Aerodrom Beograd je u XII. mjesecu imao 473.958 putnika, što je 113% putnika iz 2019. godine. U 2022. Beograd je imao 5,61 milijuna putnika što je 91,1% putnika iz 2019. Aerodrom je u XII. mjesecu imao 5,1% operacija više nego u 2019, dok je na razini godine broj operacija bio 93,3% iz 2019.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Beograd
161
???
Ljudi polako, napadamo čoveka sa svih strana. Prestaće da piše tekstove. Apropo nekih iznosa koje je Alen naveo, ko radi, taj i greši. Ne uzimajte to toliko za zlo. Svi znamo da je Alen već jako dugo u ovom svetu i da može jako dobro da predvidi situaciju. Prema vašoj proceni Alene, da li je aerodrom Nikola Tesla mogao još bolje u 2022. i koliki će biti promet aerodroma u 2023? Naravno, znamo da je sve na staklenim nogama, da zavisi od milion faktora ali ajmo uzeti predviđanje da neće biti rata osim nažalost ovog u Ukr, da neće biti nekog novog lock down-a zbog nekog novog covida itd, da neće naici neke solarne oluje, vulkani itd koji će prizemljiti cele flote.
Morate priznati da se na Ex-Yu isto naveliko brišu komentari i da se tamo isto stalno rade greške, samo ih Luka briše i ispravlja vrlo brzo pa nije toliko očito kao ovdje na ovom portalu. Na članak za sretnu novi godinu je Ex-Yu umjesto Ljubljane stavio sliku Bratislave (!) i onda obrisao dva komentara koji su na to ukazali i zamjenio sliku. Greške se događaju, ništa zato.
Mislim da Beograd nije mogao bolje u 2022. i da je napravio maksimum što je mogao.
Beograd bi u 2023. trebao imati od 6,5 do 7 miljuna putnika.
Da li zna neko makar odokativno koliko aerodrom moze da ostvari prihoda i dobiti po putniku?
Neko moje ocekivanje je da ce Aerodrom Nikola Tesla za 21 godinu imati 15 miliona putnika i neto dobit bar 200 miliona evra. Cena akcija bi mogla sa sadasnjih 14 € mogla otici na oko 80 € u vreme zavrsetka koncesije.
To pokazuju financijska izvješća.
Náš predsednik kaže da je Beograd u decembru (studeni po vašem) vrveo od špijuna. Bilo ih više nego u filmu Kazablanka. Tako mu referirala BIA . Uz vašu pomoć eto utvrdismo i tačan broj. A onda one birokrate iz EU nešto zamerajú našoj administraciji. Te kao ima korupcije, netransparentnosti da ne kažem autokratije. Baš svašta!
O čemu vi pričate? Kakav točan broj? Uz čiju pomoć? I kakve veze ovaj članak ima sa špijunima, netransparentnosti, autokraciji?
Decembar je prosinac. Za ostatak ste promašili portal!
Dito!
Ali špijuni su verovatno došli avionom.
🙂
😂😂😂
Off
Secate se kada sam napisao da je Nisu bitno da sacuva linije koje i ima da ne bi ostao bez neke. Znali smo svi da ce Nis izgubiti liniju do Bergama. Kada sam to napisao rekli ste mi da je to sramno i da treba da se stidim sto sam to napisao.
Tko je rekao da je to sramotno i da se stidite?
Ako sam dobro razumeo mislim da je vas optuzio?
Bože me sačuvaj! Nema šanse.
Se vama ozbiljno pogoršalo? Ja da tako nešto izjavim. A svaštaj. Dajte ne pričajte budalaštine.
Koliko je ovih +13% znacajno sada govori podatak da je Beograd u januaru imao minus od 30.7%, zatim u februaru minus od 33.8%, mart minus 21%, april minus 16.6% pa opet jun koji je imao veci minus od 10%.
Tako da slobodno moze neko da se sprda sa HUGE i proracunom od 0.1% a da u medjuvremenu nije dobio najjacu, najpozeljniju (od prosle godine, do tad nije bila pozeljna) kompaniju u Evropi.
A ostali nisu imali toliko ili više početkom godine?
Nisu, građani Hrvatske nisu imali ograničenja za putovanje koja su imali građani Srbije. To je opšte poznato i lako proverljivo.
Nikola zašto ovo ponavljamo već 1422. puta?
Repetitio est mater studiorum
Je.
Alene, da li imate pristup GDS-u? Ako da kom, ako ne zasto nemate?
Nemam. Zašto bih ja to imao i kako bi se to meni isplatilo?
