Qatar će ipak zadržati ljetni broj frekvencija za Zagreb i zimi, tj. letjet će 10 tjednih letova za Zagreb ove zime, sve sa Airbusom A320 (svaki dan jedan, dva leta utorkom četvrtkom i nedjeljom). U Zagrebu avion stoji oko dva i pol sata. Prošle zime kompanija je letjela tri do četiri leta tjedno, izuzev tijekom svjetskog nogometnog prvenstva kada je letjela sedam tjednih letova, dobar dio sa širokotrupcima.
Ovo su jako dobre vijesti i moglo bi se desiti da već idućeg ljeta kompanija vrati 14 tjednih letova u Zagreb, frekvenciju koju je letjela do 2019. Ovo je i najveći broj letova koje Qatar ima u regiji. Idući po broju letova je Beograd gdje leti 7 tjednih letova.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Qatar
Jasan pokazatelj kako rast kapaciteta QR i TK u ZAG korelira sa buđenjem azijskog tržišta, prvenstveno Koreje čiji su gosti (najčešće ture koje su cirkulirale od Zagreba do Dubrovnika + obilasci okolica poput Plitvica) u Zagrebu bili #1 po dolascima, a u Dubrovniku činili značajan broj turista u razdoblju od 10. do 4. mjeseca. Općenito, nedostatak turista iz Azije, ali i Australije i Novog Zelanda su jedan od nekoliko razloga zašto se Zagreb i Dubrovnik kao destinacije najsporije oporavljaju u odnosu na Istru i ostatak Dalmacije. Azijska su tržišta krenula s bržim oporavkom ove godine, no i dalje je to ispod 50% od normalnog. Oba grada će ostvariti otprilike 90% fizičkih dolazaka u 2023. u odnosu na 2019., dok su ostale destinacije u Hrvatskoj na istoj razini ili su je nadmašile. Jedini razlog zašto ZAG kao zračna luka nije u minusu od -15% do 20%, a obzirom na nedostatak long haul letova i Azije je činjenica da Ryanair kompenzira, no ne dovoljno za mega rast o čemu mnogi ovdje prigovaraju. I lupaju bez veze.
Krnjav rast ZAG ima veze sa Azijom, long haul tržištem i naravno lošom nacionalnom avio kompanijom. Normalno je da jedna Air Canada u moru svojih prioriteta neće vraćati ZAG, a Koreanu smo isto na začelju prioriteta, što je i logično, no to ne znači da će tako ostati zauvijek.
p.s.Treba uzeti u obzir da i TK planira 2pw u DBV ove zime, uz to što povećava ZAG na 14pw (lani 10pw). Jasno govori u prilog što se događa na tržištu i o čemu ovise ti svi letovi.
Jasno.
Mislim da rast ima veze i sa dolaskom stranih radnika sa dalekog istoka
Potpisujem do zadnje riječi!
Bilo bi zanimljivo da TK uvede treci dnevni let za Zagreb na danima kad Qatar nema drugi dnevni let…nisam bas siguran da ce se to desiti (najvjerojatnije nece), ali ovako hipotetski bi to bilo zanimljivo..
Bilo bi.
To nema veza ikakvom logikom. Nebi da je svaki dan isti broj putnika pa da se frekv moraju rasporediti jednako po svim danima u tjednu.
osobno smatram da je dobro imati balans i više prijevoznika koji ravnopravno sudjeluju na tržištu. Idealno bi bilo da TK nastavi letiti 14pw s nekoliko wide body rotacija tjedno, a QR da ostane na 10pw i također ubacuje veće zrakoplove prema potrebi. Ovo sve pod uvjetom da se uspije vratiti Emirates. Realno, taj povratak bi mogao biti jedino sezonski (May-October, jer teško da EK može opstati zimi.
Drugi par rukava, odnosno problema/limitacija je infrastruktura zagrebačkog aerodroma kojeg su toliko skresali u ovoj prvoj fazi na način da su si smanjili fleksibilnost, jer trenutno postoji samo 1 pier za wide body. Ako se upogoni jedan od “regularnih” piera za wide body, on zauzima dodatno mjesto. U tom kontekstu bi bilo bolje da TK i QR ostanu na narrow body i povećaju frekvencije. Nikako ne mislim da bi TK trebao skočiti odmah 3 x dnevno, idealno to bi trebalo prvo doći do 17/18pw, uz QR i njegovih 10pw zimi i eventualno do 14pw ljeti. QR je prije Covida letio 14pw zimi i radio probleme sebi i Emiratesu, bio je totalni capacity overflow. Nepotrebno.
Naravno, ukoliko se EK ubrzo ne pojavi, TK i QR će se proširiti prvi čime će FlyDubai dodatno biti izguran na tržištu, jer glavnina putnika preko IST i DOH su Azijati, od čega barem 40-50% Korejci.
