Aerodromi Dubrovnik i Tivat su udaljeni svega 49 km jedan od drugog. Ipak za ovaj put vam treba sat i pola do čak dva sata ovisno o gužvi na granici i trajektu preko Boke Kotorske. No, ako bi jednog dana Crna Gora ušla u Europsku Uniju, napravila brzu cestu od granice do Tivta, te most preko Boke Kotorske za ovaj put bi trebalo tek pola sata vožnje.
Kako god, aerodromi su već sada ozbiljna konkurencija. Malo koji aerodromi si toliko konkuriraju koliko ova dva aerodroma. A u budućnosti isto može biti još samo više. Stoga je usporedba ova dva aerodroma više nego interesantna.
Investicije u Dubrovnik
O povijesti aerodroma Dubrovnik i Tivat sam već pisao više puta stoga ovaj puta neću isto ponavljati.
Zračna luka Dubrovnik je tijekom Domovinsko rata bio zatvoren duže od godine dana (1992.). Te ratne 1992. aerodrom je ostvario tek 1162 putnika, a iduće godine samo 37.117 putnika. Dubrovnik je tijekom rata bio potpuno opljačkan i devastiran. Iz aerodroma je odnesena apsolutno sva oprema pa čak i banalne stvari poput prozora i vrata, infrastrukturalni objekti su potpuno uništeni, dio aerodroma je miniran. Po ratnim operacijama učinjeni su ozbiljni financijski napori da se ponovno pokrene promet što se i desilo u X/1992. Obnova terminalne zgrade traje do IV/1995. No, vrlo brzo nakon toga krenulo se sa opsežnim i vrlo optimističnim projektom novog terminala i širenja kapaciteta.
I upravo je ulaganje u infrastrukturu jedna od pozitivnih odrednica Dubrovnika. Ulagalo se racionalno, po fazama, nije se opteretilo ni promet, ni financije aerodroma. Ukupno je u projekt “Razvoj Zračne luke Dubrovnik” utrošeno 225 milijuna EUR, od čega je Europski fond za regionalni razvoj osigurao 158 milijuna EUR, dok je ostatak financiran bespovratnim sredstvima Republike Hrvatske i manjim dijelom vlastitim novcem. Projekt je započeo 2007. godine, da bi nakon 13 godina bio konačno dovršen. Nakon 10 godina obnove, dogradnje i izgradnje, Dubrovnik je dobio tri terminalne zgrade A, B i C, pri čemu je projekt treće zgrade (C) dovršen 2017, a ukupan kapacitet aerodroma je povećan na 5 milijuna putnika. Putnici koriste zgrade B i C, a zgrada A, koja se tijekom izgradnje zgrade B i C koristila za putnički promet, sada služi za sortirnicu. Sve to vrijeme zgrada A je bila funkcionalna i dovoljno velika, ali nikako ju se nije moglo nazvati ugodnom, posebno domaće odlaske. Osim velikog povećanja kapaciteta, aerodrom je sada bitno ugodniji, funkcionalniji i suvremeniji, ima veće komercijalne površine, a dobio je i četiri avio mosta. Unutar zgrade je napravljen najsuvremeniji automatizirani sustav za prihvat, sigurnosni pregled i otpremu prtljage.
Uzletno-sletna staza (USS) je duga 3.300 metara, što je dovoljno za slijetanje i najvećih širokotrupaca. Dubrovnik ima drugu najdužu USS u regiji (samo Beograd ima dužu USS za 100 metara), a od Zagreba je duža za 48 metara. Zagreb i Dubrovnik jedini u Hrvatskoj imaju USS koje mogu primati širokotrupce, isto nema ni Split (2.550 metara), a novim projektom proširenje Zračne luke Zadar uskoro će i ova zračna luka dobiti USS na koju će moći slijetati širokotrupci (3.200 metara). U regiji još i Ljubljana ima USS za širokotrupce (3.300 metara). Tijekom projekta “Razvoj Zračne luke Dubrovnik” USS je u potpunosti obnovljena i rekonstruirana, a napravljen je i dodatan pojas uz sjevernu stranu USS koji povećava sigurnost prometa, ali i omogućava slijetanja i polijetanja tijekom lošijih vremenskih uvjeta.
Projekt je konačno spojio paralelnom rulnicom oba praga, tj. rulnica je proširena i na istočni prag 30. Posljednjih 100 metara paralelne rulnice bilo je moguće napraviti zahvaljujući Hrvatskoj vojsci koja je odlučila svoj “sigurnosni” pojas prepustiti aerodromu. Aerodrom ovo nije ispio ishoditi 50 godina, prvo od JNA, a potom i od Hrvatske vojske. Stoga se veći avioni više neće morati okretati na pisti što je ubrzalo operacije, bitno povećalo kapacitete piste, ali i povećalo sigurnost prometa. Aerodrom je dobio i dva nova brza izlaza iz USS (rapid exit taxiway). Istovremeno aerodrom je osjetno povećao prostor stajanke (aprona). Unutar proširenja je i stajanka generalne avijacije.
ZL Dubrovnik je dobila i terminal za generalnu avijaciju koji se počeo koristiti prošle godine, no u puni pogon će biti stavljen tek od 1.6. ove godine. Aerodrom je dobio i objekti za maintenace.
Tijekom projekta je obnovljen prijašnje prostor Dubrovnik Airlinea koji je postao vrlo suvremena i funkcionalna upravna zgrada, no u zadnjoj fazi dogradnje se uprava preselila u potpuno novu zgradu.
Istovremeno je osuvremenjen prostor vatrogasaca, nadograđeni su tankovi za gorivo i bitno osuvremenjen sustav opskrbe goriva (cjevovodi do aviona umjesto cisterni), uveden je sustav solarnih panela, bitno je povećana energetska efikasnost svih starih zgrada, obnovljene su i izgrađene trafostanice kojih sada ima tri, umrežene su i postavljene u jedan sustav koji je osigurao aerodrom od nestanka ili poremećaja u opskrbi električnom energijom, izgrađen je sustav kanalizacije, te je napravljen sustav gospodarenja otpadom. U projektu su nabavljena nova vozila za spašavanje i gašenje.
Aerodrom je uveo i nove operativne procedure, te najsuvremenije instrumentalne procedure (GPS tehnologija), a kao prvi u Hrvatskoj su isto uveli sa zapadnog prilaza. Sada aerodrom isto uvodi i sa istočne strane što će omogućiti slijetanje noću i po lošijem vremenu i sa te strane, a donekle će umanjit utjecaj jake bure koja je vrlo prisutna u Dubrovniku posebno tijekom zimskih mjeseci.
Aerodrom je proširio i osuvremenio interne prometnice. Osuvremenjen je glavni ulaz/izlaz na aerodrom sa magistrale, obnovljene su sve unutarnje prometnice, povećana je i reorganizirana platforma ispred terminala, povećano je i obnovljeno parkiralište za automobile, taxije, rent’a’car i autobuse, te se gradi i javna garaža za 700 mjesta koja će biti povezana sa terminalom suhim vezom, tj. zatvorenim pješačkim nadvožnjakom.
ZL Dubrovnik planira i dalje povećanje kapaciteta, pa planira novi sezonski terminal, koji bi se upotrebljavao samo tijekom ljeta, i to zapadno od parkirališta za automobile. Ovaj terminal se planira početi graditi 2025. ili 2026. Uz to aerodrom planira i izgradnju hotela sa 4****, te komercijalnu zonu.
Iako su Zagreb, Split, Zadar, Skopje i Priština dobili potpuno nove terminale, a niz aerodroma regije je osjetno investirao u infrastrukturu (Ljubljana, Beograd, Sarajevo, Tuzla, Podgorica, Tivat), Dubrovnik je u desetak godina napravio sveobuhvatan projekt obnove i proširenja koji je više nego fascinantan, nadasve funkcionalan i logičan, te je ovoj zračnoj luci omogućio razvoj kroz iduća desetljeća. I pritom je sam aerodrom uložio tek neznatna vlastita sredstva, nije posegnuo za koncesijom, već je ogromnim trudom uspio dobiti značajna bespovratna sredstva Europske unije. Nešto što tolikima nije uspjelo, a za što je trebalo osigurati vrlo ozbiljne standarde i birokratske zahtjeve, te proći stroge kontrole Bruxellesa.
Investicije u Tivat
Tivat je investirao neusporedivo manje. Aerodrom nije uspio privući novac Europske Unije, nego je investirao vlastita sredstva. Stoga je i investicija 65 puta manja, samo 3,5 milijuna EUR. Novi teminal je otvoren 25.12.2018. i ima 3000 četvornih metara, šest check-in deskova, urede avio kompanija, policijske i carinske prostore, te mali duty free shop. Terminal ima i svoju vlastitu sortirnicu prtljage. Terminal je povećao kapacitete aerodroma za duplo. Tijekom zime koristi se samo jedan terminal.
Stari terminal Tivta od 4057 četvornih metara je djelomično obnovljen 2006. godine, kada je i osuvremenjen. 2007. Južna Korea je donirala aerodromu milijun USD kojima su se nabavili utovarivači carga i novi sustav displeja za informacije letova.
