zamaaero@gmail.com

+385(0)1/3465886

zamaaero@gmail.com | +385(0)1/3465886

Analize

Ekonomska klasa na europskim letovima: Croatia Airlines

Croatia Airlines se ni po čemu posebno ne razlikuje od ostalih europskih legacy prijevoznika u ekonomskoj klasi. Ne dobiva se gotovo ništa, razmak sjedala je kao u LCC, a i usluga nije daleko od toga.

Razmak sjedala kod Croatie je istinski minimalan. Kompanija je u A319 napunila čak 144 sjedala. Jedina prednost Croatie je što u A320obitelji (ne svim avionima) svakih 3 sjedala ima po jedan ekran na kome se vrte sigurnosne procedure, ekonomsko propagandni spotovi, ali i simpatični filmići iz hrvatskih gradova, običaja, kulturnih i turističkih projekata, gastronomije… To ubije vrijeme. Nažalost kompanija to nema na Dash 8-400. Kompanija dozvoljava unošenje ručne prtljage u avion besplatno, no odabir sjedala se plaća.

Na letovima kraćim od sat vremena (što su svi letovi u Hrvatskoj) dobijete samo manju čašu vode. Niti snackove, niti sokove, samo vodu. Žalosno. Na dužim letovima dobijete minijaturni snack. Putnici ne dobivaju apsolutno ništa, osim što na ulazu aviona možete uzeti toaletnu maramicu.

Osoblje je kulturno i pristojno, govori engleski i hoće pomoći. Iako kod dijela posade bi smiješak mogao bar koji puta na lice. Najbolji dio Croatie su station manageri koji istinski žele pomoći, a među zemaljski radnicima moram istaknuti legendarnu Ines Baničak Vuk iz Zagreba. Čudo od žene koja opako diže prosjek Croatie Airlines.

Procedura check-ina je u redu, nikada nema pretjerano puno gužve, a kako se možete kod kuće isčekirati i isprintati si boarding-pass (ili ga imati na mobitelu) nemate potrebe čak ni prolaziti ovu proceduru. Istinski se ne sjećam kada sam zadnji puta bio na šalteru Croatie Airlines.

autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Croatia Airlines

74 Komentar/a
Najnoviji
Najstariji
Inline Feedbacks
Prikaži sve komentare

Iskreno ni ja se ne sjećam kada sam bio zadnji puta na salteru OU. No CHECK IN se vrši od strane zračne luke pa ako i predajte prtljagu tako da ako ste na to mislili tada je ok.

Station menageri izmišljeno radno mjesto. To što oni rade za te poslove OU plaća usluge zračnoj luci. Raspitajte se u zračnoj luci što oni misle o radu station menagera OU-a.

Exluzivno
Stjuardesa i pilot se na nekoliko letova,iz minhena za brac,dogovarali,kako da sto prije uniste tu liniju…vec u 1 sat popodne su znali i izdogovarali da let iz minhena nece sletjeti na brac…
Takoder ,na jesnom od tih letova je kontrola leta dala odobrenje za sljetanje na bwk,jer nije bilo nikakvih problema,oni su ipak let preusmijerili na split….
Nekome jako smeta linija i letovi Croatie prema bwk…

To treba pitati njih….
Nazalost izgleda da su opcenito nezadovoljni sto uopce trebaju da lete za bwk..
Netreba uopce naglasiti da taj let je bio jedan od onih preusmjerenih na split….
Njihov cilj je pokazati i napraviti liniju neuspješnom…
Pa bi se onda brze vracali za zagreb,kada bi se minhen ukinuo….
Sve pohvale pilotu koji je danas obavljao let iz minhena na bwk,i sto nije reagirao kao drugi piloti,…

Ne bi, jer bi imali druge rotacije. Kužite se u plan posada?

Cinjenica je da vecina letova MUC-BWK ode za Split…

Većina? Jeste vi XXXX ili zlonamjerni?

Barem 5 letova,s time da vecina nije imala razloga za to

Istina je ta da dio posade nakon tih letova mora ostati nociti u bolu na bracu,i onda sutra ujutro katamaranom ali cesto i trajektom ici za split,sto se naravno njima ne da….
Zamislite to je njima problem jednom tijedno…

Svakom normalnom bi takva debilna linija trebala smetati.

A i svejedno im je. Jer ako tog leta nema, letjeli bi negdje drugdje. I koja je razlika posadi letjeti recimo ZAG-SPU-MUC-SPU-ZAG ili biti na dijelu rotacije ZAG-BWK-LNZ-BWK-GRZ-BWK-MUC-BWK-ZAG 🤔?

