Konačno smo dobili statističke podatke svih zračnih luka Hrvatske za X. mjesec osim Lošinja. U X. mjesecu hrvatske zračne luke imale su preko 570.000 putnika. Najviše putnika imao je Zagreb:
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: MZL Zagreb
Pa nije da JU ima bitno više letova. U V. mjesecu će imati 3 leta, u VI. i IX. po četiri, u VII. i VIII po pet. U X. 2. Znači u X. će imati isto ko i Air Transat, u V, VI. i IX tek dva leta više, u top sezoni tri više.
Za vlastiti avion i bitno veći aerodrom to je stvarno jako skromno.
JU za JFK ima sledeci raspored:
U V mesecu ce imati 4 leta u poslednjoj nedelji meseca ,ne samo 3 kao sto ste napisali.
U VI mesecu ce imati i 6 letova nedeljno ne samo 4 kao sto ste naveli.
Ceo VII mesec ima 6 nedeljnih letova za JFK ne 5 kao sto ste napisali!
U VIII mesecu takodje 6 nedeljnih letova za JFK ne 5.
U IX mesecu ima 5 letova nedeljno ne 4 .
”Za vlastiti avion i bitno veci aerodrom to je skromno” , pa mozda i jeste skromno, al ako friziramo podatke oko polazaka za JFK..
I kao sto rece covek koga ste ‘ispravili’ i odgovorili Air Transtat ima u spicu sezone kao JU u Februaru.
Do 26.5. 3 leta tjedno
Od 26.5. do 14.6. 4 leta tjedno
od 15.6. do 20.6. 5 letova tjedno
od 21.6. do 31.8. 6 letova tjedno
od 1.9. do 16.9. 5 letova tjedno
od 17.9. do 20.9. 4 leta tjedno
od 21.9. do 3.10. 3 leta tjedno
od 4.10 do 6.10. 2 leta tjedno
od 6.10. nadalje samo 1 let tjedno
Nisam znao da će u dva mjeseca top sezone podići sa 5 na 6 letova. Nisu tako letjeli prošle godine, kada su imali 5 letova. No, sve ostalo sam ja u pravu, a vi, eto, niste.
Dakle Air Serbia će u V. mjesecu imati 2 leta više nego Air Transat, u VI. 2-3 leta više, u top sezoni 4 leta više, u IX. 2-3 leta više, u X. čak jedan let manje od Air Transata. Istinski skromno za nekoga tko ima svoj avion.
Shvatite da vi niste demantovali mene vec sebe, a ja sam skromni doprinos dao tome.
”No, sve ostalo sam ja u pravu, a vi, eto, niste.” Ovo govori samo vas ego,ne zasluzuje odgovor.
Izgleda da ste zaboravili da napomenete bitni razliku, JU za JFK leti cele godine dok Transat svega nekoliko meseci. Drugo ove godine MUC-ZAG sa LH je ukinut, Aegean, Korean, evo sada I BA otkazuje…jako losa godina
Stoji. Iako nije baš “par mjeseci” nego punih 6 mjeseci ili pola godine. Ali stoji da u ostatku godine Air Serbia leti 2 tjedna leta za New York. Nije baš neki broj letova, ali leti. To nitko ne spori.
Naravno da to nije istina i da su putnici najvažniji. No, baš je ono blentavo samnjivati važnost velikog broja kompanija, poglavito onih najvećih u Europi.
Da je Beograd hteo FR dosao bi on odavno, ali znaju u Beogradu da mogu jako lepo da zarade i bez njega, odnosno da ne moraju da mu daju basnoslovne popuste.
Poenta je da BEG nije spreman da zrtvuje zaradu radi FRa kao sto je to ZAG uradio. Zasto bi kada Wizz, easyJet, Norwegian… placaju normalne tarife I jos povrh svega toga rastu. FR insistira na preferencijalnom tretmanu a Beograd nije spreman da im izadje u susret. Zagreb nije imao izbora jer trziste nije moglo da izdrzi ove LCC koje bi placale regularne tarife. Niko nije hteo da dodje pod normalnim okolnostima I zato je ZaG dao ove astronomske popuste kako bi izbegao kolaps ove godine.
Ne zaboravite da ce sledeceg leta Wizz imati dva A321 I jedan A320 pod regularnim uslovima. Zasto bi BEG rizikovao da upropasti ono sta daje dobre rezultate?
Putite priče. Da Beograd može i te kako bi uzeo Ryanair.
Ryanair će i sa popustom Zagrebu donijeti bar 5 milijuna EUR. Plus, potrošnja u ugostiteljstvu, trgovini, parkiranju… OK, Ryanair će uzeti nešto putnika drugima i tu će Zagreb izgubiti 1,7 milijuna, ali u konačnici će profitirait 3,3 milijuna + što ljudi potroše. Njih bar 900.000 ili više.
Naravno da ne bi uzeo Ryanair kao sto nije ni Zagreb to radio dok mu nije dosla voda do grla.
A Beograd je od takvog scenarija miljama udaljen.
Izgleda da se nama ovde prodaje prica kako Nis, Banja Luka, Zagreb, Podgorica i Zadar imaju nesto wow sto Beograd nema pa im je dosao Ryanair a slabasni Beograd se eto bas trudi da dovede avio predatora ali mu bas nikako ne ide. Mozda je razlog tome u malom broju putnika koji ima u poredjenju sa gore navedenim velicinama od aerodroma.
Pored Banja Luke, Niša,Zadra,Podgorice,Zagreba Ryanair leti i iz Beča, Sofije, Bukurešta, Budimpešte i to su gradovi koji bi mogli da se uporede sa Beogradom i neki od njih imaju mnogo više putnika od Beograda.
Uzeo bi Beograd i te kako najveću kompaniju na svijetu kao što su je objeručke uzeli i Atena, Sofija, Bukurešt, Budimpešta, Beč, Venecija, Milano, Frankfurt… Dakle, svi u okolici Beograda, i bitno veći od Beograda. O manjima da i ne pričamo, ima ih mali milijun.
Samo se treba pitati zašto Ryanari ne dolazi SAMO u Beograd. Gdje je problem?
Pa naravno da znam LF, vi ste ih iznosili već, za standarde FR katastrofalni. Mali broj putnika zbog lošeg LF i broja preuzetih, sa 15 novih linija koje su u prodaji 6 mjeseci i lete puna 2 mjeseca brojevi u listopadu su razočaravajući.
Niti smatram da je LF koji je bio prije mjesec dana pretjerano loš (svakako je bolji od Craotie, vjerojatno i od Air Serbie u ovom momentu), niti vjerujem da LF nije rastao i dalje. Kako god, Ryanair prosječno ima bolji LF i za nadati se da će on u Zagrebu rasti.
Pa I nije toliki nedostatak jer BEG za razliku od ZAG-a ima jaku nacionalnu kompaniju koja odrzava konektiranost na nivou I tako smanjuje nedostatak FR-a. Drugo, ne zaboravite da W6 posluje bez popusta u Beogradu dok je FR u ZAGu iskljucivo zbog popusta
Wizz vec dugi niz godina placa koliko I ostali. JU dobija popuste koji su svima dostupni. Ne zaboravite da je BEG vrlo profitabilan I da ocigledno znaju sta ease, zato je Vinci toliko platio za njega.
