zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Novosti iz regije

Kako je Air Serbia isplatila 155,9 milijuna USD

Air Serbia je imala tri duga prema Etihadu. Kompanija se dva puta zadužila prema Etihadu, jednom za 52,9 milijuna USD, dugi puta za 63 milijuna USD, ili ukupno za 115,9 milijuna USD. Kompanija je tražila otpis 82% duga no Etihad Airways Partners BV na isto nije pristao.

Jednako tako Air Serbia je morala platiti Etihadu 40 milijuna USD novaca koji nije bio investicija u kompaniju nego konvertibilni zajam. Po odlasku Etihada iz Air Serbie ovaj novac se morao vratiti Etihadu. To znači da je Air Serbia u samo tri godine Etihadu morala isplatiti enormnih 155,9 milijuna USD. Ogroman novac. OK, Srbija je investirala u Air Serbiu i otkupla tih 40 milijuna USD “vlasništva”, a što je sa 115,9 milijuna USD kredita? I sada se postavlja pitanje odakle Air Serbiji tolik novac u samo tri godine. Tko je platio ove dugove? Srbija? Ako je zašto se toliko ogroman novac nigdje ne vidi? Konačno, zašto je to platila Srbija ako je? Taj novac nije potrošila Srbija nego Air Serbia za svoje poslovanje. Kako to da bi Europska Unija tolerirala tako nešto?

I na koncu kako to da je Air Serbia profitabilna zadnjih tri godine 20 do 41,3 milijuna EUR, a istovremeno je isplaćeno Etihadu 155,9 milijuna USD? Jako čudno. I vrlo važna pitanja koja nitko ne postavlja. Pa ne radi se o malom, nego o enormnom novcu!

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Air Serbia

 

133 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Veliko je nerazumevanje u komšiluku oko same pozicije Srbije i EU u pregovorima ali da probam da objasnim. Srbija je kandidat za ulazak u EU. Kao takva većinski poštuje samo one obaveze koje joj idu u korist (povlači novce iz dostupnih fondova i programa,…), a retko poštuje ono što joj ne odgovara (ova priča oko nepoštovanja konkurentnosti, sankcije Rusiji,…). Teza da je kazna Srbiji za ovakvo ponašanje trenutni status pregovora (pregovori praktično ne postoje) nije tačna. Kazna bi bila da se ukinu prava pristupnim fondovima i praktično zamrznu investicije. Samo pristupanje Srbije u EU zavisi samo od jedne stvari a to je nezavisnost Kosova. Istog trenutka kad bi Srbija to priznala dobila bi wild card kao Bugarska i Rumunija i sve sporne stvari bi rešavala u hodu kao članica EU tako da sami pregovori nikome ništa i ne znače (mi znamo da nećemo nikada ispuniti sva poglavlja, EU zna da preko pregovora nikada neće pustiti Srbiju u EU). Zašto se Srbija ne kažnjava tim kompletnim isključivanjem iz predpristupnih fondova, stopiranjem investicija,… zapravo mnogo bolje razume EU i njeni čelnici koji svom snagom podržavaju trenutne političare na vlasti u Srbiji, koji svom snagom neće da pregovaraju i ne poštuju nikakve sporazume i jedni na druge deluju kao pozitivna povratna sprega (koja će kad tad da eksplodira). Samim tim priča kako i zašto Srbija vraća dugove Air Serbia iz pogleda Srbije deluju skroz u redu jer da nisu platili morali bi da plaćaju skupe arbitraže i ko zna kakve kamate i potencijano ugroze rad Air Serbia. Iz pogleda EU i mehanizma EU da tu nešto promeni opet nema smisla jer sama EU podržava ljude koji u Srbiji sve to rade. Moralnost ili nemoralnost potiče od tog odnosa i posledično se spušta na moralnost odluke da se vrati dug Air Serbia.
Oko same Air Serbia mnogo bitnije od vraćanja kredita od strane Republike Srbije kao garantora, vlasnika,… je da Air Serbia ima kakav takav pokušaj profesionalnog managementa koji daje kakve takve rezultate (vrv je najbolja avio kompanija na prostorima exYu a sa prostora exYU) i gde sam siguran da bi većina građana Srbije (nevezano da li podržavaju trenutnu vlast ili ne) podržala odluku o vraćanju kredita i takvo trošenje novca poreskih obveznika smatrala kao opravdano (obzirom da ogromne količine novca trošimo na svakojake gluposti kao recimo Expo ovo trošenje deluje potpuno opravdano). Plus odluka može i da se čita i sa druge strane – vratio sam kredit, prikazao profit, vraćanje kredita kao negativne stvari videće 1% ljudi, profit će videti 99% i dobar je za marketing i možda kompanija više vredi sa tim profitom nego bez njega, a ja sam kao vlasnik i garantor samo prošetao pare preko drugog konta i opet od isplaćenih dividendi vratio to što sam platio za kredit (ili ću vratiti u sledećih 3 godine), a pri tom kompaniji dao i malo vetra u krila.
Oko same Croatia mislim da je velika tuga da se davanje novca od strane države izjednaci sa paljenjem istog (posebno od stručnjaka kao što ste vi). Sigurno postoji model poslovanja u kome Croatia nije ugašena kompanija, a Ryan AIr nje ekskluzivni vlasnik avio saobraćaja u Hrvatskoj. Koji je to profesionalni management koji treba da se dovede, šta sve u kompaniji treba da se uradi ne znam (vi to sigurno bolje znate) ali sam siguran da ako je Srbija sa Air Serbia postigla da kompanija ima 40M EUR profita u 2023 (videcemo sta ce da kazu u 2024), Croatia može i treba slično.

