Jiri Marek je izjavio da Air Serbia ogromnu većinu putnika za New York, ali tako će biti i za Chicago, ima među P2P putnicima (point-to-point). Kompanija tek 20-tak % putnika za New York dobiva iz regije kroz feeding linije. Marek je naglasio da Air Serbia nije KLM i da nema privilegiju da mu je većina putnika konektiranih. Upravo stoga kompanija je i prilagodila operacije toj činjenici.
Kompanija stoga iznosi i rezervu na letovima za Toronto koji su, po njoj, ekstremno sezonalni i samim time problematični. Kompanija ističe da Toronto nije problem puniti ljeti, no da zimi ta linija nema prođu u Srbiji.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia
Jako cudno, pa koji je onda rezon da otvaraju nove long haul linije ako nemaju razvijen hub i transferne putnike.
Pa na pocetku je bila informacija da Albanci koriste liniju i cine veliki procenat putnika za Njujork. Mozda dolaze automobilom?
Da to je cudno
GDS podaci za jan-nov 2022, kazu da je AS imala 57,5% transfernih putnika (via BEG) na liniji BEG-JFK. TGD, SVO i TIA su top3 feedera (True origin)
Marek tako ne tvrdi.
Ne tvrdi
Ma to svi znaju. Svi podatci to pokazuju, a i logično je. I hvala Bogu da je, to znači da je hub model uspješan. A sad je pitanje zašto Marek to skriva Alenu?
Mani? Pa on je to nakon meni izjavio još u dva intervjua.
Pa ako je tako, to onda znači da je standard u Srbiji poprilično ojačao i da je srpsko tržište u stanju da samostalno puni avione za Njujork.. transferni putnici su dobrodošli, ali nisu presudni i Air Serbia ne zavisi pretežno od njih.
Bravo Srbija i Beograd!
Da tako izgleda. I to iznenađuje.
JU zaposljava kapetane za ATR, A319/320, A330, kao i kabinsku posadu. Nikad veci konkurs.
Logično, obzirom na ekspanziju.
TRraže i kabinsku posadu.
Da, došlo nam je priopčenje kompanije, samo danas nismo imali mjesta da ga objavimo.
Sprdnja od menadžmenta, prekinula školovanja svojim pilotima (balkanski nadrdani sindrom) da bi izbacila eksterni konkurs koji direktno preskače sve te ljude koji su u kompaniji dugo godina i dugo cekaju na svoj red. Nema tu sreće sa takvim načinom tretiranja svojih radnika.
Nema to baš prviše logike. Ne razumijem zašto oni ne bi zaposlili te ljude iz kuće. Poglavito što će trebati gomilu novih radnika.
Zato što im je jeftinije. Danas vise nego ikad su manageri bean counteri i gledaju samo ovu godinu jel ih iduće mozda nece biti.
Jeftinije je uzet npr. kapetana sa type ratingom i napraviti conversion kurs plus par sektora line treninga nego iskolovati svog covjeka ispocetka. Jeftinije trenutno, jel taj novi sta dolazi moze kao sto se pokazalo nebrojeno puta u avijaciji napraviti vise stete nego sto je usparano njegovim kracim skolovanjem. Da ne kazem da takvi i ne ostaju dugo pa se opet otvara potreba uzimanja novog kadra. Plus nezadovoljstvo postojeceg kadra koji onda odlazi pa opet imas nova skolovanja koja kostaju i tako u nedogled. A manager mora pokazati profit u ovoj godini pa reze di stigne i ne razmislja dugorocno jel je sve manje dugorocnih strategija u avijaciji. Flight ops je sve slabiji u firmama i piloti vise nemaju snagu kao nekada. I na takvim pozicijama su najcesce poltroni koji rade kako gazda kaze, a ne kako struka nalaze i kako zdravo razum kaze. Ko je u Er Srbiji pojma nemam, ali da ima svoje ja ne bi dozvoljavao ovo, već mi se čini da drži svoju poziciju i svojih 500 eura vecu placu. A mozda se njega/nju nista ni ne pita.
Nije bašm tako. Kompanije imaju ogromne škole gdje školuju svoj vlastiti kadar. Takve klince onda vežu dugoročnim ugovorima, jer kroz plaču moraju platiti školovanje i tonu kamata i dodatnih troškova.
O, itekako je tako.
Nije Er Srbija Delta.
Kao ni hrpa kompanija. Reko bi vecina nama dostupnih za zaposljavanje.Takvi koji tako razmisljaju i rade kako vi kazete i dalje predvode avijaciju dok ovi ovakvi idu dok ide.
Nažalost.
Sve ste lepo rekli, jedino sto bi dodao je da u kompanijama gde je uređen sistem i gde su jaki sindikati kao na zapadu, postoji normalan sistem školovanja svojih kadrova prvo pa tek onda ako bas nema se izbora ide se na “direct entry captains”… Time se dugoročno planiraju kadrovi za potrebe kompanije.