Ogromna razlika izmedju W6 u BEG i FR u ZAG je sto u Beogradu Wizz dobija popust TEK kad ostvari odredjeni broj putnika dok u Zagrebu Ryanair dobija popust a da ne preveze niti jednog putnika!
Tako da situacija nije ni slicna a kamoli ista. Neuporediva.
UHVAĆENI ste kako baljezgate na pamet. Odgovorno tvrdim da je i u ZAG slučaj dobivanja popusta nakon prevezenih x broja putnika. Pouzdano iz unutarnjih izvora.
Za Zagreb je letila AC Rouge.Oni su rasprodali širokotrupnu flotu. AC Zagreb nije ni letila. Sigurno u ovim nesigurnim vremenima Zagreb nije među prvim linijama koje bi pokretali. Pogotovo što postoji konkurencija.
Pa treba reci da Zg ima skoro sve vazne evropske prevoznike plus Air Transat i tu je bitno bolji od Bg,sa druge strane Bg ima jacu nacionalnu kompaniju,vise letova u regionu,prema Rusiji i bliskom istoku tako da i jedni i drugi imaju svoje prednosti i sta je tu upitno da po stoti put se vodi ista diskusija?Ako neko ima argumente da ovo nije tacno neka ih jasno navede ali mislim da ih nema…
Zagreb ima više velikih i važnih prijevozika.
Beograd ima bitno više linija, bitno više letova, više letova prema Rusiji i bliskom Istoku, više prijevoznika.
P.S.
Niste u pravu da Air Serbia ima više letova u regiji nego Croatia Airlines. Pogledajte moju analizu o tome od prije par mjeseci i vidjet ćete da Craotia ima više letova nego Air Serbia.
U ovom momentu:
Croatia ima 65 tjednih letova za regiju (21 za Dubrovnik, 22 za Split, 6 za Pulu i Zadar, 6 za Sarajevo, 4 za Skopje i 6 za Osijek)
Air Serbia ima 56 tjednih letova (18 za Podgoricu, 12 za Tivat, 4 za Sarajevo, 7 za Skopje, 2 za Banja Luku, 6 za Zagreb i 7 za Ljubljanu)
Iskreno nisam racunao saobracaj na domacim linijama za CA ali ok,svejedno ne mijenja sustinu da i jedna i druga strana imaju svoje adute a bogami i da ozbiljno zaostaju za nekim ozbiljnim aerodromima.Meni budw smijesno kad se povede diskusija ko je veci a Bg je u rangu Minska a Zg nije cak ni u tom drustvu,dakle margina Evrope i jedni i drugi
Pa očigledno se ne slažemo – Tirana, Solun, Atina, Bukurešt, Sofija su regija za Er Srbiju ali i za mnoge druge kompanije. Za JU se u Skoplju ne završava ni regija a za OU se u Skoplju završava Evropa.
Bitno jaču nacionalnu kompaniju, bitno veći broj LCC kompanija, bitno veći broj prekookeanskih letova, bitno veći broj letova za istok, bitno veći broj čartera i bitno veći broj putnika.
A sta tacno tebi kao putniku ti carteri donose osim sto pumpaju brojke aerodromu i naravno sto AS od njih zaradjuje,a koji prekookeanski letovi 3-4 leta nedeljno pa to je smijesno pogledaj Atinu ili Budimpestu prije covida pa ces shvatiti kako je to jako malo…
Šta imam gledati Atinu i Budimpeštu kad se priča o Zagrebu i Beogradu? Jako interesantno. A šta meni kao putniku donose ti čarteri? Pa ljetnje destinacije koje Zagreb nema u ponudi recimo plus zarada za JU plus broj putnika, malo li je.
OK, nije da charteri nisu bitni. I to ne samo zato što akumuliraju dodatne putnike i novac Air Serbiji, nego i zato što putnicima omogućuju putovanja na brojne turističke destinacije diljem Europe. To je veliki benefit.
Mnoooooogo ljepši, ne mogu se porediti, očigledno niste vidjeli kako će izgledati poslje rekonstrukcije, samo onaj park ispred aerodroma vrijedi, istinska atrakcija. Zagreb dosadan i sterilan, kao i sam grad.
Zato hajde da sačekamo rekonstrukciju pa da vidimo na šta će to izaći, evo recimo mene lično onaj park pored aerodroma oduševljava, apsolutno u temu, i sam vanjski izgled bi trebalo da poprimi neke motive čisto iz srpske tradicije it itd ali kako kažem, hajde da sačekamo. Aerodrom Zagreb sam vidio sa autoputa, neki talas kojem, po meni naravno, uopšte nije mjesto u okruženju, naravno subjektivno mišljenje. Tako da o ljepoti raspravljati je besmisleno. Ja sam to prvobitno potegao jer je autor jednom u nekoj raspravi kao prednosti MZLZ istakao ljepotu! Po meni je to nonsens, aeeodrom nije turistička atrakcija koja će putnike privući ljepotom i to je apsolutno nebitna stvar. Konekcije, linije i ostala ponuda čine aerodrom privlačnim a ne ljepota.
Točno, nije izgled aerodroma nešto što privlači, ali nije ni nebitan.
Recimo, svaki put kad bih imao konekciju u Zurichu ili Munchenu nekako sam se više radovao što ću putovati jer po meni su to dva najljepša europska aerodroma.
Nažalost, koncesionar nije do kraja ispoštovao originalni projekt za Zagreb. Da je, ZAG bi stvarno bio arhitektonsko remek-djelo. Iako je i ovakav kakav je realiziran meni najljepši aerodrom ne samo u regiji, već i šire.
Slažem se da Beograd ima bitno jaču nacionalnu kompaniju, bitno veći broj letova na istok, bitno veći broj chartera (Hrvatska to nema radi Jadrana), te bitno veći broj putnika.
Ali nema bitno više prekoocenaskih letova. Od 5. mjeseca će Air Serbia u usporedbi sa Air Transatom imati tek 2-4 leta više, a u X. mjesecu i jedan let manje.
Nema ni bitno više LCC kompanija. Čak štoviše od XII. mjeseca Zagreba ima više LCC letova nego Beograd. Pročitajte moj članak o tome objavljen prije par tjedana.
Naravno da ima bitno više LCC kompanija, uporedite slobodno, i naravno da ima bitno više prekookeanskih letova jer u Zagreb još uvijek niko ne leti. To šta će biti u 12. mjesecu i u 5. sljedeće godine ćemo da vidimo, polako sa tim. Sjećamo se kako ste rekli da ćemo vidjeti kako FR akumulira od 9. mjeseca pa to ispade ćorak.
Hahaha, kakva neuspješna zamjena teza, da, Beograd ima duplo više LCC kompanija nego Zagreb a to je bitno više a to što LCC u Beogradu imaju veću konkurenciju i ne mogu da se šire kako oni hoće je neka druga priča koja govori o perspektivama Beograda i Zagreba, da ne govorimo o tome kako FR ima očajan LF u Zagrebu, jedan od najgorih
Air Transat i njegovo prisustvo u Zagrebu je istinski zanemarivo, niti leti čitavu godinu a kada leti to je samo 2 sedmična leta, tako da ipak je bitno veći broj prekookeanskih letova iz Beograda, žao mi je.