Kakve veze ima Air Serbia sa Evropskom unijom ili regulativom EU? Čak i da ima veze jasno je da Unija podržava i Vučića i sve njegove poteze (recimo setite se poslednje posete Ursule VDL Beogradu) pa posledično i ovaj potez da država isplati dug državne firme. E sad ovde podrška EU i nije tema jer mislim da nije bitna i da bi isto trebalo da se radi i sa i bez te podrske. Iskreno nisam siguran ni šta je poenta pitanja? Gde se taj novac ne vidi? Vrv kad bi neko razumeo da čita budžet RS našao bi gde je ta stavka ili neku gomilu sa koje je isplaćena. Da jesmo deo EU možda bi morali da poštujemo neka pravila. Dokle god nismo ovakvo mi pitanje nema smisla jer će i sledeća vlada podržati Air Serbia na sličan način. Pandemija COVID, razne krizne situacije po svetu pokazuju da to nije samo komercijalna kompanija za prevoz putnika već kompanija sa specijalnom namenom u slučaju rata, elementarnih nepogoda, opasnosti i sigurno je vrednije imati kompaniju koja može da odgovori tim izazovima u tim vremenima pa makar i subvencionisanu nego nemati nikakvu kompaniju.

A šta čeka EU da nas sankcioniše? Pa ceo život pretite a onda dođu predstavnici (recimo Ursula) i hvale glavnog i odgovornog. Zbog tog stava i pretnji (opakih) Srbiju većinski za EU (nevezano za sve zasluge) baš nešto i nije briga i sve manje će je biti briga.

Zemlje koje zele da pristupe EU, u predpristupnim pregovorima obavezuju se na ispunjenje vise uslova, prije nego sto postanu punopravne clanice. Jedan od uslova je obezbjedjenje konkurencije, na nacin da nece drzava finansirati nekog privrednog subjekta niti davati drzavnu pomoc. Takav primjer je u Crnoj Gori i koliko sam upoznata iz tog razloga drzava “izbjegava” da finansira na ovakav nacin, jer u suprotnom stopira pregovore CG sa EU.
Ovdje se postavlja pitanje, kako je Air Srbija mogla da plati dug novcem kojim nije raspolagala, tako da je veoma bitno, kako se novac poreskih obveznika trosi i da se zna ko je za to odgovoran.

Opet mašite temu. Air Serbia je državna kompanija (u većinskom vlasništvu Republike Srbije). Ako je to nelegalno bacite se tom temom. Kazna je vrv rok od 24 meseci a vrv i više da se to stanje resi. Dokle god je tako (Air Servia= Republika Srbija) odakle cudjenje da garantor i stvarno vlasnik placa dugove? Kamo sreće da je Republika Hrvatska subvencionisala Air Croatia i da je ona uzela deo kolača koji uzima Ryan Air i da su te pare ostale u Hrvatskoj umesto sto ih je iz Hrvatske iznela najgora avio kompanija na svetu.

