sve s tim staje. Split je već na dohvat ruke s Dalmatinom. Uostalom, a hajdemo biti realni, zar nebi već ovi “morski psi” u vidu Ryanaira i sličnih pronašli načina da se dodatno uglave na naše domaće ili druge linije. Tvrdim, ako se nastavi neki gospodarski rast kod nas, pronaći se Ryanair i slični još poneku “non essential” zračnu poveznicu poput ovih prema Malti, Malagi i slično i to će brzo biti to.

То што је раст 20% не значи да је он довољан да би тржиште било лукративно и профитабилно. Једноставно не може се пословати 5 месеци у години, потребна је потражња и током јесени, пролећа и зиме. Е ту Хрватска има озбиљан, озбиљан проблем!

У новембру сви аеродроми скупа не пребаце типа 500.000 путника.

Dubrovnik je u travnju imao 224 000 putnika, odakle vam to da gosti ne dolaze prije svibnja? Split je imao 185 000, što isto nije mala brojka.

Odličan tekst,vrhunskog analitičara.
Sve pohvale Alene,veliki naklon.

Jedna stvar ostaje nejasna; air Serbia nije jedina aviokompanija u ovom delu Evrope. Da li smatrate da je air Croatia patuljak koji ne može da se meri s drugim kompanijama osim možda air Srbijom? I jedna opaska:ova priča mi izgleda kao utopija i pusti san.

Jedna stvar koju moram da primetim oko udela Croatie i dolaska Ryanaira u Zagreb.

Moje licno misljenje je da je Croatia radila posao kako treba, dolazak Ryanair bio sprecen ili u najgoru ruku debelo odlozen.

Sa druge strane, kapa dole Ryanairu sto je namirisao krv i prepoznao potencijale Hrvatske u svakom smislu, o cemu govori njihov nenormalno ubrzan razvoj i konstantno povecanje linija i aviona.

Само што ОУ послује много горе од када је Рајанер ту. Са друге стране Визер врши притисак на ЈУ да стално буде боља.

OU apsolutno posluje isto kao pre dolaska Ryanaira – katastrofalno i bez ikakvog smisla i plana.

Barem se tu nista nije menjalo.

Pa ne posluje bas isto. Ryan ih je isterao sa ZAG, Croatia je prebacila letove na druge aerodrome.

I dalje stojim pri tome da posluju apsolutno isto. Dolazak Ryan-a samo je ogolio njihove nedostatke i pokazao par stvari:

1) koliko je Croatia lose vodjena kompanija koja ima apsolutno 0 interesa da pomogne drzavi Hrvatskoj iako im je to primarni zadatak kao nacionalnom prevozniku

2) koliko ZAG ima maltene neograniceno potencijala i da ce tek da raste, jer cak i u ovom trenutku ima makar 10 ruta koja bi bila instant uspeh

3) da je relativno skroman broj putnika pre dolaska Ryanaira bio rezultat nesposobnosti Croatie, a ne toga “sto svi putuju u Hrvatsku kolima”. Putnika ima i tek ce ih biti, sto dokazuje uspeh tercijarnih linija kao sto je recimo Lanzarote.

Moje mislenje je da ZAG ima kapaciteta za laganih 6 (realno, cak i zimi) – 8 (promotivna podrska drzave i turisticke organizacije i debeo rad, ovaj broj je realniji leti) aviona FR-a.

I pri tome to nije nista cudno, ovo nije uspeh preko noci. Hrvatska se razvijala dzinovskim koracima proteklih 20 godina, narod je i po mentalitetu i kulturoloski istinski deo Evrope, standard to manje-vise prati.

Ryanair je samo bio dovoljno mudar i radan da pokupi taj kajmak, za razliku od maltene zlocinacke inercije Croatie.

@Alen Foglar

Kada China Southern ukida Beograd kao sto ste pisali?

Kada Croatia airlines bude kupila Boeing 787 koji će platiti šunkom “Gavrilović”.

Reci da je BWK feeding destinacija Croatie je smesno.

Postoje konekcije iz BWK samo za FRA (samo sredom), MUC (sredom i subotom) i ZRH (samo sredom).
Dakle ukupno svega 3 destinacije i 4 leta!

Reci da je OMO feeding destinacije Croatie je isto smesno.

Iz OMO nije moguce preko ZAG ici do VIE, LHR, BCN, BER, ARN.
Konekcije za BRU i MUC su moguce samo sredom i zahtevaju cekanje od 3:35 do 4:45 u ZAG.
Dakle postoji svega 5 mogucih destinacija iz Mostara: FRA, CDG, CPH, ZRH i AMS.

A zasto onda nema vise konekcija? Vremenski su moguce, zasto se ne prodaju?

Zasto iz Mostara nije moguce kupiti kartu do Beca, Londona, Barselone, Berlina i Stokholma?

Konacno code share izmedju Air Serbije i China Southerna ovo mnogo znaci

Kako to mislite “konacno”.

Pa MOU je potpisan pre samo 3-4 meseca.

I ovako je bilo ekspresno.

Smeta vam?

Croatiji su turoperateri nudili da zakupe 80 posto mjesta na letovima iz braca za beograd ,i nije htjela,takoder im je nudeno od turopratera zakup 50 mjesta po letu ne letovima prema minhenu ,niti to nisu htjeli….