Air Transat leti pola godine. To nije zanemarivo. Nitko ne spori da Air Serbia ima više long-haul letova. Ali da je to neki značajan i ogroman broj, ili da je on bitno veći e bogami nije. Dok je odnos širkotrupnih letova između Zagreba i Beograda bio 17:6 to je bilo bitno više. Ovo sada stvarno nije.
Ali Beograd ima vise LCC letova bez dampinskih cena tj koje posluju po konercijalnim principima, vredi videti kako ce finansijski poslovati ZAG jer je to pravi parametar uspeha u poslu
Kad kažete da Wizz dobija popuste ispada kao da ima neku povlasticu, nešto što drugi ne mogu da dobiju, a to nije tačno. Dajte da vidimo taj tekst, ne mogu da ga nađem na ovom portalu.
Posle 100 i kusur komentara koje sam sada procitao:
Zagreb je i lepsi, bolji, sa vise “VIP” kompanija, vise LCC frekvencija, prefinjenih ljudi, prelepe trave, sta god… samo nema putnika i prihoda 😂😂😂 samo toliko. Ali sta je to kad je sve ostalo vaznije.
Lik koji hladnokrvno nece da shvati da u drzavi ima mrtvo puvalo od nacionalne kompanije i da je cudno sto se drugi lesinari jos vise nisu sjatili.
Ne daj boze da Rayan dodje u Beogradu. Takav gad od kompanije mu ne treba. Ni aerodromu ni putnicima. Moze u prvom redu i easyJet zatim Wizz, Eurowings ma kog god, samo ne taj sljam od Rayana. Em ce se razbezati legacy kompanije, em ce usluga pasti ispod svakog nivoa, em ce ucenjivati i aerodrom i radnike koji rade za njih. Kamo te srece da se Rajanu iznad Srbije dopusti samo prelet.
A Zagrebu od srca zelim milion letova dnevno koga god.
Upravo tako, FR je došao u Zagreb da uništi OU preuzme joj putnije i zarađuje, druga je priča što MZLZ od toga koristi nema i onda i ostaje samo priča o ljepoti i prestižnosti, ništa drugo ni ne ostaje, broj putnika je takav da je Zagreb na jakom 5 mjestu za sada a dobio 15 novih linija! Tragedija. Ali dobro. lijep je.
Nece staviti kljuc u bravu ali ce zaostajati za drugim aerodromima u regiji, prije svega Beogradom a onda i Pristinom i Skopljem a stici ce ga uskoro po broju putnika neki drugi aerodromi.
Sasvim sigurno ste imali priliku gledati kako Skopje i Pristina prestizu Zagreb a Beograd ga ostavlja daleko iza sebe. Izvjesno je da ce put Skopja i Pristine slijediti i drugi aerodromi.
Hahaha.
Vas jedini argument na tvrdnju da Zagreb ozbiljno zaostaje za aerodromima u regiji je “Skopje ove godine neće biti ispred Zagreba”.
Mozda ce Zagreb ove godine biti po broju putnika nesto ispred Skopja ali da li ce to biti slucaj naredne godine? Sama cinjenica da se Zagreb takmici sa Skopjem ukazuje na zaostajanje Zagreba. Vi se uopste niste osvrnuli na cinjenicu da je Beograd ostavio Zagreb daleko iza sebe, da je Pristina za Zagreb nedostizna i da se negativan trend Zagreba nastavlja.
Zaostatak ostalih nije sve veci nego biva sve manji – samo pratite trendove u sljedecih dvije godine i uvjerite se u to.
Iduće godine sigurno da će razlika biti bitno veća i da će Zagreb doći bliže svom mjestu. Ryanair i Eurowings otvaraju nove linije, Finnari otvara letove, Aegean i Air Transat se vraćaju, Luftansa i ostali će povećati broj letova. Iduće godine razlika između Skopja i Zagreba će biti bitno veća u korist Zagreba, Zagreb će preskočiti Split po broju putnika, a za Prištinu treba vidjeti. Tu je situacija istinski vrlo specifična.
Ma otkud vi znate koliko će zaraditi FR u Zagrebu? A eto ako već znate te informacije recite nam koliko je do sada zaradio, pustite nagađanja. Leti već nekoliko mjeseci, koliko je zaradio?
Odakle bi ja znao koliko će Ryanair zaraditi ili koliko zarađuje. Niti to znam niti sam tako što napisao. Ja sam napisao koliko Ryanair plaća Zagrebu, a to znamo.
To su samo vaše pretpostavke i želje, nemate ni jedan izvor niti imate podatke, samo nagađanja a to je neozbiljno. Ako nisam u pravu demantujte me, nemojte me brisati.
Vi ne vidite da je Beograd jedini grad koji nema Ryanair. Ima ga Atena, Sofija, Bukurešt, Budimpešta, Beč, Venecija, Milano, Rim, Frankfurt…. što na to govori?
Za Air Serbiju nikako ne bi bilo dobro da Ryanair dođe u Beograd. Vrlo brzo bi stavila ključ u bravu. Kao što će i OU i to prije 5 godina kako Alen predviđa. Jedini spas joj može biti da je Vlada nekome uspije uglaviti.
Apsolutno nikada i nigdje nisam opravdavao što Zagreb nema Ryanair ili neki drugi LCC. Čak štoviše napisao sam 10 analiza i preko 50 članaka u kojima sa oštro i žestoko kritizirao MZL Zagreb zato što nema LCC.
Da, ali ocigledno linije iz Zagreba nisu toliko profitabilne pa kompanije nece da lete cak i uz poticaje koji nisu mali. Sporo obnavljanje linija koje su prekinute 2020. dodatno to i potvrdjuju. Zagreb izgleda nema takav turisticki potencijal i ne predstavlja privlacnu poslovnu destinaciju kako se to cini strucnjaku Alenu
Koje poticaje to dobivaju kompanije u Zagrebu? Ja ne znam ni za kakve poticaje. A vi kažete da nisu mali. Dajte napišite koje to konkretne poticaje dobivaju kompanije u Zagrebu.
Koje linije to nisu obnovljene iz Zagreba osim širkotrupnih Brusselsa i Aegeana?
Ovo ste Vi napisali:
“Svatko je mogao dobiti popust tko god je pokrenuo novu liniju. Ryanair i Eurowings su to iskoristili.”
a odmah nakon toga postavljate pitanje i dajete interesantan odgovor:
“Koje poticaje to dobivaju kompanije u Zagrebu? Ja ne znam ni za kakve poticaje.”
Znate li sta se pod pojmom poticaja podrazumijeva u avioprijevozu? Kakve oblike ovakvi poticaji mogu imati?
Vama je zanemarivo sto letovi Brusselsa i Aegeana nisu obnovljeni (mozda drugima nije) ali to je svakako inidkator koji upucuje na znacaj kojem destinaciji pridaju prevoznici.