Aerodromi Crne Gore planirali su ove godine krenuti u investiciju od 600.000 EUR za modernizaciju dolaznog i odlaznog prostora starog terminala, staru check-in zonu (u starom terminalu), te preuređenje business lože.
Aerodrom je u postupku ispitivanja sustava za slijetanje noću, a za isto je napravljena i preliminarna studija. No, za sada nema planova da se sustav implementira pa će aerodrom i dalje imati letove samo od zore do sumraka.
Koliko je Dubrovnik ispred Tivta
Dubrovnik ima novi, suvremeni i velik terminal za 5 milijuna putnika, Tivat ima stari terminal i omanji novi terminal za 2,5 milijuna putnika. Tivatski terminali su rascjepkani, maleni, prilično nefukcionalni, nemaju mogućnost međusobne komunikacije i kombinacije sadržaja. Uz to Tivatski terminali su prilično stiješnjeni i depresivni, za razliku od velikog, otvoreno i suvremenog dubrovačkog terminala. Dubrovnik ima 4 avio-mosta, Tivat nema avio-mostova.
Tivat ima tek 7 parkirnih pozicija na stajanci, od kojih je 6 za avione grupe C, a jedan za avione grupe D ili 4 za avione grupe C i dva za avione grupe D. Tivat ima omanju stajanku za generalnu avijaciju. Za razliku od toga Dubrovnik ima čak 26 pozicija za avione grupe C. Dvije stajanke generalne avijacije imaju 19 parkirnih pozicija prvenstveno za veće poslovne avione. Dubrovačka stajanka se vrlo jeftino i jednostavno može širiti i na zapad i na istok. Tivat ima problema sa širenjem stajanke i svako dalje širenje je vrlo skupo.
Dubrovnik ima uzletno-sletnu stazu od 3300 metara, na koju su čak i 2019. slijetali širokotrupci Americana (Philadephia), ANA-e (Tokio) i TUI-a. Tivat ima uzletno-sletnu stazu od 2500 metara na koju ne mogu slijetati širokotrupci osim oni manji ako lete na kratkim linijama.
Dubrovnik ima paralelnu rulnicu, šest izlaza sa uzletno-sletne staze od kojih su dva brza izlaza. Tivat nema paralelnu rulnicu, što bitno usporava operacije i smanjuje kapacitete aerodroma. Tivat ima dva izlaza sa uzletno-sletne staze, ni jedan nije brzi.
Ogroman problem Tivta je što može imati letove samo od zore do sumraka, tj. nisu mogući letovi tijekom noći. Ovaj problem se ni ne nazire da bi se mogao riješiti u doglednoj budućnosti.
Dubrovnik ima najsuvremeniju sortirnicu prtljage, Tivat ima modernu omanju sortirnicu u novom terminalu, no vrlo staru sortirnicu u starom terminalu.
Tivat ima tek osnovne trgovačke i ugostiteljske objekte. Jedan manji bar, banku, kiosk i dva vrlo mala duty free shopa. Dubrovnik ima tri velika kafe bara, jednu trgovinu u domaćim odlascima, trgovinu u glavnom holu, veliki duty free u međunarodnim odlascima, dvije mjenjačnice i turističku agenciju (Atlas). Uz to Dubrovnik ima 17 rent’a’car poslovnica u posebnoj zoni uz parkirališta.
Dubrovnik je uz business ložu prošle godine dobio i terminal generalne avijacije u kome se daje najviša usluga poslovnim putnicima, kvalitativno bitno iznad business lože. Ovu uslugu u regiji imaju Zagreb i Zadar. Tivat ima omanju business ložu koja bi se ove godine trebala obnoviti i proširiti.
Dubrovnik ima hangare za zrakoplove i novouređeni maintenance, što Tivat nema. Dubrovnik ima novouređena i velika parkirališta te nove prilazne ceste, Tivat ima vrlo derutna parkirališta i lošu prometnu infrastrukturu.
Dubrovnik je investirao ogroman novac u infrastrukturalne i komunalne objekte, te na opremu aerodroma (vozila i druga oprema). Stoga aerodrom ima bitno jeftinije poslovanje (solarni paneli, nova komunalna infrastruktura, gospodarenje otpadom…), te ne treba ulagati u opremu priličan broj godina. Tivat ima prilično staru opremu.
Ono što Dubrovniku istinski nedostaje je jedan kvalitetan restoran. Aerodrom od 3 milijuna putnika, koji uz to zadovoljava najvišu klijentelu nešto takvo svakako mora imati. Tivat nema potencijala za tako što u doglednoj budućnosti.
Uz sve to dubrovnik gradi garažu i imat će ju jedini uz Beograd. Aerodrom 2025. ili 2026. planira izgraditi LCC terminal koji će se koristiti samo tijekom ljetnih mjeseci. Uz to općina Konavle gradi uz sam jugoistočni rub aerodroma 230.000 četvornih metara veliku komercijalnu zonu „Konavli“ koja će imati desetke trgovačkih i drugih objekata, a u kojoj zoni će sudjelovati i Aerodrom Dubrovnik.
Dubrovnik je od 2017. do 2019. dobio 40 novih linija. Tivat ih je u isto vrijeme dobio 16 novih linija. Iz Dubrovnika lete najveći legacy carrieri:
- Aegean
- Aer Lingus
- Aeroflot
- Air Baltic
- Air France
- Air Serbia
- Alitalia
- Austrian
- British
- Brussels
- Croatia
- Iberia
- LOT
- Lufthansa
- Luxair
- SAS
- Swiss
- Turkish
Iz Tivata leti bitno manje legacy prijevoznika, te uz to imaju izuzetno malo tjednih letova:
- Aeroflot
- Air Serbia
- Brussels
- LOT
- Lufthansa
- Luxair
- S7
U Dubrovniku LCC imaju 54 linije i to easyJet, Eurowings, Jet2, Norwegian, Ryanair, SkyUp, Smartwings, Transavia, Volotea i Vueling. Iz Tivta postoji tek 14 LCC linija i to easyJeta, Eurowings, flyDubai, Norwegian, Pobeda, SkyUp i Transavia. Tivat je superioran u broju letova prema Rusiji, Ukrajini i Srbiji, dok je Dubrovnik superioran prema ostalim tržištima.
Iskreno Dubrovnik je trenutno infrastrukturalno ispred i nešto većeg Splita, te je u samom vrhu regije, na razini Zagreba. Za razliku od toga Tivat je bitno ispod prosjeka regije, daleko iza Zagreba, Splita, Dubrovnika, Zadra, Podgorice, Beograda, Ljubljane, Sarajeva, Tuzle, Skopja i Prištine.
Iz istoga zaključujemo da bi Tivat morao posegnuti u ozbiljnu investiciju od bar 200 miljuna EUR da dostigne Dubrovnik. Otvori li se Crna Gora prema Europskoj Uniji, Tivat će istinski imati problema zbog velikog zaostatka za Dubrovnikom i aerodrom će biti više nego nekonkurentan.
U tom kontekstu gradnje trećeg aerodroma na svega tridesetak km od Dubrovnika, u Trebnju, koju su najavili Aerodromi Srbije je više nego notorni nonsens. Da aerodrom i investira 250 milijuna EUR (a neće nego će investirati tek desetinu tog iznosa) ne može dostići najsuvremeniju infrastrukturu i logistiku koju ima Dubrovnik. Aerodrom ne može ni privući LCC i druge prijevoznike koji su masovno prisutni u Dubrovniku, što samo znači da je cjenovna politika Dubrovnika vrlo prihvatljiva. Stoga je ova suluda ideja u startu osuđena na propast.
OT
Tokom inspekcijskog pregleda Agencija za civilno vazduhoplovstvo konstatovala je nepravilnosti u pogledu održavanja svih aviona iz flote Montenegro erlajnza.
“Na osnovu konstatovanih nepravilnosti, doneta su rešenja kojima su privremeno ukinuta uverenja o plovidbenosti svih kontrolisanih vazduhoplova, uključujući i avione registarskih oznaka 4O-AOA i 4O-AOB. To znači da su svi kontrolisani avioni trenutno neplovidbeni”, kazao je Pobjedi direktor Sektora za sigurnost vazdušnog saobraćaja u Agenciji Mileta Nikolić.
E sad da li je ovo bio slucaj dok su jos leteli ili je to posledica neletenja mogao bi nam reci g.Scuric koji ima veze na svim pozicijama osim u Beogradu.
Hvala puno na ovoj informaciji. Eto, postavit ću pitanje.
Evo stigao je i odgovor od Vlastimira Ristića, bivšeg CEO-a Montenegro Airlinesa koji kaže da je to radi već skoro četiri mjeseca prizemljavanja, u kojem se na avionima baš ništa nije radilo, jer su svi zaposlenici, pa i mehaničari ostali bez posla. Avioni su, kaže Ristić, bili potpuno fit to fly do 25.12. i maksimalno propisno održavani. Da nisu Agencija bi već i prije oduzela uvjerenja o plovidbenosti.