Croatiji je njen predstavnik u Zurichu, kada je linija letjela na 737, sa 30 %LF, nudio garantiranu popunjenost kabine Albancima iz Švicarske od 90 % i na Zurichu i na Skopju (tada također 737, 40 % LF) pod uvjetom da cijenu povratne karte spuste na cijenu koju je tada nudio Swissair, najbolja svjetska aviokompanije u to vrijeme. Dakle ne jeftinije, jednako kao Swissair. Direktor je izjavio “nećemo spuštati cijene”. Bilo je tu još i nazi izjava o “prljanju aviona” ali da ne ulazim u primitivizam, ajmo ostat samo na ekonomici i načinu kako se OU “vodi” od prvog dana

Зашто? Вероватно нису имали довољно капацитета.

Pa letjeli su za MUC. Predivno je ispalo.

A zasto je tako ispalo?
Vi znate pravi razlog ?

Isto poredjenje se moze uraditi za Srbiju i Madjarsku.

– Osim Budimpeste i Balatona (kakvih u Srbiji ima koliko hoces pored drugih prirodnih lepota) nemaju nista
– Zemlja je ravna kao daska i ima odvratnu klimu pola godina
– Pritom ima vise turista od Hrvatske
– Aerodrom u Budimpesti bez svoje lokalne kompanije i tranzita ima duplo vise putnika od Beograda
– 7 puta vise cargo prometa sto je tek sramota, za aerodrom koji nema mnogo bolji tranzitni potencijal ni blizinu glavnim trzistima
– Radili su godinama totalno ludu promociju u zemljama Azije i sad je Budapest postao ‘must visit destination ‘ u Kini i drugim zemljama, na nivou Pariza
– Grad nista posebno bolji od Beograda
– Turisisticka organizacija Beograda/Srbije ne radi ama bas NISTA da konkurise sa Budimpestom/Madjarskom

Tako da, mozda Air Serbia radi za 4-ku, ponekad i za 5-icu (a ponekad i za trojku) ali zato Vinci i aerodrom Beograd rade za 1 ili 2, isto kao Turisticka organizacija Srbije.

– Grad nista posebno bolji od Beograda

😂😂😂

A cime je bolji konkretno?

Nije daleko veći ali nešto malo veći jeste. Ali gledano turistički, kulturološki, ekonomski, svakako je daleko iznad.

Što vam ovce smetaju?

Na žalost mog Beograda Budimpešta je jaaako daleko od istog. Zato odem par puta godišnje da uživam u prelepoj Budimpešti, malo u šoping i malo hedonizma i gulaša. Sreća pa je samo na 4 sata autom.

Za mene lično samo je Prag stepenicu iznad Budimpešte u Istočnoj Evropi. Nisam još bio u Poljskoj eto ne mogu reći, možda Krakow.

Варате се! Варшава се позиционира као центар Источне Европе преко више политичких и пословних пројеката.

Варшавска берза је убедљиво најбитнија у нашем делу света.

Причао сам са јако пуно туриста. 90% им Будимпешта није боља од Београда, већ ту негде, 65% више им се свиђа Београд. Али 70% њих су дошли у Београд сасвим случајно, успут, што говори о одсуству било какве промоције и иницијативе са српске стране. Ви сматрате да се Калемегдан не би требао уврстити у УНЕСКО? Тамо је иначе погинуо најважнији мађарски краљ, Хунјади. Али то је већ ствар владе и лобирања, рекламе, маркетинга, оно о чему говорим. 70% Будимпеште изгледа као село, мале кућице са два спрата. Београд изгледа далеко урбаније, има више небодера, мостова, већу “брзину” и ритам града. Њихове периферије су горе него у Београду. Клима одвратна. Имају леп/велик парламент и то је то. Шта још Будимпешта има што Београд нема? Немају улицу попут Кнез Михајлове, рецимо. Винча? Не говорим да је Београд бољи већ да су негде на разини по туристичком потенцијалу, али Београд нема рекламу ни лоби. У источној Европи је убедљиво најлепши град био Кијев (са мање туриста чак и од Београда или Софије), на другом месту вероватно Краков, ако изузмемо руске градове. Праг је ствар укуса, мрачан је и лично ми се не свиђа. Друго, карго нема везе са туристичким потенцијалом.

Моја листа нај градова у источној Европи (са више од 300.000 становника):

1 – Кијев
2 – Ст. Петерсбург
3 – Краков/Москва
4 – Београд/Будимпешта/Тбилиси
5 – Варшава/Минск/Јереван
6 – Праг/Љвов/Сарајево
7 – Загреб/Братислава/Харков
8 – Софија/Букурешт/Тирана
9 – Љубљана/Катовице/Кошице

Interesantno da sam isti ovaj komentar procitao danas na EX-YU aviationu, portalu koji je inace poznat po politickoj neutralnosti jel…

Поред тога, овде сам говорио не само о Београду већ о Србији и Мађарској у целини. Мађарска је даска, има најдосаднији landscape на свету. Имају Сегедин, веома леп град али мртав. Србија има Нови Сад и Ниш и неупоредиво више природне лепоте. Елем, свака част Мађарској што су од даске направили чудо која има ВИШЕ туриста од Хрватске, која је објективно далеко лепша, или Босне. И срамота Србији. JU vs OU = HU vs RS.

Очито да се већина Западних и других туриста не слаже са вама. Али у Ex-yu постоји нека опсесија Будимпештом (и Бечом), ваљда остатци Стокхолмског синдрома бивших колонија, исто као за индусе Лондон па макар он у говнима тонуо, али тамо су (бивши) владари 😤.

