autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Aerodrom Portorož
Republika Slovenija će i ove godine imati poticajne mjere za kompanije. No, končano Slovenska Vlada je nakon 3 godine došla pameti i više neće plaćati kompanijama što su letjele, tj. nakon ostvarenih letova. Ovo je bio notorni nonsens jer ni na koji način nije motiviralo kompanije na više letova ili nove linije. Totalna glupost koju baš nitko ne radi. Koliko sam puta rekao da u Sloveniji izgleda kao da se petogodišnjaci bave zrakoplovstvom. Ovaj puta Slovenija planira motivirati pokretanje novih linija, poglavito u regiji. Slovenija je naglasila da joj iz Ljubljane nedostaju veze do Skopja, Sofije, Bukurešta, Tirane, Prištine, Copenhagena, Stockholma, Helsinkija, Berlina, Hamburga, Praga i Barcelone. Iskreno, dobar dio ovih linija je realan, no ne i letovi za Helsinki i Hamburg, a malo vjerojatni su letovi za Barcelonu, Berlin, Prag i Stockholm u ovom momentu.
No, predmet naše analize danas je činjenica da Slovenija planira isključivo financirati letove iz Ljubljane, ali ne i iz Maribora i Portoroža. Ovo je krajnje i apsolutno neprihvatljivo. Pobornici ove ideje ističu da je Slovenija premala da bi imala letove iz tri aerodroma i da se mora koncentrirati na samo jedan aerodrom, a to je Ljubljana. Oni naglašavaju da je Ljubljana ozbiljno pala u broju putnika i linija od 2019. godine (bankrota Adrije) i da se sada svi resursi Slovenije moraju usmjeriti isključivo na ljubljansku ekspanziju.
Jasno je da ovo nije prihvatljivo. Države uvijek moraju jednako financirati sve svoje regije, samim time i sve svoje aerodrome. Krajnje je neprihvatljivo da Slovenija diskriminira dvije svoje regije i dva svoja aerodroma i preferira samo Ljubljanu i Središnju Sloveniju. Centralna Slovenija ima 564.527 stanovnika, njoj gravitira još i Gorenjska, Zasavlje, Jugoistočna Slovenija, Donjoposavska Slovenija. Ovo je ukupno 1.024.902 stanovnika. Istovremeno Mariboru gravitira Podravska Slovenija i Pomurje što je 438.391 stanovnika. Koruška i Savinjska su jednako udaljeni od Maribora i Ljubljane. Obalno-Krška Slovenije gravitira isključivo Portorožu i ima 115.016 stanovnika. Goriška je jednako udaljena od Ljubljane kao i od Portoroža. Po toj logici Slovenija bi morala financirati sa 64,9% Ljubljanu, sa 27,8% Maribor i sa 7,3% Portorož.
I to ima logike. Maribor je turistički kraj, u njemu i oko njega ima velik broj toplica (Moravske Toplice, Olimje, Zreče, Dobrna), Mariboru gravitira svjetski poznati zdravstveni centar Rogaška Slatina, uz Maribor su velika skijališta Mariborsko Pohorje, Areh, Rogla i Kope. Uz to Uz Maribor su veliki turistički centri Radenci, Ptuj, Murska Sobota, Celje i sam Maribor. O turističkom potencijalu slovenskog primorja uz Portorož ne treba ni govoriti.
Konačno pogledajmo primjere iz regije. Makedonija nije ništa veća od Slovenije, područje koje gravitira Ohridu nije ništa veće od onog koje gravitira Portorožu, Portorož ima daleko više turista nego Ohrid. I svejedno Makedonija financira i Ohrid, a ne samo Skopje. Jednako tako i Crna Gora, koja je 3,5 puta manja od Slovenije financira i Tivat (gravitirajuća zona je manja od Portoroža po broju stanovnika), a ne samo Podgoricu.
Maribor je jasno iskazao interes za letove, poglavito za LCC. Portorož je pak iskazao interes u 2023. otvoriti letove za Beograd (Air Serbia), te za Prag, Brno i Budimpeštu (Van Air Europe). Kako je onda moralno i prihvatljivo takve inicijative ne podržati, nego novac isključivo usmjeriti na Ljubljanu. Država nije niti komercijalno poduzeće, niti joj smije presudan interes biti komercijalni. Ona je servis svih građana i ona ima obvezu proporcionalno pomagati sve regije, u ovom slučaju aerodrome.