Hvala
Bogami, odgovor ste dobili u 2 minute. Mislim da bi malo tko to mogao u regiji. Svaka čast!
Stvarno ima izuzetno dobre odnose sa velikom većinom direktora aerodroma, avio-kompanija i avioinstitucija. Od svih njih imam mobitele i mogu ih kontaktirati u bilo koje doba dana i noći, te vikendom. Kao i oni mene. Što i čine. Sa masom njih redovno odlazim na ručkove, druženja, kave…
Da li mislite da bi bivsi direktor i da je bio ovakav problem prisutan (ne kazem da jeste) 25.12 danas to javno rekao?
Starno ne znam. Ono što Vam mogu reči je
1. Da je Ristić istinski ozbiljna osobe, nije šarlatan, ima izuzetno uspješan privatni business i pokazao se krajnje dosljedan i realan.
2. Činjenica je da su imali Uvjerenje o plovidbenosti, dakle avioni su bili u redu. Da nisu sigurno bi uvjerenje izgubili. Dakle 25.12. avioni su letjetli, bili su ipravni, bili su održavani i nisu se rušili.
Sve ostalo su samo spekulacije, a na portalu ne možemo o spekulacijama, zar ne?
Mislite da će se Tivati brže ili sporije razvijati uz Dubrovnik?
Što će se Crna Gora više približavati Europskoj Uniji to će Tivat više zaostajati za Dubrovnikom. Dubrovačka superiornost u infrastrukturi će otvaranjem granice smanjivati potencijale Tivata.
Za sada je granica čvrsta, putovanje između aerodroma je vrlo dugo, pa je isto i manje naglašeno, iako je i sada evidentno da aerodromi guše jedan drugog. Pa prijevoznike koje ima jedan u načelu onaj drugi nema (čast izuzecima).
Mislim da niste u pravu. Tivat će uvijek moći ponuditi nižu cijenu jer nije kreditno opterećen i jer ljudi imaju bitno manje plače. A kompanijama je i tako i tako svejedno na koji aerodrom lete i kako on izgleda.
Ne slažem se:
1. Kreditno opterećenje Tivta je u ovom momentu veće od ono Dubrovnika. Dubrovnik servisira tek 5,5 milijuna EUR godišnje, što je za njega zanemarivo, te je isto uspio servisirati čak i u Covidu-19.
2. Tivat ima ogroman problem nemogućnosti letova noću, nedostatka paralelne rulnice, malog aprona koji se mora širiti (a to će biti skupo), malog, nefunkcionalnog i nepovezanog terminala. Rješavanje ovih problema je ekstremno skupo i koštat će aerodrom preko 100 milijuna EUR. Koje aerodrom nema. A ako to ne napravi morat će fukcionirati sa ograničenjima koje Dubrovnik nema.
3. Dubrovnik je investicijom u infrastrukturu uspio bitno pojeftiniti poslovanje (solarni paneli, gospodarenje otpadom, nova vozila, jeftinija infrastruktura), te povećao usluge i moguće prihode (parkirališta, rent’a’car, autobusi, autobusne linije, VIP terminal, rastorani, barovi i trgovine….), dakle njegovo poslovanje je bitno profitabilnije od Tivta.
U pravu ste jedino da Tivat ima niže plaće. Ali u kontekstu svega gore spomenutog to je ipak zanemarivo.
Šta ćemo sada brinuti o nečijim osječajima na zrakoplovnom portalu pa pisati o Tudjmanu, Miloseviću itd.? Službeni naziv je takav kakav je, može se i on meni ne sviđati ali će još biti službeni.
Upravo tako. Nikako mi nije jasno što je u tom nazivu neprimjereno ili neprihvatljivo. Ali, OK. Čak i ako se nekome nešto ne sviđa, to je subjektivno, naziv je takav kakav je i to nema nikakve veze sa time što se nekome ne sviđa. Kako god, meni se ne sviđa masa toga, primjerice ime aerodroma Zagreb (mislim da je bilo daleko logičnije da se zove Eduard Slavoljub Penkala, Faust Vrančić, Ruđer Bošković, Vladmir Prelog, Andrija Mohorovčić, kralj Tomislav, ban Jelaičić ili “kravata”), ali on je takav kakav je. I to što se meni ne sviđa neće mi previše pomoći.
Idem malo u OT, ali je ipak nekako u temi: osobno smatram da je bez veze davati imena aerodromima koje stranci ne mogu izgovoriti. I to se odnosi na bilo koji jezik, ne samo na hrvatski! Iako su naše riječi sa “č”, “ć”, “š” i “ž” ali i “nj” i “đ” za strance gotovo nepremostiva prepreka. Ili neka recimo Amer ili Francuz pokuša ispravno izgovoriti Fuhlsbüttel…
Jasno.
A Trebinje Vas ono vidim baš svrbi. I treba da vas svrbi, kad će da uzme Dubrovniku 40% saobraćaja.
I vi stvarno vjerujete da će se to desiti? Čestitam!
Hajde da su se konačno nakon toliko mjeseci odlučili gdje će se aerodrom graditi, majke mi selili su ga ko nomadi. Pa hajde, da se sada rješe imovinsko-pravni odnosi. Pa onda neko razumno vrijeme da se nešto i sagradi (a to sigurno nije godina dana), pa da još i bude veće od malog seoskog aerodromčića za ATR 72. A onda ćemo razgovarati. Do tada će proči jako punooooo godina, ako se ikada išta od toga i ostvari.
Znate, iskreno se pitam je li direktor Aerodrom Trebinje u izgradnji, prvo otišao do tadašnje ministrice i pitao je: “Jel de, mi to stvarno ono kanimo graditi, ili ja samo moram glumatatit radi izbora”.
Koja poanta ovolikog odgovora na komentar najobičnijem trolu? Samo trošite vrijeme koje bi mogli iskoristiti na kvalitetnu raspravu. Eventualno odgovorite “lol” ili “hahahaha”.
Nema Vam tu pomoći, moj LH1717. To je u mojoj prirodi. Nepopravljivo! Iako, na koncu ste u pravu.
Evo neću više spominjati Domopožarni rat, da me ne bi banovali i ja onda ostao bez sendviča od CG ministra.
Kako hrvatski stratezi planiraju da spasu Ćilipe od ugrožavanja iz budućeg Trebinja?
Vi stvarno mislite da će Trebinje biti izgrađeno, da će ono biti na razini A320 i da će ugroziti Dubrovnik? Ajde nazdravlje.
“Kako hrvatski stratezi planiraju da spasu Ćilipe od ugrožavanja iz budućeg Trebinja?” Nakon višetjednih konzultacija ne samo sa hrvatskim nego i sa svjetskim stručnjacima, zaključeno je kako je jedina opcija spasavanja Ćilipa da se baci urok na Trebinje. U tu svrhu organiziraju se u ponoć petkom prije punog mjeseca te srijedom nakon punog mjeseca seanse crne magije u Brgatu Gornjem. Pri tome hrvatski stratezi obučeni u rimske toge skakuću natraške na jednoj nozi u krug oko crne mačke, koja petkom jede ribu ulovljenu u vodama oko Lopuda, a srijedom govedji odrezak dobivenog od goveda odraslog na južnim padinama Biokova, pjevajući pjesmu “Još Hrvatska ni propala” i posipajući se prahom dobivenim od smljevenih cvrčaka ulovljenih u okolici Cavtata. Svakog petka koji pada na 13-tog organizira se žrtveni obred darovanja bogovima 40 janjaca koji simboiliziraju 40% prometa koje će Trebinje uzeti Dubrovniku (iako se tu stratezi još ne slažu oko broja jer se sve više čuju glasovi da se za svaki slučaj žrtvuju 60 janjaca). E pa ako to ne pomogne…
Živim u Dubrovniku i ovdje nikoga ne brine aerodrom koji će se možda u Trebinju graditi. Iskreno, ja sam za. Neka ga izgrade i neka bude letova. Zašto ne? 40% prometa Dubrovnika? Mislim da se to zaista neće dogoditi.
Ma nema nikakve šanse da oni uzmu ni 5%, a kamoli 40% dubrovačkog prometa.
Alene, zbog čega mislite da nema šanse Trebinje da bude alternativa DBK?
Ne tvrdim da hoće, ali zbog čega vi tvrdite da neće?
Napisao sam članak o tome. Evo Vam link:
https://zamaaero.com/08/12/2020/analize/kolumna-alena-scurica-morava-bihac-i-trebinje-nemaju-bas-nikakvog-smisla/
Jevreme, Trebinje neće biti alternativa DBV-u niti ako aerodrom bude zbog bure zatvoren osim možda za neku FR mašinu sa premalo goriva da se vrati u SPU…
Ni za njih. Oni ce otic u Tivat jer je to bitno veci aerodrom, sa mogucnoscu smjestaja posada, boljom logistikom i infrastrukturom, te pratecih sluzbi.
Molim cijenjeno Uredništvo da uvede ili predprovjeru komentara prije objavljivanja ili registraciju korisnika ili nezavisnog moderatora koji ne bi imao pravo ili bolje rečeno želju komentiranja i raspravljanja s čitateljima. Ili najbolje sve troje.