Da, dakle vise od Hrvatske. I sigurno nije toliko bolja od Srbije koliko ima vise turista.

Madjarska je imala 17 miliona prosle godine. A po prirodnoj lepoti 5 puta gora od Hrvatske i cak od Srbije. Sto govori o tome koliko je kod njih turizam naduvan zahvaljujuci marketingu i nista vise.

Pa ljudi u najvećem broju slučajeva i jesu budale i može im se prodati i govno ako je umotano u sjajni šareni papir. Ne odnosi se na Vas osobno, niti na Budimpeštu koja je fenomenalan grad, nego općenito, generalno

Варшава је леп и импозантан град.

Увек има лепших, а и о укусима се не расправља 🙂

Kakvo imate mišljenje o potpisivanju code share između Air Serbije i China Southern?

Hrvatski je potencijal veći samo zbog turizma i ničeg više. Kada bi sutra turizam prestao ili nestao, tada bi se vidjelo da Hrvatska nema takvog potencijala i to je tako jednostavno za objasniti.

Ključna inozemna odredišta za ključni dio hrvatskigh državljana jesu Slovenija, BiH, Austrija, sjeverna Italija i južna Njemačka. Složiti ćemo se da u tim zemljama/područjima živi oko 80% svježije dijaspore. Pustimo onu strau dijasporu u SAD, Latinskoj Americi, Australiji, ali i onu koja je u Europi druga generacija. Ono što je ovdje ključno jest da su ovo sve auto i autobus odredišta i da do svakog iz Zg treba oko 5 – 6 sati. Pojedinačno će čovjek i letjeti avionom, no ako ide dvoje, a pogotovo obitelj, tada se avio uopće i ne razmatra.

Isto tako, na području kojeg sam spomenuo nalzi se oko 90% svih vanjskotrgovačkih subjekata, partnera subjektima iz Hrvatske. Opet, auto ili autobus…

Dalje, odlazak na ljetovanje… Jadran i tamo ide 85% naših državljana – auto i autobus odredište. Ovo čak možemo pdvesti i pod dolaske turista u Hravtsku, posebno njen sjerveni Jadran koji nosi oko 50% turizma – auto i autobus odredište.

Kada se sve uzme u obzir, pa jasno je da najznačajniji dio zrakoplovnog prometa ima turistički predznak.

Za razliku od Hrvatske, Srbija je značajo udaljenija od ovdje opisanih područja, a gdje se također nalazi značajan dio njene dijaspore. Isto tako, Srbija ipak ima nešto više disperzirane međunarodne gospodarske, ali i političke poveznice, a s kojima mi stojimo mršavo ili nikako poput Kine, a još i više Rusije.

Ljudi u Srbiji su stoga po definiciji i skoro po svim parametrima koje sam naveo za Hrvatsku, daleko više usredotočeni na let zrakoplovom, a i da napomenem kako Srbija ipak ima i nešto više stanovnika.

Ovo sam naveo samo u geostrateškom i donekle geopolitičkom kontekstu zbog hrvatskog položaja i orijentacije, ne ulazeći u poslovanje i općepoznatu nekompetentnost Croatia Airlines odnosno njene uprave. To je sekundarno u ovoj priči jer iako ćemo još uvijek rasti po broju prevezenih putnika, moramo biti svjesni da je naš turizam vrlo blizu zenita, baš kao i broj putnika. Neće kod nas više biti nekog osobito spoektakularnog rasta jer za njega nema prostora, a posebno zato jer će turistički dolasci vrlo blago rasti, pa čak mi stagnirati jer jednostavno govoreći, skupi smo, a i ekstremno sezonalni.

Jednostavno ste u krivu. Hrvatska neće postići nikakve osobite rastove u zračnom prometu jer joj on s obzirom na položaj – jednostavno nije potreban. I dalje ćemo ostati čvrsto vezani za područja koja sam naveo u bilo kakvom smislu. I ta će područja biti primarno na nas vezana turistički. Uostalom, navodim slovački poučak. Previše su Zagreb i njegov prsten uronjeni u područje koje je omeđeno vrlo precizno i koje ima krug oko Zagreba u promjeru od 500 km. Sve dalje od toga je područje s kojim Hrvatska ima dramatično manje veze. Uostalom, evo vam Furlanije – Julijske krajine s glavnim gradom Trstom kojoj je sasvim dostatna jedna tršćanska zračna luka. Usput, ta talijanska regija ima 50% hrvatskog BDP-a u apsolutnom smislu. Neću niti spominjati Sloveniju koja je osjetno razvijenija od Hrvatske, pa im opet ta priča sa zrakoplovstvom i nije toliko napeta. Slovenija ima sličnu poziciju kao Zagreb sa svojim prstenom.

Srbija s druge strane, vrlo je udaljena od sebi značajnih odredišta i to više nisu auto ili autobusna odredišta, već baš zrakoplovna. Nema tu veze BDP jer kada moraš letjeti zbog ovog ili onog razloga – izdvojiti ćeš za skuplju zrakoplovnu kartu. Uostalom, zar nije dovolajn poučak Albanije ili Kosova?

Nema dvojbe, hrvatski zračni prijevoz pogoni turizam u najvećem mogućem obujmu, a tko to ne vidi, zaista se nebi trebao nazivati stručnjakom za zrakoplovstvo u bilo kojem smislu.