Jesu li obnovljeni letovi koje je imao Korean Air, Air Canada, Etihad?
Popust i poticaji nisu isto. Zar vam stvarno to moram objašnjavati?
Širokotrupci ne obnavljaju letove niti prema bitno većim aerodromima u Europi, a gdje će prema Zagrebu. Nemojmo se zavaravati, širokotrupni putnici još neko vrijeme neće dolaziti u Europu, em ih je strah Covida, em ne mogu putovati radi oraničenja, em su financijski osiromašeni radi Covida (nije isto putovati unutar Europe za 100 EUR ili izvan Europe za 1000 EUR).
Bas bih volio da procitam vase tumacenje razlike izmedju popusta koje aviokompanije dobijaju od aerodroma i poticaja koji motivise kompanije da otvaraju nove medjunarodne avio-linije.
Unaprijed se radujem vasem ekspertskom pravorijeku.
BREAKING NEWS
AC odustala od Zagreba
A da.
Mozete je izbrisati sa vase liste velikih avio kompanija koje lete za ZAG ali ne i za BEG.
Da, mogu. Još uvijek ih ostaje veliki broj. Na sreću Air Transat je jučer potvrdio letove za Zagreb.
Veliki broj nije, svega par je ostali. Mnogi je veci problem sto ZAG ne generise puno putnika
Apsolutno netočno. Svi su otali. Tko nije osim Air Canade? A eto i Air Transat je potvrdio letove za Zagreb ove godine.
Transat ce imati 1 do 2 leta nedeljno u spicu sezone?
Pa toliko leti u februaru JU za JFK.
Pa nije da JU ima bitno više letova. U V. mjesecu će imati 3 leta, u VI. i IX. po četiri, u VII. i VIII po pet. U X. 2. Znači u X. će imati isto ko i Air Transat, u V, VI. i IX tek dva leta više, u top sezoni tri više.
Za vlastiti avion i bitno veći aerodrom to je stvarno jako skromno.
JU za JFK ima sledeci raspored:
U V mesecu ce imati 4 leta u poslednjoj nedelji meseca ,ne samo 3 kao sto ste napisali.
U VI mesecu ce imati i 6 letova nedeljno ne samo 4 kao sto ste naveli.
Ceo VII mesec ima 6 nedeljnih letova za JFK ne 5 kao sto ste napisali!
U VIII mesecu takodje 6 nedeljnih letova za JFK ne 5.
U IX mesecu ima 5 letova nedeljno ne 4 .
”Za vlastiti avion i bitno veci aerodrom to je skromno” , pa mozda i jeste skromno, al ako friziramo podatke oko polazaka za JFK..
I kao sto rece covek koga ste ‘ispravili’ i odgovorili Air Transtat ima u spicu sezone kao JU u Februaru.
Pa nije baš tako. Točni podaci su:
Do 26.5. 3 leta tjedno
Od 26.5. do 14.6. 4 leta tjedno
od 15.6. do 20.6. 5 letova tjedno
od 21.6. do 31.8. 6 letova tjedno
od 1.9. do 16.9. 5 letova tjedno
od 17.9. do 20.9. 4 leta tjedno
od 21.9. do 3.10. 3 leta tjedno
od 4.10 do 6.10. 2 leta tjedno
od 6.10. nadalje samo 1 let tjedno
Nisam znao da će u dva mjeseca top sezone podići sa 5 na 6 letova. Nisu tako letjeli prošle godine, kada su imali 5 letova. No, sve ostalo sam ja u pravu, a vi, eto, niste.
Dakle Air Serbia će u V. mjesecu imati 2 leta više nego Air Transat, u VI. 2-3 leta više, u top sezoni 4 leta više, u IX. 2-3 leta više, u X. čak jedan let manje od Air Transata. Istinski skromno za nekoga tko ima svoj avion.
Imati 2 leta vise nego Transat je imati 100% letova vise nego kanadski avio prevoznik.
Ako je 4 puta leteti za JFK “samo” pitam se sta je onda letenje od 2 puta sedmicno i to u jeku sezone.
Naravno imati 5+ letova sto se i dogadja od 15.6 do 16.9 ili puna tri meseca je zaista veliki uspeh u ovo vreme.
Je 100%, ali je svejedno zanemarivih i nebitnih 2 leta tjedno.
2 Transatova leta su bitna a 2+2 od Air Serbie nisu.
Vrhunac dvostrukih standarda!
Gdje ste vi pročitali da ja smatram Transatove letove bitne, a Air Serbijine nebitne. Ja to napisao nisam.
Shvatite da vi niste demantovali mene vec sebe, a ja sam skromni doprinos dao tome.
”No, sve ostalo sam ja u pravu, a vi, eto, niste.” Ovo govori samo vas ego,ne zasluzuje odgovor.
Majko mila. Podaci koje ste napisali doslovce nisu istiniti. Oni koje sam ja napisao jesu.
Izgleda da ste zaboravili da napomenete bitni razliku, JU za JFK leti cele godine dok Transat svega nekoliko meseci. Drugo ove godine MUC-ZAG sa LH je ukinut, Aegean, Korean, evo sada I BA otkazuje…jako losa godina
Stoji. Iako nije baš “par mjeseci” nego punih 6 mjeseci ili pola godine. Ali stoji da u ostatku godine Air Serbia leti 2 tjedna leta za New York. Nije baš neki broj letova, ali leti. To nitko ne spori.
Važne su kompanije a ne putnici, tu je Zagreb neprikosnoven po ekskluzivnosti.
Da.
Naravno da to nije istina i da su putnici najvažniji. No, baš je ono blentavo samnjivati važnost velikog broja kompanija, poglavito onih najvećih u Europi.
O tome vam pričam.
O čemu?
O važnosti kompanija i neprikosnovenosti Zagreba, jedini ekskluzivni aerodrom na ExYu prostorima.
Ma kaj got. Naravno da nije. Ali da je činjenica da najveći prijevoznici lete na Zagreb, ali ne i na Beograd, to je činjenica.
Pa postoji I suprotni argument koji stalno izbegavate, tj kompanije koje be lete za ZAG a lete za BEG kao Aegean ili Wizz na primer
Velika rupa je nedostatak easyJeta I Wizz, istinski velika rupa
Je. Istina. Osobno ne doživljavam Wizz Air tolikim nedostatkom kao easyJet. Ali to je velik nedostatak.
Naravno još je veći nedostatak Ryanair u Beogradu, kompanija koja je 4 puta veća od Wizz Aira.
Da je Beograd hteo FR dosao bi on odavno, ali znaju u Beogradu da mogu jako lepo da zarade i bez njega, odnosno da ne moraju da mu daju basnoslovne popuste.
Mislite da bi? Znači Beograd želi mali i kad je došao potpuno nebitan Wizz Air, ali ne želi veliki i močan Ryanair? Čudna logika.
Znači to što Beograd nema British, Iberiu, Finnair, TAP, Ryaniar i Air Transat je zapravo zato što to Beograd ne želi? Jesam li dobro shvatio?