Zato sto stalno pisete kako gledate sustave kompanija, pa mi nije jasno kako to gledate ako nemate pristup GDS-u. Sajt kompanije na kome se prodaju karte niposto nije sustav i to se pokazalo vise puta tacnim kada niste napisali tacan broj letova.
GDS koriste svi analiticari, ukljucujuci i neke od portala regije. GDS je jedini merodovan izvor za redove letenja, a Vi na svom portalu o tome pisete naveliko. Eto na primer, u GDS-u stoji da JU povecava LCA na 14pw, ali toga jos uvek nema na sajtu. Vi ste pisali kako povecava na 11, a to nije istina jer GDS kaze drugacije. Sa druge strane, jedan portal ima pristup GDS-u i moze da objavi ekskluzive. Jos jedan primer su bili letovi za Moskvu kada ste napisali da smanjuju na 10pw, a oni povecali na 14pw, samo to ne mozete videti na sajtu JU jer su letovi rasprodati. U GDS-u ih mozete videti iako su rasprodati.
Nije u pravu ste. Alate imam, ali nema GDS. Imam indirektno, za neke stvari pitam one koji imaju. Ali nemam stalno.
GDS ne koristi ni jedan portal redije. To vam garantiram.
Jel ne koriste GDS zbog cene?
Da portali imaju pristup GDS-u kao što je Amadeus čisto sumnjam. Pogotovo ovim regiji. Prvo to košta dosta novaca, kao drugo morate imati za pristup bankovne garancije. Ukoliko gosp. Šćuric želi nešto provjeriti, ja imam pristup i mi komuniciramo.
Hvala na odgovoru.
A koliko je to otprilike novca? Bas nemam osecaj. 10, 50 ili mozda 100 hiljada evra godisnje?
Na ovo pitanje vam mogu otvoriti samo općenito. Postoje kao prvo mjesečno plaćanje za licencu, odnosno da biste Amadeus mogli koristiti. Ja osobno znam koliko moj ured plaća ali kako ne znam da li se ta licenca plaća prema obimu broja izdanih karata, radije ću zadržati taj podatak za sebe. Ali samo za općenitu informaciju, ta licenca je u četveroznamenkastoj sumi u eurima. Dalje dolazi dodatak koji se plaća za svako pojedini terminal. Na kraju, i to je ono najskuplje, dolaze bankovne garancije. Ta garancija mora pokrivati očekivani mjesečni iznos svih prodanih karata. Riječju: ako agencija izdaje karata u vrijednosti od 50.000 eura, onda mora imati garanciju banke na taj iznos, … Kao jedna vrsta “cash Back” Amadeus po svakom izdanim kuponu daje incentiv, odnosno vraća dio novaca koji ste platiti za licencu. Riječju: što više karata izdajete kao agencija preko AMA to više dobijete novac natrag. Uz to dolaze i stimulativne mjere nekih kompanija koje daju dodatni poticaj po kuponu.
Hvala za info.
I kakvo pravo vi imate koristiti Amadeus za potrebe trećeg lica u komercijalne svrhe? Jel u vašem vlasništvu licenca ili zloupotrebljavate? Da li je vaš poslodavac upoznat? Možda ga treba upoznati, skrin je napravljen.
E baš me nasmijaste… Koliko gluposti u četiri rečenice. U koje komercijalne svrhe??? I koja zloupotreba???
Baš. Koji likovi.
Da to sam i rekao.
BEG za sada najavljeno cak 30 novih linija u poredjenju sa letom 2022. godine! HUGE!
Da istinski HUGE!
Baš me zanima koliko će ih biti na kraju ove godine kao i koliki će biti udio JU u ukupnom prometu Beograda.
Mislite da će se odustajati od linija?
Zaboravili ste da JU treba da doda jos?
Ja zaboravio? Nakon što sam toliko puta to napisao.
Od nekih sigurno, a neke će i reducirati. (Hint: Trst)
Vidjet ćemo.
Aj sad objavi kolko je Srbija a koliko Hrvatska imala putnika za 12/2022 pa da ugodjaj bude još veći.
Interesantno bi bilo da vidimo koje se tržište i koliko oporavilo u odnosu na 2019. godinu.
Podaci o broju putnika po državama za 2022. će biti vrlo skoro objavljeni u članku koji uvijek ide početkom godine.
Tu su i današnje nove linije koje, za ne poverovati (?), uvode strani prevoznici:
Anadolujet: Beograd – Izmir
Aeroitalia: Beograd – Forli
Kako to sad strani prevoznici?
Pa zar ne izbegavaju strani prevoznici Beograd? Ne razumem.