Da u Hrvatskoj nekome padne na pamet udruženim oglašavanjem financirati samo Zagreb, a ne i Zadar, Pulu, Rijeku, Brač, Split i Dubrovnik, padale bi glave. Čak štoviše, u Hrvatskoj se upravo udruženim oglašavanje financiraju isključivo obalni aerodromi, a ne i središnji Zagreb. Jednako tako u Srbiji se PSO-om financiraju Morava i Niš, a ne financira se Beograd. I u Hrvatskoj PSO letovi su iz Osijeka, Pule, Rijeke, Zadra, Splita, Brača i Dubrovnika, uz Zagreb.
Logično bi bilo da velik dio novaca, pa i 75% ide na Ljubljanu, ali bi Slovenija bar 20% morala dati za Maribor i 5% za Portorož. To bi bilo korektno. Ovako se stvarno diskriminira jedan dio države, zapravo veći dio države.
ma ima smisla to što ste napisali. To bi bilo logično.
Da to ima smisla. Takav novac bi omogućio linije
i iz Maribora i iz Portoroža
Hitro I Hrvatska mora uvesti isti princip i direktno subvencionirati OSI-DUB i cjelogodisnju BEG- PUY. Ovi gradovi su vec izrazili interesovanje za ove internacionalne letove.
Hrvatska financira inozemne linije iz svojih sekundarnih i tercijalnih aerodroma. I to sa ogromnim iznosom novaca.
Ne ns nacin kakobto Slovenija zeli da uradi. Mnogo efektivnije.
ns način?
kakobto?
Sorry, ali stvarno ne razumimem što ste htjeli napisati.
Da
‘Države uvijek moraju jednako financirati sve svoje regije, samim time i sve svoje aerodrome.’
Slovenija se pređe sa kraja na kraj za 2 sata.
Argument opšteg tipa, poput ovog gore važi za Poljsku ili Bugarsku, sigurno ne za Sloveniju.
Slovenci su racionalni ljudi, zato se oni neće odlučiti na gluposti svojstvene Balkancima i meriti patku veličinom i brojem aerodroma, nego gledaju svoj novčanik i kakve posledice na njega imaju njihove odluke.
Ne treba Slovencima balkanski blog da im pomaže oko strategije razvoja avijacije, mogu oni to i sami.
Dobro ne pretjerujet. Od Morske Subote do Portoroža treba 3 sata. Ovakav način financiranja nije specifičan Balkanu, nego je pravilo u cijeloj Europi.
Potpuno ste u pravu. Na ovom portalu se stalno slavi kad na nekom aerodromu raste broj putnika. Kao da je to jedino bitno.
A to nije bitno?
Alen, ma nisu samo putniki jedan i jedini kazatelj kako je neki aerodrom uspjesan. Neki aerodromi imajo puno vise privatne i poslovne aviacije sa koji mogu za zasluzijo puno više para nego sa LCC sa velikim popusta. Ali poslovna aviacija ima samo u prosjeku 2-3 putnika prema letu, tako da svekupno onda nije bas veliko putnika.
Da slažem se, tako je. I?
I? Treba znati koliko novca kasirajo svi ti aerodromi. Vjerojatno neki GLEX plati vise nego puni Airbus a ne donosi bas puno h putnicki statistiki. Treba to tako gledat. Ima i Maribor puno takvih letova i to treba da razvija Maribor. Prije ove specialne operacije u Ukraini, Maribor imao je često ove privat avione sa Moskve, sada nista vise. Kada svake toliko pogledam na FlightRadar vidim i Gulfstreame, GLEXe, Falcone, Embraere, Citatione i druge privat avione. Bio i neki dan A320neo ACJ tamo. Ja se nadam da Maribor ovdje kasira dobre pare, neznam zašto drzava ovo ne supportira jel kako znam handler je drzavna firma tako da sve sta kasirajo, sve ide drzavi. A sta zakasira Fraport, sve ide njemci. Ovo je vise od nonsensa, ovo je neka nova dimenzija glupavosti slovenackog ministarstva za infrastruktoro. Samo. treba i to, da budu i Maribor prodali nekomu skladu i onda ga bo ovi zatvorio, kako su napravili sa Adrio.
Sve to je jako skromno. Upravo zato aerodrom i radi samo 8 sati na dan. Prestrašno.
Zato sto je pametna.
I krajnje nemoralna i neprihvatljivog ponašanja.
Onda je i Hrvatska nemoralna jer ne finansira iz PSO-a linije iz Osijeka za Njemacku i Irsku kao i cjelogodisnje letova Pula Beograd.
