zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Analize

Može li Split doći do milijun putnika mjesečno

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ZL Split

Može. Naime, Split u udarnom mjesecu ima 744.720 putnika (VII/2023) i to je do sada rekordan broj u povijesti aerodroma. U VII. mjesecu 2019. Split je imao 723.048 putnika.

Aerodrom je već ove godine imao 95 dnevnih letova nedjeljom, 92 petkom i 90 subotom. Split i te kako ima prostora da poveća broj letova na preko 100 letova dnevno. Sa sadašnjom infrastrukturom aerodrom teoretski može povećati broj letova na 126 dnevno. Naravno nije realno da aerodrom ima po 7 letova u satu u 6 ili 7 ujutro, kao i u 22 ili 23 sata navečer. Stoga bi realno bilo da aerodrom ostvari nekih 105-110 letova dnevno. Aerodrom bi još pokoji let mogao napraviti i produžavanjem vremena letova na cijelonoćno, ili bar do 1 u noći petkom i subotom. Aerodrom bi morao bitno više povećati broj letova ostalim danima osim petka, subote i nedjelje (sada ih ima 71 do 85 dnevno), što znači da bi realno mogao imati 700 do 800 letova tjedno, umjesto sadašnjih 589 tjedno, a što je povećanje od 20 do 35% godišnje.

Povećanje od 35% letova značilo bi 1.005.372 putnika. Jasno, za očekivati je da će u Split u budućnosti letjeti sve veći i veći avioni, te da će kompanija prvenstveno letjeti sa Airbusevima A321 i Boeinzima 737-9 (u budućnosti i 737-10), a na najfrekventnijim linijama i sa širokotrupcima (toga je u prošlosti bilo), a što bi značilo da će se broj putnika povećavati i sa manje tjednih frekvencija.

Jasno za očekivati je da će Split prije ili kasnije dobiti paralelnu rulnicu sa uzletno-sletnom stazom i da će povećati stajanku (apron), te da će imati i veće kapacitete od 7 slijetanja po satu, a onda je samo nebo granica.

Stoga je i te kako racionalno za očekivati da će Split u doglednoj budućnosti u udarnom mjesecu preskočiti i magičnu brojku od milijun putnika mjesečno. Uzmemo li u obzir da je broj putnika prije Covida-19 rastao za 4 do 20% godišnje u udarnim mjesecima, te da je ovog VII. mjeseca broj putnika bio veći za 3% spram 2019, jasno je da bi realan rast od 5-7% godišnje mogao rezultirati da dođemo do milijun putnika mjesečno već 2029. godine.

68 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Moze, i doci ce. Ai sto je najvaznije za Hrvatsku, Split ce veoma brzo postati aerodrom broj 1 po ukupnom godisnjem broju opsluzenih putnika.Prehuge!

Pazljivo citajte, ja koristim futur u recenici, a to je buduce vrijeme.
Buduce vrijeme nije 2019, 2020, 2021 i 2022 godina!

Hoće li ići članak koje su potencijalne linije za Split.

A,’ ko će sve to odradit

Bez izgradnje rulnica I povećanja kapaciteta stajanke teško do miljun putnika . Organičeni su I kapaciteti kontrole letenja iako se puno dobilo “instrumentacijom” procedura za stazu 23

Imate faktor da ljudi ne krecu na odmor utorak-četvrtka nego svi žele da vezu vikend
Samim time mora se vikendom povećati kapacitet, a to znaci infrastruktura

Nisu turisti toliki problem koliko naši iznajmljivači a djelomično i hoteli. Svi se drže dolaska subotom ko pijan plota. Pogledajte recimo leisure letove iz Njemačke ili Austrije prema Grčkoj ili Španjolskoj.

Kod gosp. Foglera se to ne mijenja, on je covjek starog kova.

Колико су попуњени хотели у Далмацији?100+5%?

Kao sto rekoste, ako Split misli da poraste moraju uvesti pravo taxiway tako da automatski mogu podići broj operacija sa 7
Drugo je produžavanje piste da primi A330/787, sto automatski podrazumeva i veći apron

Nije to tek samo tako. Tu država se treba više uključiti jer se treba otkupiti privatno zemljište.

Nema Split problema sa financiranjem proširenja, već sa otkupljivanjem zemljišta. Splitu koncesija ne treba.

To i radi sada. No zbog nemogućnosti eksproprijacije zemljišta to ne tako efikasno.

Vrijeme je da se Split izjednači sa ostalim hrvatskim aerodromima po pitanju infrastrukture. Nije pošteno da je prije koncesije država napravila i veliku stajanku, i terminal, i rulnicu, a i pistu za širokotrupce u Zagrebu, dok u Splitu nije. Također nije pošteno da država ulaže u Osijek i Zadar, a EU u Dubrovnik, dok u Split ništa.

Rađen je jer ste htjeli beskorisnu terminalčinu od 330 mil. €. A već ste imali terminal koji je bio sasvim adekvatan.

Država je napravila i stajanku i rulnicu koje su bile sasvim dovoljne.

Naša država je EU. U EU se uplaćuje.

Bilo bi dobro ako redizajnaju stranicu….