Najveći nažalost i dalje izbjegavaju.
Delta, American Airlines, Southwest, Emirates…Da neverovatno je kako izbegavaju i Beograd i Zagreb.
Dobro znate da sam mislio na najveće europske kompanije.
Sto toliko nazalost? Da li nam fali celogodisnja linija za Barselonu ili Madrid? Ili za London? Da li nam fali linija do Stokholma, Berlina, Hamburga ili Praga? Da li nam fali linija do Bukuresta, Tirane, Tivta? Da li ce nam faliti linije do Ohrida, Varne, Krakova, Izmira, Palerma, Firence ili Marseja? Ili do sada jedno 200x pomenutog Lisabona kao da je primarna destinacija ali i to imamo. Kao sto imamo i linije do PEK, TSN, JFK i uskoro ORD.
Izbegavaju ili je trziste vec jako dobro pokriveno? Ima li mesta za rast? Ima. Da li su dobrodosle ostale kompanije, jesu. Air Baltic, Anadolu, Aeroitalia otvaraju nove linije.
Save to stoji. Ali najveći izvjegavaju Beograd. Plural.
Ne vidim to tako ni da nesto fali Beogradu.
Auuuuuu, baš super razmišljanje ako vam najveći ne lete da to ne fali aerodromu. Istinske čestike na takvom rezoniranju.
Neka slobodno nastave da lete u Zagrebu, mi nemamo ništa protiv jer to nama ne treba, za razliku od vas imamo nacionalnog prevoznika koji će nas dovesti do svih tih destinacija koje “najveći” nude po cijenu vašeg nacionalnog prevoznika. Čestitamo vam na “najvećim”.
Ne vjerujem da tako što čitam?
Sto? Necu moci do Londona? Minhena? Madrida? Lisabona? Moskve? Njujorka? Tirane? Stokholma? Bukuresta?
Nemamo Lufthansu, Turkish, Austrian, Swiss, Qatar, flydubai, LOT, KLM, Air France i jos brdo njih?
Nemamo jaku nacionalnu kompaniju ili Wizz?
Ne mozemo direktno do Praga, Berlina, Valensije, Ankare, Liona, Larnake, Venecije, Sankt Peterburga?
Nemamo i do 6 dnevna leta do Istanbula? 3 do Frankfurta i Minhena? Uskoro 6 ukupno do Beca, Ciriha? Nemamo svakog dana direktno do Rima? Do Malpense?
Ja stvarno ne kanim 325. puta ponavljati argumente.
Pa ni ja i ostajem iza toga. Ne vidim da Beograd stagnira. Vidim preko 30 novih linija i brdo novih frekvencija.
Rast Beograda nema nikakave veze sa izostankom najvećih igrača na ovom aerodromu.
I koje su to nove linije najveći igrači uveli u Zagrebu za ovu godinu? Kako to da Beograd bez najvećih igrača ima 30 novih linija, a Zagreb sa sve Iberiom, Britishem itd nijednu krštenu liniju? Šta iz toga možemo zaključiti, da je jaka nacionalna aviokompanija ipak jača i značajnija od sezonalnih letova bilo kog “najvećeg igrača”.
Kako da Iberia, British ili Finnanir uvedu neku novu liniju ako su već uveli linije. Oni ne lete sa više aerodroma nego samo sa jednog.
Zašto je to za nepovjerovati?
Zato što, po vama, u Beogradu raste samo JU. Bar ste ranije imali takve opaske u analizama i komentarima.
Ma nije sporno da razvoj samo jedne kompanije nije dobar ni za putnike ni za aerodrom, nego je problem što to nije tačno. Drugi par rukava je što je za Beograd iz više razloga neophodno, i verovatno će još dugo biti neophodno, da ga “vuče” nacionalna kompanija. Beograd ima usud da je jedina regionalna metropola, a da nije preterano turistički grad. To može i mora da balansira samo nacionalna kompanija.
To je neophodno? Kako?
Nije istina to nikada nisam rekao, ali da je velika većina novih linija od strane JU to je činjenica. Ogromna većina.
Ja bi voleo da dodje Tap ili Iberia sa sobrim konekcijama za juznu Ameriku.. ostalo manje vise sve imamo
Bome nemate.
Можда и најбитније у свему овоме је да и поред историјски јаког децембра, Ер Србија је држала око 49% тржишта на Николи Тесли.
Невероватно посебно јер редовно читамо како је Ер Србија генератор раста на београдском аеродрому. Ипак није, она доприноси али не сама.
Чека нас стварно одлична година, зар не господине Шћурићу?
Samo 49%?