Apsolutno. Ne mogu vjeovati da postoje kompanije koje ne školuju svoj kadar.
Nekada je školovala. Vrsni kapetani. Ovim postupkom, kompanija ne gleda na potrebe i sta je svrsishodnije, ona ne želi jake pilote. Manipulacija ljudima, prvo pravilo. Želeo bih da uspeju, ali mi ne miriše na to.
Nije dobro.
Logika ne vlada Balkanom odavno Alene…
No,, to je istina.
Za narednu godinu trebace im jos vise jer INI dobija letove ka Egiptu. Agencije vec jure kapacitete (Barcino, Travelland, Filip…).
Daj bože
Nedavno ste objavili vijest da portal aviatica.rs više ne objavljuje vijesti. S obzirom da je portal u funkciji, očekuje se da cijenjeno čitateljstvo sada obavijestite o tome.
Ugodan dan!
Već smo čitateljstvo obavijestili o tome.
dok traje …traje
Jasno. Za sad izgleda da će trajati.
Za Vas je 20% tek? Pa ne bih rekao.
Pa je. Iskreno, obzirom na količinu feeding linija, očekivao sam da bar 40, možda i 50% putnika dolazi i šire regije i drugih feeding linija (Rusija, Turska, Cipar…).
Slusas naklapanja budaletina. Ima mnogo jacih igraca od Air Serbie.
Naravno da ima bitno jačih igrača od Air Serbie. Većina legacy carriera je bitno jača od Air Serbie. Naklapanja budaletina????
40-45 putnika po letu uopšte nije malo. Još ako bude i poneki u biznis klasi….
To je malo. I nije 40-45 putnika po letu. Air Serbia ima popunjenost kabine oko 72%. To znači da ovih putnika ima 13 na ATR 72, 26 na A319, 31 na A320 i 46 na A330-200. Dakle, to je jako daleko od 40-45 putnika po letu.
Na letovima za JFK, JU je u prvih 8 meseci prosle godine ostvarila LF od 82,67% uz LF u julu mesecu od 90,79%. 82,67% LF znaci 212 putnika po letu, a kako je 20% transferno, to znaci 42 putnika.
Ali samo za long-haul. To nije tako na letovima na A320, A319 i ATR 72. Koji su bitno manji, a i imaju manji LF od long-haul letova.
Pa niko nije ni pominjao manje avione, vec iskljucivo letove sa A332, a i sam tekst je na tu temu.
Nije. Marek govori općenito o broju konektiranih putnika.
On je 25% na nivou cele mreze. Teze da bude 30% ove godine.
Da, tako je. To sam i ja rekao.
I ja sam tako razumio. Ali posto je g. Alen pisao tekst mozda se nije najbolje izrazio pa nas to buni.
No, kako god govori se o postotku na razini cijele mreže
Pa sta nije 20% od ukupnog broja putnika 330ke koja leti za Sj. Ameriku? Znaci 45 putnika.
Je, ali nije ni izblizu na A320, A319 i ATR 72
Several thousand Indians or Albanians from Tirana are not enough to make big dent. In the past I met Pakistani traveling to Europe across Surcin but this was just a few percent. Now there is no people from Beirut toward Paris only a few Russians toward Montenegro. People traveling with Turkish and Qatar A. do not transfer in BEG much.
OK, i?
Baš sam tri dana skijao uz aerodrom brnik na najboljem skijalištu krvavec i čitao kako Slovenci plaću da je Brnik imao čak manje putnika, nego ratni Kijev u 2022 godini. Moram se javiti tom Mareku, jer mi drugi Poljak koji je na čelu LOT, nije ništa odgovorio. Ipak sam ja letio davno 1986 Beograd Zagreb Toronto Montreal i vratio se 1987 istim putem da bih onda otišao preko Bostona u svoju Kanadu i vratio se istim putem 1988. Sve JAT, osim Njujork Boston i natrag. Da nije jasno zašto Boston nije nikad imao direktnu liniju , pa Atlanta a Chicago uvijek. ICAO daje priznanja Tonči Peoviću kao nikome sa ovih stranica koji se tu javljamo i o kojima se tu piše.
Krvavec najbolje skijaliste? Majko mila…
Ma kaj got. Nije to loše skijalište, ali znam ih gomilu boljih.
Bas tako. Nije lose, ali je daleko od najboljeg. U ExYu su Kopaonik i Jahorina najbolji, a o Evropi se ne treba pricati. Niko nije ravan Val Thorenu!
Ma kakvi Kopaonik i Jahorina. Krvavec je bitno bolji od toga. No, u Sloveniji ima boljih skijališta, o Europi da i ne govorimo.
Krvavec bolji od Kopaonika? Boze me sacuvaj. Krvavec ima 12 zicara I 25 staza na 30km. Kopaonik ima 24 zicare I 49 staza na 58,5km. Dakle, Kopaonik je duplo veci od Krvaveca.