Vrv znaci verovatno 🙂

Nici čitao detaljno. Vlasnik plus garantor. Već je garantovao da će ako ne plati firma on da plati. U izboru da vrv ugasi Air Serbia pa plati (jer će mu kao garantoru dug ostati sa sve kamatama) ili da plati izabrao je da ne može da gasi i da će plati dug. Srbija nije EU i ne vaze pravila iz EU koliko god da mislite da je sporazum i pristup fondovima šargarepa i da imate i štap. Srbija vrv neće nikada ni biti deo EU. EU podržava najgore u Srbiji već više od deceniju i zbog posla koji ti najgori završavaju za EU u Srbiji trpi svakakve gluposti. Tom podrškom postiže se da narod ovde sve manje gleda na EU kao na budućnost. Ovo sa Air Serbia je mala maca zbog koje EU neće ni da trepne. Evo kazite svom euro predstavniku da se zalozi za kažnjavanje Srbije i Air Serbia zbog nepoštovanja pravila EU pa da vidimo rezultat.
Sto se subvencija Hrvatske za Air Croatia tiče malo je Hrvatska dala čim je ceo kolač odneo Ryan Air.

Da ste procitali komentar sa razumjevanjem, vidjeli bi ste rijeci “konkurencija” i “izbjegava”, takodje, konkurentnost u poslovanju znaci da nema povlascenih i da svi privredni subjekti imaju ista prava, obaveze i mogucnosti (bez obzira na vlasnicku strukturu). Dalje, drzava “izbjegava” sto ne znaci da nekad ne moze naci nacin, ali uz postovanje EU pravila (sve drzave zapadnog Balkana zvanicno su u procesu pristupanja EU, sa tim imaju obavezu ispunjavanja raznih predpristupnih uslova). Stojim pri stavu da je vazno kako se trosi novac poreskih obveznika, ko je odgovoran za isto, takodje, i dalje nema odgovora na pitanje, kako je placen dug, kada tim novcem nisu raspolagali.

Pa dobro rade, odatle im pare, koja kompanija u regionu ima toliko linija a jedini su sa interkontinentalnim linijama

Kad Vucic padne biti ce tona leseva iz ormara.

Na vasu zalost nece nikada pasti,

EU tolerira sve Vučiću dok god on isporučuje šta se od njega traži: Kosovo, Litijum, Generalštab…

Ako je pozajmica konvertovana u kapital zasto onda bivsi zaposleni nemaju pravo na akcije JAT-a.

Zato što su primali plate za svoj rad i nemaju nikakav dug od strane JAT, jednostavno je baš.

🤣🤣🤣 da smo ćaci, mozda bi i poverovali.

Да ли би се оволико коментарисало да дугови нису враћени?

nemam XXXX

Dirnuli ste u osinje gnezdo. Retko mesto gde moze da se napise neka istina o ovim banditima, a da to niko odmah ne obrise. Cuvajte glavu svakako, oni se ne sale.

Preko racuna

Dok je A.V. na vlasti,nece biti cistih računa.Kada Srbija dobije novu vladu,možda.Zavisi da li ce biti zaista nova ili “presvučeno nova”.Eto,tako je lako objasniti..

Da nije bilo AV ne bi bilo ni Air Serbia! Mozda biste vi bili zadovoljniji?

Vi definitivno nista ne razumete ili ste samo maliciozni.

Ta dva duga od 115 M USD nisu dugovi prema Etihadu vec su to dugovi prema bankama koje su dale pozajmicu za Etihad Partners grupu koju su pored Air Srbije tada cinili i Etihad, Air Sejseli i Air Berlin. Svaka kompanija je dobila svoju kvotu kredita koji je Etihad Partners obezbedio i te kredite su godinama vracali (oni koji nisu propali). Vracali su ih bankama-poveriocima a ne Etihadu. Etihad je tu pozajmicu organizovao prvenstveno za sebe pa je pod istim uslovima obezbedio i manji deo kredita za ostale clanove tadasnje Etihad Partners grupe.

Sto se tice 40 M USD pozajmice koju je Etihad dao Air Srbiji na pocetku saradnje, ta pozajmica je konvertovana u kapital 2013 godine, tj. vlasnistvo koje je Etihad stekao u Air Srbiji (49%). Konverzijom potrazivanja u kapital, dug je PRESTAO da postoji a Etihad je stekao udeo u drustvu (to biste valjda vise trebali da razumete, posebno sto se izdajete da ste pravnik).

Kad je Etihad izlazio iz Air Srbije, prodao je svoj udeo drzavi Srbiji za neki novac (nemam pojma koji jer se to krije). Taj novac je na kraju dana trosak za poreske obveznike u Srbiji – as simple as that.