Poenta je da BEG nije spreman da zrtvuje zaradu radi FRa kao sto je to ZAG uradio. Zasto bi kada Wizz, easyJet, Norwegian… placaju normalne tarife I jos povrh svega toga rastu. FR insistira na preferencijalnom tretmanu a Beograd nije spreman da im izadje u susret. Zagreb nije imao izbora jer trziste nije moglo da izdrzi ove LCC koje bi placale regularne tarife. Niko nije hteo da dodje pod normalnim okolnostima I zato je ZaG dao ove astronomske popuste kako bi izbegao kolaps ove godine.
Ne zaboravite da ce sledeceg leta Wizz imati dva A321 I jedan A320 pod regularnim uslovima. Zasto bi BEG rizikovao da upropasti ono sta daje dobre rezultate?
Putite priče. Da Beograd može i te kako bi uzeo Ryanair.
Ryanair će i sa popustom Zagrebu donijeti bar 5 milijuna EUR. Plus, potrošnja u ugostiteljstvu, trgovini, parkiranju… OK, Ryanair će uzeti nešto putnika drugima i tu će Zagreb izgubiti 1,7 milijuna, ali u konačnici će profitirait 3,3 milijuna + što ljudi potroše. Njih bar 900.000 ili više.
Naravno da ne bi uzeo Ryanair kao sto nije ni Zagreb to radio dok mu nije dosla voda do grla.
A Beograd je od takvog scenarija miljama udaljen.
Izgleda da se nama ovde prodaje prica kako Nis, Banja Luka, Zagreb, Podgorica i Zadar imaju nesto wow sto Beograd nema pa im je dosao Ryanair a slabasni Beograd se eto bas trudi da dovede avio predatora ali mu bas nikako ne ide. Mozda je razlog tome u malom broju putnika koji ima u poredjenju sa gore navedenim velicinama od aerodroma.
Pored Banja Luke, Niša,Zadra,Podgorice,Zagreba Ryanair leti i iz Beča, Sofije, Bukurešta, Budimpešte i to su gradovi koji bi mogli da se uporede sa Beogradom i neki od njih imaju mnogo više putnika od Beograda.
Atena, Sofija, Bukurešt, Budimpešta, Beč, Venecija, Milano, Rim, Frankfrut… samo Beograd ne.
Nijedan od tih aerodroma nema LCC+strong legacy kao Beograd
Hahahahaha. Atena, Bukurešt, Beč, Rim, Frankfurt nemaju LCC+strong legacy? Hahahahaha. O bože!
Uzeo bi Beograd i te kako najveću kompaniju na svijetu kao što su je objeručke uzeli i Atena, Sofija, Bukurešt, Budimpešta, Beč, Venecija, Milano, Frankfurt… Dakle, svi u okolici Beograda, i bitno veći od Beograda. O manjima da i ne pričamo, ima ih mali milijun.
Samo se treba pitati zašto Ryanari ne dolazi SAMO u Beograd. Gdje je problem?
Vidimo mi kako za sada FR doprinosi, pustite vi te vaše priče, svašta ste vi za FR govorili pa rezultate vidimo.
A nema razultata?
Nema objavljenih, čekamo ko na iglama
To je u redu.
Ima, jedan od najgorih LF za FR, daleko ispod prosjeka i mizeran broj novih putnika za MZLZ uprkos očekivanjima a posebno vašim najavama.
A vi znate LF Ryanaira u Zagrebu?
Mali broj novih putnika. Spram čega? Usporedbe sa 2020?
Pa naravno da znam LF, vi ste ih iznosili već, za standarde FR katastrofalni. Mali broj putnika zbog lošeg LF i broja preuzetih, sa 15 novih linija koje su u prodaji 6 mjeseci i lete puna 2 mjeseca brojevi u listopadu su razočaravajući.
Niti smatram da je LF koji je bio prije mjesec dana pretjerano loš (svakako je bolji od Craotie, vjerojatno i od Air Serbie u ovom momentu), niti vjerujem da LF nije rastao i dalje. Kako god, Ryanair prosječno ima bolji LF i za nadati se da će on u Zagrebu rasti.
Beograd Wizzu naplacuje punu cenu dok je Ryanair dosao u Zagreb SAMO zato jer je dobio popust.
Razlika nebo i zemlja.
Beograd Wizzu ne naplačuje punu cijenu.
Naplacuje u skladu sa svojim tarifarnikom
Da, to i ja govorim.
Pa I nije toliki nedostatak jer BEG za razliku od ZAG-a ima jaku nacionalnu kompaniju koja odrzava konektiranost na nivou I tako smanjuje nedostatak FR-a. Drugo, ne zaboravite da W6 posluje bez popusta u Beogradu dok je FR u ZAGu iskljucivo zbog popusta
W6 nema popuste u Beogradu? Od kad to???? Nešto se promijenilo od kada sam ja pisao o popustima Air Serbiji i Wizz Airu u Beogradu?
Wizz vec dugi niz godina placa koliko I ostali. JU dobija popuste koji su svima dostupni. Ne zaboravite da je BEG vrlo profitabilan I da ocigledno znaju sta ease, zato je Vinci toliko platio za njega.
Wizz ne plaća isto kao i ostali. Imate članak o tome.
Ogromna razlika izmedju W6 u BEG i FR u ZAG je sto u Beogradu Wizz dobija popust TEK kad ostvari odredjeni broj putnika dok u Zagrebu Ryanair dobija popust a da ne preveze niti jednog putnika!
Tako da situacija nije ni slicna a kamoli ista. Neuporediva.
Kako god, ostvaruju se popusti. U oba slučaja.
Ne pod istim uslovima. Kao sto kazu prvo skoci pa reci hop. Wizz u Beogradu je skocio I rekao hop. FR u ZAG je rekao hop a jos nije skocio
Ako vi tako kažete…
Kazu cinjenice
Ne kažu, ali…
UHVAĆENI ste kako baljezgate na pamet. Odgovorno tvrdim da je i u ZAG slučaj dobivanja popusta nakon prevezenih x broja putnika. Pouzdano iz unutarnjih izvora.
Da, ostvaruju se i popusti temeljem prevezenih putnika. Nemorate imati iz unutarnjih izvora ti podaci su javni.
Taj clanak je pun gresaka I nagadjanja
Nek ste vi to rekli. Istina nise naveli ni jednu grešku ili nagađanje, ali neka ste vi iznjeli tu tezu.
Odustala trajno ili…?
Ne. Za ovu godinu. 2023. bi se morali vratiti.
To cemo tek videti.
Naravno.
Za Zagreb je letila AC Rouge.Oni su rasprodali širokotrupnu flotu. AC Zagreb nije ni letila. Sigurno u ovim nesigurnim vremenima Zagreb nije među prvim linijama koje bi pokretali. Pogotovo što postoji konkurencija.
Stoji. Imali su nakanu, no procijenili su da je ova godina još prerano.
Pa treba reci da Zg ima skoro sve vazne evropske prevoznike plus Air Transat i tu je bitno bolji od Bg,sa druge strane Bg ima jacu nacionalnu kompaniju,vise letova u regionu,prema Rusiji i bliskom istoku tako da i jedni i drugi imaju svoje prednosti i sta je tu upitno da po stoti put se vodi ista diskusija?Ako neko ima argumente da ovo nije tacno neka ih jasno navede ali mislim da ih nema…
@Boki: tim nekima i nije do argumenata nego samo i isključivo do provokacije…
O da. O DA!!!!!