U Sloveniji je najvece skijaliste Mariborsko Pohorje sa 16 zicara i 41,5km staza. Kopaonik je dakle veci od svih skijalista u Sloveniji.
Pritom, Kopaonik ima znatno novije zicare, od kojih je 3 u rangu sa zicarama na najboljim svetskim skijalistima, sa haubama i grejacima.
Koji Vam je argument da Kopaonik nije najbolji u ExYu? Broj zicara, staza, duzina staza, najmodernije zicare, sve ide u prilog Kopaoniku! Eto i Swissotel se otvara na Kopaoniku.
Na skijalištima nije sve u dužini staza i broju ski liftova. Konačno mi ovdje na zrakoplovnom portalu stvarno nećemo raspravljati o skijalištima. Ovo je zadnji komentar na tu temu.
Jahorina i Kopaonik su samo najskuplje destinacije. Najbolje nisu sigurno. Samo su provikane. Jahorina do prije 10/15 godina je sasvim suprotno od ovoga. Vlašić je upropašten.
E sad da bi imalo veze sa portalom, Jahorina ima jako mali broj turista koji su došli avionom. Zanemarivo. Da je toliko dobro bilo bi više. Mada Jahorina ništa i ne radi da dovede takve goste, a pitanje je dal bi išta mogla i da ponudi.
Vi ste najavljivali linije iz Londona. Šta bi s njima.
Pa ta linija se leti.
Zašto me ne čudi da “drugi Poljak koji je na čelu LOT” nije ništa odgovorio? Najljepše vas molim da “tog Mareka” ostavite na miru bez obzira što ste 1986. i 1987. letili sa JAT-om! Čovjek vas fakat nije zaslužio…
🙂
Jiri Marek je izjavio da ce Air Serbia ove godine pokrenuti PEK i PVG, a da će nastaviti i TSN, pa će time leteti za tri kineska grada i ukupno 5 long-haul linija.
Takodje, izjavio je i da na trzistu ima i A320NEO aviona za lizing starih oko 6 godina i da ih razmatraju.
Ovo za A320neo nije izjavio. Rekao je da razmatraju PEK ili PVG, ne oba.
Izjavio je tačno kako sam napisao. Novi intervju od pre dva dana. Dakle, i NEO i PVG i PEK.
Gdje je objavljen taj intervju?
The market is changing rapidly as China has reduced restrictions and we are working on adding Beijing and Shanghai but will most likely keep Tianjin, as well.
we continue to work on securing permissions for Beijing and Shanghai
However, a couple of NEOs about 6 years old recently appeared on the market and are already being returned by airlines, which could potentially be attractive to us.
https://airwaysmag.com/air-serbia-ceo-long-haul-airline/
Jasno je rekao da rade na pokretanju Pekinga i Šangaja, kao i da će potencijalno razmotriti A320NEO.
Je. To je intervju od prije dva dana i on ima neke nove informacije koje Marek prije nije izvjavljivao.
Pa ja sam procitao u intervjuu da je izjavio. Jedino ako taj portal laze…
Ne znam što je izjavio u nekom intervjuu, ali meni je rekao potpuno drugačiju informaciju. Jasno je rekao da dok Air Serbia neće imati 35 aviona u floti neće nabavljati nove avione.
Nove nece ni sada nabavljati vec je najavio samo da to mogu biti NEO koji su oko 6 godina stari. Dakle, ne novi.
Takodje je rekao i da je u 2022 bilo 25% transfernih putnika (a ne 20%) sto je cetvrtina aviona a ocekuje da ce u ovoj godini taj broj porasti za jos 5% odnosno na 30%.
Sama cinjenica da tri cetvrtine aviona cine domaci putnici i da su pored toga uspeli napraviti ogromnu ekspanziju u 2022 kao i da su ostvarili profit od 21 miliona govori da je domace trziste Srbije znacajno ojacalo i da samo ono moze doprineti ogromnoj ekspanziji Air Serbije.
Naravno, transfermi putnici ce u tome pomoci, ali je domaca traznja i dalje glavni motor razvoja.
Bravo Srbija, bravo Air Serbia!
Nije nitko ni rekao da će nabavljati nove.
Vi
“Ne znam što je izjavio u nekom intervjuu, ali meni je rekao potpuno drugačiju informaciju. Jasno je rekao da dok Air Serbia neće imati 35 aviona u floti neće nabavljati NOVE avione”
Da tako je izjavio. I u ovom intervjuu je to potvrdio. Air Serbia neće nabavljati nove avione. Meni je rekao da ih neće nabavljati dok flota ne naraste na 35 aviona.
Ukoliko nije protivno pravilima portala, evo ga link njegovog intervjua: https://airwaysmag.com/air-serbia-ceo-long-haul-airline/
Hvala za link. Interesantan intervju i neke potpuno nove informacije.
Za različitu publiku različite info…
Logično.