Galeria slika je uzas, interior i sve drugo staro.

A i stranica bi se mogla modernizirati i uljepsati

Naravno, jedva čekam

Ostavila bi jednu malu “kritiku”. Ovih dana jako dugo čekamo na objavu komentara. Znam da ste u gužvi i da imate kongrese ali eto, morala sam napomenuti 🙂

Pa mogli ste da kupite tursku karticu za 4G/5G. Nije kao da cete se osiromasiti za 300 lira.

Da ako država uvrsti zračnu luku među prioritetne projekte pa ZL otkupi zemljište za veću stajanku i rulnicu brže u efektivnije.

Za Split je važno da i u mjesecima koji nisu udarni ima dobre rezultate. S obzirom da se sezona produljuje i na popularnost Hrvatske kao destinacije, mislim da sve ide u tom smjeru. Split treba postati naša Barcelona.

Split je preružan da bi bio naša Barcelona… Barcelona u najgorem mjesecu ima samo 40% manje putnika nego u najboljem mjesecu, Split kao i svi drugi naši primorski aerodromi o tome mogu samo sanjati.

Da je Split ružan ne bi bio to što je na turističkoj mapi Europe i svijeta. A što se snova tiče, sanjali smo i srebro u nogometu pa su se snovi ostvarili. A Split itekako čeka blistava budućnost, svidjalo se nekome to ili ne.

Nedo bog da Split bude “nasa” Barcelona. Pa ovoliki masovni turizam vec i sada previse negativnih posljedica osjecamo zbog toga. Split je i sad “barcelonast” cak i previse s obzirom na svoju velicinu. (Pre)masovni turizam ce samo otjerati lokalno stanovnistvo van grada (to se vec odavno pocelo desavati), a mladima je i sada vec tesko doci do nekretnine a situacija s dugorocnim najmom je na jadranu vec davnih dana jako kriticna. Hrvatska treba razvijat i druge grane industrije, decentralizirati Zagreb, otvarat vise radna mjesta za visokokvalificirane mlade, napraviti posten kongresni centar, dopeljat vise velikih korporacija – pa da actually imamo i business putnika pa samim time ce se smanjiti velika sezonalost hrvatskih zracnih luka, a i sve drugo dovest u balans. Kuzim ja da vecina zivi od apartmanizacije i da bi uvodjenje reda nekim velikim ribama be bi bilo od interesa, ali premasovni turizam je nesto sto nam NE TREBA niti za to imamo kapaciteta.

Nece

Evo argumenti:

1. Split je limitiran u broju operacija, pa nije bas lako povecati broj letova.
2. Nerealno je ocekivati da ce sve kompanije slati vece tipove aviona, a i da salju A321 umesto A320 to nece nesto preterano povecati broj putnika, hoce povecati ali ne 35%.
3. Zakljucak – dok SPU ne poveca svoje kapacitete nema nista od ovoga.

Teoretski je moguce, ali nije realno!

Točno to. Ako ćemo teoretizirati, nije problem postići milijun na način sa svaki dan imate isti broj letova sa najvećim avionom koji može stati na stajanku, no to nije ono što je realno za aviokompanije.

Vi želite da zračna luka puca pod šavovima? Što želite, da SPU bude hrvatski Kai Tak?

Primjer ZL Zadar kaže da država investira u aerodrome. Neka se sada izvoli učiniti isto i u Splitu.

To što vi ne podržavate zračnu luku Split u razvoju ne znači da država treba biti iracionalna.

Želite diskriminirati ZL Split naprema ZL Zadar. očito.

Podržavate ZL Split u čemu? U postojanju?

Vjerojatno hoće, ali s obzirom da 90% putnika čine turisti po meni to i nije neki razlog za slavlje.

Točno to, više bi vrijedilo zimskih 150.000 po mjesecu nego 900.000 ljeti. Ne pričam o budgetu ZL nego o tome da stanovnici Splita i Dalmacije trebaju cjelogodišnje linije za njihove potrebe

Alene, učestvujete li na Routes World u Istanbulu od 15.10. do 17.10.?

Zašto ne? Pa Routes World okuplja preko 2500 zvanica!

Routes se ne propusta. Dogadjaj je to godine.

2029. godina je daleka buducnost! Ko ziv, ko mrtav do tada!
Do tada, tj. vec sledece godine, postoji aerodrom u regiji koji ce preci milion putnika u dva najudarnija meseca – Beograd.

Imala bi i Hrvatska takav jedan takav aerodrom kad bi imali samo 2 aerodroma u drzavi sa internacionalnim letovima, pa se vise manje sve vrsi preko Bg. Lp

И Словачка има два аеродрома па нема тих путника. Дакле није све у броју аеродрома већ и у броју путника и потенцијала. Ето у септембру Београд је стигао на 62% Будимпеште

Ето, укините задарски и дубровачки аеродром и Бог да вас види.

I plus da se drugi najveci aerodrom u drzavi redovno blokira i sabotira od strane vlasti i politicara 🙂

Ovde kod nas da mogu i pticama bi zabranili prelet i sletanje na jug drzave, nego bi sve terali na BEG.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!