Nema baš nikakve potrebe za time. Ovaj portal ima svog glavnog urednika i moderatora, svoje uredništvo, 10 svojih dopisnika, novinara i suradnika, 3 ljudi u administraciji, i vodi se sukladno uređivačkoj politici. Ovaj poratal neće imati “neovisnog” moderatora, nego mu je svrha komuniciranje sa autorima članaka.
Stoga nema potrebe da ponavljate ovaj prijedlog. To se neće desiti.
U redu ali nemojte nas onda vući za nos da politički komentari nisu dobrodošli jer da je zaista tako onda bi u startu obrisali Super Portakov komentar ili barem dio koji nije dobrodošao a zrakoplovni dio komentara ostavili i do ove rasprave ne bi ni došlo. Mogu li ja ponavljati ovaj prijedlog dok vi ponavljate da politika neće u vašu butigu dok joj istovremeno otvarate vrata? Imate portal kakav sami želite a ne kakav vam nameću čitatelji. Osim toga nisam samo nezavisnog moderatora predložio a najmanje “nezavisnog”, već i neke druge prijedloge. Uzgred, kada će se desiti da raspravljamo s nekim drugim autorima članaka, kada ih već spominjete?
Kao što sam rekao u nekom komentaru prije: nikad to nije, osim kod Suade, da netko krene sa komentarima odmah đonom. Nego postepeno, pa krenemo raspravu o devastaciji ZL Dubrovni, pa se tu spomenu stradali Srbi u Dubrovniku, pa se doda Tuđman, pa Vukovar, pa završimo na Jasenovcu. I ja, prije ili kasnije krenem “luditi”, pa zabranjivati, pa brisati. Gdje je ta mjera, kada treba stati na loptu, kada sankcionirati, o to je opako teško. I svi kojima se sankcije opale smatraju da to nije pošteno, da ih se diskriminira…
Jako ste u krivu, ako mislite da na portalu čitatelji ne nameću brdo toga. Vjerujte mi niste u pravu. Ova portal je ovdje radi čitatelja, i svako limitiranje čitatelja je samo ako njegova prava i slobode, ugrožavaju prava i slobode drugih čitatelja. U svemu ostalom čitatelj je zakon, on je kralj, on je najbitniji! Sigurno to nije autor ili moderator. Jer da je portal bi vrlo brzo umro.
Svaki dan članke pišu i durgi autori, bilo ih je čak koji su pisali i analize.
Alene, molim Vas da ažurnije pratite i brišete komentare koji nemaju veze sa temom. Vi ste ponosan Hrvat kao i ja. Biti ponosan i voljeti svoju domovinu ne znači mrziti druge nacije i religije. Ipak se politikanstvo i mržnja uvijek uvuče ovdje. Na konkurentskim portalima puno banalniji komentari ne prolaze.
p.s. Malo LinkedIn, Twitter, Facebook, Google Ads i biti će puno više entuzijasta a puno manje mržnje.
Da, slažem se. I rekao sam da ću sve komentare na tu temu brisati. Znate, nevjerojatno ja kako vas ljudi uvuku u tu raspravu. Prvo se spomene pljačka Dubrovnika, pa se na to doda okupacija i paljenje kuća, pa se doda Vukovar… I vi se ne stignete snaći, a uvukli ste se od pljačke ZL Dubrovnik na Miloševića, Gotovinu, Vukovar, Jasenovac…
Zamena teza. Nema nijedne poruke mržnje. Štaviše ima poruka zahvalnosti. Čitajte bolje.
Elementarna je ljudskost poštovati sve muke i svakoga i strogo voditi računa o fornulacijama. Ovo je stručni portal i tu ne treba ulaziti u jednostrane kvalifikacije mučnih i osetljivih istorijskih događaja.
No, ne slažemo se. Niz kvalifikacije koje su ovdje objavljene su političke, propagandno obojane i nisu primjerene ovom ZRAKOPLOVNOM portalu.
To mislite na svoje kvalifikacije?
Ne, na vaše.
Čitajte bolje. Ne mogu Vam pomoći.
Ja sam izrazio zahvalnost za mnogobrojna dobra dela, rat nazvao građanskim jer niko ne može biti agresor u svom selu i gradu, iskazao jasan sud o delima Miloševića, Tuđmana i ekipa, podeli krivice, iskazao jasnu žalost za svim žrtvama i razaranjima, razumevamje za stavove i srpske i hrvatske strane, itd. Šta još želite da čujete?
Sa Vaše strane nisam čuo Vaše mišljenje o ciljevima Tuđmama i ekipe, kao i jasno distanciranje od istih i njihovih zlih dela. Nigde niste pokazali razumevanje za situaciju krajiških Srba.
Zašto bi uopće netko pisao i iskazivao svoje mišljenje o Miloševiću, Tudjmanu itd. na zrakoplovnom portalu ispod teksta o Dubrovniku i Tivtu? Zar vas je itko pitao da se izjašnjavate o tome ovdje?
Upravo tako. Kojeg vraga na ZRAKOPLOVNOM FORUMU itko spominje već 21 godinu POKOJNOG Tuđmana i 15 godina MRTVOG Miloševića, Vukovar od prije 30 godina i Jasenovac od prije 76 godina? Majko mila!!!!
Slušajte Super portak:
1. Ovo je zrakoplovni portal. Vi od njega pokušavate napraviti medij za pravdanje srpske propagande.
2. Apsolutna devastacija Aerodroma Dubrovnik je činjenica, činjenica radi koje je 20 godina bio u lošijem položaju nego Tivat
3. Devastacija Aerodroma Dubrovnik i okupacija Konavala nije produkt golorukog srpskog naroda, tamo ga nema. Ja sam iz Cavtata i bio sam okupiran mjesecima. Ne želite čuti moja svjedočanstva. A nemam ni jednog jedinog susjeda Srbina.
4. Devastacija Aerodroma Dubrovnik u ovom tekstu nema baš nikakve veze sa Miloševićem, Tuđmanom, Vukovarom, Kninom, Jasenovcem…
Zašto onda do vraga vi okrećete temu na Miloševića, Tuđmana, Vukovar, Knin i Jasenovac. Je li istina da je Dubrovnik potpuno devastiran 1992? Je li istina da ga je to vratilo 20 godina unazad?
Upravo tako. Ovo je članak o komparaciji Tivta i Dubrovnika u kojoj je važna činjenica da je Dubrovnik bio potpuno devastiran, a Tivat nije, čak štoviše Tivat je imao puno beneifta od opreme koja mu je donesena iz Dubrovnika.
Ovo nije tekst o Srbiji, ona se ni jedan jedini puta na spominje, nego o Hrvatskoj i Crnoj Gori.
Ne mogu vjerovati da itko na tako nečem spominje Vukovar, Tuđmana, Miloševića i Jasenovac. Ne mogu vjerovati da ljudi iz Srbije i još jednom ovako reagiraju. Na tekst o Hrvatskoj i Crnoj Gori ne reagiraju ni Crnogorci, ni Hrvati, nego Srbi! Ovo postaje istinski zabrinjavajuće.
Provocirate nepotrebno na svima bolne teme. A i mnogi komentatori. Pre svega Srbe, pa otuda i odgovor sa te strane.
Koristite neutralne kvalifikacije, budite korektni i bavite se samo strukom, i neće biti problema.
Ako itkog možemo prozvati provokatorom to je vas. U zrakoplovnu raspravu ulazite s nekim totalno ne relevantnim temama za zrakoplovstvo. Govorite nekom da koristi “neutralne kvalifikacije” (što god to bile), radite bespotrebnu raspravu oko teksta u kojem se uopće ne koriste subjektivne kvalifiakcije.
Opet isto
Pa što vi želite čovječe uopće?
Natpisom da je ZL Dubrovnik potpuno devastirana u Domovinskom ratu stvarno nitko nije niti provociran, niti je potencirana ikakva rasprava. Posebno ne o Vukovaru, Miloševiću, Tuđmanu i Jasenovcu. Vi ste taj koji je to okrenuo na tu stranu.
Zašto pojam “Domovinski rat” ili “Hrvatski rat za neovisnost” nije neutralan? Pa ne vrijeđa apsolutno nikog, to je službeno ime rata ne samo u Hrvatskoj nego i u Sloveniji, Makedoniji, Nizozemskoj itd. On ne treba biti vama “domovinski”, a ni meni, no to je službeni naziv i apsolutno je irelevantno hoće li se naziv meni, Vama ili Alenu svidjeti.
Kakve to ima veze s ovim što sam napisao?
