zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Analize

ATR-92

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: ATR

ATR je još 2013. vrlo ozbiljno planirao pokrenuti projekt ATR-92, aviona koji bi primao 90 do 96 putnika (ovisno o konfiguraciji). Tadašnji CEO kompanije Filippo Bagnato je objavio da će kompanija ući u razvoj ovog aviona. Kompanija je objavila da se ATR-72 više ne može produžavati, nego da se mora proizvesti potpuno novi avion. ATR je planirao pokrenuti proizvodnju do 2018-2019. Projekt je trebao koštati 1,5 do 2 milijarde USD.

No, to je bilo vrijeme dok je Airbus još imao projekt A318 koji je imao 100-117 sjedala. Takav ATR bi bio konkurencija najmanjem iz A320obitelji. I prema nekim izvorima Airbus je bio taj koji je stopirao projekt. Kasnije je Airbus kupio A220 pri čemu manja inačica A220-100 ima 100 do 120 sjedala, pa i dalje ATR-92 jest unutarnja konkurencija kompaniji.

Ipak ATR je ponovo iz ladica otvorio projekt. Ono što se zna je da bi avion imao raspored sjedala 3+2, a ne 2+2. Hoće li ovaj puta projekt saživjeti i hoće li ATR istime odskočiti od konkurencije ostaje za vidjeti.

Naime De Havilland Canada ima planova za pokretanje projekta Dash 8-500, veći model od 8-400. Nisam siguran koliko De Havilland ima snage i sredstava za tako što, poglavito što 8-400 ima ekstremno lošu prodaju i avion se stao proizvoditi. I Embraer je najavio da ako se odluči za proizvodnju raditi će model TP70 sa 70 sjedala, ali i TP90 sa 90 sjedala. U tom kontekstu ATR bi ipak trebao požuriti i apriorno pomesti konkurenciju.

74 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Danas web jutarnji list ima prilog Airbus turboprop concept i ostala obitelj na vodik, struju i slično.

Cijena uvijek odnosi pobjedu nad redom letenja, kvalitetom usluge, prostorom za noge… tako da je ovaj avion bomonica, slobodno me ubjeđujte u suprotno…

Ovaj avion ce bit krampina kao svaki ATR do sada. Jedina prednost ATR-a nad drugim proizvodacima je sto je njihov vlasnik Airbus. Statisticki gledano najbolji propelerac je Il-114 (to nisam ja reko nego najveci avio strucnjaci).

Model IL 114 u rkrupnoj azmjeri (ako nije 1:2) je napravljen u Mostarskom Sokolu, i to je najveći avion koji je tamo napravljen (iako tehnički nije avion nego aeeodinamički model).

Znate vi dobro ko je to govorio.

Zato sto iza njih ne stoji Airbus.

Ne izbjegavam odgovor. Ne zelim promovirat nikoga. Uz minimalno trazenje na googlu mozete sve nac.

Prijatelju, nevjerojatno kako ne nikako ne shvacas da je samo ono kaj je rijetko vrijedno!

Znači vi ćete jeftino da letite u nedoba i na destinacije gdje ne trebate samo zato što su keftine? A ovaj avion upravo donosi ono što treba jeftiniji avioni na više destinacija a ipak sa nešto većim brojem putnika, košta manje nego jet, troši manje nego jet, pogodniji za kraće linije, dakle idealno za bolje popunjavanje destinacija koje sa mlaznjacims i nisu intetesantne…
Dakle sležemo se da će biti dobar avion ali ne i zbog čega 😀

To ce bit dobar avion za izbjegavanje.

Jednog dana i BEG-BNX…
Ma valja nama i 72samo nek ga uvedu 😉

Trebalo je pisati bombonica. Deminutiv od bombon/bombona, izraz od milja za nešto kompaktno lijepo i dobro.

Koja glupost. Ha ha ha ha. Koje smeće od aviona. Primjenjuju isti princip kao i Bombardier sa onim svojim smećem DH8 – samo produžuju trup. Onda je na slijetanju kritičan pitch koji je kod drugih aviona normalan. 72 je imao sidro kad je parkiran. Ovo nadilazi Bombardier-ov pristup. Još jedan simptom termin tehnološkog nazadovanja.

Šteta što tebe nisu pitali za savjet tako pametna.