Treba biti posten pa reci neke stvari. Turisticki smo podbacili jer nemamo turizam od 12 mjeseci i treba ispitati koliko je zaista turista a koliko je dijaspore koji ovdje imaju kuce i stanove pa dodju u svoju kucu na odmor (uz duzno postovanje to nije turista nego domaci covjek sa privremenim boravkom izvan drzave). Aerodromi Split Zadar i Dubrovnik koliko putnika imaju na mjesecnoj osnovi izvan sezone, i kolika je razlika izmedju najboljeg i najlosijeg mjeseca u godini u prosjeku na njima? Koliko linija imaju zimi a koliko imaju ljeti? E ta razlika govori kako i koliko je razvijen turizam i koliko traje turisticka sezona, i u sustini kad ljudi stvarno dolaze u Hrvatsku.

Hrvatska nije turistički podbacila ni prošle a ni prethodnih godina. Sigurno da postoje dobri projekti da turistička sezona traje barem 10-11 meseci. Lično bih voleo da se Beograd i Split, Dubrovnik,Pula, Rijeka, Zadar povežu i van sezone (kao uostalom Zagreb). Sigurno u Srbiji ima ljudi koji bi voleli da jedan vikend provedu na moru van sezone. Ali to je malo verovatno dok su trenutne političke garniture na vlasti. Međutim, hrvatska je zvanična politika da je letnji turizam sam po sebi dovoljan (turista i dijaspore+EU dodatak) da bi se imalo dosta novca u budžetu i za povišice plata vladajuće garniture političara kao i za socijalne službe. Uradiće se kao što je uradila Grčka-povećaj turističku taksu i stavi prst u uvo.
Mislim da se Hrvatska previše oslanja na svoj turizam, a vreme korone (lockdown) je pokazalo da bi trebalo razmišljati dugoročno. Da li je dugoročno industrijska proizvodnja, IT usluge, poljoprivreda, itd. nije bitno…Međutim političar na Balkanu koji razmišlja dugoročno?! Totalni nonsens….

Ovo za dijasporu je čist stereotip što je Air Serbija najbolje osetila. Evropska dijaspora po pravilu bira najjeftiniju opciju (čitaj LCC) dok prekookeanska takođe, KL, AF, LH, TK, QR itd. Uglavnom gde skuplja milje. To pokazuju i rezultati za Čikago. Prilično traljavo. Još kada im pošalju Pupin sa klimavim sedištima i ekranima koji ne rade.

Druga generacija emigranata u Americi i Kanadi od roditelja koji su otišli 90-ih i te kako dolazi u Srbiju i Hrvatsku. Takodje dovode i svoje prijatelje.

Ta deca su odrasla u duhu ex yu muzike, ili su studenti koji rade preko leta ili su tek završili škole/fakultete, nisu pod kreditima i žele da putuju,vole klopu i provod, relativno dobro pričaju “naš” jezik, jer taj jezik se promenio posle 30 godina.

Simpatična priča iz Zagreba stara par godina. Dvojca klinaca (tek završili srednju) i devojka rođena Kanađanka, oni se malo stide, putuju prvi put bez roditelja na letovanje,pa su pustili devojku da naručuje. Stižu tri porcije ćevapčića, te će jedan od dvojce “A gdje je kajmak?” Vlasnik izbečio oči, oteo im onaj meni na engleskom i dao na hrvatskom sa nižim cenama. Ugostio je decu kao da su njegova rođena.

Mislim da treba najpre sagledati broj putnika svakog pojedinacno Hrvatskog Aerodroma u periodu Novembar-April. Zatim sabrati ukupno po mesecima. Toliko je trziste.

Zatim treba analizirati broj putnika po linijama. Mislim da ce se pokazati da nema bas mnogo linija koje mogu generisati dnevno vise od 100 putnika.

Ne znam da li vi Alene imate ove analize. Korisno bi bilo objaviti ako postoje, sagledati koliki je to potencijal.

Tek nakon ovakve analize mozemo tacno znati na kojim linijama OU moze imati isplativost angazovanja aviona u ovom periodu, kao i flotu koja bi bila adekvatna realnim trzisnim potrebama.

Slazemo li se?

Ovaj članak je vrh Alene!

BREAKING

AirSerbia i China Southern zvanično objavili codeshare!

AirSerbia stavlja JU kod na direktnu liniju kineske kompanije Gvangdžou-Beograd i omogućuje odlične konekcije do 20 destinacija. Neke od njih su Sidnej, Melburn, Okland, Singapur, Puket, Bangkok, Seul, Džakarta, Kuala Lumpur.

China Southern stavlja CZ kod na direktne linije srpske kompanije Beograd-Gvangdžou i Beograd-Šangaj i omogućuje odlične konekcije do 21 destinacije.

Alene, kada budete napadali AS, a hvalili konkurenciju, a naročito “omraženu” Croatiu onda vas neće ni pomenuti režimski mediji. To će učiniti njihovi botovi. To “ološu” je “novinarska udica radi lakšeg “pecanja” korisnika i prikazivanja “fenomenalnog” rezultata posećenosti portala, sajta i šta god već.
Samo polako, tanka je linija od “hrvatski stručnjak” do “ustaša iz Zagreba”…

‘novosti’ i ‘kurir’ su sve samo ne mediji.