Ocekivao sam min. 55%.
Znaci pala teorija kako JU predominira i kako to nije dobro za putnike i aerodrom.
Pa dominantna svakako jest. Ima neusporedivo više od prve konkurencije (Wizz Aira), a svi drugi su istinski sa malim udjelima na tržištu. Pogledajte analizu koju sam o tome napisao.
Sta da gledam? Postoje cinjenice a to je da JU drzi 49% udela.
Daleko je to od dominacije. Znaci da stranci drze vecinu.
Samo nikako da dokucim onaj deo gde se kaze da je lose za putnike i aerodrom.
Wizz dovlaci jos jedan A321, otvara linije, juce Anadolu, danas Aeroitalia. Prosiruje se kodser. Ljudi vise nece morati preko FRA za AGP, VLC, LIS, PMI, PMO, NAP, CTA i tako oko 20 destinacija plus JFK, ORD, PEK i TSN.
Air Serbia ima daleko, ali daleko najveći tržištni udio. Neusporedivo više od drugih.
Sto je i normalno. Vidim i LOT ima najveci udeo u Varsavi pa nikome to ne smeta. Turkish razbija sve na komade u Istanbulu. Lufthansa u Frankfurtu i Minhenu, British na LHR, Iberia u Madridu, Air France u Parizu dok KLM u Amsterdamu.
I koji je problem?
Sta, treba da poput poput Bugarie ili Croatia? Da joj konkurencija sve preuzme pa onda da se seti sa otvori neku liniju sa jednim polaskom nedeljno?
Stvarno ne vidim nista cudno da domaca nacionalna kompanija bude broj 1. u svom dvoristu.
Upravo tako, potpisujem.
Zar netko kaže da je problem? Gdje ste vi pročitali da je to promlem?
Da. Vi. Kazete da je to lose za putnike i aerodrom.
Ja kažem da je loše za putnike i aerodrom što za Beogad ne lete najveći europski prijevoznici, a ne to što Air Serbia ima najveći udio u prometu, pobogu.
Ne. Bas ste upravo to rekli. Da se u Beogradu samo JU siri a da ostali stagniraju ili se povlace. I da je bas problem sto je JU dominantna. I da je to problem i za putnike i za aerodrom.
Ja tako nešto nisam rekao. Ja sam rekao da nije dobro što su otišli easyJet i Vueling, što Eurowings i Air France smanjuju, što ne dolaze British, Iberia, Finnair, TAP… to ni izblizu nije isto što ste vi napisali. Ako to ne razumijete, ja vam istinski ne mogu pomoći.
easyJet nije otisao. Prisutan je. Da li smo citali sta je sve easyJet porezao? Berlin je desetkovao? Da li je trziste krivo? Ako jeste zasto JU povecava a W6 uspostavlja Berlin?
Vueling je pregazen od JU i W6. Da li ste svesni da cemo imati vise od 2 leta dnevno za Barselonu? Juce su vam pisali da i W6 krece sa svakodnevnim letovima. Ko je kriv sto Vueling nije uspeo? Beograd? Putnici? Trziste?
Eurowings i sami znate kako funkcionise. To je kompanija koja LH sluzi za obracun. Nista vise. I sama je u ogromnim problemima. Zakazuje, pomera, otkazuje. Nije to nista u Beogradu sta rade u Nemackoj. Ne vidim da se nesto proslavio i u Zagrebu.
Za British nemamo sta toliko objasnjavati. Receno 100x.
TAP? Gde TAP leti istocnije od sezonskog Zagreba? Ima li ga u Ljubljani, u Tirani, u Sofiji, Bukurestu? Muka je bila za taj Lisabon jer ste se cudili kako to Beograd nema Lisabon kao da je primarna destinacija a ne za nas potpuno leisure. I to sad imamo.
Iberia? Pa sto ne leti? Kako JU moze i u MAD, AGP, VLC, BCN i PMI a Iberia ne moze? Trziste postoji. A nama bas fale pored toliko letova iz Srbije i Iberia. Uzgred JU ima kodser sa Air Europa tako da i za druga mesta po Spaniji imamo izbor koliko hocete.
Finnair? Za koga? Da li imamo dijasporu u Finskoj? Da li imamo razvijen turizam sa obe strane?
Ponavljate kompanije od kojih 3/4 imaju sezonske letove do Zagreba.
A ako sve to vi imate gde su vam putnici? Zasto Zagreb nije daleko iznad 2019.? Zasto je LH za praznike slala CRJ? Zar nije mogla neki A319 ili makar A320? Kako moze u Beogradu A321 po dva puta a ovamo CRJ?
