zamaaero@zamaaero.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@zamaaero.com | +385(0)1/3465886

Analize

Zašto Turkish leti sa širokotrupcima po Europi

analitičar: Alen Šćuric (Zagreb), foto: Turkish

Turkish je vrlo atipična kompanija u Europi po korištenju širikotrupaca za short-haul letovima. Naime, širokotrupci su vrlo rijetka pojava na short haulu u Europi. To se dešava samo kada neka long-haul linija ima stop negdje u Europi (npr. Singapore Airlines A350-900 Singapore-Milano-Barcelona), kada kompanije uvježbavaju posade za novi tip širokotrupnog aviona, kada kompanije imaju operativne probleme pa iznimno ubace širokotrupac ili vrlo rijetko na ekstremno popunjenim frekventnijim leisure linijama (npr. TUI za Dubrovnik).

Naime, kompanijama se ne isplati letjeti sa vrlo teškim i zbog toga skupim širokotrupcem unutra Europe. Takav širokotrupac košta vrlo mnogo na aerodromskim taksama i za prelete Eurocontrolu radi svoje težine. Uz to širokotrupac treba veći box na aerodromu, a troši i više goriva po km. Stoga je kompanijama bolje letjeti tri tjedna leta sa A321 nego dva sa širokotrupcem.

Jedina opcija u kojoj širokotrupac može biti isplativ unutar Europe je da let osim što je popunjen sa velikim load faktorom i vrlo mnogo putnika (bitno više od punog A321), ali da istovremeno let ima dovoljno carga da napuni bunker širokotrupca. Ako bi ovo bila činjenica i let bi imao skoro pun cargom onda bi se i teži, te skuplji avion isplatio. Upravo ovdje puca Turkish. On je jedna od najvećih cargo kompanija i linije na kojima on leti sa širokotrupcima osim što imaju jako mnogo putnika imaju i jako puno carga. Turkish ima linija na kojima stalno leti sa širokotrupcima (npr. Istanbul-Atena sa B777-300ER), ali i onih na kojima povremeno leti neku frekvenciju sa širokotrupcem, pa je tako u regiji letio sa A330-200 i A330-300, tj. isto čini nekoliko puta godišnje. Letio je sa širokotrupcem tako Turkish za Beograd, Zagreb, Ljubljanu i Sarajevo.

32 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Mislim da Turska ima pojedinačno najveću dijasporu u Europi. Ni to nije zanemarivo.
Uz Njemačku i Švicarsku, dosta Turaka ima i u Benelux u..

Smatra se da Indija i Turska će u dogledno vreme postati svetske ekonomske velesile za razliku od EU, Kine i SAD
Njihov rast populacije je linearan, za razliku od Kine koja je zakonom o jednom detetu se dovela do toga da im populacija stari. Evropa i Amerika su odavno tu.
Na to dodajte Tursku emigraciju u EU i Indijsku u Severnoj Americi

Turkish se tretira kao ružno pače u Evropi, tako da mu podmeću koske na razne načine. Imao sam priliku da letim Istambul Beč A330, i parkirali su nas na remote stand-u i Terminal 1 i izgubio sam konekciju jer sam morao da jurim na Terminal 3

O cemu pricate Vi? Ako cemo gledati tko je u podređenom polozaju, to su onda svakako neturske kompanije koje Turskish gusi, uz zdusnu potporu turskih vlasti na linijima ka istoj!

Vi konekciju niste izgubili jer je Turkish “ružno pače” nego zato što je MCT na VIE puno prekratak. Uz to TK je oduvijek na T1 a remote pozicije su često zato jer ako je najavljen uskotrupac a kratkoročno stave widebody, na T1 jednostavno nemaju mjesta na mostu na “dobrim” pozicijama.

Nisam optimista što se Turkisa tiče,
Sledeća godina će im biti teška, i pitanje dali ce se ikada opraviti

Interesantna teza, zasto?

Ma lupeta. Turkish radi najbolji posao u Europi.

TK nije ni sjena kompanije iz vremena Temel Kotila ili čak i Ilker Aycia.

Niti jedan prijevoznik danas nije ni sjena samoga sebe iz nekih drugih dana. Bio je Temel Kotil i meni drag, no puno se toga promijenilo. Osobno im imam udijeliti puno minusa, no i dalje su mi prvi izbor.

Možda je zato Turkish svake godine sve skuplji.

Baš je pre neki dan u Nemačkoj bila reportaža o tome kako svi njihovi aerodromi imaju probleme da se vrate na stanje pre 2019. godine i pre svega Frankfurt koji kako su naveli ekstremno puno transfera gubi na Istanbul zbog aerodromskih taksi i poreza. Turci veoma mudro rade. 2 puta sam leteo unutar Evrope sa njima, jednom sa A330 i jednom B787 ekonomskom klasom i bio sam oduševljen uslugom a avioni bili krcati.