Ovo pisem kao neko ko je rodjen u Beogradu, odrastao u Zagrebu, a sada zivi u Ljubljani. Jedini problem koji ja vidim, i koji je “kontraverzan” za mnoge Srbe koji posecuju vas portal (verujem da je vecina citalaca iz Srbije, ili srpskog porekla), je da ste ratu dodali epitet “domovinski”. Za vas je sa punim pravom domovinski, za vecinu srpskih citalaca je etnicko ciscenje. Sve bi bilo OK da je ceo taj pasus u stvari napisan kao sledece: “Zračna luka Dubrovnik je tijekom __nemilih dogadjaja devedesetih godina___ bio zatvoren (bila zatvorena) duže od godine dana (1992.). Te ratne 1992. aerodrom je ostvario tek 1162 putnika, a iduće godine samo 37.117 putnika. Dubrovnik je tijekom rata bio potpuno opljačkan i devastiran.” To su vise nego dostatne informacije relevantne za ovaj clanak i sve ostalo je previse detalja koji mogu nekom da zasmetaju. Ako ste rekli da je potpuno opljacxkan i devastiran, zasto ste morali opet da napisete da su i odnoseni i prozori i vrata, ili da je bio miniran. Ovo vam kazem sa najboljom namerom, meni licno nije zasmetalo i uzivoa sam u citanju clanka, kao i uvek, ali takodje razumem one citaoce kojima je to zasmetalo. Ako kazete da nema politike, morate da razumete da nazivati taj rat “domovinski” je za mnoge vid politicarenja. Verovatno za vas nije, i vi niste imali nikakvu slabu nameru, ali trebalo bi da budete malo oprezniji. Sve najbolje i vama i svim citaocima!
Ja sad stvarno ne razumijem. Nekog u Serbiji smeta naziv Domovinski rat? Zašto pobogu? Prvi puta čujem da nekoga u Srbiji smeta taj naziv. Ja sam ga do sada uporabio bar 50 puta u svojim članicima i nikada, ali baš nikada se nitko nije pobunio.
Uz to trebalo bi ne napisati da je aerodrom bio miniran, da su odnesena vrata i prozori? Što treba skrivati činjenice? Jer bi to nekoga moglo uvrijediti? Možda bi bilo bolje da se nisu odnosili vrata i prozori i da se aerodrom nije minirao te nesretne 1992. To bi bilo civilizacijski prihvatljiva opcija. Tada se ne bi nikoga vrijeđalo.
Sve najbolje i Vama.
Bilo vam je receno ali ste te komentare brisali.
Do sada nije. Kako god, to jest službeni naziv i nema potrebe ga ne koristiti.
Ima. Vredja osecanja.
Mislim da je jedan čitatelj sa ovog porala dobro napisao: “Ništa problematično nema u tom nazivu jer najbolje oslikava karakter obrambenog rata. Čitav svijet ga je prepoznao kao takvog osim onih koji su po Hrvatskoj ubijali i rušili. Takvi apsolutno nemaju pravo da nam govore da zaobilazimo tu temu i ne pominjemo je.”
Kako god, izbrisao sam Vam posljednja dva komentara jer sam rekao da nećemo više govoriti o Domovinskom ratu. Tema je Dubrovnik vs. Tivat. Držite se nje. Ako ćete o njoj pisati dobrodošli ste, ako ćete pisati o Domovinskom ratu niste dobrodošli.
Odakle danas toliko vijesti iz regije? Čak 7. Inaće ih ima po samo 3.
Već neko vrijeme imamo po 5, koji puta i 6 vijesti iz regije.
Jednostavno ima gomila vijesti. Već 10 dana imamo na lageru po 10-15 već napisanih vijesti, a koje onda rasporađujemo po danima, da ih je 5-6 dnevno, u posljednje vrijeme čak i vikendom.
U ovom momentu na lageru imamo 15 već napisanih vijesti (a računajte da nove vijesti stižu svakog dana). Stoga će još duže vrijeme biti po 5-6 vijesti dnevno, uključujući i vikend.
Da niste malo zakasnili sa prolongiranjem dolaska AF u BEG posto je to vec bilo poznato krajem marta kad se odlaganje i desilo?
Ma ta prolongiranja objavljujem svaki dan po jedno. Sva ta prolongiranja su napisana već odavno, sredinom i krajem III. mjeseca i stavljam ih po redu po ključu da se trudim staviti ona starija (koja će se pokrenuti prije, te da ne stavljam iste aerodrome za redom npr. Ljubljanu koja ima puno prolongiranja). Ima ih na lageru još nekih desetak prolongiranja, koja ću ispucati u idućih dva tjedna.
Vi znate da je jedna od osobina vesti i pravovremenost? Ovde to nije slucaj. Ako je vec niste objavili kad je trebalo ne trebate to ni sad.
Ovim naslovom koji govori o onome sto se desilo pre nekoliko nedelja na izvestan nacin i zbunjujete javnost jer se moze razumeti da AF nakon aprila vrsi jos jedno prolongiranje letenja za BEG a to nije slucaj.
Vijest nije zastarjela. Linija još nije obnovljena. A ja sigurno neću jedan dan napisati 25 vijesti, a onda za 10 dana imati tek jednu. Stvar uređivačke politike sa kojom se vi ne morate slagati. Istinski mi je žao ako je to tako. Prolongiranje je od prije 15 dana, prolongirano je za idućih 15 dana, i to je u redu i kao vijest.
Linija nije obnovljena ali ce biti za oko 14 dana.
Vest o prolongiranju je poznata jos od 12.3 sto znaci da vi ovu informaciju objavljujete sa tacno mesec dana zakasnjenja i jos onda kazete da nije zastarela.
Vas portal, vasa politika uredjivanja ali logika nam je bar svima zajednicka.
Ili bi trebala biti.
Ništa tu sporno nije. Objasnio sam Vam zašto je ova vijest tek sada došla na red, a vi to možete ili ne prihvatiti.
Detaljna usporedba. Ali Tivtu je puno veća konkurencija i problem Podgorica nego Dubrovnik. Održavanje međusobne ravnoteže i pre malo tržište negativno utjeće na razvoj Tivta i Podgorice. Slično kao Rijeka koja je pritisnuta između Pule i Zagreba, a sama nema dovoljno potencijala za putnički razvoj. Jedino je Zadar uspio narasti zbog ograničenja koja ima Split. U članku se vidi da je situacija u Tivtu vrlo slična Splitu po problemima širenja. Jedino što je Split u startu veći, pa se to manje osjeti.
Tivat i Podgorica Vam funkcioniraju kao jedan aerodrom. Isti vlasnik je napavio slijedeći princip poslovanja:
– Podgorica legacy carrieri i najveći LCC za dijasporu
– Tivat leisure, charter i oni LCC koji to traže (koji imaju prvenstveno turističke letove)
Da, Tivat ima problema sa širenjem. Iako terminal 2 se po meni trebao nadozidati na posojeći terminal i proširiti prema zapadu iza cargo terminala, uz gateove nakon carga. Tako bi to bio jedan prostor, sa jednim barom, duty free shopom, jednim holom za check in. Daleko manje dupliranja prostora, logičnije poslovanje, daleko veći prihod po kvadratu.
Sam apron se ima mjesta za širiti neznatno na zapad (dvije parkirne pozicije), a nakon toga će trebati ozbiljne investicije da se dalje širi. Stajanka generalne avijacije se može širiti još nešto prema istoku, ne previše, a nakon toga će trebati dislocirati magistralu. Eventualno se može proširiti stajanka na prostor generalne avijacije, a apron za generalnu avijaciju prebaciti sa druge strane uzletno-sletne staze,
I paralelna rulnica ima mjesta za postavljanje uz neznatna sredstva i samo par metara disclociranja magistralne ceste. Pista nema logike da se produžuje u idućih 30-40 godina, tu neće biti širokotrupaca koji bi opravdali produžavanje. Dakle, još jedna faza proširenje ima smisla i mjesta za širenje bez pretjeranih investicija, a nakon toga…
Upravo to sam i mislio kad sam rekao da je Podgorica veći problem Tivtu nego Dubrovnik. Vlasnik mora paziti da bude pravedan i ravnomjerno razvija oba aerodorma. To zahtjeva prilično sredstava a dosta službi je duplirano. Istovremeno, postojanje dva aerodroma na tako maloj udaljenosti nije opravdano brojem putnika što negativno utjeće na prihode oba aerodroma i otežava investicije. Čak i kada novac nije problem, pitanje je isplati li ga se ulagati ako to nije opravdano tržišnom potražnjom.
Dubrovnik brine samo o sebi i razvoj mu nije uvjetovan političkim odlukama i ne mora paziti da nekog ne “povrijedi” ili se osjeća manje važnim. Zato sam naveo i primjer Rijeke koja je stješnjena između tri veća aerodroma + Lošinj te mislim da jednostavno nema demografskog ni turističkog potencijala za neki veći razvoj.
A to da. Em imaju duplirane službe, em imaju disperziju usluga, em imaju disperziju putnika. I da, istina je da to utječe na prihode, još više na rashode aerodroma. Tu ste svakako u pravu. No, pritom si nisu konkurencija, nego nastoje u tim “čudnim” i nasljeđenim okolnostima raditi najbolje što mogu.
I da, u pravu ste da Dubrovnik tu ima veliku prednost spram Tivta. Ako ništa drugo Tivat nema slobodu u odlučivanju i privlačenju kompanija. Možda bi neki legacy ili LCC letio za Tivat, no Aerodromi Crne Gore smatraju da on treba letjeti za Podgoricu.