Gde su vam sada Iberia, TAP, Finnair, Air Transat?
Samo što British ima 80 posto prometa na Heathrowu, najvećem europskom aerodromu. A Air Serbia nema ni 50 posto u Beogradu, svom hubu i praktično jedinom aerodromu u državi.
Vrlo vjerojatno će ove godine taj postotak JU učešća u Beogradu biti još manji.
Kako će biti manji, pobogu, ako ima toliko novih linija i frekvencija, a planira povećati flotu za 30%.
Vi to imate kristalnu kuglu pa znate da će sve te linije preživjeti do kraja godine?
Ne nego kompanija otvara nove linije da bi ih odmah zatvorila i time potrošila brdo novaca. Koliko je novih linija od prošle godine zatvorila?
Joj, da, imate pravo. Zaboravio sam da se u Air Serbiji pazi na svaki novčić i ako nešto ne donosi profit odmah ide u šturc.
Vi kao ne znate koje su linije reducirane i ukinute?
Naravno da znam. Čemu pitanje?
A pa susjedi vi morate da se odlucite da li je dobro da JU ima veci udeo ili manji? Da li treba da ima vise od 50% ili manji? Da li je to dobro za putnike i sam aerodrom?
Evo ja ću sada pokušati dati neki realan odgovor, barem po meni.
Ja mislim da nije dobro za aerodrom da bilo koji prevoznik ima preko 20% udjela. Bilo to državne kompanije ili private.
Zašto to mislim? Jednostavno zbog rizika poslovanja. Npr. Promijeni se vlast u državi i nova vlast ne želi više financirati državnu nacionalnu kompaniju, i dogodi se slučaj Slovenije, ili u blažem obliku jednostavno “podreže krila” državnom avioprevozniku i on funkcionira u jako smanjenom obimu.
Nemojmo se lagati, svi drzavni avioprevoznici u regiji dobivaju značajne državne potpore. Neki vidljive i transparentne, neki nevidljive kod izvještaja.
S druge strane imamo privatne zrakoplovne kompanije koje funkcioniraju po tržišnim uvjetima, te ako nisu zadovoljni ili procjene da bi mogli više zaraditi na nekom drugom aerodromu, jednostavno napuste aerodrom.
Zato smatram da sve preko 20% nije dobro. Iako je to jako teško postići, i ima malo aerodroma koji to imaju. Ali ovo je komentar na ono šta je idealno za aerodrom.
Slazem se u nacelu sa vama. Ali zamislite vi Finnair da ima samo 20% udela ili LOT. A da ne pricamo o LH, LX, OS, TK, TP… pa pre bi se otruli nego to da dopuste.
Svaka ta kompanija koja ima 20% udela, a prva na pamet mi pada Bulgaria, pitaj boga kako funkcionise, zaradjuje/gubi, LF… sta god.
„ S druge strane imamo privatne zrakoplovne kompanije koje funkcioniraju po tržišnim uvjetima, te ako nisu zadovoljni ili procjene da bi mogli više zaraditi na nekom drugom aerodromu, jednostavno napuste aerodrom.“
To postoji samo u teoriji. Kakav trzisni uvjet kad ti neko dodje tako sto mu platis. I ono se finansiraju na razne nacine tipa subvencije posebno napravljene za njih, tenderi poput onog u SKP za W6, neka udruzena oglasavanja itd. Samo se metod razlikuje. Dok kod OU, JU i YM 2.0 ide jos direktnije ili blagoretardirano kroz PSO.
Nije dobro biti bez nacionalne kompanije. Mi u regiji imamo 3 uzasna primera. To su LJU, SKP i SJJ. Cak i ono sto ima TGD je blagi uzas. Iz SKP ce se tek ove 2023. do FRA. Preko CDG, LHR, MUC mogu samo da sanjaju.
Druga stvar je ona kada dodje kriza. Videli smo tokom pandemije koliko je bitno imati nacionalnu kompaniju. One su te koje su sakupljalje ljude po belom svetu, prevozile med.materijal i opremu i isle tamo gde im se kaze. Ostali su napustili i nisu hteli da rizikuju. Videli smo i posle naznaka zavrsetka pandemije ko je kako reagovao.
Zato je bitno da su tu. OU mozda zaradjuje na FRA, MUC, ZRH i VIE a gubi na FCO, CPH itd. Ali ima neki balans. Gde dobija a gde opako gubi. Oni su sami rekli da jedine linije gde zaradujuju su ka LH hubovima.
LCC ide samo tamo gde zaradjuje.
Ima jos brdo faktora.
