zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize

Bi li bilo dobro da se Wizz Air i easyJet spoje

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: easyJet

EasyJet je glatko odbio Wizz Airovu ponudu za investiciju. Ipak, jasno je da je ovo tek prva ponuda i da Wizz Air neće tako lako odustati od investicije. Wizz Air je, naime, objavio da bi se ovim potezom stvorila odlična protuteža Ryanairu.

I nije u krivu. EasyJet je uvijek kaskao za Ryanairom i zaostajao preko 100 aviona. Nakon Covida-19 easyJet je spao na 326 aviona. Wizz Air pak u floti ima 145 aviona. Zajedno to bi značilo 471 avion. Ryanair u ovom momentu u svim svojim kompanija ima 467 aviona. Uz to easyJet ima 108 naručenih aviona, a Wizz Air 232 aviona. Što je 341 naručeni avion. Ryanair ima 208 naručenih aviona, pa čak i možebitnom narudžbom B737MAX10 ili nekog drugog aviona to bi značilo isti broj naručenih aviona.

EasyJet ima 24 baze u Zapadnoj Europi (Velika Britanija, Švicarska, Francuska, Italija, Španjolska, Portugal, Nizozemska, Njemačka) gdje Wizz Air ima tek par baza. Istovremeno easyJet nema baze u Istočnoj Europi gdje ogromnu većinu svojih baza ima Wizz Air. Wizz Air ima 44 baze u Albaniji, BiH, Bugarskoj, Cipru, Gruziji, Mađarskoj, Latviji, Litvi, Moldovi, Makedoniji, Poljskoj, Rumunjskoj, Rusiji, Srbiji, Ukrajini, Velikoj Britaniji, Austriji, Italiji, Norveškoj i Abu Dhabiu. Spajanjem kompanija dobile bi se baze po cijeloj Europi.

Konačno obije kompanije imaju istu flotu. EasyJet u floti ima A319, A320, A320neo i A321neo. Wizz Air pak u floti ima A320, A320neo, A321 i A321neo. Wizz Air ima bitno mlađu flotu od easyJeta, no i easyJet ima mlađu flotu od Ryanaira.

EasyJet ne stoji dobro, on je vrlo pogođen Covidom-19 i na samom je rubu egzistencije. Kompanija je prodala velik broj svojih aviona, izdala je brdo obveznica, prodaje dionice. Wizz Air za razliku od toga ima ogromne financijske zalihe i iskoristio je Covid-19 krizu za širenje. A sada nudi i investiciju u easyJet.

I da, takva kompanija bila bi veća od Ryanaira, imala bi velik broj baza diljem Europe i bila bi istinska protuteža Ryanairu. Hoće li easyJet to uvidjeti i pristati na investiciju tek ostaje za vidjeti. Bilo bi to pametno, no za sada easyJet to odbija.

40 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Ne

Fino je Alene što čitate izjave Direktora Ryanaira ali nije lijepo što ih prepisujete kao svoje uz salatu brojki a da ne pomenete “izvor svoje pameti”. Pozdrav iz Irske

Staro je pravilo da ako drugi i treci zele prvo mesto onda moraju ujedinjenjem da prestignu i pobede prvog. Mislim da nije pitanje hoce li Easyjet pristati. Mislim da ce morati, samo se sada verovatno tvrdi pazar i podize cena vlastite koze.

Po toj logici, peti & sesti & sedmi i npr. deseti se udruze pa postanu ; prvi ili drugi…Kraja ovakvim kombinacijama nema a sve zasnovano na cemu? Bez uvida u cifre koje znaju CFO & board je prazna prica.

Dakle, easyJet uopce nije na rubu egzistencije i ne znam odakle vam ta informacija. COVID-19 je pogodio kompaniju kao i sve ostale, ali vrlo discipliniranim trosenjem novca i planiranjem troskova financije su konsolidirane a osim toga ovo ljeto smo imali jako dobru sezonu i solidnu popunjenost. Isto tako easyJet je jedna od rijetkih aviokompanija koja nije ni za cent ili peni smanjila place kabinskom osoblju, vec su isti zadrzali sva prava i uvjete koje su imali do sada. Piloti i ostalo osoblje su pristali na smanjenje placa i to u postotku zavisno od drzave do drzave. Kolektivni ugovori su zamrznuti do zime 2024. kada se planira povecanje placa i ostalih prava. Bilo je otpustanja radnika i to prvenstveno u V. Britaniji i Njemackoj, ali vec ovog ljeta je zaposleno mnogo kabinaca i pilota mahom iz ostalih propalih kompanija, npr. Norwegian, na sezonske ugovore.
U tijeku je prikupljanje 1,2 mlrd funti za daljnje osnazivanje kompanije, otvorenje novih sezonskih baza i jacanje pozicije na glavnim hubovima Europe. Uvedena su i nova pravila vezana za kabinsku prtljagu, ali smo i dalje vrlo fleksibilni u usporedbi sa konkurencijom kao Wizzair ili Rynair. Podsjetnik, kod easyJeta nema ogranicenja u tezini kabinske prtljage, za razliku kod mnogih drugih. Lijep pozdrav.

Posedovati avion je so 20th century. Kao i nekretnine.

