Air Serbia je u VII. mjesecu imala tek 0,3% otkazanih letova, što je obzirom na katastrofalnu planetarnu situaciju istinski malo. Niz kompanija u Europi masovno otkazuje letove, a postoci idu od 1% do čak 4% otkazanih letova. U Europi najviše otkazanih letova ima KLM (5,8%), a Lufthansa ima 3% otkazanih letova.
autor: Alen Šćuric, analitičar (Zagreb), foto: Air Serbia
U Beogradu je sleteo Boeing 738 Caribbean Airlines, registrovan Trinidad and Tobago. I to iz NWI. Jel zna neko nesto o tom letu?
B738 9Y-MBJ je napustio flotu Carribean-a, treba da ga preuzme Syphax Airlines iz Tunisa. Bio je skladisten u NWI, a sada je prebacen za BEG. Verovatno zbog odrzavanja.
Hvala.
Super sto ce nasi uzeti koji dinar za odrzavanje.
Da to je zakon.
Hvala na info.
Pa izgleda da prosli put neko nije shvatio moju ironiju pa me obrisase pa eto da budem jasniji. Eto ovaj clanak govori da na portalu nije zabranjeno hvaliti Er Srbiju,niti neko guta knedle. Dakle Alen ne mrzi AS . Ima mane al ovo nije. Da li sam sad bio dovoljno jasan?
Jeste
A kolko je bilo kašnjenja od preko 1h?
Na žalost ne znam. Ali jako puno.
Nekih 40-45%. Mozda malo vise.
Mislite da je bilo tako puno????
Mozda ne bas toliko ali bilo je dosta kasnjenja.
Ne gleda se samo let iz Beograda. Na primer avion sleti na vreme u FRA ali iz FRA poleti posle 90 min.nakon predvidjenog vremena poletanja.
Cesto je tako bilo na CDG, LHR, AMS (skoro svakog dana), SVO, LED, AER… A transfera dosta, Air Serbia leti u 4 talasa i kad jednom krene prosto ne moze da se zaustavi tako lako.
Air Serbia nema dodatnih 10 aviona i 150 clanova posade kao zamenu. Spic sezone, sve je upregnuto preko 100%.
U jednom danu je cak 18 kabinaca otislo na bolovanje. Red korona red druge tegobe.
Uz sve to jos i haos na evropskim cvoristima.
Jedina dobra stvar je sto se trude iz petnih zila da ne otkazuju letove. Muvaju, prebacuju, pomeraju, vrte na sve strane. I ako otkazu, gledaju da to bude nesto gde ima najmanji broj putnika, zato u prvom redu strada Sofija.
Muka je kad se otkaze let, bilo koji, ali niti jedan jedini carter let nisu otkazali. Brdo ih je svakog dana, tu i tamo kasne ali nema otkazivanja.
Kad se pogleda broj letova, broj kabinaca, propust u planiranju, haos na brojnim aerodromima JU dobro prolazi.
Vidimo kako druge kompanije prolaze. Ne moramo mnogo daleko da bacimo pogled, dovoljno je Wizz sta radi u Beogradu.
Znam, ali ako ima toliko kašnjenja onda to nije dobro i to je lošije nego imaju drugi.
Wizz Air nije mjerilo.
Imaju. Nategnuto sve.
Ne znam kako se to odredjuje i ko to radi ali ne bi bilo lose na nekim aerodromima povecati vreme “okretanja”. Besmisleno je postaviti na FRA ili CDG 45 min.
Ne znam da li je to legalno niti moguce ali palo mi je na pamet da li mozda mogu da povecaju trajanje letova, na papiru sto bi se reklo. I na taj nacin vestacki smanje kasnjenja.
Normalno je da je Wizz merilo za BEG. On ima bazu na tom aerodromu.
Na papiru su letovi vec duzi nego sto zapravo jesu. Obicno nekih 25-30 minuta.
Zasto je besmisleno 45 min turnaround time na CDG ili FRA? Sasvim je dovoljno. BEG-CDG ima scheduled flight time od 2:35, dok je prosecno vreme leta 2:06. Turnaround time je 50 min. Dakle, ako iz BEG poleti na vreme, na raspolaganju je 79 min. Sasvim dovoljno ukoliko ima dovoljno ground handling radnika. Slicno je i za FRA. Scheduled flight time je 2:05 dok je prosecno vreme leta 1:37, a turnaround time je 45 min. Dakle imaju 73 min na raspolaganju za turnaround da bi avion poleteo nazad na vreme.
Da im je dovoljno ne bi kasnili. Sve veci broj kompanija produzije turnaround na 50-55-60 min. Sigurno ne bez razloga.