Vrhunska analiza dva konkurenta koji će se do kraja boriti za putnike, mada je AS trenutno u poprilično boljem položaju.
Nisam pronašao taj članak (vest) da je pre jedno 20-25 godina, angažovana nemačka agencija (mislim od strane Crne Gore ili Srbije) koja je trebala da analizira stanje u civilnom vazduhoplovstvu bivše države, ali da parafraziram mišljenje: “tržište je jako malo da bi imalo 5-6 avio prevoznika (u tom trenutku JAT, CA, MA, BH Airlines, Adria i MAT), nego bi se trebali “ujediniti” u jednu kompaniju koja će imati mogućnosti da uspe na tržištu, pozicionira se, bori se i bude izuzetno jaka konkurencija ostalim prevoznicima na tržištu srednje i istočne Evrope (u tom trenutku Wizz Air ne postoji, Ryanair nije letio ka Balkanu, mislim da je samo Slovenija bila u EU). Naravno da ste to odbilo odmah jer su aerodromi bivše zemlje bile državne firme za uhljebe (kao i danas) pa je politika odlučila da taj predlog “nema nikakvog smisla i odbija se njegova buduća realizacija”.
2025 godine, samo još postoje CA i AS i mislim da bez obzira na potencijalne i velike mogućnosti za saradnju, neće se desiti ništa dobro za obe kompanije (jer tako političari u HR i SRB žele): CA će nastaviti da kopni, dok će sudbina AS-a zavisiti od politike i državnog finansiranja.
Šteta, “ujedinjenjem” CA i AS stvorio bi se izuzetno jak konkurent ne samo na tržištu LLC-a, nego i LC-a (bar u Istočnoj Evropi) koji bi sigurno doneo kvalitetniju ponudu i mogućnost biranja velikog broja destinacija svuda po svetu.Ali nažalost to je problem nas koji smo ostali živeti na prostoru bivše države: “ujedinjenje” je prosto reč (na koju smo zahvaljujući političarima) koja nam je jako mrska i na koju smo postali alergični…

Реално ту би ЈУ била на много већем губитку. Већ видим форсирање дуголинијског саобраћаја из Загреба само зато што га Београд има. Нека, овако је боље.

Да је њихов већи то би форсирали, будите уверени у то.

U pravu ste Alene, što se tiče ujedinjenja, znam da je to utopija. Znam da nije moguće niti realno, a da li je racionalno? Vreme i konkurencija će pokazati.

Air Serbia je osobni projekt jednog autokrata bez ikakvih kontrola i teško da se netko može s takvim uvjetima nositi. Ja se nebi mijenjao za to.

Зато и летите за свет преко Франкфурта, баш зато што се не би мењали.

Autokrata, dok je na vlast,i AS će biti u prednosti u odnosu na Croatiu. Meni izgleda da premijeru Hrvatske uopšte Croatia nije bitno preduzeće jer ona ne generiše toliki profit koliko donosi turizam (pa makar i AS bila najveći avioprevoznik u HR), dok je AS bitniji trenutnoj vlasti nego srpski turizam (naročito sad, putujuća reklama za Expo) zbog samopromocije i uveravanja javnosti da “niko nikada nije imao takvu kompaniju”…

Биће и после аутократе јер је JU изградила систем и функционише као фирма. Ниједна Влада у Србији неће нашкодити Ер Србији јер су свесни њеног значаја за државу. Друго, ЈУ има релативно ок популарност међу путницима и пре свега је више него корисна за тржиште.

Slažem se donekle da je JU izradila sistem, ali nažalost nema svoj aerodrom, ma koliko god to čudno zvučalo. BEG je pod koncesijom, a oni odlučuju ko će doćina “njihov” aerodrom i pod kojim uslovima. Sutra, bez konsultacija sa državom, mogu da spuste takse i eto nama Ryanaira (i drugih) sa poprilično nižim cenama od AS-a i šta onda? Beskonačno upumpavanje novca poreskih obveznika da bi se i dalje imao “nacionalni” aviprevoznik i dok koncesija ne prestane (ako se ne varam 2044-2045 godina)?
“Popularnost” se ostvaruje kroz 2 aspekta: kvalitet usluge i cena karte. Ne nužno tim redosledom….

Ryan nije bauk i teško bi tu izborio svoje mesto pored JU-W6. Da, bilo bi dobro za sve putnike, za BEG možda jer bi morao da skida gaće ali ne bi nešto puno škodilo JU. Siguran sam da bi znali da se prilagode od dana 1.

Upravo tako.

Puno preterujete.

Pa i ne baš. JU biznis model sada po izjavama iz kompanije ima oko 40% putnika u transferu što nije malo. Od toga dosta putnika u biznisu. Rajan tu nema šta da ponudi. Takođe nema ni long haul linije, Rusiju. JU leti do većine primarnih aerodroma a gde FR? Tek po neki. Takođe imate postojanje viza za UK, Irsku gde Rajan ima jako tržište koje u tom slučaju otpada. Dalo bi se još svasta nabrojati. Nije JU bez svojih aduta. Imao bi tad i saveznika u vidu W6. Tako da, niti je to unapred izgubljena bitka a niti će proći bez nekih posledica po JU. Ali da bi ih Rajan ubio, to je preterivanje.

Ne znam u kom to svetu bi koncesionar uradio. Aerodrom zivi od taksi. I sad, ima izbor, je li hoce AS koja iako ima neke popuste jer je najveci prevoznik, placa normalne takse, ili da subvencionise Ryanair sa niskim taksama, koji bi mu pravio minus, sa LC putnicima koji slabo koriste komercijalne sadrzaje.. Hm..