Drzava preko nacionalne kompanije ostvaruje sekundarnu dobit. LCC idu samo na primarnu i tu se prica zavrsava. A da bi neka kompanija drzvna iole bila uspesna ne moze imati samo 20% udela.
Nije realno da neka kompanija ima 20% udjela, slažemo se, ali čitatelj je rekao što bi bilo dobro po aerodrom.
Potpuno ste u pravu.
Nemam pojma je li to dobro za aerodrom ili nije, ali je svima dobro poznata da Air Serbia nije kapacitirana za rast kakav najavljuje. Kao što je svima poznato da se neke linije održavaju zbog prestiža iako gomilaju gubitke, a objektivno nema nikakve logike da postoje.
S druge strane više je nego očigledno da su LH i Wizz odlučili nagaziti JU koja će ovako razvučena na sve strane bez realnog temelja, financijskog pogotovo, biti lagan plijen.
Koje linije se održavaju radi prestiža i nisu isplative?
Nijedna. Sve linije koje je Air Serbia uspostavila su logične i financijski isplative
Znači čitatelj laže?
To tako i treba da bude, zar bi trebalo da bude kao u Sarajevu gdje se wizz spakovao bez pozdrava pa ostavio aerodrom u neizvjesnosti ili kao u Zagrebu gdje jedan LCC u prvoj godini ima trećinu saobraćaja čim mu se otvara prostor za ucjene? Ne hvala, nama treba jaka JU a vi u regionu kako vam volja.
Nije da Wizz Air nema značajan udio u Beogradu, zar ne? U ovom momentu ima oko 17% udjela, što i nije bitno više manje ima Ryanair u Zagrebu koji je na oko 28%.
Vi izgleda da nista shvatili sta je Anon 10:50 napisao.
??? A što je napisao po vama?
Prvo, vi ste nedavno napisali da FR u Zagrebu ima 30-32%.
Drugo čak i neka bude 28 vs 17% i naravno da je 11 procentnih bodova ogromna razlika i vrlo bitna
Treće wizz je to postigao tj izborio se za to godinama u poštenoj tržišnoj utakmici a FR u Zagrebu za godinu dana uz privilegije koje drugi nemaju.
Doista ogromna razlika zar ne?
Razlika svakako jest, neosporno. Ali nije ogromna razlika. U realnim brojevima Wizz Air u Beogradu i Ryanair u Zagrebu imaju slične brojeve.
A inace su Zagreb i Beograd iste velicine pa se to tako meri po slicnosti?
U Europskim relacijama bogami jesu.
U realnim brojevima BG ima 5,6 miliona putnika a ZG 3,1 tako da vam to poređenje ne ide u prilog odražava pravo stanje zavisnosti.
A takav omjer je bio i 2019. Dakle?
Kakve veze 2019 godina ima sa % učešća FR u Zagrebu 2022 i komparacijom sa WIZZ-om u Beogradu iste te 2022 u realnim brojevima? Šta dakle!? 2019 FR u Zagrebu nije ni bio
Nije ga bilo, ali je bila kamara drugih kompanija koje sada ne lete poput long-haul.
Kako dakle? Pa u 2019.niste imali baziran Ryanair! Pobogu dosla vam kompanija sa 3 bazirana aviona koja prodavala karte mesecima za 5 i 10€!
Da nije bio baziran Ryanair, ali je bilo masa drugih timova. I?
Timova? Kakvih timova?
A sto drugi ne krenu da se vracaju? Sad je vec normalno stanje. Cak i vise nego normalno.
Zasto Zagreb nema ni jednu jedinu novu najavljenu liniju?
Zasto Zagreb nema easyJet koji je tako dobro prisutan u EU? Ono makar jednu simbolicnu liniju. Moze i ona do Berlina?
Ne timova neko prijeovoznika. Sorry, jako sam premoran, spavao sam samo 3 sata već dvije noći.
Za long-haul još nije normalno stanje.
Zašto Zagreb nema novih linija je i te kako dobro pitanje kojim ćemo se pozabaviti u idućih dva tjedna.
Razlika između 28% i 17% nije 11%. Rajanov udeo je za skoro 2/3 veći od Wizzovog tržišnog učešća, tačno 64.7% je veći njihov share i to je vrlo značajna razlika. Ne mogu da zamislim nijedan biznis u kom razlika između 17% i 28% tržišnog učešća nije značajna.
Nisam ni rekao 11% nego 11 procentnih bodova a to nije isto a ostalo ste sve objasnil.
Upravo tako.
U realnim brojevima on je isti. U omjeru je razlika 11 postotnih bodova.