Nadam se da je ovo jasno. Ako nije, slobodno pitajte i odgovoricu vam, nema potrebe da svako malo obmanjujete javnost sa ovom pricom.

Pa sta je tu toliko cudno, malo nezakonite drzavne pomoci koja se ne vidi i sve se to lako resi. Avijacija je jako skupa zabava i mnogo novca se tu vrti – mnogo je zanimljivije koliko je para pokrala esenesovska ekipa i onaj sto vas je i namestio verovatno preko sluzbi sa svim sto vam se nedavno izdesavalo. Npr. zasto bi neko imao ovoliki broj wet lease ugovora, pa gle slucajno bas sa Bugarima, starim drugarima za podelu plena. Nije to bas samo glupost na sta vi aludirate u analizama.

“Obmanjivanje” se odnosi na pricu o 40M. To je stvarno konvertovano u kapital i to nije nikakav dug, niti se ikada vracalo.

Tako je

Nema nikakve sumnje da je u celom aranžmanu sa Etihadom i svim pomenutim zaduživanjima, wet lease ugovorima itd. bilo puno mutnih radnji koje bi u teoriji nadležne institucije trebalo da istraže.

Međutim, u objavljenom tekstu se svesno ili nesvesno mešaju pojmovi likvidnosti i solventnosti sa jedne strane, i profitabilnosti sa druge strane. To onda ekonomski neupućenom čitaocu ostavlja lažan utisak da je nemoguće izmiriti velike finansijske obaveze i biti profitabilan. To prosto nije tačno. Profitabilnost je, najjednostavnije receno, razlika izmedju prihoda i troskova koje ostvarite svojim poslovnim aktivnostima u odredjenom vremenskom periodu. Finansijske obaveze na ime pozajmica i kredita nisu troškovi već izvori finansiranja. Kamate na osnovice tih pozajmica i kredita su troskovi.

Pošto verujem da g. Alen nema loše namere, pokušaću “plastično” da objasnim.
Ako, recimo, imate kapital u materijalnim (npr. nekretnine) i/ili nematerijalnim dobrima (npr. lukrativni ugovori, goodwill, slotovi…), ali nemate gotovine za Vas novi poslovni poduhvat, onda pozajmljujete novac i za to placate odredjeni interes (kamatu). Ako Vas poslovni poduhvat donosi profit, vi ste profitabilni. Kada dodje vreme za vracanje pozajmice, ukoliko niste akumulirali osnovicu iz profita (jer ste, npr. dalje ulagali u razvoj posla), onda mozete opet pozajmiti od nekoga drugog ili unovciti nesto od gore pomenutih dobara i vratiti pozajmicu. Svejedno ste profitabilni, bez obzira da li, i na koji nacin vratite pomenuti pozajmicu.

Vetrovatno će biti sprovedena istraga, mnogi će da odgovaraju… Jedva čekam.

🤣

U ovom pokvarenom svijetu sve moguce

Otkazan strajk na BEG sutra, uprava prihvatila zahteve sindikata za povecanjem zarade. Bravo radnici!

U Beogradu i mogu da strajkuju jer ima posla a sta je sa Zrancmo lukom u Zagrebu?

Prodali studente za par evra. Elem, jedan od pet reprezentativnih sindikata najavio bio strajk. I to je zvanicno saopstenje BEG. Ko je lagio, da ne kazem pumpao?

Nije tacno, sindikat koji je zakazao strajk nije odustao od svojih zahteva! Malo se bolje informišite…

Ne štrajk nije otkazan.

“I sada se postavlja pitanje odakle Air Serbiji tolik novac u samo tri godine. Tko je platio ove dugove? Srbija? Ako je zašto se toliko ogroman novac nigdje ne vidi? Konačno, zašto je to platila Srbija ako je? Taj novac nije potrošila Srbija nego Air Serbia za svoje poslovanje. Kako to da bi Europska Unija tolerirala tako nešto?”

Pitajte se, niko vam ne brani. A Evropska unija? Šta sa njom? Pa nju svi je ismejavaju. Za EU je najvažnija stvar sačuvati planetu od čepova na plastičnim bocama.