Zašto bi Republika Hrvatska financirala PUY-BEG? Ti letovi nisu od nikakvog vitalnog interesa za RH! Kao ni OSI-DUB ili OSI-D.
Ali ih financira.
Ja sam ovdje mislio na PUY-BEG…
I ja. Hrvatska i lokalne turističke zajednice financiraju PUY-BEG.
A zašto ako smijem pitati?
Pa je l’ smetamo toliko baš?
Opet vi sa podmetanjem… Ali ok, navikao sam. Dakle: u Istri, pogotovo u i oko Rovinja puno Srba ima nekretnine. I upravo su oni ti koji te letove najviše i koriste. Stoga mi nije logično da se ti letovi subvencioniraju. Ako se već neki let iz BEG subvencionira, onda bi mi bilo logičnije subvencionirati let koji koriste gotovo isključivo turisti.
Ne kužim sad, a ti letovi ne dovode turiste?
Vlasnici nekretnina nisu turisti.
Nego što su? A uz vlasnika nekretnina nema drugih turista na ovoj liniji?
Ja to stvarno ne znam, samo konstatiram.
Kolika novca iz hrvatskog drzavnog proracuna Air Serbija dobije godisnje za letove Beograd-Pula?
Stvarno ne znam.
0 kn
0 EUR
Odakle vam to?
Zašto? Inozemne linije se financiraju iz projekta udruženog oglašavanja. I linija Osijek-Minhen je subvencionirana linija, kao i Pula-Beograd.
Otkud vam to za Pula-Beograd? Za Rijeku ima neka subvencija, za Pulu mislim da više ne.
Scure napamet pise. Iz hrvatskog drzavnog proracuna Air Serbija ne dobija nista, nikakve subvencije.
Jeste li vi normalni.
Linija je bila financirana iz udruženog oglašavanja.
Svakako je bila. Jel ima sada ne znam. Ali da je bila to sam 100% siguran.
To sto ste vi u nesto sigurni, nikome drugome nista ne znaci.
Svaka vasa tvrdnja treba imari pouzdan izvor inace je niko ne uzima zaozbiljno.
Pa siguran sam zato što sam pročitao izvješća turističkih zajednica i pročitao izjave uprave ZL Pula.
sve je to rekla-kazala.
Da rezimiramo.
– Hrvatska direktno ne finansira nijednu internacionalnu liniju sa aerodroma na obali niti sa osijeckog aerodroma!
– Slovenija iz drzavnog proracuna zeli da izdvoji sredstva za financiranje internacionalnih letova sa ljubljanskog aerodroma.
Odluka Slovenije je sasvim racionalna i cilj je da na najveci aerodrom privuce sto vise putnika. To ne bi bilo moguce ako se putnici raspu na mariborki i aerodrom u Portorozu.
Kako Hrvatska ne financira linije za inozemstvo? A milijuni za udruženo oglašavanje?
Odluka je krajnje nemoralna i diskriminirajuća.
Procitajte sta je napisano, majka mu stara. Ne komentirajte bez ikakve veze nesto samo da imate komentar.
Udruzeno oglasavanje nije ni nalik onome sto Slovenija zeli da napravi i nije direktno financiranje aviokompanija.
A zar je netko rekao da je, pobogu! Majko mila, nije!!!! Dajte vi čitajte.
Udruženo oglašavanje se samo spominje u kontektstu izjave čitatelja da Hrvatska ne financira inozemne linije. Što nije točno. Financira kroz udruženo oglašavanje.
Ne citate ponovo sta je napisano.
“Hrvatska DIREKTNO ne finansira nijednu internacionalnu liniju sa aerodroma na obali niti sa osijeckog aerodroma!”
Vi osporavate nesto sto svako dijete u Hrvatskoj zna, majka mu stara.
Malo koncentracije molim vas.
Što po vama znači direktno?
Direktno bi znacilo da u drzavnom proracunu postoji jasna stavka za tako sto. Praksa da se sredstva dodjeljuju Turistickoj zajednici a da ona odlucuje o nacinu utroska nije direktno financiranje.
Je li vam sada imalo jasnije?
IIIIII?????? Koja je fucking razlika? Jel kompanija dobivaju milijune da lete?????
Ne, Air Serbija ne dobina milijune da leti PUY – BEG niti cjelogodisnju liniju ZAD – BEG.