Ogromna razlika u učešću, još jednom potvrđujete.
A jel? Ako vi tako kažete.
Само што Визер стабилно послује у Београду.
A Ryanair ne posluje stabilo u Zagrebu?
Сувише је кратко у Загребу да би проценили. Мора проћи барем 4-5 година.
Ako vi tako kažete
Много је трагично је што OU таква каква је им највећи удео у Загребу. То много више забрињава.
Lolz
A koliki je udio OU u ovom momentu? Vi znate taj podatak?
Ove godine će taj postotak za JU biti još i manji.
A jel? Uz sve nove linije?
Па и други повећавају у Београду.
Ni blizu kao JU. Ni blizu
Apsolutno da. Beograd će 2023. istinski razvaliti i još bitno odskočiti od regije. Ako se ne desi nešto nepredviđeno, daleko bilo.
Evo jos jedne sjajne vesti!
AnadoluJet krece sa letovima iz Beograda za Izmir od 16.2.2023 sa dva nedeljna polaska.
Bravo Beograde!
Значи да ће ТК имати:
IST: 21
EBS: 4
ADB: 2
27 тједних летова! Може!
А овде смо читали како одустају од Измира. Знају Срби и Турци шта раде.
A gde je jos JU code share? 😂
Биће лудница са њиховим туристима. Ево резултата за првих 11 месеци:
Новембар: 10.353 (+79%)
01-11.2023: 115.703 (+113%)
Истински одлично.
To su rezultati za što?
Broj turskih turista verovatno
Moguće, istinski ne znam.
Kada ste ovdje čitali da odustaju od Izmira? Dajte ne pričatje kajgotarije!
У коментарима сте писали
Apsolutno ne nisam, to NIJE ISTINA. Lažete!
Da, već je napisano. Bravo Beograd!
Alene pa Nikola Tesla je apsolutno pokidao u decembru.
Najveci rast u regiji a verovatno I sire.
Ovde se najbolje vidi zasto su Francuzi toliko ulozili u Srbe I njihovu prestonicu Beograd. Svaka cast, svaka cast! Dogodine idemo na 7 miliona.
Zagreb cake ni u decembru nije uspeo da smanji razliku iako je fudbal uglavnom odradio rast. Bez njega upitno he da li bi bilo rasta.
Kako god, BEG je pokazao zasto je jedini pravi aerodrom nase regije.
Nije najveći rast, Priština je bolja bila u decembru a na nivou godine je više aerodroma u regionu bilo sa boljim rezultatima. Uprkos tome definitivno odličan rezultat jer je bila je projekcija za 5 miliona putnika ove godine a 12% više je stvarno odličan rezultat.
Da, da. I Maribor ima rast od 160% (ili 140%) u odnosu na 2019. pa ispada da je najbolji???
Ovo procenti sto se ovde spominju su igra za malu decu.
Naravno da ce Mostaru ili Mariboru doci par aviona i napraviti rast od 1000%.
Jednom Sarajevu treba vise od toga. Skoplju jos vise. Zagrebu vise od Skoplja a Beogradu najvise sto se EXYU tice.
Tako ce Budimpesti trebati mnogo vise vremena da preskoci 2019. jer se radi o mnogo vecem broju putnika nego u Beogradu.
A od Budimpeste imamo jos vece aerodrome gde 2% povecanja iznosi kao cela godina u Zagrebu.
Sto je veci aerodrom teze je i preci neke brojke. To ne znaci da je Maribor carski aerodrom jer ima rast od 160% a Budimpesta katastrofa sa minusom.
Te igrarije sa procentima znamo kome sluze.
Pa znate kako, ipak je relevantno za oporavak uzeti procente, jasno je da to ne znači i veći broj putnika ali govori o oporavku. Beograd ove godine jeste odlično odradio posao ali ipak nije stigao na 100% brojeve iz 2019 godine a Priština jeste a brojevi Prištine nisu uopšte zanemarivi niti se mogu porediti sa Mariborom koji spominjete. Stvari treba nazivati svojim imenima.
Upravo tako.
Po meni to znači da je aerodrom bolje vođen, isto tako smatram da je aerodrom Beograd bolje vođen od aerodroma Sofija i Budimpešta. Naravno da postoji još okolnosti koje utiču ali i te kako veliku ulogu ima rukovodstvo aerodroma. Npr, Vinci je mogao uraditi isto što je uradilo rukovodstvo u Zagrebu i dovesti predatora na uštrb domaće kompanije i tada bi svašta moglo da se desi.
Zar netko smatra drugačije? Upravo radi toga ne potenciramo brojke ovih minijaturni aerodroma niti ih uzimamo u obzir.