Kako je neko ono beše nazvao EU – ekonomski div ali politički patuljak…

Da, Ismejavamo i mi EU i kada nam daje novce cak, muzemo njene fondove koliko god mozemo, kao i vi Hrvati uglavnom.
A i sto ne bismo, paa dovoljno oni profitiraju od nas da mi ne bismo uzimali iz EU fondova? Nemojte me samo pitati kako oni profitiraju od nas jer cu smatrati da vam je koeficijent inteligencije malo veci od sobne temperature.
A da li EU ismejavaju drugi, paaaa USA da (vidite samo sa dolaskom Trampo koliko im je stalo do Evrope), Rusija da (da ne nabrajam za sta ih sve ismejavaju), Kina da (silnim ulaganjima po razlicitim Evropskim drzavama), Indija da (preprodavali Ruski gas po skupljim cenama Evropi 😂) itd da ne nabrajamo bas sve zemlje.
Gledajte, gledano sa strane nas malih, EU je zamisljena kao dobar projekat, ali daleko od toga da je mnogo bitan faktor u svetu. Veci su faktor u svetskim okvirima glavne clanice EU poput Francuske, Nemacke, Italije nego sama tvorevina EU. Oni da napuste EU, oni bi i dalje ostali veliki svetski igraci, a EU? Paa logicno da bi propala istog momenta…

Ja bih bio vrlo oprezan.

Ekonomski def EU jeste megasila i tu diskusije nema…..

Ali politicki…. da li je…. To ce vreme pokazati 😉 Nekako se i meni cini da svi ti novci koje EU daje bas im se nesto i ne vracaju, sto bi Tramp rekao losa investicija 🙂 A ja licno niti volim Trampa niti sam srpski nacionalista…

O politickom uticaju EU kao celine bih veoma bio obazriv jer mnoge te pare koje vi iz EU pucate nekako bacate u vetar, ne vracaju vam se…. Niti resavate svetske krize, tek ne resavate regionalne, a unutar EU krize se samo otvaraju… Eto koliko para je Srbija uzela od EU, sta je time EU dobila politicki? 😉 Sa druge strane pogledajte samo uticaj Kine, koja je Srbiji daleko manje para dala…

Bravo Alene. EU ismevaju samo nacionalisti u Srbiji. Naravno oni su prvi u redu kad treba uzeti milijarde eura koje ta ista EU daje.

Nista ta EU ne daje dzabe, sve ide uz nekakvu cenu. Ne budite naivni!

Hahaha, da li je zapad ikad ikome nešto poklanjao, bez interesa?

Tako je. I kompleksaši

@George

EU fondovi imaju svoju namenu. Najviše kao predpristupni. Da bi zemlje kandidate približila EU standardima. Dakle i kada daje novac na primer Srbiji, to radi kao investiciju za budućnost, t.j. za sebe. Nije Srbija došla u Brisel da moli za novac već koristi mogućnosti koje EU daje. I ne samo Srbija. Hrvatska, verujem, nije bila gadljiva na iste te novce kao zemlja kandidat.

EU jeste vrlo bitna u našim Evropskim okvirima i to se ne može sporiti. Niti se mogu sporiti mnoga civilizacijska dostignuća EU Ali kao neka sila u svetskim okvirima je drugorazredni faktor. Već je rečeno ovde a primera imate svaki dan da vidite.

Само у Србији?

Milijarde ? Srbija od EU nikad nije dobila milijarde,koliko ja znam ,200 miliona godisnje je plafon… I to samo nekoliko puta… sve ostalo je manje od toga…

Kome daje milijarde,Srbiji sigurno ne daje.

Vučić..daje lovu..od prodaje oružja za tv prava za nogomet za košarku.. itd trpa na sve strane…

Još jedna kompanija o kojoj ste pisali hvalospjeve (kao i AiBaltic).

Tražiti otpid 82% duga je za rubriku vjerovali ili ne.

Bas si razmišljam danas otići do banke i traziti otpis 20% , ne više. Javim što su odgovorili.

Stvarno ste to pitali? Drzava Srbija je kupila vlasnicki deo od Etihada i sada je vlasnik. Ne moze Air Serbia samu sebe da otkupi. Sta tu ima da se pita EU??? Ne znam da li su te cifre tacne, ali postupak je potpuno normalan, samo Vama je to sumnjivo, naravno…

To ću ja da vratim sa par miliona građana Srbije!Samo zdravlje da me posluži i da ima posla!