@anon 10.03: zračni promet u Njemačkoj je ove godine dostigao 82% prometa iz 2019. ali to sa TK nema nikakve veze nego ima veze sa ogromnim troškovima u Njemačkoj te sa teškom recesijom koja rezultira manjim brojem poslovnih putnika, a od 2024. i manjim brojem NIjemaca koji lete na odmor u inozemstvo..

Zaboravili ste najbitniju stvar.

Turkish nema OpenSkies i zbog toga ima ogromnih ogranicenja u frekvencijama. Zato povecavaju kapacitete stavljanjem sirokotrupaca na najjace linije.

AerLingus je redovno 3mj ljeti prije Covida danima 5 i 6 u tjednu letio sa A330 za AGP i FAO.

Jako ugodno iskustvo i mrvicu odmorniji sletis te ti vrijeme brze prode.

i dalje leti u ljetnom redu letenja 2025. svaki dan za FAO i AGP sa 330.

Turkish je vec objasnio to time sto na taj nacin povecava utilizaciju sirokotrupaca koji nakon long-haul leta odrade short-haul rotaciju jer bi inace stajali nezaposleni.

To rade i Iberia i Air Europa. Oni nisu ni leisure, niti imaju opetativnih problema, itd…

Opet ne znate. Iberia leti svaki dan za London sa A330 ili A350, leti i za Barcelonu Air Europa.

@anon 11.17: dajte ne dramite: IB leti za LHR popodnevni let u 15.45 i natrag u 18.45 sa widebody jer je to glavni let na popodnevne/večernje konekcije AA/BA iz LHR prema Sjevernoj Americi, odnosno u povratku svi dolasci iz Sjeverne Amerike koji dolaze izmedju 14.00 i 17.00 sati. UX leti 2x dnevno MAD-BCN-MAD sa 787 i to su letovi koji su konektirani na sve duge linije za i iz MAD. Jednako tako odrade i rotacije MAD-LPA/TFN sa 787 jer su to linije sa ogromnim brojem putnika i sa puno carga. To ima svog smisla..

U 12. mjesecu imam let sa LH izmedju njihovih hubova sa B787 tako da je i to jedan od slucajeva u kom kompanije lete sirokotrupcima po Europi. Isto je iznimno cesto za letove medju hubovima u SAD.

Lufthansa neprestano leti 787 na MUC-FRA letovima.

@anon 11.17: ne neprestano nego samo ponedjeljkom i utorkom rotacije LH094/099 i LH106/111 i to samo u zimskom redu letenja jer im trebaju kapaciteti izmedju ta dva HUB-a!!

Letovi tog tipa se rade za repozicioniranje aviona izmedju HUBova, naročito kada je line maintenance za tip na jednom hub-u
Air Canada to često radi na letovima izmedju Montreala i Toronta ili Toronto Ottawa, da ne spominjemo Toronto Vancouver gde se prebacuje flota izmedju istoka i zapada

Potpuna laž

Turkiš je kompnija koja leti u svako selo u Evropi, samim tim grneriše najviše transfernih putnika u Evropi. Svi letovi u Evropi im imaju jako visok LF. Razlog zašto lete većim avionima je očigledan.

I ne samo zbog transfera nego i zbog 100 milijuna Turaka u Turskoj i još 20-tak milijuna po Europi, koji stalno idu doma u Tursku. Veliko tržište, veliki brojevi, velike frekvencije, veliki avioni. Pa po cijeloj Aziji je tako, svi rasuraju kratke linije sa širokotrupcima, pa što ne bi i Turci za Europu.

Ajde malo smirite doživljaj, po zadnjim podatcima 85,33 milijuna ljudi u Turskoj, lako provjerljivo. I to nisu sve Turci, već i Arapi, Kurdi i ini….. Ovo je po onoj mantri naših istočnih susjeda: “Nas i Rusa 300 miliona”!

Po tome ni u Hrvatskoj nema 3,8 milijuna Hrvata, nego i Srba i Bošnjaka, Talijana, Mađara, Židova…
Govorio sam o državljanima Turske odnosno ukupnoj populaciji. I da, znam da je 85 mil a 100 je zaokruženi broj koji samo naglašava ono o čemu govorim i služi kao stilska figura. A Vi, budući da volite poštapalice susjeda, “promašili ste ceo fudbal” jer tema nije ni geografska ni geopolitička broj stanovnika Turske, već zrakoplovna, zašto Turkish uspijeva imati toliko putnika

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!