To se desilo u Zagrebu, koji je imao Croatia-u, koja se raspada, i aerodorm je morao nesto da uradi. Sta je mogao drugo osim da da subvencije/popust na takse Ryanu, da napumpa brojeve malo.

Ne,samo su se prije davanja popusta za nove linije savjetovali sa prijevoznicima🤣.

Pa kada bude imao 4 miliona putnika na Begu dobice popust, kao i AS. Sto vise putnika, veci popust.

Zagreb svakako subvencionise Ryan, tako sto mu daje nize takse. Ili kazete da placa pune takse kao i ostali prevoznici?

JU-CZ потписале кодшер укључујући и PVG-BEG.

HUGE!

Pa evo dovoljno je vidjeti u Mostaru gdje lete samo te dvije tvrtke izvan sezone. Croatia otkazuje letove i zbog najmanjeg vjetra, Air Serbia leti i na buri. Već počinjem izbjegavati Croatiu jer nikad nisi siguran hoćeš li stvarno proletjeti. Croatia se, k tome, ponaša kao da joj nije stalo do broja putnika, nikad nikakve akcije manjih cijela i sl. dok Air Serbia zna oboriti cijene kako bi prodala mjesta. Bude zabavno to pratiti. Čak i hodočasnici za Medjugorje počinju dolaziti preko Beograda umjesto Zagreba. Čudno, kao da ih nije briga…

CTN je privatna zrakoplovna tvrtka HDZ i njihove playboje. To sa stručnim rukovodstvom ima minimalne veze. Dali su tatinim sinekima da se igraju i sad to imaju za dugotrajni rezultat.

Bilo je bolje.

Gospodine Šćuric, Vi nikako ne želite shvatiti da je Kradezeova Mafija stvorila paralelne putove i načine kako biti na vlasti i kada formalno nije na vlasti. Je li u novcu moć? Jest. Koliko od “200 bogatih obitelji” (inače ideja koja nas je zavila u crno i bacila na koljena) je blisko Kradezeju a koliko Esdepeju? Pljunite me ako omjer nije 190:10. Koliko je SDP-ovaca izvršilo skandaloznu pljačkašku “pretvorbu i privatizaciju”? Za na prste jedne ruke. Sjede li danas, i jesu li sjedili za vrijeme bilo koje Kradezeove vlade bilo koji ljudi na plinskim bombama u centru Zagreba? Koliko je SDP ministara smijenjeno zbog kriminala i korupcije a koliko Kradezeovih? Je li Mišetić (razlog zbog kojeg ovo pišem i zbog kojeg mislim da trebate objaviti) bio šef ureda Račana i Josipovića ili Tuđmana? Je li Ustavni sud i Glavni državni odvjetnik SDP-o ili Kradezeov? Na čijoj je strani Crkva? Dakle, dajte nemojte više izjednačavati one koji 3 desetljeća uništavaju Hrvatsku s onima kojima ti isti kada su formalno u prilici suštinski i stvarno ne dopuštaju izvući zemlju, i u ovom slučaju OU, iz go.a.a koja smrde do stratosfere

I Vi zaista mislite da Mišetić nije stopirao potrebne promjene u OU dok je SDP u 8 (kriznih) godina formalno bio na vlasti, vaninstitucionalnim i mafijaškim kanalima? Oprostite, ali ako to mislite onda ste vrlo naivni. I ne, njihova odgovornost nikako NIJE APSOLUTNO JEDNAKA jer ne samo što je Kradeze u svim segmentima pa tako i u OU u tih 8 godina opstruirao, nego je sam bio u poziciji kada je mogao promijeniti stvari TRI PUTA duže 24 godine, od čega kada je za to bilo najviše prilike, zadnjih 10 u kontinuitetu pa je stoga njihova odgovornost, čak i da za sve ovo drugo nisam u pravu, a jesam, barem 3 puta veća

Kučko nije mogao razvijati kompaniju jer ju je Mišetić toliko uništio da je bilo potrebno “restrukturiranje”, čitaj smanjivanje. Dakle Kučko NIJE MOGAO a ne da nije htio ili znao napraviti ništa da se kompanija razvije. I upravo zbog toga je tužio Mišetića. Zašto Mišetić nije osuđen pitajte nekoga od “naših dečki” iz Šeksovog krivosuđa. I onda sve sa terena samo OU prebacite na teren kako funkcionira cijela država. Upravo zato nisu svi isti ali Vi to uporno odbijate prihvatiti

Oprostite ali ako je kompanija toliko pokradena, izmrcvarena, uništena, kadrovski osiromašena i premrežena nepotizmom i netijačko-rodijačkim odnosima, ako su uništene veze sa sindikatima, ako je sve u debelom minusu, ako se sve to događa uz opstrukcije i podmetanja klipova vaninstitucionalnih i mafijaških struktura, u doba svjetske gospodarske krize, onda je jako teško širiti se prije nego što si stvorio nove temelje za zdravi rast. Koliko se ja sjećam, Kučko je OU doveo do profitabilnosti, dakle stvorio temelje za rast, unatoč svemu. A onda je Zločinačka ponovno preuzela direktnu kontrolu i rezultate znamo. A Vaš članak o kom govorite i analiza su kao računovodstvo – pokazuju ono čemu ste imali pristup i što Vam je dozvoljeno biti viđeno. Skriveni razlozi, kao i kod svake mafijaške ekipe naravno nisu mogli biti uključeni. Neki dan ste se složili sa mnom da je Ivan Mišetić grobar OU. Osobno ste to napisali. Čemu sada izjednačavanje sa Kučkom, da bi dokazali da su svi isti?