Nisam rekao da dobiva milijune za tu liniju. Milijune dobivaju sve linije koje se financiraju od udruženog oglašavanja. ZAD-BEG nije cjelogodišnja linija.
Kada bi Hrvatska odlucila da financira avioprijevoznike na nacin kako to Slovenija planira, to bi bilo mnogo vise novca i mnogo ozbiljniji pristup.
Nisam siguran da je to baš legalno. Konačno ovaj hrvatski model je daleko logičniji. Na ovaj način se traži participacija i lokalne zajednice u 50%, a lokalna zajednica onda i te kako procijenjuje koje su joj linije stvarno potrebne za razvoj turizma. Da nije tako, svi bi navalili ko blesavi na traženje novaca bez ikakve logike (daj što daš dok plaća država). Ovako se, u konačnici, prikup i daleko više novaca, 100% više, pa se financira i bitno više linija.
Eto vam odgovor.
Kad lokalna zajednica bude participirala u finansiranju avio linija u Sloveniji, bice letovi i iz Maribora.
Sada za to nije vrijeme.
A do tada država smije i može financirati samo i isključivo jedan aerodrom i jednu regiju?
Naravno da smije. Tko joj moze zabraniti.
Nisu Slovenci glupi kao neki drugi da razvijaju sekundarne aerodrome i unistavaju buduci hub u Ljubljani
To je nemoralno i krajnje neprihvatljivo. Tako države ne mogu i ne smiju postupati. Druge države tako ne postupaju.
Estonija tako radi, Latvija takodje. Zemlje po povrsini i broju stanovnika najslicnije Sloveniji.
To nije istina. Neki dan sam vam dokazo da nije tako.
Koliko se internacionalnih linija finansira iz hrvatskog PSO?
Ni jedna. I? Slovenija nema domaćih linija. Ne bi bili prva zemlja EU koja bi financirala inozemne PSO linije. Koliko inozemnih linija financira PSO Srbije?
Pa nemojte Sloveniji predlagati gluposti koje ni Hrvatska ne zeli da radi.
Koje to gluposti po vama Hrvatska ne radi. Ima velik PSO za domaće letove i ogroman projekt udruženog oglašavanja za inozemne linije iz aerodroma koji nisu Zagreba. Zašto to nema i Slovenije?
Financiranje inozemnih letova sa sporednih aerodroma koje predlazete Sloveniji NE RADI Hrvatska.
I urazumite se, Slovenija je pored toga i mnogo manja i kompaktnija drzava.
Da radi. Kroz udruženo oglašavanje financiraju se letovi iz Pule, Rijeke, Zadra, Split, Dubrovnika za inozemstvo sa više milijuna EUR godišnje. Subvencionirana je i linija Osijek-Minhen.
Osijek-Minhen je čista glupost. Bolje da su iste novce dali Ryanairu i dobili pet linija.
Pa, to je svakako tema za razmišljanje. No, problem je što Ryanair želi da im se plati sav novac koji im se duguje, bez ikakvih garancija da će pokrenuti linije. Osijek se toga boji jel to znači da bi potrošili sva novac koji imaju, a potom nema garancija da bi dobili linije.
Pa je li Slovenija trenutno zeli da ucestvuje u projektu udruzenog oglasavanja?
Očito ne. Osim u Ljubljani gdje će subvencionirati linije.
Ah, pa vi osnovne stvari niste sebi razjasnili glede namjere i plana Slovenske vlade.
A ne?
Razjasnite prvo sebi sta to Slovenija zeli tacno da uradi – koga da subvencionira, iz kojih izvora, na koji nacin …
nakon toga mozete raditi neke analize i pisati komentare. Ovdje ste napravili pravu zbrku.
Nimalo. Jako dobro znam što i kako planira slovenija subvencionirati i o tome sam napisao vrlo opširan članak.
Slovenija to zeli da uradi kroz udruzeno oglasavanje?
Ne oni će to financirati direktnim subvencijama bez sudjelovanja lokalne zajednice.
To vam svo vrijeme citatelji pokusavaju objasniti. Nijedna zemlja EU ne finansira direktno internacionalne letove sa svoje teritorije. Pogotovo ne bi finansirala avio kompaniju izvan EU.
Covjece, urazumite se.
Ovdje vam je naveden dobar primjer. Vase insistiranje da se finansira Air Serbija da leti na relaciji Portoroz – Beograd bi bilo isto kao kad bi Estonija finansirala ruske kompanije da lete URE-LED.