A sto je to debilna linija?

BWK-MUC by OU.

Nekako mi se cini,da i vi spadate u tu grupu debilnih,gdje sve treba da leti samo iz splita i to je to…
Selimo sve avione u split najbikje bi bilo…
Cak vam ni tada to ne bi bilo dosta…

Da, u Croatia Airlines bi trebala imati međunarodne letove isključivo iz Spilta i Dubrovnika (za Dalmaciju).

Kakve se ovdje gluposti mogu pročitat…

Minhen Brac se leti kasno navecer, zbog slotova u Minhenu kad po obicaju krecu sjeverni vjerovi na Bracu. Smije se slijetati samo u stazu 21 tj prema jugu. A limit je 10 cvorova ledjnog vjetra. S Bolske strane koja se koristi za slijetanje u uvjetima bure se nocu ne smije slijetati zbog konfiguracije terena.

Tako da piloti vec unaprijed mogu pretpostaviti po prognazama gdje ce zavrsiti.

Nije 10 nego 16,i sta kada toranj da dozvolu za slijetanje jer vremenski uvijeti su vise nego dobri za to,a pilot ipak preusmijeri avion za split???

Proslijedio sam ovu kretenariju mom prijatelju u OU. Skoro se ugušio od smijeha…
Sama tvrdnja da su “pilot i stjuardesa već u 1 popodne znali da neće sletjeti u BWK” je notorna glupost i laž, jer posada koja radi podnevni let nikako neće biti na večernjem. Osim toga čak i da je: koja je svrha ne slijetanja na BWK nego preusmjeravanje na SPU? Njima ni u džep ni iz džepa jer ionako moraju odraditi zadnji leg za ZAG. A kako obrt u SPU dulje traje, čak bi morali i dulje raditi. Osim toga što imaju posade ako tog leta više neće biti? Koja je prednost u posade? Izmislite nešto bolje! I vježbajte pravopis

Gos.Foglar to nije izmisljotina ,to se stvarno desilo…
Zalosno je ako vjerujete nekome da ce priznati da to rade,i da taj nacin stvaraju dodatne troskove kompanije….
Jednostavno je dio posade ne zeli nociti na bracu,i onda ujutro trajektom ici za split….
S druge strane,avion koji polijece oko 20 h iz minhena za split moze letjeti na brac,a ovaj sta dolazi iz braca onda moze nastavito za split,jer u konacniici itako oba poslje tih letova zavrse u zagrebu…

A od kud vama ta informacija? I nemaju se oni što dogovarati, ne ovisi to o njima. Ne može kontrola dati odobrenje, pa da ne slete jer eto, ne žele. To snosi određene posljedice poput otkaza. Ne laprdajte.

To je istina i tako je bilo…upravo radi tih posljedica se i krije,sto svakako nije u redu….

Danas je nekako uibičajeno da na eu letovima gotovo i nema neke hrane i pića. LH nudi kne neke trokutaste sendviče koji su odvratni (valjda u želji da zadovolje širi krug korisnika). OU je imala one neke paketiće s domaćim proizvodima po regijama i to mi je čak bilo i simpatično i ukusno. Ne znam kak o je trenutno stanje.

Ja sam konkretno mislio na ono doba kada su bili komadići sira u ulju i neke mini komadi kulena ili nešto tako. Za krekere se slažem. Eto, mislim da je u vrijeme tih komadića sira iz ulja nekako to bio iskorak u idnosu na druge kompanije. Šteta što nije potrajalo.

LH ne nudi nista besplatno, na kracim letovima dobijete samo vodu, a na duzim evropskim i cokoladicu od 10g.

Jedini u Evropi koji nesto nudi je KLM.

Nudi i sky alps.
Extra usluga

Austrian daje sendvič na dužim europskim letovima (Island).

@anon 23.36: interesantno je da OS let za KEF tretira kao long haul i zato ima usluga na letu. Pitao sam i zašto ali nisam dobio nikakav suvisli odgovor. Jednako tako postoji usluga na svim letovima Austrian Holidays-a prema leisure destinacijama. Ti letovi su prepoznatljivi po četveroznamenkastom broju leta (sa početnim brojkama 4 i 9, dok full charteri počinju sa brojem 2) a prefix je naravno OS.

Vodu i čokoladu se uvijek dobije , čak na letu Fra-Dus koji samo 25 minuta traje

Dali ste se jednom pitali , koliko ste platili da dobijete pice ili jelo u zrakoplovu ? 0 eura .