Intereantan članak. Mora se priznati Dubrovniku i Splitu da rade dobar posao i da to ima glavu i rep. I služi kao dokaz da je i zagrebački aerodrom mogao (i trebao) ići sličnim putem, a ne u koncesiju.
Upravo tako. Koliko puta sam to napisao. Zagreb nije trebao ići u koncesiju, a Split i Dubrovnik pokazuju da se može više nego dobro poslovati i u državnom vlasništvu. Daleko bolje posluju od Beograda, Zagreba, Skopja, Prištine i Ljubljane koji su u koncesiji ili vlasništvu stranaca.
Prvi put da poredite aerodrome koji su uporedivi i gde se iz poređenja mogu izvući zaključci.
Iz svega priloženog vidim da je neko iz Evrope i Hrvatske rešio netržišnim metodama da poboljša Dubrovnik na račun okruženja.
Ništa lakše razvijati se kada ti niotkuda neko sipa tolike desetine miliona evra. Pa naravno da je Dubrovnik cenovno atraktivan, na netržišni način, kada je neko drugi platio sve ono što Tivat i Crna Gora moraju sami da zarade i plate.
Crnogorski vazduhoplovni stratezi moraju jako oprezno da posmatraju sve moguće posledice tolikog ulupavanja para u Dubrovnik.
Mislim da bez potrebe naglašavate u detalje šta se sve u Dubrovniku desilo tokom rata koji vi nazivate Domovinski, a mi drugačije. I opet ne pokazujete razumevanje za muke druge strane u tom nesrećnom nepotrebnom sukobu. Priča u Dubrovniku ima više uglova.
U Hrvatskoj je na žalost mnogo objekata uništeno i nevinih dobrih ljudi stradalo. Najveće organizovano uništavanje je bilo tokom operacije Oluja, gde i sami znate kako je igrom slučaja toliko hiljada kuća odjednom u isto vreme počelo da gori (avgust vrućina). Nepristrasni (pogledati beleške sa Wikileaks-a) Haški Tribunal je zaključio da Gotovina i drugi nisu krivi i nisu hteli da proteruju, te je jasno da su te kuće slučajno počele da gore i da tadašnja hrvatsko vođstvo (Tuđman, HDZ, vojni vrh,…) nije imala loše namere prema svojim građanima.
”Ništa lakše razvijati se kada ti niotkuda neko sipa tolike desetine miliona evra. Pa naravno da je Dubrovnik cenovno atraktivan, na netržišni način, kada je neko drugi platio sve ono što Tivat i Crna Gora moraju sami da zarade i plate.”
Dubrovnik je bio poharan i totalno opljačkan te je bio u daleko goroj startnoj poziciji od Tivta i Crne Gore. I da, mi to zovemo obrambenim domovinskim ratom jer je to i bio. Nije Tivat ni Trebinje rušeno i pljačkano pa ne znam kako bi se drugačije nazivao već obrambenim. Najveće organizirano uništavanje je bilo u Vukovaru (uz Sarajevo) na koji je na civilne ciljeve dnevno padalo 15.000 granata neprekidno tri mjeseca. Znamo svi u tom pogledu koja je zajednička poveznica i Vukovaru i Sarajevu, a i Dubrovniku.
Što se tiće ulupavanja i sipanja novca nema nikakve razlike od sipanja novca u ”aerodrom” Trebinje. Znači radi se o ulaganju samo što je u slučaju Dubrovnika to sipanje opravdano ulaganje s perspektivom da će se i vratiti uloženo dok u slučaju Trebinja sipanje iz šupljeg u prazno.
Nadam se, i iskreno želim svim ljudima plantete zemlje da nikad ne okuse rat. Ali te priče o padanju hiljada grantata, snajperi… to su vam samo floskule. Sa ciljem da se nešto poveća urušava se istinita tragedija i patnja stanovništva. Nekom se čini da je jedan poginuli malo, pa se kaže da je poginulo deset, pa se utvrdi da je laž pa i onaj jedna ispade – ništa.
ovo vam piše neko iz čijheg razreda je bilo više poginulih nego što su imale jedinice nekih vrlih generala.
neko ko je rat na težak način preživio.
Okupacije nije bilo ni u bosni ni u Hrvatskog. JNA, i upšte jugoslovneska vojska su bile na tom prostoru preko 70 godina. Znači nisu došli nego su tu bili. a još manje stanovništvo koje je tu živjelo vijekovima – i koje više ne živi.
I ako se hoće gledati pošteno onda treba uzimati u obzir sve činjenice. Ovako… tjerate inat nekoj strani.
Raspad SFRJ je bio gadan građanski rat koji je manje više bio potaknut s polja. A narod koji je živio u Jugoslaviji prosto nije zaslužio takvu zemlju.
I ako hoćete ostati vazduhoplovni portal prosto nešto morate preksočiti. Ovako ode predaleko.
PS. U Hrvatskoj će svi reći Srbi opljačkali dubrovnik. A niko neće rećči da su to bili u stvari milogorci koje je lično on vodio. izjavljivao da šah ne igra zbog šahovnice, pa kad je prevrnuo i okrenuo protiv srba onda je postao prihvatljiv.
UGLAVNOM DRŽITE SE VAZDUHOPLOVSTVA
Nikakav inat ne tjeram, naprotiv to vi radite. Godine Miloševićevske propagande i sankcije civiliziranog svijeta Srbiji učinile su da su mnogima u Srbiji mozgovi isprani i nisu u stanju da objektivno sagledaju događanja u domovinskom ratu.
Srbija i Beograd su prepuni Vaših bivših sugrađana koji su spašavali glavu od raznih bandita i koljača koje je organizovala tadašnja hrvatska vlast uz veliku podršku i za račun Zapada, a pre svega Nemačke, sa ciljem da zastraši i protera Srbe sa tih prostora. Za razliku od sličnog plana u II sv. ratu, ovde nije išlo tako lako, ali je ipak na kraju cilj ostvaren.
Da li tu ima kontinuiteta sa idejana Pavelića (trećinu pobiti, trećinu pokrstiti, trećinu proterati) sud će dati istorija.
Nije ukusno pričati o Vukovaru a ne spomenuti naoružavanje, šta je tamo radio Merčep i HDZ pre početka akcije JNA, i ko je upadao ljudima u kuće i ubijao ih. Ko je i zašto ubio Josipa Kira, i ko je okružio kasarnu tada zakonite države? Svaka vojska na to mora da reaguje po službenoj dužnosti.
Nije ukusno pričati o Sarajevu a ne spomenuti šta je tamošnja muslimanska vlast radila Srbima. Tamo he bio stacioniran ceo korpus ABiH koji je sve vreme vodio ofanzivne operacije ka VRS i teritoriji RS. Šta je trebalo? Da se ne brane, i da puste ove da pregaze srpska naselja u okolini Sarajeva. Da li ste znali i da su Hrvati iz Kiseljaka držali Sarajevo često zatvorenim sa te strane?
Nije ukusno spominjati razaranja i pljačku Dubrovnika a da se ne spomene da je sa tog aerodroma pucano na JNA. Sudbinu dubrovačkih Srba pre izbijanja sukoba istražite sami.
Pričate o upadu JNA, a ne spominjete upad HV u Posavinu i masakr nad civilima, mnogo pre nego što je prvim metkom u Sarajevu ubijen srpski svat. I upade HV u RSK kojibsu se uvek završavali pokoljima lokalnih Srba.
Lično poznajem mnogo ljudi sa svih strana koji su se napatili, a mnogi i nekoga izgubili i niko mi nije rekao da su za sve krivi samo jedni ili drugi.
Ružnoća građanskog rata je upravo u tome što su svi dovedeni u situaciju da brane sebe.
Evo pogledajte konkretne rezultate popisa po opštinama u Hrvatskoj pa prosudite sami kako je moguće da neko sam napada sebe, sebi spali kuću i onda ode za sva vremena i ostavi Hrvatsku u teškm demografskim problemima.
Hrvatska je po mom mišljenju, na žalost, u tom nepotrebnom ratu, izmanipulisana kao i u I i II sv. ratu da ratuje za tuđe interese, a ne svoje.
Ovime što sam napisao nikako nemam nameru da negiram zle namere i dela Miloševića i njegove ekipe.
Dok sami ne dođete do zaključka da je Tuđman i ekipa gomila teških zlikovaca, nema Vam pomoći, i po meni, apsolutno niste zreli da donosite sud o tim događajima.
Kada spominjete rat i razaranja pokažite poštovanja prema svim žrtvama i izbegnite korišćenje problematičnih pojmova poput Domovinski rat. Ili tu temu široko zaobiđite i ne spominjite je.
”Kada spominjete rat i razaranja pokažite poštovanja prema svim žrtvama i izbegnite korišćenje problematičnih pojmova poput Domovinski rat. Ili tu temu široko zaobiđite i ne spominjite je.”