Hrvatska ne financira inozemne linije kroz udruženo oglašavanje?
Mađarska ne financira letove Wizz Aira iz Budimpešte za Sarajevo, Podgoricu, Skopje… kroz PSO?
Pustite se udruzenog oglasavanja. Slovenija ne zeli da koristi takvo sto – ovdje se radi o sredstvima koje vlada direktno dodjeljuje aviokompanijama.
Hrvatska ne finansira inozemne letove sa obale ili sa osjeckog aerodroma i to je fakat.
I? Koja je razlika financira li se linija udruženim oglašavanjem ili direktno?
Ah, pa zar vi ne znate koje su to bitne razlike?!
Zar zivite u uvjerenju da je udruzeno oglasavanje mnogo bolji ili jednako dobar nacin finansiranja letova za avio prijevoznike?
Da, to je mnogo bolji način financiranja. U prethodnom komentaru sam objasnio zašto.
nista vi niste objasnili zato sto ne razumijete te mehanizme.
O moj bože. Ja ne razumijem. Ma da to je molekularna biologija.
A vi mislite da Makedonija financira letove iz Ohrida da bi okolno stanovnistvo moglo putovati kao i oni iz okoline Skopja?
Ili da bi dolazili turisti. Jadnako kao što bi i u Maribor dolazili turisti, dijapora, što bi lokalno stanovništvo moglo putovati…
U MAribor niko ne dolazi radi turizma. Dodje u Ljubljani i moze, ako zeli otici na izlet u MAribor.
Dajte malo realosti.
Prvo nije istina da nitko ne dolazi u turizam u Maribor, još manje da ogroman broj ljudi ne dolazi u turizam u mariborsku neposrednu okolinu. Pričate istinske nonsense.
Prema službenim podacima statistiskog zavoda slovenije u regijama koje graviritaju Mariboru 2019. je bilo 1,2 milijuna turista koji su ostvarili 3,7 milijuna noćenja. U priobalju je bilo 1,4 milijuna turista, koji su ostvarili 3,8 milijuna noćenja. U Ljubljani je pak bilo 1,4 milijuna turista koji su ostvarili 2,9 milijuna noćenja. Kao što vidite potpuno ste u krivu.
Ja i nisam napisao da MAribor nema turistickih posjeta. Otkud vam to? Izmisljate.
A što vam onda znači rečenica “U Maribor niko ne dolazi radi turizma.”
To znaci da ce radi turizma doci u Ljubljanu ili Slovenacke planine (naravno koristeci ljubljanski aerodrom) i samo na izlet mozda otici u Maribor. Dakle, ciljano niko ne dolazi u grad Maribor radi turisticke ponude tog grada.
U Maribor se možda odlazi radi businessa.
Odakle vam takav nonsens? Zašto putnik koji ide u Maribor ili neke od skijališta ili toplica u okolici Maribora ne bi letio preko Maribora, nego bi letio preko Ljubljane i onda potrošio dodatnih čak i 2+ sati putovanja?
zato sto je to dobro za drzavu Sloveniju.
Ne nije. To je krajnje neprihvatljivo.
Haha. Maribor ispade turisticki dragulj.
Koja aviokompanija nakon ovako pogresno predtsvljanih statistickih podataka ne bi uspostavila let prema MAriboru.?
Maribor nije turistički dragulj. Ali da ima turizma ima. Kada se tome doda još potencijal dijaspore i domaćih putnika nije upitno da bi letova moglo biti. Zašto onda Slovenija na isti način ne financira Maribor i Portorož kao i Ljubljanu.
Želite li time reći da su podaci Statističkog zavoda Slovenije lažni?
NE, nego da ih vas imenjak kreativno interpretira.
Zato sam naveo da bi poslije njegovog tumacenja podataka Statistickog Ureda Republike Slovenije svaka aviokompanija odmah uvrstlia Maribor u svoj red letenja.
Vjerovatno kompanije imaju neke druge ljude da analiziraju statistiku.
Brojke su brojke. Nitko ih nije inerpretirao samo sam ih objavio.
Kompanije će uvijek prije otvoriti letove za Ljubljanu gdje će dobiti ogromne poticaje, nego u Maribor gdje takvih poticaja imati neće.
Da i ja se pitam.