Nije istina. Pogledajte malo na kartu sto vam piše i nadjite mi gdje piše da ste i hranu i piće platili. To je samo besplatni service koje nude aviokompanije . Zato i sve vise aviokompanije ukidaju taj service i nude hranu i piće samo uz doplatu.

Apsolutno !
I, samo da dodam, da li od diskutanata baš baš niko ne leti Turkish Airlines-om ? Njihov obrok (poslužen na tacni/pladnju, naravno, čak i na najkraćim letovima) bi u mnogo boljim vremenima bio nedostižan standard za sve evropske kompanije, a, danas da i ne govorimo, mogu samo reći – bravo !

Vi ste platili da vas odredjena aviokompanija odveze sa A na B i ništa drugo niste platili.
Raspitajte se malo

Pa ranije smo placali karte jeftinije, a dobijali besplatno sok/kafu/vodu i sendvic… Sada placamo skuplje i ne dobijamo nista osim male grickalice…

@anon 15.33: nismo plaćali manje nego daleko više. Ja sam moj prvi let za MUC 1988. platio 360 DM, što bi danas bila realna vrijednost od više od 360.- eura. Kada sam počeo zaista redovno letjeti MUC-ZAG-MUC sa OU, cijena karte je tek počinjala od nekih 340 DM. Uvođenjem eura bila je na oko 230 da bi tek negdje oko 2007./2008. pala na otprilike 120-130 EUR. Naravno govorim o kartama kupljenim nekoliko meseci unaprijed kako sam ja činio. Jednako tako je nezahvalno uspoređivati cijene od 2019. sa 2023. jer je inflacija i tu učinila svoje.

Stvano ne vidim da se pravi drama oko jela u avionu. Ne znam da se mora baš jesti u avionu. Dovoljno je nešto malo da se “prebije vrijeme” i to je to.
Ne znam ko ide gladan na put. Ne idep u avion da se najedeš.

Kad se probudis u 4 ujutro da bi stigao na let u 6:10 pojeo bi i sjedalo ispred sebe zajedno sa onim stolicem sto se otvara

Da, moze i tako da se razmislja, ALI, onda mi ne mozete prodavati muda za bubrege. Neka aviokompanija i spusti cijenu karte. A ne da mi nakon COVIDa drzi nabrijanu cijenu karte a u odnosu na prije COVIDa nema klope.
Kao npr LH koja dere kozu s ledja a onda naplacuje 3 eura smece od kafe i neke podgrijane sendvice

Jako je ruzan naslov ovako velikim slovima…

Pa do sada niste pisali naslove velikim slovima za ove teme…

Da li postoji “baggage drop” salter u Zagrebu?

“Na letovima kraćim od sat vremena (što su svi letovi u Hrvatskoj) dobijete samo manju čašu vode. Niti snackove, niti sokove, samo vodu. ”

Isto kao u Lufthansi…

I na letu od sat ipo donijete samo casu vode i krekere

Krekeri za plomit zube.

Mislim da je ekonomska klasa uglavnom standardizirana kod svih Europskih kompanija i tu ne može biti puno razlike, osobito na kratkim letovima.

Ne znam kakva je situacija u Croaciji, ali mi je čak najpoštenije ono što Airserbia ima, da biraš tri nivoa Economy klase (Light, Standard i Comfort). Jasna ti je razlika u ceni i usluzi. Kad idem na vikend, light, kad idem na duže Standard ili Comfort. Hranu i piće možeš da kupiš u avionu ako ti treba, cene nisu baš male ali nisu ni strašne. Više bi ih kritikovao što se desi da ponekad nemaju neke stvari iz menija i sl. To je već ozbiljan propust. Kad već prodaješ hranu i piće onda to mora da bude na određenom nivou.

Kod CA zato ima gemišt bez limita. Mozete popiti 1 ili deset nebitno je. Top

Pa usluga u samom avionu je ista, radi se samo o količini besplatne prtljage te o uvjetima eventualne promjene rezervacija odnosno storniranja karte.

Pretplatite se na

DNEVNI BILTEN

– bitno više novosti (svaki dan >15)
– bitno svježije novosti nego na zamaaero
– stiže na vaš e-mail svaki radni dan

Na Dnevni bilten su pretplaćene najveće institucije i zračne luke

Pročitajte više>

POŠALJITE NOVOST

Budite i vi novinar zamaaero!
Ako pošaljete 10 novosti koje objavimo možete postati honorarni suradnik
i pisati za novac!