Pocev od vaseg imenjaka
Apsolutno. I to je jedina istina.
Zagreb ima više velikih i važnih prijevozika.
Beograd ima bitno više linija, bitno više letova, više letova prema Rusiji i bliskom Istoku, više prijevoznika.
P.S.
Niste u pravu da Air Serbia ima više letova u regiji nego Croatia Airlines. Pogledajte moju analizu o tome od prije par mjeseci i vidjet ćete da Craotia ima više letova nego Air Serbia.
U ovom momentu:
Croatia ima 65 tjednih letova za regiju (21 za Dubrovnik, 22 za Split, 6 za Pulu i Zadar, 6 za Sarajevo, 4 za Skopje i 6 za Osijek)
Air Serbia ima 56 tjednih letova (18 za Podgoricu, 12 za Tivat, 4 za Sarajevo, 7 za Skopje, 2 za Banja Luku, 6 za Zagreb i 7 za Ljubljanu)
Iskreno nisam racunao saobracaj na domacim linijama za CA ali ok,svejedno ne mijenja sustinu da i jedna i druga strana imaju svoje adute a bogami i da ozbiljno zaostaju za nekim ozbiljnim aerodromima.Meni budw smijesno kad se povede diskusija ko je veci a Bg je u rangu Minska a Zg nije cak ni u tom drustvu,dakle margina Evrope i jedni i drugi
Apsolutno, a koliko puta sam to rekao. U europskim okvirima i Beograd i Zagreb su ništa, dno, isti dre*.
I svaki put ste bili demantovani cinjenicama.
Pa bogami i ne. Sa pozicije ozbiljnih aerodroma Europe i Beograd i Zagreb su isto majušno smeće. A sa pozcije najvećih nisu ni mjesečni promet.
OU ima vise iskljucivo zbog PSO domaceg saobracaja
Samo sto JU hvala bogu nije OU pa za njih regija podrazumeva I TIA, SKG, ATH, IST, SOF I OTP.
Drugo zar LJU nije povecana na 9?
Koji su to 6 letova koje OU ima u OSI?
U code-share sa Trade Air. Inače OU ima i dva tjedna leta za OSI iz SPU i DBV.
Ovo nije regija nego bivša Jugoslavija, koja je tek jedan deo regije zapadnog Balkana i jugoistočne Evrope
Čemu sad ta rasprava. Svi znamo što u ovim krajevima znači regija i za što se koristi. Pa i na ovom portalu.
Pa očigledno se ne slažemo – Tirana, Solun, Atina, Bukurešt, Sofija su regija za Er Srbiju ali i za mnoge druge kompanije. Za JU se u Skoplju ne završava ni regija a za OU se u Skoplju završava Evropa.
OK.
Ocigledno da ne znamo svi posto regija za JU predstavlja ceo Balkan a I sire sto se vidi po redu letenja
????
Bitno jaču nacionalnu kompaniju, bitno veći broj LCC kompanija, bitno veći broj prekookeanskih letova, bitno veći broj letova za istok, bitno veći broj čartera i bitno veći broj putnika.
A sta tacno tebi kao putniku ti carteri donose osim sto pumpaju brojke aerodromu i naravno sto AS od njih zaradjuje,a koji prekookeanski letovi 3-4 leta nedeljno pa to je smijesno pogledaj Atinu ili Budimpestu prije covida pa ces shvatiti kako je to jako malo…
Šta imam gledati Atinu i Budimpeštu kad se priča o Zagrebu i Beogradu? Jako interesantno. A šta meni kao putniku donose ti čarteri? Pa ljetnje destinacije koje Zagreb nema u ponudi recimo plus zarada za JU plus broj putnika, malo li je.
Pa ako vas zadovoljava da budete manje losi od nekoga onda ok…ja mislim da bi trebali teziti da sustignete one koji su ispred vas…
Stoji.
Da, to je istinski jako malo.
OK, nije da charteri nisu bitni. I to ne samo zato što akumuliraju dodatne putnike i novac Air Serbiji, nego i zato što putnicima omogućuju putovanja na brojne turističke destinacije diljem Europe. To je veliki benefit.
Pa carteri mi omogucavaju da idem ako hocu na Rodos, Krit, Zakintos…bez presedanja
Da, tako je. To sam i ja napisao.
I uskoro bitno veci I moderniji terminal
Bitno veći, noviji i ljepši, slažem se, takođe ima i bitno boljeg koncesionara između ostalog.
Veći da. Ljepši? Bogami ne. Boljeg koncesionara. Apsolutno DA!
Mnoooooogo ljepši, ne mogu se porediti, očigledno niste vidjeli kako će izgledati poslje rekonstrukcije, samo onaj park ispred aerodroma vrijedi, istinska atrakcija. Zagreb dosadan i sterilan, kao i sam grad.
Da vidio sam kako će izgledati. Istinski sam jako razočaran.
Isto kao i ja Zagrebom.
Vaše pravo.
Uh, taj projekt rekonstrukcije beogradskog aerodroma je baš ružan.
Arhitektonski je ZAG stvarno neusporedivo ljepši.
Kako kome, evo meni uopšte nije, kako se uopšte može to mjeriti? Ljepota je u oku posmatrača.
Ma dobro, estetika jest subjektivna kategorija.
Ali, taj beogradski projekt je baš nekako anakron, neinventivan i kičast.
Sigurno u Beogradu ima arhitekata koji su mogli osmisliti nešto modernije i arhitektonski suvislije.
Recimo, Split je dobar primjer kako napraviti novi, lijepi terminal i spojiti ga sa starim, a da to ne djeluje kao šaka u oko.
Zato hajde da sačekamo rekonstrukciju pa da vidimo na šta će to izaći, evo recimo mene lično onaj park pored aerodroma oduševljava, apsolutno u temu, i sam vanjski izgled bi trebalo da poprimi neke motive čisto iz srpske tradicije it itd ali kako kažem, hajde da sačekamo. Aerodrom Zagreb sam vidio sa autoputa, neki talas kojem, po meni naravno, uopšte nije mjesto u okruženju, naravno subjektivno mišljenje. Tako da o ljepoti raspravljati je besmisleno. Ja sam to prvobitno potegao jer je autor jednom u nekoj raspravi kao prednosti MZLZ istakao ljepotu! Po meni je to nonsens, aeeodrom nije turistička atrakcija koja će putnike privući ljepotom i to je apsolutno nebitna stvar. Konekcije, linije i ostala ponuda čine aerodrom privlačnim a ne ljepota.
Aerodrom jest turistička atrakcija, ali slažemo se da neće privuči putnike svojim izgledom.
Točno, nije izgled aerodroma nešto što privlači, ali nije ni nebitan.
Recimo, svaki put kad bih imao konekciju u Zurichu ili Munchenu nekako sam se više radovao što ću putovati jer po meni su to dva najljepša europska aerodroma.