Ko je imel EasyJet lete za Berlin, so bili leti vsakic napolnjeni, prav tako praga…. Veliko se govori o amelia international, saj je v originalu Slovenska firma. 1x ATR– (vsakodnevni leti na balkan in praga+bukarešta+dunaj) in en A319 (Barcelona, Berlin,Helsinki + balkan) bi v Ljubljani bili čisto ok
Amelia bi bila idealna kompanija. Em imaju ATR 72, em imaju E145 koji bi bio bitno bolji za Sloveniju od A319 koji je prevelik. Odlično za PSO.
No, kompanija je pokušala pregovarati sa Slovenijom i nakon toga odustala od bilo kakvih daljih pregovora radi potpuno inercije Slovenije koja ne želi razgovarati o PSO. Čudno i glupo. Poglavito što Amelia leti niz PSO letova u Francuskoj i diljem planete.
Maribor šampion!
Čega? Pasijansa?
Zar Portoroz nije kupio MK, Kostica ?
Da Miodrag Kostić je vlasnik Portoroža.
Vecim dijelom se slazem s navedenim, ali rauzmijem i poziciju Slovenije za koju bio ograman uspjeh bio pokretanje Ljubljane, a s vremenom bi mogli staviti fokus na Maribor i Portorož. Gurati priču na tri kolosijeka, a nijedan nije u predobrom stanju bi moglo neslavno završiti.
Slovenija je prostorno jako mala zemlja. Koper i Maribor su na 80-ak minuta vožnje autocestom od Ljubljane. Ne treba sad raditi previše drame oko toga što Maribor nije uključen u pricu.
to je krajnje neprimjereno i potpuno nepošteno. Država tako ne može funkcionirati. Tako ne funkcionira ni jedna druga država ne samo u regiji.
Što će vam toliko aerodroma na maloj distanci?
Ali su tu. I što sada?
Prenamijeniti. Nije uopce bauk.
Što ukinuti Maribor koji je napravio potpuno novi terminal? Kako bi to opravdali Europskoj Uniji koja je dala novac za novi terminal? Vi znate da bi tada morali vratiti ogroman novac EU?
Opravdanje tipa:
Aerodrom ne moze da zaradi onoliko koliko mu treba za normalno funcionisanje ili kratko NERENTABILAN.
Europljani znaju sta to znaci, bez brige.
O ne. Europljani u tom slučaju odmah traže sav novac natrag.
Da, traze. I slovenija treba da vrati novac.
Sta je problem u tomu?
Odakle Sloveniji toliki novac?
Slovenija ima taj novac. bez brige, bogata je to zemlja.
Pa i nema.
Ima mnogo vise od toga i puno je pametnije vratiti EU ulozeni novac nego u narednim godinama upumpavati ogromne iznose u aerodrom koji nema perspektivu.
pa što to onda Slovenija nije do sada napravila. Jel vi znate o kome iznosu se radi?
Bilo koji iznos da je u pitanju, to ne treba da bude razlog da u narednom periodu Slovenija ulaze milione eura u aerodrom koji nema perspektivu.
A zašto Maribor i Portorož ne bi imali perspektive. Zašto Niš, Tuzla i Banja Luka imaju perspektive, a Maribor nema? Zašto Pula, Rijeka, Zadar i Tivat imaju perspektive, a Portorož nema?
Zato sto su Slovenci dio EU i uvijek su bili razvijenija zemlja od Crne Gore, i Bosne. Zato sto su uvijek znali racionalno organizovati poslovanje svojih kompanija za razliku od vecine u Hrvatskoj i Crnoj Gori. Zato sto imaju mnogo manju obalu od Hrvatske i Crne Gore. Zato sto…
A Pula, Zadar, Rijeka… nisu u EU?
Aha, jel to oni isti Slovenci koji su Ljubljanu sa 3. mjesta smjestili na 11. mjesto u regiji davši ju Fraportu?
Jel to isti oni Slovenci koji su kriminalcima iz kinesko-nizozemskog poduzeća dali Maribor i tako ga uništili?
Jel to isti oni Slovenci koji su dali Adriju neiskusnoj 4K i tako je doveli do bankrota?
Jel to isti oni Slovenci koji su tri godine davali subvencije retroaktivno i time ne motivirali baš ništa?
Baš su se iskazali u racionalnom organiziranju u zrakoplovstvu. Čestitam.
Da to su oni Slovenci koji nisu htjeli bacati novac u bure bez dna zvano Adria i pametno zavrsili pricu. Cestitam.
Kako vidim, neki drugi jos uvijek pokusavaju da imaju mininaturnu nacionalnu aviokompaniju i za takvk sto trose ogroman novac.