E, sada sam zadovoljan. Naravno da znam i za LHR slotove i motore i Pleso prijevoz. Ali to je radio jer tadašnja “vlast” nije za razliku od ovih drugih upumpavala u OU koliko treba, pri kojem upumpavanju postotak ide direktno njima. Šta mislite bi li Kučko prodao motore ili slotove da nije morao plaćati dupli lizing za Dašinke Mišetićevoj firmi? Ili da je sud stao na stranu OU i Kučka a ne na stranu bande? Ne kažem da je Kučko bogom dan niti kalibar jednog Mareka ili Zreleca, i da, imao je i loših poteza. Nisam od onih koji bi ga eskulpirali jer ga je postavio sdp. No drago mi je da ste na kraju ipak priznali da nisu svi isti i jednaki i da Kučko ni izbliza nije uništio OU onoliko kao Mišetić odnosno njegova mafijaška organizacija

A i da je Hrvatska normalna zemlja, kao što pišete “svagdje u svijetu” a ne taoc mafijaških struktura i partitokracija, i Croatia Airlines ne bi bila takav jad i sramota kao što je to danas

Odličan članak.Croatia airlines MORA letit iz Zagreba za sve glavne gradove EU te Munchen i Frankfurt,kao i za glavne gradove ex-Yu,osim Ljubljane naravno,te za sve hrvatske zračne luke,uključujući i Rijeku.Također i za svaku zračnu luku oko koje živi i najmanja HR zajednica kao npr Mostar,Tivat,Stuttgart,Tuzla,Cork,Dusseldorf,Pescara

Tivat, Tuzla, Cork i Pescara? Ok.

Da, to su destinacije oko kojih živi hrvatski puk:Bokeški, Posavski, Moliški Hrvati, a u Corku mladi emigranti

Pescara? To je jako mal broj. Živi oko 2000 Hrvata koje (ako ste gledali prilog HRT-a) jedva pronađete da itko priča hrvatskim jezikom. Apsolutno nikakve veze više nemaju s Hrvatskom. Kao Nijemci, Rusini, Slovaci ili Česi u Slavoniji.
Čak i da imaju velike veze s Hrvatskom, premali je broj. Primjera radi, Varaždin ima 43000 Hrvata pa nema aerodrom. Slavonski Brod 50000 pa nema aerodrom itd.
Iste takve veze kao u Italiji, imamo puno više Hrvata u Austriji, Njemačkoj, Srbiji, Mađarskoj, Slovačkoj…

Tuzla i Cork mogu proći. A što se tiče Tivata, jako su dobro povezani i Dubrovnik i Podgorica sa Zagrebom.

Tuzla je preblizu a za Cork nisam siguran da broj mladih emigranata, za razliku od Dublina, opravdava liniju. Nego da Vas nešto pitam : Vi naravno znate da u New Yorku i New Jerseyu živi daleko veći broj Hrvata od svih ovih koje ste naveli zajedno? Šta ćemo sa njima? Hoćemo ih letit u Hrvatsku single type flotom A220?

Evo jos jedne sjajne vesti!

Air Serbia potpisala code share sporazum sa velikom China Southern!

Bravo JU!

“JAT naslijedio čak 30 aviona iz SFRJ iako su te avione kupovale sve Republike bivše države.”

Sva imovina bivše SFRJ je podeljrna sukcesijom među državama naslednicama, pa tako i avioni. Sukcesiju su potpisali svi. Zaista nema potrebe za stalnim podsećanjem ko je sve kupovao te avione a i oko toga možemo da diskutujemo.

Zaista jedan krasan tekst. Koji je zaključak, nema struke, a ono drugo tek?

1. “Hrvatska ima čak i više Kineskih turista od Srbije. 2023. godine u Hrvatskoj je bilo 103.000 kineskih turista. Srbija je 2023. imala 92.000 kineskih turista.”

Fino, uzimate 2023. godinu kada je bilo malo letova za Kinu. Uzmite 2024. godinu, Srbija ima vise nego Hrvatska. Srbija 2024. godine ima bitno preko 150.000 kineskih turista!

2. “Realno Croatia ima tek feeding linije iz Zagreba za: Brač, Dubrovnik, Osijek, Pula, Zadar, Mostar, Sarajevo i Skopje, samo 8 linija.”

Jos kada bi Mostar bio neka feeding linija. Nema konekcija za Berlin, Stockholm, London, Bec, Barselonu. Brisel i Minhen imaju ocajne konekcije sa cekanjem vise sati.

Službeno, a na temelju eVisitor sustava kineski su turisti u Hrvatskoj tijekom 2024. godine ostvarili točno 250 475 dolazaka (pojedinac je mogao doći višekratno kroz godinu, no ništa sporno u tome) i točno 364 727 noćenja (ovo je baš pravi pokazatelj). To je povećanje u odnosu na 2023. od 141,17% što se dolazaka tiče i 136,54% što se noćenja tiče. Kineski su turisti ostvarili tijekom 2024. godine 0,34% od svih noćenja i trenutačno su na 27. mjestu po noćenjima, odmah iza Finaca i odmah ispred Makedonije. Vidim da se ovdje učestalo spominju Južni Korejci, no oni su solidno ispod Kineza sa 193 869 dolazaka i 251 694 noćenja. Japanci su još lošiji…

Saće Jasmin za Peking i Šangaj sa single type 220. Al samo još da kahvu popije

Za Srbiju je objavljeno za prvih 11 meseci 2024. godine i bilo je 146.580 odnosno 72,6% vise nego godinu dana pre.