Oprostite inače se nikome na ovom portalu ne obraćam sa ti ali sam morao reagirati na bezobrazno i bahato pljuvanje po nečemu što očigledno i nerazumije. Puno ljudi iznosi ružne kritike na račun zrakoplova na kojima nisu radili niti jednu minutu. Pozdrav

Radio, radio.. bez brige

Ispravak, na 42 ne na 72 … Godinama

A mozda da razmislite malo prvo? Ako planiraju 3+2 konfiguraciju, to bi znacilo 18-19 redova sedista, sto je isto kao i na ATR72. Mora novo sve zbog drugacije tezine, dizajna i sl. ali bi duzina ostala priblizno ista.

Da, da certificirati će novi trup… Sigurno. To će biti isplativ projekt. No s druge strane, s obzirom da se radi o EU…. Nije nemoguće

Na osnovu čega je DH8 smece?
Avion je na segmentima do sat i pol idealan, ne pravi znatno veliku razliku u odnosu na mlazni avion a troškovi su znatno manji i profit po sedištu značajan

Ono sto nedostaje je veći kapacitet sto se u 2+2 ne može napraviti. Pogledajte samo tržište istočne obale Amerike i zapadnu Evropu gde sa većim brojevima frekvencija pravite ogroman profit a putnici će imati bolje opcije.

To je tipična fraza aviomehaničara.

Na brzinu skrojene članak ali za pohvalu.

Te skice, oblik kabine i sl. za ATR90 su od ranije, sad su možda ponovo negde isplivali.
Trenutno nema smisla da se pravi novi regionalni avion bez 76-seatera primarno. Tu su se opekli i Mitsubishi (prva verzija 100 seater, onda prepravke na manje modele pa odustajanje) i Embraer (E2-175 odložen višekratno).

Japanci su otkupili licencu za proizvodnju CRJ1000. Nakon propasti njihovog projekta.

Ha ha ha ha ha. Drugim riječima, nakon propasti njihovog projekta kupili su tuđi propali projekt. Morate priznati da ima element humora.

Ništa nije kontradiktorno nego vi ne shvatate suštinu problema.
A suština je – novi dizajn regionalnog aviona, bilo jeta bilo turbopropa, mora ispunjavati uslove da se u US prodaje kao regionalni avion.
Zajedničko za Mitsubishi i E2-175 je da su “promašili” potrebne specifikacije i da su zato bili neuspeh. Mitsubishi nije imao resursa da iznese redizajn, a Embraer prolongira E2-175 nedefinisano i zatim najavljuje projekat turbopropa koji bi se, gle čuda, uklopio u US specifikacije. Isto će se desiti sa potencijalnim ATR90.
Sva ta priča o kabinama, dizajnu, prostoru za putnike i u odeljcima za prtljag pada jer niko neće dizajnirati nov avion da bi prodao 100kom po Evropi i Africi.

Tako je. Hvala.

Ovaj avion + ATR 72 + A220 bi bili idealni za OU flotu.

Croatia Airlines ima idealnu flotu već sad… Platio ju je netko drugi. Operiranje plača netko drugi.

Ima smisla kada to i drugi rade.

E175 više nitko u europi ne uzima, a ATR-72 se uzima.

Da vidimo prvo sta nudi DH8-500

Ako nema kruha, možda ima kolača?

Vrlo aktualan komentar….

84 sjedala. Izbačen prednji kargo i dobili 4 sjedala . Također izbacili dio zadnjeg gelija i dobili još 4 sjedala. Za sada samo kao idejno rješenje ali zanimljivo.

Mislim na DASH8

Ovo je bila vest pre nekoliko godina.

Tada je ATR odustao od ovog projekta. Ne znam zasto bi sada vadili ovu vest iz naftalina?

Čini se da je ovaj avion ono što Marek očekuje od Embraerovog turbopropa, kada je rekao da je Air Serbia-i interesantan taj model. Ovaj bi onda bio još bolja priča, jer je ATR…

Za BEG-TIV/TGD/VIE prava stvar. Ekonomičan + kapacitet.

Hoćete reći nema potražnje na tim linijama.

Baš zbog velike potražnje, ovaj ATR bi bio idealan za te kratke linije gde je potreban veći kapacitet a ekonomičniji je od mlaznjaka.

Kolika je potrošnja po putničkom sjedalu u odnosu na recimo A320? Kada govorimo o ekonomičnosti???
Znate li podatak?

Za BEG-VIE ipak je prava stvar mlaznjak. Oseti se razlika u dužini leta, nije beznačajno.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!