Ništa problematično nema u tom nazivu jer najbolje oslikava karakter obrambenog rata. Čitav svijet ga je prepoznao kao takvog osim onih koji su po Hrvatskoj ubijali i rušili. Takvi apsolutno nemaju pravo da nam govore da zaobilazimo tu temu i ne pominjemo je.
Da, u pravu ste.
Jeste, nama iz Evrope padaju hiljade milijardi evra. Treba da idete i vi u Evropu brate. Evo ja jutros umjesto toalet papira koristio novčanicu 200 evra. Nisam imao sitnije. Šta se tiče rata, naravno da su naši avioni, tenkovi, topovi i pešadiju su prelazili iz Hrvatske u Srbiju i Crnu Goru i tamo su pljačkali, klali i silovali.
Pomoć Europske unije za aerodromsku infrastrukturu je davana šakom i kapom tamo negdje do 2014. Na tome su najviše profitirali aerodromi u Poljskoj, ali i diljem Europe. U regiji na tome je profitirao Maribor koji je napravio novi terminal sredstvima Europske Unije. Dubrovnik ima svu logiku ovog svijeta da je koristio sredstva Europske Unije, županija je izolirana, nema direktne veze sa maticom zemljom i Europskom unijom (mora se prolaziti kroz BiH), a tako će biti sve do iduće godine kada će se dovršiti Pelješki most.
Kako god, Duborvnik je bio daleko ispred Tivta i prije ovih radova i investicija, sada je svjetlosnim godinama daleko.
Što je spriječilo Tivat da posegne za sredstvima Europske Unije? Inercija, ljenost, indolencija? Ha, tu pomoći nema, zar ne?
Domovinski rat je izuzetno bitan za Zadar i Dubrovnik, djelomično Osijek i Pulu koji su totalno devastirani i koji su morali investirati enormna sredstva da se vrate na minimum poslovanja (ne na ono što je bilo prije 1991. nego na minimum). Sječam se svojim prvih letova iz Zadra nakon okupacije. Prtljagu smo uzimali na kiši dirketno iz avione i prolazili van kroz ogradu, bez ikave zgrade. U odlasku svi smo bili smješteni u nekim kontejnerima koji nisu bili veći od 30-40 kvadratnih metara. Užas! Upravo ta potreba za investiranjem iz nule, da se aerodrom dovede u operativnu fukciju, uključujući i navigacijsku opremu, vozila, infrastrukturu i logistiku, ne samo da je bio ogroman financijski napor, nego je i vratilo zračni promet Dubrovnika, Zadra, Osijeka i Pule bar 20 godina nazad. I to je vrlo važno!!!!
Muke druge stane možda i jesu postojale, ali nije Hrvatska vojskom ušla u Boku Kotorsku, nego je JNA došla do vrata Dubrovnika i okupirala Konavle. Nije dubrovački aerodrom pokupio svu opremu sa Tivta i dovezao je u Dubrovnik, nego suprotno. Većina opreme je odvezena na Tivat, dio na Beograd. Još do nedavno ste imali stepenice na Tivtu na kojima se vidio izbljedjeli natpis “Aerodrom Dubrovnik”. Tako da nije racionalno očekivati “razumijevanje” za one koji su okupirali i odnjeli sve, uključujući vrata i prozore.
Mislim da na ovom portalu nije mjesto da govorimo o Gotovini i drugim generalima.
Anonymous 9:54
Kako mislite da su tenkovi prelazili u Srbiju i Crnu Goru gdje su pljačkali, klali i silovali? Ma nemojte me… da stvarno vjerujete takvim glupostima. Dajte mi samo jedan jedini primjer gdje se to u Srbiji i Crnoj Gori desilo. Samo jedan jedini primjer!
ja sam u tom komentaru pročitao sarkazam
Ja moram da pitam zašto pričamo o ratu na vazduhoplovnom portalu. Ružna sećanja svih nas kojima ovde zasigurno nije mesto. Zašto ponovo budimo te rasprave i potencijalne nacionalne mržnje?
Pardon Alene, ciničan ton u mom komentaru se ne čuje kad je napisan. Naravno da ja bio sarkazam. Ispričavam se zbog toga, ajmo se držati avijacije i diskutirati o njoj. ima dovoljno drugog medijskog prostora da se tamo pričaju ratne priče.
pilot:
Da potpuno se slažem. Tu stvarno nije mjesto pisanja o ratu, Gotovini…
Anonymous:
OK, nisam shvatio. Stoji!
Super portak:
Vi stvarno to vjerujete? Ali ono, stvarno? Znate kaj? Ja sam tada ovdje živio, vi ste bili Tamo daleko i samo govorite što ste čuli iz obojane propagande. Moj prvi susjed Nebojša Marić iz Šapca i dan danas živi gdje je živio i 1982, i 1991, i 1995, i 2005. I nije mu ništa falilo tijekom rata, a ni nakon njega. Takvih Nebojša Marića ja znam bar 100.
Da Super portak, trebala je JNA da se ne brani. Nije trebala ostati u garnizonima države koja je potpuno legalno i legitimno poglasila neovisnost i zatražila da ode. I trebala je otići. To bi bilo normalno, tako je bilo u Češkoj i Slovačkoj. Zašto nije i ovdje?
Hrvatska, moj gospodine u tom ratu nije bila izmanipulirana, nego se naprosto branila. Bez oružja, bez vojske, pokušala je preživjeti. Nije tu bilo neke puste ideologije, nekih pustih interesa, nego puko preživljavanje.
Hrvatska je već odavno žalila i prežalila baš sve žrtve. Kuće su obnovljene svima, bez obzira koje su nacije i na kojoj su strani bili. Penzije i državljanstvo su dobili svi, pa čak i oni koji i danas žive u Beogradu. Domovinski rat je bio mučan dio povijesti Hrvatske, povijesti koja ju je nepotrebno i nepošteno vratila 20 godina nazad, povijesti koja joj je nametnuta. I da, on je simbol ovom narodu. Simbol za preživljavanje.
I tu ćemo stati sa politikom i ratom. U ovom tekstu je jedino bitno da je Dubrovnik maksimalno devastiran, pokraden i uništen, te je trebalo mnogo novaca, vremena, znanja i entuzijazma da se koliko-toliko pokrene, a nakon toga je trebalo 20 godina da se vrati na stanje od prije rata.
To je lijep primjer koji ste naveli. Ali recimo moje komšije od prije desetak godina nisu tako prošle. Nego su im majku, sestru i oca ubili u sred Zagreba. Oni su preživjeli pukom srećom. Istina jesu zločinci osuđeni na neku simboličnu kaznu koju je opet predsjednik Hrvatske abolirao.
I ja imam puno poznanika i neke prijatelje iz Hrvatske, koji su pobegli odatle. Neki još 1990,neki 1991,a neki i 1995. Oni su mi iz svog ličnog iskustva skroz drugačije opisali taj period. I kažu da je skroz bilo drugačije u Istri, nešto lošije u Zagrebu, a mnogo loše u ostatku zemlje. I da je atmosfera bila grozna.
Ja istoričarima i medijima slabo verujem, i svoj sud najviše donosim na osnovu ličnih svedočenja.
Morate sa svojim bivšim komšijama sesti i pitati ih kako oni vide aktivnosti Tuđmana i njegove ekipe. Pre Tuđmana je SR Hrvatska bila definisana kao nacionalna država hrvatskog i srpskog naroda. I onda odjednom neko to poništi.
Slažemo se potpuno da Hrvati treba da se otcepe od Srba ako im nije lepo. Ali valjda je osnovni oblik demokratije i da Srbi imaju pravo od Hrvata da se otcepe. Pogotovo ako se uzme u obzir istorijsko iskustvo. Molim da za sve važe ista pravila. A ratovi i nastaju kada jedna strana sebi dodeli neka prava a drugoj ta ista oduzme.
Jedan rat ne može biti nazivan Domovinskim i odbrambenim ako u njemu komšije ratuju jedni protiv drugih. I ako se u završnoj operaciji rata slučajno zapale hiljade kuća i ubije puno civila.
Može biti nazvan samo građanskim.
Ja nemam nameru da negiram zle namere i zla dela Miloševića i njegove ekipe, ali me jako vređa kada vidim da se nema poštovanja prema žrtvama i patnji svih. I da se potpuno ignorišu zla dela i namere druge strane.
Moj istorijski sud o tom periodu je da su svi krivi, i da je jedino otvoreno za diskusiju ko je više kriv i ko je prvi počeo.
Preporučujem da ubuduće u širokom luku zaobilazite sve što nema veze sa temom i da ne koristite škakljive izraze. To je elementarna kultura i logika vođenja stručnih medija i portala.
Poći ću od pretpostavke da ste u pravu gde je završila oprema sa Dubrovnika. To je bez ikakve diskusije nedopustivo i sramota je.
Ako već spominjete pljačku molim da proverite ko je proterao vlasnike i zašto, a potom pljačkao kuće u vlasništvu Srba i Crnogoraca u regionu Dubrovnika u periodu pre početka operacija JNA. I gde je ta oprema završila.