Imao je i easyJet rezerve jer sve do covida kompanija je poslovala s velikom dobiti. Svi otpusteni radnici su dobili otpremnine, zajamcena prava radnika kolektivnim ugovorom su ostala ista a to sve kosta. U planu je bilo rijesiti sve svih A319 sto je sad prolongirano, nemate uvid u financije kompanije te stoga nemojte tvrditi da je na rubu egzistencije. Potpuno krivo. EasyJet je potpuno solventan, place ne kasne niti sat, placaju se svi dobavljaci, davanja na vrijeme, ovo znam iz prve ruke primjerice u ZL Split itd. Osim toga imamo sindikat u svim zemljama, privlacne uvjete, pitajte primjerice kolike su place kolegama u Svicarskoj, Francuskoj ili Italiji. Najbolji staff travel sistem u bransi, ne cudi sto veliki broj pilota i kabinaca dolaze iz drugih kompanija raditi kod nas, a o uvjetima u Ryanairu ne treba previse trositi rijeci, jer kad su nam pricali kolege sto oni rade, svi smo se pitali pa kako je to moguce. Jeste li znali da npr. kapetan u Ryanairu nema pravo na casu vode ili kavu a kamoli na topli obrok?!? EasyJet nudi topla pica i vodu, hranu, hladnu i toplu, snack za sve clanove posade. Wizzair i EasyJet se nece spajati, prvo jer sindikat nece pristati na srozavanje ugleda i zajamcenih prava. To sve ima svoju cijenu ali moze se….

Osim toga nece ni ova pandemiija trajati vjecno, a easyJet ce iz nje izaci jos jaci i snazniji, a razlog tome su ljudi, najveci potencijal kojeg imamo 😉.

Iskreno, teško da iko od posjetilaca sajta ima uvid u financije easyJeta, pa ni Vi. Imate informacije koje su Vam prezentirane no desetci aviona koji su dati u sale und leaseback su politika rukovodstva, usklađena i odmjerena novonastaloj situaciji, kao takva odgovorna malom broju kontrolnih tijela i dostupna javnosti u mjeri koju ta tijela odobre, dakle znamo samo onoliko koliko su pristali da pokažu.

Kao zaposlenik I dionicar easyJeta imam uvid u financije i jos puno toga i opet vam govorim da financijsko stanje nije uopce onakvo kakvo ga vi ovde prezentirate. Za mene je ova rasprava zavrsena. Lp 😉

Sada ću prepričati neko svoje iskustvo sa Ryanairom i Wizzairom. Sa Wizzairom obično letim Gothenburg-Tuzla-Gothenburg (sada ću preći na Sarajevo zbog baze), jednom Beograd-Malta-Beograd, a sa Ryanirom Gothenburg-London Stansted-Gothenburg. Moram priznati da mi se (lično), više sviđa Ryanair od Wizzaira. 1. u Ryanairu imam osjećaj da su sjedišta šira, komotnija I da je legroom veći u njihovim avionima. U Wizzairu se osjećam “stisnutije”. 2. ambijent u avionima je ljepši. Boje U Ryanairu su dosta ljepše i let je samim time udobniji (čudno zvuči). U Wizzairu su neke isprane roze-ljubičaste boje ili nešto između (i da napomenem, sjedišta su niže kvalitete nego u Ryanairu). Jedino sam u Ryaniru “oslijepio” kada su upalili ona plava xenon svjetla u kabini (bila je noć i to je smrt za oči). Usluga im je identična (kroasani od 5 eura, kafe od 3 eura i slično), stjuardeste kulturne i u jednom i u drugom, jedino Ryanair nema časopise i nema seat pocket na sjedištu ispred (nemam svakako običaj da odlažem svoje smeće u avionu, a časopise nikada ne čitam, bar ja, uglavnom spavam ili gledam kroz prozor). Cijene karata su slične. Više preferiram Ryanair nego Wizz (ne kažem da je loš, ali mi se više svidio RYR). Planirao sam 2020. da idem u Malagu, ali znamo šta je poremetilo, pa još uvijek “pažljivo posmatram” okolnosti. Malagu spominjem jer biram bi li uzeo Ryanair ili Scandinavian (želim da vidim kakvu uslugu nudi SAS, a cijena karte je kod njih malo skuplja, ako neko zna, mogao bi mi reći u komentarima, ako nije problem). Sa easyjetom nisam imao priliku da letim, ali se nadam da ću imati jednog dana. Uglavnom, valjda neću prouzrokovati “rat” dole u komentarima.

Slazem se. Grdjeg nema od Rajana. Pijaca od prvog trenutka kad se udje u avion.

Najdraza mi je prodaja tiketa za lutriju😂

Easyjet je po mom misljenju daleko kvalitetnija kompanija u pogledu kvaliteta usluge kao i pristupa putnicima.
Podrzao bih ovu ideju ali samo ako bi to znacilo nize cene karata (Wizzair je uzasno skup iz Beograda) i kvalitet usluge koju ima easyJet a ne srozavanje iste na W6 nivo.

Sa druge strane i Wizz i Easy bolju uslugu od Ryana.

možda zato i stoje tako kako stoje….

ovde bi manji da kupi većeg

Manji ima para tako da nista cudno…

Wheezy Air

WeazzyJet

EasyWizzy

Gosn Alene niste uzeli u obzir firme kcerke easyJeta.u Svici npr. cime podobro odskacu od Wizza u toj domeni jer jedini mogu ponuditi letove iz/ka. Svicarskoj.. to itekako ima svoju vrijednosti i WZZ ce to morati dobro da. plati ako zeli udio u tom segmentu..

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!