Je odlično im ide od kada nemaju Adriu. Slovenija koja je bila na 3. mjestu u regiji pala je na zadnje 7. mjesto. Debelo i iza BiH. Ljubljana je pala na 11. mjesto, daleko iza Sarajeva, Podgorice, Zadra… sramota.
Sramota i glupost bi bilo ulagati ogromne novce da budu nesto sto realno ne mogu biti. To su Slovenci na vrijeme uvidjeli i rijesili se vruceg krompira zvanog Adrija.
Hrvatska jos uvijek placa ogromne novce OU da bude nesto sto nikad nece biti i zbog toga su Slovenci pametniji.
Da, rješili. Zato sada i urlaju da žele ponovo osnovati nacionalnu kompaniju. A što je sa Fraportom, Mariborom, višegodišnjim retroaktivnom financiranjem linija?
Da rijesili su se gubitasa i novac trose za potrebe svojih gradjana. Hrvatska ce jos godinama ulagati desetke miliona eura u Croatiju i vi to smatrate pametnim.
Rayanair ce izmusti MZLZ i turisticke zajednice i otici.
Itd, itd.
Ryanair ništa ne dobiva od Turističke zajednice.
Kako objašnjavate da Slovenija najavljuje pokrentanje nove Adrie?
Ako budu u mogucnosti da naprave dobar poslovni model, zasto ne. U svakom slucaju nova kompanija nece biti opterecena dugovima i moze krenuti bez takvih ogranicenja.
Ali ja ne mislim da ce se to desiti. Za tako sto nema potrebe.
Tvrdi slovenska vlast da će se desiti.
Ko zna. Mozda su vidjeli da OU posrce i da postoji prostor za novu Adriju.
Možda.
Da, Raynair leti zato sto voli Hrvatsku, CEO im voli Modrica, a zena mu je rekla da ni po koju cijenu ne ukida letove za Zagreb.
Naravno da ne. Nitko to ovdje ne misli.
Ali Ryanaira NE DOBIVA nikakav novac od TZG Zagreb, HTZ ili MZL Zagreb za svoje letove!
Mozda zato nevoljko lete iz Zagreba. Mozda ih trebaju Hrvati malo podmazati Eurima.
A nevoljko lete iz Zagreba? 86 tjedna polaska na 27 linija je malo i nevoljko?
Da Ryanair rado leti i da linije donose mnogo novca, Ryanair bi u 2023 bazirao jos 1 ili 2 aviona. Ali on ce po mojim saznanjima rezati ove godine.
Backpackeri nesto zaobilaze Zagreb.
Portorož ima sasvim dovoljno prometa s obzirom na veličinu aerodroma.
Promet svakako nije zanemariv, no oni žele krenuti sa redovnim linijama, i to je sasvim razumljivo.
tako funkcionira npr. Estonija
Pa i ne.
Da, da
NE postoji nijedan internacionalni let sa aerodroma izvan glavnog grada. A i koji ce im.
Estonija uz Tallinn ima
3 aerodroma imaju letove za Tallinn i druge estonske aerodroma, a Parnu ima letove za Helsinki u Finskoj (Nyx Air) i Stockholm Arlandu u Švedskoj (SAS). Dakle ne govorite istinu.
Alene, ne budite smijesni.
Parnu je LCC aerodrom glavnog grada Estonije i letove Ryanaira ne finansira drzava Estonija.
Što pričate vi? Kakav LCC aerodrom glavnog grada Estonije. Tallinn je glavni grad Estonije i on ima svoj aerodrom. Parnu je aerodrom na jugozapadu Estonije koji je udaljen od Tallinna 128 km. Parnu ima letove NyxAira za Helsinki, SAS-a za Stockholm Arlandu i FLN Frisie za Ruhnu. Iz Parnu-a ne leti Ryanair.
Baš ste svašta napisali.
Ne postoji linija ARL – EPU. Wikipedia vas je slagala, ne vjerujte joj uvijek.
Moje skromno misljenje je da je državu veličine Slovenije aerodrom u Ljubljani sasvim dovoljan za početak. Ako se uzme u obzir okruženje onda definitivno ne vidim smisla u guranja priče u Mariboru i Portorožu dok se na sat vremena vožnje nalaze Graz, Zagreb, Trst, Venecija i Pula.
Po istoj logici onda nemaju smisla ni Niš, Morava, Tivat, Zadar…
Nema smisla ni Zagreb, Beograd.
???