Da biste Vi bolje razumeli istorijski strah druge strane u sukobu, predlažem Vam da obiđete po istočnoj i zapadnoj Hercegovini, Lici i Dalmaciji mnogobrojne jame. Pitajte lokalce ko je tu bacan, kako i zašto. I ko je nakon dolaska HDZ na vlast uništavao spomen obeležja, i šta se sve dešavalo da se proizvede strah.
Sa druge strane, zbog hrabrosti i poštovanja prema velikom delu koje su učinili ovde se treba zahvaliti običnim Hrvatima, između ostalih i Hrvatima partizanima i ostalim antifašistima, koji su spasili mnoge svoje sugrađane i pomogli koliko su mogli. To se na žalost u našim medijima retko spominje, i tek je izašlo u široku javnost sa filmom o Dijani Budisavljević i o Jasenovcu.
Ok, Super portak, kao što sam rekao sad je kraj. O Domovinskom ratu nećemo više pisati. ZL Dubrovnik i oprema OK, ali okanite se Domovinskog rata.
Ovom mojom reakcijom ćemo stati sa tim pisanjem. To će biti zadnji post o Domovinskom ratu:
1. Neosporno je da je bilo ružnih stvari sa obije strane. Ali ne može se uspoređivati okupator kojeg je cijela međunarodna zajednica osudila za brutalnost i krajnje neljudsko ponašanje, a tu stigmu i danas 25 godina kasnije nosi, sa ljudima koji su se branili i protom imali nešto kukolja (uzgled koji je u ogromnoj većini i osuđen).
2. Vi stvarno vjerujete da je u Dubrovniku netko pljačkao srpske kuće. Prvo u Dubrovniku srpskih kuća ima za “nabrojiti na prste jedne ruke”. Drugo, taj narod dolje stvarno, ali stvarno niti je političan, niti mrzi, nego je izuzetno paneuropski, izuzetno kozmopolitski i tolerantan. Gospari su businessmeni, oni su Dubrovačka Republika… Reči da je u Dubrovniku i okolici netko palio nekome kuće ili ga pljačkao je protiv svake pameti. I to još 19991. kada je Hrvatska bila nenaoružana i bojala se reakcije, pa je i te kako pazila da ne provocira. Dajte, molim Vas napišite samo jednu jedinu srpsku kuću u Dubrovniku i okolici koja je stradala. Svo vrijeme rata u Dubrovniku je bila otvorena pravoslavna crkva, ne da nije taknuta, nego ju se nije trebalo ni čuvati vojskom, jer Gospari jednostavno nisu takvi da bi i pomislili to taknuti. Stavarno ne mogu vjerovati da netko može povjerovati ovakvim nonsensima.
Dembelan, eto oni su preživjeli. Deseci tisuća Hrvatska nisu. I nije istina da je predsjednik Hrvatske abolirao one koji su počinili kaznena dijela, to jednostavno nije istina! Ja znam bar 20 ljudi koji su završili u zatvoru jer su kao pripadnici Hrvatske vojske činili stvari iznad zapovijedi. U Lori, u Lici, u Gorskom kotaru. I bili su u zatvoru godinama.
Super portak, pošto vidim da niste shvatili, obrisan Vam je komentar. Ovdje više neće biti rasprave o Domovinskom ratu. Za to postoji dovoljno porala gdje ljudi liječe svoje frustracije. Ovdje se to neće dešavati. Ovo je zrakoplovni forum.
Onda ga molim vas i ne pominjite na taj nacin u svojim analizama jer i sami govorite kako je ovo regionalni portal i time vredjate osecanja velikog broja citalaca.
Time ste se vodili kad je ovde pominjana istina o presudi za ratne zlocine Tudjmana.
Ucinite bar da pravila budu za sve ista.
Koja je poanta ove rasprave još ne razumijem. Autor je napisao da je Zračna luka Dubrovnik bila zatvorena tijekom rata i da je opljačkana. Što je činjenica. Kakve to veze ima sa HDZom, Tudjmanom, Vukovarom, selima, Haagom, Gotovini, Oluji, Miloševićem, NDH, JNA, Likom nemam pojma.
Vi zaista ne znate kakve veze ima tzv “domovisnki rat” sa HDZ-om, Tudjmanom, Milosevicem, Gotovinom itd?
Bice da ste prespavali prethodnih 30 godina.
Ne, stvarno neznam kakve veze ima tekst koji u jednom dijelu govori činjenicu da je Zračna luka Dubrovnik bila zatvorena tijekom rata i da je opljačkana sa svim ovim pustim komentarima o Milosevicu, Tudjmanu, Lici, Krajini itd.
Onda vam ja ne mogu pomoci.
Upravo tako. Mene ovdje fasciniraju dvije stvari:
1. Kako ljudi iz Srbije krenu sa silovanjem portala na najbanalnijoj činjenici koja u natruhama ima nešto doticaja sa Srbijom (ovdje se radi o Crnoj Gori, uopće ne o Srbiji). Zašto čitatelji iz Srbije uvijek moraju komentirati tako naporno i masovno, a nije tako kada su teme o Hrvatskoj, njenoj vlasti, njenjim propustima…
2. Kako smo sa ČINJENICE da je ZL Dubrovnik opljačkana i devastirana tijekom Domovinskog rata, zbog čega je vračena 20 godina nazad i trebalo je ozbiljnih financija da se povrati, došli do Vukovara, Gotovine, pa čak i Jasenovca? Dakle, radi se o činjenici, činjenici koja je bila ozbiljna prepreka i limitator ZL Dubrovnik. Limitator radi kojeg je imala problema koje druge luke (osim Zadra) nisu imale. I za što joj je trebalo 10 godina da se iole povrati, a 20 godina da se full vrati. Činjenice zbog koje je Tivat bio ozbiljno privilegiran. Ne samo da on tu devastaciju nije imao, nego je još i profitirao na opremi koja mu je iz Dubrovnika gratis dovezena.
Zasto brisete postove gde se hvali ovaj Ivanov komentar? Da li je i to nesto uvredljivo?
Kad već uporno pominjete vrata i prozore,evo jednog primera jednog drugog aerodroma u bivšoj Jugi.Lokalno stanovništvo zapalilo je objekat radio-fara,misleći da će onemogućiti sletanje na aerodrom.Danas se na tom mestu nalazi kružni tok.Vojska je ipak po odlasku aerodrom ostavila u urednom stanju.Više dana na aerodromu nije bilo apsolutno nikoga.Shvativši to,lokalno stanovništvo je krenulo u pljačku.Između ostalog,opljačkan je sistem za osvetljavanje piste i stajanke.Da li su ostala čitava vrata i slično,ne znam.Hajka na vuka,a lisica meso jede.I moja imovina u Zadru je stradala i otišla u nepovrat,pa ne pišem o tome analize.
Gledajte lokalno stanovništvo nije odvezlo stepenice, vozila, navigacijsku opremu, opremu iz kontrolnog tornja, opremu za chekiranje… u Tivat i Beograd.
Ako Vam je stradala imovina u Zadru onda imate pravo na naknadu ili obnovu od Republike Hrvatske, kao i svi građani Republike Hrvatske neovisno o nacionalnosti. Jeste li to iskoristili?
Pa vi ste počeli o politici, Alen je napisao suhoparnu činjenicu da je aerodrom opljačkan i oprema odnešena – dokumenata i slike te pokradene opreme imate koliko hoćete. Šta bi trebao lagati? Da je opremu odnio uskšnji zeko?
I ne, priča u Dubrovniku nema nikakvih drugih uglova – nitko iz Du nije napadao druge, nije išao na njihov teritorij, a kamoli pljačkao aerodrome na tuđem teritoriju. Čak ni uobičajena Slobina priča o ugroženom golorukom narodu ne pije nikakvu vodu jer u Dubrovniku nije bilo nikakve pobune. Tu povlačim bilokakvu granicu.
Hehehehe… uskršnji zeko… hehehehehe…. skidam kapu!
Iskreno, Dubrovnik je čudo. Najbolje vođeni aeodroma u državi. Ja bih listu složio:
Dubrovnik
Split
Priština
Beograd
Zadar
Zagreb
Podgorica
Skopje
Pula
Ne znam zašto ste Pulu smjestili tako nisko. Odlična povezanost s Engleskom, Rusijom i Ukrajinom koje daju gro putnika Istri. Istra je uostalom i autodestinacija za Njemačku, Italiju, Sloveniju, Austriju itd.
Mislim da se radi o odličnom aerodromu koji organski dobro raste. Da nije Covida bilo, sigurno bi došli vrlo blizu 1m putnika
Da, Dubrovnik se istinski dobro vodi…
Pa, nije Pula loša, ali tek je 2019. dostigla promet iz 1987, daleko posljednja u regiji, nema nekih pretjeranih velikih poteza, Zadar ju je prešišao. Za razliku od Zadra koji je stvarno trebao, prema najavama, 2020. preći milijun putnika, Pula nije bila ni blizu, ona bi 2020. imala oko 850.000.
Slažem se. Ja bi je možda stavio iznad Skopja i Podgorice, ali lista Vam je u načelu OK.