Danas su imali par turnarounda od po 2h, 80-90 takodje par njih. Na nekim aerodromima nema sanse da se ni za 60-70 min okrenu. Naravno, nije uvek njihova krivica.
Da, produžiti na 60 minuta nije glupo danas. Samo je pitanje jel aerodromi to dozvoljavaju.
Kompanije idu na smanjenje vremena za rotaciju, razlog obično troškovi, a i sam red letenja. Obično je 50 min., u zavisnosti od tipa AC. Imaju ugovore sa handlerima sta se od njih očekuje i za koje vreme moraju odraditi. U zavisnosti od situacije dispečer aerodroma su ti koji rade kontrolu predviđenih pozicija, sto u situacijama kašnjenja, stvara problem na AP. Trenutni problem, manjak osoblja da pokrije sve radnje, posebno kod utovar/istovara
Upravo radi problema sa zemaljcima i govorimo da se produzuje vrijeme
Da, ali nema dovoljno handling radnika.
Na aerodromima kakvi su CDG i FRA sve ispod 60 min za turnaround je neozbiljno.U schedule se ne unosi flight time nego block time.
Wizz više nije mjerilo ni za što. Vrijeme provedeno na zemlji se limitira po pojedinim aerodromima. I dok je 50 minuta normalno, neki aerodromi neće dozvoliti 60 minuta za A320.
Ovo je točno. Stvarno se trude opako da odrade letove.
Da trude se.
@anonymous 14.50: jednako tako je bilo i kod OS: otkazivali su redovne letove ali apsolutno svi letovi pod brandom my austrian Holidays su obavljeni i to uglavnom točno. Bilo je čak i kratkoročnih povećanja kapaciteta (E95-320 i 320-321)…
Jasno. I to je odlicno.
Naravno, nije dobro bilo sta otkazivati. Ali ako nesto mora…
Why?
Bravo za Air Serbia. Čim su iznajmili avione nema kašnjenja. To dovoljno govori da je vreme , da se pod hitno nabavi najmanje 6 E190 ili E 195. Onda bi red letenja bio ispoštovan bez kašnjenja.
Da 6 E190 ili E195 po meni je must za Air Serbiu.
Jeste. Tek sad ce biti jos veca razlika kad A319 dobije jos 6 dodatnih sedista.
Sa druge strane kabinci mogu imati licence samo za tri tipa aviona. Ranije su imali ATR, B737 i A319/320. Posebno su imali samo za A330 koja je iskljucivo na njima radila.
Sada posto nema Boeinga svi ce ici i za A330.
Uvodjenje Embraera bi im poremetilo trenutno planove iako je neophodan.
Do sada nisam naleteo na neciju izjavu iz JU ali ne secam se da su nekada razmatrali da uvedu jos jedan tip aviona.
govorili su o 100-seateru.
I sta su rekli?
Da bi ih trebalo nabaviti. Čak su to i planirali jedno vrijeme.
Mislim da do 2025 nema uvodjenje novih tipova, ostaje samo Atr-600 i A319/320 plus par 330
Vjerojatno ne. Velika šteta.
Kompanija bi bez imalo problema mogla imati
6 ATR 72
8 E195
6 A19
2 A320
2 A330
Više aviona jer su E195 manji.
Ja bas mislim da im E195 ne treba. Niti mogu sve kabince licencirati za sve avione onda, niti im treba cetvrti tip u floti. Po mom misljenju idealno je:
8 ATR 72-600
12 A319
2 A320
3 A330-200
8 ATR-ova kako bi mogli da lete za sve gradove u regionu sto vise, time bolje feedaju A319/320 linije.
Budite sigurni da uskoro stize i treci A332. Vrlo uskoro, dakle tokom sledece godine.
Da, tako je. Max tri tipa.
Zašto? Kabince možeš radijeliti. Dio ih radi ATR, E195, A320, drugi dio E195, A320, A330. Bogu hvala ima ih dovoljno da se razdijele.
Koliko modela ima LOT:
Q400
E170/175/190/195
737-800/737MAX8
787-8/787-9
Daj Bože da dodje treći, to bi bilo fantastično!
Doci ce sigurno. JFK je 7pw, ORD ce preko leta imati sigurno vise od 2pw, TSN za sada ima 1pw, ali ce i to biti vise. Vec su najavili i da ce uvesti jos destinacija u Kini. Dva A332 nisu dovoljna za to. ORD ce teziti da povecaju sigurno na 5-6pw, tako da bi dva aviona bila potrebna za JFK i ORD samo, a gde je Kina tek. Dolazi sigurno i treci. Tipujem sledece jeseni ili prolece 2024. godine. Zavisi kada se odluce da uvedu drugu destinaciju u Kini. A i Toronto ceka. Polako, bice jos A332. Rekao bih da u narednih 3-4 godina dolazi i cetvrti. Samo polako, bitno da su krenuli sa long-haul ekspanzijom.