Srbija je sigurno bila garant tih kredita tako da je htela ili ne morala da plati razvod zbog loše potpisanog ugovora.

pa iz drzavne kase

Koja je logika da drzava iz drazavne kase npr. izgradi auto-put? Boze dragi, da li ste zaista postavili ovakvo pitanje? Razumijem da Vas kao novinara interesuje investicija, kako se finansira i kojim tempom, ali postavljati pitanje zasto drzava investira u blo sta je nonsens. Da ste postavili pitanje, da li je isplativo investirati, pa da Vas i razumijem.

Kad nema odgovora na cinjenice, onda upitnici. Sto bi ovdasnji hronicari rekli, odradili bas caci.

Pa zar je tesko shvatiti da svi ti piloti koji rade u AS, i ostalo osoblje placaju jako velike doprinose? AS placa doprinose drzavi. Je l to bolje ili RajanEr da izvlaci pare iz drzave, kao sto se desava u Hrvatskoj? Evo recite mi vi, koliko je Rajan izvukao iz Hrvatske? Koliko Lufthanza?

Pa tih 4 miliona putnika RA izvlači pare iz Hrvatske jer bi konkurentna nacionalna kompanija mogla dobar deo tih para da usmeri ka sebi i od njih plati Hrvatskoj porez, doprinose od plate,… Hrvatska od tih 4 miliona putnika RA ima mnogo manje nego da put ike prevozi nacionalna kompanija.

Hehh, tolerira mnogo veća s…. EU u Srbiji pa kako neće i ovo. Odakle, pa iz budžeta, džepa svih nas.

Za takve primare Alen i piše. AS je takođe naša i puni budžet Srbije.

Veoma jednostavno
Država Srbija je isplatila novac i postala vlasnik 100% kompanije.
Ne može sama Air Serbia da isplati.
Pogrešno ste postavili pitanje. I onda sve ide naopako.
Da ste vi kupili 50% dionica Konzuma to se ne bi pisalo konzumunkao trošak nego vama.

pa kredit se vraća u mjesečnim anuitetima kako drugačie. šta tu ima da se vidi.

Zašto bi se to videlo na finansijskom izvestaju ako je kredit platio garant ir a ne korisnik.

A kakve veze ima avio biznis sa moralom. Pa nije valjda Ryain air moralan? Lagano se gubite u komentarima. Da ponovim vlasnik=garantor platio svoj dug? Ko treba da ga plati?

Искрено кога брига шта ЕУ мисли о томе? Србија није њена чланица а приступни преговори су скроз замрзнути. Србија једноставно не види стратешки интерес у даљем приступању ЕУ.

Логично би било да је држава вратила јер је држава и узела те кредите за JU. Уз све то, држава је власник Ер Србије што значи да је и гарантор њеног пословања.

Оно шта је битно је да Ер Србија послује професионално и профитабилно. То оправдава све инвестиције које су уложене у њу.

Ali AS je državna firma, logično je da država brine o njoj. Država vraća kredit, kompanija državi.

Zbog ovakvih i još gorih makinacija i krađa sada studenti šeću Srbijom uzduž i poprijeko i neće stati…
Polako se ti “spomenici” uspješne vlasti urušavaju, duhovi i tajni krediti izlaze iz ormara, otkrivaju se knjigovodstvene tajne, padaju “mašinci” – direktori zrakoplovnih ustanova, poslušni postaju neposlušni…

Kao sto ja uvek kazem, medju siromasnim drzavama, Srbija je jedna od bogatijih.

“Ako je zašto se toliko ogroman novac nigdje ne vidi?”

Naravno da se vidi, sve je crno na belo. Isplata Etihadu za preostale akcije se vidi u finansijskom izvestaju, u delu “Promene na kapitalu”.

Vrlo lako ste mogli da nadjete kako su vratili. Zahtevalo je par sekundi pretrage. Air Serbia je izmedju 2017-2019 maksimalno srezala troskove. Takodje avio kompanije imaju i rezerve novca. Ne finansiraju se iskljucivo iz godisnjeg profita.

“Jednako tako Air Serbia je morala platiti Etihadu 40 milijuna USD novaca koji nije bio investicija u kompaniju nego konvertibilni zajam. Po odlasku Etihada iz Air Serbie ovaj novac se morao vratiti Etihadu.”

Taj novac nije morala da vrati Air Serbia nego onaj ko je otkupio akcije, a to je Vlada Srbije. I Vlada je isplatila Etihadu sve njihove akcije.

Odakle vam da je bilo 115,9M kredita? Imate pogresnu cifru

Kako znate da je isplaceno?

A koliko je novih zrakoplova kupljeno tim novcem?Pa ne lete traktorima .

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!