Nažalost, koncesionar nije do kraja ispoštovao originalni projekt za Zagreb. Da je, ZAG bi stvarno bio arhitektonsko remek-djelo. Iako je i ovakav kakav je realiziran meni najljepši aerodrom ne samo u regiji, već i šire.
Slažem se.
Meni je ZAG arhitektonski baš pun pogodak.
Nikako se ne slažem da se nije uklopio u okruženje.
Taj talas o kojem pričate je inspiriran vrhovima Medvednice i kao takav je baš primjeren.
Da, da…
Da, Split je istinski dobar primjer. Ovaj Beogradski je nemaštovit, puno previše jednostavan, samo dozidalo bez i malo kreativnosti.
Alene, prijedlog za temu : Najljepši i najružniji aerodromi u Europi.
Nije loša tema. Hvala puno na ideji.
Stoji.
Zagreb je neusporedivo ljepši.
O ne baš.
Slažem se da Beograd ima bitno jaču nacionalnu kompaniju, bitno veći broj letova na istok, bitno veći broj chartera (Hrvatska to nema radi Jadrana), te bitno veći broj putnika.
Ali nema bitno više prekoocenaskih letova. Od 5. mjeseca će Air Serbia u usporedbi sa Air Transatom imati tek 2-4 leta više, a u X. mjesecu i jedan let manje.
Nema ni bitno više LCC kompanija. Čak štoviše od XII. mjeseca Zagreba ima više LCC letova nego Beograd. Pročitajte moj članak o tome objavljen prije par tjedana.
A sta je do 5.meseca, to ne govorite, zar ne? Smesno.
Od 5. meseca ce imati do 150% vise letova nego Transat a od novembra pa do proleca Zagreb nece imati nijedan. Null, zero, nada.
Da, do 5 mjeseca Air Serbia leti tek dva tjedna leta za New York. Baš i nije nešto za pohvalu, zar ne?
Naravno da ima bitno više LCC kompanija, uporedite slobodno, i naravno da ima bitno više prekookeanskih letova jer u Zagreb još uvijek niko ne leti. To šta će biti u 12. mjesecu i u 5. sljedeće godine ćemo da vidimo, polako sa tim. Sjećamo se kako ste rekli da ćemo vidjeti kako FR akumulira od 9. mjeseca pa to ispade ćorak.
Majko mila. Koji dio niste shvatili. Zagreb ima više LCC letova nego Beograd. Što tu nije jasno?
Majko mila, koji vi dio niste shvatili da Beograd ima bitno više LCC kompanija a trenutno i letova? Šta vam nije tu jasno?
Ma kojih bitno više.
Beograd ima 6 LCC
Zagreb ih ima 3.
A ogromne razlike.
U ovom momentu Beograd ima 20 LCC linija
Zagreb ima 19 LCC linija
U XII. mjesecu Zagreb će imati više LCC linija nego Beograd.
Kada je nešto duplo veće onda je to bitno naravno, tu spora nema.
Bitno je jel ima 3 ili 6 LCC; ali nije bitan broj linija? Pa čestitam!
Hahaha, kakva neuspješna zamjena teza, da, Beograd ima duplo više LCC kompanija nego Zagreb a to je bitno više a to što LCC u Beogradu imaju veću konkurenciju i ne mogu da se šire kako oni hoće je neka druga priča koja govori o perspektivama Beograda i Zagreba, da ne govorimo o tome kako FR ima očajan LF u Zagrebu, jedan od najgorih
A Ryanair ima loš LF u Zagrebu? Koliki je taj LF?
da, 100% nije bitno više. da ima 100 LCC kompanija više od ZAG onda bismo mogli reći da je bitno više. ovako sa samo 100% to je smešno više.
Upravo tako.
Po vama Zagreb ima svega vise od Beograda…sem putnika I profita, naravno 😂😂
Ne ja to nisam napisao. Beograd je bitno veći aerodrom od Zagreba. Neusporedivo. Ali Zagreb ima više najvećih igrača koji lete na njega.
I ima ih jer je OU slaba I pateticna
To stoji.
Air Transat i njegovo prisustvo u Zagrebu je istinski zanemarivo, niti leti čitavu godinu a kada leti to je samo 2 sedmična leta, tako da ipak je bitno veći broj prekookeanskih letova iz Beograda, žao mi je.
Air Transat leti pola godine. To nije zanemarivo. Nitko ne spori da Air Serbia ima više long-haul letova. Ali da je to neki značajan i ogroman broj, ili da je on bitno veći e bogami nije. Dok je odnos širkotrupnih letova između Zagreba i Beograda bio 17:6 to je bilo bitno više. Ovo sada stvarno nije.
Ali Beograd ima vise LCC letova bez dampinskih cena tj koje posluju po konercijalnim principima, vredi videti kako ce finansijski poslovati ZAG jer je to pravi parametar uspeha u poslu
Pustite te priče. Wizz dobiva popuste u Beogradu. Pročitajte moj članak o tome.
Kad kažete da Wizz dobija popuste ispada kao da ima neku povlasticu, nešto što drugi ne mogu da dobiju, a to nije tačno. Dajte da vidimo taj tekst, ne mogu da ga nađem na ovom portalu.
Mogu to dobiti svi koji dođu na određenu količinu prometa.
U Zagrebu ne mogu, samo FR može bez obzira na broj putnika i to je recept za propast.
Ako vi tako kažete…
Kao što i u ZAG svako ko pokrene novu neopsluženu liniju može da dobije popust? Je l’ to i dalje važi ili je samo pogodovano Rajanu?
Posle 100 i kusur komentara koje sam sada procitao:
Zagreb je i lepsi, bolji, sa vise “VIP” kompanija, vise LCC frekvencija, prefinjenih ljudi, prelepe trave, sta god… samo nema putnika i prihoda 😂😂😂 samo toliko. Ali sta je to kad je sve ostalo vaznije.
Lik koji hladnokrvno nece da shvati da u drzavi ima mrtvo puvalo od nacionalne kompanije i da je cudno sto se drugi lesinari jos vise nisu sjatili.
Ne daj boze da Rayan dodje u Beogradu. Takav gad od kompanije mu ne treba. Ni aerodromu ni putnicima. Moze u prvom redu i easyJet zatim Wizz, Eurowings ma kog god, samo ne taj sljam od Rayana. Em ce se razbezati legacy kompanije, em ce usluga pasti ispod svakog nivoa, em ce ucenjivati i aerodrom i radnike koji rade za njih. Kamo te srece da se Rajanu iznad Srbije dopusti samo prelet.
A Zagrebu od srca zelim milion letova dnevno koga god.
Upravo tako, FR je došao u Zagreb da uništi OU preuzme joj putnije i zarađuje, druga je priča što MZLZ od toga koristi nema i onda i ostaje samo priča o ljepoti i prestižnosti, ništa drugo ni ne ostaje, broj putnika je takav da je Zagreb na jakom 5 mjestu za sada a dobio 15 novih linija! Tragedija. Ali dobro. lijep je.
Zagreb propada.
Ma da. Gotov je. Još godinu-dvije i ključ u bravu.