Pa Zadar zimi nema smisla. Ljeti je tamo hrpa ljudi. Isto tako i Tivat. Zimi hiberniraju ali to nije problem kad ljeti imaju stotine tisuća putnika. Niš ima smisla cijele godine. Morava nema uopće smisla.
Tivat hibernira?
Ne Tivat je ozbiljno pao. Ozbiljno!
Mi govorimo o tome ima li Zadar po toj logici onda smisla cijele godine?
Zadar-Beograd ima smisla kad bi cjelogodisnju liniju financirala Hrvatska.
Mnogo Srba koji su protjerani iz okoline Zadra zivi trenurno u Beogradu i Srbiji i koristili bi ovu liniju tokom cijele godine da obave neke administrativne poslove, posjete rodbinu, obidju imovinu itd.
Nebi. Linija Split-Beograd bi imala smisla.
Ali ne vidim razloga da Hrvatska nešto takvo financira. Ako bi Hrvatska već nešto trebala financirati iz Zadra (ili Splita) onda ima daleko logičnijih linija za financiranje koje donose benefite za građane Hrvatske, a ne za građane Srbije.
XXX Srbi su gradjani Hrvatske pa stoga linija Zadar – Beograd bi donosila benefite i opravdano je da je Hrvatska finansira.
Smanjila bi se i diskriminacija aerodroma na obali.
Nemojte provocirati sa ovom riječi koju sam vam izbrisao. Ne tjerajte me na ban.
Da jako puno ljudi koji imaju ikakav dodir sa Hrvatskom (rođenje ili su im roditelji ovdje rođeni), sada traže hrvatske dokumente. To je postao sport u Srbiji, glavna opsesija. Dočepati se schengenske hrvatske putovnice. Čak su nudi preko 10.000 EUR za fiktivna vjenčanja (meni je ponuđeno više puta).
Kako god, to su stanovnici Srbije, bez obzira na njihovo dvojno i fiktivno hrvatsko državljanstvo, oni su u prvom redu turisti u Hrvatskoj. A Hrvatksa i te kako ima daleko bitnijih linija za svoju stvarnu dijasporu koje bi trebala financirati nego letove za Srbiju.
Nije to fiktivno drzavljanstvo. Ljudi su rodjeni u Hrvatskoj i tamo su odrasli – to je prava dijaspora u Srbiji o kojoj bi se Hrvatska trebala brinuti.
Zato je let ZAD – BEG pa i RJK – BEG potrebno finansirati upravo zbog te dijaspore.
Vecina tih ljudi i njihovih potomaka ce se prije ili kasnije vratiti u svoju domovinu.
Kažete da su to ljudi koji su otišli. Uzeli srpsko državljanstvo, odlučili živjeti u Srbiji prije 30 godina. Hrvatsko državljanstvo imaju samo zato što smo dio Europske Unije i to im daje kamaru benefita.
To su prije svega gradjani Hrvatske pa tek onda neke druge zemlje.
Hrvatska mora o njima brinuti. Svakako ima deficit u stanovnistvu i svaki gradjanin je bitan.
To su građani Republike Srbije, koji žive i rade u Srbiji i plaćaju porez u Srbiji, koji su dobili i drugo državljanstvo. Ništa više od toga.
E pa ljudi su dobili priliku da se vrate u svoju domovinu Hrvatsku i sad ce ponovo placati porez u svojoj prvoj domovini Hrvatskoj. Dobro i za ove gradjane a dobro i za Hrvatsku, win-win situacija.
Jos samo da Hrvatska drzava pomogne uspostavljanje linija ZAD – BEG i RJK – BEG, obostranoj sreci nigdje kraja.
Ali se ne vračaju. Da su se vratili ne bi trebalo linije ZAD-BEG, zar ne, jel bi živjeli ovdje.
Vracaju se, lijepo je biti stanovnik EU. A lijepo je i biti u svojoj , kuci, gradu, drzavi. Bice sve vise Srba oovratnika i avio linija ce im pomoci u tomu.
Ako vi tako kažete.
Zasto se ne biste vjencali, cak i vise puta?
Je li poligamija dozvoljena u Hrvatskoj? Ako jeste, samo naprijed spojite ugodno sa korisnim (10 000 EUR nije malo cak ni za vas). Vi ste jos malo u snazi pa iskoristite to.
Pa rastavljen sam, baš bi i mogao. Sam će se nova draga onda morati malo strpiti
Dobro napisano, hvala
Hvala na pohvalama.