Dugoročno, unutar idućih 3 do 6 godina, biti će mjesta za sve – i ture/grupe, a pogotovo iz Azije koja putuje u veljači (Kina) i travnju (Koreja) su nešto na čemu cijela Hrvatska treba raditi, jer druga tržišta ne putuju u “gluho doba godine”.
Cijela Istra i Dalmacija su već prekomjerno zagušene u 07 i 08 mjesecu. Možemo biti sretni da ti mjeseci ubuduće rastu po stopi od 1% do 1,5% godišnje, nikako više.
To nije točno. Tri gatea u Zagrebu su za wide-body.
Ali Zagreb nema mogucnost duplih mostova za sirokotrupce. To danas imaju gotovo svi aerodromi, ali evo Zagreb nema. Time se drasticno usporava ukrcavanje, a pritom premijum putnici nemaju privatnost koju su platili.
Većina aerodroma svijeta nama po dva mosta za širokotrupce.
Ma kajgot. To danas imaju gotovo svi veci aerodromi koji imaju redovan saobracaj sa sirokotrupcima.
Beograd to ima, Larnaka ima, Budimpesta ima, Bec ima, Atina ima, Prag ima, Hamburg ima, Berlin ima, itd…
O velikim poput Frankfurta, Londona, Minhena, Istanbula i ostalih da ne govorimo.
Ma nije istina. Većina aerodroma to nema.
Naveo sam Vam primere gde se vidi da vecina aerodroma to ima. Gotovo svi aerodromi koji imaju saobracaj sa sirokotrupcima imaju duple aviomostove.
Ne to nije istina. Imaju samo oni najveći, čak i neki među njima nemaju.
Nemaju manji aerodromi bez prometa sa širokotrupcima.
A takvih je evidnetno većina.
U redu, no ako se stave 3 sir9kotrupca, koliko paralelno narrow body aviona mogu mogu parkirati? U tome je point. Istovremenom funkcioniranju. I onda odbijaju jercnemaju slotove. Eh.
Ako se stvare 3 širokotrupca može se parkirati još 3 uskotrupca, ako se parkira 2 širokotrupca može se parkirati 5 uskotrupaca, a ako se stavi 1 širokotrupac može se parkirati 7 uskotrupaca.
Sve da se vrati Emirates, da TK ostane na 14pw i da se Qatar vrati na 14pw i uvede 787 na jednoj dnevnoj rotaciji (kako je planirao uljeto 2020) to i dalje ne rješava milijun problema u MZLZ – a to je da nema još barem 20 linija po Europi koje bi trebale postojati. I toj priči ne nazire se kraj, neovisno radi li se o trampavosti Croatia Airlinesa ili dogovoru MZLZ sa nekom drugom kompanijom ili nekim programom poticaja koji bi imao smisla, za razliku od ovog trenutnog koji nema veze sa pameti.
Nisam ni rekao da mora TK voziti 21pw, nego da uvede treći dnevni let za dane kad QR ima samo 1 let. Mislim da bi to TK bila izvrsna odskočna daska da se isprsi i pokaže “tko je tu faca” jer u Zagrebu prisutan već preko 20 i više godina, 24 ili 25 ako se ne varam?
To kako se lijepo KLM isprsio tijekom korone. Svi su smanjivali, a on uveo drugi dnevni let i sad je postao poprilično važan igrač u Zagrebu s puno transfernih putnika. Još ima code share s OU koja leti svaki dan ujutro koja još dodatno puni KLM avione.
Ovako ako se EK jednom vrati, bojim se da će onda TK zauvijek ostati u Zagrebu na 10-14 pw. Već dugi niz godina TK nikako da se ukuraži dodat i taj treći let, pa makar to bilo 17-18 pw. Kako se evidentno tržište počelo oporavljati, po meni (nisam stručnjak, samo govorim moje viđenje situacije) je Turkishu sad idealna prilika za napravit taj iskorak. Inače će ga prešišat QR i otet mu poveći dio kolača za australiju i bliski, odnosno daleki istok (a TK nešto namjerava u skoroj budućnosti letiti do Australije, a tu su QR, EK i etihad puno više uhodani).
Ja bih osobono više volio da se ipak vrati EK, čisto radi konkurencije pa samim time cijene karata budu povoljnije, ali isto tako s druge strane jako volim TK, pa bi mi isto tako bilo drago da i TK bude vodeći u Zagrebu za bliski i daleki istok.
Povratak EK bi bio ekstremno važan za ZAG.
Ali ga nema, niti ce ga biti…
Pa ne znači ako dođe EK da TK više ne može pojačavati letove, i obrnuto. Borba za tržište nije samo ako imaš više letova, nego moraš biti i konkurentan cijenama, uhodane kanale prodaje preko agencija itd itd.
Koliko ja znam, OU više nema codeshare sa KLM na letu za AMS.
Da