Nece staviti kljuc u bravu ali ce zaostajati za drugim aerodromima u regiji, prije svega Beogradom a onda i Pristinom i Skopljem a stici ce ga uskoro po broju putnika neki drugi aerodromi.
Sve gledam. Samo što Zagreb nisu preskočili Podgorica, Sarajevo i Tivat. Za 5 godina i Banja Luka i Niš će biti bolji od Zagreba.
Sasvim sigurno ste imali priliku gledati kako Skopje i Pristina prestizu Zagreb a Beograd ga ostavlja daleko iza sebe. Izvjesno je da ce put Skopja i Pristine slijediti i drugi aerodromi.
Skopje ove godine neće biti ispred Zagreba. Priština i Split hoće. Ostali? Vi ne vidite da je zaostatak ostalih sve veći?
Hahaha.
Vas jedini argument na tvrdnju da Zagreb ozbiljno zaostaje za aerodromima u regiji je “Skopje ove godine neće biti ispred Zagreba”.
Mozda ce Zagreb ove godine biti po broju putnika nesto ispred Skopja ali da li ce to biti slucaj naredne godine? Sama cinjenica da se Zagreb takmici sa Skopjem ukazuje na zaostajanje Zagreba. Vi se uopste niste osvrnuli na cinjenicu da je Beograd ostavio Zagreb daleko iza sebe, da je Pristina za Zagreb nedostizna i da se negativan trend Zagreba nastavlja.
Zaostatak ostalih nije sve veci nego biva sve manji – samo pratite trendove u sljedecih dvije godine i uvjerite se u to.
Iduće godine sigurno da će razlika biti bitno veća i da će Zagreb doći bliže svom mjestu. Ryanair i Eurowings otvaraju nove linije, Finnari otvara letove, Aegean i Air Transat se vraćaju, Luftansa i ostali će povećati broj letova. Iduće godine razlika između Skopja i Zagreba će biti bitno veća u korist Zagreba, Zagreb će preskočiti Split po broju putnika, a za Prištinu treba vidjeti. Tu je situacija istinski vrlo specifična.
Ryanair, Eurowings, Finnair, Aegean mogu otvarati linije ali putnika nema pa ce ih i otkazivati.
A netko je otkazivao linije ovog ljeta? Ja ne vidim ni jednu jedinu kompaniju da je otkazala letove?
Napisao sam brojke koje će MZL Zagreb zaraditi od Ryanaira, ali to očito nikome nije važno. I dalje se pišu nonsensi. Nema tu pomoći.
Ma otkud vi znate koliko će zaraditi FR u Zagrebu? A eto ako već znate te informacije recite nam koliko je do sada zaradio, pustite nagađanja. Leti već nekoliko mjeseci, koliko je zaradio?
Odakle bi ja znao koliko će Ryanair zaraditi ili koliko zarađuje. Niti to znam niti sam tako što napisao. Ja sam napisao koliko Ryanair plaća Zagrebu, a to znamo.
A koliko je MZLZ zaradila? To rekošte da znate, čak i predviđanja pravite, valjda to znate?
Da i to sam već više puta napisao. Pogledajte gore u komentarima.
To su samo vaše pretpostavke i želje, nemate ni jedan izvor niti imate podatke, samo nagađanja a to je neozbiljno. Ako nisam u pravu demantujte me, nemojte me brisati.
Moje želje i pretpostavke? Gluposti pa javan je podatak koliko MZL Zagreb dobiva od Ryanaira po svakom putniku.
Vi ne vidite da je Beograd jedini grad koji nema Ryanair. Ima ga Atena, Sofija, Bukurešt, Budimpešta, Beč, Venecija, Milano, Rim, Frankfurt…. što na to govori?
Pošast! Slobodno neka ga ima svuda. I neka imaju milion letova te kompanije. Samo da ga nema u Beogradu. Napisao sam vec zasto.
OK
Za Air Serbiju nikako ne bi bilo dobro da Ryanair dođe u Beograd. Vrlo brzo bi stavila ključ u bravu. Kao što će i OU i to prije 5 godina kako Alen predviđa. Jedini spas joj može biti da je Vlada nekome uspije uglaviti.
Slažem se da je jedini spas za Croatiu da se proda.
Niste tako pisali dok FR nije dosao u ZAG.
A bome jesam. I te kako jesam. Stotine članaka su tome dokaz.
Ne, niste. Tada ste opravdavali to sto zag nema fr
Apsolutno nikada i nigdje nisam opravdavao što Zagreb nema Ryanair ili neki drugi LCC. Čak štoviše napisao sam 10 analiza i preko 50 članaka u kojima sa oštro i žestoko kritizirao MZL Zagreb zato što nema LCC.
Svatko je mogao dobiti popust tko god je pokrenuo novu liniju. Ryanair i Eurowings su to iskoristili.
Da, ali ocigledno linije iz Zagreba nisu toliko profitabilne pa kompanije nece da lete cak i uz poticaje koji nisu mali. Sporo obnavljanje linija koje su prekinute 2020. dodatno to i potvrdjuju. Zagreb izgleda nema takav turisticki potencijal i ne predstavlja privlacnu poslovnu destinaciju kako se to cini strucnjaku Alenu
Koje poticaje to dobivaju kompanije u Zagrebu? Ja ne znam ni za kakve poticaje. A vi kažete da nisu mali. Dajte napišite koje to konkretne poticaje dobivaju kompanije u Zagrebu.
Koje linije to nisu obnovljene iz Zagreba osim širkotrupnih Brusselsa i Aegeana?
Ovo ste Vi napisali:
“Svatko je mogao dobiti popust tko god je pokrenuo novu liniju. Ryanair i Eurowings su to iskoristili.”
a odmah nakon toga postavljate pitanje i dajete interesantan odgovor:
“Koje poticaje to dobivaju kompanije u Zagrebu? Ja ne znam ni za kakve poticaje.”
Znate li sta se pod pojmom poticaja podrazumijeva u avioprijevozu? Kakve oblike ovakvi poticaji mogu imati?
Vama je zanemarivo sto letovi Brusselsa i Aegeana nisu obnovljeni (mozda drugima nije) ali to je svakako inidkator koji upucuje na znacaj kojem destinaciji pridaju prevoznici.
Jesu li obnovljeni letovi koje je imao Korean Air, Air Canada, Etihad?
Popust i poticaji nisu isto. Zar vam stvarno to moram objašnjavati?
Širokotrupci ne obnavljaju letove niti prema bitno većim aerodromima u Europi, a gdje će prema Zagrebu. Nemojmo se zavaravati, širokotrupni putnici još neko vrijeme neće dolaziti u Europu, em ih je strah Covida, em ne mogu putovati radi oraničenja, em su financijski osiromašeni radi Covida (nije isto putovati unutar Europe za 100 EUR ili izvan Europe za 1000 EUR).
Bas bih volio da procitam vase tumacenje razlike izmedju popusta koje aviokompanije dobijaju od aerodroma i poticaja koji motivise kompanije da otvaraju nove medjunarodne avio-linije.
Unaprijed se radujem vasem ekspertskom pravorijeku.
Da, to će sigurno biti članak u budućnosti.