Da, tako je. Ali da je rezultat više nego dobar to svakako jest. Veliki respect!
Nije najveći rast, ali je razvalio, to ste u pravu.
Nije nogomet akumulirao velik broj putnika.
Eto ga, ipak završi Beograd godinu sa boljim rezultatima poredeći sa Zagrebom. Uprkos svemu što smo čitali tokom godine, rapidno sustizanje, manjak velikih igrača, rezanjima kao nigdje, jezerima na terminalu i slično menadžment aerodroma je pokazao kako se radi posao a i JU nije zakazala. Moram spomenuti i neravnopravan boj prvih 4 mjeseca inače bi razlika bila veća bitno. Tako da poštedite nas molimo vas navijačkih članaka ubuduće.
Dito!
Pa vidite kako je sturo napisan clanak, ocigledno da mu nije drago.
To je uredništvo tako riješilo.
????
Svi članci o broju putnika su jednako dugački jer nema baš nešto pretjerano puno podataka. Baš svi. I sad ste se našli komentirati to na Beogradu. O moj bože.
Zašto meni ne bi bilo drago da je Beograd ili bilo koji drugi aerodrom regije uspješan?
Je ima bolji rezultat čak 0,1%. huge, istinski huge!
Ima bolji rezultat i to se vidi, huge je zavisno iz kojeg ugla se gleda, kada vidimo kakva je razlika bila prva 4 mjeseca mogu vam reći da ju HUGE.
Beograd je, kao i svi nonEU aerodromi imao bitno bolje rezultate od EU aerodroma. O tome smo nemalo puta pisali.
Huge je 0,1% razlike. Nazdravlje.
Živjeli!
Pogledajte Vaš članak o statistici o Prištini,
moglo bi se reći da je opširniji.
Je ima cijelih jedan i po rad više. Čestitam.
Da jer u decembru ima 113%.
A da ima neki aerodrom velicine Beograda 113% je huge, istinski huge!
Da to je huge. Ali na razini cijele godine Beograd je imao tek 0,1% više od Zagreba.
I? Beograd nije dobio najjacu kompaniju u medjuvremenu koja je napravila svoju bazu sa 3 aviona. Tako da te 2019. nije bilo toga. Zagreb bi trebalo da ima mnogo veci procenat. Kao na primer Sarajevo koje je imalo ogroman rast dolaskom W6.
Sta nam to govori? Da je Ryanair u Zagrebu nadomestio gubitak drugih. Pa ste od elitnog aerodroma sa legacy putnicima stvorili rast od prevoznika koji je prodavao karte za 5 i 10€.
Ruku na srce Beograd je dobio svašta nešto ali to nije poenta. Istina je da je Zagreb dobio bazu FR koja je po meni takođe trebala da generiše bar 10% iznad 2019 godine ali izgleda da nije baš sve kako treba jer i LF FR pokazuje da tržište nije baš neko u Zagrebu.Nikakvu akumulaciju značajnu FR nije napravio nego je samo zagorčao život CA. Zagrebu treba jaka domaća kompanija koja bi od njega pravila neki mini hub bar na nivou regiona, iako smatram da je sada za to kasno jer je to mjesto preuzeo Beograd
Da sada je kasno. Da se to opet uzme Beogradu bio bi potreban ogroman novac.
Da. I zbog korone isli smo svi na fabricka podesavanja a Croatia je bila u ogromnoj prednosti u odnosu na Air Serbia upravo tokom pandemije. Mogla je sto sta da napravi i bez mnogo ogromnog novca.
Da je, o tome sam napisao i članak, zar ne?
Nije, ali je dobio dodatni avion Wizz Aira, tonu letova Turkisha, Air Serbiu koja je otvorila 21 novu liniju na račun poreznih obveznika…
Pa i poreski obveznici HR itekako plaćaju nacionalnu aviokompaniju, gde su te linije i putnici na račun tih poreskih obveznika?
Ništa tu nije sporno, nema ih, Croatia uništava novac poreznih obveznika bez ikakve koristi.
Kako to kod vas u EU prolazi tako gde nema korupcije, nepotizma, nestrucnosti i sl.?
To je pitanje političke odgovornosti, nikako ne nepotizma i korupcije. Odakle vam ideja da u EU nema nestručnosti?
Nema u OU nepotizma? Nema korupcije? Pa i samo slutite kakav je aranzman sklopljen za A220.
Bome ja citam da je sve bajno i da nestrucnih ima tamo po Bosni, Srbiji, CG.
Ja nešto slutim? A jel?