Kamo srece da pre toga nadju dovoljan broj kabinaca.
Cuo sam da su sa Grcima sklopili wet ugovor na par letnjih sezona.
Leteo sam tim Lumiwingsom. Nije los, nista posebno, kabine skromnije nego JU, vidi se da im fali malo sminkeraja. Mada ne bi bilo lose da nadju nesto bolje. Ili da se vise oslone na svoju flotu jer 4 wet aviona su bas mnogo.
Znam da je sezonalnost ogromna i da je to velika muka.
Kako da se oslone na svoju flotu? Sta ce da rade zimi ti avioni u visku? Samo bi gubili novac. Ovako imaju dovoljno aviona za zimsku sezonu, a dodatak unajme preko leta. To je najracionalnije. JU ne moze da priusti sebi da preko zime ima x% flote prizemljeno, kao sto to moze LH i ostale bogate kompanije.
Nisam napisao da se potpuno oslone. Ali 4 su mozda ipak malo previse.
Drugo, planiraju ne samo long mrezu da sire nego i krace linije. Plus da dodaju frekvencije na postojecim. Preko zime se rade razni check-ovi.
Napisao sam vec da im je ogromna sezonalnost problem sto je i logicno. Nadam se da ce vremenom i to da smanje.
Da, 4 je previše. Hajde 2, ali 4…
Jeste previše, ali ajde da kažemo da je ovih par leta specifično. Međutim, videli smo prošle zime da je JU pala na 30% share-a na BEG. Tako se ne smanjuje nego povećava sezonalnost. Konkurenti znači znaju gde treba da lete zimi, uzimaju ti tržišni udeo, a tebi avioni prizemljeni. Nadam se da razmišljaju o tome. U toj polovini godini se vidi koliko fale kodšer partneri za London, Madrid, Dubai…
Da code-share partneri opako fale Air Serbiji. Evidentno kane smanjiti sezonalnost. Možebitna linija za Kubu svakako je jedan od takvih poteza.
Long haul je svakako dobar, ali i neophodan način da se smanji sezonalnost. Drugi su transferi, fokus na JU+JU sa aerodroma koji imaju putnike što svakako rade za region i Rusiju, ali tu ima najviše prostora za napredak. I treći must su kodšer partneri na nedostajućim evropskim habovima i Bliskom Istoku.
Upravo tako.
Prosla zima je bila izuzetak. Ove ce sigurno biti bolje. Onaj februar ne verujem da ce se pojaviti.
Slazem se za kodser.
Ova ce zima sigurno biti bolja nego prosla. Ali moglo bi se desit ponovo Covid19. A onda…
Da ali wet lease košta abnormalno puno. Užasno puno. Iskreno jeftinije je imati svoj avion koji leti 7 mjeseci i prizemljen je 5 mjeseci nego uzeti wet lease. Konačno svi imaju prizemljene avione zimi, i Ryan, i easyJet, i Lufthansa… Volotea ima prizemljeno 75% flote zimi i profitabilna je.
Da 4 aviona u wet leasu je stvarno puno na 16 aviona u floti. Mislim da je to Air Serbia više uzela radi nedostatka posada nego jel nije mogla nabaviti još 1-2 svoja aviona u dry leasu.
Ako JFK ima 7, ORD i TSN po dva, to znači da ima još jedan slobodan tjedni let. 3. za ORD. OK.
Treći avion znači da moraju nači još bar 3 nove linije. Ima li potrebe za toliko?
ORD 5-6 letova tjedno? Puno previše. Mislim da je 3 leta vrh.
Bilo bi.
Razlika između 72 i 150 sjedala je puno prevelika.
Da li neko zna sta je sa ugovorom za nabavku aviona još 2018.na sajmu u ABu Dabiju, ,koji je potpisao tadašnji direktor Kondic? Tada je izjavio da nije potpisao i video više para, nego kod tog ugovora za nabavku. Da li se tu nešto realizovalo?
To je otkazano. I bilo je puno prije 2018.
Tacno, puno pre potpisano, ali za kupovinu 2018. Hvala, nisam znao da je otkazano. Ne secam se da je objavljeno.
Da objavljeno je.
A odakle Vam podatak da je bilo 0,3%? Poslala kompanija podatke ili neki drugi izvor?
Od CEO-a Air Serbie.