zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Analize

Jel pošteno da meksička vojska preuzima avijaciju u Meksiku

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Mexicana

Nova meksička kompanija koju će voditi meksička vojska Mexicana de Aviacion je ime otkupila za 48 milijuna USD od stečajne uprave bankrotirale Mexicane. Kompanija će imati 10 Boeinga 737-800, koji će letjeti na 20 domaćih linija na kojima već lete druge meksičke kompanije. Prvi avioni će doći do kraja IX. mjeseca. Svih 10 aviona će biti u lizingu. Početak operacija će biti u XII. mjesecu ove godine.

Kompanija će imati hub u Felipe Angeles aerodromu, novom ogromnom aerodromu koji je napravio Meksiko i koji nikako da dođe na zelenu granu sa prijevoznicima i linijama. Aerodrom ima samo 38 linija 7 prijevoznika, od čega su samo tri strane kompanije. Aerodrom u 2022. nije uspio doći ni do milijun putnika. Analitičari smatraju da je osnivanje kompanije zapravo pranje obraza za fijasko projekta novog megaaerodroma. I tu dolazimo do prvog pitanja. Zar je stvarno Meksiko morao posegnuti za novom kompanijom da bi oprao obraz i da bi oživio aerodrom u koji je uložen ogroman novac? Nije li to mogao napraviti sa Aeromexicom? Očito nije. U Aeromexicu je niz stranih kompanija u vlasništvu. Delta ima 20%, Apollo Management 20,02%, a postoji i niz drugih američkih i kanadskih suvlasnika. Meksiko nema utjecaja na kompaniju i to je evidentno, Aeromexico se ne želi seliti sa Mexico City Internationala usprkos trudu Meksičke vlade da preseli što više letova.

Mexicana je objavila da će joj karte biti 20% jeftinije zbog čega se analitičari pitaju kako je to moguće, te postavljaju pitanje mogućih subvencija od strane vlasti koja je i vlasnik kompanije, a što bi bila nelojalna konkurencija. Meksička vlada ulaže 235 milijuna USD u kompaniju. I tu se postavljaju dva pitanja. Zar je stvarno potreban 4. prijevoznik na linijama poput Meksiko-Cancun i Mexico-Guadalajara. Mexico-Cancun već u ovom momentu ima 247 operacija tjedno (35,3 dnevno). Uz to cijene karata radi dva velika LCC (Volaris i Viva Aerobus) su već sada izuzetno niske, kako će to vlast postaviti još 20% niže cijene i koliko će to biti subvencionirano. A subvencije meksičke vlasti svakako nisu pošteni odnos na tržištu. I tu je glavno pitanje koje se sve glasnije postavlja. Meksička vlada će žestoko subvencionirati kompaniju, nju će voditi vojska koja ima enormne resurse i financijska sredstva, te će iste usmjeriti na kompaniju, ona će zbog svega toga imati 20% niže cijene i od LCC Volarisa i Viva Airobusa. To je nepošteno, to je neprimjereno i to direktno ide protiv tri ostala meksička konkurenta. Volaris, Viva Airobus i Aeromexico sve glasnije negoduju i najavili su legalnu borbu protiv nepoštenih subvencija novog nacionalnog prijevoznika. I te kako se treba pitati kako će ovakva politika Meksičke vlade utjecati na razvoj Volarisa, Viva Airobusa i Aeromexica, te koliko sve to ima smisla.

17 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

“Jel pošteno da meksička vojska preuzima avijaciju u Meksiku?”

Evo živ se pojedoh kako će jadni slabušni Indigo, još slabija i poštenija Delta i sl. da prežive ovu nelojalnu konkuranciju. Jako je nepošteno od Meksikanaca da prave državnu kompaniju koja ima 10 aviona i leti domaće letove sa aerodroma sa kojeg niko neće komercijalno da leti i tako “ugrožava” krhke poštene kompanije iza kojih stoji jedva par triliona Dolara love belosvetskih mešetara. Baš bezobrazno od meksičke vlade. Gde će im duša?!

Mislim da apsolutno nema šanse da novi aerodrom zaživi “samostalno”, bačena je ogromna količina novca. Jedino da na neki način forsiraju aviokompanije ili da se potpuno zatvori MEX, pa da moraju da pređu na novi. I vojno upravljanje aviokompanijom je isto jako upitno.

Genijalna su mi vaša razmišljanja, kao da politika nema svugdje primat nad gospodarstvom…

Felipe Ángeles International Airport nije bas toliko ogroman aerodrom i nije bas novi, vec je to postojeci aerodrom, vojna baza kojem je sagradjena zgrada terminala, kapacitet je cca 20 milijuna putnika. I puno je manji nego MEX. Prvenstveno bi bio na njemu fokus na LCC kompanijama i domacim letovima, ali zbog udaljenosti nije primamljiv aviokompanijama. Jedan od vidova ozivljavanja tog aerodroma je ova Mexicana. Ali vjerojatno tu srece biti nece.

Je l beše u Argentini vojska držala civilnu avijaciju doskora? Posle jedne nesreće Austral Airlinesa, bilo je mnogo kritika na taj račun. Nikad ne bih dao generalima da uređuju išta izvan kasarni.

Izgleda da treba vojnička disciplina u toj kompaniji 😜

To da vojska vodi avio kompaniju – to nije slučaj čak ni u zemljama kao što je Sjeverna Koreja, davanje vojsci da obavlja civilne poslove koji nemaju nikakve veze sa obranom je potpuno van zdrave logike. Pitanje je da li će SAD dozvoliti toj kompaniji da leti između SAD-a i Meksika, to tržište je jako važno meksičkim kompanijama i bez toga kompanija se neće moći razvijati.

Pa u Hrvatskoj vodi Agenciju tj. CAA.
Sta to govori o nama?🙈🙉🙊

Očito niste upoznati od kuda je većina kadra počevši od direktora.
Kako biti direktor civilne agencije, a niste prije radili u civilnoj avijaciji? Kod nas je to politička iako bi trebala biti stručna pozicija. Zašto smo “pali” na auditu od FAA prije kolko godina. Malo se zamaskiralo i idemo dalje.
Na ovako odgovornim pozicijama u zrakoplovstvu ne mogu biti ljudi bez iskustva.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!