Dakle sigurno je da je u Srbiji broj kineskih turista presao 150.000.

eVisitor je jedini objektivni pokazatelj. Svi ostali spadaju samo u kategoriju – navodno.

Очигледно да нема Хрватска више потенцијала због изражене сезоналности на обали. Загреб има мало пословних људи и генерално има скромну потражњу.

Рекох да нема више потенцијала од овога шта је сада. Видели смо да је ове године попуњеност у Загребу била око 80% и то са Рајанером.

Да је потенцијал толики неко би до сада ускочио да профитира.

Osim nesposobnosti jedini pravi razlog je taj da je Srbija gotovo duplo veća od Hrvatske, a Beograd za 30-40% od Zagreba. Dodatni razlog je da je Srbija izrazito centralistička u avijaciji, a u Hrvatskoj imate više konkurentnih aerodroma. U Srbiji 90% turista posjećuje Beograd, a u Hrvatskoj Zagreb ima 1000 000/20 000 000 dolazaka (5%), a noćenja ima tek 2500000/92 000 000 što čini tek 2,5%.
Zaključno, CA je ipak morala tu izdominirati, ali ne kroz hub Zagreba već kroz direktne linije za Split, Dubrovnik, Zadar itd. i tu pomest Ryanair i ostalu konkurenciju.

Ne bih htio nekom kratkom “mudrošću” pametovati na ovaj vaš opsežni i vrlo analitički članak koji bi svakako držao vodu kad bi se ovdje radilo o ekonomskim i tržišnim mjerilima koja bi o tome odlučivala. Ali vjerujem da ste i sami svjesni da se prije svega kao i uvijek radi o politici. Najbolji vam je dokaz o tome, kako ste i sami primijetili, dok se netko iz vana nije upleo u cijelu priču, Croatia je imala skoro dupli promet od JAT-a. Taj koji je uložio u JAT sigurno to nije učinio iz ekonomskih razloga jer su oni svi na strani Hrvatske, zbog geografske pozicije i turizma. Probajte si zamisliti da je Lufthansom u interesu učiniti za Croatiju ono što je netko učinio za JAT (ovdje i ja griješim jer Lufthansa bi sigurno imala ekonomskih razloga to učiniti, ali opet zbog nekih geopolitičkih razloga to me smije.)
Da se razumijemo, što se uprave i upravljanja Croatije tiče, vjerujem da ste 100% u pravu i da je to vrhunac nesposobnosti. Kao olakotna okolnost im je da sve da i hoće znati što činiti ne bi opet smjeli.

Ako se samo smijem nadovezati, svi znamo kakav je ogroman neostvaren zemljopisno-turistiički potencijal Hrvatske u avio biznisu, osim toga nalazi da na najizravnijoj i najfrekventnijoj avio ruti (gotovo pravcu) Philadelphia -New York – Boston – London – Amsterdam/Pariz – Frankfurt/Zürich – Zagreb – Beograd – Istanbul – Jeruzalem – Ryad pa nemamo ništa od toga jer se ne smijemo gurati velikima u posao. (Uostalom i MZLZ smo morali dati drugima!)
Isto tako kao što imamo jednu od najljepših obala na svijetu, pa ne smijemo imati svoje luksuzne velike hotele nego smo sve morali dati stranim lancima u vlasništvo. Pa onda desetljećima naričemo o sezonalnosti našeg turizma, a recimo ne smijemo izgraditi nove moderne željezničke pruge za super brze vlakove Zagreb – Rijeka (jedno račvanje za Pulu) – Zadar – Šibenik – Split – Dubrovnik kojim bi Do Dubrovnika dolazili za 3-4 sata, bez kojih nikad ne ćemo imati turiste cijelu godinu. Mogli bismo tako nabrajati još o gospodarstvu, poljoprivredi, bankarstvu i tko zna sve o čemu i svugdje je isto – “nije to za nas”!
Tako i priča s Croatia Airlines ne može proći. Zato je lijepo da nabavimo novu flotu A220 i uživamo u njoj dok još možemo, dok netko ne kaže da nam “ni Croatija više ne treba”!
A vi se ovdje toliko trudite i analiziate o njihovom loading faktoru, dok čak ni oni o tome ne razbijaju glavu.

Samo jedna rečenica na Vaš opsežni članak : Sve to što navodite da nemamo nemamo ne zato što nam netko izvana ne da ili nam je zabranio nego zato što nas Kradeze tri desetljeća pljačka a zato i umjesto Dreamlinera ili novih 330-ca imamo avione za feeding Lufthanse

Zaista sjajan članak i još bolja multifaktorska analiza. Zvuči neverovatno da i sa nabavkom novih aviona Croatia Airlines ne najavljuje nikakve ozbiljnije izmene u poslovnoj strategiji,

Pa postoji razlog za to – slotovi.

Povecace broj letova za frank i munih

Kaže se Vrankvurt i Minken rodijače

Cita li vas portal management Croatia-e?
Zar ih ne bude ni malo sram nista ne radit po cijele dane nakon ovakvih analiza?
A tek gospon Bajic, toliko voli Croatia-u a rezultati nikakvi.
Imam osjecaj taj management je stvarno uhljebljen tu, nitko od njih nema osnove o aviaciji.

Treba najpre imati pismene ljude…

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!